Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    μην κάνεις τέτοιους συσχετισμούς θα πιστεύει ο κόσμος ότι θα φάει την ίδια ήτα με το ικα στην Ελλάδα. Ξέρεις ουρές, Γέρους και πολλές άλλες όμορφες στιγμές (θα πάς στον 1ο στο πρωτόκολο μετά στον 3ο στην Γραμματεία θα πάρεις και την υπογραφή του κλητήρα και μετά θα περιμένεις στην ουρά που θα πρέπει να ξαναπάρεις νούμερο).

    Πλάκα κάνω ε! Δίκιο έχει η ΑΟΚ είναι το "ΙΚΑ" της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΟΜΩΣ
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #77
      παντως εμενα τρεις φορες μου κανανε λαθος το ιδιο το εγγραφο (την βεβαιωση για τον εργοδοτη)...πολυ γελιο η ολη φαση.
      την μια φορα ητνα λαθος η ημερομηνια γεννησης
      μετα διορθωσε αυτο αλλα με εβαλε ασφαλισμενο στην ΑΟΚ απο το 1975
      μετα εκανε λαθος το ονομα.
      Αφου την τελευταια φορα που μπηκα στο γραφειο και με ειδε μου λεει: ε δεν πιστευω οτι παλι εγραψα κατι λαθος...
      στο τελος αφου ζητησε 6-7 φορες συγνωμη μου εδωσε μια τσαντα δωρο...χαχαχαχαχαχαχαχα

      Comment


        #78
        Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Theadvisorgr.Δεν εννοώ όμως για το επίδομα ανεργίας. Ήθελα απλά να γραφτώ στο Jobcenter.Μου είπαν ότι δεν μπορώ μέχρι να κλείσω 3 μήνες εδώ.Υπάρχει κάτι νεότερο επί τούτου;Thanks

        Comment


          #79
          Jobcenter εννοειτε το arbeitagentur??
          γιατι να θες 3 μηνες να γραφτεις;
          επειδη ως 3 μηνες θεωρειεσαι τουριστας;;;
          εγω παντως γραφτηκα ηλεκτρονικα. Μου ηρθε ο κωδικος στο σπιτι, μπαινω στελνω βιογραφικα, βλεπουν το βιογραφικο μου εργοδοτες κλπ

          Comment


            #80
            Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι από Πτολεμαΐδα και εργάζομαι σε ορυχείο της Δ.Ε.Η. Είμαι 30 χρονών και το επάγγελμα μου είναι χειριστής γερανού. Επίσης είμαι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης (Τ.Ε.Ι.) με αρκετά καλό βαθμό πτυχίου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αρκεί το πτυχίο των αγγλικών για να βρω δουλειά στην Γερμανία ή πρέπει να πάρω πτυχίο γερμανικών; Δεν έχω ιδέα από γερμανικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

            Comment


              #81
              Originally posted by leonidas1973 View Post
              Συνηθως οταν προκειται να μεταναστευση μια οικογενεια πρωτα πηγαινει ο ενας και μετα ακολουθη η οικογενεια.Το να πηγαινει καποιος μονος σε μια ξενη χωρα χωρις να ξερεις πολυ καλα την γλωσσα ειναι απο μονο του ενα εξτρα αγχος.Το βλεπω και στον εαυτο μου και ας εχω και συγγενης στην γερμανια τοσα και τοσα διαβασαμε για συγγενης ή γνωστους και την βοηθεια που "προσφεραν".Λοιπον με το συγκεκριμενο ποστ θελω και εαν θελετε να ερχομαστε σε επαφη και εαν βολευη η πολη και η χρονικη στιγμη να πηγαινουμε παρεα και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον μεχρι να πατησουμε γερα στα ποδια μας.Ετσι και δωματιο θα μπορουμε να βρουμε πολυ πιο οικονομικα και θα υπαρχει και ενα στιριγμα στην πιο "δυσκολη" πιστευω στιγμη της ζωης.
              Καλημερα,παιδια.Εγω τελικα φευγω την Κυριακη 5 Αυγουστου για Dusseldorf.Ειναι κανενας για εκει να παμε παρεα;;

              Comment


                #82
                Καλησπέρα σε όλους. Αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να ανηφορίσουμε προς τα βόρεια. Η γυναίκα μου έχει γεννηθεί εκεί και ήρθε Ελλάδα πριν μερικά χρόνια. Το μόνο πρόβλημα μας είναι ότι εγώ δεν μιλάω γερμανικά. Ξεκίνησα σιγα σιγά να μαθαίνω απο πέρισυ, αλλα λόγω ωραρίων στη δουλειά έμενα πίσω. τώρα πήραμε την αποφαση να πάμε και να προσπαθήσουμε ετσι. Ευτυχώς υπάρχουν συγγενείς επάνω. Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω για αρχή. για το επάγγελμα του μηχανικού θεωρείται καλύτερη περιοχή τη Στουτγάρδη ή το Μοναχο? Και επίσης με τα πτυχία μου τι γίνεται?είμαι μηχ.μηχανικός απο πολυτεχνείο. χρείαζεται κάποια μετάφραση?

                Comment


                  #83
                  Χαίρετε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες για έναν Ηλεκτρονικό Μηχανικό να βρεί δουλειά στην Γερμανία, όσο απο Γερμανικά το Σεπτέμβριο θα δώσω το Goethe-Zertifikat B2 αλλά βαρέθηκα στην Ελλάδα με την ανεργία και αν βρεθεί καμιά καλή ευκαιρία λέω να φύγω νωρίτερα. Βασικά με τα Γερμανικά έχω ένα πρόβλημα με τα προφορικά στα υπόλοιπα είμαι τέλειος. Άκουσα ό,τι οι Γερμανοί δεν μπορούν να βρούν δουλειές πλέον και μεταναστεύουν και γενικά δεν είναι καλό το κλίμα για Έλληνες ιδίως αυτό τον καιρό με την κρίση που έχει ξεσπάσει. Τα ενοίκια απ' ότι βλέπω άλλα κυμαίνονται υψηλά και άλλα χαμηλά. Πως θα μπορούσε κάποιος να βρεί δουλειά αμέσως χωρίς να του πάρει χρόνο;; To Arbeitsamt είναι το κατάλληλο ή υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα Websites;

                  Comment


                    #84
                    πιθανως με το Β2 εχεις ελπιδες.
                    Στα γερμανικα που κανω για Β1 εινια μηχανικοι που δουλευουν ηδη...
                    για το οτι δεν μπορουν να βρουν δουλειες τι να σου πω....δουλειες υπαρχουν. Τωρα δεν μπορουν ή μηπως δεν θελουν;;;;

                    Παντως το κλιμα για τους Ελληνες δεν νομιζω οτι εχει τιποτα ιδιαιτερο. Και εγω ανησυχουσα στην αρχη αλλα προς το παρον δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by turms View Post
                      πιθανως με το Β2 εχεις ελπιδες.
                      Στα γερμανικα που κανω για Β1 εινια μηχανικοι που δουλευουν ηδη...
                      για το οτι δεν μπορουν να βρουν δουλειες τι να σου πω....δουλειες υπαρχουν. Τωρα δεν μπορουν ή μηπως δεν θελουν;;;;

                      Παντως το κλιμα για τους Ελληνες δεν νομιζω οτι εχει τιποτα ιδιαιτερο. Και εγω ανησυχουσα στην αρχη αλλα προς το παρον δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα.
                      Το κακό είναι ό,τι έχω συγγενείς αλλά αποδείχθηκαν γαϊδούρια δεν είναι εύκολο να πας Γερμανία και ιδίως όταν δεν έχεις χρήματα. Απλά το σκέφτομαι μήπως γινόταν κάτι απο Ελλάδα για ανεύρεση Εργασίας ώστε να μην υπάρχουν έξοδα. Ας πούμε χωρίς βοήθεια για αρχή θα χρειαστώ 3000€, ίσως και 2000€, αν είχα φυσικά συγγενείς τότε θα χρειαζόμουν μόνο 700€.

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by Apisteftos View Post
                        Χαίρετε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες για έναν Ηλεκτρονικό Μηχανικό να βρεί δουλειά στην Γερμανία, όσο απο Γερμανικά το Σεπτέμβριο θα δώσω το Goethe-Zertifikat B2 αλλά βαρέθηκα στην Ελλάδα με την ανεργία και αν βρεθεί καμιά καλή ευκαιρία λέω να φύγω νωρίτερα. Βασικά με τα Γερμανικά έχω ένα πρόβλημα με τα προφορικά στα υπόλοιπα είμαι τέλειος. Άκουσα ό,τι οι Γερμανοί δεν μπορούν να βρούν δουλειές πλέον και μεταναστεύουν και γενικά δεν είναι καλό το κλίμα για Έλληνες ιδίως αυτό τον καιρό με την κρίση που έχει ξεσπάσει. Τα ενοίκια απ' ότι βλέπω άλλα κυμαίνονται υψηλά και άλλα χαμηλά. Πως θα μπορούσε κάποιος να βρεί δουλειά αμέσως χωρίς να του πάρει χρόνο;; To Arbeitsamt είναι το κατάλληλο ή υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα Websites;
                        το Arbeitsamt είναι κάτι σαν το δικο μας ΟΑΕΔ , όταν πας πρέπει να τους μιλάς γερμανικά και είναι απαραίτητη προυπόθεση για να κάνεις εγγραφή καταβάλοντας κάποια χαρτιά που θα σου ζητηθούν, κανένας δε θα σου μιλήσει αγγλικά ή σε οποιοδήποτε γλώσσα εκεί μέσα και στο λένε κιόλας με το που πας στη γραμματεία, δε ζητάνε εκεί κάποιο πτυχίο απλά να μπορείς τουλάχιστον στα βασικά να συνεννοησε. από εκεί και επειτα δηλωνεις ενδιαφέρον σε κάποιους τομείς και αυτοί αναλάμβανουν να σου βρουν δουλειά, εάν θυμάμαι καλά (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) σου κλεινουν συνεντευξεις σε 3 διαφορετικές εργασιες, πηγαίνεις και εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις τι σε ικανοποιει περισσότερο. αυτά βέβαβαι σε περίπτωση που βρεθουν αυτες οι θεσεις εργασιας, δεν σημαινει οτι με το που πας βρισκεις αυτοματως και δουλεια.
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by FarfyFfs View Post
                          το Arbeitsamt είναι κάτι σαν το δικο μας ΟΑΕΔ , όταν πας πρέπει να τους μιλάς γερμανικά και είναι απαραίτητη προυπόθεση για να κάνεις εγγραφή καταβάλοντας κάποια χαρτιά που θα σου ζητηθούν, κανένας δε θα σου μιλήσει αγγλικά ή σε οποιοδήποτε γλώσσα εκεί μέσα και στο λένε κιόλας με το που πας στη γραμματεία, δε ζητάνε εκεί κάποιο πτυχίο απλά να μπορείς τουλάχιστον στα βασικά να συνεννοησε. από εκεί και επειτα δηλωνεις ενδιαφέρον σε κάποιους τομείς και αυτοί αναλάμβανουν να σου βρουν δουλειά, εάν θυμάμαι καλά (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) σου κλεινουν συνεντευξεις σε 3 διαφορετικές εργασιες, πηγαίνεις και εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις τι σε ικανοποιει περισσότερο. αυτά βέβαβαι σε περίπτωση που βρεθουν αυτες οι θεσεις εργασιας, δεν σημαινει οτι με το που πας βρισκεις αυτοματως και δουλεια.
                          Παιδια η αγορα εργασιας στη γερμανια τελικα βελτιωνεται-παραμενει στασιμη η επιδεινωνεται?..Εχουμε καποιο λινκ για στατιτστικα στοιχεια ανεργιας τωρα τελευταια?Ευχαριστω.

                          Comment


                            #88
                            Και να προσθεσω, ισχυει αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω οτι γερμανοι πλεον δυσκολευονται να βρουν δουλειες και ελληνες ακομα πιο δυσκολα?.

                            Comment


                              #89
                              χειροτερεύει λογικό είναι με την ύφεση....6,8 η ανεργία το άκουσα σήμερα στο DW

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Apisteftos View Post
                                Χαίρετε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες για έναν Ηλεκτρονικό Μηχανικό να βρεί δουλειά στην Γερμανία, όσο απο Γερμανικά το Σεπτέμβριο θα δώσω το Goethe-Zertifikat B2 αλλά βαρέθηκα στην Ελλάδα με την ανεργία και αν βρεθεί καμιά καλή ευκαιρία λέω να φύγω νωρίτερα. Βασικά με τα Γερμανικά έχω ένα πρόβλημα με τα προφορικά στα υπόλοιπα είμαι τέλειος. Άκουσα ό,τι οι Γερμανοί δεν μπορούν να βρούν δουλειές πλέον και μεταναστεύουν και γενικά δεν είναι καλό το κλίμα για Έλληνες ιδίως αυτό τον καιρό με την κρίση που έχει ξεσπάσει. Τα ενοίκια απ' ότι βλέπω άλλα κυμαίνονται υψηλά και άλλα χαμηλά. Πως θα μπορούσε κάποιος να βρεί δουλειά αμέσως χωρίς να του πάρει χρόνο;; To Arbeitsamt είναι το κατάλληλο ή υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα Websites;

                                εαν εχεις εργασιακη εμπειρια και πτυχιο ΑΕΙ τοτε μπορεις να διεκδικησεις κατι

                                αλλιως ειναι δυσκολα

                                δεν αρκει μονο η γνωση γερμανικων..ακομα και C2 να εχεις

                                οσον αφορα αυτα περι μεταναστευσης μηχανικων γερμανων ισχυει..αλλα σ ειπαν γιατι;;;

                                γιατι οι μηχανικοι εκει δεν θελουν να δουλευουν για 3000-4000 τον μηνα..αλλα για 6000+ ..και πανε ελβετια

                                γενικα ομως οι γερμανοι δεν μεταναστευουν..

                                Comment

                                Working...
                                X