Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by maffel View Post
    andreass87 ...σιγουρα εχεις γραψει σε ποια πολη εισαι..δεν το βρισκω ομως τωρα. Αν μπορεις να γραψεις σε ποια μεγαλη πολη εισαι κοντα θα βοηθουσε στο ψαξιμο!
    Εισαι τυχερος που τα ξαδερφια σου σε βοηθησαν!
    Ευχαριστω πολυ, κ καλη συνεχεια!!!
    eimai alla ti exw perasei mono egw to kserw ase ase! eimai sto crailscheim.eimai kamia wra apo tin stuttgart.

    Comment


      Originally posted by sarah87 View Post
      Ναι, ελληνική φιλολογία. Μπορείς να σπουδάσεις κάτι ακόμα ή να κάνεις ένα μεταπτυχιακό και να μπεις στην εκπαίδευση ή να δουλέψεις και στο πανεπιστήμιο πχ αν διδαχθώ την ερασμική προφορά, μπορώ να διδάξω αρχαία ως φυσικό ομιλητής. Ακόμη συλλέγω πληροφορίες βέβαια. Πρόφατα έμαθα , από Γερμανούς πως και το τωρινό μου πτυχίο έχει από μόνο του ισχύ και μπορεί να μου εξασφαλίσει γενικά δουλειά γραφείου με μισθό της τάξης των 2-2.300 ευρώ,φυσικά εννοείται ότι μιλάς πολύ καλά τη γλώσσα!!
      ευχαριστώ!!!!

      Comment


        Originally posted by sarah87 View Post
        ευχαριστώ πολύ Ανδρέα!! εγώ είμαι Γερμανία, κοντά στο Μόναχο και μαθαίνω Γερμανικά μέχρι να μπορώ να δουλέψω με το πτυχίο μου, φιλολογία, αλλά θα με ενδιέφερε να βρω κανα δίωρο ή τετράωρο.. πιο πολύ όμως με ενδιαφέρει για τους γονείς μου και μία φίλη μου που δουλεύουν στην καθαριότητα σε εργοστάσιο και κυριολεκτικά έχουν πεθάνει!!! ξέρουν αγγλικά και λίγα Γερμανικά, συνεννοούνται όμως!!
        exei polla grafeia se kathe poli. psakse k tha vreis! k an einai gia liges wres vriskis k apo efimerides. nai exw akousei gia kathariotita se ergostasia. einai enas filos p pame mazi sxoleio. psakste vre paidia. sugoura tha uparxei kati. agglika kserete mia xara! rwtontas pas stin poli

        Comment


          file Antrea kai ego konta apo tin drama eimai eimai konta sto dusseldorf exeis dikio gia autous alla panta i elladia mastha einai stin akri tou mialou mas isos einai akoma noris kala afou exeis kosmo ekei giati den se bolemsa pouthena?auta ta grafeia einai apati

          Comment


            Originally posted by Kiriakos thessalonik View Post
            file Antrea kai ego konta apo tin drama eimai eimai konta sto dusseldorf exeis dikio gia autous alla panta i elladia mastha einai stin akri tou mialou mas isos einai akoma noris kala afou exeis kosmo ekei giati den se bolemsa pouthena?auta ta grafeia einai apati
            apo poio meros stin ellada eisai; egw douleuw apo auta ta grafeia edw k 8 mines mia xara einai gia arxi k an eisai kalos k doun oti eisai kalos se kanoun monimo. an eisai oti na'nai se pane apo ergostasio se ergostasio opos exoume k emeis kapoious oti na'nai k einai simera sto diko m ergostasio k aurio se allo. ti na pw.

            an m eksigiseis gt einai apati tote ok!

            Comment


              Μπορεί κάποιος να μου πεί τι χαρτιά μετέφρασε για την Γερμανία και αν έχει μεταφράσει την σφραγίδα της Χάγης σε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή σε ληξιαρχική πράξη;

              Comment


                Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι το περίεργο με τα γραφεία. Είχα στείλει βιογραφικά πριν από 10 μήνες σε 5-6 γραφεία και σε 2 εταιρίες για μόνιμη θέση. Με δέχτηκε και 1 γραφείο και μια εταιρία. Ε, βέβαια προτίμησα την εταιρία. Κατά καιρούς που έχουμε κάποια ζόρικα dead-lines, προσλαμβάνουμε κι από γραφείο. Πχ. αυτό το διάστημα έχουμε 3 γερμανούς από γραφείο.

                Αντρέα στο εύχομαι ολόψυχα να μονιμοποιηθείς στην εταιρία.

                Comment


                  Originally posted by Tallos View Post
                  Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι το περίεργο με τα γραφεία. Είχα στείλει βιογραφικά πριν από 10 μήνες σε 5-6 γραφεία και σε 2 εταιρίες για μόνιμη θέση. Με δέχτηκε και 1 γραφείο και μια εταιρία. Ε, βέβαια προτίμησα την εταιρία. Κατά καιρούς που έχουμε κάποια ζόρικα dead-lines, προσλαμβάνουμε κι από γραφείο. Πχ. αυτό το διάστημα έχουμε 3 γερμανούς από γραφείο.

                  Αντρέα στο εύχομαι ολόψυχα να μονιμοποιηθείς στην εταιρία.
                  se euxaristw tallos.k egw to elpizw makari! k poli kala ekanes k esu k protimises tin etairia. to grafeio einai men kalo an den kses tin glwssa i toulaxiston gia arxi! para polloi douleuoun meso grafeia edw. einai moda pleon edw! se ti etairia eisai esu file m tallos;

                  Comment


                    Δε θα το έλεγα μόδα γιατί το γραφείο εξυπερετεί όταν κάποια εταιρία έχει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πολύ δουλειά. Είναι η λεγόμενη "διευθέτηση χρόνου εργασίας". Έμαθα πρόσφατα ότι ένας "νοικιασμένος" χρεώνεται στην εταιρία περισσότερο απ'ότι κοστίζω εγώ στην εταιρία. Βεβαια, υπάρχει η ευελιξία "όταν δεν τον χρειαζόμαστε άλλο, τον σταματάμε χωρίς περαιτέρω έξοδα". Από την άλλη, μεγάλη συζήτηση εδώ το θέμα του Arbeitnehmerüberlassung (προσωρινή απασχόληση).

                    Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ και δουλεύω στις κατασκευές των roller-coaster.

                    Comment


                      Originally posted by Tallos View Post
                      Δε θα το έλεγα μόδα γιατί το γραφείο εξυπερετεί όταν κάποια εταιρία έχει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πολύ δουλειά. Είναι η λεγόμενη "διευθέτηση χρόνου εργασίας". Έμαθα πρόσφατα ότι ένας "νοικιασμένος" χρεώνεται στην εταιρία περισσότερο απ'ότι κοστίζω εγώ στην εταιρία. Βεβαια, υπάρχει η ευελιξία "όταν δεν τον χρειαζόμαστε άλλο, τον σταματάμε χωρίς περαιτέρω έξοδα". Από την άλλη, μεγάλη συζήτηση εδώ το θέμα του Arbeitnehmerüberlassung (προσωρινή απασχόληση).

                      Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ και δουλεύω στις κατασκευές των roller-coaster.
                      nai etsi einai opws ta les alla oti kostizei poio poli apo enan monimo auto den to iksera! mpravo! mia xara fenetai i douleia s! wraia! oti kalutero filos s euxomai!

                      Comment


                        Καλησπερα κ απο μενα,ειμαι νεο μελος,ειμαστε ο θωμας κ η αρετη,μενουμε γερμανια στο μοναχο,κ ζηταμε αν ξερει η μπορει καποιος να βοηθησει,η αρετη ειναι στην γερμανια 2 χρονια,εγω ηρθα κ την βρηκα για να ζησουμε μαζι,ειμαστε αρραβωνιασμενοι,γερμανικα δεν γνωριζουμε ουτε εγω ουτε η αρετη παρ ολο που ειναι 2 χρονια εδω,εκεινη δουλευε σε ελληνικο εστιατοριο κ δεν εβρισκε χρονο να παει για να μαθει,μετα βρηκε σαν καθαριστρια σε μια μεγαλη εφημεριδα της γερμανιας δουλεια, καποιο προβλημα υγειας ομως της εφερε αποτελεσμα απολυσης,1 χρονο τωρα μενουμε σε ενα σπιτακι που της ειχε παραχωρησει ενας πρωην συναδελφος της που το νοικιασε για αυτον αλλα τελικα δεν εμεινε,δινουμε το ενοικιο κ εχουμε τα δικα μας πραγματα μεσα 1 χρονο κ κατι μηνες,τωρα ζηταει να φυγουμε,παρ ολα αυτα η αρετη ειναι δηλωμενη στην προνοια κ της δωσανε χαρτι να πληρωσουν το σπιτι αρκει να το βρει αυτη,καμια βοηθεια απο πουθενα,ουτε μπορουμε να βρουμε σπιτι,την παρασκευη που μας περασε μας αλλαξε κλειδαρια την ωρα που λειπαμε,με αποτελεσμα να μας κλεψει χασαμε 3.000 ευρω κ τα χρυσαφικα της,τωρα δεν εχουμε ουτε λεφτα,δουλεια εγω οχι καλη αφου δουλευω για 2 ωρες μονο κ η αρετη ανεργη,κ σπιτι ως τις 20 γεναρη γιατι πρεπει να το αφησουμε,εδω δεν εχουμε κανεναν δικο μας κ πουθενα να απεθυνθουμε για να μας βοηθεισει μιας κ ολοι μας γυρνανε την πλατη,αν φυγουμε απο το σπιτι η μονη λυση ειναι να γυρησουμε ελλαδα,δεν ζηταμε τιποτα μονο ενα σπιτι κ απο μια δουλεια,η αρετη θα ξεκινουσε σε 2 μηνες μαθηματα γερμανικων απο την προνοια αλλα δεν ξερουμε αν τα καταφερουμε,ειμαστε στο ελεος του θεου αν μπορει η ξερει καποιος να μας βοηθησει θα του ειμαστε υποχρεωμενοι.*αν κ δεν ξερει γερμανικα η αρετη εχει ψαξει κ εχει γυρησει παντου,η θελησει βλεπεται*ευχομαστε να βρεθει μια λυση συντομα.ευχαριστω κ ζητω συγνωμη αν σας κουρασαμε.Θωμας κ Αρετη.

                        Comment


                          αν ειναι στο μοναχο κ σου μιλησε καποιος Στεφανος η καποια ολγα μακρια,ειναι κλεφτες κ απατεωνες.

                          Comment


                            Originally posted by alkistis View Post
                            Μπορεί κάποιος να μου πεί τι χαρτιά μετέφρασε για την Γερμανία και αν έχει μεταφράσει την σφραγίδα της Χάγης σε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή σε ληξιαρχική πράξη;
                            το U1 απο τον ΟΑΕΔ που ανηκεις,ειναι για να δουν τα ενσυμα σου τα τελευταια 3 χρονια,οσο για αλλα εμενα δεν μου ζητησαν κατι,κ αν σου ζητησουν μπορεις να τα παρεις απο το προξενειο το ελληνικο.

                            Comment


                              Originally posted by ellimetaxa View Post
                              Καλησπέρα παιδιά θέλω βοήθεια..έχω βρει ένα σπίτι το οποίο μου ζητάει να στείλω το ενοίκιο και την προκαταβολή μεσω της εταιρίας UPS γνωρίζει κανένας κατα πόσο είναι έμπειστη σαν εταιρία και τι γίνετε?
                              αν ψαχνεις στο μοναχο,ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στα ονοματα ΟΛΓΑ Κ ΣΤΕΦΑΝΟΣ επωνημο δεν θυμαμαι,κ αν πεσετε σε αυτους μην κανετε το λαυος να ζητησετε αποδειξη,προσοχη την εχουν πατησει πολυ ελληνες.

                              Comment


                                Originally posted by starkjch View Post
                                Φευγω και γω για Μοναχο.
                                Λοιπον εκανα υπερεντατικα γερμανικα εδω ελλάδα και θα δωσω για το Β1.Αυτο μέτρησε πολύ στην συνέντευξη.Η συνέντευξη έγινε στα αγγλικα και γερμανικά.
                                Πληροφορική έχω τελειώσει και βρήκα στο αντικειμενό μου ακριβώς.
                                Την δουλεια την βρήκα μέσω των γνωστών Job search engines.Στάθηκα τυχερός γιατι για πολύ καιρο έστελνα και μου έλεγαν δεν ειχα προυπηρεσία.αλλά τελικα όλα πήγαν καλά.
                                Οποιαδήποτε πληροφορία βοήθεια για Μοναχο για σπίτι δεκτή.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι!!
                                καλησπερα,μια συμβουλη,αφου εμαθες γερμανικα καλο θα ηταν να μην πεσεις σε ελληνες μεσιτες στο μοναχο,ενα ελληνικο υπαρχει προσεχε το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολυ,κ αν τυχει κ πεσεις περνε ΠΑΝΤΑ αποδειξη,δεν θυμαμαι επωνημο αλλα τα ονοματα ειναι Ολγα κ Στεφανος *μανα κ γιος*

                                Comment

                                Working...
                                X