Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποια είναι η γνώμη σας για το patriotaki.net ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Κατ αρχήν ένα μεγάλο συγχαρητήρια στο Θανάση που είχε την ιδέα της δημιουργίας αυτού του φόρουμ

    Ένα μεγάλο μπράβο κι ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους moderators που ασχολήθηκαν καταθέτοντας την ψυχή τους για να γίνει καλύτερο αυτό το φόρουμ

    Είναι μακράν το καλύτερο Φόρουμ που ασχολείται με την μετανάστευση Και εάν έχεις την διαθέση και την υπομονή να διαβάσεις αυτά που υπάρχουν εδώ μέσα σίγουρα θα εφοδιαστης με όλα όσα χρειάζεται για να κάνεις την κίνηση

    Το τελευταίο διάστημα έχω έναν προβληματισμό

    Οι εξελίξεις στην Ελλάδα είναι αρνητικες, αυτό όπως καταλαβαίνουμε όλοι δημιουργεί την ανάγκη σε όλους να βρούν τρόπο διαφυγής. Όλοι βλέπουμε ότι το πατριωτάκι μεγαλώνει μέρα με τη μέρα.

    Και αυτό το Φόρουμ σαν μια μικρή κοινωνία που είναι, υπάρχουν άνθρωποι όλων των κατηγοριών ,Απο εργάτες, οδηγούς, και πολλών κατηγοριών πανεπιστημιακής μόρφωσης. Όπως αντιλαμβανόμαστε τα επίπεδα μόρφωσης αντιλήψεις και εξυπνάδας διαφέρουν .Αν θέλουμε λοιπόν αυτό το φόρουμ να γίνει καλύτερο θα πρέπει να σκεφτόμαστε και τους χαζούληδες σαν και μένα που μου πήρε έξι μήνες για να καταλάβω ότι ο Αγόριανη (Που εκτιμώ αφάνταστα) επεξεργαζόταν την πρώτη του σελίδα, (Πήγαινα συνέχεια στην τελευταία σελίδα και νόμιζα ότι τα έχω διαβάσει όλα) χαχαχα!!! Το ξέρω άργησα πολύ να το καταλάβω ο χαζούλης αλλά ευτυχώς η δυστυχώς βρίσκομαι κι εγώ σε Αυτήν την κοινωνία
    Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο θέμα :Οι ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση για Αυστραλία Υπάρχουν 15 θέματα με τριάντα σελίδες Με ερωτήσεις που πολλές φορές επαναλαμβάνονται ..Και κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι πολλές φορές οι νεότεροι από εμάς στην προσπάθειά μας να βοηθήσουμε πέφταμε σε ασαφείες και παραπληροφόρηση

    έχω λοιπόν να προτείνω κάτι
    Κάτι που είδα στην μετανάστευσης στη Γερμανία με θέμα οδηγίες προσανατολισμό και πληροφορίες για μετανάστευση από το super moderator milu
    Και πραγματικά μου αρέσει πολύ
    Ένα κλειστό θέμα που εκεί πέρα θα μπορούν oi moderators να επεξεργάζονται όλες τις πληροφορίες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν
    Ένα άλλο κλειστό θέμα που εκεί οι θα μπορούν να απαντούν σε όλες τις ερωτήσεις που έχουν τεθεί

    Παράδειγμα εάν : .................
    απάντηση :...........................

    Και τέλος ένα ανοιχτό θέμα που όλοι όλα τα μέλη θα γράφουν τις απορίες τους , τις ερωτήσεις τους, κι εμείς οι υπόλοιποι θα μπορούμε εύκολα και γρήγορα Να τον παραθέτουμε στην πηγή των πληροφοριών
    Και θα γλιτώνουμε και από την παραπληροφόρηση

    Συγχαρητήρια ξανά σε όλους τους moderator για την κατάθεση ψυχής που κάνουνε
    Συνεχίστε την καταπληκτική δουλειά που κάνετε, και βοήθηστε και τους χαζούληδες σαν και μένα

    Ελπίζω όλοι να έχετε καταλάβει ότι είμαι καλοπροαίρετος και να μην έχω θίξει κανέναν
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #77
      kikirikoy
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        Ενα forum διαφορετικο....

        Οταν πρωτοξεκινησα την προσπαθεια μεταναστευσης μου στην Σουηδια επεσα τυχαια στο Patriotaki!

        Διαβαζα για καποιο διαστημα τις πληροφοριες των παιδιων που ηταν ειτε στο εξωτερικο, ειτε Ελλαδα και ψαχνονταν να μεταναστευσουν και μου γεννηθηκε ετσι η αναγκη να συμμετεχω σε ολη αυτη την προσπαθεια!

        Θεωρω οτι η κινηση απο τον Θαναση (δεν γνωριζω εαν βρισκοταν και καποιος αλλος εξ αρχης πισω απο ολο αυτο) ειχε ενα μεγαλο θετικο αποτελεσμα : Βοηθηθηκε κοσμος απο εδω μεσα, λυθηκανε αποριες σε πολλα ζητηματα, γεννηθηκαν παρεες και για καποιους "δουλεψε" αυτο που λεμε αλληλοβοηθεια και αλληλοϋποστηριξη!!

        Απο την αλλη μερια και η δουλεια των super moderators που διορθωνουν και παρεμβαινουν αν θεωρησουν οτι χρειαστει, θεωρω οτι ειναι αποτελεσματικη, απαραιτητη και αμεση !!!

        Αξιζουν συγχαρητηρια σε ολους, δημιουργους και συντηρητες αυτου του forum!
        Πιστευω οτι πρεπει να ειστε πραγματικα ικανοποιημενοι για το αποτελεσμα των κοπων σας!
        Φανταζομαι οτι στο μελλον θα σκαρφιστειτε και αλλους τροπους για να βελτιωσετε το δημιουργημα σας γιατι απο οτι βλεπω εχει μια συνεχομενη ανοδικη πορεια...

        Θα ηθελα επισης να πω και ενα μπραβο στους ελληνες μεταναστες που γραφουν εδω μεσα και προσπαθουν να βοηθησουν καποιο πατριωτακι.... τοσο σε αυτους που βρισκονται χρονια στα "ξενα" οσο και σε αυτους που μεταναστευσαν προσφατα. Το μπραβο θα ηθελα επισης να το πω και στα πατριωτακια που προσπαθουν να φυγουν απο Ελλαδα και στηριζουν και αλλους σε αυτη την προσπαθεια!!!

        Μπραβο σε ολους οσοι συμμετεχουν στην δημιουργια , συντηρηση και βελτιωση αυτου του αξιολογου και ιδιαιτερου forum!

        Comment


          #79

          Comment


            #80
            Fill your heart with peace and joy!

            Comment


              #81
              Patriotakia, kikirikoy χίλια ευχαριστώ!

              Και ναι Νεομετανάστρια, είμαστε πραγματικά ικανοποιημένοι για το αποτέλεσμα, γιατί η καλύτερη αμοιβή είναι η αναγνώριση.

              Και ναι, το μεγαλύτερο μπράβο ανήκει σε αυτούς που αναγκάστηκαν να παίζουν κορόνα γράμμα με το μέλλον τους και βρήκαν το θάρρος να πούνε “ναι” στο αύριο αλά και αντίο από τα αγαπημένα πρόσωπα τους.

              Όσο και αντισυνταγματική μπορεί να είναι η μάχη κατά το μέγιστο αγαθό μας, κατά το μεγαλύτερο ατού μας, την “ελευθερία”. Η αρχαιότης πατεράδες μας, μας κληροδότησαν το μεγαλύτερο από όλες της εξουσίες, την γλώσσα μας. Ένα τρομερό όπλο πνευματικής αντίληψης, φως στο σκοτάδι!
              Ένα φως που θα κάψει “εν φωνή λαού¨ την “αυτοικανοποιημένος άγνοια”

              Έλληνες ήμαστε... για πάντα!
              Ελευθερία η θάνατος. Αμήν.

              Comment


                #82
                χαιρετισμους σε ολα τα νεα μελη

                χαιρετιζω την προσπαθεια που γινετε σε αυτο το site.πραγματικα οι πληροφωριες που δινωνται βοηθουν το νεο κοσμο με ουσια

                Comment


                  #83
                  Όσο υπάρχουν Έλληνες "Πατριώτες" ανά τον κόσμο...

                  Θανάση ευτηχώς υπήρξες και εσύ να φτιάξεις μία ιστοσελίδα την κατάλληλη στιγμή, για όσους ψάχνανε απεγνωσμένα πληροφορίες.

                  Προσωπικά αποθαρύνθηκα στην αρχή από κάποια μυνήματα Ελλήνων χρόνια μεταναστών με τις "αντι-μετανάστευσης" θέσεις τους στην Γερμανία.
                  Η εμπειρία μου όμως ως κάτοικος Ελλάδας και 2 φορές ως μετανάστης Γερμανίας, μου επέτρεψε να κρίνω πιό αντικειμενικά το τι έχει ανάγκη να πληροφορηθεί ο Έλληνας που ποτέ δεν έγινε μετανάστης και εξαθλιώνεται ως σήμερα στην Ελλαδίτσα μας. Ξέρω ότι η Γερμανία έχει αλλάξει και το ζω ήδη ως μετανάστης πλέον από τον Ιούνιο του 2011.
                  Απλά η "κρίση" και οι "πρωτεραιότητες" κάποιων, ήταν και θα συνεχίσουν να είναι διαφορετικές για την ίδια την ζωή.

                  Αυτός ήταν και ο λόγος που με πείσμωσε, να "δώσω" με την συμμετοχή μου την άλλη διάσταση της μετανάστευσης και τα όποια γνώριζα για την Γερμανία, όπως και πληροφορίες που είχα τσεκάρει από πρώτο χέρι.

                  Θανάση, σου προτείνω να κρατήσεις τον "χαρακτήρα" της ιστοσελίδας αυτής και να μην την αλλιώσεις με άλλα άσχετα προς τον τίτλο του "PATRIOTAKI". Ενίσχυσέ την με πολύ περισσότερα σχετικά και εξειδικευμένα θέματα για την μετανάστευση. Αυτό πιστεύω είναι η "μαγιά" που θα το κρατήσει στην "μνήμη" μας.

                  Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όσους ψάχνουν τις νέες "Ιθάκες" τους.

                  *Υπάρχει μόνο μία "Ιθάκη" στην καρδιά μας και όπως έγραψε ο Καβάφης στους τελευταίους στίχους του ομώνυμου ποιήματός ...

                  "Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
                  Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
                  Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
                  Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
                  και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
                  πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
                  μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

                  Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
                  Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
                  Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

                  Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
                  Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
                  ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν."
                  "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                  Comment


                    #84
                    Φίλε Αντώνη με έκανες να ανατριχιάσω!!!
                    Όχι γιατί παρέθεσες ένα ιστορικό ποίημα
                    Ούτε γιατί αυτό το ποίημα είναι το αγαπημένο μου και κάθε φορά που το συναντώ γαληνεύω..

                    Αλλά γιατί το έβαλες την κατάλληλη χρονική στιγμή για μένα τουλάχιστον...
                    Μια ζωή αγώνες και κόπος! Μια ζωή δουλειά! Πάντα με δυσκολία να τα καταφέρνουμε (όχι μόνο τώρα με την κρίση) αλλά να τραβάμε μπροστά...Και τώρα που όλα φαίνονται όχι απλά δύσκολα αλλά ακατόρθωτα...τώρα μου θυμίζεις τους Λαιστρυγόνες και τους Κύκλωπες, τις Σειρήνες, την Σκύλα και την Χάρυβδη, την Καλυψώ και τον Ποσειδώνα που πάντα φέρνει κι άλλα εμπόδια και εν τέλει την Ιθάκη και την Πηνελόπη...

                    Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, αλλά κάθε φορά που μπαίνω στο patriotaki νιώθω λίγο συγκινημένος με την έννοια ότι έφτασα να ψάχνω την μετανάστευση όταν δεν την είχα σκεφτεί ποτέ λίγο πριν τα 40, με 4 παιδιά...
                    Ευχαριστούμε πατριοτάκι γιατί ενώνεις με περίεργο τρόπο διαφορετικούς ανθρώπους με έναν κοινό σκοπό...
                    Ευχαριστώ AntonisThesss γιατί μου θύμισες να συνεχίσω την προσπάθεια...Θα βρούμε την λύση....

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by eparxiotaki View Post
                      χαιρετιζω την προσπαθεια που γινετε σε αυτο το site.πραγματικα οι πληροφωριες που δινωνται βοηθουν το νεο κοσμο με ουσια
                      Επαρχιωτάκη
                      καλώς μας βρήκες,
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by AntonisThess View Post
                        Θανάση ευτηχώς υπήρξες και εσύ να φτιάξεις μία ιστοσελίδα την κατάλληλη στιγμή, για όσους ψάχνανε απεγνωσμένα πληροφορίες.

                        Προσωπικά αποθαρύνθηκα στην αρχή από κάποια μυνήματα Ελλήνων χρόνια μεταναστών με τις "αντι-μετανάστευσης" θέσεις τους στην Γερμανία.
                        Η εμπειρία μου όμως ως κάτοικος Ελλάδας και 2 φορές ως μετανάστης Γερμανίας, μου επέτρεψε να κρίνω πιό αντικειμενικά το τι έχει ανάγκη να πληροφορηθεί ο Έλληνας που ποτέ δεν έγινε μετανάστης και εξαθλιώνεται ως σήμερα στην Ελλαδίτσα μας. Ξέρω ότι η Γερμανία έχει αλλάξει και το ζω ήδη ως μετανάστης πλέον από τον Ιούνιο του 2011.............................................. ..........
                        Η ΙΘΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ!

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by milu View Post
                          Patriotakia, kikirikoy χίλια ευχαριστώ!

                          Και ναι Νεομετανάστρια, είμαστε πραγματικά ικανοποιημένοι για το αποτέλεσμα, γιατί η καλύτερη αμοιβή είναι η αναγνώριση.

                          Και ναι, το μεγαλύτερο μπράβο ανήκει σε αυτούς που αναγκάστηκαν να παίζουν κορόνα γράμμα με το μέλλον τους και βρήκαν το θάρρος να πούνε “ναι” στο αύριο αλά και αντίο από τα αγαπημένα πρόσωπα τους.

                          Όσο και αντισυνταγματική μπορεί να είναι η μάχη κατά το μέγιστο αγαθό μας, κατά το μεγαλύτερο ατού μας, την “ελευθερία”. Η αρχαιότης πατεράδες μας, μας κληροδότησαν το μεγαλύτερο από όλες της εξουσίες, την γλώσσα μας. Ένα τρομερό όπλο πνευματικής αντίληψης, φως στο σκοτάδι!
                          Ένα φως που θα κάψει “εν φωνή λαού¨ την “αυτοικανοποιημένος άγνοια”

                          Έλληνες ήμαστε... για πάντα!
                          Ελευθερία η θάνατος. Αμήν.
                          ΚΑΛΕ ΜΑΣ ΜΙΛΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Η ΖΩΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

                          Comment


                            #88
                            Το πατριωτακη ειναι μια πολυ σημαντικη κινηση, διοτι καλυπτει την αναγκαιοτητα της πληροφοριας.. αυτο ομως που το κανει σημαντικο και ετσι ξεχωριζει, ειναι η ανιδιοτελεια και η αλληλεγγυη που αποτελλουν τη βαση της πληροφορησης. Μεσ απο αυτη τη "μαγια" και φυσικα στο επιτρεπτο επιπεδο (αποσταση, ελειψη εικονας του αλλου κλπ) οι σχεσεις που προκυπτουν διαμορφωνονται και εξελλισονται στο πεδιο της αυταπαρνησης και της αλληλουποστηριξης..
                            κατι που σημερα δυστυχως σπανιζει..

                            Comment


                              #89
                              Η γνωμη μου για το πατριωτακι ??? Απλα τελειο !!

                              Υπαρχουν τοσες πολλες πληροφοριες χρησιμες για χωρες που θελει καποιος να μεταναστευσει που εχει γινει πλεον απαραιτητο.

                              Εκτος απο αυτο ομως ειναι μια μεγαλη φοβερη παρεα !!!!!
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #90
                                Μπραβο Θαναση και σε ευχαριστουμε για το σαιτ,
                                δεν ξερω πως γινεται αλλα εχεις μαζεψει τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ εδω μεσα!!
                                Χρησιμοτατο και απαραιτητος οδηγος για τους εντος Ελλαδος ελληνες και τους εκτος.
                                Και εκτος απο την πληροφορηση ,δημιουργουνται και φιλιες!!!
                                Χαιρομαι που σας βρηκα αν και ειχα ριξει μια ματια και περσυ αλλα φετος ειχα περισσοτερο χρονο να ψαξω το σαιτ.
                                ΜΠΡΑΒΟ!ΜΠΡΑΒΟ!ΜΠΡΑΒΟ!

                                ΘΑΝΑΣΗ
                                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                                Comment

                                Working...
                                X