Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πάντως αν είστε ακόμα Ελλάδα κοιτά για θεσεις εργασιας και από εδώ!! Σου στέλνω ένα λινκ με θεσεις και κάποιες δεν χρειάζονται να ξέρεις γερμανικά!! Ανειδίκευτοι ως Νοσηλευτές - Γερμανία | Skywalker.gr

    Comment


      Ειμαστε Γερμανία απο τις 16 Δεκεμβρη.. Σ'ευχαριστω πολυ!

      Comment


        ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ....help....

        ΓΕΙΑ ΣΑΣ
        Αρχικα θα ηθελα να σας εκφρασω τα Συγχαρητηρια για την βοηθεια και για τον χρονο σας αλλα και για τις πολυτιμεσ πληροφοριες σας..ετσι και εγω λοιπον πηρα το θαρρος να σας ζητησω καποιες συμβουλες..ειμαι καινουργιοσ στο forum και προσπαθω να συγκεντρωσω οσες πληροφοριες μπορω σχετικα με την μεταναστευση στην Γερμανια.αρχικα ειμαι 36 ετων ,ηλεκτρολογος εγκαταστασεων με πτυχιο και αδεια απο υπουργειο,με πανω απο 10 ετη εμπειρια και σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα κ σαν μισθωτος..απο την αλλη πλευρα η κοπελα μου 23 ετων εχει τελειωσει βοηθος ακτινολογου δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης με αριστο βαθμο και εχει κανει εξαμηνη πρακτικη ασκηση επαγγελματος σε δημοσιο πανεπιστημιακο νοσοκομειο..η κοπελα εχει πτυχιο αγγλικων επιπεδου LOWER ενω και οι δυο μας εδω και 5 μηνεσ πηγαινουμε σε φροντιστιριο γερμανικων ετσι ωστε να μαθουμε οσο μπορουμε την γλωσσα.. θελουμε να φυγουμε για Γερμανια για ενα καλυτερο αυριο...εχουμε κ οι δυο πεισμα ,υπομονη και ορεξη για δουλεια..γνωριζοντας πως ειδικα τα πραγματα στην αρχη θα ειναι πολυ δυσκολα... το προβλημα ειναι πως δεν εχουμε καποιον γνωστο ετσι ωστε να μας καθοδηγησει για να αρχισουμε να ψαχνουμε απο καπου..αν μπορειτε θα θελαμε να μας βοηθησετε σχετικα με το που μπορουμε να βρουμε εργασια και επισης αν τα επαγγελματα μας εχουν ισχυ.τι χαρτια χρειαζονται να εχουμε μαζι μας για τη μεταναστευση.ευχαριστω εκ των προτερων,να στε καλα πατριωτακια που μας βοηθατε οσο μπορειτε για να κανουμε και το εμεις το βημα ακολουθησουμε,γιατι στην ελλαδα δεν εχει μελλον.

        Comment


          κοιτα...
          αρχικα ψαξε καλα στο φορουμ και θα βρεις αποριες σε καποια ερωτηματα...

          οσον αφορα τα επαγγελματα....σιγουρα εχουν ισχυ αλλα εχω την εντυπωση οτι για τα δικα σας, θα πρεπει να γινει αντιστοιχιση πτυχιων και να βγαλετε αδεια επαγγελματος στην γερμανια. Δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος....

          Κατα τα αλλα...
          το νο1 φυσικα η γλωσσα (αλλα αυτο το ξερετε)
          φτιαχνεις βιογραφικα στα γερμανικα και αρχιζεις να στειλνεις μεσω μαιλ.
          Μετφραζεις στα γερμανικα οσα πιο πολλα μπορεις .. δηλαδη βιογραφικα, πτυχια, βεβαιωσεις διαφορες (σεμιναρια κλπ) συστατικες επιστολες κλπ
          Ψαχνεις δουλεια πριν ακομα πατε εκει. Γιατι αν εχεις καμια σοβαρη προταση μπορει να σε βγαλει απο πολλα προβληματα (πχ το που θα πας, να βρεις σπιτι κλπ)

          Υπομονη και επιμονη....

          Comment


            themisval,σου εστειλα μηνυμα!
            Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
            Dalai Lama

            Comment


              σε ευχαριστω ..turms.. για την απαντηση σου...
              οσο αφορα την αδεια επαγγελματος θ ηθελα ν δουλεψω σε καποια εταιρια εκει κ οχι να κανω ελευθερο επαγγελμα..ακομα κ ετσι χρειαζεται αντιστοιχιση πτυχιου η μονο μεταφραση??..
              επισης θ ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος e-mail εταιριων οπου μπορω ν στειλω βιογραφικα...ευχαριστω εκ των προτερων...

              Comment


                Καλημέρα σας. Αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό το φορουμ (αφού σκοπεύω να φύγω για Γερμανία μετά το πάσχα) και μου έχουν λυθεί και κάποιες απορίες, το πήρα χτες απόφαση να γράφτω, να σας πω την ιστορία μου και να συνδράμω και εγώ από εδώ και πέρα ενεργά στην πολύ σημαντική δουλειά που κάνετε.

                Λίγα λόγια για μένα: Είμαι 24 χρονών και εδώ και μερικές βδομάδες απόφοιτος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Είμαι μισός Γερμανός-μισός 'Ελληνας, οπότε μιλάω την γλώσσα άπταιστα. Σίγουρα κάποια πράγματα θα μου φανούν πιό εύκολα απ'ότι στους περισσότερους από εσάς, αλλά να ξέρετε ότι έχουμε τα ίδια προβλήματα και τις ίδιες ανησυχίες. Το ψάχνω κυρίως για την περιοχή Ludwigshafen/Mannheim.

                Την απόφαση ότι θα δοκιμάσω την τύχη μου εκτός Ελλάδας την πήρα πρίν 2 χρόνια, όταν κατάλαβα ότι δεν υπάρχει μέλλον ούτε από οικονομική πλευρά αλλά το πιο σημαντικό από κοινονικής πλευράς. Οι λόγοι για τους οποίους θα φύγω είναι:1) δεν γουστάρω να πάω στρατό, 2) θέλω να ζω σε ένα κράτος το οποίο θα λειτουργεί και 3) να ξέρω ότι θα πάρω ότι αξίζω. Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι εκεί θα είναι όλα τέλεια. Αρκετοί νομίζουν οτι όσοι μεταναστεύουν το κάνουν για τα λεφτά. Αναπόφευκτα αυτά παιζούν έναν ρόλο στην ζωή μας αλλά τουλάχιστον για μένα δεν είναι ο κύριος λόγος.

                Έχω ψάξει αρκέτα τις επαγγελματικές ευκαιρίες που υπάρχουν στον γεωπονικό κλάδο. Να αναφέρω απλά ότι η ζήτηση δεν είναι και τόσο μεγάλη όσο περίμενα. Βέβαια η άριστη γνώση της γλώσσας είναι απαραίτητη. Για άτομα χωρίς πολύ προυπηρεσία παίζουν κυρίως θέσεις im Vertrieb und Beratung.
                Εδώ και αρκετό καιρό παρακουλουθώ την αγορά εργασίας, εχώ ετοιμάσει βιογραφικό και διάφορα Bewerbungsschreiben για κάποιες εταιρίες στις οποίες θα στείλω Initiativbewerbungen. Έχω βρεί και κάποιες αγελίες που με ενδιαφέρουν.

                Το μονό που μου έμεινε να κάνω είναι να μεταφράσω την βεβαίωση πτυχίου μου. Έκανα το λάθος να την αναθέσω αυτήν την δουλειά στην Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπ.Εξ.. Περίμενα 2 βδομάδες και παρέλαβα μία μετάφραση την περασμένη Παρασκευή η όποια χωρίς υπερβολές ήταν χειρότερη από το google translate...... Μιλάμε για γραμματικά λάθοι, λάθος όρους μέχρι και την χρησιμοποίηση λέξεων-φράσεων οι οποίες δεν υπάρχουν στο γερμανικό λεξιλόγιο. Μακάρι να έτυχε απλά σε μένα, γιατί αν μιλάμε για ένα γενικό φαινόμενο μιλάμε για μεγάλη ΞΕΦΤΙΙΙΙΙΙΛΑ. Όποιος ξένος εργοδότης διαβάσει μία τέτοια μετάφραση θα γελάει για 5 μέρες, και πιστεύω θα αποφύγει να προσλάβει τον ενδιαφερόμενο. Γι'αυτό ΠΡΟΣΟΧΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!! Ειδικά όσοι από εσάς δεν μιλούν καλά γερμανικά.. Θα ήταν κρίμα να χαντακωθεί το μέλλον σας για έναν τέτοιο λόγο. Ευτυχώς ο Διευθυντής είναι κάπως συνεννοήσιμος και μου ζήτησε και συγνώμη. Θα γίνει διορθώση λέει μέχρι την τετάρτη, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βγάλω άκρη... Αλλιώς θα στραφώ αλλού...
                Μετά απ'αυτό είμαι πραγματικά διαθετημένος να βοηθήσω οποιονδήποτε έχει πρόβλημα στη διαδικασία αυτή.

                Μπορεί να μου προτείνει κανείς ίσως κάποιον δικηγόρο που επικυρώνει μεταφράσεις στην Αθήνα???

                Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.

                Comment


                  Originally posted by DiD666 View Post
                  Εγω θα σου ελεγα να υπολογιζεις ~1500 προκαταβολη ενοικιου, ~1000 μεσιτης, 80~150 αεροπορικα, 500~1000/μηνα ξενοδοχειο, και ~3-8€ για φαγητο καθημερινα.
                  Παιδιά καλησπέρα , ο συζυγός μου θέλει να ανέβει στην Γερμανία για να ψάξει για δουλειά ,αρχισε να μαθαίνει και την γλώσσα !!!!Τώρα στο ζουμί είναι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός ,ελεύθερος επαγγελματίας ,γύρω στα πενήντα .Είναι πολύ δύσκολο στην περιπτωση του να ζητήσει δουλειά στην Γερμανία??

                  Comment


                    Aki, μην χαλιέσαι, δεν είσαι ο μόνος. Κι εγώ τα ίδια τραβάω. Εγω μένω στην Χαλκίδα και ξέρεις οτι μπροστά στην Αθήνα είναι χωριό..εκεί που είσαι εσυ δεν παίζει τίποτα απο δουλειά -Αθήνα-; Ούτε κάποια εταιρεία κούριερ βρε παιδί μου να μαζέψεις πέντε δραχμές να βγάλεις τα χαρτιά σου , να κάνεις τα μαθήματα σου και να την κάνεις; Στο λέω αυτό γιατί σκεφτόμουν να κατέβαινα αθήνα και να έψαχνα κια καμιά δουλειά του ποδαριού γιατί εδω ούτε απ'αυτές έχουμε.

                    Comment


                      Εχω μπερδευτεί πραγματικά παιδιά, Ρώτω πολύ καιρό σε τι αντιστοιχεί το επαγγελματικό μου δίπλωμα οδήγησής που είναι Γ Ελλάδα και παίρνω απάντηση οτι είναι το C. Εδω στην ελλάδα οδηγούμε με το Γ όχημα τερταξονικό -χωματουργικό- δηλαδη και διαβάζω σε κάτι αγγελίες στην Γερμανία κατι για 7,5τ...10,5τ. Τι μπάχαλο είναι τούτο, εχει κανείς κάποια σωστή αποψη για το θέμα;

                      Comment


                        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ!ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ.ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΩΣ ΟΔΗΓΟΣ ΣΕ ΑΣΤΙΚΟ ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ.ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ 14 ΚΑΙ 10 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ DAHN KAI TO ANNWEILLER.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                        Comment


                          Καλημερα Σταυρο.
                          Οι κατηγορίες είναι κοινές για όλη την ευρώπη. Με μιά λέξη Γ είναι ένα σασί & Ε είναι περισσότερα. Το τονάζ είναι που σε χαλάει?

                          Comment


                            Originally posted by themisval View Post
                            ΓΕΙΑ ΣΑΣ
                            Αρχικα θα ηθελα να σας εκφρασω τα Συγχαρητηρια για την βοηθεια και για τον χρονο σας αλλα και για τις πολυτιμεσ πληροφοριες σας..ετσι και εγω λοιπον πηρα το θαρρος να σας ζητησω καποιες συμβουλες..ειμαι καινουργιοσ στο forum και προσπαθω να συγκεντρωσω οσες πληροφοριες μπορω σχετικα με την μεταναστευση στην Γερμανια.αρχικα ειμαι 36 ετων ,ηλεκτρολογος εγκαταστασεων με πτυχιο και αδεια απο υπουργειο,με πανω απο 10 ετη εμπειρια και σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα κ σαν μισθωτος..απο την αλλη πλευρα η κοπελα μου 23 ετων εχει τελειωσει βοηθος ακτινολογου δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης με αριστο βαθμο και εχει κανει εξαμηνη πρακτικη ασκηση επαγγελματος σε δημοσιο πανεπιστημιακο νοσοκομειο..η κοπελα εχει πτυχιο αγγλικων επιπεδου LOWER ενω και οι δυο μας εδω και 5 μηνεσ πηγαινουμε σε φροντιστιριο γερμανικων ετσι ωστε να μαθουμε οσο μπορουμε την γλωσσα.. θελουμε να φυγουμε για Γερμανια για ενα καλυτερο αυριο...εχουμε κ οι δυο πεισμα ,υπομονη και ορεξη για δουλεια..γνωριζοντας πως ειδικα τα πραγματα στην αρχη θα ειναι πολυ δυσκολα... το προβλημα ειναι πως δεν εχουμε καποιον γνωστο ετσι ωστε να μας καθοδηγησει για να αρχισουμε να ψαχνουμε απο καπου..αν μπορειτε θα θελαμε να μας βοηθησετε σχετικα με το που μπορουμε να βρουμε εργασια και επισης αν τα επαγγελματα μας εχουν ισχυ.τι χαρτια χρειαζονται να εχουμε μαζι μας για τη μεταναστευση.ευχαριστω εκ των προτερων,να στε καλα πατριωτακια που μας βοηθατε οσο μπορειτε για να κανουμε και το εμεις το βημα ακολουθησουμε,γιατι στην ελλαδα δεν εχει μελλον.
                            καλησπερα,ειδα το μηνυμα σου και πραγματικα λυπαμαι.λυπαμαι γιατι ειμαι ηδη 3 χρονια στην γερμανια και συνηδητοποιω οτι ολα ειναι μια απατη...η γερμανια,οπως θεωρω και καθε χωρα που δεχεται αλλοδαπους,δεν εχει θεσεις για το καλυτερο αυριο που ονειρευεται ο καθενας απο μας...θεωρω οτι με τα επαγγελματα που εχετε,αν και εφοσον μιλατε πολυ καλα γερμανικα ισως μπορεσετε με πολυ επιμονη και μεγαλες στερησεις να τα καταφερετε.οσο για το βοηθημα που που ολοι αναφερουν το περνεις υπο προυποθεσεις!τους πρωτους 3 μηνες στη γερμανις θεωρησε τουριστας,δεν εχεις καμμια βοηθεια.αυτο σημαινει οτι πρεπει με το που ερθεις να βρεις που θα μεινεις και να εγγραφεις στο δημαρχειο της περιοχης.να πας στο jobcenter να δηλωθεις και εκει αλλα μετα απο 3 μηνες δικαιουσαι,αν και κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη δεν ειναι και σιγουρο....θα σας δινουν περιπου 350 το ατομο,θα σου πληρωσουν το ενοικιο και τα κοινοχρηστα.αυτο ομως σημαινει οτι με το που θα ερθεις πρεπει να υπολογιζεις οτι για να βρεις σπιτι,ενα κλουβι για αρχη πρεπει να υπολογιζεις οτι για να μπεις θες κανα 1000(αν εισαι τυχερος και το βρεις μονος σου γιατι αν στο βρει γραφειο θες κι αλλα).επισης αν δεν εχεις ασφαλεια απο την ελλαδα πρεπει να πας να γραφτεις στην ΑΟΚ(το αντιστοιχο ΙΚΑ)το οποιο το μηνα θα σου παει 150 το ατομο...θα μου πεις σιγα μην ασφαλιστω...αλλα να ξερεις οτι γνωστη μου λιποθυμησε,καλεσαν ασθενοφορο και το πληρωσε 250 ευρω!!!!...εχω κ αλλα πολλα να σου πω αλλα χρειαζομαι σελιδες!!!!αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι σε μερικες μερες επαναπατριζομαι...εμεινα 3 χρονια στην γερμανια,δουλεψα σε ο,τι δουλεια μπορεις να φανταστεις και γυριζω πισω χρεωμενη!!!ωστοσο ευχομαι καλη τυχη σε ολους οσους θελουν να κανουν μια νεα αρχη και μια συμβουλη...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!

                            Comment


                              Originally posted by kiriaki.78 View Post
                              καλησπερα,ειδα το μηνυμα σου και πραγματικα λυπαμαι.λυπαμαι γιατι ειμαι ηδη 3 χρονια στην γερμανια και συνηδητοποιω οτι ολα ειναι μια απατη...η γερμανια,οπως θεωρω και καθε χωρα που δεχεται αλλοδαπους,δεν εχει θεσεις για το καλυτερο αυριο που ονειρευεται ο καθενας απο μας...θεωρω οτι με τα επαγγελματα που εχετε,αν και εφοσον μιλατε πολυ καλα γερμανικα ισως μπορεσετε με πολυ επιμονη και μεγαλες στερησεις να τα καταφερετε.οσο για το βοηθημα που που ολοι αναφερουν το περνεις υπο προυποθεσεις!τους πρωτους 3 μηνες στη γερμανις θεωρησε τουριστας,δεν εχεις καμμια βοηθεια.αυτο σημαινει οτι πρεπει με το που ερθεις να βρεις που θα μεινεις και να εγγραφεις στο δημαρχειο της περιοχης.να πας στο jobcenter να δηλωθεις και εκει αλλα μετα απο 3 μηνες δικαιουσαι,αν και κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη δεν ειναι και σιγουρο....θα σας δινουν περιπου 350 το ατομο,θα σου πληρωσουν το ενοικιο και τα κοινοχρηστα.αυτο ομως σημαινει οτι με το που θα ερθεις πρεπει να υπολογιζεις οτι για να βρεις σπιτι,ενα κλουβι για αρχη πρεπει να υπολογιζεις οτι για να μπεις θες κανα 1000(αν εισαι τυχερος και το βρεις μονος σου γιατι αν στο βρει γραφειο θες κι αλλα).επισης αν δεν εχεις ασφαλεια απο την ελλαδα πρεπει να πας να γραφτεις στην ΑΟΚ(το αντιστοιχο ΙΚΑ)το οποιο το μηνα θα σου παει 150 το ατομο...θα μου πεις σιγα μην ασφαλιστω...αλλα να ξερεις οτι γνωστη μου λιποθυμησε,καλεσαν ασθενοφορο και το πληρωσε 250 ευρω!!!!...εχω κ αλλα πολλα να σου πω αλλα χρειαζομαι σελιδες!!!!αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι σε μερικες μερες επαναπατριζομαι...εμεινα 3 χρονια στην γερμανια,δουλεψα σε ο,τι δουλεια μπορεις να φανταστεις και γυριζω πισω χρεωμενη!!!ωστοσο ευχομαι καλη τυχη σε ολους οσους θελουν να κανουν μια νεα αρχη και μια συμβουλη...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!
                              Κυριακή καλή επιστροφή στην πατρίδα
                              Αν θέλεις κάνε μας μια μικρή αφήγηση της μικρής Οδύσσειας που έζησες στη Γερμανία, είναι ότι πιο ενδιαφέρον και σημαντικό υπάρχει για τους αναγνώστες του σαιτ, και πολλούς εξ αυτών επίδοξους μετανάστες...

                              Comment


                                Originally posted by kiriaki.78 View Post
                                καλησπερα,ειδα το μηνυμα σου και πραγματικα λυπαμαι.λυπαμαι γιατι ειμαι ηδη 3 χρονια στην γερμανια και συνηδητοποιω οτι ολα ειναι μια απατη...η γερμανια,οπως θεωρω και καθε χωρα που δεχεται αλλοδαπους,δεν εχει θεσεις για το καλυτερο αυριο που ονειρευεται ο καθενας απο μας...θεωρω οτι με τα επαγγελματα που εχετε,αν και εφοσον μιλατε πολυ καλα γερμανικα ισως μπορεσετε με πολυ επιμονη και μεγαλες στερησεις να τα καταφερετε.οσο για το βοηθημα που που ολοι αναφερουν το περνεις υπο προυποθεσεις!τους πρωτους 3 μηνες στη γερμανις θεωρησε τουριστας,δεν εχεις καμμια βοηθεια.αυτο σημαινει οτι πρεπει με το που ερθεις να βρεις που θα μεινεις και να εγγραφεις στο δημαρχειο της περιοχης.να πας στο jobcenter να δηλωθεις και εκει αλλα μετα απο 3 μηνες δικαιουσαι,αν και κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη δεν ειναι και σιγουρο....θα σας δινουν περιπου 350 το ατομο,θα σου πληρωσουν το ενοικιο και τα κοινοχρηστα.αυτο ομως σημαινει οτι με το που θα ερθεις πρεπει να υπολογιζεις οτι για να βρεις σπιτι,ενα κλουβι για αρχη πρεπει να υπολογιζεις οτι για να μπεις θες κανα 1000(αν εισαι τυχερος και το βρεις μονος σου γιατι αν στο βρει γραφειο θες κι αλλα).επισης αν δεν εχεις ασφαλεια απο την ελλαδα πρεπει να πας να γραφτεις στην ΑΟΚ(το αντιστοιχο ΙΚΑ)το οποιο το μηνα θα σου παει 150 το ατομο...θα μου πεις σιγα μην ασφαλιστω...αλλα να ξερεις οτι γνωστη μου λιποθυμησε,καλεσαν ασθενοφορο και το πληρωσε 250 ευρω!!!!...εχω κ αλλα πολλα να σου πω αλλα χρειαζομαι σελιδες!!!!αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι σε μερικες μερες επαναπατριζομαι...εμεινα 3 χρονια στην γερμανια,δουλεψα σε ο,τι δουλεια μπορεις να φανταστεις και γυριζω πισω χρεωμενη!!!ωστοσο ευχομαι καλη τυχη σε ολους οσους θελουν να κανουν μια νεα αρχη και μια συμβουλη...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!
                                Κυριακή λυπάμαι γι’ αυτό που γράφεις. Ειδικά μετά από 3 χρόνια παραμονής στη Γερμανία!! Σίγουρα για να το κάνεις θα έχεις τους λόγους σου. Θα είναι πολύ καλό για όλους τους αναγνώστες να περιέγραφες με το δικό σου τρόπο αυτά που σε ανάγκασαν να πάρεις την απόφαση για επιστροφή στην Ελλάδα. Φυσικά αν το επιθυμείς εσύ. Για όλους όσοι είναι στην Ελλάδα (όπως κι εγώ ) και απλά σχεδιάζουν να μετακινηθούν σε μια άλλη χώρα, κάθε λέξη που θα διηγηθείς είναι πολύτιμη.
                                Βέβαια απ’ ότι είπες θα σου χρειαστούν αρκετές σελίδες. Μην ανησυχείς καθόλου γι' αυτό. Το πατριωτάκι έχει πολλές. Και δε βιαζόμαστε. Σιγά σιγά. Ένα ένα θέμα. Όταν μπορείς γράφε και μια σελίδα.
                                Να είσαι πάντα καλά.
                                Σου εύχομαι ότι καλύτερο και καλή επιστροφή.

                                Comment

                                Working...
                                X