Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mέση Ανατολή

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mέση Ανατολή

    Καλησπέρα ολη γνωρίζουν για τις συνθήκες εργασίας .Αλλά θα ήθελα να μάθω απο όσους εχουν εργαστεί /ταξιδέψει κατω περα απο το Ντουμπαι, που κατα την γνωμη σας οι συνθήκες είναι ποιο βατές σχετικά με τον "ανατολικό τρόπο " ζωης για εναν Ελληνα;Διάβαζα πχ ποσο αυστηρες ειναι οι ποινες στην Σαουδικη Αραβία για παραβατες του νομου ...αν δεν κανω λαθος διορθωστε με ..για θρησκευτικες παραβασεις "καραδωκει" η θρησκυτικη αστυνομια και θα μπορουσε σαν ποινη να ειναι και βουρδουλιες; Ολα αυτα για μενα υποβαθμιζουν την ποιοτητα ζωης και δημιουργουν προβληματα σε οσους θελουν απλα να πανε να δουλεψουν και να βγαλουν τα προς το ζειν.Αναφερετε γενικα που θα μπορουσε να ειναι ενας καλος προορισμος για εναν "νεαρο" μεταναστη;Αναφερετε και κανενα αξιπιστο site για εργασια κατω ...ευχαριστω πολυ

    #2
    Κι αν εισαι πολυ ομορφος ,μπορει και να σε διωξει η θρησκευτικη αστυνομια.

    Χωρις πλακα τωρα ,δεν ειναι ευκολο για εναν Δυτικο να ζησει στην Σ.Αραβια κι οσοι το επιλεγουνε ,πρεπει να ειναι προετοιμασμενοι.Τωρα για διασκεδαση.Υπαρχουν events που διοργανωνουνε διαφορες πρεσβειες για τους υπηκοους τους , οι Καναδοι κι οι Αμερικανοι ειναι οργανωμενοι στην κοινοτητα τους που διοργανωνει διαφορα ,υπαρχουν τα εστιατορια και καφε των ξενοδοχειων ,events που οργανωνουν οι εργοδοτες,οι μεγαλες εταιρειες εχουν private compounds για τους εργαζομενους ,που ειναι σαν μικρες πολεις,με χωρους αναψυχης ,σινεμα κλπ(οπου παει και προσκεκλημενος καποιος που εχει φιλο που ζει εκει) και γενικα οι ανθρωποι οργανωνονται ωστε να περνουν καλά πηγαινοντας σε σπιτια ,οπου κανουν παρτυ ,bbq ,βλεπουν dvd κλπ.

    Εχω παει Jeddah ,οποτε ξερω τί σου λεω.Επισης εχω ζησει/δουλεψει 2 χρονια σε αραβικο κρατος .Και πολλες φιλες και συναδελφισσες μου,ειχαν δουλεψει στην Σ.Αραβια,πρωτα.Βεβαια στην δουλεια που εκανα κι εγω κι αυτες ,ηταν ευκολοτερα ,γιατι βγαιναμε κι απ τις χωρες οπου ζουσαμε.

    Δεν ξερω τί δουλεια ψαχνεις και γιατι ανεφερες την Σ.Αραβια.Αν δεν εχεις καποια ειδικοτητα που την χρειαζονται ,σε μια δουλεια που απλα θα βγαζεις τα προς το ζειν ,δεν θα παρουν εσενα. Θα παρουν απ τις κοντινες Ασιατικες χώρες....που δεν θελω να αναφερω εδω για συνθηκες εργασιας τους κλπ...

    Επισης ,επειδη οπως βλεπω σ ενδιαφερει να πας προς τα κει...προσεχε που στελνεις βιογραφικα...υπαρχουν πολλοι απατεωνες...τις προαλλες διαβαζα για ενα δηθεν γραφειο στο Dubai,που δηθεν σου βρισκει εργασια....και μαδανε τον κοσμο... Οταν εκανα αναζητηση για εναν διαφημισμενο δικηγορο καναδο....βρηκα κι αυτους στο Dubai.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Είμαι μηχανικός οπότε Σαουδικη Αραβία δεν προσφέρετε για νέους.Θα μου άραισε να δουλέυω και να συνδιάζω και σχετικά ποιοτικη ζώη.Για να μην παρεξηγηθώ δεν ενοω μεσα στην χλυδή και τις αναίσεις οσο να έχεις καποια στοιχειώδη επαφή με Ελληνικο στοιχειο και να κανεις νεες γνωριμιες κλπ κλπ .Δεν με απασχολει να παω καπου να ειμαι ισα ισα με τα προς το ζειν και να εχω καλες εργασιακες συνθηκες και να μαθαινω την δουλεια.Πολυ συμαντικα οσα μας εγραψες vertigo ευχαριστω πολυ και για τον κοπο σου και για τον χρονο σου ! ;)

      Comment


        #4
        Φίλε Γιώργο να σου πω την αληθεια όταν είσαι νέος μηχανικός θα πρέπει να τρέξεις αρκέτα για να αποκτήσεις την εμπειρία είτε είσαι στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Εγώ πχ δούλευα 2 χρόνια στην Αθήνα 14 ώρα. Θα προτίμουσα να είμουν στη Σ.Αραβία που θα έπαιρνα και τα 2-3 πλα λευτά. Ετσι και αλλιώς με τετοια ωράρια δεν προλαβαίνεις να δεις και πολλά

        Comment


          #5
          Διάφορες εταιρείες κ αγγελίες για δουλειές στην Μέση Ανατολή, στο Dubai κ σε άλλες χώρες.

          Gulf Jobs | الشبكة

          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Για όποιον ή όποια ενδιαφέρεται :
            Η αεροπορική εταιρεία EMIRATES Προσλαμβάνει ελληνικό ιπτάμενο προσωπικό με 2 ημερίδες (Open DAY): Στις 29/06 στην Θεσσαλονίκη & στις 19/07 στην Αθήνα. Για πληροφορίες επισκεφτείτε το
            Cabin Crew Assessment Days
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              Καλησπερα κι απο μενα και καλη χρονια. Η Μεση Ανατολη ειναι ενας απο τους προορισμους που σκεφτομαστε. Εδω και ενα τριμηνο βρισκομαστε σε διαδικασια εντοπισμου αγγελιων/ εταιριων και αποστολης βιογραφικων. Περα απο δυο συνεντευξεις δεν εχει τυχει κατι σοβαρο. Βρισκεται κανενας απο το φορουμ σε χωρες του Κολπου για να ενημερωσει για την κατασταση εκει;

              Comment


                #8
                καλησπερα παιδια, υπαρχει καποιος μηχανικος που να εργαζεται στα Εμιρατα ή στη Σαουδική Αραβία?

                Comment

                Working...
                X