Announcement

Collapse
No announcement yet.

η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    [B]Ελα Θοδωρε το βασικο ειναι οτι βρηκες αυτο που δεν ειχες εδω.Και εδω φετος στα Χανια γινεται το ελα να δεις.Οι ακυρωσεις πεφτουν βροχη οι Γερμανοι αφαντοι και οκ σε σχεση με περσυ ιδιο καιρο σιγουρα ειναι ενα 40% τουλαχιστον μειον και οι κρατησεις και η κινηση.Λοιπον πριν 1 ωρα μιλουσα με ενα φιλαρακι μου απο Σερρες (Ηταν πολλα χρονια Γερμανια γυρισε Ελλαδα εμεινε 4 χρονια και φετος τον Μαρτη την ξαναεκανε πανω.)Πηγε βεβαια σε αλλη πολη στο Augsburg τελος παντων ειχε βρει δουλεια εκει αλλα και αυτος μου ελεγε σημερα ποσο διαφορετικα αντιμετωπιζονται οι Ελληνες πλεον .. αυτος αρπαχτηκε με εναν Κροατη που λενε οτι βλακεια τους κατεβει στο κεφαλι τελος παντων.Φανταζομαι την ιδια καζουρα ισως τρωνε οι Ελληνες ποτε καλοπροαιρετα ποτε οχι.
    Σημασια εχει να κανεις υπομονη.. και γραφε μας τα νεα σου
    θα σου στειλω και πμ με τα στοιχεια μου αν εχεις skype να τα πουμε αν ταιριαξει καποτε..

    Kopf Hoch !!
    Better Think twice instead once

    Comment


      #62
      Καλησπέρα κι από μένα!
      Έχω ανέβει Γερμανία από τον Οκτώβριο του 2011 με σχεδόν μηδέν γερμανικά. Ξεκίνησα εντατικά σε Volkshochschule κι από τις αρχές του Μαρτίου δουλεύω foul-time στο αντικείμενό μου (είμαι Ηλεκτρολόγος ΤΕ).

      Μέχρι στιγμής δε μου έχει τύχει κάποιο σχόλιο για την κατάσταση της Ελλάδας είτε απ΄τους άλλους αλλοδαπούς στα μαθήματα, είτε από τους γερμανούς συναδέλφους στη δουλειά. Μόνο χτες-προχτές με ρώτησαν στη δουλειά τι γίνεται με τα τελευταία γεγονότα των εκλογών μιας και τα ραδιόφωνα "παίζουν" πολύ ως 1ο θέμα την είσοδο της ΧΑ στη Βουλή και τους έρχονται μνήμες των δικών τους λαθών. Εγώ απάντησα ευγενικά αυτό που λέω πάντα. Πολιτικά και ποδοσφαιρικά θέματα δε συζητάω ποτέ στη δουλειά, μακάρι όμως να βρεθεί μια λύση γρήγορα (που δυστυχώς δεν το βλέπω). Μου είπαν ότι με καταλαβαίνουν κι εκεί έληξε το θέμα. Κι αν ποτέ κάποιος (εκτός δουλειάς) γυρίσει και μου πει οποιαδήποτε κουβέντα για την κατάσταση της Ελλάδας, θα εισπράξει την κατάλληλη απάντηση...

      Comment


        #63
        Originally posted by Tallos View Post
        Καλησπέρα κι από μένα!
        Έχω ανέβει Γερμανία από τον Οκτώβριο του 2011 με σχεδόν μηδέν γερμανικά. Ξεκίνησα εντατικά σε Volkshochschule κι από τις αρχές του Μαρτίου δουλεύω foul-time στο αντικείμενό μου (είμαι Ηλεκτρολόγος ΤΕ).

        Μέχρι στιγμής δε μου έχει τύχει κάποιο σχόλιο για την κατάσταση της Ελλάδας είτε απ΄τους άλλους αλλοδαπούς στα μαθήματα, είτε από τους γερμανούς συναδέλφους στη δουλειά. Μόνο χτες-προχτές με ρώτησαν στη δουλειά τι γίνεται με τα τελευταία γεγονότα των εκλογών μιας και τα ραδιόφωνα "παίζουν" πολύ ως 1ο θέμα την είσοδο της ΧΑ στη Βουλή και τους έρχονται μνήμες των δικών τους λαθών. Εγώ απάντησα ευγενικά αυτό που λέω πάντα. Πολιτικά και ποδοσφαιρικά θέματα δε συζητάω ποτέ στη δουλειά, μακάρι όμως να βρεθεί μια λύση γρήγορα (που δυστυχώς δεν το βλέπω). Μου είπαν ότι με καταλαβαίνουν κι εκεί έληξε το θέμα. Κι αν ποτέ κάποιος (εκτός δουλειάς) γυρίσει και μου πει οποιαδήποτε κουβέντα για την κατάσταση της Ελλάδας, θα εισπράξει την κατάλληλη απάντηση...
        Ετσι φιλε.δεν χρειαζεται πολλα αν θελουν να μαθουν πες τους υπαρχει και το ιντερνετ... ας μαθουν την αληθεια μονοι τους.
        Better Think twice instead once

        Comment


          #64
          geia s file m tallos! na se rwtisw. otan piges sto Volkshochschule den pliroses tpt.; k an pliroses poio einai to kostos;

          k egw edw eimai k paw se ena frontistirio alla einai poli akrivo..molis ksekinisa vasika!

          Comment


            #65
            Originally posted by andreass87 View Post
            geia s file m tallos! na se rwtisw. otan piges sto Volkshochschule den pliroses tpt.; k an pliroses poio einai to kostos;

            k egw edw eimai k paw se ena frontistirio alla einai poli akrivo..molis ksekinisa vasika!
            Γεια σου Αντρέα. Πριν ανέβω είχα πληροφορίες ότι μπορούσα να έχω έστω και κάποια έκπτωση ως άνεργος. Όμως στο δημαρχείο δε μου δίνανε με τίποτα το χαρτί που μου ζητάγανε από το Volkshochschule. Οπότε αναγκάστηκα να πληρώσω.

            Τα μαθήματα ξεκινήσανε τον Οκτώβριο και τελειώνουν κάπου Ιούνιο-Ιούλιο. Είναι χωρισμένα σε 6 modules ως εξής: Α1.1, Α1.2, Α2.1, Α2.2, Β1.1, Β1.2. Κάθε module διαρκεί 5 εβδομάδες και στοιχίζει 230 ευρώ. Τα μαθήματα είναι καθημερινά, 3 ώρες την ημέρα. Αφού έπιασα τη δουλειά, αναγκάστηκα να τα σταματήσω γιατί υπήρχε μόνο πρωινό τμήμα. Υπήρχε κι ένα βραδυνό τμήμα αλλά τελειώνει στις 10 το βράδυ οπότε για μένα δύσκολο που πιάνω δουλειά στις 7 το πρωί. Συμφώνησα όμως με μια καθηγήτρια να κάνουμε ιδιαίτερα 2 δίωρα την εβδομάδα με το ίδιο κόστος για μένα.

            Comment


              #66
              Φιλε tallos καλη σου μερα,
              εχεις πιασει δουλεια σαν ηλεκτρολογος;σε εταιρεια με συντηρησεις,κατασκευες κτλ;οικονομικα πως ειναι αξιζει;εγω εχω τελειωσει ηλεκτρολογος εγκαταστασεων απο τες και εχω τις αδειες του ηλεκτροτεχνιτη,γερμανικα ξεκινησα πριν ενα μηνα και σκεφτομαι μετα τα χριστουγεννα να ανεβω.δουλειες υπαρχουν;
              Να ΄σαι καλα.
              όπου γής και πατρίς........

              Comment


                #67
                Originally posted by kostaszaf View Post
                Φιλε tallos καλη σου μερα,
                εχεις πιασει δουλεια σαν ηλεκτρολογος;σε εταιρεια με συντηρησεις,κατασκευες κτλ;οικονομικα πως ειναι αξιζει;εγω εχω τελειωσει ηλεκτρολογος εγκαταστασεων απο τες και εχω τις αδειες του ηλεκτροτεχνιτη,γερμανικα ξεκινησα πριν ενα μηνα και σκεφτομαι μετα τα χριστουγεννα να ανεβω.δουλειες υπαρχουν;
                Να ΄σαι καλα.
                Kαλημέρα Κώστα. Ναι, σαν ηλεκτρολόγος δουλεύω σε εταιρία κατασκευών roller-coaster. Για μένα οικονομικά αξίζει επειδή δε δουλεύω για εταιρία ενοικίασης εργαζομένων. Μη νομίζεις όμως ότι εδώ θα γίνεις πλούσιος ή ότι θα κυκλοφορείς με κανά σούπερ αμάξι (παράδειγμα αναφέρω). Απλά θα έχεις μια νορμάλ ζωή. Ζήτηση για ηλεκτρολόγους υπάρχει μιας κι ο κατασκευαστικός κλάδος πιστεύω ότι πάει καλά αφού χτίζονται πολλά κτίρια (δικιά μου εκτίμηση). Βέβαια το 1ο θέμα είναι η γλώσσα και θα πρέπει να συνεχίσεις τα μαθήματα όταν αποφασίσεις να ανέβεις. Και λόγω της γλώσσας, υπάρχει περίπτωση να βρεις δουλειά τις πρώτες μέρες ή μετά από μερικούς μήνες. Είναι και θέμα τύχης. Εγώ ήμουν τυχερός γιατί με προσέλαβαν περισσότερο λόγω αγγλικών επειδή έχει πολλά ταξίδια στο εξωτερικό.
                Κοίτα στο jobboerse.arbeitsagentur.de και μπορείς να πάρεις μια γεύση.

                Comment


                  #68
                  σιγουρα φιλε μου δεν περιμενω να πλουτισω,μια αξιοπρεπη ζωη θελω να ζησω μαζι με την οικογενεια μου....σε ευχαριστω για τις πληροφοριες να ΄σαι καλα.
                  όπου γής και πατρίς........

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Tallos View Post
                    Γεια σου Αντρέα. Πριν ανέβω είχα πληροφορίες ότι μπορούσα να έχω έστω και κάποια έκπτωση ως άνεργος. Όμως στο δημαρχείο δε μου δίνανε με τίποτα το χαρτί που μου ζητάγανε από το Volkshochschule. Οπότε αναγκάστηκα να πληρώσω.

                    Τα μαθήματα ξεκινήσανε τον Οκτώβριο και τελειώνουν κάπου Ιούνιο-Ιούλιο. Είναι χωρισμένα σε 6 modules ως εξής: Α1.1, Α1.2, Α2.1, Α2.2, Β1.1, Β1.2. Κάθε module διαρκεί 5 εβδομάδες και στοιχίζει 230 ευρώ. Τα μαθήματα είναι καθημερινά, 3 ώρες την ημέρα. Αφού έπιασα τη δουλειά, αναγκάστηκα να τα σταματήσω γιατί υπήρχε μόνο πρωινό τμήμα. Υπήρχε κι ένα βραδυνό τμήμα αλλά τελειώνει στις 10 το βράδυ οπότε για μένα δύσκολο που πιάνω δουλειά στις 7 το πρωί. Συμφώνησα όμως με μια καθηγήτρια να κάνουμε ιδιαίτερα 2 δίωρα την εβδομάδα με το ίδιο κόστος για μένα.
                    geia s file m tallos! na'sai kala gia tis plirofories! egw twra exei mia evdomada p ksekinisa frontistirio k plirono 100€ me kati xartia p kaname,alliws 250€ !! pali kala! se poio meros eisai;

                    Comment


                      #70
                      Τίποτα Κώστα, σου εύχομαι να μπορέσει να ανέβεις και να τακτοποιηθείς.

                      Αντρέα, αν αντέχεις να τα δίνεις, θεωρώ ότι είναι πολύ καλή τιμή. Στην ευρύτερη περιοχή του Freiburg είμαι αλλά μες στο Schwarzwald... Άνοιξη τώρα κι έχει τρελαθεί το μάτι μου στο πράσινο...

                      Ααα... να μην το ξεχάσω! Τέλη Μαίου πρόκειται ν' ανέβω στη Στουτγάρδη, στο Ελληνικό Προξενείο για διαβατήριο. Αν κάποιος συμπατριώτης μένει ή γνωρίζει την περιοχή, θα εκτιμούσα μια πληροφορία για καμιά ελληνική καφετέρια ή εστιατόριο κοντά στο Προξενείο.

                      Comment


                        #71
                        eee kana 2 wres k kati eimaste makria!!! egw eimai sto Crailschaim.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by andreass87 View Post
                          eee kana 2 wres k kati eimaste makria!!! egw eimai sto Crailschaim.
                          Ανδρεα καλημερα..κ σε ολα τα πατριωτακια..Θελω να σε ρωτησω σχετικα με την εκμαθηση της γλωσσας..καπου ειχα διαβασει σε ενα ποστ σου που ελεγες οτι ειπες οτι φιλοξενεισαι ή οτι νοικιαζεις για να εχεις χαμηλα διδακτρα???Δεν μπορω να το βρω οποτε βοηθησε με γιατι κ εμεις θα ειμαστε στο herne το σαββατο κ θα δηλωθουμε εκει κ φυσικα θελουμε να δουμε τι θα κανουμε με το θεμα της γλωσσας.. Σευχαριστω κ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ...

                          Comment


                            #73
                            re paidia...mporei kapoios na moy pei pos tha balo ellinika ston HY???

                            Comment


                              #74
                              Πολυτονικό

                              Comment


                                #75
                                πολυ ομορφη η Στουτγγαρδη..
                                όλα καλα προς το παρον...το anmeldung γινεται σε 10 λεπτα το πολυ, η διαδικασια για να παρεις γερμανικες πινακιδες για το αμαξι ειναι σχετικα απλη, το μονο ας πουμε προβλημα ειναι οτι για το freuzugigkeitbescheingung μας ειπαν απο το δημαρχειο οταν καναμε anmeldung οτι θα τους στειλουν το αιτημα μας και θα επικονωνησουν αυτοι μαζι μας και οτι πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις δυνατοτητα να καλυψεις τα εξοδα σου....
                                αυτα προς το παρον....

                                Υ.Γ. ποσο κανουν να μας ενημερωσουν για το freuzugigkeitbescheingung ?? στο περιπου...

                                Comment

                                Working...
                                X