Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απαραίτητα βήματα πρίν τη μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by gg_nefeli View Post
    Πως μπορω εγω τωρα να αποδειξω οτι εχω προυπηρεσια στο εν λογω σχολειο; Γιατι και να ζητησω χαρτι τωρα νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να μου το δωσουν. Μπορει μηπως να φανει καπως απο τα ενσημα μου; Σας ευχαριστω πολυ!
    Κανονικά και να έχει κλείσει η επιχείρηση και να έχει αλλάξει όνομα, ΑΦΜ κτλ μπορεί να σου δώσει μια πιστοποίηση εργασίας για το διάστημα που εργάστηκες εκεί. Τώρα αυτό που ρωτάς απο τα ένσημα σου ναι μπορεί να φανεί σε πολλές περιπτώσεις π.χ στο Ε104 στο πεδίο 2.7 γράφει το όνομα του εργοδότη και την περίοδο απασχόλησης. Όμως όλα αυτά τα έγγραφα με τα ένσημα ή γενικά αυτά τα ευρωπαικά έγγραφα είναι για να επικοινωνούν μεταξύ τους οι οργανισμοί στην ΕΕ και όχι για να το παρουσιάζεις στον εργοδότη.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #62
      Καλησπερα..
      Βοηθηστε με σε κατι παιδια που πολυ πιθανο θα το εχετε περασει..
      Σημερα βγαλαμε τα διαβατηρια στα πιτσιρικια τα οποια ειναι ανηλικα.. Επειδη ομως δεν θα ταξιδεψουμε ολοι μαζι αλλα πρωτα εγω και κατοπιν η συζυγος και τα παιδια, θα πρεπει να εξουσιοδοτησω την γυναικα μου στην αστυνομια οτι επιτρεπω να παρει τα παιδια μαζι της..; Διοτι μου ειπαν οτι ως ανηλικα πρεπει να ειναι και οι δυο γονεις οποτε σε διαφορετικη περιπτωση πρεπει να γινει εξουσιοδοτηση.. Και κατι αλλο, δεν γνωριζω το διαστημα που θα μεσολαβησει μεχρι να μπορεσω να ανεβασω την οικογενεια επανω.. Μια απλη εξουσιοδοτηση θα μας καλυπτει αν π.χ. μεσολαβησουν 2-3 μηνες;
      Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μακροσκελες του μηνυματος...
      Νωντας

      Comment


        #63
        καλησπέρα Νώντα,

        Ναι χρειάζεται έγγραφη δήλωση απο τον δεύτερο γονιό υπογεγραμμένη σε αστυνομικό τμήμα (για να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής). Αν ταξιδεύεις με ελληνική αεροπορική εταιρία, δεν χρειάζεται μετάφραση. Αν όχι θα πρέπει να το μεταφράσεις (επίσημα) στ΄αγγλικά ή στη γλώσσα της χώρας με την αεροπορική της οποίας πετάς. Μελέτα εδώ EE - Ταξιδιωτικά έγγραφα για υπηκόους της ΕΕ - Η Ευρώπη σου εκεί που λέει Έγγραφα για ανηλίκους .

        Όλη αυτή η διαδικασία είναι εντελώς παρανοϊκή, αλλά ακόμη και σε φάση που ταξιδεύει ο ένας γονιός μόνος του με το παιδί έχει το δικαίωμα ο αστυνομικός να απαιτήσει έγγραφη βεβαίωση του γονιού που δεν ταξιδεύει, εκτός φυσικά αν ο ίδιος είναι παρών στο αεροδρόμιο για τους αποχαιρετισμούς και επομένως να βεβαιώσει εκ του φυσικού οτι συναινεί με το ταξίδι.

        Βρές εδώ ένα δείγμα στο πώς πρέπει να είναι http://www.mfa.gr/missionsabroad/cyp...entipa-ka.html άνοιξε το 3ο αρχείο Συγκατάθεση γονέα για ταξίδι ανηλίκου (με σφραγίδα θεώρησης) (Αυτό είναι απο την πρεσβεία στην κύπρο αλλά δές το σαν δείγμα)
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #64
          Καλησπέρα σας, η παρουσία των δύο γονιών χρειάζεται στο αστυνομικό τμήμα για να βγουν τα διαβατήρια. Μετά από εκεί και πέρα μπορεί το παιδί να ταξιδέψει ελεύθερα με τον οποιονδήποτε. Πέρα του οτι έχω ταξιδέψει μόνη μου με τα παιδιά μου, εχω πάρει και ξένο παιδί μαζί μου, χωρίς έγγραφη άδεια κανενός.

          Comment


            #65
            Originally posted by nk_christina View Post
            Καλησπέρα σας, η παρουσία των δύο γονιών χρειάζεται στο αστυνομικό τμήμα για να βγουν τα διαβατήρια. Μετά από εκεί και πέρα μπορεί το παιδί να ταξιδέψει ελεύθερα με τον οποιονδήποτε. Πέρα του οτι έχω ταξιδέψει μόνη μου με τα παιδιά μου, εχω πάρει και ξένο παιδί μαζί μου, χωρίς έγγραφη άδεια κανενός.
            nk_christina δεν ισχύει αυτό που λές τυπικά. Τώρα αν δεν σου κάναν έλεγχο άλλο αυτό και κατ εμένα τελείως τρελό και επικίνδυνο. Όπως όταν ο γονιός υπογράφει για να πάει μια εκδρομή το παιδί με το σχολείο έτσι και σε αυτήν την περίπτωση και ειδικά όταν βγάινεις απο τα σύνορα θα πρέπει να υπάρχει και η αντίστοιχη δήλωση. Υπάρχουν περιπτώσεις αρπαγής παιδιών είτε απο ξένους είτε απο χωρισμένους γονείς κτλ. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στην Ελλάδα δεν θα ζητήσουν και δεν θα ελέγξουν ποτέ τίποτα (Αίσχος) άμα πάς να πετάξεις όμως απο Γερμανία για άλλου πίστεψε με το έχω δεί με τα μάτια μου η μάνα να παρακαλάει τους αστυνομικούς ότι είναι η μάνα και τελικά απλά δεν πέταξε και έχασε την πτήση.

            Δές και εδώ http://www.griechisches-konsulat-stu...de/Page52.html για την περιοχή σου
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #66
              Θεωρητικά την συγκατάθεση την δίνει ο γονιός από την στγμή που υπογράφει για να βγει το διαβατήριο.
              Καλό είναι βέβαια να επιβεβαιώσουν και άλλοι γονείς αν έχουν ταξιδέψει μόνοι τους και αν τους ζήτησαν κάτι.
              'Ηρθα στην Γερμανία μόνη με τα παιδιά μου και το καλοκαίρι πήρα ένα παιδί ξένο από την Γερμανία και το πήγα στην Ελλάδα (που και πάλι δεν μου ζήτησαν κάτι) και το έφερα πάλι πίσω.
              Κάτι άσχετο υπογράφουμε για να στείλουμε το παιδί μας εκδρομή με το σχολείο, ώστε αν συμβεί κάτι να έχουμε εμείς την ευθύνη που το στείλαμε και όχι οι καθηγητές .

              Comment


                #67
                Σας ευχαριστω πολυ..
                Θα παω να κανω μια εξουσιοδοτηση στην συζυγο να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.. Ομως επειδη ειδα στα αρχεια..Δεν χρειαζεται να τρεχω σε πρεσβειες κτλ... Μια απλη εξουσιοδοτηση απο αστυνομια υποθετω οτι ειναι αρκετη;

                Comment


                  #68
                  Προετρεξα.. Απλα η φορμα μου δειχνει πως πρέπει να φτιαξω την εξουσιοδοτηση..
                  Ευχαριστω και παλι

                  Comment


                    #69
                    Στην αστυνομία είναι νομίζω οτι ποιο επίσημο.
                    Στην σελίδα που μας έστειλε ο Κόσοφος γράφει "Συγκατάθεση πρέπει να υπογράψει ο γονέας, ο οποίος δεν μπορεί να παραστεί στην διαδικασία της έκδοσης διαβατηρίου "
                    Όταν φτιάξαμε εμείς τα διαβατήρια ίσχυε αυτό, όμως μια φίλη μου ,μου είπε οτι δεν ισχύει πλέον αυτό θα πρέπει να είναι παρόντες και οι δύο γονείς ,δεν δέχονται πλέον την εξουσιοδότηση. Αν θέλει να φύγει κάποιος καλό είναι να έχει φροντίσει, να υπάρχουν τα διαβατήρια των παιδιών.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by epaminondas View Post
                      Σας ευχαριστω πολυ..
                      Θα παω να κανω μια εξουσιοδοτηση στην συζυγο να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.. Ομως επειδη ειδα στα αρχεια..Δεν χρειαζεται να τρεχω σε πρεσβειες κτλ... Μια απλη εξουσιοδοτηση απο αστυνομια υποθετω οτι ειναι αρκετη;
                      Ναι απο αστυνομια είναι μια χαρά όταν είσαι στην Ελλάδα....απο πρεσβεία/προξενείο όταν είσαι στο εξωτερικο
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #71
                        Καλημερα σε ολους.
                        Εχω μια απορια.
                        Σκοπευω να μεταναστευσω.
                        Μου ζητησανε τα παρακατω χαρτια: 1.πιστοποιητικο γεννησης
                        2.πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
                        3.ποινικο μητρωο.
                        Ολα αυτα μου τα ζητησανε στα Ελληνικα και Αγγλικα και με την ενδειξη APOSTILE.
                        Θελω να ρωτησω ποια διαδικα πρεπει να ακολουθησω,απο που θα προμηθευτω αυτα τα εγγραφα και ποσο θα μου κοστισει ολο αυτο.
                        Ευχαριστω.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by chriss.1983 View Post
                          Καλημερα σε ολους.
                          Εχω μια απορια.
                          Σκοπευω να μεταναστευσω.
                          Μου ζητησανε τα παρακατω χαρτια: 1.πιστοποιητικο γεννησης
                          2.πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
                          3.ποινικο μητρωο.
                          Ολα αυτα μου τα ζητησανε στα Ελληνικα και Αγγλικα και με την ενδειξη APOSTILE.
                          Θελω να ρωτησω ποια διαδικα πρεπει να ακολουθησω,απο που θα προμηθευτω αυτα τα εγγραφα και ποσο θα μου κοστισει ολο αυτο.
                          Ευχαριστω.

                          Γεια σου chriss.1983 !
                          Ρώτησε στο Κ.Ε.Π. Δήμου Βέροιας + Υπηρεσίες Δήμου Βέροιας.



                          Κ.Ε.Π. Δήμου Βέροιας + Υπηρεσίες Δήμου Βέροιας.

                          Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση.

                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #73
                            Ευχαριστω πολυ

                            Comment


                              #74
                              Καλημερα σε ολους!
                              Εχω μια απορια. Βρισκομαι ηδη στην Γερμανια και σκοπευω να κανω ενα Ausbildung εδω. Προς το παρων τελειωσα το β1 σε μια σχολη κ τον χειμωνα θα συνεχισω με β2. Η ασφαλιση μου στην Ελλαδα ισχυει μεχρι τον Φεβρουαριο. Δεν μπορω να καταλαβω αν η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης εχει καποια διαφορα με το s1. Και στην περιπτωση που εγω κ η κορη μου θελουμε να μεινουμε στην Γερμανια ποιο απαυτα χρειαζεται?

                              Comment


                                #75
                                γεια σας παιδια..σημαντικες οι πληροφοριες σας..εγω παω Μοναχο τον σεπτεμβριο και δν ειχα καθολου ενσημα στην ελλαδα.τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου για να ασφαλιστω εκει..ευχαριστω

                                Comment

                                Working...
                                X