Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δύο ακόμη..

    Καλησπέρα!

    Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τα όσα μέλη αφιερώνουν το χρόνο τους για να βοηθήσουν τους υπόλοιπους εμάς από τη πιό "χαζή" στη πιό σοβαρή απορία μας. Είναι σημαντική η βοήθεια που προσφέρετε και σε ανθρώπους που απλώς διαβάζουν ότι έχει ήδη υπωθεί εδώ χωρίς να συμμετέχουν στις συζητήσεις.
    Έτσι όπως και πολλοί άλλοι στη παρέα εδώ, σχεδιάζω το ταξίδι μου για τη Γερμανία. Γνωρίζω υπό - αρχάρια (!) Γερμανικά, αλλά την απόφασή μου για το ρίσκο του ταξιδιού την ενθαρύνει το γνωστικό μου αντικείμενο το οποίο έχει μεγάλη ζήτηση (Ηλεκτρολόγος - Μηχανικός Αυτοματισμού).
    Το πλάνο (στο μυαλό μου τουλάχιστον) λέει: να εργαστώ οπουδήποτε (αν βρώ στο αντικειμενό μου με Αγγλικά ακόμα καλύτερα) και μάθηματα Γερμανικών.
    Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις εδώ αλλά ακόμα δεν ξέρω τι να περιμένω. Είναι αρκετά φιλόδοξο το σκεπτικό αυτό ή απτό? Υπολογίζω σε εγγραφή σε ΟΑΕΔ και άλλων γραφείων συν κατ' ιδίαν τρεξιμο σε εργοστασια και βιομηχανίες.

    Comment


      Originally posted by osrik View Post
      Καλησπέρα!

      Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τα όσα μέλη αφιερώνουν το χρόνο τους για να βοηθήσουν τους υπόλοιπους εμάς από τη πιό "χαζή" στη πιό σοβαρή απορία μας. Είναι σημαντική η βοήθεια που προσφέρετε και σε ανθρώπους που απλώς διαβάζουν ότι έχει ήδη υπωθεί εδώ χωρίς να συμμετέχουν στις συζητήσεις.
      Έτσι όπως και πολλοί άλλοι στη παρέα εδώ, σχεδιάζω το ταξίδι μου για τη Γερμανία. Γνωρίζω υπό - αρχάρια (!) Γερμανικά, αλλά την απόφασή μου για το ρίσκο του ταξιδιού την ενθαρύνει το γνωστικό μου αντικείμενο το οποίο έχει μεγάλη ζήτηση (Ηλεκτρολόγος - Μηχανικός Αυτοματισμού).
      Το πλάνο (στο μυαλό μου τουλάχιστον) λέει: να εργαστώ οπουδήποτε (αν βρώ στο αντικειμενό μου με Αγγλικά ακόμα καλύτερα) και μάθηματα Γερμανικών.
      Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις εδώ αλλά ακόμα δεν ξέρω τι να περιμένω. Είναι αρκετά φιλόδοξο το σκεπτικό αυτό ή απτό? Υπολογίζω σε εγγραφή σε ΟΑΕΔ και άλλων γραφείων συν κατ' ιδίαν τρεξιμο σε εργοστασια και βιομηχανίες.
      geia s osrik! exeis kapoion germania;
      loipon pane prwta sto dimarxeio tis polis na graftis ws monimos katikos k meta sto (jopcenter-OAED) k ekei sugoura tha vreis kati....ta grafeia as ta san deuteri epilogi gt stin ousia se noikiazoun sta ergostasia gia kapious mines alla panta exeis douleia. 4 mines ekei 4 mines allou k etsi!
      auta!!! kali epitoixia!

      Comment


        Όχι δικό μου άνθρωπο εκεί δεν έχω. Το μόνο που έχω ένα φίλο που έχει μεγαλώσει Γερμανία και θα με βοηθήσει με κάποιες γνωριμίες του εκεί για να χω κάποιο μπούσουλα.
        Δηλαδή ένα πλάνο εκ του μηδενός μπορεί να ευδοκιμήσει; Βασικα απογοητεύομαι ορισμένες φορές από κάποια σχόλια που διαβάζω. Για να εγγραφώ ως μόνιμος κάτοικος φαντάζομαι πρέπει να έχω νοικιάσει πρώτα ένα σπίτι?

        Comment


          Originally posted by osrik View Post
          Όχι δικό μου άνθρωπο εκεί δεν έχω. Το μόνο που έχω ένα φίλο που έχει μεγαλώσει Γερμανία και θα με βοηθήσει με κάποιες γνωριμίες του εκεί για να χω κάποιο μπούσουλα.
          Δηλαδή ένα πλάνο εκ του μηδενός μπορεί να ευδοκιμήσει; Βασικα απογοητεύομαι ορισμένες φορές από κάποια σχόλια που διαβάζω. Για να εγγραφώ ως μόνιμος κάτοικος φαντάζομαι πρέπει να έχω νοικιάσει πρώτα ένα σπίτι?
          gia na noikiaseis thelei kana 2 i 3 mines mprosta k na doun simvolew oti douleueis k kati tetoia nomizw! vasika gia kana 3 mino mine ston filo s an ginetai! den kserw! oti allo rwta an thes oti kserw tha s pw!!

          Comment


            Οι 2-3 μήνες τρώγωντε αυτό όμως με το συμβόλαιο ζορίζει λίγο ίσως.. Το κακό με το φίλο μου που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι τώρα αυτός είναι στην Ελλάδα. Το βασικό είναι να βρεθεί η δουλειά και θα τακτοποίηθούν τα υπόλοιπα.

            Comment


              Ρε παιδιά μια απορία:

              Ασφάλιση ασθενείας
              Έλληνες με διεύθυνση κατοικίας την Ελλάδα που επιθυμούν να ταξιδέψουν στη Γερμανία πρέπει να εφοδιαστούν από το αρμόδιο ταμείο ασφάλισης ασθενείας με το αντίστοιχο έντυπο.
              Βλέπε: Ασφάλιση ασθενείας και ασφαλιστική προστασία κλάδου ασθενείας, γενικές πληροφορίες.
              Δεν έχω ασφάλεια, είμαι άνεργος και σκοπεύω να πάω στη Γερμανία. Χρειάζομαι το παραπάνω;

              Comment


                προφανως να παει να δουλεψει οπου βρει.

                Comment


                  Καλησπέρα.
                  Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στη Γερμάνια. Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορώ να δουλέψω σε Τυπογραφείο (Μοντάζ Prepress Ctp) που έχω 20ετη εμπειρία.
                  Είμαι 42 ετών. Γερμανικά δεν ξέρω, τώρα ξεκίνησα μαθήματα.

                  Σας ευχαριστώ πολύ.

                  Comment


                    Δεν σε κατάλαβα. Τι εννοείς;

                    Comment


                      kalispera sas.eimaste ena arravwniasmeno zeygari 27 xronvn, eixame mia protasi gia doyleia se elliniko estiatorio sti germania kai aplws ithela na rwtisw an einai kala ayta poy prosferei to afentiko i thelei na mas ekmetaleftei(perissotero apoti sinithizetai). tha doylevoume stin kouzina kai oi duo stin arxi me 800 eurw,to deftero mina 850,trito mina 900 kai tha meinei ekei o misthos epeidi den eimaste pantremenoi. ektos an allaksei posto se enan apo tous dio kai mas vgalei eksw gia mpoufe i psisti. enteka wres ergasias kai episis prosferei diamoni kai diatrofi...ti lete, na pame?

                      Comment


                        ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                        Καλησπερα απο ΕΛΛΑΔΑ σε ολον τον ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ της Γερμανιας, θα ηθελα απο καποιους πατριωτες να με ενημερωσουν σε πιο κρατηδιο της χωρας ειναι η ενσωματωση των ΕΛΛΗΝΩΝ πιο δυνατη, και κυριως πιο οργανωμενη η ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινοτητα ....διοτι μετα το πασχα σκοπευω να αναζητησω διαμονη στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ.....ευχαριστω.

                        Comment


                          Originally posted by ΖΟΙ1984 View Post
                          kalispera sas.eimaste ena arravwniasmeno zeygari 27 xronvn, eixame mia protasi gia doyleia se elliniko estiatorio sti germania kai aplws ithela na rwtisw an einai kala ayta poy prosferei to afentiko i thelei na mas ekmetaleftei(perissotero apoti sinithizetai). tha doylevoume stin kouzina kai oi duo stin arxi me 800 eurw,to deftero mina 850,trito mina 900 kai tha meinei ekei o misthos epeidi den eimaste pantremenoi. ektos an allaksei posto se enan apo tous dio kai mas vgalei eksw gia mpoufe i psisti. enteka wres ergasias kai episis prosferei diamoni kai diatrofi...ti lete, na pame?
                          geia s ΖΟΙ1984. eimai freskos stin germania molis 2 evdomades an deis poio panw tha me gnwriseis ligo!!
                          egw eixa paei se elliniko estiatorio na rwtisw afou efaga k m lene kati paidia oti mesa einai polles wres k ligo ekmetaleusi douleueis 11 wres k se emena m eipan 1100e 6 meres.
                          pros to parwn den xriazontai atoma k etsi epsaksa se grafeia p einai kapws kalutera 8oro k 5 meres.
                          apo to tpt. gia arxi einai ena ksekinima kalo einai na dokimasete nomizw!
                          an xreistis kati allo edw eimai gia ton kathe ena oti kserw na enimerosw!

                          Comment


                            Hallo Andreas

                            Originally posted by andreass87 View Post
                            geia s ΖΟΙ1984. eimai freskos stin germania molis 2 evdomades an deis poio panw tha me gnwriseis ligo!!
                            egw eixa paei se elliniko estiatorio na rwtisw afou efaga k m lene kati paidia oti mesa einai polles wres k ligo ekmetaleusi douleueis 11 wres k se emena m eipan 1100e 6 meres.
                            pros to parwn den xriazontai atoma k etsi epsaksa se grafeia p einai kapws kalutera 8oro k 5 meres.
                            apo to tpt. gia arxi einai ena ksekinima kalo einai na dokimasete nomizw!
                            an xreistis kati allo edw eimai gia ton kathe ena oti kserw na enimerosw!
                            εξηγησε μου συνοπτικα σε παρακαλω τι ειδους γραφεια ειναι αυτα που λες και πως λεγονται και που τα βρισκω γιατι περιπου στα τελη του μηνα θα ειμαι Γερμανια και θα αρχισω το (βοηθα Θεε μου)ψαξιμο ερεγασιας.
                            Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                            Comment


                              [QUOTE=vald;44144]εξηγησε μου συνοπτικα σε παρακαλω τι ειδους γραφεια ειναι αυτα που λες και πως λεγονται και που τα βρισκω γιατι περιπου στα τελη του μηνα θα ειμαι Γερμανια και θα αρχισω το (βοηθα Θεε μου)ψαξιμο ερεγασιας.[/QUO

                              Personalvermittlung und Zeitarbeit bei FRANZ & WACH - der moderne Personaldienstleister

                              Utting Personal Management - HOME

                              temPERSO Rummel & Glass GmbH - Zeitarbeit in Crailsheim, Feuchtwangen, K
                              auta ta 3 kserw p einai stin poli m nomizw pws einai se oloi tin germania

                              JOBBΦRSE der Bundesagentur fόr Arbeit - Deutschlands grφίtes Online-Jobportal
                              k auto einai san ton oaed tis elladas an den kanw lathos!

                              prepei na ksereis tin glwssa i agglika i k apo ta duo apo ligo
                              k ta prwta 3 se vriskoun douleia alla se noikiazoun se ergostasia (px an se deinei to ergostasio 1500e ta 200 einai tou grafeiou)kati tetoio k einai oso thelei to ergostasio se krataei meta nomima se diwxnei xwris tpt. apozimiosi ...kalo einai gia arxi k sto teleuteo se vriskoun monimi douleia

                              Comment


                                andreass 87 danke

                                Εσυ που γραφτηκες τι γνωμη αποκομισες;Χρειαζεται αρκετος καιρος για να σε στηλουν καπου για να δουλεψεις;Ηταν ευκολη η διαδικασια της εγγραφης στα γραφεια αυτα;
                                Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                                Comment

                                Working...
                                X