Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    EROTISI GIA TIN GERMANIA

    GIA SAS KAI EFXARISTO GIA TIN APANDISI.AIMAI KANURIA STIN PAREA TA ITELA NA ROTISO TI KSERETE GIA TIN POLI FULDA HASSAH .TELI MARTIOU PAME GERMANIA,AFINO TA PEDAKIA MOU ,EXO MIA VALITSA EMATI ONIRA PAO NAVRO TI TIXI KAI TO MELON TON PEDION MOU.AN BORITE NA MOU PITE TI XARTYA TA PREPNA EXO MAZI MOU .APO PU TA PREPI NA KSEKINISO????//

    Comment


      #47
      Νέα Ζωή στη Γερμανία

      Καλησπέρα σε όλους.Εγώ η σύζυγός μου και τα παιδάκια μας 3,5 χρονών και νεογγέννητο 4 μηνών από τέλος Απριλίου και μετά ερχόμαστε οριστικά για το υπόλοιπο της ζωής μας στο Ludenscheid λιγο έξω από το Hagen.Νομίζω ότι είμαι αρκετά ενημερωμένος για το τί πρέπει να κάνω ερχόμενος εκεί αλλά παρακαλώ οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι παραπάνω να μου το γράψει πολύ ευχαρίστως. Είμαι 42 ετών απόστρατος Αξιωματικός και προτίθεμαι να κάνω οτιδήποτε δουλειά απαιτηθεί έως να μάθω τα Γερμανικά με σκοπό όπως αναζητήσω κάτι καλύτερο ως πτυχιούχος τέλος πάντων που είμαι.Οδηγός μας είναι μία συγγενής μου η οποία μένει και εργαζεται εκεί για πάνω από 35 χρόνια η οποία για αρχή μας έχει βρεί σπίτι και μας βοηθάει στην ανεύρεση εργασίας. Έρχομαι εκεί και αμέσως την επόμενη μέρα δηλωνόμαστε όλοι εκεί που πρέπει να δηλωθούμε. Ρωτάω εγώ τώρα άν αμέσως και χωρίς εγώ να έχω βρεί ακόμα δουλειά η σύζυγός μου δικαιούται άμεσα τα 2 επιδόματα των τέκνων και μου είπανε για κάποιο επίδομα άνεργης μητέρας. Είναι αλήθεια? Η γυναίκα μου 26 ετών είναι άνεργη στην Ελλάδα αλλά δεν παίρνει κανένα επίδομα. Εγώ μόνο παίρνω για τα παιδιά και την σύζυγό μου ενσωματωμένα στη σύνταξη. Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας σαν έλληνες εκεί της Γερμανίας είναι πόσο δύσκολο για μένα είναι να βρώ μία δουλειά εκεί χωρίς να ξέρω την γλώσσα. Έχω ξεκινήσει ταχύρυθμα και την μαθαίνω. Γνωρίζω πολύ καλά Αγγλικά. Παρόλο που έχω γνωστό εκεί ρωτάω τον οποιονδήποτε να μου πεί την γνώμη του γιατί αφενώς θέλω να είμαι όσο το δυνατό πιο έτοιμος όταν έρθω αφετέρου η γνωστή μου πολλα πράγματα δεν τα ξέρει γιατί δεν την ενδιαφέρουν.

      Comment


        #48
        Sparkasse

        γεια σας σε ολους ,πηραμε αναλητικη καρτελα ( kontoauszug) απο την Sparkasse , και μου γραφει αυτο Gesamtumsätze 89,55 - Anz . ; 2 408.02.Anz. ; Τι σημενη αυτο ? Απο οτι ειδα στην μεταφραση ειναι ειναι συνολικα εσοδα ,αλλα τι εσοδα ? . Οτι ξοδευαμε μας τα εγραψε αναλιτικα , αυτο δεν ξερω τι ειναι και τον προηγουμενη φορα παλι ηταν 124,25- ευρω . Ασ μου εξηγησει οποιος ξερει τι ειναι αυτο και γιατι πεζονται τετοια ποσα ? ευχαριστω εκ των προτερων

        Comment


          #49
          FIMOTRO: ΡΕΚΟΡ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ 1 ΕΚΑΤ. ΚΕΝΕΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

          Comment


            #50
            καλώς σας βρήκα!

            Την άλλη εβδομάδα ανεβαίνω φρανκφούρτη...
            Επειδή διαβάζω συχνά "με το διαβατήριο" ή ταυτότητα είναι οκ έτσι?

            Περισσότερο με απασχολεί για τις δημόσιες υπηρεσίες αν τη δέχονται κανονικά γιατί δεν έχω διαβατήριο.

            Ευχαριστώ!

            Comment


              #51
              Originally posted by vasilism View Post
              καλώς σας βρήκα!

              Την άλλη εβδομάδα ανεβαίνω φρανκφούρτη...
              Επειδή διαβάζω συχνά "με το διαβατήριο" ή ταυτότητα είναι οκ έτσι?

              Περισσότερο με απασχολεί για τις δημόσιες υπηρεσίες αν τη δέχονται κανονικά γιατί δεν έχω διαβατήριο.

              Ευχαριστώ!

              Φρανκφούρτη μόνο διαβατήριο!!! εχε τον νου σου..
              Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

              Comment


                #52
                Ισχύει 100% αυτό?
                Πετάω Κυριακή...θα τρέξω αύριο αν είναι να βγάλω και αν προλάβω...

                Comment


                  #53
                  Originally posted by vasilism View Post
                  Ισχύει 100% αυτό?
                  Πετάω Κυριακή...θα τρέξω αύριο αν είναι να βγάλω και αν προλάβω...
                  ναι ισχυει απο Φρανκοφούρτη σου γράφω! μην το διακινδυνεύσεις..
                  Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                  Comment


                    #54
                    εκπαιδευτης σκυλου


                    gia sas kai apo emena patriotakia!

                    se peripou ena mina aneveno k egw epanw stin poli tis nurnberg gia eyresi ergasias....... 8a 8ela na rwtisw ean exw elpida na vrw ergasia panw sto epagelma poy ekana san ekpaideyths skyloy... stin perioxi pou proanefera...
                    an gnorizi kapoios 8a me voi8ouse poly psixologika gia to neo mou 3ekinima!

                    Comment


                      #55
                      danke milu... gnorizo oti xwris tin glossa den ginete tipota... siga siga ma8enw ta vasika is ka8imerinotitas dld. an deis kai kati pio sigkekrimenw steile pm... na eisai kala!

                      Comment


                        #56
                        καλημέρα.. πήρα στο γερμανικό προξενείο στη ναθήνα για μετανάστευση οικογένειας κα ιτο μόνο που μου είπε είναι να πάρω μαζί μου τις ταυτότητες των γονιών και τα διαβατήρια των παιδιών μου... είναι αλήθεια??? και ότι αν βρω δουλειά εκεί όλα κανονίζονται για δήλωση κατοικίας και τα λοιπά...

                        Comment


                          #57
                          Ευχαριστω Μilu.. η αληθεια ειανι οτι εχω καταστημα και το κλεινω.. θα παω ΤΕΒΕ μαλλον .... πω πω εχω πελαγωση το τι θελει... εχω και το αμαξι που ακομα δνε ειναι ξεχρεωμενο

                          Comment


                            #58
                            μία ερώτηση... εχώ δίπλωμα Γ κατηγορίας το νέο σαν πιστωτική.. ισχύσει για γερμανία η θέλει καμία αλλαγή επάνω? και ναι τί μπορώ να κάνω εκεί? και πόσα περίπου θα πέρνω? η γυναίκα έχει διπλωμα νοσηλεύτριας 3 χρόνια είχε πάει .. δημόσειο δίπλωμα.. πόσα θα πέρνει?? ευχαριστώ....

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by scorpios75 View Post
                              μία ερώτηση... εχώ δίπλωμα Γ κατηγορίας το νέο σαν πιστωτική.. ισχύσει για γερμανία η θέλει καμία αλλαγή επάνω? και ναι τί μπορώ να κάνω εκεί? και πόσα περίπου θα πέρνω? η γυναίκα έχει διπλωμα νοσηλεύτριας 3 χρόνια είχε πάει .. δημόσειο δίπλωμα.. πόσα θα πέρνει?? ευχαριστώ....
                              Απ οτι εχω διαβασει κατα καιρους εχουν σημαντικη ζητηση τα επαγγελματα σας..απο γλωσσα σε τι επιπεδο ειστε?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by mikael View Post
                                Απ οτι εχω διαβασει κατα καιρους εχουν σημαντικη ζητηση τα επαγγελματα σας..απο γλωσσα σε τι επιπεδο ειστε?
                                όχι τόσο καλή αλλά κάνουμε ταχυρηθμά μαθήματα....

                                Comment

                                Working...
                                X