Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by andreass87 View Post
    kalispera sarah87 k fridushka
    Arbeitsvermittlung und Zeitarbeit bei FRANZ & WACH - der moderne Personaldienstleister 1(auto an iksera estw agglika kateuthian tha epiana douleia) 2 UTTING GmbH: Ihr kompetenter Personaldienstleister! 3 job Regional Personal-Dienstleistungen GmbH f (se auto eimai egw) 4 m·c·m Personaldienstleistungen – Personalmanagement in Crailsheim 5 Mayer GmbH Zeitarbeit: Home 6 Cavallo Personal - START

    auta vrika k sas stelnw k einai ola stin poli m. an kserete agglika i germanika k parete kana til. mporei na ginei kati. alla an eiste edw exete megales pithanotites gia ergasia (pragma ligo duskolo na eiste edw sto crailscheim) !!

    file m giorgo na m peis to mail s k an katevete kamia mera oneiroupoli i kserw egw volta kata drama na vrethoume den exw provlima. alla oxi evdomada xristougenon gt tha eimai ektos dramas.
    elpizw na voithisa oso mporousa k egw!
    ase me na se zaliso kai ligo..:P apo ti nomizo apo ellada einai poli pio dyskolo na se proslavei kapoia apo aytes tis etairies kai as einai para polles etsi den einai?prepei na eisai idhi germania kai na pigaineis apo konda theoreis kalitero?kai an vreis ergasia se kapia etairia o ergodotis se asfalizei amesa ?giati den boreis na noikiaseis an den eisai dilomenos..esy ti les?

    Comment


      Originally posted by fridushka View Post
      ase me na se zaliso kai ligo..:P apo ti nomizo apo ellada einai poli pio dyskolo na se proslavei kapoia apo aytes tis etairies kai as einai para polles etsi den einai?prepei na eisai idhi germania kai na pigaineis apo konda theoreis kalitero?kai an vreis ergasia se kapia etairia o ergodotis se asfalizei amesa ?giati den boreis na noikiaseis an den eisai dilomenos..esy ti les?
      koita nai einai ligo duskolo logiko. egw eimai edw k 7 mines se ena grafeio alla piga apo konta k milisame. alla steile viografika se opoia grafeia exei i poli s i se megales etairies k poios kserei. den xaneis kati.
      emeis kaname prwta asfalia k meta doulepsa.
      ee kalo einai na meneis kapou gt p tha kseroun pou meneis p na erxontai ta xartia misthodosias k alla polla!!
      pantos prospatha steile viografika apo edw k apo ekei se megales etairies prwta k meta sta grafeia! theorw kalitero! an milas estw k agglika! euxomai oti kalutero!!

      simera epitelous meta apo 9 mines germanias elladaaaaaa adeia!!

      Comment


        kalhspera paidia,
        mhpws xerei kaneis kamia metaforikh sto amvourgo gia na steilw varia pragmata sthn ellada?

        Comment


          ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗΣΟΥΝ Η ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ Η ΛΕΞΗ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

          Comment


            Originally posted by fotias94 View Post
            ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗΣΟΥΝ Η ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ Η ΛΕΞΗ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
            Η επιλογή του ασφαλιστικού ταμείου είναι υποχρεωτική και ελεύθερη επιλογής στην Γερμανία. Εσύ απλά διαλέγεις πια θές και πάς το νουμεράκι στην δουλειά σου για να μπαίνουν οι εισφορές. Η λέξε στα Γερμανικά είναι verschicherung=Ασφάλεια και ασφάλεια υγείας=krankenverschicherung. Υπάρχουν πολλά ποστ με θέμα την ασφάλιση! καλή δύναμη! Διάβασε τον οδηγό προσανατολισμού του milu

            Originally posted by milu
            Υγειονομική περίθαλψη -» Διαβάστε και λίγο ποιο πάνω για τα Έντυπα Ε 104 κλπ.
            Και φυσικά θα διαλέξετε μια κρατική/ιδιωτική ασφάλιση ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (Krankenversicheung) και να δηλωθείτε και εκεί με το “Mitgliedsnummer“ . Οι περισσότεροι συνήθως διαλέγουν την κρατική ασφάλιση της Krankenkasse AOK (ΙΚΑ). Ο καθένας που εργάζεται, παίρνει έναν αριθμό κοινωνικής ασφάλισης το Sozialversicherungsnummer (Αριθμό Κοινωνικής Ασφάλισης). Το Sozialversicherungsnummer θα το βγάλει η ΑΟΚ μετά αυτομάτως σε συνεργασία με τους φορείς συνταξιοδοτικής ασφάλισης LVA (Landesversicherungsanstalt) που θα είναι στη συνέχεια και ο αριθμός των συντάξεων σου.
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Καλησπέρα, και μπράβο για το φόρουμ.

              Πριν 6 μήνες έφυγα και εγώ για ανατολική Γερμανία όπου με την βαλίτσα στο χέρι μετά το αεροδρόμιο πήγα σε ένα ελληνικό εστιατόριο για φαγητό και μου προτείνατε εργασία. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μετά απο 6 μήνες εργασίας όπου είμαι δηλωμένος σαν να έχω εισόδημα 100/μήνα έχω κάποιο δικαίωμα για βοήθημα απο το γερμανικό κράτος.

              Δεν θέλω να ρωτήσω τον εργοδότη μου αν δεν έχω κάποια πληροφορία πρώτα γιατί μπορεί να νομίζει ότι ψάχνομαι να φύγω.

              Για το αρχείο, είμαι αρχιτέκτονας με 5 χρόνια εμπειρίας, όταν ήρθα δεν είχα γνώση γερμανικών, όμως σε 2 μήνες θα έχω το β1..

              Καλό κουράγιο για όσους προσπαθούν για κάτι καλύτερο. Σίγουρα όσοι βρίσκονται σε αυτό το φόρουμ δεν ανήκουν στο κομμάτι αυτών που ευθύνονται για την κατάσταση της χώρας μας..

              Ευχαριστώ.

              Comment


                για να δικαιουσε ταμειο ανεργιας πρεπει να συμπληρωσεις 12 μηνες εργασιας νομιζω το λιγοτερο... μαθε την γλωσσα και θα σου ανοιχτουνε αρκετες πορτες!!! υπομονη!
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Originally posted by nickg View Post
                  Καλησπέρα, και μπράβο για το φόρουμ.

                  Πριν 6 μήνες έφυγα και εγώ για ανατολική Γερμανία όπου με την βαλίτσα στο χέρι μετά το αεροδρόμιο πήγα σε ένα ελληνικό εστιατόριο για φαγητό και μου προτείνατε εργασία. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μετά απο 6 μήνες εργασίας όπου είμαι δηλωμένος σαν να έχω εισόδημα 100/μήνα έχω κάποιο δικαίωμα για βοήθημα απο το γερμανικό κράτος.

                  Δεν θέλω να ρωτήσω τον εργοδότη μου αν δεν έχω κάποια πληροφορία πρώτα γιατί μπορεί να νομίζει ότι ψάχνομαι να φύγω.

                  Για το αρχείο, είμαι αρχιτέκτονας με 5 χρόνια εμπειρίας, όταν ήρθα δεν είχα γνώση γερμανικών, όμως σε 2 μήνες θα έχω το β1..

                  Καλό κουράγιο για όσους προσπαθούν για κάτι καλύτερο. Σίγουρα όσοι βρίσκονται σε αυτό το φόρουμ δεν ανήκουν στο κομμάτι αυτών που ευθύνονται για την κατάσταση της χώρας μας..

                  Ευχαριστώ.

                  Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες

                  Όποιος δουλεύει κάτω απο €400 δηλαδή δεν πληρώνει εισφορές στο κράτος δεν δικαιούται καμία κρατική βοήθεια.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by something View Post
                    για να δικαιουσε ταμειο ανεργιας πρεπει να συμπληρωσεις 12 μηνες εργασιας νομιζω το λιγοτερο... μαθε την γλωσσα και θα σου ανοιχτουνε αρκετες πορτες!!! υπομονη!
                    Δεν δικαιούσαι ταμείο ανεργείας αν έχεις κάνει mini-job (δηλαδή μέχρι €400). Αν δεν πληρώσεις εισφορές στην Γερμανία (κάθε μήνα 5% απο το μισθό πάει στο ταμείο ανεργείας) δεν παίρνεις τίποτα πίσω.
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

                      Comment


                        ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

                        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
                        ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ..ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ..ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΟΝΟΣΜΟΥ...Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΕΚΕΙ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΗΛΩΘΩ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ..ΔΗΛ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΩ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ...
                        ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ


                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. ΙΩΑΝΝΗΣ

                        Comment


                          Originally posted by ioannis75 View Post
                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
                          ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ..ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ..ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΟΝΟΣΜΟΥ...Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΕΚΕΙ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΗΛΩΘΩ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ..ΔΗΛ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΩ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ...
                          ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ


                          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. ΙΩΑΝΝΗΣ
                          Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο patriotaki

                          1) Χρόνος που χρειάζεται να δηλωθείς 10 λεπτά (μαζί με το περίμενε)
                          2) Χρόνος να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα 10 λεπτά

                          Δεν βρίσκω λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο χωρίς να πάς μόνιμα πια εκεί. Δεν έχεις να κερίσεις τίποτα!
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε γραφεία ευρέσεως εργασίας ή εταιρείες δανεισμού προσωπικού στην Φρανκφούρτη ή σε γύρω περιοχές. ευχαριστώ!

                            Comment


                              Originally posted by giwrgostl View Post
                              Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε γραφεία ευρέσεως εργασίας ή εταιρείες δανεισμού προσωπικού στην Φρανκφούρτη ή σε γύρω περιοχές. ευχαριστώ!
                              καλημερα giwrgostl..κ σε ολα τα πατριωτακια.. Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή *Αυτο* το λινκ το αντεγραψα απο τις οδηγιες προσανατολισμου που υπαρχει στο σαιτ σχετικα με τα γραφεια ευρεσεως εργασιας....βαζεις εσυ την περιοχη που σε ενδιαφερει...κανε ενα κοπο κ ανοιξε το....ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!

                              Comment


                                Toula Pap. και Milu σας ευχαριστω για την απαντηση!

                                Comment

                                Working...
                                X