Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by starkjch View Post
    Βρηκα δυο καλα σπιτια αλλα οι ιδοκτητες βρίσκονται εκτος Μονάχου για δουλειές.Μου έστειλαν φωτογραφίες και μου είπαν οτι θα μου στείλουν το συμβόλαιο και μετα θα στείλω τα λεφτά και μετα θα μου στείλουν τα κλειδία.
    Η τιμή τους ειναι στα 300 euro και περιλμβάνουν τα πάντα πλην του ενός τι πληρώνεις το internet.Επιπλωμένα.Νοικιάζουν ουσιαστικά το διμαερισμά τους.Δεν ξερω τι να κάνω μήπως πρόκειται για απάτη.Αλλα΄μέσα στο συμβόλαιο θα αναφέρουν τα πάντα.έχετε παρόμοια εμπειρία?
    Μη το κανεις.Την εχουν πατησει πολλοι ετσι.Γνωστος μου εκανε το ιδιο,νοικιασε σπιτι για την κορη του μεσω ιντερνετ με συμβολαιο με τα παντα και οταν πηγαν να βρουν το σπιτι δεν υπηρχε καν!!Εχασε 1000 ευρω.Μπορει να σου δειξουν φωτο συμβολαιο τα παντα,Μονο οταν θα μπεις να δεις το σπιτι και θα σου δωσουν τα κλειδια στο χερι θα δωσεις χρηματα

    Comment


      ναι γιατι η τιμη αυτη στην συγκεκριμενη περιοχη δεν παιζει και για αυτο μου φανηκε λιγο κουλο.Θα μου πληρωσει η εταιρεια το ξενοδοχειο μεχρι να βρω σπιτι αλλα έχω αγχωθει.δεν βρισκς κατι μεχρι στιγμης η πανω απο 650 βρίσκω στο MR LODGE.σε ποια τοπικη εφημεριδα εκει παιζουν αγγελιες?

      Comment


        Originally posted by starkjch View Post
        ναι γιατι η τιμη αυτη στην συγκεκριμενη περιοχη δεν παιζει και για αυτο μου φανηκε λιγο κουλο.Θα μου πληρωσει η εταιρεια το ξενοδοχειο μεχρι να βρω σπιτι αλλα έχω αγχωθει.δεν βρισκς κατι μεχρι στιγμης η πανω απο 650 βρίσκω στο MR LODGE.σε ποια τοπικη εφημεριδα εκει παιζουν αγγελιες?
        Γενικα το Mr Lodge ειναι ακριβο αλλα βλεπεις εχει υψηλη ποιοτητα σπιτιων.Αν ενδιαφερεσαι για δωματιο κοιταξε κ το wg-gesucht.de

        Comment


          τελικα οσοι λενε για τους συγγενης εχουν δικιο....και εγω υπολογιζα σε αυτους αλλα με τον τροπο τους με εκαναν περα δεν πειραζει ολα εδω πληρωνοντε.........

          Comment


            Καλησπέρα παιδιά,συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά στο forum,και τις υπερ-πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνεται.Παρακολουθώ καιρό το forum και γράφω για πρώτη φορά.

            Κοντεύω 1 χρόνο άνεργος και εγω και η αρραβωνιαστικιά μου (κοντά 3 έτη εκείνη).Ειμαστε 32 και 29 ετων αντίστοιχα.Εδω και 2 έτη τριγυρίζει η σκέψη της φυγής για εργασία στην Γερμανία μην μπορώντας με τίποτα πλέον να την παλέψουμε οικονομικά την κατάσταση άλλο στην Ελλάδα.(Χρέη,υποχρεώσεις κτλ,τα ίδια δηλαδή που τραβάει όλος ο κόσμος ετσι που πλέον μας καταντήσανε).

            Απο έρευνα και ψάξιμο εργασίας στην Ελλάδα το μέλλον είναι οχι απλά μαύρο,αλλά καταμαύρο,τίποτα τετράωρα με 200-250 ευρω τον μήνα και πάλι αν υπάρχει τύχη και βρεθεί για λίγο καιρό κάτι.

            Πήραμε την απόφαση να φύγουμε για Γερμανία.Με δανεικά απο εναν θείο μου,θα ξεκινήσουμε να μαθένουμε Γερμανικά σε ενα υπερ-ταχύρυθμο φροντηστήριο (σε τμήμα 2 ατόμων),τέλος του μήνα που θαχω τα πρώτα δανεικά χρήματα θα αρχίσουμε τα μαθήματα.

            Χρόνος για μελέτη υπάρχει άφθονος,λόγω ανεργίας δηλαδή,αν και παράλληλα ψάχνω για καμιά πρόχειρη δουλειά οτι ναναι,μήπως και μπορέσω να πληρώσω μερικά διδακτρα για να μην επιβαρύνω τον θείο μου και αρχίσουν να μαζεύονται τα χρωστούμενα.Αν ολα πάνε καλά και με πολλες ωρες και συστηματική μελέτη καθημερινά,σε 6 με 7 μήνες υπολογίζουμε (βαση του προγράμματος εκμάθησης που θα κάνουμε) ναχουμε τις βασικές γνώσεις του Β1 πτυχίου.Να μάθουμε 5 πράγματα δηλαδή να μπορούμε να συνενοηθούμε κάπως στην αρχή.Είδη απ το καλοκαίρι έχουμε ξεκινήσει με την δωρεάν ιστοσελίδα (livemocha.com) να διαβάζουμε κάποια δωρεάν μαθήματα Γερμανικών εκεί.

            Είναι πολλά τα πράγματα που θέλω να ρωτήσω,θα αρκεστώ στα βασικά:
            Απο σπουδές εγω εχω τελιώσει ενα νυχτερινό τεχνικό επαγγελματικό Λύκειο το 98 και εχω και ενα πτυχίο προγραμματιστή υπολογιστή.Δεν ασχολήθηκα μετα με αυτό (να παω σε κάποια σχολή) λογω οικονομικών προβλημάτων.Ουσιαστικά αφου δεν εχω κάποιο καλο πτυχιο και προυπηρεσία θεωρούμαι για τους εργοδότες στην Γερμανία (ανειδίκευτος εργάτης).

            Επίσης εχω δίπλωμα φορτηγού Γ κατηγορίας.
            (Χωρις προυπηρεσια σε Γ κατηγοριας μεγάλο φορτηγό,αλλα 5-6 ετη σε Transit φορτηγάκι).

            Οι βασικές δουλειές που εργαζόμουν τα τελευταία 14 έτη είναι:
            α)Χειριστής μηχανών παραγωγής σε εργοστάσιο κατασκευής σχολικών τσαντών.(7 χρόνια).
            β)Οδηγός Courier με Transit.(5 χρόνια)
            γ)Οδηγος courier με μηχανή.(2-3 χρόνια σκόρπια).

            Απο δουλειές στην Γερμανία οταν με το καλό τελειώνω με τα μαθήματα των Γερμανικών και αρχίσω το ψαξιμο,σκέφτομαι να ψάξω δουλειά σε εργοστάσια στην παραγωγή ως χειριστής μηχανών παραγωγής.Η Οδηγός κάπου.Πουχω και εμπειριά σε αυτά κάποια χρόνια.

            Θαχω καμια τύχη?

            Απο (συγγενείς,γνωστούς,φίλους κτλ) στην Γερμανία δεν έχουμε απολύτως κανέναν.Ετσι οτι κάνουμε μόνοι μας θα το ξεκινησουμε.

            Απο την ερευνα μου στο διαδύκτιο,διάβασα για τα γραφεία (στην Γερμανια) ενοίκιασης προσωπικού στα εργοστάσια κτλ.Που σε νοικιάζουν εκει με 5 ευρω την ωρα και για 6μηνα κτλ,σε αλλαζουν εργοστασια ολη την ωρα κτλ,διαβασα οτι οι αγγελιες ανευρεσης εργασιας στις γερμανικες μηχανες αναζητησης εχουν κατακλειστει απο τετοια γραφεια.

            Η ερωτηση μου ειναι,υπαρχουν πιθανοτητες να βρω εργασια στην Γερμανια (απο Ελλαδα) - (με γνώσεις Γερμανικών επιπέδου Β1),μεσω Γερμανικων μηχανων αναζητησης αγγελιων,απ ευθειας σε εταιριες διχως την μεσολαβηση τετοιων γραφειων?

            Ζητάν απ ευθειας οι εργοδότες ανειδίκευτους εργάτες?

            Αν οχι ως εργαζόμενος σε εργοστάσια,σαν οδηγός (πουχει και καλύτερη αμοιβή απ τους ανειδίκευτους αποτι εχω διαβάσει) υπάρχει ζήτηση γενικά να μπορώ μεσω αγγελιών απο Ελλάδα να βρω δουλειά?(Διχως γραφεια και μεσολαβητες).

            Η τσαμπα θα παει ο κοπος τοσο καιρο και θα βρεθω με νεα χρωστουμενα (τα διδακτρα) στον θειο μου?

            Οσο αφορα την αρραβωνιαστικια μου εχει σπουδασει (τεχνικος τηλεπληροφορικης) σε ιεκ και εχει και κρατικη πιστοποιηση σε αυτο και εμπειρια 3 ετη.Απο εργασια σκεφτομαστε μαζι σε εργοστασιο να δουλεψουμε αν ειμαστε τυχεροι και βρουμε εργασια και αν μελοντικα πανε καλα τα πραγματα βλεπουμε.Δεν υπαρχει εξαλου καιρος και (τα κονε) για πολυτελειες.

            Συγνωμη για το μακροσκελες του μυνηματος,ευχαριστω εκ των προτερων!

            Comment


              Originally posted by Akis_ View Post
              Καλησπέρα παιδιά
              Καλησπέρα Akis_ κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
              Σου εύχομαι καλή τύχη κ να πάνε όλα καλά...!!!!!!!!!!!!!!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Σε ευχαριστω Jimathens.

                Καλως σας βρηκα παιδια.

                Comment


                  U2 egrafo erotiseis

                  kalispera patriotes kai pali...
                  24 oktombri feygo pano gia na vro douleia..
                  xero germanika arista kai nomizo na tin palepso..
                  piga ston oaed simera kai rotisa gia to U2 entipo.
                  me auto metaferontai ta dikaiomata mou ston antistixo germaniko oaed..auto to xero..
                  tha to kano mesa sti vdomada..
                  perno arbeitslosengeld I gia treis mines..
                  i erotiseis pou exo..kathos aytoi ekei ston oaed den xeroyne tin tifla tous..einai:
                  1.aytous tous treis mines pou tha perno 360 euro(osa perno edo)..tha exo kai dikaioma koinonikis asfalisis..;i prepei na trexo san to veggo sto ika gia ensima i gia kanena allo entipo..eimai kalimmenos me to u2 gia arxi ekei gia na grafto;

                  2.thelo forologiki dilosi gia ton germaniko oaed;

                  3.se periptosi pou den kano to u2..gia na min riskaro..(mexri to fevrouario einai pali na parousiasto gia ananeosi,,,simera ekana tin teleytea..opote-noemvri,dekemvri,genari ta lefta tha ta sikonei i gynaika mou apo tin karta mou..etsi den einai..;eimai paranomos ;)..ekei ama vro douleia se ergodoti idioti tha exo provlima pou tha eimai grammenos edo ston oaed akoma..i me to pou vro douleia xegrafomai apo ton oaed tis elladas;
                  elpizo na min sas berdepsa..
                  opoios gnorizei kati as mou pei..
                  filia se olous!!!
                  giorgos



                  eyxaristo kai pali..filia se olous kai kali dynami..

                  Comment


                    αμα εχεις να κανεις τσεκαρισμα τον φλεβαρη γιατι πηρες το u2??
                    τωρα ο οαεδ στην ελλαδα ξερει οτι θα πας εξω και θα περιμενει και να δεν λαβει ενημερωση θα στο κοψει το ταμειο!!
                    πηγαινε και ακυρωσε το με καποιο προσχημα και πηγαινε σε οποια χωρα θες χωρις να το καταθεσεις!!
                    εχουνε χαθει επιδοματα ετσι στην νορβηγια που ειμαι εγω διοτι ενω μας λενε οτι θα λαβουμε το d-nummer σε 15 μερες εχουν περασει 45 και ακομα τιποτα ,με αποτελεσμα να μην μπορουμε να τσεκαριστουμε και ο οαεδ στην ελλαδα δεν λαμβανει ενημερωση με αποτελεσμα να τηρει δικαιωμα αναστολης του ταμειου και φυσικα αλλο που δεν θελουν ευκαιρια ψαχνουν!!
                    κοινως κανε τον "αλεκο" και σε τρεις μηνες το ξαναβλεπεις το ολο θεμα!!!
                    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                    Comment


                      καλημερα σε ολους.Δεν ειπα οτι πηρα το u2.Απλως ρωτησα,οποιος ξερει κατι σας παρακαλω ας με ενημερωσει.Ευχαριστω πολυ

                      Comment


                        nai milu...!!pao tin tetarti na tous xegrapso..xe,xe..evgala eisitiria.kai domatio exo na meino(dieuthinsi)..nikiasa gia ena mina,,exo kai filous pano..kai pao gia polemo...!!
                        s'euxaristo para poly!!apo sena xekinisan ola..
                        na xeres poses fores exo diavasei to site pou mou esteiles..ekatontades..!!
                        apla ta xanaroto gia na eimai o.k.
                        filia polla!!!giorgos

                        Comment


                          Kalimera se olous!
                          Thelo na kat'arxin na zitiso signomi gia ta greeklish alla eimai se internet cafe stin bonni kai den exei ellinika!!!
                          Eimai sti germania edo kai 2 mines , stin bonni,kai gia kapoious sovarous logous prepei na figo apo edo kai na pao stuttgart na meino!!An einai efkolo thelo na me enimerosi poies einai oi diadikasies gia ta akoloutha:
                          1) Na ksedilotho apo to rathaus tis perioxis pou meno?(an xreiazetai)
                          2)ti mporo na kano me ton trapeziko mou logariasmo?(exo logariasmo stin sparkasse)
                          Efxaristo ek ton proteron!!!

                          Comment


                            Σε ευχαριστώ πολύ milu για την βοήθεια και τις απαντήσεις.

                            κάποιες επιπλέον ερωτήσεις.

                            1)Στα Γερμανικά που θα κάνω τώρα Ελλάδα,οι εταιρείες στην Γερμανία ζητάνε και χαρτί πιστοποιημένο για (Β1-Β2 κτλ)?Το ρωταω για να μείωνα το κόστος στα δίδακτρα εδω Ελλάδα,γιατί έχει επιπλέον έξοδα για τις εξετάσεις.Αν τους γράψω στο βιογραφικό οτι έχω γνώσεις Γερμανικών επιπέδου (Β1),και οτι τα μιλάω και γράφω σχετικά καλά,θα υπάρξει πρόβλημα,η συνήθως ζητάνε και χαρτί?Ειχα διαβασει καπου οτι απλως σε τεσταρουν στην συνέντευξη και δεν χρειάζεται χαρτί.

                            2)Την προυπηρεσία μου σαν οδηγός,χρειάζονται συστάσεις (απο Ελλάδα) οι εργοδότες στην Γερμανία?Την κοιτάν αποδεδειγμένα με κάποια χαρτιά?Η απλώς αν τύχει και με προσλάβουμε θα εχω εκεί κάποια δοκιμαστική περίοδο για να με δουν επι το έργον?Αν θέλουν χαρτιά πρεπει να ζητήσω συστατικές επιστολές απο τους εργοδότες πουχω δουλέψει στην Ελλάδα?Αν δεν τους παω (γιατι στην 1 δουλεια εδω Ελλαδα ειχε υπαρξει ενα θεμα προσωπικο και δεν θέλω ναχω παρε δωσε ξανα) θαχω καμια τύχη?

                            3)Σχετικά με τα εργοστάσια,(για εργασια ως χειριστης μηχανων παραγωγης),και με τα γραφεία ευρεσεως εργασίας στην Γερμανία,(που δεν γινεται εξαλου να βρεις και αλλιως δουλεια εκει,χωρις γνωστό),λειτουργούν (ΟΛΑ) με τις συμβάσεις των 800 Ε τον μήνα?Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εργασία σε εργοστάσια με τουλάχιστον 1000-1200 τον μήνα καθαρά?

                            Αν οχι καλώς,αν τυχόν ναι σε τι εργοστάσια (αν γνωρίζεις) δίνουν καλύτερους μισθούς σε ανειδικευτους (με σχετική προυπηρεσία σε μηχανές παραγωγής)?

                            Ευχαριστω

                            Comment


                              Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις,πολύ καλές οι σελίδες που μου έστειλες.Γίνομαι κουραστικός τώρα εχω μερικές τελευταίες ερωτήσεις.(δεν θελω να σε ταλαιπωρώ,οποτε βρεις χρόνο μου απαντάς).

                              1)Αν εργαστω στην βιομηχανια,υπαρχουν πιθανοτητες να γινω ποτε μονιμος σε καποια εταιρεια,και με καλυτερες απολαβες?Το ρωταω αυτο γιατι με τα γραφεια αλλαζεις συνεχως εταιρειες.Καποιες αγγελιες (στα γραφεια ευρεσεως εργασιας) γραφουν οτι υπαρχουν πιθανοτητες μονιμοτητας,γνωριζεις κατα ποσο ισχυει αυτο η τις περισσοτερες φορες το αναφερουν για να τραβηξουν κοσμο στις (προσωρινες θεσεις που ζητουν για να καλυψουν την χρονικη περιοδο) στις οποιες λογικα ισως δεν επιλεγει και πολυς κοσμος να παει (λογω της προσωρινης θεσεως εργασιας)?

                              2)Μεσω των γραφειων υπαρχει περιπτωση να βρω εργασια στην βιομηχανια (η σαν οδηγός αλλού) που να επενδυουν σε εσενα οι εργοδοτες?Καπου ειχα διαβασει οτι για 1 με 2 ετη καποιοι εργοδοτες επενδυουν σε εσενα και ειναι κατι σαν εκπαιδευτικη περιοδος.Πως θα ξεχωρισω τετοιες θεσεις εργασιας?(για να περιορίσω λίγο την ερευνα πανω στις προσωρινες θεσεις).Συνηθως ειναι οι αγγελιες που γραφουν (συμβαση αοριστου χρονου)?

                              3)Τα γραφεια οταν μετα το τελος της συμβασης σε αλλαζουν εταιρεια εργασιας,σου βρισκουν αλλη δουλεια κοντα στην πολη που μενεις?Η μακρια?(το ρωταω για το θεμα μετακομισης αυτο).

                              4)Μετα απο ποσο καιρο (και αν) δικαιουμαι επιδομα ανεργειας στην Γερμανια (ως ανειδίκευτος) ?Αφου δουλεψω μεσω γραφειου με συμβαση 6 μηνων η 12 μηνων.Αφου τελιωσει η συμβαση δικαιουμαι επιδομα ανεργειας (μετα απο 6 η 12 μηνες)?Ως ανειδίκευτος παντα?

                              5)Σχετικά με την φορολογία σαν άγαμοι θα δηλωθούμε με την αρραβωνιαστικιά μου.Αποτι εχω διαβάσει οι άγαμοι έχουν την μεγαλύτερη φορολόγηση απο όλους.Αναλόγως και την πόλη που μένεις.Σαν ανειδίκευτοι εργάτες η σαν οδηγός με μέσο μισθό 1000 Ευρω (καθαρά) τι φόρους θα πληρώνω/χρόνο?Τους φόρους τους κρατάνε απευθείας απο τον μισθό η τέλος του χρόνου πληρώνεις εξτρα?Το ρωτάω αυτό γιατι αν είναι να πληρώνεις εξτρα κάθε χρόνο (και αρκετά χρήματα),πρέπει να τα φυλάω αυτα τα χρήματα απ τον μισθό μου κάθε μήνα για να μπορώ να τα πληρώσω,άραγε οι μηνιαίες αποδοχές κατεβένουν και άλλο (απ το καθαρό ποσό).

                              6)Για εργασία σαν οδηγός (αν τυχόν γνωρίζεις) οι εργοδότες (απαιτούν) με το ξεκίνημα της εργασίας να γνωρίζεις (πάρα πολυ καλά) το οδικό δίκτυο της πόλης η των πόλεων που θα εργάζεσαι?

                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                Καλημερα απο την θεσσαλονικη! Ειμαι καινουριοs στο forum και επειδη ενδιαφερομαι και εγω να ανεβω στη γερμανια, θα ηθελα να σε ρωτησω αν ηδη εισαι στο Ντισελντορφ και πωs ειναι η κατασταση εκει στο χωρο τηs εργασιαs. Εχειs τακτοποιθει με το θεμα τηs διαμονηs η τηs δουλειαs;

                                Comment

                                Working...
                                X