Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους.Λεγομαι Βασίλης και ειμαι καινούριος στο forum.Για τυχον ορθογραφικά λάθη ζητώ συγνώμη εκ των προτερων.Πριν 5 ημέρες ήρθα στο Μόναχο για να δώ αν αναγνωρίζεται το πτυχίομου,επειτα να μαθω την γλώσα και να βρώ δουλεια.Προσπαθησα να ανοιξω λογαριασμο στην Postabank.Ειχα μαζιμου διαβατήριο,ταυτότητα με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες,την διευθυνση του σπιτιου που με φιλοξενούν,το τηλ επικοινωνίας,τον ταχυδρομικό κώδικα.Ολα αυτα τους τα εδειξα και τους μίλησα τα λιγα γερμανικα που ξερω και τους ειπα οτι θελω να ανοιξω έναν λογαριασμό.Υπεθεσα οτι όλα ειναι ενταξει για να ανοιξω εναν λογαριασμό.Αλλα στη πορεία μου ελεγαν και κατι άλλα που δεν καταλάβαινα και με ρώτησε αν μιλαω αγγλικα και του ειπα ναι και μου απαντησε να ερθω αλλη μερα με καποιον που ξερει γερμανικά.Τι αλλο μπορει να χρειαζεται για να ανοιξω έναν απλό λογαριασμό?

    Comment


      Καλωσόρισες Βασίλη,
      Πιθανόν να θέλουνε το Stadtanmeldung (δήλωση κατοικίας στο δήμο του Μονάχου),
      όμως καλύτερα όντως να πας με κάποιον που μιλάει γερμανικά.
      Γράψε μου που είσαι και ποιά η τράπεζα μήπως βολέψει να σε βοηθήσω

      Comment


        Βασίλη εμείς μένουμε Στουτγκάρδη.Πήγαμε στη volksbank ν'ανοίξουμε λογαριασμό και δεν μας άνοιξαν γιατί δεν είχαμε ακόμη σπίτι.Στη deutche bank μας άνοιξαν δίνοντας τη διεύθυνση της δουλειάς τις ταυτότητες μας και το συμβόλαιο εργασίας και δεν είχαμε δηλωθεί στον Δήμο.

        Comment


          Καλως σας βρήκα.Σας ευχαριστώ πολυ και τους δύο για τις απαντήσεις.Δυστυχώς οι γνωσεις μου στα γερμανικά είναι μικρές και ετσι ολα ειναι δύσκολα τώρα που είναι αρχή αλλά κατι θα κάνω θα την βρώ την λύση..... :-).Από οτι κατάλαβα μαλλον πρέπει πρώτα να βρώ καποιο σπιτι,στην περίπτωσημου WG επειτα να δηλωθω στο Δήμο(να δω πως θα το κανω που δεν μιλανε οι γερμανοι αγγλικα :-) ) και στην συνεχεια να ανοιξω λογαριασμό σε κάποια τράπεζα.Σε ευχαριστώ πολύ Mimas για την προσφοράσου να με βοηθήσεις.Νομίζω πως θα μπορέσουν καποια στιγμή οι φιλοι που με φιλοξενουν να βρουν χρονο και να ερθουν μαζιμου για να μιλήσουν στην τράπεζα.Θα τα ξαναπουμε συντομα μιας και τα προβλήματα μου τώρα ξεκινούν και θα εχω πολλές απορίες :-) Ομως πιστευω και ελπιζω πως θα πανε ολα καλα και το ιδιο ευχομαι για ολους τους έλληνες όπου και αν βρίσκονται.

          Comment


            Καλημέρα σε όλους.Βρισκομαι εδω και 2 εβδομάδες στο Μόναχο όπου με φιλοξενούν σε ένα φιλικό σπίτι.Επειδή όμως δεν μπορω να μείνω παραπάνω ψάχνω για δωμάτιο wg.Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρω κατι οικονομικό στο Μόναχο και έτσι την Δευτέρα θα πάω μια βδομάδα στην Bonn μήπως βρω κατι φτηνό.Ο λόγος που ήρθα Γερμανία είναι διότι δούλευα 9 χρόνια σε μία κλινική και με απολύσανε λέγοντας οτι θελουν να μειώσουν το κόστος λειτουργίας της κλινικής.Επειτα απο 1 χρονο δεν βρήκα δουλεια ουτε σε κλινική,ουτε σε νοσοκομειο,ουτε σε βενζιναδικο,ουτε για σκουπιδιάρης...τιποτα.Στην κλινικη αυτη δουλευα ως βοηθός ακτινολόγου απο ΙΙΕΚ ΣΒΙΕ.Εκανα 1 χρόνο γερμανικά στην Ελλάδα και ξερω λίγα,τουλαχιστον τα βασικά.Το πλάνο ηταν να ερθω εδω να βρώ ενα πολυ φτηνο wg να κανω τα χαρτιαμου σε ενα σχολειο για να μαθω την γλώσα πολυ καλα,χρησιμοποιόντας την επιδότηση της ΕΕ ετσι ώστε να κάνω μαθήματα με 1 ευρό την ώρα και επειτα αφου στειλω τα διπλώματαμου στο υπουργείο να μου πουν ποια συμπληρωματικά μαθηματα πρεπει να κανω σε πανεπιστημιακή κλινική για να αναγνωριστει πλήρως το διπλωμαμου και να δουλέψω σαν Radiolohiaassistent στην Γερμανία.Τα χαρτια τα εχω στειλει και περιμένω απάντηση.Αν καποιος μένει στην Bonn και νοικιάζει καποιο φτηνό wg η εχει να μου προσφερει καποια,οποιαδήποτε εργασια, θα το εκτιμουσα δεόντως.Ας ειναι και σε άλλη περιοχή της Γερμανίας,οπου να ναι δεν με πειραζει,Βερολίνο,Κολονία,....οπου να ναι.Διότι Τα λεφτα μου μου εχουν απομεινει φτανουν μονο για λιγους μηνες με την προυποθεση οτι θα μεινω σε φτηνο wg,ας ειναι και τρυπα δεν με νιαζει.Για να μπορεσω να μαθω την γλωσα καλα και να σπουδασω το αντικειμενομου.Απλα διαλεξα την Bonn γιατι ξερω οτι εκει εχει πανεπιστιμιακή κλινική.Ευχαριστώ εκ των προτερων και ζητω συγνώμη που σας κουραζω με τα προβληματαμου οταν και εσεις εχετε να τραβήξετε τον δικοσας γολγοθά.Το email μου ειναι "bligour@hotmail.com" και το skype " Vasilisl."

            Comment


              Originally posted by Βασίλης13 View Post
              Το πλάνο ηταν να ερθω εδω να βρώ ενα πολυ φτηνο wg να κανω τα χαρτιαμου σε ενα σχολειο για να μαθω την γλώσα πολυ καλα,χρησιμοποιόντας την επιδότηση της ΕΕ ετσι ώστε να κάνω μαθήματα με 1 ευρό την ώρα και επειτα αφου στειλω τα διπλώματαμου στο υπουργείο να μου πουν ποια συμπληρωματικά μαθηματα πρεπει να κανω σε πανεπιστημιακή κλινική για να αναγνωριστει πλήρως το διπλωμαμου και να δουλέψω σαν Radiolohiaassistent στην Γερμανία.Τα χαρτια τα εχω στειλει και περιμένω απάντηση....Ας ειναι και σε άλλη περιοχή της Γερμανίας,οπου να ναι δεν με πειραζει,Βερολίνο,Κολονία,....οπου να ναι....Για να μπορεσω να μαθω την γλωσα καλα και να σπουδασω το αντικειμενομου.Απλα διαλεξα την Bonn γιατι ξερω οτι εκει εχει πανεπιστιμιακή κλινική.....

              Φίλε Βασίλη

              Ο λόγος που ψάχνεις ένα WG (wohngemeinschaft) προφανώς όπως ανέφερες είναι η χαμηλή τιμή του. Όμως σαν στατιστική έρευνα να πάρεις απο το Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren για τις περιοχές που αναφέρεις (Μόναχο,Κολωνία,Βόννη,Ντύσελντορφ κ.α) η πιθανότητα να βρείς είναι πολύ μικρή. Επίσης αν πάς για κανόνικο ενοίκιο σε γκαρσονιέρες (μέχρι 40 τ.μ) σε αυτές τις πόλεις θές απο €300-€400. Εγώ θα σου πρότεινα την πόλη που μένω http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...rtal-nrw-4329/ . Η περιπτώσεις όπως μπορέις να δείς (απο το site που σου ανέφερα παραπάνω) στο να βρείς ένα μικρό σπιτάκι, με κουζινίτσα κιόλας (τι θα τρώως;) και να είναι δικό σου είναι πολύ περισσότερες απο τις γύρω περιοχές στις τιμές €200-€300 για Warmmiete πάντα (κομπλέ όλα νερό, θέρμανη κ.α).

              Για την μετεκπαίδευση σου μην κοιτάς μόνο πανεπιστημιακές κλινικές. Όλες οι πόλεις έχουν κλινικές που μπορείς να κάνεις αυτό που θές. Δές το link απο μια κλινική του wuppertal Medizinisch-technische Radiologieassistenten - HELIOS Kliniken GmbH - Jeder Moment ist Medizin σαν παράδειγμα. Το να έρθεις να μείνεις εδώ δεν σε δεσμεύει να κάνεις την Ausbildung σου μόνο εδώ. Όπως αναφέρω και στο post για το Βούπερταλ, το καλό εδώ είναι λοτι είναι μια πόλη στο κέντρο μιάς περιοχής με μεγάλες πόλεις γύρω-γύρω. Με το τρένο αν θές μπορείς να πηγαίνεις κάθε μέρα όπου θές (π.χ να κάνεις Ausbildung στην κολωνία).

              Για την εκμάθηνση της Γερμανικής γλώσσας καλύτερα μπορείς να επισκεφτείς εδώ το VHS BVHS: Programm Bergische-VHS (κόστος €1,20. Για τους ανέργους (ALGII) και αυτούς που δέχονται κοινωνική βοήθεια είναι τελείως δωρεάν).

              Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και αν μπορώ να σου διελευκάνω οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε.

              Φιλικά

              Εδώ θα βρείς πληροφορίες για το πώς να κάνεις την (πιθανή) αναγνώριση της εργασίας σου Anerkennungs-Finder - Referenzberuf (Αν πατήσεις English θα στα δώσει στα Αγγλικά αν νοιώθεις πιο σίγουρος εκεί). Μετά επιλέγεις πόλη-περιοχή και σου λέει που να απευθυνθείς. Για όλη την Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία η υπηρεσία είναι στο Düsseldorf. Recognition Finder - Reference occupation
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου kosofos.Το εισητηριο για την Bonn το εκλεισα ειδη και θα παω την Δευτερα αλλα αν δεν βρω σπιτι εκει φτηνό να εσαι σιγουρος οτι επομενος προορισμος μου θα ειναι το Wuppertal.Σε ευχαριστω πολυ γιατι οι πληροφοριες σου μου δεινουν κουραγιο να συνεχισω και φυσικα με καθοδηγουν που να ψαξω να βρω τις απαντήσεις που ψαχνω.Ειχα απαγοητευτει παρα πολυ μεχρι στιγμης.Αν τελικα τα πραγματα ερθουν ετσι και ερθω στο Wuppertal θα χαρω πολυ να σε συνατησω και απο κοντα.

                Comment


                  Καλησπέρα και Μπράβο στο Φόρουμ για την προσφορά του.

                  Στο τρέχον Τοπικ βρήκα δυστυχώς πολλές ανακρίβειες, γιαυτό και θέλησα να γράψω αυτά που με απόλυτη σιγουριά γνωρίζω.

                  Στην Γερμανία υπάρχει το Ταμείο ανεργείας (ALG I η Arbeitslosengeld I) Αυτό το δικαιούται όποιος εργάστηκε στα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον για 12 μήνες και ήταν δηλωμένος το ελάχιστο με 451 Ευρώ μικτά. Από το ποσό δικαιούσαι (με ένα χρόνο εργασίας) περίπου το 60% για 6 μήνες. Αν δεν σου φτάνουν αυτά τα χρήματα τότε έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για Επίδομα διαβίωσης (ALG II, Arbeitslosengeld II στο Jobcenter)

                  Τώρα για το επίδομα διαβίωσης. Jobcenter

                  Αυτό το επίδομα μπορεί να το αιτηθεί όποιος:

                  - έχει κλήση τουλάχιστον 3 μήνες Γερμανία δηλαδή να είναι δηλωμένος σε κάποια κατοικία (αυτή η προϋπόθεση είναι εν μέρη στον αέρα λόγο το νομικό αδιέξοδο το οποίο βρίσκεται αυτή τι στιγμή το Κράτος για κάποιες ευρωπαϊκές συμφωνίες κτλ.)

                  Η

                  από την πρώτη μέρα της δήλωσής του σε μια κατοικία εργάζεται για τουλάχιστον 451 Ευρώ μικτά.

                  - μπορεί να εργαστεί για τουλάχιστον 3 ώρες την ημέρα.

                  - και είναι πρόθυμος να υπογράψει πως τα τελευταία 10 χρόνια δεν είχε και δεν έχει περιουσιακά στο εξωτερικό (πολλοί μπορεί να λένε σιγά δε θα γίνει τίποτα, αλλά το τι φέρνει το μέλλον δεν γνωρίζει κάνεις παρά μόνο ελάχιστοι. Κανείς δεν χαρίζει έτσι απλά λεφτά και ειδικά οι Γερμανοί. Η ενοποίηση προχωράει, τα κράτη δικτυώνονται, όποιος κοιτάει στο μέλλον καλά είναι να το έχει υπόψιν του.)

                  Comment


                    Μια βοήθεια παιδιά. Είμαι Γερμανία και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο. Και μου λένε οτι πρέπει να έχω ενα χαρτί απο Ελλάδα για να έχω χαμηλά ασφάλιστρα .γνωρίζεται τι χαρτί είναι αυτό και απο που θα το πάρω;

                    Comment


                      Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι άλλο..που μπορω να βρω για να δω πόσα χρήματα για παράδειγμα κοστίζει η ασφάλεια ενος αυτοκινήτου 1000 κυβικά η 1400 ;

                      Comment


                        Γειά σας και από εμένα. Σκεφτόμαστε κ εμείς να φύγουμε από Ελλάδα και να πάμε στην Γερμανία όπου έχω τα πεθερικά. Η δικιά μας ιστορία είναι ότι ενώ έχουμε μια καλή δουλειά κ εργάζομαι μόνο εγώ μέχρι τώρα τα χρήματα αρκούσαν και περισευανε για την οικογένεια. Μετά τις μιωσεις λόγο εφορίας κ τον αλλαγών που περιμένουμε έχουμε φτάσει στα 1800 ευρό το μήνα(βάρδια) με αποτέλεσμα να μην αρκούν. Να επισημάνω ότι σπίτι στην Γερμανία υπάρχει όπως και γλώσσα η σύζυγός την ξέρει αφού γεννήθηκε και έζησε 25 χρόνια Γερμανία. Η δυσκολία είναι για εμένα που δεν ξέρω την γλώσσα. Θα εργαστω ως ηλεκτρολόγος κ θα προσπαθήσω να κάνω ελεύθερο επάγγελμα άμεσος εάν μπορώ. Έχω πτυχίο από ΤΕΛ και προϋπηρεσία . Η σύζυγος έχει τελειώσει το οικονομικό στην Ελλάδα αλλά δεν έχει προϋπηρεσία και ψάχνει για δουλειά. Τις συνθήκες τις ξέρω πάνω κάτω (καιρικές, τρόπο ζωής).Ο λόγος αναχώρησης είναι κυρίως το μέλλον των παιδιών μου(αν και μικρά ακόμα) ,την αλλαγή εργασίας από εμένα (με κούρασε η βάρδια) και ότι η σύζυγός δεν μπορεί να εργαστεί λόγο της βάρδιας και των παιδιών συν ότι δεν μπορεί να βρει δουλειά να βοηθήσει. Η ερώτηση μου αν ξέρει κάποιος. Για να γίνω Meister τι πρέπει να έχω από χαρτιά εκτός του πτυχίου και της προϋπηρεσίας?

                        Comment


                          Καλημερα και απο εμενα ειμαι νεοφερμενη στο πατριωτακι, όπως και στην Γερμανια, εχω 2,5 μηνες μετα απο σκληρη ταλαιπωρια, γιατι ανεβηκαμε όλη η οικογενεια μαζι (κ με παιδια)αρχιζουμε να μπαινουμε σε μια σειρα, γιατι ο λογος που φυγαμε και εμεις ειναι τα παιδια μας και μεχρι στιγμης εχω παθει πλακα και με την συμπεριφορα και με το συστημα τους, εγω ακομα δεν εργαζομαι μαθαινω την γλωσσα, ισως αργοτερα βρω μια 4ωρη απασχοληση, ο συζυγος εχει ειδικοτητα και ειναι πιο ευκολο γι΄αυτον. Ευχομαι σε όλους τους Ελληνες οπου και αν βρισκομαστε καλη υγεια σωματικη και πνευματικη, καλη δυναμη και ο Θεος μαζι μας!!! οποιαδηποτε πληροφορια η βοηθεια μπορω να δωσω θα τη δωσω με χαρα!

                          Comment


                            Να πω καλως ηρθες στο πατριωτακι και καλη τυχη στο νεο σας ξεκινημα.Ευχομαι να πανε ολα καλα και ευχαριστουμε για την προσφορα βοηθειας να σαι καλα!
                            Originally posted by Blacktulip View Post
                            Καλημερα και απο εμενα ειμαι νεοφερμενη στο πατριωτακι, όπως και στην Γερμανια, εχω 2,5 μηνες μετα απο σκληρη ταλαιπωρια, γιατι ανεβηκαμε όλη η οικογενεια μαζι (κ με παιδια)αρχιζουμε να μπαινουμε σε μια σειρα, γιατι ο λογος που φυγαμε και εμεις ειναι τα παιδια μας και μεχρι στιγμης εχω παθει πλακα και με την συμπεριφορα και με το συστημα τους, εγω ακομα δεν εργαζομαι μαθαινω την γλωσσα, ισως αργοτερα βρω μια 4ωρη απασχοληση, ο συζυγος εχει ειδικοτητα και ειναι πιο ευκολο γι΄αυτον. Ευχομαι σε όλους τους Ελληνες οπου και αν βρισκομαστε καλη υγεια σωματικη και πνευματικη, καλη δυναμη και ο Θεος μαζι μας!!! οποιαδηποτε πληροφορια η βοηθεια μπορω να δωσω θα τη δωσω με χαρα!

                            Comment


                              Καλό μήνα και από μένα!Εδω και ένα χρόνο πήρα την απόφαση να μετανάστευσω στην Σουηδία.Αν εξαιρέσουμε την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ένας λόγος που πήρα την απόφαση να έρθω Σουηδία ήταν και ο φίλος μου που μένει και εργάζεται εδώ.Σε αυτό το χρόνο που μένω εδώ και τις δυσκολίες της προσαρμογής έχω ξεκινήσει μαθήματα σουηδικων σε σχολείο, δεδομένου το ότι εδώ δεν τα πληρώνω.Παρακολουθω κάποια σεμινάρια από το αντίστοιχο σουηδικό ΟΑΕΔ με σκοπό προετοιμασίας για την αγορά εργασίας .Με λίγα λόγια έχω βάλει κάποια πράγματα σε μια τάξη.
                              Στο θέμα της Γερμανίας. Στο φίλο μου από την εταιρία που εργάζεται εδώ στη Σουηδία του πρόσφεραν μια πολύ καλή θέση εργασίας στο αντίστοιχο εργοστάσιο της Νυρεμβεργης για 1 με 2 χρονια. Το δίλημμα μας αυτή τη στιγμή είναι αν αποφασίσουμε να πάμε Γερμανία εγώ θα πάω πάλι πίσω, θα πρέπει να ξεκινήσω πάλι από το μηδέν για 1,2 χρόνια και μετά πάλι πίσω στη Σουηδία.ΘΗ ήθελα την βοήθεια σας πριν πάρω κάποια απόφαση.
                              Οσο αφορά την εκμάθηση Γερμανικών υπάρχουν δωρεάν σχολεία όπως εδώ στη Σουηδία?
                              Εχοντας πτυχίο από Ελλάδα από ΤΕΙ λογιστικής χωρισ καποια προυπηρεσια, υπάρχει κάποια ελπίδα στο να βρω δουλειά?Αν όχι στο αντικείμενο μου σε γενικές γραμμές?
                              Το αντίστοιχο ΟΑΕΔ σε τι βαθμό σε βοηθάει?Εδω τουλάχιστον στην Σουηδία σε υποστηρίζει στο να σε πηγαίνει σε κάποια επιδοτούμενα σεμινάρια που συνδυάζονται και με την εκμάθηση γλώσσας?
                              Εχω επισκεφτεί 2 φορές την Νυρεμβεργη και μου αρέσει σαν πόλη αλλά δεν έχω ζήσει για να έχω κάποια εικόνα.
                              Η οποιαδήποτε πληροφορία από σας θα μου ήταν πολι χρήσιμη.
                              Σας ευχαριστώ πολύ

                              Comment


                                @Blacktulip @toumpa Καλη τυχη εκει στην καινουργια σας ζωη και ολα να σας ερθουν βολικα και ευκολα!

                                Anemoesa νομιζω οι ερωτησεις σου εχουν απαντηθει αρκετα.. τσεκαρε στον Οδηγο για την μεταναστευση στην Γερμανια... εχει ενα πληρη οδηγο και αυτες οι ερωτησεις εχουν απαντηθει παρα πολλες φορες αναλυτικοτατα.κανε εναν κοπο και ψαξε θα βρεις τα παντα!! καλη τυχη και σε σενα
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X