Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

    Originally posted by kelly View Post
    καμία σχέση. μετά απο 2 χρόνια σπουδών δεν παίρνεις υπηκοότητα. Αλλάζεις τη φοιτητική βίζα που έχεις σε sponsored (εννοείται οτι στα 2 χρόνια έχεις βρει τον μελλοντικό σπόνσορά σου) και αυτό γίνεται εάν οι σπουδές σου αντιστοιχούν για Diploma or Advanced Diploma.

    Εαν οι σπουδές σου είναι απο Bachelor και πάνω που είναι πάνω απο 2 χρόνια απλώς περιμένεις να τις τελειώσεις και αλλάζεις τη φοιτητική σε sponsored or skilled independent.

    Μετά απο την sponsored visa που κρατά για 2 χρόνια τουλάχιστον πέρνεις την permanent (μόνιμη παραμονή), την υπηκοότητα την περνεις πολύ αργότερα.

    Οπότε φίλε μου Τασο τα δίδακτρα δεν τα γλιτώνεις...
    με αφορμή αυτό μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο καλύτερα;
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

    #2
    Μετανάστευση σαν ψυχολόγος στην Αυστραλία

    Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
    Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
    Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
    και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
    Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
    Έστειλα την αίτηση στην APS (The Australian Psychological Society) στις 17 Ιανουαρίου 2012
    Ζητούσαν και έστειλα:
    Αναλυτικά συμπληρωμένο το κείμενο της αίτησης
    Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Αναλυτική (Πρωτότυπο και Επίσημη μετάφραση)
    Σελίδα Τίτλου, Περίληψη και Περιεχόμενα, Πτυχιακής και Διπλωματικής σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
    Άδεια Εξάσκησης Επαγγέλματος σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
    Εγγραφή σε σύλλογο (Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση)(Τους έστειλα της ΠΕΝΟΨΥ= ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ)
    CV
    IELTS με >7 σε κάθε ενότητα (Reading, Writing, Listening, Speaking)
    και fees= 836.36 AUD Τα έστειλα με πιστωτική
    Το πακέτο δεν είχε φτάσει στην Αυστραλία μέχρι την Παρασκευή 27/01/2012. Αφού φτάσει θα έχω απάντηση το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες. Εύχεστε καλή επιτυχία. Μετά αίτηση για VISA 176. Προορισμός το Brisbane και μία ερευνητική ομάδα σε ένα από τα πανεπιστήμια εκεί.
    Εάν κάποιος είναι σε παρόμοια διαδικασία παρακαλώ ας γράψει ώστε να αλληλοτροφοδοτούμαστε.
    Μόλις έκλεισα τα 32. Καλή επιτυχία σε όλους. Παρακαλώ τον Administrator να τοποθετήσει το post όπου είναι πιο κατάλληλο.

    Comment


      #3
      περιφερειακες πολεις

      ποιες ειναι οι περιφερειακες - αναπτυσομενες- πολεις στην Αυστραλια, Μελβουρνη? αν εχω καταλαβει σωστα, στη σελιδα της πρεσβειας λενε πως αν δηλωσεις πως σε ενδιαφερει να ζεις και να δουλευεις εκει, σου δινουν βιζα αμεσα.. Ο αντρας μου ειναι οδηγος (εχει φορτηγο και ταξι στην Ελλαδα) και θελουμε να φυγουμε ..... ΧΤΕΣ απο Ελλαδα!!!
      Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης? Δινουν βιζα για επαγγελματα εκτος λιστας? Στο site τους λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτιη η λιστα..Σωστα?
      Εχουμε βγαλει εισητηρια να φυγουμε σε 20 μερες οικογενειακως (εχουμε ενα μωρο 21 μηνων)
      ξεχασα να πω οτι τα χερια του πιανουν και εχει κανει και οικοδομη και μπογιατζης

      Comment


        #4
        Originally posted by marina1981 View Post
        ποιες ειναι οι περιφερειακες - αναπτυσομενες- πολεις στην Αυστραλια, Μελβουρνη? αν εχω καταλαβει σωστα, στη σελιδα της πρεσβειας λενε πως αν δηλωσεις πως σε ενδιαφερει να ζεις και να δουλευεις εκει, σου δινουν βιζα αμεσα.. Ο αντρας μου ειναι οδηγος (εχει φορτηγο και ταξι στην Ελλαδα) και θελουμε να φυγουμε ..... ΧΤΕΣ απο Ελλαδα!!!
        Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης? Δινουν βιζα για επαγγελματα εκτος λιστας? Στο site τους λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτιη η λιστα..Σωστα?
        Εχουμε βγαλει εισητηρια να φυγουμε σε 20 μερες οικογενειακως (εχουμε ενα μωρο 21 μηνων)
        ξεχασα να πω οτι τα χερια του πιανουν και εχει κανει και οικοδομη και μπογιατζης

        Μπορείς να βρείς τις πόλεις που αποτελούν την επαρχία της Βικτώριας έυκολα με πολλούς τρόπους. Μερικοί είναι:
        Απο την ιστοσελίδα της Wikipedia για την Victoria.
        Απο την ιστοσελίδα με τις περιοχές της Victoria πάλι απο την Wikipedia.
        Απο την ιστοσελίδα με τις τοπικές κυβερνήσεις της Βικτώριας πάλι απο την wikipedia.
        Ανοίγεις το Google Earth και βλέπεις απο ψηλά που είναι τι.
        Εναλλακτικά ανοίγεις το Google Maps.

        Στην περιοχή που είμαι η ιστοσελίδα της κυβέρνησης έχει πληροφορίες και για skilled immigration.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          Originally posted by marina1981 View Post
          Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης?
          διάβασε εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%91%CE%...85-dagni-2749/

          Comment


            #6
            Originally posted by VSTAVR View Post
            Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
            Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
            Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
            και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
            Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας............................................ ...........................
            Καλη επιτυχια σε ολα!!!!Να γινουν συντομα οι διαδικασιες κι ευκολα!!
            Οταν ερθεις με το καλο, θα ειμαι ηδη Brisbane οποτε αν θελεις πληροφοριες για την περιοχη μπορω να βοηθησω

            Comment


              #7
              Παρατηρησα πως οσοι υποβαλλουν αιτησεις για spouse visa τους τελευταίους μήνες ξεμπερδευουν πολύ πιο γρήγορα απο εμας τους "παλιότερους". Μεχρι και πριν τα Χριστουγεννα ο χρονος επεξεργασίας ήταν κατα μεσο όρο 4 μηνες (εγω χρειασθηκα 5 μηνες) και τωρα μεσα σε ενα μηνα δινονται visas. Μηπως προσλαβαν περισσότερο προσωπικο στο Βερολίνο;;;

              Agoriani: Το θέμα αυτό σκοπός είναι να κρατηθεί καθαρό απο άσχετα post και ερωτήσεις και απαντήσεις. Το μηνυμά σου θα μεταφερθεί στις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XVI.
              Moving to Sydney on September 28, 2012!

              Comment


                #8
                Μια ερωτηση ακομα αν και ειμαι σε λαθος αρθρο. Ξερει καποιος να μου πει αν ανανεωνετε η perm. return visa. Ειμαι στην ελλαδα για 20 χρονια και δεν την εχω ανανεωση ποτε.
                Ευχαριστω
                GDSOUL

                Comment


                  #9
                  christine

                  Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                  Μια ερωτηση ακομα αν και ειμαι σε λαθος αρθρο. Ξερει καποιος να μου πει αν ανανεωνετε η perm. return visa. Ειμαι στην ελλαδα για 20 χρονια και δεν την εχω ανανεωση ποτε.
                  Ευχαριστω
                  Διάβασε εδώ.. Returning Residents - Visas & Immigration

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστω Christine,απ'οτι καταλαβα την εχασα την visa!
                    GDSOUL

                    Comment


                      #11
                      christine

                      Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
                      Ευχαριστω Christine,απ'οτι καταλαβα την εχασα την visa!
                      Η γνώμη μου είναι να πάρεις και ένα τηλέφωνο εδώ...
                      Immigration of Athens τηλ 210-870 4127
                      e-mail immigration.athens@dfat.gov.au
                      Λειτουργούν Τρίτη και Πέμπτη 8.30-12.30
                      Είναι οι πλέον αρμόδιοι να σου απαντήσουν για τις απορίες σου γύρω από την βίζα....Μπορεί η περίπτωσή σου να μην ανήκει στο γενικό κανόνα....καλύτερα να ρωτήσεις...

                      Comment


                        #12
                        =christine
                        Thena πρώτα Apostile και μετά μετάφραση...

                        christine ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν είδα πουθενά σε όσες πληροφορίες έχω διαβάσει για το apostile (δεν ξέρω γιατί επιμένουν όλοι εδώ γι' αυτό) σήμερα πήρα τηλ. στο Βερολίνο και μου είπαν ότι δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό και ότι δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από τις μεταφράσεις.'Ισως μου είπαν να χρειάζεται σε άλλες διαδικασίες αλλά σίγουρα όχι για τις βίζες.
                        Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ θα τα στείλω χωρίς apostile.
                        Ευχαριστώ ξανά

                        Comment


                          #13
                          Μακαρι να γινει κατι βρε Christine για να γλυτωσω ολη τη χαρτουρα και την ταλαιπωρια.
                          Σ'ευχαριστω παντως για αλλη μια φορα.
                          GDSOUL

                          Comment


                            #14
                            ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ VISA 100/309 ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΕΙΛΑ MAIL ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 20/02/2012 ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by thena View Post

                              christine ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν είδα πουθενά σε όσες πληροφορίες έχω διαβάσει για το apostile (δεν ξέρω γιατί επιμένουν όλοι εδώ γι' αυτό) σήμερα πήρα τηλ. στο Βερολίνο και μου είπαν ότι δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό και ότι δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από τις μεταφράσεις.........................
                              Πριν τα στείλεις για μετάφραση ρωτά το μεταφραστικο μήπως δεν τα δέχεται χωρίς apostile

                              Comment

                              Working...
                              X