Announcement

Collapse
No announcement yet.

η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Μπραβο Θοδωρη!Σου βγαζω το καπελο για την προσπαθεια σου , μιας και οπως εχω ξαναγραψει σε προηγούμενο ποστ, ξερω τα πραγματα και απο την καλη και απο την αναποδη αφου περασε ακριβως τα ιδια πριν ενα χρονο ο αδερφος μου. Ειμαι σιγουρη πως στο τελος θα τα καταφερεις!!!Αφου υπαρχει πεισμα και θεληση , ειναι σιγουρο!!!Εισαι αξιεπαινος κ μονο που το προσπαθησες!!Αν και δεν θυμαμαι τον τομεα πανω στον οποιον θες να βρεις δουλεια, εχω να σου προτεινω (οπως και καποιο αλλο μελος ειχε αναφερει), να ψαξεις και τις εταιρεις δανεισμου... Οταν μια εταιρεια δανεισμου σε αναλαμβανει, αναλαμβανει να σου βρει αυτη δουλεια κ να σε στειλει σε συνεντευξεις. Αν τελικα παρεις τη δουλεια, ουσιαστικα ενα μερος του μισθου σου θα πηγαινει στην εταιρεια δανεισμου και το υπολοιπο σε σενα. Αρχικα ειναι μια καλη επιλογη γιατι ετσι θα βρεις ισως πιο γρηγορα δουλεια και αν καταφερεις κ σε κανουν μονιμο και οχι δανεικο θα εχεις μεγαλυτερες απολαβες. Δεν θυμαμαι καθολου τον τομεα πανω στον οποιο ψαχνεις, αλλα στο προτεινω ανεπιφυλακτα αν κανεις δουλεια υπαλλήλου ή μηχανικου κλπ κλπ.... Αν ψαχνεις ομως πχ δουλεια ως σερβιτορος, αυτο ειναι αλλο καπελο, για το οποιο δεν ξερω και πολλα! Ο αδεφος μου παντως που επιασε δουλεια ως μηχανικος, εδω και ενα χρονο ειναι δανεικος και οπως φαινεται σε λιγους μηνες (μαλλον2-3) θα γινει και μονιμος και θα παιρνει περισσοτερα , χωρις να του τρωει κανενα κομματι μισθου η εταιρεια στην οποια τωρα ενοικιαζεται... Αυτα από μενα... Εύχομαι ο,τι καλυτερο στην προσπάθειά σου. Με το καλο να αρχισεις τα μαθηματα κ θα δεις πως ολα θα φτιαξουν!!!Οι πρωτοι 3 μηνες ειναι λιγο δυσκολοι...Σιγα σιγα ομως θα βρεις τις ισορροπιες σου και αυτο θα το καταλαβεις μολις βρεις δουλεια και σου φυγει το αγχος της επιβιωσης και των χρηματων... Σφιξε τα δοντια και προχωρα!!θα περασεις και ασχημες στιγμες σιγουρα, οπως ειμαι σιγουρη πως ηδη εχεις περασει, αλλα θα σε ανταμειψει το αποτελεσμα! Τα καλυτερα έρχονται ....πιστεψε με!!! Μολις περασουν οι πρωτοι μηνες κ θα τα χεις καταφερει θα κοιτιεσαι στον καθρεφτη και δεν θα πιστευεις οτι ολα αυτα τα εκανες μονος σου!!!!Ολα θα φτιαξουν!!!Εχε εμιστοσυνη στον εαυτο σου και ξερεις...μερικες φορές όταν απογοητευεσαι απο μια δουλεια που δεν πηρες, ή απο κάτι που δεν εκανες καλά, να σκεφτεσαι....Άσε και κάτι στην τύχη και ολα θα φτιαξουν!!Έτσι ειναι!!!!Τωρα με τα μαθηματα θα κοινωνικοποιηθεις κιολας και θα μπεις σε ενα προγραμμα!!!Ολα καλα θα πανε!!!

    Comment


      #47
      Alles gute fuer dein kampf...

      Καλημερα, διαβασα για τον "αγωνα" σου και σου στελνω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ.:bravo_1
      ΜΠΡΑΒΟ για την τολμη σου
      ΜΠΡΑΒΟ για την υπομονη σου
      ΜΠΡΑΒΟ για τον τροπο σου
      γενικα ΜΠΡΑΒΟ για το μεγαλο ρισκο που πηρες.
      Σε σχεδον παρομοια θεση βρισκομαι και γω, ξεκινοντας πριν τρεις μηνες απο Θεσσαλονικη στα τυφλα για ΑΥΣΤΡΙΑ και τελικα δεν το μετανιωσα.
      Μενω και εργαζομαι ηδη εδω.
      Ενα μεγαλο και βασικο οπλο μου ηταν η ΓΛΩΣΣΑ (μιας και εζησα πολλα χρονια στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ) που χωρις αυτην ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σου εγραφα τωρα απο εδω που ειμαι.
      Κατανοωντας ακριβως την θεση που βρισκεσαι, ειμαι στη διαθεση σου να βοηθησω σε τυχον αποριες μεταφρασεις και διαφορα αλλα τετοια θεματα.
      Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους τους τομεις και να ειναι παντα χαρουμενος και ευχαριστημενος με οτι και αν κανεις.
      Μπορεις να με βρεις στο skype - tassostsa79 & στο facebook tassos tsambasoglou
      Υ.Γ. Ελλαδα απο που εισαι;
      “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

      Comment


        #48
        γεια σας πατριωτακια..επιτελους μας βαλανε σζνδεση ιντερνετ γιατι τοσον καιρο δεν μπορουσα με το στικακι να μπω πατριωτακι.μου λειψατε.
        θοδωρη να κανεις πολυ υπομονη παλικαρι μου και ξεκινα το πορτα πορτα ψαξιμο.πανε κ για ντελιβερι μηπως εχεις καμια τυχη να βρεις κατι προσωρινο.
        εμεις παιδια ολα ιδια.φτιαξαμε το σπιτι μας,τωρα κανουμε τα χαρτια για να στειλουμε τα παιδια παιδικο σταθμο.ειμαστε καλα.γλωσσα δεν ξεροζμε αλλα κατι αρχισαμε να καταλαβαινουμε.οσο για τον καιρο που λετε,μαθαμε να βγαινουμε εξω με μειον 15,με χιονια,με βροχες και δεν μαζευομασταν με τιποτα μεσα!!!μας αρεσει εδω πολυ.μας λειπει η ελλαδα κ οι δικοι μας α;νθρωποι.ηδη ζητησε ο τσελινκας αδεια κ του δωσαν ιουλιο για να κλεισουμε εισιτηρια να παμε ελλαδα...αλλα οπως κ να χει αγαπαμε βερολινο και αυτο ειναι θετικο σε καποιον που ζει εδω.
        ευχομαι να ειμαστε ολοι μας καλα και απο εδω και περα θα τα λεμε και παλι!!!!!!!!!φιλια

        Comment


          #49
          Originally posted by tselinkas View Post
          γεια σας πατριωτακια..επιτελους μας βαλανε σζνδεση ιντερνετ γιατι τοσον καιρο δεν μπορουσα με το στικακι να μπω πατριωτακι.μου λειψατε.
          θοδωρη να κανεις πολυ υπομονη παλικαρι μου και ξεκινα το πορτα πορτα ψαξιμο.πανε κ για ντελιβερι μηπως εχεις καμια τυχη να βρεις κατι προσωρινο.
          εμεις παιδια ολα ιδια.φτιαξαμε το σπιτι μας,τωρα κανουμε τα χαρτια για να στειλουμε τα παιδια παιδικο σταθμο.ειμαστε καλα.γλωσσα δεν ξεροζμε αλλα κατι αρχισαμε να καταλαβαινουμε.οσο για τον καιρο που λετε,μαθαμε να βγαινουμε εξω με μειον 15,με χιονια,με βροχες και δεν μαζευομασταν με τιποτα μεσα!!!μας αρεσει εδω πολυ.μας λειπει η ελλαδα κ οι δικοι μας α;νθρωποι.ηδη ζητησε ο τσελινκας αδεια κ του δωσαν ιουλιο για να κλεισουμε εισιτηρια να παμε ελλαδα...αλλα οπως κ να χει αγαπαμε βερολινο και αυτο ειναι θετικο σε καποιον που ζει εδω.
          ευχομαι να ειμαστε ολοι μας καλα και απο εδω και περα θα τα λεμε και παλι!!!!!!!!!φιλια
          καλος τον τσελιγκα αντε πες μας πως τα περνας να ξερουμε και εμεις μαθενουμε γερμανικα οικογενειακος αλλα οσο περναει ο καιρος και φτανει η μερα που θα φυγουμε με πιανει ενα τρεμουλο πες μας ποσο δυσκολα ειναι τι αντιμετωπησες περιμενουμε με αγωνια καλα να περνατε εκει στα ξενα

          Comment


            #50
            γεια σου Λεωνιδα!!!γιατι φοβασαι?εγω φοβομουνα οσο ειμασταν στην Ελλαδα!απο την μερα που πατησαμε το ποδι μας εω νιωθω τοσο ομορφα.θες οτι την ειδα στην αρχη τουριστας,ηταν και ολα στολισμενα?θες γιατι ειχαμε πολυ αγχος στην ελλαδα με την ελλειψη εργασιας?
            εδω ολα πηραν τον δρομο τους εκτος απο το σχολειο..και σπιτακι εχουμε,φιλους..ολα ειναι καλα.την υγεια μας να χουμε και τι αλλο θελουμε.εσυ γιατι τρεμεις?για το νεο που θα συνταντησεις????δες το σαν μια περιπετεια!!!!!εννοειται οτι πολυ σπανια αλλα συμβαινει θα μου σπασει καποιος τα νευρα και επειδη δεν ξερω να απανταω γερμανικα θα βαλω και τα κλαματα απο το να με πνιγει το δικιο και να μην μπορω να εκφραστω...αλλα τα συν ειναι πιο πολλα απο τα μειον..

            Comment


              #51
              η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

              Καλήμερα και απο εμένα πατριωτάκια,

              και εγώ δυστηχώς δεν είχα σύνδεση για ίντερνετ εδώ και 2 εβδομάδες και παράλληλα έτρεχαν και οι εξελήξεις και μαζί τους και εγώ για να τις προλάβω. Αρχικά να πώ οτι τώρα πλέον εχω ενα καινούριο διαμέρισμα νοικιάσει, μικρό αλλά πρακτικό και βολικό, για ένα μόνο άτομο, κοστίζει 300 ευρω με όλα του μέσα. Δυσκολέυτηκα όμως πολύ να το νοικιάσω καθώς, το νοικιαζε γραφείο και επειδή ήμουν ανεργος και χωρίς προυπηρεσία στην Γερμανία δεν μου το έδιναν. Όμως λίγο το πείσμα, λίγο χτυπημα στο φιλότιμο και λίγο (εντάξει δεν το κρύβω) παραμύθι (θελω να φτιαξω μια δική μου δουλειά εδώ..., ενδιαφέρομαι για σπουδές κτλ) μου το έδωσαν.

              Επρεπε να τρέξω να το εξοπλισω με τα απαραίτητα, καθώς τα μόνα μου υπαρχοντα, ήταν τα ρούχα μου ενα πλαστικο μαχαίρι και ενα μεταλλικό πιρουνι (με έβγαλαν όμως ασποροπρόσωπο για 2 μήνες). Οπότε έπρεπε να κάνω αγορές και μάλιστα σχετικά οικονομικά (σε άγνωστη αγορά) και να καθαρίσω το νέο σπίτι, να δηλώσω νέα κατοικία σε οργανισμούς και τράπεζα, να παραδώσω το παλιό σπίτι και παράλληλα ξεκινούσαν και τα μαθήματα μου στο VHS! και μάλιστα έμεινα και σχεδόν 2 εικοσητετράωρα άγρυπνος! δεν σας κρύβω οτι είχα πανικοβληθεί αλλά όλα καλά!

              VHS!
              εδώ τα μαθήματα είναι καθημερινά και πρωινά (καθως είναι δύσκολο να βρείς κενή θεση σε βραδινό μάθημα). Σήμερα η καθηγητρια μου, μας εξηγησε οτι είναι καλύτερα τα πρωινά μαθήματα γιατί τα τμήματα είναι πιο ομοιόμορφα και ο κόσμος συνεπής και πιο ξεκουραστος απο τους βραδινούς ‘’μαθητές’’ που έρχονται αφου σχολάσουν από τις εργασίες τους! και συχνα με καθυστέρηση. Το τμημα είναι εντελώς multi-culti άνθρωποι απο όλο τον πλανήτη, με μια ίσως κοινή μοίρα και αυτό είναι ενδιαφέρον!

              πλανήτη και είναι ενδιαφέρον!
              Μαθήματα προσεγμένα και οργανωμένα, με το γερμανικό σύστημα, το οποίο δίνει βάση στην επανάληψη των γραμματικών φαινομένων και όχι στον παπαγαλισμό! φυσικά οιαθ κηγήτριες Γερμανίδες και το μάθημα διδάσκεται σαν να το παρακολουθούν Γερμανοί. Σου επεξηγουν τι σημαίνει μια λέξη στα Γερμανικά. Οπότε κάποιος, με καμία γνωση Γερμανικών θεωρώ οτι δεν εχει καμιά ελπίδα!! Οι περισσότεροι δε μαθήτες ακόμα και στα χαμηλότερα τμήματα, γιατί εγω ξεκίνησα απο την μέση, το λιγότερο όλων μπορουν να συνενοηθούν στα Γερμανικά, έστω και ‘’στραβά κουτσά’’. Τα βιβλία τα αγοράζεις μόνος σου, κόστος 20 ευρώ όλα.

              Οι καθηγητριες (εγω εχω δυο) ευγενέστατες και παντα χαμογελαστες και συνέχεια απο επανω και διπλα σου. Στο σπιτι η δουλεία μάλλον λίγη αλλά με πολλά ερεθίσματα να κανεις πράγματα μόνος σου! Το μάθημα προχωρα σε φιλικό τόνο και σε γρήγορο ρυθμό, προσπαθόντας παράλληλα να σου δώσουν αποπεπήθηση και πληροφορίες για την καθημερινότητα στην Γερμανία. Παράλληλα γίνεται και μεγάλη συζήτηση στα Γερμανικά, ωστε να αρχίσουν να αναπτύσονται και οι πρώτες γνωριμίες. Το δικο μοθυ τμημα δεν έχει κανένα Έλληνα και αυτό το θεώρησα μεγάλη τύχη!

              ιντερνετ!

              Παράλληλα επειδή δεν την παλευα, άλλο με το στικάκι, που είναι τρελό έξοδο, έκανα και σύνδεση στη τέλεκομ για σταθερό. Πιστευα οτι θα βρω σιγουριά σε μια στιβαρή και ακριβή εταιρια, τελικά την πατησα. Το ένα πρόβλημα πίσω απο το άλλο και όλα να πηγαινουν στραβά ..... εγώ ουτε καν στην Ελλάδα δεν τα πάω καλά με τους τεχνικούς όρους πόσο μάλλον στα Γερμανικά. Χαρη στην κατανόηση και την ανεκτικότητα των εργαζομένων και με πολύ υπομονή δικιά μου και ασκήσεις ψυχραιμίας και θάρρους, λύθηκε και αυτό το πρόβλημα και μάλλιστα μου ζήτησαν γραπτώς και προφορικώς συγνώμη για το λάθος τους και την καθυστέρηση!

              Το λένε όλοι οτι οι δυσκολίες και τα χαστουκια σε κάνουν δυνατό και οι μικρές ασήμαντες επιτυχίες σε τονώνουν. Έτσι μέσα στο όλο χαός να σου και η εργασία!! Δουλέω εδώ και λίγο καιρό σε μια ‘’μικρή εργασία’’ που λένε οι Γερμανοί, βοηθητική 3 ώρες την μέρα, αλλά είναι μια αρχή και αυτή, όταν ξεκινάς απο το μηδέν.
              Αν και την αλήθεια μου, να σας την πώ: τα προβλήματα μου δεν τα έλυσα, ακόμα χρειάζομαι 100ευρω περίπου από το κομπόδεμα μου της Ελλάδας. Όμως από επάνω μου έφυγαν η απελπισία, ο πανικός και η μιζέρια, ‘’συντοφοι’’ μου τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα που ταξίδεψαν ως εδώ μαζί μου.... ήταν τόσο κακοί σύμβουλοι και μου έβαζαν παντουν εμπόδια. Πατριωτάκια πραγματικά δεν ξέρω ούτε καν τι θα μου ξημερώσει αυριο, ή μπορεί να έχω μόνο ένα παλτό αλλά πια δεν με νοιαζει. Κάποιος ίσως πει οτι το βλέπω ρομαντικά ή οτι ακόμα δεν έχω καταφέρει και τίποτα. Αλλά όλο αυτό είναι ενα απίστευτο συναισθημα δύμαμης και αισιοδοξίας, που σου δίνει κουράγιο να συνεχίσεις. Είναι σαν το μήνυμα ότι είσαι σε καλό δρόμο! Ίσως να ναι και ήλιος που δεν τον κρύβουν πια τα σύννεφα οι ηλιολουστες ανοιξιατικες μέρες (εδώ δεν έιδα νύχτα με -15, μάλλιστα ελάχιστες ήταν οι μέρες με 1 ή 2 βαθμούς, επίσης δεν έιδα καθόλου χιονι και οι βροχές μάλλον ελάχιστες και αυτές 6 βροχερές μέρες μέσα σε 3 μήνες!!! ) ίσως να είναι και οι πρώτοι φίλοι που αρχίζεις να κάνεις και βλέπεις με πόσο σεβασμό σε αντιμετοπίζουν γιατι ξέρουν τι σημαινει μεταναστευση και τι δυσκολίες αντιμετοπίζεις, ή ισως να ναι απλα και η θέρμη απο τα πρωτα (λίγα για αρχή) χρηματα που πιανεις στα χέρια σου. Μπορει και όλα μαζί!

              Αυτά δεν θέλω να σας κουράσω επιγραμματικά μόνο θα αναφέρω δυο τρια θεματα που γνωρίζω και να τα googleαρουν οι ενδιαφερώμενοι να παρουν πληροφορίες!

              .το κυμα τις μετανάστευσης από την χώρα μας προς την Γερμανια είναι τρελό και έιδη τα εναπομείναντα προξενεία έχουν φρακάρει απο τηλεφωνα επιστολές και κτλ. σε γενικές γραμμές θα έλεγα οτι δεν ειναι και ιδαιτερα ‘’φιλοξενα’’ και ‘’φιλικα’’ ....ισως λόγο φόρτου.

              .μια απο τα ίδια και οι Ελληνικές κοινότητες που και αυτές προσπαθουν να κάνουν οτι μπορούν... αλλα εγω προσωπικα επιφυλασομαι

              . μετα τα προξενεια σειρά έχουν τα ελληνικά σχολεία, οι φήμες λένε οτι σε μερικά λιγα χρονακια δεν δεν θα υπαρχει δημοσιο ελληνικο σχολειο στην Γερμανια! γονεις προσοχή στις επιλογές σας! οι Ελληνικες κοινότητες είναι ήδη σε αναβρασμό άλλα οι νόμοι έχουν ήδη ψηφιστεί! και το λυκειο ήδη κστργήθηκε!

              .προσοχή στα γραφεια που τάζουν λαγους με πετραχιλια! η μητέρα Τερέζα πέθανε! και οι αετονύχηδες πολλοί και μαλιστα μοιρίζουν απο κακρια τους απελπισμένους!

              .γλώσσα, πατριωτακιά, ότι περισσοτερο μπορείται απο Ελλάδα, είναι σημαντικό και για αυτους που μολις εχουν φτασει το ξερω είναι δυσκολο αλλά αποβάλετε τη απελπισια!



              Alles wird gut!
              Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

              Comment


                #52
                Θοδωρή έχω διαβάσει όλη την ιστορία σου και σου λέω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο. "Ο τολμών νικά". Τα ίδια έχω περάσει και εγώ με την γυναίκα μου στο Wuppertal. Γλώσσα, γλώσσα και πάλι γλώσσα. Είναι ότι πιο σημαντικό. Στο πανεπιστήμιο που παρακολουθούμε τα μαθήματα, καθώς κάνω και το μάστερ μου, οι δασκάλες είναι τόσο ευγενικές, σου εξηγούν τα πάντα στα γερμανικά βέβαια αλλά στο τέλος το καταλαβαίνεις, ε και καλά να είναι και τα λεξικά. Η γλώσσα είναι το εργαλείο της καθημερινής σου ζωής. Στο μπακάλι, στο σούπερ μάρκετ, στο γιατρό, σε ένα έντυπο. Αλλά να μην έχει άγχος κανένας. Πραγματικά την μαθαίνεις. Λές και έχουν ένα μαγικό ραβδί σε αυτά τα σχολεία. Περιμένω νέα σου και καλή δύναμη σε όλους
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #53
                  θοδωρη προσωπικα περιμενω παντα μ αγωνια τα νεα σου..χερομαι που εισαι καλα και που ολα τα βαζεις σε ταξη..θα βρεθει κι δουλεια..
                  εαν δεν γινομαι αδιακριτος τι ηλικια εχεις..εχεις ανεβει για σποδες?

                  Comment


                    #54
                    τσελινγκα εχεις δικιο μπορει να φοβαμε χωρις λογο αλλα ανθρωποι ειμαστε υπαρχει αυτο το <αν>αν δεν τα καταφερω αν αν αν ξερω αν μπεις στον χορο θα χορεψεις αλλα ειναι και τα παιδια δεν ειμαι μονος ξερεις πως ειναι εχεις και εσυ παιδια το μεγαλο αγχος μου ειναι θα βρω μια δουλεια να καληπτη ενοικιο και τα προς το ζην?απο γλωσσα εχω ξεκινιση ιδιαιτερα απο τον ιανουαριο να μην παω χωρις να ξερω γρι αλλα απο οτι βλεπω εαν δεν πας εκει που θα μιλας θες δεν θες την γλωσσα δεν μαθενεις ευκολα το προσεχες μελλον θα δειξη υπομονη και επιμονη τπτ αλλο......

                    Comment


                      #55
                      kosofos σε ευχαριστώ για το κουράγιο και χαιρετίσματα στο Βούπερταλ!

                      mikael ειμαι πλέον στα 29 και δυστηχως δεν εχω την ανεση να σκεφτώ καν, τουλαχιστον για την ώρα, το ενδεχόμενο καποιου μεταπτυχιακού (παρόλο που εκεί ισως έχω μια μικρή βοηθεια) για καθαρα βιοποριστικούς λόγους !
                      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                      Comment


                        #56
                        Θοδωρη ποσο χαιρομαι να διαβαζω ιστοριες με επιτυχιες και γεματες αισιοδοξια!
                        Με εχει συγκινησει πολυ η επιμονη σου και η θετικη σου σκεψη
                        Ευχομαι να σου πανε ολα οπως τα θελεις και οπως τα ονειρευεσαι!

                        Comment


                          #57
                          Θοδωρή, μας έχεις συγκινήσει όλους ! Αλλά δεν σε φοβάμαι,το δύσκολα περάσανε,βρίσκεις τους ρυθμούς και τη σειρά σου. Να προσέχεις και όλα θα πάνε καλά !! Ωρα να αρχίσω και σήμερα το πολύωρο διάβασμα.Μου δίνεις κουράγιο...
                          Ναι ,η γλωσσα ειναι η πιο βασικη !!!

                          Comment


                            #58
                            θοδωρη μπραβο παλικαρι μου!!!!θεληση να υπαρχει και ολα παιρνουν τον δρομο τους..οσο βουνο και να φαινονται ολα στην αρχη σιγα σιγα το βουνο μικραινει....ετσι να μας βρισκει ολους το μελλον και καλυτερα απο εδω και μπρος...

                            Comment


                              #59
                              Θοδωρε προσπαθω εδω και 3 μερες να διαβασω την ιστορια σου απο την αρχη στην δουλεια και στο σπιτι και νευριαζω που η δουλεια μου λογο τρεξιματος δεν με αφηνει να παρω εναν καφε και να απολαυσω τα ποστ σου.
                              Αρκετοι βλεπουμε στην δικη σου ιστορια την δικη μας ζωη.. (Εγω απο Θεσσαλονικη εφυγα στα 21 μου για 4,5χρονια Στουτγκαρδη γυρισα το 2005 πισω Θεσσαλονικη.. και ξανα πακετο τα μαζεψα και εφυγα στα Χανιά...το 2009.
                              Δεν χρειαζεται να σου πουμε καλο κουραγιο γιατι τουλαχιστον αυτο το εχεις περισσιο ..
                              απλα τελικα οταν ενας ανθρωπος θελει θα τα καταφερει αργα η γρηγορα γιαυτο..
                              keep walking dude.. και να μας γραφεις νεα σου

                              Χαιρετισματα απο τα Χανια...

                              (απορω εγω γιατι ειμαι ακομα εδω..και φιλους εχω πανω... και Γερμανικα ξερω.. απορω ακομα :P)
                              Better Think twice instead once

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by something View Post
                                Θοδωρε προσπαθω εδω και 3 μερες να διαβασω την ιστορια σου απο την αρχη στην δουλεια και στο σπιτι και νευριαζω που η δουλεια μου λογο τρεξιματος δεν με αφηνει να παρω εναν καφε και να απολαυσω τα ποστ σου.
                                Αρκετοι βλεπουμε στην δικη σου ιστορια την δικη μας ζωη.. (Εγω απο Θεσσαλονικη εφυγα στα 21 μου για 4,5χρονια Στουτγκαρδη γυρισα το 2005 πισω Θεσσαλονικη.. και ξανα πακετο τα μαζεψα και εφυγα στα Χανιά...το 2009.
                                Δεν χρειαζεται να σου πουμε καλο κουραγιο γιατι τουλαχιστον αυτο το εχεις περισσιο ..
                                απλα τελικα οταν ενας ανθρωπος θελει θα τα καταφερει αργα η γρηγορα γιαυτο..
                                keep walking dude.. και να μας γραφεις νεα σου

                                Χαιρετισματα απο τα Χανια...

                                (απορω εγω γιατι ειμαι ακομα εδω..και φιλους εχω πανω... και Γερμανικα ξερω.. απορω ακομα :P)
                                Τα λόγια σου φίλε μου ήταν για εμένα ανέλπιστη χαρά. Ναι έιναι ένας διαρκής αγώνας με πολύ κόπο, αλλά τον κάνω με χαρά γιατί δεν αισθανομαι τιμωρημένος το βλέπω σαν μια νέα εμπειρία και μάλιστα οτι αφήνω πίσω μου μια πραγματικότητα που με έπνηγε καθημερινά. Δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω οτι ήρθα στον παράδεισο, όμως ναι πήρα εξιτήριο απο την ελληνική κόλαση.

                                Το 2010 η υπηρεσια του ΥπΠο που δούλευα, ανακάλυψα, οτι περνούσε σε 37 εργαζομένους μεταξύ των οποίων και εγώ 6 ένσημα λιγότερα το μήνα, από ότι θα έπρεπε, χρειαστηκαν 15 μήνες τρεξήματος αιτησεων προτοκόλων καυγάδων, κοινοποιήσεις σε προϊσταμένους για να μου προστεθούνε 5 ένσημα! δηλαδή πάλι λάθος! Λάθος καθαρά επειδή κανένας δεν ενδιαφέρετε για να γίνει το σωστό και το δίκαιο.

                                Εγώ εδώ έιμαι μετανάστης και μάλιστα οικονομικός.. ο ελεκτής στο τραίνο μου μιλάει στον πληθυντικό με ένα τεράστιο χαμόγελο παρόλο που γνωρίζω λίγα Γερμανικά και το δέρμα μου έιναι σκούρο και τα μαλλιά μου κατράνι! μαλλιστα καμια φορά μου πιάνει και την κουβέντα το ίδιο και η κυρια στο σούπερ μάρκετ και ας ζώ σε μια απο τις μεγαλουπόλεις της Ευρώπης. Χτές η γειτονησσα μου, μου χτύπησε γιατί ήθελε να με γνωρίσει και να μου πει, πως αν ποτέ νομίσω οτι με ενοχλεί να της χτυπησω την πόρτα. Καμια φορά ηλικιομένες κυρίες μου ζητάνε βοήθεια στο μηχανημα των εισητηρίων.

                                Πολλές φορές θέλω να γράψω, αλλά δεν το κάνω.. διαβάζω κάποια μηνύματα που με θυμώνουν, νεοί άνθρωποι αλλά με καμια διάθεση να δούνε τι συμβαίνει γυρώ τους. ''Οι Γερμανοί δεν μας θέλουν'' ...καμια κοινωνια δεν μπορεί να αποδεχθέι μετανάστες που δεν αφομοιώνονται. Θες να ζήσεις σε μια άλλη χώρα αλλά μου λές ''οι Γερμανοί μου μιλάνε μόνο Γερμανικά!'' έλεος ρε παιδιά τι θέλετε να σας μιλησουν Ελληνικά? ''Δεν ξέρω Γερμανικά, αλλά άριστα αγγλικά (μόνο ελάχιστοι Έλληνες μιλούν άριστα αγγλικά αλλά λέμε τώρα) θα βρω δουλειά ως λογιστής?'' ε όχι λυπάμαι, αλλά δεν θα βρεις, γιατι ειναι Γερμανία, όχι Αγγλία. Δηλαδή πόσους ξέρετε να δουλεύουν σε λογιστήριο στην Ελλάδα με γνώση αγγλικών. ''Αποφασισα να παω Γερμανια? σε ποια πόλη είναι καλύτερα?? ευχαριστώ εκ των προτέρων.'' δηλαδή αν ο Milou απαντήσει το Πότσδαμ! θα πάς?? Οι περισσότεροι δεν διαβάζουν τίποτα ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια. Τέλος κάτι ακόμα οι περισσοτεροι αφού έρχονται, δεν προκειται να βοηθήσουν, αυτούς που βρίσκονται στη θέση που οι ίδιοι ήταν πριν απο ένα μήνα! ακόμα και αν μάθουν κατι προσπαθουν να το κρατησουν μυστηκό! ελληνική κουτοπονηρια! ας είναι.. αυτοί είμαστε.

                                Φίλε μου ξαναγυρνώ σε εσένα... συμβουλή δεν μπορώ να σου δώσω! είμαι 30 χρονών σχεδόν. (Εζησα και εγώ ενα φεγγάρι στο Ηρακλειο.) Πριν απο μερικές μέρες είπα στον ευατό μου ''έπρεπε να χες έρθει εδώ πριν από 5-7 χρόνια! ευτυχώς που το αποφασισες''.

                                Χαιρετίσματα πατριωτάκια σε όλη τη Γερμανία.
                                Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                                Comment

                                Working...
                                X