Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by DiD666 View Post
    Εχεις το πλεονεκτημα να απολαμβανεις υψηλοτερες καθαρες αποδοχες λογω μειωμενων ασφαλιστικων εισφορων και χαμηλοτερης φορολογησης σαν εγγαμος.
    επίσης αν η κοπέλα σου δεν εργάζεται θα πρέπει να πληρώσει έξτρα εισφορές για ασφάλιση , περίπου 150€ το μήνα αν δεν κάνω λάθος. Αν είσαστε παντρεμένοι καλύπτετε από την δική σου ασφάλιση χωρίς κάποιο έξτρα κόστος για εσένα.
    Σαν παντρεμένοι θα μπορείς να την συμπεριλάβεις και σε ότι άλλου είδους ασφάλεια ή πρόγραμμα γραφτείς (πχ haptflichversicherung, rechsversicherung κλπ)

    Comment


      καλησπέρα από ηγουμενίτσα!! βλέπω τα καράβια να πηγαινοέρχονται και σκέφτομαι εδώ και καιρό να μπω σε ένα από αυτά και απλά να φύγω και να ξαναγυρίσω μέχρι να κρατήσουν αυτή που μας κυβερνούν επιτέλους της υποσχέσεις τους..και αυτό θα κάνω λοιπόν.

      Comment


        Καλημερα παιδια,προσπαθησα να φυγω για Γερμανια πριν λιγους μηνες αλλα δε τα καταφερα τοτε.Εχω τελειωσει τει μηχανολογιας.Μου δοθηκε τωρα η ευκαιρια να κανω ausbildung σαν μηχανικος αυτοκινητων με μισθο 816 ευρο.Πιστευεται αξιζει να το δοκιμασω;Πιο πολυ το βλεπω σα διοδο ωστε να ξεφυγω απο αυτο που ζω εδω στην Ελλαδα τωρα.Μετα μου ειπαν οτι υπαρχει προοπτικη για μονιμη απασχοληση.Απλα δεν γνωριζω αν αυτο το συστημα ειναι αξιοπιστο.Ευχαριστω εκ των προτερων.

        Comment


          καταρχην τα λεφτα μαλλον εινια 816 μικτα. οχι καθαρα? θα τα βγαζεις περα? ισως με καποιο Nebenjob αλλα θα δυσκολευτεις πολυ για 3 χρονια

          τι εννοεις αξιοπιστο? αυτο δεν το καταλαβα. Το συστημα με το ausbildung στην γερμανια ειναι ισως το πιο διαδεδομενο. Καπου 80% πιστευω των γερμανων περνανε απο αυτο οταν τελειωσουν το σχολειο
          ausbildung εχει για ολα, απο βοηθος λογιστη και δουλειες γραφειου ως τεχνιτης οικοδομων...αναλογα με το απολυτηριο που εχει στο λυκειο κλπ
          Το υπολοιπο 20% ειναι καποιοι που πανε πανεπιστημιο και καποιοι απλα δεν κανουν τιποτα
          το αν θα σε κρατησουν μετα εξαρταται απο εσενα. Αν ειααι καλος στα μαθηματα και στην δουλεια θα σε κρατησουν σιγουρα (σχεδον)
          αν εινια καποιος τεμπελης κλπ τοτε μαλλον οχι...στο χερι σου ειναι

          Comment


            Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου.Εμενα μου ειπαν οτι ειναι 816 καθαρα.Μαλλον εδω υπαρχει καποιο κενο.Εισαι σιγουρος γιαυτο?Απλα το σκεφτομουν να το κανω ωστε να μου δωθει η ευκαιρια να φυγω και να εχω για αρχη ενα ελαχιστο εισοδημα.Εχω σκοπο να ψαχνω και για κατι αλλο με βαση το πτυχιο μου.Εχει βαση αυτη η λογικη?

            Comment


              πολλή σημαντικό ειναι και πόσο χρονών είσαι , τι σπουδές και τι προυπηρεσία έχεις. Αν μόλις τελειωσες κάποια σχολή και αυτή είναι η πρώτη σου δουλεία εγώ πιστέυω ότι ειναι η καλύτερη επιλογή. Θα σου παρέχει περαιτέρω μόρφωση , προυπηρεσία και λογικά θα σε απορροφήση το σύστημα μόλις τελείωσης. Σαν μηχανικός αυτοκινήτων στην Γερμανία μεθαύριο θα απολαμβάνεις λογικά μία ανετη ζωή.
              Επίσης έχει ιδιαίτερη σημασία σε ποία πόλη σε στέλνουν. Με 250-300 ευρώ βρίσκεις WG στο Αννόβερο ενώ για το Μόναχο θές τα διπλά από όσο ξέρω.
              Αν είσαι σε αρχικό στάδειο της επαγγελματικής σταδιοδρομιας και έχεις την υπομονή κάντο. Αν δεν έχεις κάποιο πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να έχεις και στο μυαλό σου ότι όσοι σπουδασαν τους πήρε τουλάχιστον 4 χρόνια και δεν είχαν ουτε τα 800Ε.

              Comment


                Ειμαι 25 και εχω εμπειρια ενος ετους.Οπως εγραψα παραπανω εχω τελειωσει τει μηχανολογιας και ειδα οτι αναγνωριζεται σαν bachelor.Μου ειπε η εταιρεια που βρηκε ουσιαστικα την πρακτικη οτι στη περιοχη υπαρχουν σπιτια με 250 ευρο.Προφανως παραπανω δε βγαινει.Απλα το βλεπω οπως ανεφερα σα διοδο.Ο μηχανικος αυτοκινητων εχεις δηλαδη ζητηση στη Γερμανια?Μου βρηκε να τονισω η εταιρεια και τον εργοδοτη.Ειναι σε μια αντιπροσωπεια της scoda.

                Comment


                  καλησπερα

                  ηθελα να ρωτησω εαν θα προτεινατε σε καποιον να παει Γερμανια χωρις να ξερει τη γλωσσα για λιγο καιρο ετσι ωστε να μαθει εκει τα βασικα και να βρει part time δουλεια μεχρι να φτασει στο Β1. Επισης ποσο θα κοστιζε κατι τετοιο για 6 μηνες περιπου.

                  Comment


                    Αν δεν εχεις εξασφαλισμενη δωρεαν στεγη μη ξεκινησεις καθολου. Τωρα το ποσο σπαταλος ειναι ο καθενας ειναι αλλο θεμα. Εγω εζησα και με 5€ για φαγητο ολη μερα στη Γλασκωβη, αλλος τοσα θελει μονο για τσιγαρα ως το μεσημερι.

                    Comment


                      καλησπέρα παιδιά,ετοιμάζομαι να φυγω το καλοκαιρι για ausbildung στη Γερμανια. Θα παιρνω 818 καθαρα. Μου ειπαν η εταιρεια που ασχολειται με αυτά ότι μου βρηκαν σπιτι 250 με όλα μεσα.Είναι ένα μέρος εξω από τη Λειψια.Υπάρχουν τόσο χαμηλά ενοίκια?

                      Comment


                        λοιπον εχεις τελειωσει ΤΕΙ μηχανολογια , το οποιο αντιστοιχει σε bachelor , και η εκπαιδευση σου ειναι Τριτοβαθμια.
                        Ενα ausbildung πχ Ausbildung zum KFZ-Mechatroniker - Infos und freie Plätze αντιστοιχει στη μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση δηλαδη ουσιαστικα με κριτηρια Ελλαδας μεταλυκειακη (ισως και μεταγυμνασιακη) εκπαιδευση , οποτε οπως καταλαβαινεις αυτουποβιβαζεσαι και ξεκινας ξανα πολυετεις σπουδες με παραλληλη πρακτικη ασκηση/εργασια στην επιχειρηση φυσικα, η οποια διαρκει μεχρι και 3,5 χρονια. Δεν γνωριζω ποσο χρονων εισαι και αν εχεις διαθεση να ξανασπουδασεις , παντως δεν το βρισκω και τοσο συνετο.
                        Καλυτερα κανε αιτηση σε trainee, praktikum θεσεις σε επιχειρησεις παρα να βιωσεις ξανα ολη την παραπανω διαδικασια.
                        Επισης δεν σου βρηκαν σπιτι αλλα δωματιο, τα λεγομενα WG, κοινοβια δηλαδη οπου σε ενα διαμερισμα η σπιτι, συμβιωνεις με αλλα ατομα , με κοινη τουαλετα, κουζινα , αλλα εχεις το δικο σου δωματιο.
                        Αν μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου να ζει με αυτον τον τροπο για τα επομενα 3/3.5 χρονια , προχωρα .
                        Προσωπικα θα μπορουσα να το προτεινω αυτο σε καποιον 15/18 χρονο που δεν εχει σπουδασει.

                        Comment


                          Σε ευχαριστω φίλε μου για την γρήγορη απάντηση σου,απλά σκέφτομαι ότι είναι ευκαιρία να παω να βελτιώσω κατά πολύ τη γλώσσα και γενικά να μπώ στο γερμνικό τρόπο ζωής με μικρό κόστος. Εννοείται πως θα κάνω μετάφραση του πτυχίου μου και μόλις βελτιώσω τα γερμανικά έχω σκοπό να ψάχνω και με βάση το πτυχίο μου. Δεν είναι σωστή αυτή η σκέψη?

                          Comment


                            Ειμαι 25 ετων και εχω πολύ μικρη εμπειρια στο επαγγελμα μου. Παιδια πιστευω είμαι σ'ενα πολύ κρισιμο σημειο και οι επιλογες μου από δω και περα εινια πολύ σημαντικες για τη ζωη μου. Αυτό το πρόγραμμα εχω την εντυπωση ότι είναι ευκαιρια για να ξεκολλησω από την Ελλαδα,αλλα δεν είμαι και σιγουρος αν είναι σωστη η επιλογή. Όποια βοηθεια εκ μερους σας είναι πολυτιμη.

                            Comment


                              Ξεκίνα από δω με τη γλώσσα:

                              Untitled

                              Comment


                                ευχαριστω φιλε μου,ηδη κανω εντατικα μαθηματα και θα εχω φτασει μεχρι το καλοκαιρο στο Β1. Το θεμα μου είναι αν είναι σωστη επιλογή τουλάχιστον αρχικα να ξεκινησω με αυτό το πρόγραμμα.

                                Comment

                                Working...
                                X