Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by spiros View Post
    Μια κι ο Σπυρος,δεν εχει αλλο καμια ορεξη,να ασχολειται με εσας.
    Απλα καποια πραγματα δεν μπορω να τα αφησω αναπαντητα.Ο καθενας που διαβαζει ας βγαλει τα συμπερασματα του.

    Και για να τελειωνουμε,οι μισθοι ειναι πολυ χαμηλοι στην Γερμανια,ασχετα τι νομιζουν στην Ελλαδα.Οσοι ειστε Ελλαδα και μιλατε καποια γερμανικα,πολυ απλα παρτε τηλεφωνο μια απο τις εταιριες ευρεσεως εργασιας και ρωτηστε ποσο πληρωνουν την ωρα.
    Επειδη συνηθως λενε ποσο πληρωνουν ''bruto'',ρωτηστε για ''neto'' δηλαδη καθαρα.Αν δεν ξερουν να πουν,να ξερετε ειναι καπου 20% κρατησεις και ο μισθος δυσκολα περναει το 1000ρικο.Ρωτηστε για ποσες ωρες δουλεια,γιατι εχουν κανει φουλ ταιμ το 30ωρο και λιγα λεφτα βεβαια.Για να βρητε αυτες τις εταιριες καντε search στο google την πολη που θα πατε και ''zeitarbeit''.

    Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

    ΤΕΛΟΣ.

    Πως φαινεται πως εισαι ολιγον τι ασχετος....καταρχας ενας Γερμανος εργοδοτης ποτε δεν θα σου απαντησει ποσα θα παιρνεις καθαρα, οχι λογω κακιας απλα επειδη αυτο εξαρταται απτην κατηγορια εφοριας που ανηκεις. Πχ αλλες κρατησεις εχεις ως ελευθερος αλλες ως παντρεμενος αλλες ως διαζευγμενος αλλες ως παντρεμενος με παιδια. Δεν τα βαζουμε οοοοολα σε ενα τσουβαλι!
    1200 επαιρνε ο αρραβ. της αδερφης μου. Ελευθερος θεωρειται και εχει τις περισσοτερες κρατησεις. Ενας παντρεμενος σαφως και παιρνει περισσοτερα καθως υπαρχει το λεγομενο kinderfreibetrag. Θελεις να σου τα σκεναρω ; 1400 παιρνει ενας γειτονας εδω και αυτος σε εταιρεια δανεισμου εργατων δουλευει και ειναι και ελευθερος.
    Σου μιλαω για δυο διαφορετικες πολεις και δυο διαφορετικες εταιρειες.

    Comment


      Originally posted by ironmum View Post
      Γεια σας και απο εμενα! Ειμαι καινουργια στο forum και γενικοτερα καινουργια στην οποια λογικη των μεταναστων. Ποτε στην ζωη μου δεν ειχα σκεφτει την περιπτωση να φυγω απο την Ελλαδα και ειδικα απο οικονομικη αναγκη! Αλλα να που τα πραγματα εφτασαν εκει! Θελω κι εγω την βοηθεια σας και τις πληροφοριες σας!
      Λοιπον, ειμαι 33 χρονων και ο συζυγος μου 38 και εχουμε ενα παιδακι 18 μηνων. Εγω ειμαι ηθοποιος αλλα εχω να δουλεψω 2,5 χρονια λογω εγκυμοσυνης και γεννας και απο περσι που προσπαθω να επανελθω τα πραγματα εχουν δυσκολεψει τοσο πολυ που ειδικα εδω στην θεσσαλονικη δεν βρισκω τιποτα και ισως μονο θα μπορουσα να κανω θεατρικο παιχνιδι σε σχολειο και παιδοτοπους με ελαχιστο ομως κερδος.
      Ο αντρας μου ειναι οδηγος με 9 χρονια προυπηρεσια και ολες τις κατηγοριες διπλωματος αλλα ανεργος 2 χρονια. Εχουμε δικο μας σπιτι αλλα κατα τα αλλα μας συντηρουν οι αλλοι! Την γλωσσα δυστυχως δεν την γνωριζει κανενας μας παροτι ο αντρας μου γεννηθηκε στην Γερμανια αλλα δεν εμεινε καθολου. Εχουμε ομως εναν πολυ καλο φιλο που πηγε κι εκεινος προσφατα σχετικα στο Μανχαιμ σαν οδηγος και μπορουμε σαν αρχη να παμε εκει. Δεν ξερω ομως εγω τι θα μπορουσα να κανω? Και κατα ποσο θα μας φτανει ενας μισθος μεχρι να μαθω και εγω την γλωσσα (για να μπορω ισως να διεκδικησω κατι επανω στη δουλεια μου) για να μπορουμε να ζουμε καλα (δεν μιλαω για πολυτελειες!!!) και να ξεχρεωνουμε και δανεια εδω? Το παιδι μου μπορει να παει σε βρεφονηπιακο σταθμο εκει? Και αυτο μπορει να γινει μονο στην αρχη της χρονιας? Δηλαδη θα μπορει απο του χρονου? Και ειναι δωρεαν? Τι εννοειτε οταν λετε οτι μπορεις να πληρωνεσαι για να μαθεις ενα επαγγελμα? Και που μπορω να δω τι θα μπορουσα να κανω?
      Ας μην ρωτησω αλλα προς το παρον και σας ζαλισω!
      Συγχωρηστε το πολυ μεγαλο μηνυμα μου αλλα ειμαι τρομερα φοβισμενη και προσπαθω να βρω απαντησεις για να καταληξω!
      Βοηθηστε με οσο μπορειτε σας παρακαλω....

      Λοιπον...βρεφονηπιακοι σταθμοι υπαρχουν. Μαλιστα σε ορισμενα παιρνουν απο 3μηνων βρεφη. Ωστοσο τα περισσοτερα απο 6 μηνων.
      Για παιδακια απο 2 χρονων υπαρχουν και θεσεις σε ορισμενους παιδικους σταθμους, τα λεγομενα Kindergarten. Απο 1,5 χρ. που ειναι το παιδακι σας σιγουρα μπορει να παει σε βρεφονηπιακο σταθμο.
      Ωστοσο πρεπει να σου πω, πως σε πολλες πολεις οι θεσεις για τα μωρακια σε βρεφονηπιακους ειναι καλυμμενες και πολλοι περιμενουν σε λιστα αναμονης.
      Μονο στα κρατιδια της πρωην ανατολ. Γερμανιας ειναι καλυτερα τα πραγματα, αλλα και στις μεγαλες πολεις υπαρχει η δυνατοτητα να βρεθει κατι καθως ειναι και περισσοτερες οι θεσεις.
      Απτον Ιανουαριο του 2013 εχει αποφασισθει πως καθε παιδακι ανω του ενος ετους δικαιουται μια θεση, και ετσι πολλες πολεις προσπαθουν να ιδρυσουν καινουργιους βρεφονηπιακους σταθμους.
      Εδω υπαρχει και η δυνατοτητα της νταντας, της λεγομενης Tagesmutter. Δεν ειναι οπωσδηποτε παιδαγωγοι ή νηπιαγωγοι αλλα εχουν επισκεφθει καποια απαραιτητα σεμιναρια και εχουν πολυετης εμπειρια στην προσοχη των παιδιων. Πολλες πολεις εχουν αναλαβει και συχρηματοδοτουν τους γονεις προκειμενου αν δεν βρισκουν θεση σε σταθμο να εχουν καποιον για την φυλαξη του παιδιου τους.

      Στην ερωτηση...αν θα παιρνει καλα λεφτα...αν θα σας φτανε να καλυψετε τα εξοδα σας, να ξεπληρωνετε τα δανεια σας κτλ...τι να απαντησω; Δεν ξερω τα προσωπικα σας δεδομενα.
      Εφοσον εχετε γνωστους εκει ρωτηστε τους για τον μισθο ως οδηγο...προφανως ως οδηγος λεωφορειου στον δημο; Αυτοι θα σας κατατοπισουν και για τα εξοδα κτλ.
      Παντως εδω θα εχεις και το μηνιαιο επιδομα του παιδιου, 184 ευρω.
      Αυτα. Οτι αλλο θελετε να ρωτησετε μπορειτε και με πμ

      Comment


        Σε ευχαριστω συννεφακι για την αμμεση απαντηση! Πραγματι μας εχουν ενημερωσει για τον μισθο που παιρνει ενας οδηγος σε μεταφορικη εταιρεια εν προκειμενο, αλλα επισης μας ειπανε οτι αν ηξερε γερμανικα και δουλευε σε γερμανικη εταιρεια (γιατι η συγκεκριμενη ειναι ελληνικη) τα λεφτα θα ητανε πολυ περισσοτερο γιατι ο γερμανος δεν δεχετε να δουλεψει οδηγος νταλικας με 1800. Ισχυει? Εχει κανεις εικονα απο αυτες τις αμοιβες?
        Τωρα οσο για μενα! Ξερει κανεις να μου πει τους μισθους των ηθοποιων στα κρατικα θεατρα της Γερμανιας? Υπαρχει καποιο σωματειο οπως εχουμε εδω το Σεη που μπορω μεταφραζοντας το στο google να διαβασω την αντιστοιχη συλλογικη συμβαση εργασιας??? Υπαρχουν τηλεοπτικα καναλια σε ολες τις πολεις που να κανουνε δικες τους παραγωγες ή ειναι οπως εδω ολα στην πρωτευουσα?

        Comment


          Καθε πολη και καθε κωμοπολη εχει το δικο της θεατρο. Εκει ανεβαζουν διαφορες παραστασεις. Σε πολεις οπως Αμβουργο, Στουτγκαρδη, Μοναχο,ή και Βερολινο υπαρχουν μεγαλα κρατικα θεατρα με διεθνης συμμετοχη ηθοποιων.

          Ωστοσο, επειδη οι ερωτησεις σου ειναι πολυ συγκεκριμενες για τον κλαδο σου και επειδη ανεφερες συγκεκριμενα για το Mannheim καλα θα ηταν να απευθυνθεις με τις ερωτησεις σου
          στο θεατρο της πολης

          http://www.nationaltheater-mannheim.de/de/

          Εκει θα παρεις σαφεστατα πιο καιριες απαντησεις.

          Ακομη για το Μανχαιμ συγκεκριμενα (μπορεις να το βαλεις και στα αγγλικα το Website)

          http://www.mannheim.de/

          εκει θα βρεις και τους παιδικους σταθμους, και τα εξοδα για διδακτρα, συτιση κτλ.

          Τωρα για τους μισθους...εξαρταται αν κανει υπεραστικα ταξιδια, σαν οδηγος μεταφορων ή αν ειναι μεσα στην πολη, αν χρειαζεται να διανυκτερευει εξω, αν χρειαζεται να δουλευει τα ΣΚ, γιορτες κτλ.
          Για εντος ειναι γυρω στα 1600 για υπεραστικα φτανουν και τα 2500. Εξαρταται απτην εταιρεια μεταφορων, λεγομενη Speditionsunternehmen και απτα ετη που θα εργαζεται εκει κτλ. Ο γερμανος δεν εχει προβλημα να αναλαβει μια δουλεια, ουτε υπαρχουν εδω δουλειες που τις αφηνουν για τους ξενους. Οποιος βρισκει την δουλεια την παιρνει. Αυτα ...μονο ο Αλβ....δουλευει για αυτα τα λεφτα ...μονο στην Ελλαδα τα χω ακουσει.
          Αν συμφωνησει ο αντρας σου και τον θελουν στην δουλεια θα τον παρουν. Παντως ως αρχη καλα ειναι αν μπει μες στα πραγματα και βρει κατι καλυτερο.
          Και γενικως...στον τομεα των καλλιτεχνικων υπαρχει κορεσμος, οπως σε ολες τις χωρες. Καλα θα ηταν να υπαρχει και μια ενναλακτικη λυση.

          Σε γενικες γραμμες οταν μιλαμε για μεταναστευση πρεπει να ειμαστε, ιδιως αν εχουμε και οικογενεια με παιδι, χαμηλων τονων και παντα ετοιμοι για ελυγμους. Δηλ. θα κανω και μια αλλη δουλεια προκειμενου να ορθοποδησω στην ξενη χωρα, ιδιως αν δεν κατεχω και την γλωσσα.



          μερικα links

          http://www.ktg-spedition.de/

          http://toptrucker.hr4you.org/job_finder.php?

          επισης μπορειτε να πατε στην σελιδα του γερμ. ΟΑΕΔ, λεγομενο Arbeitsagentur

          http://www.arbeitsagentur.de
          στο Jobbörse
          και εκει να βαλετε την πολη που σας ενδιαφερει
          και μετα
          ηθοποιος, Schauspielerin
          οδηγος μεταφ., LKW Fahrer

          Σας ευχομαι καλη τυχη

          Comment


            Σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ για τις πληροφοριες! Με παρεξηγησες ομως! Δεν ειμαι καμια ψωναρα που δεν κοιταει το οικονομικο της χαλι αλλα να κανει καριερα στο εξωτερικο!!! Φυσικα και ειμαι ετοιμη να κανω ελιγμους προκειμενου να εχει να φαει το παιδι μου! Και γι αυτο ρωτησα και στο πρωτο μου μηνυμα που μπορω να μαθω ποιες δουλειες ειναι αυτες που μεσω οαεδ (οπως υποθηκε σε καποιο μηνυμα παραπανω- δεν ξερω αν το ειχες πει εσυ-) μπορεις να πληρωνεσαι για να τις μαθεις. Γιατι ξερω πολυ καλα οτι αυτο που ονειρευομαι - να κανω δηλαδη και εκει την δουλεια μου - μπορει πολυ δυσκολα να συμβει και αυτο σιγουρα μετα απο καποια χρονια που θα εχω μαθει πολυ καλα την γλωσσα οχι απλα για να συννενοουμαι αλλα για να ερμηνευω! Αυτο ομως δεν μου κοβει τα φτερα στο να το ελπιζω και να το παλεψω και για αυτο προσπαθω να κανω την μεταβαση μου εκει πιο ανωδυνη ελπιζοντας οτι οι συνθηκες θα με ευνοησουν για να το πραγματοποιησω! Γι αυτο και μονο γι αυτο ρωταω!

            Comment


              Συγγνωμη δεν ηθελα να σε παρεξηγησω...
              Απλα το ειπα γιατι ρωτησες συγκεκριμενα για τους ηθοποιους. Προσωπικα εγω θαυμαζω το επαγγελμα σου και μου αρεσει σαν τρελη το θεατρο. Γιαυτο δεν τιθεται λογος παρεξηγησης. Απλα ηθελα να πω να εισαι ετοιμη για ολα τουλαχιστον στις αρχες. Γιατι σαφως εσυ θα ξερεις καλυτερα απο μενα πως θελει και σχεσεις αυτο το επαγγελμα. Καλο ειναι ομως να επικοινωνησεις εκει με το θεατρο της πολης, να τους γνωρισεις.

              Αν πας στην σελιδα του Arbeitsagentur και αντι για θεση εργασιας βαλεις πως ψαχνεις Ausbildungsstelle και την πολη που σε ενδιαφερει και θα σου βγαλει μετα ποιοι εργοδοτες κτλ προσφερουν θεση εκμαθησης επαγγελματος.
              Αν ξερεις τι συγκεκριμενα θα ηθελες να μαθεις μπορεις να βρεις πιο συγκεκριμενα κατι.
              Αν πατησεις τωρα το επαγγελμα αυτο σου βγαζει, διαφορες πληροφοριες για το επαγγελμα αυτο και ποσο πληρωνεσαι τον μηνα στα, συνηθως 3 ετη, που μαθαινεις το επαγγελμα.
              Εδω ακολουθουν ενα δυαδικο συστημα εκμαθησης. Δηλ. μια εισαι στην δουλεια, πχ για 2 βδομ., και τις επομενες 2 βδομ. σχολειο κτλ

              Αν ερθετε και πας και δηλωθεις στο Arbeitsagentur της πολης σου, θα συζητησεις εκει με τον υπαλληλο πως θελεις να μαθεις καποιο αλλο επαγγελμα και αυτος ή αυτη θα σε κατατοπισει θα σου δωσει πληροφοριες διευθυνσεις κτλ.
              Συνηθως αυτα αρχιζουν απο Σεπτεμβρη αντε Οκτωμβρη

              Comment


                Για BaFöG λιγο δυσκολο το βλεπω, παντρεμενη με παιδι και ο αντρας της να δουλευει, και 33 χρ. Εξαιρω βεβαια τυχον περιουσιακα στοιχεια, γιατι φυσικα δεν γνωριζω τι εχει η κοπελα.
                Kαι γενικως BaFöG δικαιουσαι κυριως οταν κανεις την πρωτη σου εκπαιδευση, τις πρωτες σου σπουδες κτλ, οχι αν εχεις ηδη ενα επαγγελμα και θελεις να ξανασπουδασεις κατι αλλο κτλ.
                Για θεση εκπαιδευσης ομως, ναι ειναι δυνατον! Υπο της μορφης του Umschulung. Εξαλλου υπαρχουν πολλα επαγγελματα που δεν εχουν τοσο ζητηση απτους νεους και μενουν καθε χρονο ενα σωρο αδειες θεσεις εκπαιδευσης. Βλεπε IHK Ausbildungsbörse etc.Η ερωτηση προφανως απευθυνοταν σe Ausbildungsvergütung.
                Kαι μιας και τεθηκε το θεμα της ηλικιας. Η θεια μου στα 55 που εφυγε απτο εργοστασιο πηγε και εμαθε Altenpflegerin , γηροκομος, με πολυ καλο βαθμο, και δουλεψε 10 και χρονια ως την συνταξη της.
                Ολα ειναι πιθανα

                Comment


                  Originally posted by synnefaki View Post
                  Εξαλλου υπαρχουν πολλα επαγγελματα που δεν εχουν τοσο ζητηση απτους νεους και μενουν καθε χρονο ενα σωρο αδειες θεσεις εκπαιδευσης.
                  Απο περιεργια και μονο κυριως τι ειδους επαγγελματα ειναι αυτα αν μπορεις να δωσεις καποια παραδειγματα ?

                  Comment


                    Da ich auch studiert habe weiss ich ganz genau was ich sage.
                    BaFöG wird einem problemlos gewährt wenn er 1. in Erstausbildung ist, und 2. ansonsten wenige Mittel zum Lebensunterhalt zur Verfügung hat. Sprich die Eltern wenig verdienen, bzw wenn man verheiratet ist der Ehemann wenig verdient...mit 2.500 als LKW Fahrer bezweifle ich das in diesem Fall BaFöG gewährt wird.

                    Ist man verheiratet und will man(n), bzw in diesem Fall, will Frau ein Zweitstudium anschliessen da bekommt man nicht so einfach ohne Weiteres BaFöG!
                    Ausserdem zahlt man für ein Zweitstudium auch noch Gebühren!
                    In vielen Bundesländern werden zur Zeit die Erststudiumgebühren abgeschaft, aber die Zweitstudiumgebühren werden bleiben, und sich auch noch vielleicht erhöhen.

                    Die gute Frau hat nicht über ein Masterstudium gefragt sondern über eine Ausbildungsstelle, im Sinne einer Umschulung da sie sich dessen bewußt ist, dass sie als Schauspielerin vielleicht nicht eine Stelle finden wird. Sie hat nie über ein Masterstudium was angedeutet.

                    Το γηροκομειο ή οποιαδηποτε αλλη δουλεια...δεν ειναι ΚΑΤΑΛΗΞΗ ειναι προοπτικη για εργασια.
                    Ή αλλιως οπως λεει ο λαος μας, η δουλεια δεν ειναι ντροπη!

                    Εχω σπουδασει και εχω γνωρισει και ακαδημαικους πολιτες που δεν ντραπηκαν ποτε να πιασουν να κανουν φασινα για τα προς του ζην.

                    Κατα ταλλα δεν καταλαβαινω την επιθεση προς το ατομο μου, εδωσα μερικες γενικες πληροφοριες...και πιστεψτε με κυρια ΜΙΛου εχω ασχοληθει παρα πολυ με το θεμα των σπουδων, BaFöG, εκπαιδευση κτλ.

                    Ευχομαι στην κοπελα να βρει οτι καλυτερο για αυτην και την οικογενεια της και να γινουν τα ονειρα της πραγματικοτητα. Και ισως την δουμε και πανω στο σανιδι και σε μια αυλαια

                    Ολα τα αλλα περι ανιδεοτητας κτλ απλα δεν τα σχολιαζω...

                    Comment


                      και κατι ακομα...

                      ο θειος μου ο συγχωρεμενος, ειχε περασει πρωτος Ιατρικη Αθηνων και δεν τον αφησανε να σπουδασει γιατι ο πατερας του ηταν κομμουνιστης, αγαπουσε ομως πολυ το θεατρο (αυτος με κολλησε το μικροβιο )
                      σπουδασε Δραματικη με καθηγητη τον Κατρακη και το πηρε το πτυχιο με Αριστα!

                      Αναγκαστηκε ηρθε Γερμανια και δουλευε ως εργατης.

                      Ηταν και παρεμεινε παντα κυριος. Ασχοληθηκε με τα κοινα, τελεσε προεδρος ελλ. κοινοτητας διοργανωσε θεατρικ. παραστασεις για τα ελληνοπουλα εδω, συνεβαλλε σε ενα σωρο τοπικους συλλογους, ηταν καθηγ. ελλην. γλωσσας και συγγραφεας ενος ελλ.γερμ. λεξικου.
                      και ναι..παραλληλα, εργατης!

                      Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΖΩΗ.

                      Comment


                        können Sie auf, Deutsch zu schreiben stoppen und Griechen verwenden? Dieses Forum ist über die Leute von Griechenland denkend an die Übersiedlung nach Deutschland. Wir können alles Gebrauch babelfish und zu übersetzen. dieses ist nicht der Punkt

                        Comment


                          Μια ζωη ζουμε εδω...ηθελα μονο να μοιραστω τις εμπειριες μου και να ενημερωσω τους οικογενειαρχες κυριως αλλα και τα νεα παιδια για τις δυνατοτητες που υπαρχουν εδω.

                          .λυπαμαι γιατι με τετοια ασχημη συμπεριφορα απο ενα δυο μελη εδω μεσα, κατεβαινει το επιπεδο του φορουμ

                          Μαλλον θα αναγκαστω να φυγω απτο φορουμ ή τουλαχιστον θα δεχομαι μονο προσωπικα μηνυματα για ερωτησεις, για οποιον νομιζει πως υστερα απο μια ολοκληρη ζωη εδω στην Γερμανια μπορω να του δωσω σωστες και καιριες πληροφοριες για την ζωη και τις δυνατοτητες εδω.

                          Βρισιδι δεν δεχομαι απο κανεναν ποσο μαλλον απτον καθε τυχοντα εδω στο διαδικτυο που καθιστα απο μονος του τον εαυτο του εκτος πραγματικοτητας μονο και μονο με την συμπεριφορα του.

                          Λυπαμαι

                          Comment


                            جمعت كل لينة هنا.لم يكن لديك وظيفة أخرى إلى القيام به ؛

                            Comment


                              Πολυ στεναχωριεμαι που αθελα μου εγινα η αιτια μιας τετοιας αψημαχιας! Δεν υπαρχει λογος νομιζω να γινονται ολα αυτα! Ο καθενας εδω μεσα λεει αυτα που γνωριζει απο προσωπικες του εμπειριες και εμεις που δεν ξερουμε, απλως μαζευουμε πληροφοριες. Ετσι κι αλλιως τα πραγματα ολοι μας θα τα αντιμετωπισουμε οι ιδιοι οταν βρεθουμε εκει και θα παρουμε τις απαντησεις μας απο τους αρμοδιους. Κανεις δεν επηρεαζει κανεναν και θα ειμασταν το λιγοτερο αφελεις να βασιστουμε μονο σε αυτα που διαβαζουμε γιατι πολυ απλα ειναι απλως αυτα που γνωριζετε γιατι ετυχε να το ψαξετε προσωπικα. Οποτε αντι να μαλωνετε μεταξυ σας για το ποιος βοηθαει περισσοτερο και ποιος τα λεει πιο σωστα, ριξτε τους τονους γιατι καποιοι εδω χρειαζομαστε τις γνωσεις ολων σας για να ξεκινησουμε απο καπου!!!

                              Comment


                                ακομα κι εδω τρωγονται οι ελληναρες..
                                μολις βρεθειτε μεταξυ σας βγαινει ο πραγματικος εαυτος σας που καταπιεζετε εκει στα ξενα οσοι φυγατε και ο ατοφιος ελ.χαρακτηρας οσων ειναι ακομα εδω..

                                Comment

                                Working...
                                X