Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by scorpios75 View Post
    όχι τόσο καλή αλλά κάνουμε ταχυρηθμά μαθήματα....
    πολυ καλο φωνητικο λεξικο και για την προφορα των λεξεων
    dict.cc | vielen | Wφrterbuch Englisch-Deutsch

    εαν ξερετε αγγλικα θα σας βοηθησει πολυ
    Toms Deutschseite - Hilfestellung beim Erlernen der deutschen Sprache

    για επιπεδο Α-2
    A2 Themen - Blog fr alle, die Deutsch lernen

    Comment


      #62
      Ευχαριστώ πολύ milu!!

      Comment


        #63
        Καλησπέρα και από εμένα.
        Εγώ έχω έρθει από τις 15/2/2012 στην Fürth.
        Έχω γραφτεί σε κάποιες υπηρεσίες και μου έχει μείνει μόνο να καταθέσω να χαρτιά στο jobcenter και να αναγνωρίσω το πτυχίο στο Μόναχο.
        Ξεκίνησα σήμερα και το ψάξιμο της δουλείας.
        Ξέρει κανείς κανέναν μεταφραστή για να μεταφράσω πτυχία και συστατικές επιστολές???
        Μέχρι στιγμής πολύς κόσμος μου λέει ότι χρειάζονται μηχανολόγους μηχανικούς. Θα δούμε πως θα κυλίσει το θέμα!

        Comment


          #64
          Vielen Dank

          Comment


            #65
            ειμαστε ζευγαρι με κορη 3 ετων.θα μεταναστευουμε Αμβουργο.θα ηθελα να μου πει καποιος τα εξης:μπορω να παρω ταμειο για ενα χρονο,οταν θα μεταφερθει γερμανια για ποσο καιρο το παιρνω?το επιδομα προνοιας που παιρνω για την κορη μου μεταφερεται πανω?αν ναι με πιο εντυπο γινεται?sozialhilfe απο ποσο εισοδημα και κατω το παιρνεις?

            Comment


              #66
              Δίπλωμα αυτοκινήτου

              το επαγγελματικό δίπλωμα για ταξί ισχύει στην Γερμανία ?

              Comment


                #67
                Originally posted by giorgos f View Post
                το επαγγελματικό δίπλωμα για ταξί ισχύει στην Γερμανία ?
                Γεια σου Γιώργο !

                Στην Γερμανία μπορείς και με το απλό δίπλωμα οδήγησης να βγάλεις άδεια ως οδηγός ταξί. Αλλά πρέπει πρώτα να δώσεις εξετάσεις στην πόλη που θα εργαστείς για την γνώση των οδών, αξιοθέατα κλπ. Αυτά φυσικά στα γερμανικά. Μην ξενάς ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς και το Σι-Μπι για επιβεβαίωση με το τηλεφωνικό κέντρο. Ελάχιστοι εργοδότες δεν συμμετέχουν σε τηλεφωνικά κέντρα. Υπόψιν όμως ότι ως υπάλληλος σε ταξί, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν σε ασφαλίζουν πλήρες. Παζάρια πάντως γίνονται. Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι εάν βρεθείς άνεργος ξαφνικά και πάρεις ταμείο ανεργίας θα είναι για κλάματα. Απλά θα δικαιούσε και επίδομα κατοικίας.

                Καλή συνέχεια !
                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                Comment


                  #69
                  Καλησπερα σας, αναζητω κ εγω διεξοδους διαφυγης στην δυτικη ευρωπη, τυχαινει να εχω συγγενεις στο Βερολινο και ψαχνω εκει εργασια.Ειμαι 28 με πτυχιο Γεωλόγου κ τελειωνω κ μαστερ στο Περιβαλλον.Τα γερμανικα μου ειναι σε πρωιμο σταδιο.Θα ηθελα καποια Link γραφειων ευρεσεως εργασιας (εργολαβικά) που τους πληρώνεις για καποιο διαστημα οταν βρεθει δουλεια.Ευχαριστω

                  Comment


                    #70
                    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

                    ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΧΡΟΝΩΣ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΥΜΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΛΛΑΔΑ ΗΡΘΑΜΕ ΠΙΣΩ ΛΑΘΟΣ .....ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΠΛΕΟΝ ....ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

                    Comment


                      #71
                      Originally posted by michaelgreece View Post
                      ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΧΡΟΝΩΣ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΥΜΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΕΛΛΑΔΑ ΗΡΘΑΜΕ ΠΙΣΩ ΛΑΘΟΣ .....ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΠΛΕΟΝ ....ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ


                      μην απελπίζεσαι για όλους υπάρχει μια λύση! είναι κοινότοπο το ξέρω. Αλλά η απελπισία είναι ο χειρότερος εχθρός. Βάλε δύναμη και προσπάθησε
                      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                      Comment


                        #72
                        "Έλληνες, δεν σας θέλουμε στην χώρα μας" | Enimerwsi.gr

                        Comment


                          #73
                          να μην μενουμε σε ποσταρισματα αρθρων απο το νετ αλλα να μας πουν τα παιδια που ειναι γερμανια τι συμβαινει..τι γινεται με την δωρεαν εκμαθηση γλωσσας..
                          πουθενα δεν ειναι ευκολα πλεον για τους ελληνες ή αυτους που δεν εχουν εργασιακη εμπειρια ..και καναδα-αυστραλια-αμερικη παρα πολυ δυσκολα βρισκουν δουλεια και οι περισσοτεροι καταληγουν να κανουν ασχετα πραγματα στα πλαισια εκμεταλευσης

                          Comment


                            #74
                            Αλληλεγγύη στην Ελλάδα από Γερμανούς διανοούμενους - NEWS247

                            Comment


                              #75
                              Με μια βαλιτσούλα ρούχα και ενα (πολυ) μικρο κομποδεμα

                              Μονο μια σκεψη στο μυαλο... ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ... Και να παω που;;; και πως;;;
                              Δυστυχως ουτε συγγενεις ουτε φιλοι και γνωστοι στην Γερμανία.
                              Αντε και βγαζω εισιτηριο, πεταω για Γερμανία και φτάνω στο αεροδρόμιο... (Ελπίζω να ειναι νωρις για να εχω την υπολοιπη μερα ελευθερη για να οργανωθω!!!) Μετά τι; που να μεινω; πως να ξεκινησω απο το μηδεν;
                              Πιστευω πως πολλοι θα ηθελαν να μεταναστευσουν αλλα δεν ξερουν απο που να ξεκινησουν, και μη έχοντας εναν γνωστο (εστω για να μεινουν τον πρωτο καιρο) τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα...

                              Comment

                              Working...
                              X