Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    δεν καταλαβα γιατι δεν επιτρεπεται να σας δηλωσουν.
    δηλαδη αν παει καποιος στον θειο του δεν μπορει να δηλωθει οτι μενει εκει;
    μηπως επειδη ειναι μικρο το σπιτι τους;

    παντως αν το ΜΟΝΟ προβλημα ειναι η αλληλογραφια μπορεις να βαζεις το ονομα σου
    πχ
    Παπαδοπουλος Γεωργιος
    XXXXstrasse 12
    50180
    Berlin
    και διπλα στην δ/νση να γραφεις c/o Bεροπουλος (δηλαδη το ονομα του θειου σου)

    Comment


      #47
      Καλησπέρα σε όλους!Στις 8/8 ανεβαίνω κι εγω να δοκιμάσω την τύχη μου στη Βόννη!Αλλά έχω ένα θέμα....Επειδή είμαι άνεργος κι ανασφάλιστος θέλω να ρωτήσω αν με καλύπτει ιδιωτική ασφάλεια απο ελλάδα;Με INTERAMERICAN που μίλησα μου είπαν οτι μπορούν να με ασφαλίσουν αλλα δεν μου δίνουν καποιο χαρτί στα γερμανικά, μου δίνουν ένα χαρτί στα ελληνικά και με αυτό ,λένε οτι μπορώ να παω σε οποιοδήποτε νοσοκομείο.Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ!
      Ευχαριστώ!!!

      Comment


        #48
        προσωπικα δεν εχω ιδεα για αυτο που λες.
        Το χαρτι τι θα λεει;
        Η ασφαλιση θα σε καλυπτει και για νοσηλεια στο εξωτερικο;
        αν ναι, πιθανως εισαι καλυμενος.

        Comment


          #49
          Ο κύβος ερρίφθη.
          Στις 15 Αυγούστου πηγαίνω στη Γερμανία για 3 μέρες έτσι ώστε να κάνω τη γραφειοκρατική διαδικασία για να "δηλωθώ".
          Έχοντας πολλούς γνωστούς (μια και κάποτε ζούσα εκεί), βρήκα σχετικά εύκολα κάποιον να δηλώσει ότι με φιλοξενεί.
          Το χρονοδιάγραμμα λέει ότι θα μεταβώ οριστικά και μόνιμα περί τα μέσα Οκτώβρη, στην αρχή μόνος μέχρι να βρω δουλειά και σπίτι έτσι ώστε να μπορέσει να έρθει μετά και η υπόλοιπη οικογένεια.
          Έχω όμως τον εξής ενδοιασμό.
          Έχω τρία μικρά παιδιά τα οποία λέμε να μείνουν εδώ μέχρι να "στρώσει" το θέμα στη Γερμανία.
          Όμως, σκεφτόμαστε και την πιθανότητα να τα πάρω μαζί μου. Μέχρι αργά το μεσημέρι θα πηγαίνουν στον παιδικό σταθμό και μετά (αν δεν προλαβαίνω εγώ να τα παραλάβω) θα μπορεί να τα παραλαμβάνει μια φίλη μέχρι να σχολάσω από τη δουλειά.
          Θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο θα προσαρμοστούν πολύ πιο εύκολα και θα μάθουν τη γλώσσα πολύ πιο γρήγορα και (βασικό για μένα) δε θα χρειάζεται να αλλάζουν σχολείο (παιδικό σταθμό) στη μέση της χρονιάς.

          Τι γνώμη έχετε γι' αυτό;
          Σημειωτέον ότι γενικά ασχολούμαι πολύ με τα παιδιά μου. Ουσιαστικά, τα μεγαλώνω ΚΑΙ εγώ μαζί με τη σύζυγο με ότι αυτό σημαίνει (τάισμα, ξεσκάτισμα, άλλαγμα, βόλτες, διακοπές κλπ).
          Επίσης, αν όντως τα πάρω μαζί μου εξ' αρχής, θα δικαιούμαι το επίδομα παιδιών; Σας ξαναλέω ότι προτεραιότητα είναι να προσαρμοστούν καλύτερα και ευκολότερα, αλλά δε θα με χαλούσε να παίρνω και περίπου 550€ το μήνα. Γνωρίζετε αν θα χρειαστεί κάποια δήλωση/πληρεξούσιο της συζύγου που θα δηλώνει ότι δέχεται να μείνουν τα παιδιά μαζί μου;

          Comment


            #50
            εχω την εντυπωση απο οσα διαβασα εδω, οτι θα δικαιουσαι το επιδομα αν τα εχεις μαζι σου.
            για το πληρεξουσιο που λες δεν γνωριζω να σου πω

            Comment


              #51
              kalispera se ola ta patriwtakia...paidia xreiazomai epigontos boitheia.briskomai sto München se mia pension kai mas petane eksw kuriolektika.eimai egkuos kai exw 2 paidia 4 kai 5 etwn mporei kapoion na mas boithisei i na mas pei pou mporoume na apeuthinthoume se auti tin periptosi;

              Comment


                #52
                OAED

                Kalhspera perstef!Loipon ean katalaba swsta prepei na anaferesai sto epidoma anergias 2(Arbeitslosengeld II h gnwsto kyriws ws Hartz-4). To 8ema ayto einai ligo mperdemeno giati fysika epikratei xaos ws to ti isxyei epeidh yparxoun dikastikes apofaseis apo ta Koinwnika Dikasthria mexri thn idia thn E.E. O Nomos leei oti oi polites ths E.E. dikaiountai to epidoma an exoun ergastei ena xrono sthn Germania. Meta to dikaiountai gia 6 mhnes kai meta telos. Bebaia 8a prepei na shmeiwsw oti ta Koinwnika Dikasthria sthn Nyrembergh dikaiwsan Ellhna pou to phre apo thn 1h mera afikshs. Genika h katastash einai mperdemenh se ayto to 8ema. Twra an sou eipan 3 mhnes tote isxyei ayto pou sou lene.

                Comment


                  #53
                  Σας ευχαριστούμε ολους για τις πληροφορίες που μας δίνετε.
                  Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χρήσιμες είναι.
                  Καλημέρα σας, είμαστε ένα ζευγάρι, άντρας 33 και κοπέλα 26 χρονών.
                  'Εχω λάβει προσφορά για εργασία στην Φρανκφούρτη και θα ανεβούμε μαζί πάνω για να ξεκινήσω στις 27/8.
                  Η δουλειά μου θα είναι στο κέντρο της Φρανκφούρτης.
                  Τα καθαρά έσοδά μου θα είναι 2900 ευρώ.
                  Η κοπέλα μου δεν εργάζεται και είναι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ Ελλάδας.
                  Οι ερωτήσεις μου είναι άπειρες, αλλά θα ξεκινήσω με 5-6!!!
                  Τα χρήματα που θα παίρνω θα είναι αρκετά για να μένουμε αξιοπρεπώς στην Φρανκφούρτη?
                  Θα προτιμούσα να μην μείνουμε στο κέντρο, αλλά κάπου λίγο πιο έξω. Υπάρχει μετρό ή
                  προαστιακός για πιο έξω απ'το κέντρο? Καμιά καλή περιοχή?
                  Για ένα σπίτι με ένα δωμάτιο, σαλόνι και κουζινα πόσο κοστίζει εκεί?
                  Διάβασα για "ζεστά" και "κρύα" σπίτια. Πόση είναι η διαφορά τιμής για αυτά τα έξοδα θέρμανσης κι ότι άλλο περιλαμβάνει η ονομασία αυτή?
                  Υπάρχουν πολλά επιπλωμένα σπίτια? Είναι μεγάλη η διαφορά τιμής με αυτά που δεν είναι
                  επιπλωμένα?
                  Που πρέπει να δηλώσω την κοπέλα μου για να ξεκινήσει εκμάθηση γλώσσας και εύρεση εργασίας?
                  Εαν βοηθάει έχει πτυχίο νηπιαγωγού. Υπόψην ότι κανείς μας δεν γνωρίζει γερμανικά δυστυχώς.
                  Όπως καταλαβαίνετε θέλω να πλημμυρίσω το forum από ερωτήσεις, αλλά θα ξεκινήσω με αυτές!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by Keysersoze View Post
                    Σας ευχαριστούμε ολους για τις πληροφορίες που μας δίνετε.
                    Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χρήσιμες είναι.
                    Καλημέρα σας, είμαστε ένα ζευγάρι, άντρας 33 και κοπέλα 26 χρονών.
                    'Εχω λάβει προσφορά για εργασία στην Φρανκφούρτη και θα ανεβούμε μαζί πάνω για να ξεκινήσω στις 27/8.
                    Καλημέρα Keysersoze κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                    Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά... καλό ταξίδι να έχετε κ καλή τύχη...!!!
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #55
                      Το site σας είναι θυσαυρός γνώσης! Τα συγχαρητήριά μου και στους διαχειριστές και σ'όλους για τις γνώσεις που μοιράζονται μ'εμάς.

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Keysersoze View Post
                        Σας ευχαριστούμε ολους για τις πληροφορίες που μας δίνετε.
                        Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χρήσιμες είναι.
                        Καλημέρα σας, είμαστε ένα ζευγάρι, άντρας 33 και κοπέλα 26 χρονών.
                        'Εχω λάβει προσφορά για εργασία στην Φρανκφούρτη και θα ανεβούμε μαζί πάνω για να ξεκινήσω στις 27/8.
                        Μπραβο καλη τυχη και να σου πανε ολα οπως τα θελειςμονο πες μου μεσο αγγελιας την βρηκες την δουλεια?

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by leonidas1973 View Post
                          Μπραβο καλη τυχη και να σου πανε ολα οπως τα θελειςμονο πες μου μεσο αγγελιας την βρηκες την δουλεια?
                          Και αν επιτρεπεται σε τι αντικειμενο? Αγγλικα μιλανε στην εταιρεια που θα δουλεψεις?

                          Comment


                            #58
                            Leonida και Northeagle, η εταιρεία είναι τράπεζα και δεν ζητάνε καθόλου Γερμανικά. Μόνο Αγγλικά που γνωρίζω.
                            Την βρήκα μέσω αποστολής βιογραφικών προς εξωτερικό γενικά.
                            Milu, ευχαριστώ για την συμβουλή.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Keysersoze View Post
                              Η δουλειά μου θα είναι στο κέντρο της Φρανκφούρτης.
                              Τα καθαρά έσοδά μου θα είναι 2900 ευρώ.
                              Η κοπέλα μου δεν εργάζεται και είναι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ Ελλάδας.
                              Οι ερωτήσεις μου είναι άπειρες, αλλά θα ξεκινήσω με 5-6!!!
                              1)Τα χρήματα που θα παίρνω θα είναι αρκετά για να μένουμε αξιοπρεπώς στην Φρανκφούρτη?
                              Θα προτιμούσα να μην μείνουμε στο κέντρο, αλλά κάπου λίγο πιο έξω.Υπάρχει μετρό ή
                              προαστιακός για πιο έξω απ'το κέντρο? Καμιά καλή περιοχή?
                              Για ένα σπίτι με ένα δωμάτιο, σαλόνι και κουζινα πόσο κοστίζει εκεί?
                              Διάβασα για "ζεστά" και "κρύα" σπίτια. Πόση είναι η διαφορά τιμής για αυτά τα έξοδα θέρμανσης κι ότι άλλο περιλαμβάνει η ονομασία αυτή?
                              Υπάρχουν πολλά επιπλωμένα σπίτια? Είναι μεγάλη η διαφορά τιμής με αυτά που δεν είναι
                              επιπλωμένα?

                              Καλώς ήρθες,
                              Λοίπον με τα χρήματα αυτά και με μια κανονική ζωή όλα θα είναι μια χαρά. Στην φρανκφούρτη γενικά τα ενοίκια είναι ακριβά (ένα νορμάλ σπίτι σύνολο=ζεστό=€900 για 60τ.μ-70τμ) Το 'ζεστό' και το 'κρύο' δεν πηγαίνει στην θέρμανση αλλά στην τιμή του ενοικίου πριν και μετά τα ΄κοινοχρηστα΄ ,'Nebenkosten' τα οποία τα δίνεις όλα μαζί στο ενοίκιο.Αυτά περιλαμβάνουν θέρμανση, νερό σκουπίδια και δημοτικά τέλη. Ρίξε μια ματιά εδώ για διάφορα σπίτια

                              Mietwohnungen Frankfurt am Main: Wohnungen mieten in Frankfurt am Main bei Immobilien Scout24
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #60
                                Kosofos σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πράγματα της Φρανκφούρτης που θα έπρεπε να γνωρίζω?
                                Όπως, η τάδε περιοχή είναι απ'τις πιο καλές χωρίς να κοστίζει μία περιουσία ή σ'εκείνη την περιοχή μην κυκλοφορείς μετά τις 23.00.

                                Comment

                                Working...
                                X