Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    να ρωτησω κ κατι αλλο ?????θπαρχει περιπτωση ξενοδοχεια να παρεχουν στεγη?για να παω καμαριερα?εστο εποχιακα γνωριζεται κατι γαυτο ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΑ ΕΧΩ ΦΥΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ..Κ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΑΠΛΑ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!

    Comment


      Kosofos εισαι ο καλυτερος!!! σ ευχαριστω για ολα!
      Geopaz καλως ηρθες στο τοπικ! Την πολη την ψαχνω ακομα. Εχω γνωστους σε μια πολη κοντα στη νυρεμβεργη που μπορουν να με φιλοξενησουν για ενα μηνα δυο. Πιστευω ειναι καλυτερα απο το να παω καπου μονη μου σε χοστελ. Η αληθεια ειναι οτι με την πολη εχω προβληματιστει γιατι εχω διαβασει για πολλες εδω στο φορουμ. Δεν θελω απαραιτητα μεγαλη. Ετσι κ αλλιως με τα τρενα εκει πας οπου θες. Πως να αποφασισω αναμεσα σε τοσες πολλες;
      Και εγω μεχρι τελος του χρονου δεν πρεπει να βρισκομαι εδω. Εσυ για ποια πολη λες;

      Comment


        ειμαι η εφη η γυναικα του geopaz ελεγα για μοναχο επειδη εχω δικους μου αλλα δεν θα μπορεσουν να με φιλοξενησουν οποτε παω για στοτγκαρδη που ειναι καλητερα οπως λενε κ τα παιδια εδω..αλλα λογο στεγης εστιατοριο η ξενοδοχειο αν παρεχουν στεγη.ειμαι μπερδεμενη με της πολης αλλα ολα τυχερα ειναι...θα δουμε οπου βρω.......ευχομαι ολα καλα να μας πανε!!

        Comment


          Originally posted by giannis.serres View Post
          δεν πιστευω να υπαρχει ελπιδα για οδηγος αλλα εδω που ειμαι δεν υπαρχει ελπιδα να ζησω σαν ανθρωπος για την προυπηρεσια δεν μπορω να κανω κατι αλλα για την γλωσσα θα ξεκινησω ταχυρυθμα.
          με την λογικη οτι δεν εχεις προυπηρεσια δεν μπορεις να δουλεψεις ποτε.
          εγω δεν θελω να παω να μαζεψω φραγκα εκει θελω να ξεκινησω την ζωη μου απο την αρχη.
          οτι γραφω τα γραφω σε πολυ φιλικο τονο.
          και συγνωμη αν υπερεβαλα καπου αλλα αρχιζει να με κουραζει το θεμα της ελλαδας και θελω να φυγω απο εδω!!!
          Ειμαι στην ιδια θεση κ η ερωτηση εγινε για εμενα γιατι φετος εβγαλα τα διπλωματα κ το πει κ προσεχως φευγω για γερμανια!απλα οπως ολοι προσπαθω να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερα εκ των προτερων..ελπιζω να μας πανε ολους ολα καλα..

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους.

            Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε πόσα χρήματα περίπου χρειάζονται για 2 άτομα το μήνα να ζουν στον Μόναχο?

            Μιλάμε για normal ζωή γνωρίζοντας πως και τα ενοίκια ειναι υψηλά

            Σας ευχαριστώ

            Comment


              Αυτη η σελιδα πιστευω ειναι καλη για να καταλαβεις ποσα περιπου θα χρειαζοσουν.

              Average prices of more than 40 products and services in Munich, GermanyMay 2024. Prices of restaurants, food, transportation, utilities and housing are included.
              You Can Have Whatever You Like...

              Comment


                Diamond spy το σαιτ ειναι καταπληκτικο! Βοηθαει πολυ! Ευχαριστουμε πολυ!

                Comment


                  Και εμενα με εχει βοηθησει παρα πολυ. Και εχω αποροφησει πολλες λεπτομερειες για πολεις που σκεφτομαι για την μελλοντικη μου μεταναστευση.

                  Εχω γραψει και ενα κειμενο microsoft office οπου εκει εχω καποια rates σχετικα με τα ποσα λεφτα θα μου εμεναν στην ακρη καθε μηνα στην πολη που με ενδιαφερει. Δηλαδη εχω παρει τα needs απο την πολη (που θελω να κανω το comparison) και την Αθηνα (που ειναι κατι γνωστο σε ολους μας) και τα διαιρεσα. Μετα διαιρεσα τους μισθους απο αυτες τις δυο πολεις και τελος διαιρεσα τα δυο rates απο salary και τα needs. Το μεγαλυτερο total rate σημαινει περισσοτερα λεφτα στην ακρη καθε μηνα.

                  Παραδειγμα:

                  Cost of Living between Athens, Greece and San Francisco, California (CA): Cost of Living Comparison Between Athens, Greece And San Francisco, CA, United States

                  Need: 4,418.00€ in San Francisco and 2,600.00€ in Athens. (1.70 rate)
                  Salary: 3,023.28€ in San Francisco and 750.00€ in Athens. (4.03 rate)

                  Total rate: 2.37

                  Βεβαια αυτο ειναι πολυ γενικο μιας και απο πισω παιζουν πολλα πραγματα, οπως τι αγορες κανει ο καθενας, τι δουλεια κανει, τι οικονομια κανει, ποσα στοματα εχει να ταισει, ποσους μισθους/εισοδηματα παιρνει η οικογενεια κτλ. Επισης αυτες οι τιμες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ OFFICIAL οποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος για τις αυτες τις τιμες. Οι τιμες αλλαζουν απο χρονο σε χρονο.

                  Spyros
                  You Can Have Whatever You Like...

                  Comment


                    βασικα η διαφορα φαινεται απο το :

                    Local Purchasing Power in San Francisco, CA is 137.23% higher than in Athens
                    οσο μεγαλυτερη η διαφορα απο Αθηνα/ Ελλαδα τοσο καλυτερα (οπως στο παραδειγμα σου)


                    Τα κοστη στο εξωτερικο ειναι λιγο μεγαλυτερα αλλα σιγουρα οι μισθοι ειναι πολυ καλυτεροι.



                    Βεβαια το τελικο αποτελεσμα ισως ειναι και ακομα πιο καλο υπερ του εξωτερικου

                    γιατι στην Ελλαδα για να εχεις Disposable Salary After Tax 750 Euros πρεπει να παιρνεις 2500 Euros καθαρα.


                    υπαρχουν ακομα καποιοι που τα παιρνουν αυτα. αλλα οχι παραπανω απο το 5% των μισθωτων


                    Ισως να καναμε την συζητηση για το συγκεκριμενο θεμα σε ενα νεο θεμα για συγκρισεις μεταξυ πολεων που μας ενδιαφερουν.

                    Comment


                      Φυσικα η διαφορα φαινεται και απο το Local Purchasing Power αλλα εγω νιωθω πιο σιγουρος αμα πιασω στα χερια μου το κομπιουτερακι και κανω τις δικιες μου πραξεις.

                      Θα μπορουσαμε να γραψουμε ενα νεα θεμα.. αλλα που? γιατι για παραδειγμα εγω εχω μεσα στην λιστα μου διαφορες χωρες σε διαφορες υπειρους.
                      You Can Have Whatever You Like...

                      Comment


                        εδω: Η Ζωή στο εξωτερικό

                        αναλογα με το υλικο που εχεις, ανοιξε ενα νεο θεμα και παρεθεσε τις συγκρισεις που εχεις ;-)

                        και τις συζηταμε !

                        Comment


                          Το σκεφτηκα και εγω.. αλλα ειναι 'πολυ κατω' και πολυ κοσμος δεν διαβαζει αυτο το sub-forum (οπως και εγω στην αρχη).

                          Τεσπα, ας αρχισω εκει ενα νεο θεμα για το cost of living.

                          Θα αρχισω κανοντας copy-paste to παραπανω post μου. Αν θελεις κανε και εσυ copy-paste το δικο σου post και μετα συμπληρωνω περισσοτερες πληροφοριες.

                          You Can Have Whatever You Like...

                          Comment


                            Γεια σας παιδιά κι από μένα. Είμαι καινούργια στο φόρουμ, αλλά έχω παρακολουθήσει αρκετές συζητήσεις σας. Είμαι άνεργη νηπιαγωγός και, μετά από 5 χρόνια ανεργίας από τη στιγμή που τελείωσα τη σχολή, αποφάσισα να φύγω στη Γερμανία. Υπάρχουν δύο γραφεία από δω από την Ελλάδα που στέλνουν νηπιαγωγούς και βρεφονηπιοκόμους (αλλά και άλλες ειδικότητες) στη Γερμανία, υπό την προϋπόθεση να ξέρεις τη γλώσσα. Για νηπιαγωγούς οι θέσεις από το ένα γραφείο είναι σε Μόναχο και Νυρεμβέργη με το Β1 ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ και από το άλλο σε Μόναχο και Βερολίνο με το Β2 Νηπιαγωγοί και Βρεφονηπιαγωγοί.
                            Έχουν πάει ήδη αρκετές νηπιαγωγοί μέσω αυτών γραφείων, κάθε τρίμηνο-τετράμηνο φεύγουν καμιά 25αριά, κι απ' ότι έχω μάθει από γνωστές γνωστών είναι ευχαριστημένες από όλα εκτός από το ότι δεν έχουν δικτυωθεί πολύ κοινωνικά. Ο μισθός είναι 2300 ευρώ μικτά και απ' ότι το έχω υπολογίσει, αν είσαι ανύπαντρος χωρίς παιδιά και χωρίς προϋπηρεσία, είναι 1580 ευρώ καθαρά.
                            Από γερμανικά τώρα έχω αρχίσει μόνη μου διάβασμα με βιβλία που κατέβασα από το ίντερνετ μέσω torrent και είμαι στο επίπεδο Α2. Ελπίζω σε ένα χρόνο, όταν θα έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό μου, να πάρω το Β1 και να μπορέσω να φύγω.

                            Κι εδώ έρχονται τα ερωτήματά μου. Θα ήθελα περισσότερο τη συμβουλή σας από την εμπειρία σας, αφού αυτά τα πράγματα είναι πάντα υποκειμενικά:

                            1. Πιστεύετε ότι θα έχω μια σχετικά άνετη ζωή στο Μόναχο με 1580 ευρώ μένοντας μόνη μου; Δηλαδή αξίζει τον κόπο η ξενιτιά αν πάω εκεί και δω ότι ζω όπως θα ζούσα εδώ με ένα μισθό π.χ. 700 ευρώ; Που, φυσικά, ούτε αυτό διαθέτω εδώ αφού είμαι άνεργη και προοπτική δουλειάς δεν υπάρχει ούτε ως σερβιτόρα.

                            2. Πόσο εύκολο είναι να δικτυωθεί κάποιος στη Γερμανία σιγά-σιγά; Δε μιλάω για τρομερά πράγματα, απλά να μην περνάω όλο τον καιρό μου ολομόναχη, χωρίς να έχω κάποιον να αλλάξω μια κουβέντα εκτός δουλειάς.

                            3. Μία νηπιαγωγός με την οποία μίλησα ξεκίνησε με 1700 ευρώ καθαρά γιατί της αναγνώρισαν και 3 χρόνια προϋπηρεσίας στην Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι μετά από τρία χρόνια μπορεί να αλλάξω κλιμάκιο και να μου αυξηθεί ο μισθός; Επίσης, θα έχω μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενό μου, αυτό θα με ανεβάσει μισθολογικά ή όχι;

                            Αυτά για αρχή!

                            Comment


                              καλημέρα Demetroula! Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσει στα ερωτήματα σου. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα άτομα εδω που γνωρίζουν πράγματα ακόμα κ τεχνικές λεπτομέρειες.

                              Απο αυτά που διάβασα στο μήνυμα σου εχω να σχολιάσω μόνο ότι προσωπικά πιστεύω ότι σε μια προηγμένη χώρα, χωρίς να κάνουμε συγκρίσεις με την Ελλάδα, μπορεί κάποιος να πάει ακόμα κ αν δεν είναι άνεργος ακόμα κ με λιγότερα χρήματα απο ότι έχει εδώ, αν κ για όσο τα έχει. Έγραψα προηγμένη, όχι πιο προηγμένη.

                              Οικογένεια, Ασφαλιστικό(συνταξ.), Υγεία, προοπτικές, καριέρα. Έχω κάνει αυτές τις κολόνες κ γράφω καιρό τώρα τα υπέρ κ κατά. Δεν έχω βάλει πουθενά τα χρήματα γιατί δεν υπάρχει λόγος για εμένα. Αν διαβάσεις όλα αυτά που γράφουν τα παιδιά εδώ θα καταλάβεις ότι απλά πρέπει να είσαι έτοιμη να πολεμήσεις, κ έχεις ήδη αρκετά όπλα. Το Β1 μόνη σου είναι πιο δύσκολο να το καταφέρεις, αλλά θα είναι κ μεγαλύτερο το επίτευγμα όταν το κάνεις!

                              Εύχομαι ολόψυχα να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις γιατί πιστεύω ότι τα παιδιά της γενιάς σου είναι πολύ δυνατά κ με πολλές δυνατότητες!

                              Comment


                                Ευχαριστώ ITgpap για την απάντησή σου και για την ευχή! Να 'σαι καλά!

                                Comment

                                Working...
                                X