Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα..
    την γνωμη σας πατριωτακια...οσο μπορω δεν θα σας κουρασω..
    Προ 2 ετων ειχα ξαναγραψει και ειμασταν προ των πυλων για Γερμανια..Τοτε ειχα την εργασια μου η οποια πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο.. Τελικα καθισαμε εδω και τα αποτελεσματα..
    Ανεργος 3 μηνες τωρα με κανενα εισοδημα και με οριζοντα εργασιων μηδενικο εως της ταξεως των 500-600 ευρω..
    Ειμαι 38 ετων εγγαμος με 3 παιδια εκ των οποιων τα 2 ειναι 10 ετων και το 3ο 10 μηνων..Με ενα στεγαστικο δανειο που εχει μπει στη ρυθμιση.
    Εχω πτυχιο μηχανικου αυτοκινητων γνωριζω Αγγλικα πολυ καλα και τα Γερμανικα μου ειναι στο επιπεδο του Grundstuffe..Βεβαια εχω χρονια να τα δουλεψω και σε συζητησεις με γερμανους τους...χανω σχεδον τελειως.
    Το ξεκινημα μου λοιπον με την γλωσσα θα εχει αρκετες δυσκολιες...
    Το επαγγελμα μου τα τελευταια χρονια ηταν στον κλαδο του εμποριου στον τομεα της ανακυκλωσης του σκραπ.
    Λοιπον τα ερωτηματα μου μιας και εδω και πολλααα βραδυα πριν πεσω για υπνο με βασανιζουν και ακρη δεν βρισκω..
    Σπιτι συγγενη να με φιλοξενησουν στην Γερμανια για καμια 15 μερες υπαρχει και ειναι κοντα στην Φρανκφουρτη..
    Σκεφτομαι να μεταβω μονος μου ετσι ωστε να βρω μια δουλεια και εν συνεχεια δημιουργωντας τις καταλληλες συνθηκες να ανεβασω την οικογενεια επανω( σημειωτεον δεν γνωριζει η συζυγος ουτε και τα παιδια φυσικα την γλωσσα)
    Πως θα αντιμετωπισουν λοιπον τα πιτσιρικια μου (τα 2 μεγαλα ) την μεταβαση σε μια χωρα που δεν θα καταλαβαινουν τιποτα? Ο συζυγος της ξαδερφης της γυναικας μου(αυτος θα με φιλοξενησει) ο οποιος ειναι γερμανος επιμενει οτι εντος 1 χρονου θα τα μιλανε αρκετα καλα..
    Πως βλεπετε παιδια τα δεδομενα που σας δινω? Απλα την γνωμη σας θα ηθελα οσο και αν ο καθενας μας τα βλεπει στην ζωη διαφορετικα.
    Το γεγονος ειναι οτι εδω δεν μας βλεπω να χανουμε και πολλα... Στη χειροτερη ενα αυτοκινητο που θα αναγκαστω να το δωσω και ισως ενας μισθος των 600ε..
    Αν ημουν μονος θα την ειχα κοπανησει σιγουρα, αλλα τωρα τα βαζω συνεχεια στη ζυγαρια μιας και ειναι και αλλοι πισω
    Για πειτε ρε πατριωτακια..χιλια καλα να εχετε..

    Comment


      Η απάντηση φίλε epamimonda είναι πολλή απλη:

      Πας Γερμανία για να ζήσουν τα παιδιά σου μια καλύτερη ζωή (άσχετα με το αν εσείς ζοριστείτε ή όχι)

      Τίποτα περισσότερο...

      Comment


        φίλε epaminondas καλησπέρα

        αν και νέος στην γερμανία θα προσπαθήσω μέσα από την γνώμη μου και τις λίγες γνώσεις μου να σε βοηθήσω στις σκέψεις σου. κι εγώ καθότι μόνος μου δεν το σκέφτηκα και πολύ και έκανα το βήμα της μετακίνησης στην γερμανία.

        όσο αφορά το επίπεδο των γερμανικών σου, και το δικό μου επίπεδο στο Grundstuffe είναι. Ξέρω από γραμματική και τον τρόπο που συντάσονται οι προτάσεις. όσο για το λεξιλόγιο με διάβασμα και με καθημερινή τριβή με την γλώσσα ολοένα και καλυτερεύει. σίγουρα το να ακούς γερμανους να μιλάνε στην αρχή είναι γολγοθάς αλλα πιστεύω με τον καιρό η κατανόηση γίνεται όλο και πιο εύκολη. σε λίγους μήνες θα μπορείς να συννενοήσαι σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο.

        όσο αφορά την δουλειά μπορείς να ψάξεις και μέσα από τις συζητήσεις εδω στο φορουμ τι συμβαίνει και κάποιες λεπτομέριες. και φυσικά το πρώτο ταξίδι να το κάνεις μόνος για να διαπιστώσεις το τι γίνεται. αν όντως έχεις συγγενείς που μπορούν να σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα, απλά για το δικό σου καλό θα σου έλεγα να μην στηρίξεις τα πάντα σε αυτούς, αλλά στις δικές σου δυνάμεις την επιμονή και την θέληση σου. μακάρι να λάβεις και το μέγιστο της βοήθειας από τους συγγενείς, όμως (χωρις να αναφέρομαι προσωπικά) δεν είναι πάντα και πολύ πρόθυμοι να βοηθάνε.

        αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το μεγάλο βήμα και να μετακομίσετε οικογενειακώς, μπορείς να ψάξεις και για κάποια επιδόματα που νομίζω υπάρχουν για τα παιδιά. σε αυτό για να μην κάνω λάθος θα σε κατατοπήσουν κάποιοι με μεγαλύτερη εμπειρία στην χώρα και το πώς λειτουργεί η κοινωνική πρόνοια. το ίδιο και για τα σχολεία και την εκμάθηση της γλώσσας για τα παιδιά σου. σίγουρα είναι σε ηλικία που μαθαίνουν και θα τους είναι πιο εύκολο τώρα παρά σε πιο μεγάλη ηλικία.

        απλά εγώ σου δίνω το έρισμα να ψάξεις το τι μπορεί να σου δώσει το κράτος πρόνοιας. μπορείς πάντα να απευθυνθείς και στην ελληνική κοινότητα της φρανκφούρτης ή σε όποια άλλη πόλη εν τέλει θα βρεις δουλειά και θα μείνεις.

        κάνε το πρώτο βήμα να έρθεις και να δείς και μετά ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά. είναι δύσκολα σίγουρα, αλλά κάθε νέα αρχή είναι δυσκολή. μακάρι να είναι προς το καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου.

        Comment


          Archer100, Gbarak, σας ευχαριστω θερμα..
          Απλα να προσθεσω οτι.. απαντησεις μου ερχονται και απο δημοσιες υπηρεσιες..Πηγα στον οαεδ με ολα τα δικαιολογητικα για το οικογενειακο επιδομα τριτεκνιας και λογω του οτι εργαζομουνα σε οικογενειακη επιχειρηση με μειωμενο ενσημο( 310ευρω το μηνα εδινα) μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι τιποτα...
          Και πολυ απλα για να μην αναθεματιζω αυτο το καταραμενο ελληνικο δημοσιο, απο το απολυτως τιποτα αναρωτιεμαι γιατι να μην μου δινανε εστω το επιδομα μειωμενο αντιστοιχα..?
          Συγγνωμη για το εκτος θεματος αλλα η καθημερινοτητα μαλλον επισης διωχνει...

          Comment


            αγαπητε Επαμεινώνδα, καλως ηρθες
            αν και ειμαι και εγω σχετικα νεα και στο φορουμ και στην Γερμανια (ο σύζυγος κλείνει τον πρώτο χρόνο συντομα) θα ηθελα να σε βοηθησω όσο μπορώ.

            πρωτον μην στηριχτείς σε συγγενείς και έλληνες ~ από την εμπειρία μου. αν θες κατι να γινει σωστό κάντο μόνος σου. ναι θέλει τρέξιμο και προετοιμασία.

            επειτα αν παρεις την απόφαση να φυγεις, φύγε στην αρχη μόνος, εχε καποια χρηματα μαζι σου για να νοικιασεις εστω και δωματιο με κοινοχρηστους χώρους, παρε πτυχια, εγγραφα, πιστοποιητικά κτλ μεταφρασμενα κ με την απαραιτητη σφραγιδα χαγης μαζί σου, και αν μπορεις ευρωπαικη καρτα ασφαλισης.

            επειτα να ξέρεις οτι γερμανια θα χρειαστεις ενα κινητο τηλεφωνο και μια σταθερη διευθυνση για να γραφτεις στην πολη και μετα να γινουν ολα τα υπολοιπα. το να βρεις δουλεια θελει υπομονη και επιμονη. αν μπορεις να βρεις μακρια απο ελληνα εργοδοτη θα εισαι πολυ καλα. Καλη γνωση υπολογιστη, ιντερνετ και ενα λαπτοπ θα σου χρειαστουν παρα πολυ!

            τωρα τα παιδια που για εμενα ειναι ευαισθητο θεμα, μην τα φοβασαι καθόλου! θα ενταχθουν αρκετα ευκολα αρκει να τους περασετε το αισθημα μιας νεας ομορφης περιπετειας και καλυτερης ζωης. φιλοι μας που ηρθαν πριν 2 χρονια γερμανια με δυο παιδακια (η μεγαλη πρωτη γυμνασιου, η μικρη τριτη δημοτικου φετος) εκει που δεν ηξεραν να ζητησουν ενα ποτηρι νερο βγηκαν πρωτες στην ταξη τους. οι δασκαλοι βοηθανε πολύ. για το μωρουλινι σας δεν το συζητω καν!! ολα μια χαρα. επισης εδω με το που θα δηλωσεις τα παιδακια σου θα παιρνουν σχεδον 190 ευρω επιδομα μηνιαιως και το τριτο νομιζω κατι παραπανω. οταν θα ξεκινησεις δουλεια θα τους ασφαλισεις ολους εσυ και για την γυναικα σου υπαρχει το vhs που με λιγα χρηματα (περι τα 220 ευρω) κανει μαθηματα γερμανικων.

            φυσικα δεν ειναι ολα ευκολα και αγγελικα πλασμενα κ εδω....ειναι σχετικα δυσκολο να βρεις κατοικια. θελει αρκετο τρεξιμο με τα χαρτια, πολυ προσοχη και πολυ μεταφραση. μετα τον πρωτο χρονο που θα εχετε βρει σπιτι, σχολεια, δουλεια και θα εχετε τακτοποιησει εφορια, δημαρχία, ΑΟΚ (αντίστοιχο ΙΚΑ) κτλ τοτε θα δεις ποσο πιο ομορφη και χαλαρη θα ειναι η ζωη σου και ποσο ομορφα ειναι οταν ολα ειναι σε μια σειρα και τακτοποιημενα.


            εγω πλεον με τον συζυγο μου τωρα που εχουμε τακτοποιηθει κατα 80% (μενει αλλαγη ΔΟΥ στην ελλαδα και να φερουμε το αυτοκινητο σε 2 μηνες) ηδη νιωθουμε πολυ ομορφα, απολαμβανουμε την πολη μας και την περιοχη μας, ηδη εχουμε κανει νεους φιλους (Γερμανους οι οποιοι μας βοηθησαν παρα πολυ) και ξεκιναμε και εξτρα μαθηματα για μεγαλυτερο επιπεδο (Β2-C1)

            σου ευχομαι καλη επιτυχια και ολα δεξια!!

            Comment


              εγω θα σου απαντησω οσο αφορα τα παιδια γιατι ο καθενας τον τροπο μεταβασης το βλεπει και απο την δικη του σκοπια, καλο το οτι εχεις καποιον να σε φιλοξενησει, κρατα ομως και καμια καβατζα για να εχεις να πας καπου αν ου μη γενητο σε διωξει... γιατι εχουμε ακουσει παρα πολλα (ευχομαι ολα να πανε καλα και να σε βοηθησουν με χρι να τακτοποιηθεις!!) οσο αφορα λοιπον τα παιδια μην τα φοβηθεις καθολου, εμενα οταν ηρθα (Φεβρουαριο)ο μεγαλος μου πηγαινε 4η εις γνωση μας ξεραμε οτι θα χασει την χρονια και θα ξαναπαει 4η για να μαθει την γλωσσα, διοτι η 4η ειναι καθοριστικη, για το ποιο ειδος γυμνασιου (ας το πουμε ετσι για να το καταλαβεις) θα παει υπαρχουν 3 ειδη Το δημοτικο εδω ειναι 4 ταξεις, εχω ακουσει για σχολεια σε πολη οπου επειδη υπαρχουν πολλα παιδακια ξενα εχουν κανει σχολειο οπου πηγαινουν εκει ολα μαζι για την γλωσσα,πχ ελληνακι τουρκακια, ρωσακια, ιταλακια, κλπ, (δεν γνωριζω αν γινεται σε ολη την γερμανια μου ανεφεραν προχθες σε μια συζητηση οτι στο αουγκσμπουργκ το εχουν κανει ετσι οπως και στο μοναχο υπαρχει αυτο, επειδη εμεις μενουμε σε χωριο τα παιδια πανε στο δημοτικο του χωριου οπου ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, ερχεται δασκαλος καθε τριτη για τρεις ωρες και τους κανεις εξτρα (εννοειτε δωρεαν)ολη μερα ειναι με γερμανακια, οποτε θελοντας και μη αρχιζουν να μιλανε και αυτα(δεν μπορω να σου περιγραψω την χαρα μου οταν ακουσα τον γυιο μου μετα πο ενα μηνα να μιλαει με την γιαγια που μενει απο κατω, και εγω να τους κοιταω σαν χαζη!!!)φετος ομως και εγω επειδη ειμαι λιγο αγχωτικη, μαζι με τα γερμανικα που θα κανει στο σχολειο θα τον παω και στην δασκαλα που κανω εγω γερμανικα και ασχολειτε και με παιδια, να του κανει 1 δυωρο η τριωρο την εβδομαδα ωστε να ειναι σε θεση σε ενα χρονο να μπορει να παρακαλουθησει στο γυμνασιο!! Μην τα φοβασαι καθολου, τα παιδια ιναι σφουγγαρια εχω ακουσει περιπτωσεις που ηρθαν παιδακια εδω 10 ετων χωρις καθολου γερμανικα, και σπουδασαν και εγιναν και επιστημονες!!!
              οσο αφορα το επιδομα που εγραψες δεν καταλαβα, εδω δικαιουσαι καθε μηνα 560 ευρω βεβαια οταν θα ξεκινησεις να δουλευεις οπου θα κανεις και τα χαρτια σου!!!οτι αλλο θελεις να ρωτησεις συγκεκριμενο ευχαριστως να βοηθησουμε!!!

              Comment


                Marion82, kai Blacktulip σας ευχαριστω πολυ.. μου δινετε κουραγιο ειδικα στο κομματι των παιδιων..χωρις να θελω να κουρασω επειδη εκανα μια... απειροελαχιστη αρχη... Μαζευω απολυτηρια πτυχιο πιστοποιητικα οικ καταστασης κλπ θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα λινκ ετσι ωστε να με κατατοπισετε που να τα παω για μεταφραση και για σφραγιδα Χαγης? Επισης επειδη δεν εχω διαβατηριο ελπιζω πως η ταυτοτητα ειναι αρκετη..
                Ευχαριστω πολυ
                Νωντας

                Comment


                  Μιας και εισαι Αθηνα αν δεν κανω λαθος το υπουργειο εξωτερικών ειναι η πιο φθηνη λυση , περιπου 8-9€ η σελιδα + αλλα τοσα αν εχει σφραγιδα Χαγης Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία . Διαβατηριο δε θα σου χρειαστει αν εχεις την νεου τυπου ταυτοτητα (αν και εγω εβγαλα για να μη μου δυσκολεψουν τη ζωη , οχι για κανενα αλλο λογο).

                  Comment


                    Η Σφραγίδα της Χάγης για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας του Κεντρικού Τομέα χορηγείται από τη Δ/νση Διοίκησης της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής (Κατεχάκη 56 Ελληνορώσων, 2ος όροφος, Τηλ: 213 2035 693-695-702-703, Αρ.Συκ. Τηλ/πίας: 213 2035 705, e-mail: xagi@attica.gr).

                    Αυτο εαν εισαι Αθηνα και τα χαρτια σου ανηκουν Αθηνα! γιατι εγω πχ γεννηθηκα Αθήνα ετσι πιστοποιητικο γεννησης επρεπε να γινει εκεί, παντρευτηκα Ευβοια όπου έμενα άρα Χάγης πήρα από την Χαλκίδα.
                    τωρα εγω εκανα τα χαρτια μου μεταφραση στη Χαλκίδα και μου πηρε 12 ευρω για καθε εγγραφο (οσες σελιδες και αν ηταν) μαζί και σφραγιδα χαγης. όπου χρειαστηκα σφραγιδα και δικηγορου πηγε αλλα 10 ευρω ο δικηγορος σε καθε εγγραφο. δικηγορο χρειαστηκα στα πτυχια απο Αγγλια και Αμερικη γιατι απαγορευεται απο τον νομο να σου μεταφρασουν κατευθειαν απο Αγγλικα σε Γερμανικα, ετσι με τη σφραγιδα του δικηγορου παρακαμψαμε αυτον τον σκοπελο. επισης τα ECDL επειδη εχουν αγγλικες λεξεις χρειαζονται και αυτα δικηγορο...πφφφ ενα σωρο!!!οσο για την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης μας την εχασαν 4 φορες!! 3 μηνες καναμε να την παρουμε!!

                    μην ξεχασεις τον φακελο απο το σχολειο των παιδιων. ρωτα τον διευθυντη του σχολειου περα απο μεταφραση αν καποιο χαρτι θα χρειαστει σφραγιδα χαγης.

                    οσο για διαβατηριο....εμεις μονο με διαβατηριο κινουμαστε εδω...την ταυτοτητα ειχα μια ψιλοαμφισβητηση (οι τυπου πιστωτικης καρτας νομιζω δεν εχουν κυκλοφορησει ελλαδα...μονο αστυνομικοι την εχουν μου ειπαν) σε ολες τις υπηρεσιες με το διαβατηριο με εξυπηρετουν σε 3 λεπτα, με την ταυτοτητα μια φορα εκανα 45 λεπτα...την πηγαιναν απο εδω και απο εκει και την κοιταζαν 15 φορες....σαν μπακαλοχαρτο ενα πραγμα... το ιδιο συνεβη και Γαλλία και Αγγλία

                    Comment


                      Orpheus, Marion82 σας ευχαριστω πολυ.. Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.. το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης αρκει ή χρειαζεται πιστοποιητικο γεννησης για το καθε παιδι ξεχωριστα?
                      Ρωταω διοτι απο το εν λογω πιστοποιητικο φαινονται ολες οι πληροφοριες..(συζυγος-γαμος-παιδια) ή χρειαζεται για την καθε περιπτωση ξεχωριστα το αντιστοιχο χαρτι?
                      Ευχαριστω
                      Νωντας

                      Comment


                        Κανονικα φτανει το πιστοποιητικο οικ. καταστασης αλλά ειναι κατι σαν το διαβατηριο. Καλο ειναι να το εχεις ΑΝ γινεται.

                        Comment


                          εγω δεν μετεφρασα τιποτα απο ελλαδα, εφερα ολα τα χαρτια εδω, πιστοποιητικα, ολα... ουτε μου ζητησαν πουθενα σφραγιδα της χαγης... το μονο που εκανα στην ελλαδα ηταν ενα πληρεξουσιο σε εναν δικηγορο ειναι γυρω στα 50 ευρω και οτι χαρτι θελω απο ελλαδα τρεχει ο ιδιος (αλλιως ειναι να παει ενας δικηγορος και αλλιως καποιος συγγενης) ο οποιος αργοτερα αν και εφοσον σου ζητηθει τιποτα για μεταφραση ο ιδιος μπορει να το μεταφρασει και να βαλει την σφραγιδα του, απο την αλλη εχω βρει μια μεταφραστρια ελληνιδα πολυ οικονομικη και οτι χρειαστει σε χρονο ρεκορ μου το μεταφραζει, και στα γραφω ολα αυτα γιατι π.χ εμενα απο ολες τις υπηρεσιες που πηγα για να δωσω πιστοποιητικα ολες τα πηραν στα ελληνικα, το μονο που χρειαστηκε να μεταφρασω ηταν το χαρτι οπου ειχαμε βαλει υγραεριο στο αυτοκινητο, για να περασει κτεο, για αλλαγη πινακιδας, δηλ. μηνδωσεις και τσαμπα λεφτα αν δε σου πουν τι χρειαζονται, εκτος και αν σου περισευουν!!!

                          Comment


                            Σας ευχαριστω πολυ..!
                            Φυσικα και δεν περισευουν.. ακριβως το αντιθετο θα ελεγα..!
                            Πιθανον να τα παρω και γω ετσι επανω
                            Σας ευχαριστω και παλι..

                            Comment


                              Νομιζω οτι αυτη ειναι η καλυτερη αποφαση. Για καλο και για κακο εχε μαζι σου το πιστ.οικογ.κατασ. ετοιμα μεταφρασμενο. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο οτι θα χρειαστει. Ολα τα αλλα μπορουν να περιμενουν τη σειρα τους.

                              Comment


                                εμας παντως μας ζητησαν πιστοποιητικο γαμου με σφραγιδα χαγης και μεταφρασμενο για την εφορια και την φορολογικη μας κλαση, επισης πιστοποιητικα γεννησης μεταφρασμενα στον ΑΟΚ κ με Χαγη εννοειται, πτυχια κ βιογραφικα μεταφρασμενα απο τις εταιριες που καναμε αιτησεις για δουλεια.

                                Comment

                                Working...
                                X