Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απαραίτητα βήματα πρίν τη μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    gamatos!! dustixws etsi prepei na ginontai oi douleies stin ellada

    Comment


      #47
      Paidia kalispera .telika to E104 tha erthei upiresiaka ston germaniko forea RVD xtes katethesa kai tis karteles apo ta palia ensima pou eixa sto RVD kathos kai to apolutirio tou stratou (xoris na metafraso tipota apo ta 2) . ara dikio eixane sthn ellada pou legane oti to entupo E104 erxetai upiresiaka .
      KALH MERA KAI KALH SUNEXEIA SE OLOUS.

      ps sugnomh gia ta greekglish alla o upoligisths mou epathe ena atyximataki kai den mporo na grapso ellinika.

      Comment


        #48
        kalispera.thelo na rotiso opoion gnorizei na mou pei ean sta estiatoria ta afentika an se dilosoun me 400 eyro to atomo,milao gia zeygari,giati me parapano dyskola se dilonoun,meta apo poso kairo exoume dikaiomata sxetika me to na noikiaseis ena spiti i diafores alles kiniseis opos na se voithisei to oaed ktl stin germania?i me tetoia dilosi den dikaiousai tipota sxedon?
        perimeno apandisi sas...

        Comment


          #49
          nomizo oti ama eisai dilomenos gia 400 evro exeis MONO iatrofarmakeftikhn perithalpsi ,oaed den pairneis. Tora gia to spiti epeidi zitane xarti mistodosias ( TOUS TELEFTAIOUS 2 h 3 mhnes ) den sou dinoun spiti giati sou leei o idioktitis den tha mporeis na me pliroseis. Ekei tha se voithisei ean exeis kapoion filo pou na einai upsilomisthos h genika na deixnei megalo eisodima kai na mpei eguitis .

          Comment


            #50
            Originally posted by zita38 View Post
            nomizo oti ama eisai dilomenos gia 400 evro exeis MONO iatrofarmakeftikhn perithalpsi ,oaed den pairneis. Tora gia to spiti epeidi zitane xarti mistodosias ( TOUS TELEFTAIOUS 2 h 3 mhnes ) den sou dinoun spiti giati sou leei o idioktitis den tha mporeis na me pliroseis. Ekei tha se voithisei ean exeis kapoion filo pou na einai upsilomisthos h genika na deixnei megalo eisodima kai na mpei eguitis .
            αν έχεις όμως χρήματα k του δόσεις 3-4 ενοίκια μπροστά πάλι θα σου πει δε στο νοικιάζω ?

            Comment


              #51
              Originally posted by jose View Post
              αν έχεις όμως χρήματα k του δόσεις 3-4 ενοίκια μπροστά πάλι θα σου πει δε στο νοικιάζω ?
              Αυτό που λές στην Ελλάδα....στην Γερμανία δεν στο δίνουν με τίποτα!
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #52
                Originally posted by kosofos View Post
                Αυτό που λές στην Ελλάδα....στην Γερμανία δεν στο δίνουν με τίποτα!
                ναι το φανταστηκα!!!

                Comment


                  #53
                  Καλησπερα..
                  Βαση των οσων διαβασα το ε104 χρειαζεται για την εγγραφη στο αντιστοιχο ικα (αοκ). Αυτο θα κανω μια προσπαθεια αν δεν αποστελλεται μονο υπηρεσιακα να το παρω απο το ικα..
                  Το ε411 που χρειαζεται για το kindergeld απο που θα το παρω?
                  Ισχυει το οτι ως κοινοτικα εγγραφα δεν χρειαζονται μεταφραση?
                  Και κατι αλλο ξεκαθαριστε μου παιδια αν μπορειτε..Χρειαζεται να διακοψω το επιδομα τεκνων(τριτεκνιας σε 3 δοσεις) που παιρνω απο τον ΟΓΑ για να μπορω να παρω το kindergeld?
                  Διευκρινιζω οτι ειμαστε εγω και η συζυγος ανεργοι χωρις επιδομα ανεργειας.
                  Που και πως θα απευθυνθω σχετικα?
                  Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by epaminondas View Post
                    Το ε411 που χρειαζεται για το kindergeld απο που θα το παρω?
                    Ισχυει το οτι ως κοινοτικα εγγραφα δεν χρειαζονται μεταφραση?
                    Και κατι αλλο ξεκαθαριστε μου παιδια αν μπορειτε..Χρειαζεται να διακοψω το επιδομα τεκνων(τριτεκνιας σε 3 δοσεις) που παιρνω απο τον ΟΓΑ για να μπορω να παρω το kindergeld?
                    Διευκρινιζω οτι ειμαστε εγω και η συζυγος ανεργοι χωρις επιδομα ανεργειας.
                    Που και πως θα απευθυνθω σχετικα?
                    Αγαπητέ epaminondas διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω

                    ΕΕ - Οικογενειακές παροχές εργαζομένων - Η Ευρώπη σου

                    Για καλύτερη πληροφόριση σου μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα σύμβουλο EURES. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα. Τουλάχιστον αυτό κάνουν όλοι στην Ευρώπη....στην Ελλάδα?

                    **Επίσης τα κοινωτικά έγγραφα δεν θέλουν μετάφραση
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by kosofos View Post
                      Αγαπητέ epaminondas διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω

                      ΕΕ - Οικογενειακές παροχές εργαζομένων - Η Ευρώπη σου

                      Για καλύτερη πληροφόριση σου μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα σύμβουλο EURES. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα. Τουλάχιστον αυτό κάνουν όλοι στην Ευρώπη....στην Ελλάδα?

                      **Επίσης τα κοινωτικά έγγραφα δεν θέλουν μετάφραση
                      Σeυχαριστω πολυ Kosofos..!

                      Comment


                        #56
                        οπως ελεγε ο συγχωρεμενος ο παππους μου .. "Το μπουρ***λο σπιτι για παντρεια δεν γινεται" :P
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          #57
                          κι ομως ολες οι παροιμιες των παλαιων ανθρωπων εχουν δοσεις αληθειας,

                          Comment


                            #58
                            Για καλύτερη πληροφόριση σου μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα σύμβουλο EURES. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα. Τουλάχιστον αυτό κάνουν όλοι στην Ευρώπη....στην Ελλάδα?

                            **Επίσης τα κοινωτικά έγγραφα δεν θέλουν μετάφραση

                            Αυριο εχω ραντεβου τελικα με μια συμβουλο EURESμεσω ΟΑΕΔ
                            Οσον αφορα τωρα το Ε104 το πηρα απο το ΙΚΑ αλλα μονο μεχρι το ετος 2002.. για πιο πισω χρονολογικα χρειαζεται να παει κανεις με τις παλιες καρτελες των ενσημων στο μητρωο του ΙΚΑ για αιτηση..
                            Το Ε411 μου ειπαν μονο υπηρεσιακα θα αποσταλει στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ Γερμανιας..
                            Αρχιζω και βγαζω ακρη σιγα σιγα..

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by epaminondas View Post
                              Αυριο εχω ραντεβου τελικα με μια συμβουλο EURESμεσω ΟΑΕΔ
                              Αρχιζω και βγαζω ακρη σιγα σιγα..
                              Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #60
                                Καλησπερα σε ολους!Διαβασα προσεκτικα ολα οσα γραφετε και αγχωθηκα και λιγο για το τι πρεπει να κανω!! Θελω να ρωτησω κατι αλλο. Εχω τελειωσει γερμανικη φιλολογια και εχω δουλεψει για ενα χρονο σε ιδιωτικο σχολειο. Ομως οπως ολες σχεδον οι ιδιωτικες επιχειρησεις στην ελλαδα πια μου χρωστουσαν αρκετα λεφτα οποτε κ θελησα να φυγω. Μου εκαναν απολυση λογω ότου οτι το σχολειο θα εκλεινε κιολας και θα ανοιγε με νεα διευθυνση. Πως μπορω εγω τωρα να αποδειξω οτι εχω προυπηρεσια στο εν λογω σχολειο; Γιατι και να ζητησω χαρτι τωρα νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να μου το δωσουν. Μπορει μηπως να φανει καπως απο τα ενσημα μου; Σας ευχαριστω πολυ!

                                Comment

                                Working...
                                X