Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για τις μεταφράσεις εξαρτάται μάλλον από το κάθε καρατίδιο. Στην ΒW (Στουτγάρδη) εμείς δώσαμε όλα τα χαρτιά μας στα Ελληνικά. (Οικ. κατάσταση, ληξιαρχική πράξη γάμου). Πριν φύγει ο άντρας μου είχε πάρει τηλ. στο δημαρχείο και τους ρώτησε τη χρειαζόταν να πάρει μεταφρασμένο μαζί του και του είπαν μόνο διαβατήριο, τα υπόλοιπα θα τα βρουν οι ίδιοι. Το μόνο που μετάφρασε, σε απλό μεαφραστικό κέντρο, είναι οτι χρειαζόταν για να βρει δουλειά πτυχίο, συστατικές επιστολές, προυπηρεσία.

    Comment


      Σας ευχαριστω πολυ παιδια..!

      Comment


        Καλησπερα παιδια..
        Ισως φανει λιγο χαζη η ερωτηση αλλα οφειλω να ρωτησω μιας και με τρομαξανε λιγο...
        Λογω του οτι εχω ενα στεγαστικο δανειο το οποιο ειναι σε ρυθμιση υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να δηλωθω στο εκαστοτε δημαρχειο της Γερμανιας λογω τρεχουσων οφειλων σε τραπεζα στην Ελλαδα? Φορολογικα ομως ειμαι ενημερως με το εκκαθαριστικο του 2013.. Θελω να πω οτι δεν οφειλω τιποτα στο ελληνικο δημοσιο. Η μονη μου υποχρεωση ειναι απεναντι σε τραπεζα στην Ελλαδα.
        Μπορειτε σας παρακαλω να μου το διαλευκανετε αυτο και αν το βιωνει καποιος κατι αντιστοιχο με ακινητο στην Ελλαδα?
        Ευχαριστω πολυ
        Νωντας

        Comment


          Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει προβλημα να εχεις χρεος σε τραπεζα, αλλωστε ολοι λιγο πολύ έχουν. Για το δημοσιο ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Οτι μπορεις να κλεισεις απο δημοσιο κλειστο, και οτι δεν μπορεις ρυθμισε το , και αυτο κατι σαν κλεισιμο ειναι.

          Comment


            δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα οσο αφορα τα δανεια σε τραπεζες στεγαστικα η καταναλωτικα, οσο αφορα το δημοσιο θα κανεις καποια στιγμη μια ρυθμιση και σιγα σιγα οταν τακτοποιηθεις απο δουλεια και αρχιζεις να μπαινεις μαζι με την οικογενεια σου σε μια σειρα θα το τακτοποιησεις!!! να μην σε πιανει κανενας πανικος, οσο για αυτο που γραφεις δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα για να δηλωθεις στην γερμανια, το μονο προβλημα που θα εχεις καποια στιγμη οταν κατεβεις ελλαδα και δεν εχεις τακτοποιησει τ χρεος μονο στο δημοσιο εκει θα εχεις προβλημα...αλλα αν κανεις μια ρυθμιση τοτε ολα μελι γαλα, απο την ελλαδα φευγουν οσοι χρωστανε και δεν μπορουν να επιβιωσουν δεν εισαι ο μονος!!! μην αγχωνεσαι και καμια ερωτηση δεν ειναι βλακεια απο την στιγμη που δεν γνωριζεις!!! ουτε και εμεις ξεραμε!

            Comment


              θα επιβεβαιωσω κι εγω. κανενα απολυτως προβλημα με την εγγραφη στον δημο. δεν ξερω αν μετραει και σαν παραπανω πληροφορια αλλα και στην εφορια που γραφτηκα εγω και πηρα φορολογικη κλαση και τον αντιστοιχο αριθμο φορολογικου μητρωου δεν ειχα προβλημα κανενα. ουτε εγω χρωσταω στο ελληνικο δημοσιο αλλα χρωσταω σε ελληνικη τραπεζα.

              Comment


                Ευχαριστω πολυ παιδια..! ευτυχως στο δημοσιο δεν εχω καμια οφειλη.. μονο η τραπεζα ειναι στο μυαλο μου..
                Ευχαριστω και παλι..!

                Comment


                  επαμεινονδα, αν οπως λες εχεις κανει ρυθμιση και πληρωνεις τις δοσεις σου μπορεις ερχομενος στην γερμανια και με το καλο βρεις δουλεια και αρχισεις και πληρωνεσαι, μεσα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο να στελνεις στην τραπεζα στην ελλαδα τα απαιτουμενα χρηματα και σε αρκετες γερμανικες τραπεζες αυτο γινεται χωρις καμια χρεωση.

                  Comment


                    Ευχαριστω πολυ gbarak..
                    Ευχομαι να το καταφερω αυτο..
                    Μεσα Οκτωβριου πρωτα ο Θεος ανεβαινω επανω μονος.. Μαζεψα σημερα τα απαιτουμενα δικαιολογητικα και αυριο θα παω να τα καταθεσω για διαβατηριο μιας και απο οτι καταλαβα η ταυτοτητα η δικια μας μαλλον σαν μπακαλοχαρτο αντιμετωπιζεται...

                    Comment


                      ειναι σκληρη η ταυτοτητα για μπακαλοχαρτο με την πλαστικοποιηση
                      παντως το διαβατηριο ειναι το πιο σιγουρο χαρτι στα χερια σου

                      Comment


                        ιναι σκληρη η ταυτοτητα για μπακαλοχαρτο με την πλαστικοποιηση
                        Πραγματι...!

                        Comment


                          Τελικα 18 Οκτωβριου ανεβαινω επανω.. Σημερα πηρα το εισητηριο.. 2η φορα στην Γερμανια και ευτυχως ή δυστυχως?? δεν ειναι για βολτα...
                          Νωντας

                          Comment


                            Originally posted by epaminondas View Post
                            Τελικα 18 Οκτωβριου ανεβαινω επανω.. Σημερα πηρα το εισητηριο.. 2η φορα στην Γερμανια και ευτυχως ή δυστυχως?? δεν ειναι για βολτα...
                            Νωντας
                            Kαλή αρχή κ καλή τύχη Νώντα!

                            Comment


                              Originally posted by ITgpap View Post
                              Kαλή αρχή κ καλή τύχη Νώντα!
                              Σευχαριστω πολυ!

                              Comment


                                ευχομαι ολα να σου πανε οπως τα επιθυμεις!!!

                                Comment

                                Working...
                                X