Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by gtpaonik View Post
    ...Δηλαδη το Β κατηγοριας ειναι Β γερμανικο το Γ κατηγοριας ειναι C το Δ ειναι D γερμανικο?...
    Ακριβώς.
    Μην αμελήσεις να βγάλεις ΚΑΙ το Π.Ε.Ι (Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας) META την έκδοση των διπλωμάτων.
    Είναι απαραίτητο για να πιάσεις δουλειά σαν οδηγός.
    Το κόστος είναι περίπου 250-300€ το οποίο μεταφράζεται σε 150-200€ για τη σχολή οδηγών και σε 100€ για παράβολα.
    Εκδίδεται ΜΕΤΑ την απόκτηση του Γ ή Δ διπλώματος και είναι διαφορετικό για κάθε κατηγορία (άρα, τα έξοδα που σου έγραψα παραπάνω Χ 2).
    Στα γερμανικά λέγεται Berufskraftfahrerqualifizierungsgesetz (BKrFQV „95).

    Comment


      Καλησπέρα πατριωτάκια.

      Μια ερώτηση για το (Π.Ε.Ι)

      Εχω δίπλωμα Γ κατηγορίας φορτηγού,ανανέωσα το δίπλωμα φέτος το καλοκαίρι πουχε λήξει,το είχα βγάλει το 2007.Και πήρα το καινούργιο το Ευρωπαικό.

      Εχω ξεκινήσει να μαθένω την γλώσσα τώρα και το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω αναζήτηση εργασίας ως οδηγός φορτηγού στην Γερμανία.

      Κάπου ειχα διαβάσει οτι για οδηγούς που βγάλαν το δίπλωμα (Γ) πριν το 2009,θα ειναι υποχρεωτικό το (Π.Ε.Ι) απ τα τελη του 2014 και μετά.

      Η ερωτηση μου είναι αν βγάλω το (Π.Ε.Ι) στην Ελλάδα μέχρι το καλοκαίρι,θα ισχύει για την Γερμανία???Το (Ελληνικό Π.Ε.Ι) ισχύει για Γερμανία?Η πρέπει να το βγάλω εκεί???

      Δεν το ήξερα αυτό και μας βάζουν σε νέους μπελάδες τώρα,καθώς δεν υπάρχει δεκάρα για κερατιάτικα σε σχολές οδηγών κτλ.Να δώ τωρα που θα βρω χρήματα καθώς τυγχάνει να είμαι και άνεργος 1 χρόνο τώρα.

      Υπάρχει κανείς που να έβγαλε πρόσφατα το Π.Ε.Ι και να ετοιμάζεται για Γερμανία η να βρίσκεται ήδη εκεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το κόστος (σε Γερμανία και Ελλάδα αντίστοιχα),όπως και για την όλη διαδικασία κτλ.(χρειάζεται μαθήματα σε σχολή οδηγών κτλ?)

      Φαντάζομαι ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία για να το βγάλει εκεί με λίγες η επαρκείς γνώσεις Γερμανικών θα δυσκολευτεί πάρα πολύ στο θεωρητικό κομάτι μαθημάτων.

      Comment


        Originally posted by Akis_ View Post
        Καλησπέρα πατριωτάκια.

        Μια ερώτηση για το (Π.Ε.Ι)

        Εχω δίπλωμα Γ κατηγορίας φορτηγού,ανανέωσα το δίπλωμα φέτος το καλοκαίρι πουχε λήξει,το είχα βγάλει το 2007.Και πήρα το καινούργιο το Ευρωπαικό.

        Εχω ξεκινήσει να μαθένω την γλώσσα τώρα και το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω αναζήτηση εργασίας ως οδηγός φορτηγού στην Γερμανία.

        Κάπου ειχα διαβάσει οτι για οδηγούς που βγάλαν το δίπλωμα (Γ) πριν το 2009,θα ειναι υποχρεωτικό το (Π.Ε.Ι) απ τα τελη του 2014 και μετά.

        Η ερωτηση μου είναι αν βγάλω το (Π.Ε.Ι) στην Ελλάδα μέχρι το καλοκαίρι,θα ισχύει για την Γερμανία???Το (Ελληνικό Π.Ε.Ι) ισχύει για Γερμανία?Η πρέπει να το βγάλω εκεί???

        Δεν το ήξερα αυτό και μας βάζουν σε νέους μπελάδες τώρα,καθώς δεν υπάρχει δεκάρα για κερατιάτικα σε σχολές οδηγών κτλ.Να δώ τωρα που θα βρω χρήματα καθώς τυγχάνει να είμαι και άνεργος 1 χρόνο τώρα.

        Υπάρχει κανείς που να έβγαλε πρόσφατα το Π.Ε.Ι και να ετοιμάζεται για Γερμανία η να βρίσκεται ήδη εκεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το κόστος (σε Γερμανία και Ελλάδα αντίστοιχα),όπως και για την όλη διαδικασία κτλ.(χρειάζεται μαθήματα σε σχολή οδηγών κτλ?)

        Φαντάζομαι ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία για να το βγάλει εκεί με λίγες η επαρκείς γνώσεις Γερμανικών θα δυσκολευτεί πάρα πολύ στο θεωρητικό κομάτι μαθημάτων.
        εγω τα εχω βγαλει προσφατα ολα ...τα πει τα διπλωματα τα χω απο το 1994.
        στην γερμανια ειναι πολυ ακριβα απο οτι γνωριζω.
        στην ελλαδα η δικη σου κατηγορια εχει 300 μην σε πουνε παραπανω και δεν εχει μαθηματα υποχρεωτικα
        ενω στην γερμανια εχει 80 μαθηματα υποχρεωτικα απο οτι μου εχουν πει.
        σιγουρα ειναι πολυ δυσκολοτερα γερμανια απο καθε αποψη και συν της αλλης βαλε και την γλωσσα οπως και το χρηματικο!
        αν εισαι ελλαδα βγαλτο μην το συζητας. αν εισαι γερμανια που δεν διευκρινιζεις κατι τετοιο εκτος αν δεν ειδα καλα,και εχεις δηλωθει επανω σαν κατοικος γερμανιας οποιαδηποτε αλαγη στο διπλωμα σου ειναι πλεον αχρηστη γιατι λαμβανουν υπ οψιν οτι εισαι κατοικος γερμανιας και οχι ελλαδας,καi ισχυει σε ολη την ευρωπη και οχι μονο εκει,θα αναγραφει τον αριθμο 95 διπλα απο την κατηγορια γ!

        υ.γ ΟΣΟ πιο πολυ αργεις να το βγαλεις να χεις το νου σου οτι τα δυσκολευουν ολο και πιο πολυ διοτι θελουν να φτασουν στο επιπεδο γερμανιας οσο αφορα τις εξετασεις!
        βλεπεις οτι τους καπνισει στην ελλαδα ειμαστε ευρωπη και κατα τ αλλα τρεις λαλουνν και δυο χορευουν ειναι !

        Comment


          Originally posted by Akis_ View Post
          ...Κάπου ειχα διαβάσει οτι για οδηγούς που βγάλαν το δίπλωμα (Γ) πριν το 2009,θα ειναι υποχρεωτικό το (Π.Ε.Ι) απ τα τελη του 2014 και μετά...
          Κι εμένα είναι "παλιό" το δίπλωμά μου (εκδόθηκε το 2001) αλλά στη Γερμανία μου ζήτησαν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Π.Ε.Ι. για να πιάσω δουλειά ως οδηγός σε λεωφορείο.

          Originally posted by Akis_ View Post
          ...Η ερωτηση μου είναι αν βγάλω το (Π.Ε.Ι) στην Ελλάδα μέχρι το καλοκαίρι,θα ισχύει για την Γερμανία???Το (Ελληνικό Π.Ε.Ι) ισχύει για Γερμανία?Η πρέπει να το βγάλω εκεί???...
          Ισχύει κανονικότατα. Εγώ έβγαλα το Π.Ε.Ι. πρόσφατα στην Ελλάδα και το δέχτηκαν κανονικότατα στο Μόναχο.

          Originally posted by Akis_ View Post
          ...Υπάρχει κανείς που να έβγαλε πρόσφατα το Π.Ε.Ι και να ετοιμάζεται για Γερμανία η να βρίσκεται ήδη εκεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το κόστος (σε Γερμανία και Ελλάδα αντίστοιχα),όπως και για την όλη διαδικασία κτλ.(χρειάζεται μαθήματα σε σχολή οδηγών κτλ?)...
          Στην Ελλάδα το κόστος είναι περίπου 250-300€ (150-200€ η σχολή και άλλα 100€ τα παράβολα). Στη Γερμανία δεν ξέρω, αλλά είμαι βέβαιος ότι κοστίζει παραπάνω.
          Μαθήματα δεν κάνεις. Το πολύ πολύ να κάνεις ένα μάθημα οδήγησης τη μέρα των εξετάσεων οδήγησης.
          Δίνεις γραπτές εξετάσεις οι οποίες θέλουν ένα σχετικά καλό διάβασμα (περίπου 2-3 μέρες από 3-4 ώρες τη μέρα) και μετά από λίγες μέρες δίνεις εξετάσεις οδήγησης οι οποίες είναι πιο εύκολες από τις εξετάσεις απόκτησης του διπλώματος (εξετάζεσαι μόνο στην πορεία και ΟΧΙ σε παρκάρισμα και οπισθογωνία).

          Comment


            Καλημέρα παιδιά.

            Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

            Που λέτε μπένουμε (οικονομικώς) σε νέες περιπέτειες.Που αν δεν βρεθούν χρήματα άμεσα θα καθυστερίσω αποτι φένεται πάρα πολύ για μετάβαση στην Γερμανία.Μάλλον τελικώς αυτό θα γίνει διότι δεν υπάρχει μία στον ορίζοντα ανάθεμα την ατυχία μου.

            Μόλις μίλησα με την σχολή οδηγών,και ρώτησα για το κόστος,και για το (Π.Ε.Ι) και για την (Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου).Οπου και τα 2 αποτι φένεται είναι (άκρως υποχρεωτικά) για όποιον θέλει να εργαστεί ως οδηγός στην Γερμανία.(Σε φορτηγά απο Γ κατηγορίας και πάνω).

            Για το (Π.Ε.Ι) μου είπε:

            Είναι 100 Ευρώ τα παράβολα και άλλα 400 Ευρώ όλα τα υπόλοιπα,(με μερικά μαθήματα οδήγησης,κάποιες ώρες κτλ).Εγω χρειάζομαι και μαθήματα οδήγησης διότι σαν οδηγός σε μεγάλο φορτηγό δεν δόθηκε ποτέ ευκαιρία ολα τα χρόνια που έψαχνα εργασια στην Ελλαδα σε μεγάλο φορτηγό να βρώ δουλειά.

            Πάντα και όλοι οι εργοδότες ζητούσαν προυπηρεσία,και η προυπηρεσία που είχα 5-6 έτη σε φορτηγάκι Transit ως Courier δεν τους έκανε δυστηχώς."Ελληνες" εργοδότες που φοβούνται μην χάσουν το παραμικρό Ευρώ απ την τσέπη τους,δίνοντας την ευκαιρεία σε κάποιον να ξεκινήσει εργασία και να αποχτήσει εργασιακή εμπειρία στα μεγάλα φορτηγά.Ο χρόνος είναι χρήμα για όλους αυτούς και δεν έχουν μάθει να επενδύουν σε άτομα με όρεξη για δουλειά,και που θέλουν να μάθουν την δουλειά αυτή και να ασχοληθούν με αυτό μόνιμα στην ζωή τους.Δυστηχώς πέρα απο την χώρα των κολητών (στον εργασιακό τομέα) οπως έχει αποδειχτεί ολα τα τελευταία έτη,είχαμε πάντα και τον φιλοτομαρισμό αν οχι όλων,πλην λιγοστών ισως εξαιρέσεων,πολλών Ελλήνων εργοδοτών,να ενας ακομα λόγος που καταστράφηκε αυτή η χώρα,οταν βασιλεύουν στις εργοδοσίες τέτοιες ταχτικές και νοοτροπίες.Διότι οταν συμπεριφέρονται έτσι σε υποψηφίους πιθανούς εργαζομένους φανταστείτε πως θα είναι στην προσωπική τους ζωή.Χρόνος=Χρήμα.Ας βουλιάξουν όλα τα πάντα.Αρκεί να κονομάνε.Συγνώμη που μακρυγορώ,συνεχίζω.

            Για την (Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου) μου είπε το κόστος είναι στα 170 Ευρω.(150+20).Συμπληρώνω κάτι χαρτιά είπε τα στέλνουν στο Βέλγιο,και σε 1 μήνα είναι έτοιμη.

            Για το (Π.Ε.Ι) μου είπε να περάσω άμεσα απο εκει (την σχολή οδηγών) να μου δώσει το βιβλίο να ξεκινήσω απο τώρα το διάβασμα,(ανεξάρτητα απο το πότε θα εχω τα χρήματα να ξεκινήσω την διαδικασία),γιατι χρειάζεται μου είπε πάρα πάρα πολύ διάβασμα,και χρειάζομαι προετοιμασία απο πρίν οπου ταυτόχρονα θα μπένω στην σελίδα της σχολής οδηγών να κάνω κάποια τεστάκια (βοηθήματα) εκεί.

            Οταν φτάσει ο καιρός και εχω τα χρήματα για να ξεκινήσει η διαδικασία,αν ειμαι κομπλέ πολύ καλά διαβασμένος μου είπε,σε 1 μήνα θάχουμε ξεμπερδεψει και με το (Π.Ε.Ι).

            Εχουμε και λέμε:
            (Π.Ε.Ι)+(Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου) σύνολο=670 Ευρώ

            Αν τα υπολογίσουμε ολα μαζι:

            1)Μαθήματα Γερμανικών ταχύρυθμα για 7-8 μήνες (60 ώρες) για Β1 επίπεδο:900Ευρω + 100 φωτοτυπίες και λοιπά εξοδα=1000 Ευρώ

            2)Αδεια (Π.Ε.Ι) με εξτρα μαθήματα οδήγησης:500 Ευρώ

            3)Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου:170 Ευρω

            (ΣΥΝΟΛΟ:1670 Ευρω !!!!)

            Περαστικά μου!!!Να δούμε που θα βρεθούν τα φράγκα ανάθεμα την ανεργία μου!

            Ευχαριστώ πολύ παιδιά

            Comment


              Σύντομα θα γράψω και ενα νεο συνοπτικό θεμα (βαση της μελέτης που εκανα) με τα χρήματα για τα αρχικά εξοδα που χρειάζεται να έχει ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία (ο οποιος δεν έχει κανεναν απολύτως εκει να τον βοηθήσει).

              Επίσης θα ξεκινήσω άλλο ενα θέμα προς προβληματισμό και συζήτηση,για το αν έχουν,οχι μόνο στην Γερμανία αλλα γενικότερα στην Ευρώπη κάποια τύχη,οι ανειδίκευτοι εργαζόμενοι.

              Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν τελειώσει Γενικό Λύκειο στην Ελλάδα και για διάφορους λόγους οικονομικούς ,λόγω φτώχιας δηλαδή,δεν τους δώθηκε ποτέ η ευκαιρια στην ζωή αυτή να σπουδάσουν και να αποχτήσουν κάποια αναγνωρισμένη ειδικότητα και κάποιο πτυχίο με το οποίο πιθανώς να δινόταν κάποτε η ευκαιρία να εργαστούν στην Ευρώπη.

              Πολλοί απο αυτούς δουλεύοντας για ενα μεγάλο διάστημα στην Ελλάδα αποκτήσαν εμπειρία και κάποια (ανεπίσημη) ειδικότητα σε κάποιες ποιο απλές δουλειές.(πχ.αποθηκάριοι σε εργοστάσια,χειριστές μηχανών παραγωγής,οδηγοί σε μικρά φορτηγά,χειριστές υπολογιστών με γνώση πολλών προγραμμάτων που μάθαν ως αυτοδίδακτοι,και ενα σωρο άλλα).

              Οπως και να το κάνουμε οταν κάποιος εχει εμπειρια και σε αυτά πλέον ειναι ειδικευμένος σε κάτι απο αυτά.

              Το πρόβλημα με το εξωτερικό είναι οτι πλέον ζητάν κυρίως ειδικευμενους εργαζόμενους και σε εξειδικευμένες θέσεις.Οσοι έχουν τύχει στην ζωη τους να σπουδάσουν και τύχει να βρούν κάτι στην Ευρώπη πάνω στο αντικείμενο τους,έχουν πάρα πολλές πιθανότητες να βρούν εργασία και να ξεκινήσουν μια νέα ζωή με εναν καλό σχετικά μισθό, ο οποίος το κυριότερο είναι οτι θα τους φτάνει για τα βασικά έστω έξοδα διαμονής τους στην χώρα που θα μεταναστεύσουν.

              Τι γίνεται όμως με τους ανειδίκευτους?
              Εχουν καμιά τύχη?Απο την έρευνα που έκανα για την Γερμανία,υπάρχουν πολλές θέσεις (σχετικά πάντα ανάλογα το κρατήδιο και την ζήτηση) οπου ζητάν άτομα.Αλλά ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ!Για τα δεδομένα μηνιαίου κόστους ζωής εκεί.

              Των 800 Ευρω αντε το πολύ 1000!!!
              Οταν ο μηνιαίος μέσος ορος εξόδων βγαίνει γύρω στα 1000 με 1300 ευρώ!

              Αραγε έχουν καμιά τύχη στο εξωτερικό οι ανειδίκευτοι εργαζόμενοι αν δεν εχουν κάποιον γνωστο να τους βοηθήσει εκεί,και να τους συστήσει σε κάποια εταιρεία,δίχως την μεσολάβηση γραφείων ενοικιάσεως προσωπικού κτλ?
              Μήπως και τύχει να πέρνουν κάτι παραπάνω τον μήνα στον μισθό τους,ώστε να μπορέσουν να επιβιώσουν εκεί με τα βασικά μηνιαία εξοδα.

              Για μάζεμα χρημάτων δεν το συζητάω κάν.Αυτο συνέβενε σε κάποιες άλλες πολύ παλιές εποχές.

              Περισσότερα να το συζητήσουμε σε θέμα που θα ανοίξω.

              Ευχαριστώ.

              Comment


                Πολυ ενδιαφέρον ανοιξέ το σε καινουργιο θεμα ωστε να συζητησουμε πανω σε αυτο.Συμφωνω με την ερευνα σου σε γενικες γραμμες αλλα δεν ειναι ο κανονας τα 800 ευρω και τα 1000. πλεον διαβασα οτι ο κατωτατος μισθος θα κυμανθει στα 8 ευρω και κατι την ωρα .. ενω τωρα υπαρχουν και χαμηλοτερες αμοιβες.τελος παντων θελει να το αναλυσουμε οποτε θα περιμενω το ανοιγμα του θεματος ...
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Originally posted by Akis_ View Post
                  Σύντομα θα γράψω και ενα νεο συνοπτικό θεμα (βαση της μελέτης που εκανα) με τα χρήματα για τα αρχικά εξοδα που χρειάζεται να έχει ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία (ο οποιος δεν έχει κανεναν απολύτως εκει να τον βοηθήσει).

                  Επίσης θα ξεκινήσω άλλο ενα θέμα προς προβληματισμό και συζήτηση,για το αν έχουν,οχι μόνο στην Γερμανία αλλα γενικότερα στην Ευρώπη κάποια τύχη,οι ανειδίκευτοι εργαζόμενοι.



                  Περισσότερα να το συζητήσουμε σε θέμα που θα ανοίξω.

                  Ευχαριστώ.
                  συμφωνώ με τον something άνοιξε το αλλού ,εγώ έχω ψάξει πολύ για τους ανειδίκευτους.

                  Comment


                    Originally posted by Akis_ View Post
                    Για το (Π.Ε.Ι) μου είπε:

                    Είναι 100 Ευρώ τα παράβολα και άλλα 400 Ευρώ όλα τα υπόλοιπα,(με μερικά μαθήματα οδήγησης,κάποιες ώρες κτλ)...
                    Τα 400€ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ποσό.
                    Εγώ έδωσα πριν από περίπου ένα-ενάμιση μήνα για το ΠΕΙ και μου κόστισε 150€ (+100 τα παράβολα). Το ίδιο κόστισε και σε ένα άλλο μέρος του φόρουμ (προχτές έδωσε γραπτά και αύριο εξετάζεται στην οδήγηση).
                    Κάνε μια έρευνα αγοράς, κάνε και παζάρι και να είσαι σίγουρος ότι θα "πετύχεις" πολύ καλύτερη τιμή.

                    Comment


                      Ακριβώς φίλε μου,παν-άκριβα είναι το συγκεκριμένο ποσό.Απλα (τοχα γράψει ποιο κάτω στο μυνημά μου) θα κάνω και μερικά εξτρά μαθήματα οδήγησης μου είπε,κάπου στις 8-10 ωρες (μαθήματα) εξτρα (αυτο δεν το ανέφερα πριν),για να θυμηθώ το φορτηγό.

                      Φορτηγό μεγάλου βάρους δεν εχω ξαναοδηγήσει απ το 2007 που έβγαλα το δίπλωμα!(Για τους λόγους μη ανέυρεσης εργασίας ολον αυτόν τον καιρό που ανέφερα στο προηγούμενο μυνημά μου).

                      Μόνο σε Transit εχω εργασιακή εμπειρία 5-6 ετη κάπου εκεί.

                      Αστα να πάνε.Θα ξεκινήσω οπως λες την έρευνα και τα παζάρια να βρω οσο το δυνατόν καλύτερη τιμή.

                      Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?

                      Γενικά τι παίζει με το διάβασμα,θέλει πάρα πολύ διάβασμα?Σε εξετάζουν σε πολλές ερωτήσεις?Απο πορεία η εξέταση είναι πολύ ωρα εξω με τους εξεταστες κτλ?

                      Comment


                        Originally posted by Akis_ View Post
                        Ακριβώς φίλε μου,παν-άκριβα είναι το συγκεκριμένο ποσό.Απλα (τοχα γράψει ποιο κάτω στο μυνημά μου) θα κάνω και μερικά εξτρά μαθήματα οδήγησης μου είπε,κάπου στις 8-10 ωρες (μαθήματα) εξτρα (αυτο δεν το ανέφερα πριν),για να θυμηθώ το φορτηγό.

                        Φορτηγό μεγάλου βάρους δεν εχω ξαναοδηγήσει απ το 2007 που έβγαλα το δίπλωμα!(Για τους λόγους μη ανέυρεσης εργασίας ολον αυτόν τον καιρό που ανέφερα στο προηγούμενο μυνημά μου).

                        Μόνο σε Transit εχω εργασιακή εμπειρία 5-6 ετη κάπου εκεί.

                        Αστα να πάνε.Θα ξεκινήσω οπως λες την έρευνα και τα παζάρια να βρω οσο το δυνατόν καλύτερη τιμή.

                        Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?

                        Γενικά τι παίζει με το διάβασμα,θέλει πάρα πολύ διάβασμα?Σε εξετάζουν σε πολλές ερωτήσεις?Απο πορεία η εξέταση είναι πολύ ωρα εξω με τους εξεταστες κτλ?
                        Επανω στην ερωτηση σου(Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?)
                        Δεν σου δινετε καποιο χαρτι εξτρα επι πλεον, απλα στην κατηγορια γ την δικη σου για παραδειγμα θα σου εχει κολητα δεξια σε ενα κουτακι που αν το κοιταξεις τωρα ειναι κενο,εναν αριθμο το (95) οταν βγαλεις π.ε.ι ,που ισχυει σε ολη την ευρωπη και πιστοποιει αυτος ο αριθμος οτι εχεις κανει επαγγελματικη καταρτιση επανω στις εμπορευματικες μεταφορες!
                        Αυτο ειναι το π.ε.ι και ετσι διευκρινιζεται επανω στο διπλωμα.Δεν ειναι καποιο χαρτι η καποιο ισως πτυχιο το οποιο θα νομιζες οτι θα σου δινανε εξτρα!

                        Comment


                          Originally posted by Akis_ View Post
                          ...Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?

                          Γενικά τι παίζει με το διάβασμα,θέλει πάρα πολύ διάβασμα?Σε εξετάζουν σε πολλές ερωτήσεις?Απο πορεία η εξέταση είναι πολύ ωρα εξω με τους εξεταστες κτλ?
                          Το Π.Ε.Ι. αναγράφεται σαν κωδικός "95" δίπλα στην ημερομηνία λήξης του διπλώματος.
                          Από διάβασμα, αν διαβάσεις για 2-3 μέρες από 3-4 ώρες τη μέρα είσαι ok.
                          Οι θεωρητικές εξετάσεις (γραπτά) χωρίζονται σε δύο μέρη:
                          α) 60 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών από τις οποίες πρέπει να απαντήσεις σωστά τις 36 (60%) &
                          β) "επίλυση" δύο προβλημάτων το καθένα από τα οποία "πιάνει" 20 πόντους. Και σε αυτά θα πρέπει να 'πετύχεις" το 60%, δηλαδή 24 βαθμούς (2 Χ 20 Χ 60%). Τα προβλήματα υπάρχουν στο τέλος του βιβλίου και είναι περίπου 15. Εξετάζεσαι τυχαία σε δύο από αυτά τα 15.
                          Στις πρακτικές εξετάσεις (οδήγηση) έχει μόνο πορεία ΧΩΡΙΣ παρκάρισμα και ΧΩΡΙΣ οπισθογωνία.
                          Κανονικά, η πρακτική εξέταση (πορεία) είναι 1,5 ώρα. Στην πράξη είναι πολύ λιγότερο.

                          Comment


                            Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!Δεν είχα ιδέα τι πέζεται με ολα αυτα!Χαμός.Να δούμε τι θα πρωτογίνει!Πρώτα πρέπει να βρεθούν χρήματα (αν βρεθούν) και έπειτα θέλει την περισσότερη μέρα διάβασμα (μαζι με τα Γερμανικά).

                            Μακάρι να βρεθεί άκρη.

                            Ευχαριστώ

                            Comment


                              Και τώρα 3 τελευταίες ερωτήσεις!

                              1)Πες οτι κάποιος είναι έτοιμος κομπλέ ως επαγγελματίας οδηγός.(Εχει μάθει κάποια απο τα βασικά στην Γερμανική γλώσσα (γνώσεις Β1 επιπέδου),εχει βγάλει το Π.Ε.Ι,έχει βγάλει και την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου),είναι έτοιμος για πάνω κομπλέ σε ολα.Είναι έυκολο να βρει δουλειά?Και με τι μισθούς μπορεί να ξεκινήσει?Θα φτάνει ο μισθός για να συντηρήται πολύ οικονομικά τον μήνα?Θα μπορεί να μαζέψει κάποια χρήματα?

                              2)Η δευτερη ερώτηση αφορά τους Γερμανούς εργοδότες.
                              Οταν ξεκινήσεις εκει εργασία ως οδηγός,και δεν ξέρεις ακόμα τους δρόμους,υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο προσαρμογής απ τους εργοδότες για 1 με 2 βδομάδες μέχρι να μάθεις καλά τους δρόμους?

                              3)Την τελευταία ερώτηση την κάνω στο περίπου,καθώς δεν μπορεί να διευκρινιστεί επ ακριβώς.Ειναι ανάλογα την εταιρία.Σε εναν οδηγό φορτηγού διανομών,ενα καθημερινό τυπικό δρομολόγιο,μεσα στο 8ωρο,πόσες παραδόσεις κατα μέσο ορο μπορεί να έχει?

                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by Akis_ View Post
                                Και τώρα 3 τελευταίες ερωτήσεις!

                                1)Πες οτι κάποιος είναι έτοιμος κομπλέ ως επαγγελματίας οδηγός.(Εχει μάθει κάποια απο τα βασικά στην Γερμανική γλώσσα (γνώσεις Β1 επιπέδου),εχει βγάλει το Π.Ε.Ι,έχει βγάλει και την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου),είναι έτοιμος για πάνω κομπλέ σε ολα.Είναι έυκολο να βρει δουλειά?Και με τι μισθούς μπορεί να ξεκινήσει?Θα φτάνει ο μισθός για να συντηρήται πολύ οικονομικά τον μήνα?Θα μπορεί να μαζέψει κάποια χρήματα?

                                2)Η δευτερη ερώτηση αφορά τους Γερμανούς εργοδότες.
                                Οταν ξεκινήσεις εκει εργασία ως οδηγός,και δεν ξέρεις ακόμα τους δρόμους,υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο προσαρμογής απ τους εργοδότες για 1 με 2 βδομάδες μέχρι να μάθεις καλά τους δρόμους?

                                3)Την τελευταία ερώτηση την κάνω στο περίπου,καθώς δεν μπορεί να διευκρινιστεί επ ακριβώς.Ειναι ανάλογα την εταιρία.Σε εναν οδηγό φορτηγού διανομών,ενα καθημερινό τυπικό δρομολόγιο,μεσα στο 8ωρο,πόσες παραδόσεις κατα μέσο ορο μπορεί να έχει?

                                Ευχαριστώ
                                καλησπερα .σχετικα με τις αποριες σου εγω δουλευω σαν οδηγος εδω εναμιση χρονο.Π.Ε.Ι δεν εχω βγαλει ακομα.την καρτα ταχογραφου την εβγαλα εδω και κοστισε περιπου 45 ευρω εκδοθηκε σε μια εβδομαδα.γερμανικα ακομα ΔΕΝ ξερω αλλα προσπαθω καθε μερα να μαθω.με βοηθουν πολυ τα αγγλικα.εχει δουλειες αρκετες τα χρηματα ειναι απο 1800 εως 2200 αναλογα αν εισαι παντρεμενος.οσο για τους δρομους δεν τιθεται θεμα γιατι ολοι δουλευουν με navi.οσο για το τελευταιο ερωτημα σου αυτο εξαρταται απ την εταιρεια αλλα συνηθως ολη την εβδομαδα εισαι στον δρομο.τηρουν πολυ τα 9ωρα και τα προστιμα ειναι πολυ βαρια.για οτι αλλο θες εδω ειμαι.

                                Comment

                                Working...
                                X