Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Λοιπον επειδη εκανες quote το δικο μου ποστ, και απο κατω γραφεις ...οτι γραφεις.

    Εχω μια ζωη στην Γερμανια και μονο μετανοτουριστας δεν ειμαι.
    Ζω παρα πολλα χρονια εδω απτο 1989 και ο λογος που γραφω εδω μεσα ειναι επειδη εχω συνειδητοποιησει σε τι δυσκολη φαση ειναι η πατριδα μου και βλεπω πολλους συμπατριωτες μου να αναζητουν την τυχη τους σε αλλες χωρες.
    Καταθετω λοιπον εδω τις εμπειριες μου, απαντωντας σε συγκεκριμενες ερωτησεις απο ανθρωπους που πραγματι ψαχνουν να βρουν μια ακρη για να κανουν μια καινουργια αρχη.

    Το αν εχω δουλεψει; Εχω απτα 16 μου που δουλευα ενω πηγαινα παραλληλα σχολειο.
    Γιαυτο θα σε παρακαλουσα να σταματησεις τις επιθεσεις.

    Και να εισαι σιγουρος πως θα γινει αναφορα στο μηνυμα για αναρμοστη και απρεπης συμπεριφορα.

    Δεν εβρισε κανενας την πατριδα μας! Ξεκολλα! Λεμε τι στραβο εχει. Τωρα αν εσυ φορας παρωπιδες λογω νοσταλγιας που προφανως σε εχει πιασει, ειναι αλλο θεμα...

    Comment


      Originally posted by synnefaki View Post
      Λοιπον επειδη εκανες quote το δικο μου ποστ, και απο κατω γραφεις ...οτι γραφεις.

      Εχω μια ζωη στην Γερμανια και μονο μετανοτουριστας δεν ειμαι.
      Ζω παρα πολλα χρονια εδω απτο 1989 και ο λογος που γραφω εδω μεσα ειναι επειδη εχω συνειδητοποιησει σε τι δυσκολη φαση ειναι η πατριδα μου και βλεπω πολλους συμπατριωτες μου να αναζητουν την τυχη τους σε αλλες χωρες.
      Καταθετω λοιπον εδω τις εμπειριες μου, απαντωντας σε συγκεκριμενες ερωτησεις απο ανθρωπους που πραγματι ψαχνουν να βρουν μια ακρη για να κανουν μια καινουργια αρχη.

      Το αν εχω δουλεψει; Εχω απτα 16 μου που δουλευα ενω πηγαινα παραλληλα σχολειο.
      Γιαυτο θα σε παρακαλουσα να σταματησεις τις επιθεσεις.

      Και να εισαι σιγουρος πως θα γινει αναφορα στο μηνυμα για αναρμοστη και απρεπης συμπεριφορα.

      Δεν εβρισε κανενας την πατριδα μας! Ξεκολλα! Λεμε τι στραβο εχει. Τωρα αν εσυ φορας παρωπιδες λογω νοσταλγιας που προφανως σε εχει πιασει, ειναι αλλο θεμα...
      Αααα...ετσι?Εχω παρωπιδες?Εχεις γραψει ομως για τους μισθους πεινας που ειναι στην Γερμανια!!!
      Εμπρος λοιπον Ελληνες...φυγετε απο την Ελλαδα,να πατε στην Γερμανια να δουλεψετε για 800 ευρω τον μηνα.Η αλλιως μπειτε δουλοι σε ελληνικα εστιατορια,για να δουλευετε 100 ωρες την εβδομαδα με 1000 ευρω τον μηνα.Η μηπως εχω αδικο?

      Comment


        Originally posted by spiros View Post
        Εγω απλα σντιδραω στο βρυσιμο που ριχνουν εδω μεσα για την Ελλαδα,σε ενα φορουμ που ονομαζεται ''πατριωτακι''!!!...αν ειναι δυνατον....και ακριβως κανω οπως λες,καταθετω εμπειριες.Αλλα οσοι ειναι Ελλαδα,θελουν με το ζορι να τους λες,οτι εξω ειναι τελεια,ενω η Ελλαδα ειναι μπουρδελο.Αν λες κατι αλλο,δεν τους αρεσει,αλλα και δεν εχω καμια διαθεση να καθομαι να απανταω στον καθενα,γιατι εχω και αλλα πραγματα να κανω.Λοιπον ας νομιζει ο καθενας οτι θελει,καλα κανουν οσοι ζουνε χρονια εξω που δεν γραφουν τιποτα,γιατι θελει πολυ υπομονη,αυτο θα κανω και εγω,θα μπαινω μεσα,μονο για να παρω καμια πληροφορια.

        ΥΓ.Προσοχη στις πληροφοριες,απο τους μετανοτουριστες!!!
        Τι ειναι ο μετανοτουριστας?Καποιος που παει για 2-3 μηνες εξω να βρει δουλεια,με τα λεφτα του μπαμπα.Ειναι ολο βολτες ,καφεδες,και τσαρκες και γενικα βρισκει πολυ ωραια την χωρα που βρισκεται,απλα βεβαια,γιατι δεν εχει δουλεψει ακομα.Ας δουλεψει κανα δυο χρονια και μετα να μας πει,πως του φενεται η χωρα!!!
        Σπυρο καταρχας το να γραφει καποιος τα ασχημα της ελλαδας δεν ειναι βρισια αλλα πραγματικοτητα δυστυχως ! Αφου κιεσυ τα ξερεις δεν καταλαβαινω γιατι θυμωνεις .
        Και επσης δεν ειναι κακο να εχει ο καθενας την αποψη του και τα γουστα του ! Σταματα να θυμωνεις και να επιτιθεσαι ! Οσο για τους μετανοτουριστες υπαρχουν και αυτοι οπως το λες . Επισης ειναι αυτοι που περιμενουν να τα βρουν ολα ετοιμα , σπιτια δουλειες .......Οσο για την δουλεια που λες εγω σε πληροφορω οτι δουλευω και πηγαινω σχολειο για την γλωσσα και αισθανομαιι υπεροχα ! Βλεπω καθημερικα οτι προοδευω και οτι οι κοποι μου πιανουν τοπο ! Και για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη ικανοποιηση η μεγαλυτερη απολαυση ! Τι ειναι αυτο που λες οτι αν δουλεψει κανεις στο εξωτερικο κανα 2 χρονια δηλαδη τι?
        Απλως θα διαπιστωσει τι βλακεια που εκανε και δεν εφευγε νωριτερα απο ελλαδα !
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by spiros View Post
          Εγω απλα σντιδραω στο βρυσιμο που ριχνουν εδω μεσα για την Ελλαδα,σε ενα φορουμ που ονομαζεται ''πατριωτακι''!!!...αν ειναι δυνατον....και ακριβως κανω οπως λες,καταθετω εμπειριες.Αλλα οσοι ειναι Ελλαδα,θελουν με το ζορι να τους λες,οτι εξω ειναι τελεια,ενω η Ελλαδα ειναι μπουρδελο.Αν λες κατι αλλο,δεν τους αρεσει,αλλα και δεν εχω καμια διαθεση να καθομαι να απανταω στον καθενα,γιατι εχω και αλλα πραγματα να κανω.Λοιπον ας νομιζει ο καθενας οτι θελει,καλα κανουν οσοι ζουνε χρονια εξω που δεν γραφουν τιποτα,γιατι θελει πολυ υπομονη,αυτο θα κανω και εγω,θα μπαινω μεσα,μονο για να παρω καμια πληροφορια.

          ΥΓ.Προσοχη στις πληροφοριες,απο τους μετανοτουριστες!!!
          Τι ειναι ο μετανοτουριστας?Καποιος που παει για 2-3 μηνες εξω να βρει δουλεια,με τα λεφτα του μπαμπα.Ειναι ολο βολτες ,καφεδες,και τσαρκες και γενικα βρισκει πολυ ωραια την χωρα που βρισκεται,απλα βεβαια,γιατι δεν εχει δουλεψει ακομα.Ας δουλεψει κανα δυο χρονια και μετα να μας πει,πως του φενεται η χωρα!!!
          Σπυρο καταρχας το να γραφει καποιος τα ασχημα της ελλαδας δεν ειναι βρισια αλλα πραγματικοτητα δυστυχως ! Αφου κιεσυ τα ξερεις δεν καταλαβαινω γιατι θυμωνεις .
          Και επσης δεν ειναι κακο να εχει ο καθενας την αποψη του και τα γουστα του ! Σταματα να θυμωνεις και να επιτιθεσαι ! Οσο για τους μετανοτουριστες υπαρχουν και αυτοι οπως το λες . Επισης ειναι αυτοι που περιμενουν να τα βρουν ολα ετοιμα , σπιτια δουλειες .......Οσο για την δουλεια που λες εγω σε πληροφορω οτι δουλευω και πηγαινω σχολειο για την γλωσσα και αισθανομαιι υπεροχα ! Βλεπω καθημερικα οτι προοδευω και οτι οι κοποι μου πιανουν τοπο ! Και για μενα αυτο ειναι η μεγαλυτερη ικανοποιηση η μεγαλυτερη απολαυση ! Τι ειναι αυτο που λες οτι αν δουλεψει κανεις στο εξωτερικο κανα 2 χρονια δηλαδη τι?
          Απλως θα διαπιστωσει τι βλακεια που εκανε και δεν εφευγε νωριτερα απο ελλαδα !
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by spiros View Post
            Αααα...ετσι?Εχω παρωπιδες?Εχεις γραψει ομως για τους μισθους πεινας που ειναι στην Γερμανια!!!
            Εμπρος λοιπον Ελληνες...φυγετε απο την Ελλαδα,να πατε στην Γερμανια να δουλεψετε για 800 ευρω τον μηνα.Η αλλιως μπειτε δουλοι σε ελληνικα εστιατορια,για να δουλευετε 100 ωρες την εβδομαδα με 1000 ευρω τον μηνα.Η μηπως εχω αδικο?
            Για τα ελλην. εστιατορια δεν παιρνω θεση, γιατι πραγματι υπαρχουν συνανθρωποι και συμπατριωτες μας που εκμεταλλευονται ορισμενες καταστασεις....
            Ωστοσο...εχω ξαδερφη που δουλευε 3 βαρδιες σε εργοστασιο στην Ελλαδα 8ωρο κανονικα και συχνα πυκνα υπερωριες για 760 Ευρω τον μηνα!
            Εχω πολυ στενο συγγενικο μου προσωπο που δουλευει στα ΚΤΕΛ, 40 ωρες την βδομαδα, κανονικοτατα δηλ. και παιρνει 360 ευρω!

            Εδω τετοιους πενιχρους μισθους δεν εχει!
            Προφανως θα υποννοεις τις εταιρειες δανεισμου εργατων αλλα σε πληροφορω πως πληρωνουν πανω απο 1000αρικο και ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.
            Επισης να πληροφορησω εδω, γιατι το εχω ακουσει και απο αλλου, πως ως ανεδικευτος μην περιμενεις να παιρνεις 3000ευρω τον μηνα. Απο 1200 ως 2000 θα παιρνεις ως ανεδικευτος σε εργοστασιο

            Οι εργατες σε εταιρειες του στυλ Bosch Daimler Opel κτλ εχουν ηδη παρει ειδικοτητα παρακολουθωντας σεμιναρια ή και δινοντας και εξετασεις. Εχουν 20 ετης και εμπειρια πανω στην δουλεια τους και ειδικοτητα κατι που τους καθιστα πιο πανω απο τους ανεδικευτους στην μισθολογια. Αυτοι που εχουν συμβολαια εμμεσα με την εταιρεια παιρνουν περισσοτερα γιατι ειναι και τα συνταξιμα κτλ μεσα.

            Και εγω απορω Σπυρο γιατι επιμενεις να μιλας για Γερμανια ενω εισαι μολις λιγα χρονια στην Αυστρια.
            Προκειται για αλλη χωρα!

            Και κατι ακομα. Εδω και σε μια εταιρεια καθαρισμου να πας θα παιρνεις πανω απο 7 μην σου πω και 8,5 ευρω (και το ξερω πολυ καλα γιατι εχω δουλεψει και εγω εκει)την ωρα. Θα εισαι ασφαλισμενος με συνταξιμα αν ο μισθος που παιρνεις ξεπερναει τα 400ευρω. Αν δουλευεις λιγοτερες ωρες δεν πληρωνεις φορο, ειναι αφορολογητα.

            Για να τα θεσουμε τα πραγματα ως εχουν.

            Δεν παρακινω κανεναν να φυγει απτην Ελλαδα. Αλλα οποιος θελει, οποιος αναζητα κατι καλυτερο για αυτον και για την οικογενεια του, γιατι πολλοι εχουν και παιδια και αναζητουν να εχουν προοπτικες και μελλον τα παιδια τους, θα ειμαι εδω να απαντησω, οχι σταζοντας μελι, την αληθεια, αλλα θα πληροφορησω σωστα.

            Δεν μας απαντησες ομως...αφου ειναι τοσο χαλια εκει που εισαι γιατι δεν επιστρεφεις;

            Comment


              Παιδια γνωριζεται κατι για persona firma η καπως ετσι?Υπαρχει πιθανοτητα να σου βρουν δουλεια με ανταλαγμα το 20% του μισθου σου κατι τετοιο..επειδη δεν γνωριζω γλωσσα ισως με βοηθηση θελω πληροφοριες απο καποιον please!επισης με μαθηματα που ειπε η ευανθια πιο πανω που ν απευθυνθω??η πολυ που θα παω ειναι το μοναχο!λω επειγοντως μαθηματα!ποσο περιπου κοστιζουν?

              Comment


                Originally posted by νικος ιωακ View Post
                Παιδια γνωριζεται κατι για persona firma η καπως ετσι?Υπαρχει πιθανοτητα να σου βρουν δουλεια με ανταλαγμα το 20% του μισθου σου κατι τετοιο..επειδη δεν γνωριζω γλωσσα ισως με βοηθηση θελω πληροφοριες απο καποιον please!επισης με μαθηματα που ειπε η ευανθια πιο πανω που ν απευθυνθω??η πολυ που θα παω ειναι το μοναχο!λω επειγοντως μαθηματα!ποσο περιπου κοστιζουν?
                Αν εχεις την δυνατοτητα κατα την γνωμη μου που ειναι και αυτο που θα κανω εγω ξεκινησε ταχυρυθμα μαθηματα για ενηλικες στην Ναουσα που βλεπω οτι εισαι ωστε οταν πας εκει να εχεις τουλαχιστον μια επαφη.
                Για εντατικα ενηλικων που ειχα ρωτησει σε αλυσιδα φροντιστηριων κοντα στο σπιτι μου,με 3 ατομα μου ειχαν πει 200ευρω/μηνα και σε 9μηνες φτανεις στο επιπεδο του αντιστοιχου Lower.

                Comment


                  Originally posted by synnefaki View Post
                  Σε παρακαλω να λειπουν οι ειρωνειες...Δεν ξερω την ηλικια σου παντως η σταση σου δεν δειχνει ωριμοτητα.
                  Ειπες την αποψη σου. Σεβαστη. Απο κει και περα ας αφησουμε τον χωρο εδω για οσους πραγματι ενδιαφερονται να μαθουν για την ζωη εδω.
                  Αν εχεις αρνητικες εμπειριες απτην ζωη στην Γερμανια μπορεις να τις καταθεσεις και τερμα εληξε. Απο κει και περα δεν εχεις δικαιωμα να ειρωνευεσαι καποιον που ουτε καν γνωριζεις.
                  Ελπιζω να ληξει εδω το θεμα και σου ευχομαι να βρεις τον τοπο που θα ζεις χωρις παραπονα.

                  Comment


                    Originally posted by synnefaki View Post
                    Για τα ελλην. εστιατορια δεν παιρνω θεση, γιατι πραγματι υπαρχουν συνανθρωποι και συμπατριωτες μας που εκμεταλλευονται ορισμενες καταστασεις....
                    Ωστοσο...εχω ξαδερφη που δουλευε 3 βαρδιες σε εργοστασιο στην Ελλαδα 8ωρο κανονικα και συχνα πυκνα υπερωριες για 760 Ευρω τον μηνα!
                    Εχω πολυ στενο συγγενικο μου προσωπο που δουλευει στα ΚΤΕΛ, 40 ωρες την βδομαδα, κανονικοτατα δηλ. και παιρνει 360 ευρω!

                    Εδω τετοιους πενιχρους μισθους δεν εχει!
                    Προφανως θα υποννοεις τις εταιρειες δανεισμου εργατων αλλα σε πληροφορω πως πληρωνουν πανω απο 1000αρικο και ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΤΑΞΙΜΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.
                    Επισης να πληροφορησω εδω, γιατι το εχω ακουσει και απο αλλου, πως ως ανεδικευτος μην περιμενεις να παιρνεις 3000ευρω τον μηνα. Απο 1200 ως 2000 θα παιρνεις ως ανεδικευτος σε εργοστασιο

                    Οι εργατες σε εταιρειες του στυλ Bosch Daimler Opel κτλ εχουν ηδη παρει ειδικοτητα παρακολουθωντας σεμιναρια ή και δινοντας και εξετασεις. Εχουν 20 ετης και εμπειρια πανω στην δουλεια τους και ειδικοτητα κατι που τους καθιστα πιο πανω απο τους ανεδικευτους στην μισθολογια. Αυτοι που εχουν συμβολαια εμμεσα με την εταιρεια παιρνουν περισσοτερα γιατι ειναι και τα συνταξιμα κτλ μεσα.

                    Και εγω απορω Σπυρο γιατι επιμενεις να μιλας για Γερμανια ενω εισαι μολις λιγα χρονια στην Αυστρια.
                    Προκειται για αλλη χωρα!

                    Και κατι ακομα. Εδω και σε μια εταιρεια καθαρισμου να πας θα παιρνεις πανω απο 7 μην σου πω και 8,5 ευρω (και το ξερω πολυ καλα γιατι εχω δουλεψει και εγω εκει)την ωρα. Θα εισαι ασφαλισμενος με συνταξιμα αν ο μισθος που παιρνεις ξεπερναει τα 400ευρω. Αν δουλευεις λιγοτερες ωρες δεν πληρωνεις φορο, ειναι αφορολογητα.

                    Για να τα θεσουμε τα πραγματα ως εχουν.

                    Δεν παρακινω κανεναν να φυγει απτην Ελλαδα. Αλλα οποιος θελει, οποιος αναζητα κατι καλυτερο για αυτον και για την οικογενεια του, γιατι πολλοι εχουν και παιδια και αναζητουν να εχουν προοπτικες και μελλον τα παιδια τους, θα ειμαι εδω να απαντησω, οχι σταζοντας μελι, την αληθεια, αλλα θα πληροφορησω σωστα.

                    Δεν μας απαντησες ομως...αφου ειναι τοσο χαλια εκει που εισαι γιατι δεν επιστρεφεις;
                    Πολυ λαθος που συνεχιζεις να απαντας.Αφου μπαινει,δεν απανταει σε τιποτα απο οσα του λεμε,δεν εχει επιχειρηματα ριχνει κατι ασχετο κ βγαινει.Εγω αδυνατω να πιστεψω βασικα οτι μιλαμε με ενηλικα.Δεν υπαρχει συνοχη στην κουβεντα ουτε και διαλογος.Μου κανει εντυπωση μαλιστα που ειναι κ μεταναστης.Ειναι λες κ κοροιδευει.Τι να πω..

                    Comment


                      synnefaki κανεις λαθος στους μισθους.7.5 ευρω την ωρα πληρωνουν και καθαρα ειναι πολυ λιγα,λιγοτερο απο 1000ρικο.Μηπως δινεις μισθους χωρις τις κρατησεις,γιατι ειναι 20% οι κρατησεις,οποτε καθαρα ειναι πολυ λιγοτερα.
                      Επισης ειχες γραψει παλιοτερα και αυτα....
                      Αλλα...σε συγκριση με την Ελλαδα, και σε μια εταιρεια καθαρισμου να πατε, θα παιρνετε 400 ευρω με 20 ωρες εργασιας την εβδομαδα (δηλ. με μερικη απασχοληση, ασφαλως και υπαρχει και η δυνατοτητα πληρης απασχολησης)! Επειδη εχουμε και εμεις συγγενεις στην Ελλαδα και γνωριζουμε απτους μισθους εκει δεν συγκρινονται...

                      Comment


                        ΣΠΥΡΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΟΧΙΑΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ:ΕΡΓΑΤΡΙΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΤΙΡΙΟ ΠΙΠΕΡΙΑΣ ΦΛΩΡΙΝΗΣ(ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ) ΜΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ!!!!!!!2,5 ΕΥΡΟ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 10 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ,ΓΙΑ 25 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ..ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!![]

                        Comment


                          ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ VASO 31.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΥΡΟ.ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΝΧΑΙΜ).

                          Comment


                            Μια κι ο Σπυρος,δεν εχει αλλο καμια ορεξη,να ασχολειται με εσας.
                            Απλα καποια πραγματα δεν μπορω να τα αφησω αναπαντητα.Ο καθενας που διαβαζει ας βγαλει τα συμπερασματα του.

                            Και για να τελειωνουμε,οι μισθοι ειναι πολυ χαμηλοι στην Γερμανια,ασχετα τι νομιζουν στην Ελλαδα.Οσοι ειστε Ελλαδα και μιλατε καποια γερμανικα,πολυ απλα παρτε τηλεφωνο μια απο τις εταιριες ευρεσεως εργασιας και ρωτηστε ποσο πληρωνουν την ωρα.
                            Επειδη συνηθως λενε ποσο πληρωνουν ''bruto'',ρωτηστε για ''neto'' δηλαδη καθαρα.Αν δεν ξερουν να πουν,να ξερετε ειναι καπου 20% κρατησεις και ο μισθος δυσκολα περναει το 1000ρικο.Ρωτηστε για ποσες ωρες δουλεια,γιατι εχουν κανει φουλ ταιμ το 30ωρο και λιγα λεφτα βεβαια.Για να βρητε αυτες τις εταιριες καντε search στο google την πολη που θα πατε και ''zeitarbeit''.

                            Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

                            ΤΕΛΟΣ.

                            Comment


                              Γεια σας και απο εμενα! Ειμαι καινουργια στο forum και γενικοτερα καινουργια στην οποια λογικη των μεταναστων. Ποτε στην ζωη μου δεν ειχα σκεφτει την περιπτωση να φυγω απο την Ελλαδα και ειδικα απο οικονομικη αναγκη! Αλλα να που τα πραγματα εφτασαν εκει! Θελω κι εγω την βοηθεια σας και τις πληροφοριες σας!
                              Λοιπον, ειμαι 33 χρονων και ο συζυγος μου 38 και εχουμε ενα παιδακι 18 μηνων. Εγω ειμαι ηθοποιος αλλα εχω να δουλεψω 2,5 χρονια λογω εγκυμοσυνης και γεννας και απο περσι που προσπαθω να επανελθω τα πραγματα εχουν δυσκολεψει τοσο πολυ που ειδικα εδω στην θεσσαλονικη δεν βρισκω τιποτα και ισως μονο θα μπορουσα να κανω θεατρικο παιχνιδι σε σχολειο και παιδοτοπους με ελαχιστο ομως κερδος.
                              Ο αντρας μου ειναι οδηγος με 9 χρονια προυπηρεσια και ολες τις κατηγοριες διπλωματος αλλα ανεργος 2 χρονια. Εχουμε δικο μας σπιτι αλλα κατα τα αλλα μας συντηρουν οι αλλοι! Την γλωσσα δυστυχως δεν την γνωριζει κανενας μας παροτι ο αντρας μου γεννηθηκε στην Γερμανια αλλα δεν εμεινε καθολου. Εχουμε ομως εναν πολυ καλο φιλο που πηγε κι εκεινος προσφατα σχετικα στο Μανχαιμ σαν οδηγος και μπορουμε σαν αρχη να παμε εκει. Δεν ξερω ομως εγω τι θα μπορουσα να κανω? Και κατα ποσο θα μας φτανει ενας μισθος μεχρι να μαθω και εγω την γλωσσα (για να μπορω ισως να διεκδικησω κατι επανω στη δουλεια μου) για να μπορουμε να ζουμε καλα (δεν μιλαω για πολυτελειες!!!) και να ξεχρεωνουμε και δανεια εδω? Το παιδι μου μπορει να παει σε βρεφονηπιακο σταθμο εκει? Και αυτο μπορει να γινει μονο στην αρχη της χρονιας? Δηλαδη θα μπορει απο του χρονου? Και ειναι δωρεαν? Τι εννοειτε οταν λετε οτι μπορεις να πληρωνεσαι για να μαθεις ενα επαγγελμα? Και που μπορω να δω τι θα μπορουσα να κανω?
                              Ας μην ρωτησω αλλα προς το παρον και σας ζαλισω!
                              Συγχωρηστε το πολυ μεγαλο μηνυμα μου αλλα ειμαι τρομερα φοβισμενη και προσπαθω να βρω απαντησεις για να καταληξω!
                              Βοηθηστε με οσο μπορειτε σας παρακαλω....

                              Comment


                                Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                                ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ VASO 31.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΥΡΟ.ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΝΧΑΙΜ).
                                Δεν νομιζω να ασχοληθηκα παραπανω απο καποιους αλλους..γιατι αναφερθηκες συγκεκριμενα σε μενα; :-/

                                Comment

                                Working...
                                X