Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να σαι καλά antvas, έτσι, πες κανένα καλό λόγο να παίρνω θάρρος γιατί έχω φάει γερή φρίκη. Άντε και καλή μας δύναμη...

    Comment


      Originally posted by ΒΑΓΓΕΛΗΣ67 View Post
      Καλημέρα πατριωτάκια και καλή Πρωτομαγιά. Μήπως μπορεί κάποιος φίλος που βρίσκεται ήδη στη Γερμανία να με βοηθήσει;
      Λοιπόν... πως έχει το θέμα μου. Βρίσκομαι στην Ελλάδα και ψάχνομαι για εξωτερικό. Οπουδήποτε εκτός από εδώ. Οι λόγοι γνωστοί. Αναδουλειά.
      Βρήκα με έναν φίλο δουλειά σε τεχνική εταιρεία στη Γερμανία. Ο άνθρωπος που μεσολαβεί για τη δουλειά βρίσκεται στη Γερμανία και μας ζήτησε προκαταβολικά 300 ευρώ για κάθε άτομο ώστε να μας στείλει το εισιτήριο (120 ευρω) και τα υπόλοιπα αφορούν χρήματα για διαδικασίες όπως μας είπε. .................................................. .......................
      αυτος που μεσολαβησε δεν ειναι σε καμια εταιρεια;;
      απο εκει θα βγει μια ακρη...λογικα πρεπει να ειναι σε εταιρεια personalvermittlung...
      βρες το site της εταιρειας

      Comment


        καλησπερα.θα μπορουσε καποιος να μου δωσει καποια εγκυρα γραγεια ευρεσεως εργασιας στη γερμανια ??

        Comment


          ονομαζομαι χριστινα ο αντρας μου στην καλσρουη κοντα στην στουτγκαρδη και στο αμεσο μελλον θα χρειαστει τεχνιτες πλακατζηδες οποιος ενδιαφερεται να ποσταρει και θα επικοινωνησω μαζι του

          Comment


            Originally posted by χριστινα View Post
            ονομαζομαι χριστινα ο αντρας μου στην καλσρουη κοντα στην στουτγκαρδη και στο αμεσο μελλον θα χρειαστει τεχνιτες πλακατζηδες οποιος ενδιαφερεται να ποσταρει και θα επικοινωνησω μαζι του
            Ευχαριστούμε Χριστίνα...
            όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή..
            θα χαρούμε πολύ να υπάρχει κάποιος έλληνας που ενδιαφέρεται και τον αφορά.... !!!
            Καλή διαμονή στη παρέα μας.. να έχεις. !!!
            I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

            Comment


              να ξερετε οτι αντρας μου ειναι περιπου ενα χρονο στην Γερμανια και τα πραγματα δεν ειναι ευκολα η Ελληνες που πανε εκει και ξερουν την γλωσσα προσπαθουν να εκμεταλλευτουν την αναγκη μας για δουλεια τωρα που ο αντρας μου εχει απεμπλακει απο μια τετοια κατασταση πραγματικα θα ηταν ευχης εργο να μαζευτει κοσμος που θελει να δουλεψει σοβαρα και να προχωρησει στην ζωη του

              Comment


                ονομαζομαι χριστινα ο αντρας μου στην καλσρουη κοντα στην στουτγκαρδη και στο αμεσο μελλον θα χρειαστει τεχνιτες πλακατζηδες οποιος ενδιαφερεται να ποσταρει και θα επικοινωνησω μαζι του.

                ////////////////


                Χριστίνα σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ έχω δουλέψει βοηθός σε πλακά και την τέχνη την ξέρω. Και ελαιοχρωματισμούς, και καλουπατζής έχω δουλέψει και γνωριζω και αρκετά ηλεκτρολογικά, αν και από ότι φαντάζομαι για να εξασκήσεις επάγγελμα ηλεκτρολόγου στη Γερμανία πρέπει να έχεις κάποιο πτυχίο.

                Εγώ οδηγός φορτηγού και χειριστής γερανών και κλαρκ είμαι, αλλά και από οικοδομικά κατέχω πολλά. Και κηπουρικά έχω κάνει.

                Και κάνω οποιαδήποτε δουλειά δεν εχω πρόβλημα. Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα να κάνω.
                Έχω δύο παιδιά και είμαι 5 μήνες άνεργος. Και η γυναίκα μου έχει ένα μαγαζάκι και δεν πάει καλά, μάλλον τον Σεπτέμβρη θα το κλείσει. Μας έχουν πνίξει τα έξοδα έχουμε και δάνειο για το σπίτι...

                Πρέπει κάτι να γίνει άμεσα. Έχω φτάσει σε απόγνωση...

                Ζητάω συγνώμη από τους διαχειριστές που έβαλα το ποστ σε διαφορετικά σημεία. Δεν το ήξερα είμαι καινούριος στο πατριοτακι.

                Turms σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω τηλεφωνικό ραντεβού την Πέμπτη και θα ρωτήσω λεπτομέρειες. Μίλησα και με έναν φίλο σήμερα Γερμανό υπήκοο, Έλληνα κι αυτόν της Γερμανίας που χει κατέβει Ελλάδα πια.

                Μου πε πως θα βοηθήσει να βρω κάτι. Πιστεύω πως γρήγορα θα μάθω και τη γλώσσα. τι διάολο... Έμαθα Αγγλικά και Γαλλικά στο σχολείο... Στα γερμανικά θα κολλήσω;



                Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντησει.

                Comment


                  σε ευχαριστω για την ανταποκριση να ξερεις στην γερμανια υπαρχουν δουλειες στην οικοδομη βεβαια αρχικα θα πρεπει να πας εσυ και μετα θα τραβηξεις την οικογενεια σου εγω ειμαι καινουριο μελος αν και παροακολουθω το site εδω και καιρο δεν ξερω ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να επικοινωνησεις μαζι μου για να μην εκτεθουν προσωπικα δεδομενα οποιος κξερει να μου πει.

                  Comment


                    Βαγγελη καλησπερα,

                    σε καμία περίπτωση μην αποστείλει`ς χρήματα εκ των προτέρων!! Πουθενά και σε κανέναν!

                    Comment


                      milu

                      ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Και για μένα ήταν λίγο κουφό. Μου ζητήσανε 300 ευρώ προκαταβολή για να μου βγάλουν το αεροπορικό εισιτήριο και κάποια άλλα έξοδα. Από ότι φαίνεται μάλλον έπεσα σε απατεώνα.

                      Δεν ξέρω ακόμα. Δεν θέλω να μιλάω χωρίς να το έχω ξεκαθαρίσει. Γι αυτό ζήτησα και τη βοήθειά σας. Μήπως ξέρει κανείς τίποτα...
                      Είχα ψαχτεί ένα διάστημα πριν λίγους μήνες για Αυστραλία, αλλά εκε΄΄ι έπεσα σε απατεώνες που σου ζητούσαν προκαταβολή και μετά γίνονταν καπνός... Με βοήθησε μία φίλη Ελληνοαυστραλέζα με γνωριμίες κάτω. Έμαθε τι γίνεται και με απέτρεψε.

                      Κάτι ακόμα ήθελα να σας ρωτήσω. Αυτούς που ξέρουν Γερμανικά καλά.

                      Είχα κάνει Γερμανικά πριν πολλά χρόνια. Αν δεν με απατά η μνήμη μου είχα παρακολουθήσει ένα δύο χρόνια.
                      Βλέπω με χαρά πως τα γερμανικά κείμενα τα διαβάζω μία χαρά... το αλτσχάιμερ δεν με έχει επισκεφτεί ακόμα! χα χαχ χα
                      Αυτό που δυσκολεύομαι είναι να τα μιλήσω. Ενώ καταλαβαίνω τι διαβάζω στο 70% των κειμένων και από τα συμφραζόμενα βγάζω νόημα.
                      Θα είναι πολύ δύσκολο στο επίπεδο που βρίσκομαι να προχωρήσω; Θέλω να πω μπορεί κάποιος να μου πει, με καλή γνώση Αγγλικών και Γαλλικών και δύο χρόνια Γερμανικά, έστω κι αν ήταν πριν πολλά χρόνια, πόσο διάστημα θα χρειαστώ για να γίνω αητός στη γλώσσα;

                      Miele Danke... Το γράψα καλά; Η τα έκανα μαντάρα στην ορθογραφία;

                      Comment


                        Originally posted by milu View Post
                        Βαγγελη καλησπερα,

                        σε καμία περίπτωση μην αποστείλει`ς χρήματα εκ των προτέρων!! Πουθενά και σε κανέναν!
                        μηπως milu εχεις καμια ιδεα στο θεμα αυτο αλλα για ενοικιο σπιτιου;
                        μιλησα με εναν στην γερμανια, και ειναι θετικος
                        το προβλημα ειναι οτι ειναι απο ιδιωτη. Δεν ειναι απο immobilien..
                        μιλησαμε 2-3 φορες και για πολυ ωρα στο τηλεφωνο, μου στειλε φωτο απο το διαμερισμα κλπ, αλλα αν ζητησει ενα ενοικιο πριν παμε τι να κανω;
                        δεν ξερω...και ειναι κριμα να το χασω γιατι ειναι δυσκολο να βρεις κατι...

                        Comment


                          Originally posted by turms View Post
                          μηπως milu εχεις καμια ιδεα στο θεμα αυτο αλλα για ενοικιο σπιτιου;
                          μιλησα με εναν στην γερμανια, και ειναι θετικος
                          το προβλημα ειναι οτι ειναι απο ιδιωτη. Δεν ειναι απο immobilien..
                          μιλησαμε 2-3 φορες και για πολυ ωρα στο τηλεφωνο, μου στειλε φωτο απο το διαμερισμα κλπ, αλλα αν ζητησει ενα ενοικιο πριν παμε τι να κανω;
                          δεν ξερω...και ειναι κριμα να το χασω γιατι ειναι δυσκολο να βρεις κατι...
                          Καλησπέρα,
                          Το ότι έχεις βρεί σπίτι που το έχει ιδιότης και μιλάς είναι πολύ καλό σε σχέση με το να πάρεις σπίτι απο εταιρεία. Αρχικά γλυτώνεις κάποια provision, 'Μεσιτικά' που ζητάνε οι περισσότερες εταιρείες, συνήθως 2 kaltmiete. Δεν πρόκειτε να σου ζητήσει προκαταβολικά χρήματα αλλά αν το κάνει σε καμία περίπτωση μην δώσεις χρήματα χωρίς να πας να δείς το σπίτι και να υπογράψεις συμβόλαιο. Χέρι με χέρι που λέμε.
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            καλα...αν συμφωνησει τελικα...(ελπιζω)

                            υπαρχει πιθανοτητα να μην θελει να μου δωσει συμβολαιο;;
                            εγω θα ζητησω βεβαια για το anmeldung, αλλα λεμε τωρα...

                            παντως φοβαμαι οτι θα μου ζητησει κανα ποσο σαν προκαταβολη...τελος παντων...θα δω πως θα το αποφυγω...
                            ΤΗΑΝΧ παντως

                            Comment


                              Originally posted by natouli View Post
                              Kαλησπέρα και πάλι! Σήμερα πήγα στο rathaus του eschborn,(Frankfurt am main) όπου έκανα το anmeldung. Μετά μου δώσανε μια αίτηση να συμπληρώσω για το Freizüldigigkeitsgesetz. Eγω όπως είχα ξαναπει ήμουν άνεργη στην ελλάδα, αλλά δεν δικαιούμουν κάποιο επίδομα ανεργίας,(γιατί δεν συμπλήρωνα τα ένσημα) αλλά έχω την ευρωπαικη κάρτα ασφάλισης που με καλύπτει ασφαλιστικά. Για να βγάλω το freizuegigkeitsbescheinigung τι άλλα πρέπει να έχω μαζί μου;Με την κοπέλα στο δημαρχείο δεν βγάλαμε πολύ άκρη μου είπε να εχω φωτογραφία και αντίγραφο της ταυτότητας. Φτάνουν αυτά;
                              Μέσα από το forum είδα οτι ειπώθηκε ότι για να πάει κανεις στο vhs και να ζητήσει μειωμένα δίδακτρα, κάνει κάποια χαρτιά με το freizuegigkeitsbescheinigung, μήπως γνωρίζετε τι ισχύει με αυτο??
                              Please βοηθήστε πατριώτες γιατί όλα μου φαίνονται βουνό!!!!
                              Παιδιά μήπως ξέρει κανείς τπτ για αυτό?

                              Comment


                                το καλυτερο ειναι να επικονωνησεις με το vhs
                                και εγω απο οσα διαβαζω μεσω ιντερνετ δεν εβγαλα ακρη

                                Comment

                                Working...
                                X