Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vdimis View Post

    η σκεψεις μας!!!! ... 8 χρονών .. πως θα παει σε ενα νεο σχολειο ενω δεν ξερει την γλωσσα πως θα συνενοειτε το παιδι μας???το μικρο ισως να βρουμε μια γυναικα να τον προσεχει ...
    αν τελικα δεν βρουμε δουλεια που θα τα παω τα παιδια μου ???
    να επιστρεψω πισω ελλαδα??? και εδω μια απο τα ιδια
    καλημέρα vdimis,
    Αυτό πραγματικά να μην σε αγχώνει καθόλου το παιδάκι σας τώρα ξεκινάει και είναι η καλύτερη περίοδος για να αρχίσει να μαθαίνει, μόνο που θα σε συμβούλευα να το στείλεις σε γερμανικό σχολείο και το απογευμα μπορεί να μαθαίνει Ελληνικά (Θα τα ξέρεις καλύτερα). Να είσαι σίγουρος ότι μετα απο ένα χρόνο το παιδί σου θα είναι προσαρμοσμένο πλήρως. Όσο για το μικρό απο την ώρα που θα εργάζεστε μπορεί να πηγαίνει στον kindergarten ή ακόμα για τον πρώτο καιρό η γυναίκα σου μπορεί να κάνει minijob για 15 ώρες την εβδομάδα και να παίρνει 400€ για να συμπληρώνετε το οικογενειακό εισόδημα. Με τα παιδιά επίσης θα παίρνετε 2*184€=368€ kindergeld μέχρι τα 18 τους. Καλή δύναμη και μην κολάς με τίποτα. Κάντο για τα παιδια σου για να έχουν μια καλύτερη επιλογή στο μέλλον
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      Μισό ....το επίδομα παιδιών το παίρνουν ολοι;;; Δεν καΤαργηθηκε κ αυτό;ποιοι το δικαιουνται? οι εργαζόμενοι ή κ οι άνεργοι?

      Comment


        εχεις δικιο .. το νο1 ειναι διαβατηριο...απλα αυτο θεωρησα οτι εννοειται...

        παντως πολυ ----φαση το θεμα "ενοικιαση σπιτιου"
        εκει που πιστευα οτι το τακτοποιηση ο ιδιοκτητης μου τα χαλασε...αντε παλι απο την αρχη...

        Comment


          ακομα προσπαθω να καταλαβω γιατι Ελληνες χρειαζονται διαβατηριο...

          Comment


            Milu καπου ειδα πως εγραψες για μαθηματα γερμανικων μεσα σε 2 μηνες 8ωρο. το λεω αυτο επειδη εγω θα παω μαλλον σεπτεμβρη και θα εχωχρηματα να κατσω εςσ χριστουγεννα. 4 μηνες περιπου δηλαδη. πως μπορω να μαθω αν υπαρχουνε τετοια μαθηματα στο Αμβουργο,Βερολινο ή Μοναχο? ευχαριστω

            Comment


              Εκείνο που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας -γιατι το έχω κάνει πολλές φορές -είναι ότι μεταξύ Γερμανίας και Ολλανδίας δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν σύνορα! Περνάς ανενόχλητα σαν να είναι το ίδιο κράτος! Από τις Ολλανδέζικες ταμπέλες καταλαβαίνεις ότι έχεις αλλάξει χώρα!

              Comment


                Originally posted by aggeloskout View Post
                Milu καπου ειδα πως εγραψες για μαθηματα γερμανικων μεσα σε 2 μηνες 8ωρο. το λεω αυτο επειδη εγω θα παω μαλλον σεπτεμβρη και θα εχωχρηματα να κατσω εςσ χριστουγεννα. 4 μηνες περιπου δηλαδη. πως μπορω να μαθω αν υπαρχουνε τετοια μαθηματα στο Αμβουργο,Βερολινο ή Μοναχο? ευχαριστω
                Καλησπέρα aggeloskout

                Που θα πάς τελικά? Βόρεια, Βορειανατολικά ή Νότια! Καλώς δεν υπάρχει σημασία. Ένα πολύ καλό φροντηστήριο (Υπάρχουν και άλλα πολλά ανα περιοχή) είναι το Berlintz.

                Στο site επέλεξε την περιοχή που θα πάς Berlitz Sprachschulen, (μπορείς να επιλέξεις και γλώσσα απο πάνω αγγλικά-γερμανικά), μετά αριστερά Aktuelle kurse-current courses και στα δεξία Sprachauswahl-Language selection=Deutsch-German και μετά suchen-search

                Produkt

                Εδώ θα βρείς ότι μάθημα θές. Το πιο εντατικό που έχουν είναι αυτό (ιδιαίτερο) που είναι πανάκριβο

                Total Immersion®
                Total Immersion®
                The most intensive form of individual training: 12 lesson units per day

                Start date: anytime

                Monday: 08:45 - 17:45
                Tuesday: 08:45 - 17:45
                Wednesday: 08:45 - 17:45
                Thursday: 08:45 - 17:45
                Friday: 08:45 - 17:45

                Γνώμη μου: Μην το πάς τόσο απότομα!!! 8 ώρες την ημέρα είναι πάρα πολλές. 4 είναι μια χαρά!

                Καλή δύναμη!
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Originally posted by sportbilly79 View Post
                  Εκείνο που μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας -γιατι το έχω κάνει πολλές φορές -είναι ότι μεταξύ Γερμανίας και Ολλανδίας δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν σύνορα! Περνάς ανενόχλητα σαν να είναι το ίδιο κράτος! Από τις Ολλανδέζικες ταμπέλες καταλαβαίνεις ότι έχεις αλλάξει χώρα!
                  Σε καμία χώρα που ισχύει sengen-Ε.Ε (όχι Αγγλία. Μόνο αεροπορικός) δεν υπάρχουν έλενγχοι οδικός. Σε όποιο κράτος και να πάς. Θές απο Ιταλία, Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Γαλλία,...Μόνο απο της ταμπέλες καταλαβαίνεις ότι αλλάζεις κράτος. (Και απο Βέλγιο-Γερμανία απο την ποιότητα του δρόμου :-))


                  aggeloskout :Το διαβατήριο όπως πολύ καλά το λεεί ο milu είναι ότι πιο επίσημο έγγραφο έχεις απο το κράτος που έρχεσαι. Η ταυτότητα 'νέου τύπου' γράφει στα λατινικά τόπο γέννησης? όχι. Πλαστογραφείτε? Πολύ εύκολα. Δεν σου λέει κάποιος ότι με την ταυτότητα δεν μπορείς να κάνεις την δούλεια σου, αλλά το διαβατήριο είναι ότι πιο επίσημο και για την ακραία κατάσταση...
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Βοήθεια

                    Καλησπέρα παιδιά...
                    Έχουμε ενα μικρο προβληματάκι...
                    Σε 2 εβδομαδες πεταμε για Γερμανία, αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα να μεινουμε προσωρινα έστω.
                    Τα Hostel κλεισμένα. Tα Wohnung auf zeit οταν ακουνε Ελλαδα η σπαστη προφορά (δεν ξερω τι μπορει να φταιει) κλεινουν αυτομάτως και αυτά...
                    Εψαξα παντού, μπήκα σε όλα τα links που αναφέρετε στο φόρουμ αλλα δεν καταφερα να βρω ΤΙΠΟΤΑ...
                    Βγαλαμε εισητήρια με το σκεπτικό να παμε επι τοπου να ψάξουμε. Κατι θα υπάρχει που να μην το αναφέρει το ιντερνετ.
                    Παμε Dusseldorf. Έχει κανεις καμία ιδέα; Τι να κανουμε;
                    Στην ανάγκη θα κοιμηθούμε και το πρωτο βραδυ στο αεροδρόμιο, αλλα μετά;
                    Ε, να μην καταλήξουμε και σαν τον Τομ Χανκς στην ταινία "The terminal"...
                    (Ας γελάσουμε και λίγο γιατι το άγχος μου αυτη την στιγμη δεν περιγράφεται)

                    Comment


                      Originally posted by antvas View Post
                      Καλησπέρα παιδιά...
                      Έχουμε ενα μικρο προβληματάκι...
                      Σε 2 εβδομαδες πεταμε για Γερμανία, αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα να μεινουμε προσωρινα έστω.
                      Τα Hostel κλεισμένα. Tα Wohnung auf zeit οταν ακουνε Ελλαδα η σπαστη προφορά (δεν ξερω τι μπορει να φταιει) κλεινουν αυτομάτως και αυτά...
                      Εψαξα παντού, μπήκα σε όλα τα links που αναφέρετε στο φόρουμ αλλα δεν καταφερα να βρω ΤΙΠΟΤΑ...
                      Βγαλαμε εισητήρια με το σκεπτικό να παμε επι τοπου να ψάξουμε. Κατι θα υπάρχει που να μην το αναφέρει το ιντερνετ.
                      Παμε Dusseldorf. Έχει κανεις καμία ιδέα; Τι να κανουμε;
                      Στην ανάγκη θα κοιμηθούμε και το πρωτο βραδυ στο αεροδρόμιο, αλλα μετά;
                      Ε, να μην καταλήξουμε και σαν τον Τομ Χανκς στην ταινία "The terminal"...
                      (Ας γελάσουμε και λίγο γιατι το άγχος μου αυτη την στιγμη δεν περιγράφεται)

                      Για κοίτα και σε καμιά πανσιόν.

                      duesseldorf-pension.de | Dsseldorf: Ferienwohnung, Pensionen, Privatzimmer, Hotels in Dsseldorf | Verzeichnis

                      ένα φθηνό ξενοδοχείο Düsseldorf

                      Artus Hotel Unterk

                      Πάντως και το Hostel που κοιτάω μέσα στον Μαίο έχουν δωμάτια αλλά είναι ακριβά!

                      Hotels and Hostels - A&O -  Hostel D
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Originally posted by kosofos View Post
                        Για κοίτα και σε καμιά πανσιόν.........

                        Σε ευχαριστώ παααρα πολυ για την αμεση απαντηση...
                        Οντως για τα hostel επρεπε να γραψω πως "εχουν κλεισει ολα τα οικονομικα"!!!
                        εριξα μια ματια στα link που μου έδωσες και κατι πιστευω πως θα βρω.
                        Συντομα θα επικοινωνήσω και θα δω τι παίζει (απο τιμες ειναι οκ, αρκει να ειναι και τίποτα ελευθερο!!!)
                        Κατα τ'αλλα θα μπορέσουμε να βρουμε τίποτα και επι τόπου; (αν δεν το καταφέρουμε τελικά απο εδω;)
                        Και ότι αλλο ξερετε, θα σας ήμουν ευγνώμων.

                        Comment


                          Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με την antvas. Προσπαθώ να βρω Hostel για Στουτγάρδη έστω για λίγες μέρες, με σκοπό να ψάξω από κοντά για κάποιο Wohnung auf zeit. Δεν υπάρχει τίποτα σε Hostel πριν τις 14 Μαϊου. Έστειλα μαιλ σε κάποια μεσιτικά για προσφορές (Wohnung auf Zeit πάντα). Αν αποδειχθεί αλήθεια αυτό που λέει η antvas, ότι δλδ ακούνε Έλληνα και σου λένε ότι όλα είναι κλειστά, νομίζω πως τότε πραγματικά αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα. Δεν έχω μια περιουσία να ξοδέψω ψάχνοντας για ένα δωμάτιο να μείνω μέχρι να βρώ δουλειά. Εντάξει καταλαβαίνω ότι θα υπάρξουν δυσκολίες, αλλά εδώ είναι σαν να πέφτω πάνω σε τοίχο. Αν δεν είναι κανείς διατεθειμένος να μου νοικιάσει ένα δωμάτιο για 1 - 2 μήνες, τότε θα πρέπει απαραίτητα να έχω κάποιον συγγενή ή γνωστό στην Στουτγάρδη ο οποίος θα είναι και διατεθειμένος να με φιλοξενίσει.

                          Comment


                            Mε το βουνο θα γίνω φίλος!

                            Originally posted by Areti View Post
                            Γειά σου natouli για ξαναδιάβασε λίγο πιο προσεκτικά το υπόμνημα του milu γιατί τα αναφέρει ακριβώς. Μετά το "ΠΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ" 1-2 παραγράφους παρακάτω είναι η απάντηση σε αυτό που ψάχνεις.
                            Kαλησπέρα και πάλι! Σήμερα πήγα στο rathaus του eschborn,(Frankfurt am main) όπου έκανα το anmeldung. Μετά μου δώσανε μια αίτηση να συμπληρώσω για το Freizüldigigkeitsgesetz. Eγω όπως είχα ξαναπει ήμουν άνεργη στην ελλάδα, αλλά δεν δικαιούμουν κάποιο επίδομα ανεργίας,(γιατί δεν συμπλήρωνα τα ένσημα) αλλά έχω την ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης που με καλύπτει ασφαλιστικά. Για να βγάλω το freizuegigkeitsbescheinigung τι άλλα πρέπει να έχω μαζί μου;Με την κοπέλα στο δημαρχείο δεν βγάλαμε πολύ άκρη μου είπε να εχω φωτογραφία και αντίγραφο της ταυτότητας. Φτάνουν αυτά;
                            Μέσα από το forum είδα οτι ειπώθηκε ότι για να πάει κανεις στο vhs και να ζητήσει μειωμένα δίδακτρα, κάνει κάποια χαρτιά με το freizuegigkeitsbescheinigung, μήπως γνωρίζετε τι ισχύει με αυτο??
                            Please βοηθήστε πατριώτες γιατί όλα μου φαίνονται βουνό!!!!!:cry

                            Comment


                              Καλημέρα πατριωτάκια και καλή Πρωτομαγιά. Μήπως μπορεί κάποιος φίλος που βρίσκεται ήδη στη Γερμανία να με βοηθήσει;
                              Λοιπόν... πως έχει το θέμα μου. Βρίσκομαι στην Ελλάδα και ψάχνομαι για εξωτερικό. Οπουδήποτε εκτός από εδώ. Οι λόγοι γνωστοί. Αναδουλειά.
                              Βρήκα με έναν φίλο δουλειά σε τεχνική εταιρεία στη Γερμανία. Ο άνθρωπος που μεσολαβεί για τη δουλειά βρίσκεται στη Γερμανία και μας ζήτησε προκαταβολικά 300 ευρώ για κάθε άτομο ώστε να μας στείλει το εισιτήριο (120 ευρω) και τα υπόλοιπα αφορούν χρήματα για διαδικασίες όπως μας είπε.
                              Επίσης μας ζήτησε 500 ευρώ το άτομο ως αμοιβή του, τα οποία θα του τα καταβάλλουμε όταν θα πληρωθούμε τον πρώτο μας μισθό.
                              Μιλάει για 1.600 ευρώ καθαρά και ασφάλιση. Πενθήμερο - οκτάωρο
                              Η εταιρεία μας προσφέρει επίσης και ένα διαμέρισμα 45 τ.μ. όπου θα μενουμε ανά δύο άτομα. Και δεν πληρώνουμε ενοίκιο γι αυτό.

                              Σαν πρώτη εικόνα που φαίνεται τέλειο. Κατευθείαν δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου (είμαι χρόνια οδηγός εδώ στην Ελλάδα κι έχω ασχοληθεί στα τεχνικά έργα και με γερανούς και σε ανατρεπόμενα φορτηγά) με διαμονή έτοιμη και λεφτά καλά.

                              Πολύ ωραίο για να είναι αληθινό όμως! Επειδή έχω ακούσει για απατεώνες στην Αυστραλία που σου παίρνουν τις προκαταβολές και εξαφανίζονται, μπορεί να ίσχύει κάτι τέτοιο;

                              Η εμπειρία των "παλιών" που μένουν ήδη πάνω, ή κάποιοι που ψάχνονται σαν κι εμένα να φύγουν πολύ καιρό, τι λέει;

                              Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι για μένα πολύτιμη. Σε αυτές τις δύσκολες εποχές δεν είναι να χάνεις λεφτά. Ειδικά 300 ευρώ και λίγα λεφτά που θα πάρω μαζί μου πάνω για τα πρώτα έξοδα και που θα αναγκαστώ να τα πάρω δανεικά από έναν φίλο.

                              Βοηθείστε ρε παιδιά οι παλιοί. Ρίξτε καμμία ιδέα.Ο Θεός να σας έχει καλά σε ό,τι κι αν κάνετε και καλημέρα.

                              Ένα απεγνωσμένο πατριωτάκι.

                              Comment


                                Originally posted by tom1979 View Post
                                Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με την antvas. Προσπαθώ να βρω Hostel για Στουτγάρδη έστω για λίγες μέρες, με σκοπό να ψάξω από κοντά για κάποιο Wohnung auf zeit. Δεν υπάρχει τίποτα σε Hostel πριν τις 14 Μαϊου. Έστειλα μαιλ σε κάποια μεσιτικά για προσφορές (Wohnung auf Zeit πάντα). Αν αποδειχθεί αλήθεια αυτό που λέει η antvas, ότι δλδ ακούνε Έλληνα και σου λένε ότι όλα είναι κλειστά, νομίζω πως τότε πραγματικά αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα. Δεν έχω μια περιουσία να ξοδέψω ψάχνοντας για ένα δωμάτιο να μείνω μέχρι να βρώ δουλειά. Εντάξει καταλαβαίνω ότι θα υπάρξουν δυσκολίες, αλλά εδώ είναι σαν να πέφτω πάνω σε τοίχο. Αν δεν είναι κανείς διατεθειμένος να μου νοικιάσει ένα δωμάτιο για 1 - 2 μήνες, τότε θα πρέπει απαραίτητα να έχω κάποιον συγγενή ή γνωστό στην Στουτγάρδη ο οποίος θα είναι και διατεθειμένος να με φιλοξενίσει.
                                Καλημέρα tom1979...
                                Για εκεί μην φοβάσαι... Θέλω να πιστεύω πως κάποιος απο την Ελληνική κοινότητα θα μπορέσει να πάρει ενα τηλεφωνάκι για Wohnung auf zeit!!!
                                Και σίγουρα ειναι πολύ καλύτερα να εισαι εκεί και να πας και αυτοπροσώπος. Το ότι "κλείνουν" με το που παίρνω τηλέφωνο (από Ελλάδα) το βρίσκω και λογικό (ίσως και εγω να έκανα το ίδιο αν με παίρνανε απο άλλη χώρα να τους κλείσω το σπίτι μου, με κίνδυνο να μην εμφανιστούν και να χάσω εναν ενοικιαστή που ειναι εδω και τον βλέπω)
                                Έτσι δεν είναι;
                                Σου εύχομαι ότι καλύτερο και κάθε επιτυχία...

                                Comment

                                Working...
                                X