Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    milu οταν λες "έχει καταργηθεί η επιβεβαίωση / απόδειξη σύμβασης, δηλ. το συμφωνητικό μίσθωσης κατοικίας (Wohn-Mietvertrag) από τον ιδιοκτήτη" εννοεις οτι πλεον δεν δινει ο ιδοικητης Mietvertrag ή δεν το ζητανε για Einwohnermeldeamt???

    Comment


      Μετανάστευση στο Muenster της Γερμανίας

      Πατριωτάκια γειά σας! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την πολύ καλή σας προσπάθεια.
      Με λένε Γιάννη, είμαι 33 ετών και προς το παρόν μένω στο Βόλο. Δούλευα εδω και 3 χρόνια ιατρικός επισκέπτης σε φαρμακευτική, αλλά δυστυχώς πρόσφατα απολύθηκα όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοί μου. Γιατί σας γράφω; Τη Γερμανια τη γνωρίζω από το 2007 όταν πηγαινοερχόμουνα στη Βόρεια Ρηνανία-Φεστβαλία, κοντά στο Muenster, λόγω μιας σχέσης που διατηρουσα στην περιοχή εκεί. Μετά από 1,5 χρόνο η σχέση μου έληξε, αλλά εγώ αποκόμισα την εμπειρία μιας νέας γλώσας και χώρας. Αμέσως ερωτεύτηκα αυτό το όμορφο μέρος που λέγεται Muenster και από τότε έγινε το όνειρό μου να εγκατασταθώ μια μέρα εκεί.
      Εδω και 2 χρόνια κάνω στην Ελλάδα εντατικά Γερμανικά ιδιαίτερα και επισκέπτομαι τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο αυτήν την περιοχή. (Όχι δεν πάιζει τίποτα με γυναίκα ελεύθερος και ωραίος είμαι!) Εδώ και 2 χρόνια όταν ξεκίνησε η κρίση στην Ελλάδα, άνοιξα εκει έναν girokonto στην Commerzbank για να βάζω τις οικονομίες μου, γιατί είχα αρχίσει να φοβάμαι και να προβληματίζομαι για το μέλλον της Ελλάδας και το δικό μου. Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα! Είχα μια πολύ καλή δουλειά στην Ελλάδα, αλλά τώρα είμαι στο ταμείο ανεργιας όπως και πολύ άλλοι Έλληνες.
      Πλέον, σκέφτομαι πολύ σοβαρά, ήδη το έχω πάρει απόφαση να μεταναστεύσω οριστικά γύρω στον Σεπτέμβριο για την αγαπημένη μου πόλη. Στα Γερμανικά δεν έχω κάποιο χαρτί να δείξω, αλλά μπορώ να συννενοούμαι στην καθημερινότητα. Δεν τα ξέρω τέλεια. Άλλωστε ένας από τους λόγους που πήγαινα το διάστημα που πέρασε ήτανε να προσαρμόζομαι στη γλώσσα, στην πόλη και τις συνήθειές της. Την τελευταία φορά που πήγα οδήγησα και αμάξι και η εμπειρία ήταν απολαυστική για μένα.
      Ξέρω ότι ο δρόμος στην αρχή δεν θα είναι εύκολος. Διαβάζω και από άλλους εδώ μέσα για τις δυσκολίες που υπάρχουν. Στα συν για μένα είναι ότι ξέρω λίγα Γερμανικά, έχω ήδη κάποιες οικονομίες για τα έξοδα του πρώτου χρόνου σε περίπτωση που δεν βρώ δουλειά, στα πλήν είναι η μοναξιά που θα νιώθω καθώς θα είμαι τελείως μόνος μου. Όμως, νιώθω καλά διότι θα πάω στην πόλη που ήθελα και θέλω να ζήσω και είμαι πολύ εξοικειωμένος μ' αυτήν και αυτό είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις οικεία σε μια ξένη χώρα.
      Τα διαδικαστικά τα γνωρίζω, anmeldung στο Rathaus, απόκτηση Freizuegigkeitsbescheininung(ναι μπορώ να την λέω ολόκληρη!) ήδη έχω κατεβάσει το έγγραφο από site του Rathaus. Ξέρω για το U2 και τη μεταφορά του δικαιώματος ανεργίας εκεί. Επίσης, έχω ήδη την Ευρωπαιϊκή Κάρτα Ασφάλισης Υγείας.
      Θα ήμουνα ευγνώμων αν γνώριζε κανένα πατριωτάκι να μου δώσει τυχόν περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή εκεί και τις δουλειές που υπάρχουν. Ήδη έχω στείλει πολλά βιογραφικά από Ελλάδα για Pharmareferent εκεί , αλλά οι Γερμανοί μου απαντούν ευγενικά αρνητικά. Αυτό με έχει προβληματίσει λίγο, αλλά δεν με πτοεί. Δεν περίμενα να με πάρουν λόγω γλώσσας κυρίως, απλά προσπάθησα μη τυχόν πετύχαινα την υπέρβαση. Επίσης, έχω σκοπό μόλις πάω στην πόλη πέρα από σπίτι κλπ να γραφτώ σε Volkshochschule για να μάθω τέλεια τη γλώσσα. Στοιχίζει από ότι είδα κάπου 600 ευρώ το εξάμηνο εκεί και εκ παραλλήλου να ψάχνω για οποιαδήποτε δουλειά για να μη φύγουν όλες οι οικονομίες.
      Το ξέρω ότι είναι ρίσκο, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο! Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πια μέλλον! Έπειτα βρίσκομαι στα καλύτερά μου χρόνια και δεν έχω σκοπό να τα χαραμίσω εδώ. Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου και τις αγωνίες μου...

      Comment


        Σχετικά με το Muenster ήθελα να προσθέσω ότι είναι 1 ώρα έξω από το Dortmund. Έχει 280.000 κατοίκους εκ των οποιων οι 45.000 είναι φοιτητές. Έχει ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας (Ιατρική σχολή κλπ) και πολλούς φοιτητές διαφόρων εθνικοτήτων με Erasmus. Η πόλη έχει κουλτούρα, είναι πανέμορφη, promenade που διασχίζει γύρω γύρω όλη την ολη, πολύ πράσινο και βέβαια μια μεγάλη λίμνη που λέγεται Aasee. Έλληνες απ 'ότι ξέρω δεν έχει πολλούς, αλλά όσοι είναι διάσπαρτοι.
        Όσον αφορά το επίπεδο των Γερμανικών μου τελειώνω τώρα το Themen Actuell to 2 και το Grammatikland to 2. To λεξιλόγιό μου ειναι αρκετά καλό, αλλά θέλω προσπάθεια στη γραμματική. Όπως είπα και πιο πάνω μπορώ να σταθώ ικανοποιητικά στη γλώσσα της καθημερινότητας. Από ότι έχω συμπεράνει οι Γερμανοί αν τους μιλήσεις Γερμανικά το εκτιμούνε ακόμα και λάθος αρκεί να βγαίνει νόημα. Και γενικώς βοηθάνε στα Γερμανικά. Από εκεί και πέρα Volkshochschule...για ένα εξάμηνο τουλάχιστον.
        Όσον αφορά το κόστος ζωής σ αυτά τα χρόνια που πηγαίνω κατά διαστήματα είναι αρκετά οικονομικό σε σχέση με την ακρίβεια της Ελλάδας. Οι τιμές στα σούπερ μάρκετ είναι οι μισές σε κάποια προϊόντα (ιδίως υγιεινής, καθαρισμού, τρόφιμα κλπ) σε σχέση με την Ελλάδα. Στο Rossmann μπορεί να βρεί πολύ καλές τιμές σε είδη προσωπικής υγιεινής και καθαρισμού. Το Kaufland επίση πολύ καλό σούπερ μάρκετ όπως και το Rewe. Απ΄ότι υπολογίζω όσον αφορά το Muenster θα μου χρειάζονται κάπου 1.200 το μήνα με άνετη ζωή. Έχω κοιτάξει για ενοίκια στο internet κυμαίνονται οι γκαρσονιέρες 40 τετραγωνικά warmmiete γύρω στα 350 ευρώ βρίσκεις και με 300. Οι γκαρσονιέρες είναι οι κλασικές γερμανικές σοφίτες που εμένα μου αρέσουν και συνήθως είναι επιπλωμένα. Βάλτε άλλα 200 για γκάζι-ρεύμα και άλλα γύρω στα 600 το μήνα για διατροφή, προσωπικά έξοδα κλπ. Οι συγκοινωνίες είναι πολύ καλές, λεωφορεία και περισσότερο τραίνο. Στα γερμανικά τρένα Die Bahn έχω ήδη βγάλει από Ελλάδα κάρτα έκπτωσης 25% για ένα χρόνο απεριόριστα με 70 ευρώ το χρόνο.

        Comment


          Μερικές φωτό από την πολή που αγαπώ και θέλω να μείνω...

          Comment


            Καλησπέρα Γιάννη,

            για να εργασθείς στο τομέα του Pharmareferent, για τις περισσότερες εταιρείες, θα πρέπει να έχεις περάσει τη φαρμακευτική εξέταση -> Pharmareferentenprüfung.
            Προϋπόθεση γι 'αυτή τη τελική εξέταση είναι ένα αναγνωρισμένο επιστημονικό επάγγελμα δηλ. ιατρική εκπαίδευση ή ιατρικό επάγγελμα πχ. Ιατρός, Νοσοκόμος/μα, Νοσηλευτής κλπ.
            Για το Pharmareferent επρόκειτο κάπως σαν μια μετεκπαίδευση, γιατί η εξέταση είναι αρκετά εκτεταμένη.

            Weiterbildung bei medidact

            Home pharmajob GmbH

            Pharmareferent | Pharmareferentin - Gehalt - Lohn - Gehlter

            Comment


              Milu καλησπέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου!

              Όπως μου τα λές δύσκολα βλέπω να βρίσκω δουλειά στη Γερμανία για τη δουλειά που έκανα στην Ελλάδα. Γι' αυτό οι Γερμανοί μου απαντάνε ευγενικώς αρνητικά...
              Μάλλον θα στρέψω την αναζήτησή μου και σ΄άλλες δουλειές. Βασικά εκείνο που με απασχολεί είναι να βρώ μια δουλειά έστω και υποαπασχόληση κάποιες ώρες ώστε να καλύπτω κάποια έξοδα το μήνα και όχι όλα από τις οικονομίες μου. Ταυτόχρονα να μαθαίνω τη γλώσσα και ό,τι καλύτερο προκύψει στην πορεία...

              Επίσης πρέπει να πώ και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει ότι έχω τελειώσει Master in Health Administration (MBA) του Νottingham Trent University.

              Comment


                Καλησπέρα και από εμένα.Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που από αυτά που διάβασα δεν μου απαντήθηκαν.Αν παρ' όλ' αυτά βρίσκονται κάπου παρακαλώ να με παραπέμψετε.
                Αν κάποιος θέλει να μεταναστεύσει στη Γερμανία μπορεί να το κάνει χωρίς βίζες και υπηκοότητες; Απλά μια μέρα βρίσκετε εκεί και αρχίζει να ψάχνει για δουλειά; Ενδιαφέρομαι για τον αδελφό μου ο οποίος έχει και Γερμανική υπηκοότητα γιατί γεννήθηκε εκεί αλλά έχει ζήσει περίπου ένα χρόνο και επέστρεψε.Μπορεί να δώσει υπηκοότητα στον γιο του που είναι 8 χρονών;Θα έχει κάποια πλεονεκτήματα από αυτό; Αν μεταναστεύσει εκεί για να πάρει τα επιδόματα για αρχή πρέπει να πληρεί κάποιες προυποθέσεις; Μπορεί να σας φανούν χαζές οι ερωτήσεις αλλά από αυτά που διάβασα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά από τη μετανάστευση στην Αυστραλία.

                Ευχαριστώ εκ των προταίρων

                Comment


                  Γιάννη,

                  δεν συνηθίζω να λέω εδώ στο φόρουμ: “προχώρα και μην βάζεις εμπόδια στης σκέψης σου”.

                  Είμαι όμως σίγουρος για εσένα, πως θα βρεις την άκρη σου!

                  Comment


                    γιαννη καλησπερα. θα σου πω να μην το βαζεις κατω καθως και εγω καπως ετσι ξεκινησα να ψαχνω εργασια στην γερμανια. πλεον αν δεν γνωριζεις την γλωσσα δεν σε δεχονται.ειναι γεγονος αυτο και μαλλον οφιλεται στο οτι μεταναστευουν χιλιαδες ατομα απο ολο τον κοσμο. αυτο που ξερω και το πιστευω ειναι οτι υπαρχουν πολλες δουλειες.. ισως να κανεις αυτο που σκεφτεσαι να πας επανω.. να ψαχτεις απο εκει. σιγουρα θα βρεις κατι.

                    Comment


                      Φίλε Milu σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
                      Γενικά, είμαι ένα άτομο που μου αρεσει η οργάνωση και η πειθαρχία και ο,τιδήποτε κάνω στη ζωή μου το κάνω στοχευμένα και μελετημένα! Ένας λόγος που πηγαίνω και μου αρέσει η Γερμανία είναι και αυτός γιατί με καλύπτει ο τρόπος ζωής και σκέψης τους...ο δρόμος δεν θα είναι στρωμενος με ροδοπέταλα, θα είναι ανηφορικός! Αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι αξίζει τον κόπο και η προσπάθεια.
                      Στην Ελλάδα έτυχε αυτή η άσχημη οικονομική συγκυρία και έλαχε στη γενιά μας να τραβήξει το σταυρό του μαρτυρίου. Η μάχη που δίνουμε στην Ελλάδα είναι άνιση. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από άτολμους, φοβικούς και αναποφάσιστους, η γενιά μου όμως βρίσκεται στα καλύτερά της χρόνια και δεν πρόκειται να συνταξιοδοτηθεί επειδή κάποιοι το αποφάσισαν. Γι αυτό συμβουλεύω σε όλους τους νέους της ηλικίας μου και όχι μόνο να κάνουν το βήμα με το μυαλό καθαρό, να τολμήσουν να πηδήξουν το φράχτη της μίζερης και πτωχευμένης Ελλάδας έχοντας την ελπίδα για το καλύτερο αύριο που έρχεται...

                      Comment


                        καλησπέρα capamble! το ξέρω ότι η γλώσσα είναι πρόβλημα, αλλά δεν είμαι ανίδεος. μπορώ να σταθώ άνετα. φυσικά εκεί θα τα τελειοποιήσω και έπειτα από εργασία ό,τι προκύψει στο ψάξιμο. θα ήθελα να βρω κάτι πάνω στη δουλειά μου, αλλά μάλλον είναι ουτοπία τουλάχιστον στο ξεκίνημά μου. ξέρω που να επικεντρωθώ, άλλωστε όλο το muensterland το ξέρω καλά ακόμα και τα χωριά του. το πρότζεκτ περί Γερμανίας το ΄΄δουλεύω΄΄ 2 χρόνια και ήρθε η ώρα να υλοποιηθεί...

                        Comment


                          Originally posted by thena View Post
                          ...Αν κάποιος θέλει να μεταναστεύσει στη Γερμανία μπορεί να το κάνει χωρίς βίζες και υπηκοότητες;...
                          Ακριβώς!
                          Αυτή είναι η βασική αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης:
                          Ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων, ιδεών και αγαθών.
                          Originally posted by thena View Post
                          ...Απλά μια μέρα βρίσκετε εκεί και αρχίζει να ψάχνει για δουλειά;...
                          Οι Γερμανοί είναι λίιιιιιγακι πιο οργανωμένοι από εμάς. Πρέπει να ξέρουν ποιός είσαι, πού μένεις, με ποιούς μένεις κλπ.
                          Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι είναι δύσκολο να ψάξεις για δουλειά. Απλά, θα υπάρχει γραφειοκρατικό τρέξιμο (αλλά φοβούνται οι Έλληνες τη γραφειοκρατία;)

                          Comment


                            Originally posted by fotios View Post
                            Ακριβώς!
                            Αυτή είναι η βασική αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης:
                            Ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων, ιδεών και αγαθών.
                            Οι Γερμανοί είναι λίιιιιιγακι πιο οργανωμένοι από εμάς. Πρέπει να ξέρουν ποιός είσαι, πού μένεις, με ποιούς μένεις κλπ.
                            Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι είναι δύσκολο να ψάξεις για δουλειά. Απλά, θα υπάρχει γραφειοκρατικό τρέξιμο (αλλά φοβούνται οι Έλληνες τη γραφειοκρατία;)
                            Ευχαριστώ πολύ Φώτη για την άμεση απάντηση!!! Για τον πρώτο καιρό υπάρχει σπίτι αυτό δε θα είναι πρόβλημα

                            Αν μπορεί και κάποιος άλλος να μου απαντήσει για τα υπόλοιπα...
                            Ευχαριστώ!!!!!!!

                            Comment


                              Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει για το κόστος μεταφράσεων σε προξενείο στην Γερμανία, συγκεκριμένα Στουτγάρδη
                              ευχαριστώ

                              Comment


                                Το κόστος μεταφράσεων δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια, πάντως είναι πολλά, καλύτερα σε συμφέρει να έχεις τις μεταφράσεις απο Ελλάδα. Φαντάσου ότι εδώ για το γνήσιο της υπογραφής σου σου ζητάνε 10 ευρώ...που δεν κάνουν και τπτ μόνο μια σφραγίδα βάζουν και που στην Ελλάδα είναι τσάμπα...
                                making the wrong move at the right time

                                Comment

                                Working...
                                X