Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Comment


      Θεωρώ ότι το επάγγελμά σας έχει αρκετές προοπτικές στην Γερμανία. Φυσικά χρειάζεται γλώσσα. Το πόσο επιτυχημένος θα γίνει κάποιος, σε χώρα σαν την Γερμανία, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον ίδιο. Όσον αφορά τις περιοχές, κατ΄αρχήν δυτική Γερμανία, όχι ανατολική. Εκεί σε πολλές περιοχές τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά σε πολλά επίπεδα. Κατά την δική μου άποψη κορυφαίες είναι οι πόλεις Μόναχο, Αμβούργο, Ντύσσελντορφ, Φρακνφούρτη. Αυτό όμως σημαίνει ότι και το κόστος ζωής σε αυτές τις πόλεις/περιοχές είναι αντίστοιχα υψηλό. Η κατάρτιση στην Γερμανία για τις αισθητικούς δεν είναι επιπέδου ΤΕΙ. Στην πόλη μας για παράδειγμα έχει Ελληνίδες, οι οποίες φοίτησαν σε μια ιδιωτική σχολή, 1 έτος ή δύο, δεν είμαι σίγουρος και εργάζονται στο επάγγελμα. Μια μάλιστα απόφοιτος αυτής της σχολής εργάζεται στο τμήμα αισθητικής του καλυτέρου ξενοδοχείου της πόλεως (280.000 κάτοικοι),το οποίο είναι γνωστό και σε ευρύτερη κλίμακα.

      Comment


        καλησπερα!!! ειμαι καινουργια διαβαζω πολυ καιρο το φορουμ μπραβο σε ολους πολυ καλη δουλεια και χρησιμη βοηθεια.
        δεν ξερω αν γραφω στην σωστη στηλη θα ηθελα τα φωτα σας αν γνωριζετε βεβαια,τον ιουλιο ετοιμαζομαι για μοναχο εχω παει αρκετεσ φορεσ μιλαω και σχετικα καλα την γλωσσα συνεχιζω βεβαια να μαθαινω ηρθα σε μια επικοινωνια με τον γερμανικο οαεδ και με ενημερωσαν οτι απο την στιγμη που θελω να δουλεψω θα βρω δουλεια και ενοειτε οτι δεν εχω κανενα προβλημα να ξεκινησω μια δουλιτσα οπου να ναι στην αρχη και με υπομονη ολα θα γινουν σιγα σιγα,το προβλημα μου ειναι οτι θα ερθω με τις κορες μου 7 και 12 ετων κοιταξα για σπιτι αλλα φυσικα δεν σου ενοικιαζουν αν δεν δουλευεις ηδη εκει απο τον οαεδ μου ειπαν οτι για να γραφτω σ αυτουσς θα πρεπει να εχω κανει αμελντουνγκ στο ρατχαους καθως και για να μπορεσουν οι μικρες μου να πανε σχολειο και θελω να ρωτησω το εξης αν ενοικιασω ενα δωματιο σε ξενοδοχειο η ενα whonung auf zeit με τριμηνο η εξαμηνο συμβολαιο τα δεχονται για να κανουμε δηλωση κατοικου η οχι επειδη θα ειναι πρωσωρινη κατοικια?????
        εθχαριστω πολυυυυ!!!!καθε πληροφορια πολυτιμη!!!

        Comment


          καλημερα milu.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,για να πω την αληθεια εχω κανει μια ψιλο ερευνα για το μοναχο και θα ηθελα και μια βοηθεια απο εσας που εισαστε ηδη εκει.συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα για να γνωριστουμε και καλυτερα με τουσ φιλους του φορουμ λοιπον ειμαι 36 ετων και μανουλα εχω 5 καμαρια τα πρωτα διδδυμα 19 ετων σημερα ο τριτος 17 και τα κοριτσακια μου 12 και 7 ετων,εχω ερθει αρκετες φορες γερμανια μιας που ο αδερφος μου ζει μονιμα εκει διπλα στην βασιλεια με την οικογενεια του εχω γνωση της γλωσσας οχι απταιστα βεβαια αλλα σε ενα πολυ καλο επιπεδο να μπορω να ανταπεξελθω στην καθημερινοτητα και σε μια δουλεια.η γερμανια μου αρεσε απο την πρωτη στιγμη που ηρθα και παντα ηθελα τα παιδια μου να μπορεσουν μια μερα να ζησουν σε ενα τετοιο περιβαλλον και επειδη πλεον η κατασταση εδω δεν παλευεται πηραμε την μεγαλη αποφαση,το μοναχο μας προεκυψε γιατι ο γιος μου ο μεγαλος τον ιουλιο παει στο λινταου για σπουδες και θελαμε να ειμαστε καπου σχετικα κοντα αλλα και ταυτοχρονα σε μια μεγαλη πολη για να μας ειναι πιο ευκολο να βρουμε δουλειες,το μονο κακο ειναι οτι θα πρεπει να ερθω πρωτα εγω με τις κορες μου μονες μας γιατι ο αλλος ο μεγαλος σπουδαζει στα τει κι ο αλλος ειναι 3η λυκειου και πρεπει να τελειωσει για να ερθουν πιο μετα με τον συζηγο. οσο πιο συντομα μπορουσα η δικη μου ιστορια(συγνωμη αν σας κουρασα).παντως μια ερευνα που εκανα ειδα οτι στο μοναχο το μονο που ειναι πιο ακριβο ειναι τα ενοικια σωστα???επισης σκεφτομουνα για σπιτι στην περιφερεια που ειναι και πιο φτηνα για ποιο μετα βεβαια γιατι για αρχη δεν σου νοικιαζουν μονιμη κατοικια αν δεν δουλευεις ηδη εκει και σκεφτηκαμε για αρχη να νοικιασουμε καποιο whonung auf zeit δεν ξερω αν εχετε κατι αλλο που να μπορω να κοιταξω για αρχη μιας κι εσεις που ειστε εκει τα ξερετε καλυτερα, να μπορεσω να κανω δηλωση κατοικιας στο rathaus για να εχουν δικαιωμα εγγραφης στο σχολειο και στην εκμαθηση της γλωσσας το εχω ψαξει πολυ εχω μιλησει και με την πρεσβεια στο μοναχο και μου ειπαν οτι απο την στιγμη που θα κανω την δηλωση κατοικιας εχουμε ολα τα δικαιωματα σαν κατοικοι ,ειναι ετσι παιδια σωστα μου τα ειπανε????? γιατι εχω μεγαλο αγχος για τα παιδια να μπορεσουν να προσαρμοστουν κι αυτες γρηγορα πολυ αγχος ομως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          τι μπατζετ θες για να ζησεις στο μοναχο με 2 παιδια???????????????ευχαριστω πολυ

          Comment


            Καλησπερα σε ολους. Αρχικα ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα. Ενδιαφερομαι αμεσα να παω στη Γερμανια και να ψαξω για δουλεια. Δεν εχω καμια προτιμηση στην εργασια και με αυτο εννοω οτι θα εκανα τα παντα. Μεχρι και σε γηροκομειο θα δουλευα. Για αυτο το λογο θα ηθελα οποιος φυσικα γνωριζει να μου προτεινε ποιες πολεις της Γερμανιας εχουν μεγαλυτερη αγορα εργασιας ή εστω που θα μπορεσω να ψαχτω πιο ευκολα. Ειχα διαβασει για Μοναχο και Ιngolstadt. Λεπτομερως να γραψω οτι μπαινω στα 23, εχω πτυχιο στο ΙΤ και το επιπεδο γερμανικων μου ειναι Β2 με πτυχιο. Αν μετραει ξερω αριστα αγγλικα και πολυ καλα Ισπανικα (μιλωντας παντα με πτυχια). Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν πραγματικα πολυτιμη, η εστω να μου στειλετε στο inbox μου.

            Τελος, θα ηθελα να παρακαλεσω θερμα οσους ετοιμαζονται να μου γραψουν οποιαδηποτε συμβουλη να μου απαντησουν κοσμια και πολιτισμενα. Το ξερω οτι οι δυσκολιες ειναι αμετρητες και κανενας δε θα με λυπηθε, ουτε θα μου προσφερουν καμια δουλεια ετσι ευκολα. Αυτο βεβαια δε θα με σταματησει απο το να τολμησω, κι ας αποτυχω.

            Και παλι ευχαριστω!

            Με εκτιμηση,
            Βασιλης

            Comment


              καλησπερα σας και απο εμενα εχω ενα πρωτο ξαδερφο γερμανο που μενει στη βοννη και μου προτεινε να με φιλοξενησει ωσπου να βολευτω σε μια οποιαδηποτε δουλεια γερμανικα δε μιλαω μονο αγγλικα και δεν υπαρχει τιτλος σπουδων κτλ δλδ θα βρω μια δουλεια δευτερευουσα σαν σεκιουριτυ αποθηκαριος η καποια αλλη χειρωνακτικη δουλεια γνωμη σας ποια ειναι θα μπορω με ενα μισθο γυρω στα 1000 ευρω να νοικιασω και εγω κατι μικρο και να ζησω εκει ?η τα εξοδα ειναι τοσα πολλα που δεν καλυπτονται απο ενα μισθο ενος ανειδικευτου?

              Comment


                600 με 700 ευρώ έξοδα με χίλια ευρώ μισθό με ενοίκιο 300 έως 450 ευρώ, εξαρτάται όμως πόσο σπάταλος είσαι.

                Comment


                  Originally posted by billsims View Post
                  Καλησπερα σε ολους. Αρχικα ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα. Ενδιαφερομαι αμεσα να παω στη Γερμανια και να ψαξω για δουλεια. Δεν εχω καμια προτιμηση στην εργασια και με αυτο εννοω οτι θα εκανα τα παντα. Μεχρι και σε γηροκομειο θα δουλευα. Για αυτο το λογο θα ηθελα οποιος φυσικα γνωριζει να μου προτεινε ποιες πολεις της Γερμανιας εχουν μεγαλυτερη αγορα εργασιας ή εστω που θα μπορεσω να ψαχτω πιο ευκολα. Ειχα διαβασει για Μοναχο και Ιngolstadt. Λεπτομερως να γραψω οτι μπαινω στα 23, εχω πτυχιο στο ΙΤ και το επιπεδο γερμανικων μου ειναι Β2 με πτυχιο. Αν μετραει ξερω αριστα αγγλικα και πολυ καλα Ισπανικα (μιλωντας παντα με πτυχια). Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν πραγματικα πολυτιμη, η εστω να μου στειλετε στο inbox μου.

                  Τελος, θα ηθελα να παρακαλεσω θερμα οσους ετοιμαζονται να μου γραψουν οποιαδηποτε συμβουλη να μου απαντησουν κοσμια και πολιτισμενα. Το ξερω οτι οι δυσκολιες ειναι αμετρητες και κανενας δε θα με λυπηθε, ουτε θα μου προσφερουν καμια δουλεια ετσι ευκολα. Αυτο βεβαια δε θα με σταματησει απο το να τολμησω, κι ας αποτυχω.

                  Και παλι ευχαριστω!

                  Με εκτιμηση,
                  Βασιλης
                  Καλή επιλογή Μόναχο και Ινγολστατ, αλλά το Β2 νομίζω δεν φτάνει, όταν θα έρθεις να το φτάσεις μέχρι C2. Τα έξοδα στην Βαυαρία είναι υψηλότερα από την υπόλοιπη Γερμανία, αλλά νομίζω τα έσοδα είναι περισσότερα. Αλλά πρόσεχε μιλάνε Βαυαρέζικα εκεί παίζει να μην καταλαβαίνεις και τι σου λένε στην αρχή μέχρι να τους συνηθίσεις.

                  Comment


                    apisteftos ευχαριστω για την απαντηση οποτε νοικι+εξοδα θα φτασω κοντα στα 750-800 αρα οσο ειμαι φιλοξενουμενος κερδιζω τα 450 του ενοικιου που ομως θα τα δινω οταν μεινω μονος αρα ειτε στην ελλαδα πχ βρω ντελιβερυ η καποια αλλη δουλεια του ποδαριου θα περνω κανα 450 το μηνα αλλα επειδη μενω στο πατρικο γλιτωνω νοικια φαγητα κλτ θα χαλαω πες βενζινες καφεδες αντε 200 παλι θα μενουν 200 στην ακρη οιποτε συμφερει η ξενιτια για να μενει ενα ποσο στην ακρη ουτε 100-150 ευρω?

                    Comment


                      Μετανάστευση στην Γερμανια

                      Καλησπέρα σε όλους... Διαβάζω αρκετό καιρό το forum σας και τώρα αποφάσισα να ανοίξω και εγώ ένα θέμα γιατί προβληματιζομαι.... Αρχικά είμαι 19 χρονών και εδώ και κάποιους μήνες σκέφτομαι να μετακομίσω στην γερμανια μόνη μου... Έχω είδη αρχίσει να μαθαίνω γερμανικά αρχικά μόνη και έπειτα με κάποια καθηγήτρια... Ακόμη μαζεύω χρήματα για τον πρώτο καιρό εκεί γιατί ξέρω ότι θα είναι δύσκολο.... Για να πω την αλήθεια δεν με προβλήματιζει η γλώσσα γιατί πιστεύω στον εαυτό μου και ξέρω ότι θα τα καταφέρω. Αυτό που με προβλημάτιζει είναι το θέμα του σπιτιού... :/ έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρεις κάποιο σπίτι...τώρα δεν ξέρω γιατί δεν έχω κανέναν γνωστό εκεί που να με βοηθήσει και θα είμαι τέλειος μόνη... Ευελπιστώ για το καλύτερο
                      Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω τελειώσει πληροφορίκη και office (word excel power point Internet και access) υπάρχει δουλειά εκεί πάνω σε αυτό το αντικείμενο;; Και τέλος θα ήθελα να μείνω στο augsburg ξέρω ότι είναι ήσυχα εκεί
                      Ευχαριστώ!!

                      Comment


                        Καλημέρα, την επιλογή του ausbildung την έχεις σκεφτεί?
                        Ζήτηση για προγραμματιστές υπάρχει και μάλιστα μεγάλη από όσο ξέρω, κρίνοντας από την ηλικία σου όμως υποθέτω ότι δεν έχεις ούτε προϋπηρεσία ούτε εξειδίκευση.
                        Με το ausbildung δεν θα έχεις αρκετά χρήματα , τουλάχιστον τα πρώτα 2 έτη, για να πορευθείς άλλα αν το δεις σαν σπουδές ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή σου.
                        Τι εννοείς είναι ήσυχα στο Augsburg?

                        Comment


                          Αυτό το ενδεχόμενο δεν το έχω σκεφτεί η αλήθεια είναι... Θα το ψάξω όμως... Και όπως κατάλαβες και εσύ δεν έχω δεν έχω κάποια προϋπηρεσία... Το augsburg Μαρεσει σαν περιοχή της και ήσυχα εννοώ το όλο τοπίο.... Πολύ πράσινο μεροι τα οποία μπορείς να πας για τρέξιμο και γενικά..

                          Comment


                            Αυτό το asbildung τι ακριβώς είναι;

                            Comment




                              Ausbildung finden – Tausende freie Lehrstellen auf Ausbildung.de
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Σχεδόν όλη η Γερμανία είναι πράσινη με αρκετά μέρη για τρέξιμο, πρέπει να πας σε μεγαλούπολη για να μην το έχεις αυτό σε μεγάλη ποσότητα αλλά ακόμα και εκεί υπάρχουν πάρκα.
                                Αν βέβαια σου αρέσει το Augsburg γιατί όχι.
                                Το ausbildung είναι εκπαίδευση θεωρητική και πρακτική μαζί. Γίνετε συνδυάστηκα από κάποια επιχείρηση με κάποια σχολή.
                                Να σου δώσω ένα παράδειγμα:
                                Έστω ότι ενδιαφέρετε κάποιος για ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων. Η BMW έχει θέσεις για ausbildung ηλεκτρολόγων, αυτό σημαίνει ότι αν πάρει μία τέτοια θέση για τρία χρόνια (μπορεί και τέσσερα) θα σπουδάσει σε μία σχολή που συνεργάζεται με την bmw για ηλεκτρολόγος. Τον πρώτο χρόνο θα είναι τις περισσότερες ώρες στην τάξη και κάποιες ώρες στο συνεργείο, με κάθε εξάμηνο ή χρόνο η αναλογία θα αλλάζει. Στο τέλος θα κάνει περισσότερο πρακτική από θεωρία.
                                Ταυτόχρονα θα λαμβάνει κάποια χρήματα για τον χρόνο που εργάζεται στο συνεργείο αλλά βέβαια μιλάμε για μικρό ποσό (γύρο στα 400€ τον πρώτο χρόνο).
                                Στο τέλος της εκπαίδευσης όμως θα έχει ένα πτυχίο ηλεκτρολόγου αυτοκινήτων, με πρακτική προϋπηρεσία και κατά μεγάλη πιθανότητα θα λάβει πρόταση από την εταιρία (BMW) για να παραμείνει σαν κανονικός υπάλληλος.
                                Εγώ δεν έχω κάνει ausbildung οπότε κάποια πράγματα μπορεί να τα λέω λάθος, όποιος γνωρίζει ας με διόρθωση.

                                Αυτή την στιγμή δεν βλέπω να υπάρχει κάποια θέση ausbildung για προγραμματιστή στο Augsburg. Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να υπάρχει και η αντίστοιχη σχολή στην περιοχή. Αν σε ενδιαφέρει αυτό το αντικείμενο ίσως θα πρέπει να ζήσεις σε άλλη πόλη.
                                Suchergebnisse ausbildungsstellen.de

                                Ελα Αννόβερο να σε κάνουμε game developer :P
                                JOBBÖRSE - Stellenangebot - Ausbildung zum Programmierer/Gamedeveloper (Fachinformatiker/in - Anwendungsentwicklung)

                                Comment

                                Working...
                                X