Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    παιδια υπαρχει κ η μεταφραση google! :D

    Comment


      Originally posted by ironmum View Post
      Πολυ στεναχωριεμαι που αθελα μου εγινα η αιτια μιας τετοιας αψημαχιας! Δεν υπαρχει λογος νομιζω να γινονται ολα αυτα! Ο καθενας εδω μεσα λεει αυτα που γνωριζει απο προσωπικες του εμπειριες και εμεις που δεν ξερουμε, απλως μαζευουμε πληροφοριες. Ετσι κι αλλιως τα πραγματα ολοι μας θα τα αντιμετωπισουμε οι ιδιοι οταν βρεθουμε εκει και θα παρουμε τις απαντησεις μας απο τους αρμοδιους. Κανεις δεν επηρεαζει κανεναν και θα ειμασταν το λιγοτερο αφελεις να βασιστουμε μονο σε αυτα που διαβαζουμε γιατι πολυ απλα ειναι απλως αυτα που γνωριζετε γιατι ετυχε να το ψαξετε προσωπικα. Οποτε αντι να μαλωνετε μεταξυ σας για το ποιος βοηθαει περισσοτερο και ποιος τα λεει πιο σωστα, ριξτε τους τονους γιατι καποιοι εδω χρειαζομαστε τις γνωσεις ολων σας για να ξεκινησουμε απο καπου!!!
      Προσωπικα νομιζω παντα ειμαι χαμηλων τονων και αυτο το επιβεβαιωνουν οσοι με γνωριζουν. Αλλα...εγω εδωσα καποιες πληροφοριες και μου εγινε επιθεση στα γερμανικα πως ειμαι ασχετη και καλα θα κανω να μην λεω πολλα γιατι παραπληροφορω τον κοσμο....
      Το θεωρησα αστοχο...να μην πω αγενεστατο το σχολιο αυτο...οχι γιατι θελω να το παιζω ειδημων αλλα γιατι δεν εχω απολυτως κανεναν λογο να παραπληροφορω ουτε και αθελα μου τον κοσμο. Απλα ζω εδω μια ζωη και ...αθελα μου...γνωριζω καποια πραγματα. Οπως ακριβως γνωριζετε και εσεις καποια αν σας ρωτησω για Ελλαδα πχ.

      Νομιζω σου εδωσα οσες πληροφοριες μπορουσα, και ελπιζω εστω και λιγουλακι να βοηθησα. Αν οχι συγχωρεσε με αυτα γνωριζω αυτα σου γραφω.
      Σου ευχομαι να βρεις εδω αυτο που ζητας και στα επαγγελματικα σου.

      Υπαρχουν καποια ατομα εδω μεσα που...ορμανε...χωρις λογο...γιαυτο οποιος θελει καποια πληροφορια μπορει οποτε θελει να απευθυνθει στο προφιλ μου με πμ και θα του απαντησω, οσο καλυτερα μπορω

      Και επειδη ξαναεπεσε μια ...επιθεση...Οχι φιλε δεν καταπιεζομαι εδω στα ξενα. Δεν εχω κανεναν λογο να καταπιεστω.

      Comment


        Originally posted by synnefaki View Post
        Προσωπικα νομιζω παντα ειμαι χαμηλων τονων και αυτο το επιβεβαιωνουν οσοι με γνωριζουν. Αλλα...εγω εδωσα καποιες πληροφοριες και μου εγινε επιθεση στα γερμανικα πως ειμαι ασχετη και καλα θα κανω να μην λεω πολλα γιατι παραπληροφορω τον κοσμο....
        Το θεωρησα αστοχο...να μην πω αγενεστατο το σχολιο αυτο...οχι γιατι θελω να το παιζω ειδημων αλλα γιατι δεν εχω απολυτως κανεναν λογο να παραπληροφορω ουτε και αθελα μου τον κοσμο. Απλα ζω εδω μια ζωη και ...αθελα μου...γνωριζω καποια πραγματα. Οπως ακριβως γνωριζετε και εσεις καποια αν σας ρωτησω για Ελλαδα πχ.

        Νομιζω σου εδωσα οσες πληροφοριες μπορουσα, και ελπιζω εστω και λιγουλακι να βοηθησα. Αν οχι συγχωρεσε με αυτα γνωριζω αυτα σου γραφω.
        Σου ευχομαι να βρεις εδω αυτο που ζητας και στα επαγγελματικα σου.

        Υπαρχουν καποια ατομα εδω μεσα που...ορμανε...χωρις λογο...γιαυτο οποιος θελει καποια πληροφορια μπορει οποτε θελει να απευθυνθει στο προφιλ μου με πμ και θα του απαντησω, οσο καλυτερα μπορω

        Και επειδη ξαναεπεσε μια ...επιθεση...Οχι φιλε δεν καταπιεζομαι εδω στα ξενα. Δεν εχω κανεναν λογο να καταπιεστω.
        αντι να βοηθατε κοσμο εδω μεσα με τις εμπειριες που διαθετετε καταναλωνεστε σε αψιμαχιες..
        λυπαμαι....

        Comment


          anti nhja koitaxoume na voithisoume o enas ton allon analonomaste se kaugades!!!! a re ellinara

          Comment


            Για να μην αερολογουμε...συγκεκριμενα στοιχεια απο εμπειρες πηγες

            BaFöG

            Ποιος δικαιουται;

            Γενικες ερωτησεις και συγκεκρμενες απαντησεις

            http://www.bafoeg-rechner.de/FAQ/ueberhaupt.php


            εκει μεσα λεει μεταξυ των αλλων πως ...

            Eine Zweitausbildung wird nur ausnahmsweise gefördert;....

            Μια δευτερη εκπαιδευση χρηματοδοτειται μονο κατ'εξαίρεσην!!!

            Γενικως υπαρχουν δυο ειδη BaFöG

            elternabhängig
            elternunabhängig

            δηλ. αν εξαρτιεσαι ακομη απτους γονεις, πχ αν μενεις μαζι τους αν σου πληρωνουν αυτοι το ενοικιο κτλ
            και δευτερον αν δεν εξαρτιεσαι αλλο απτους γονεις, πχ αν δουλευεις παραλληλα ή αν εισαι παντρεμενος.

            Αν εισαι παντρεμενος λαμβανουν υποψιν τους και το εισοδημα του συζυγου.
            Επισης συνυπολογιζουν τυχον αλλες εισπραξεις στο οικογ. εισοδημα.

            Επισης βασικο ειναι και το Vermögen! δηλ. τα περιουσιακα στοιχεια σου, που τα ελεγχουν εξωνυχιστικα! Αν εχεις στο ονομα σου πανω απο 5200 δεν δικαιουσαι τιποτα.
            Στα λεφτα αυτα μετρανε και ακινητα κτλ τα παντα. Επισης ελεγχουν αν πριν κανεις την αιτηση εκανες καμια δωρεα οικοπεδου πχ κτλ. Ετσι αν εχεις γραμμενο κανενα τμ στο ονομα σου και ξεροχωραφο να ειναι δεν δικαιουσαι αν η αξια του ξεπερναει τα 5 χιλιαρικα.

            δες εδω
            Ακομη και το αυτοκινητο μετραει ως περιουσιακο στοιχειο και συνυπολογιζεται η αξια του.

            Στην τελικη...

            και να δικαιουται καποιος BaFöG πρεπει επιστρεψει τα μισα απο αυτα τα χρηματα μολις τελειωσει την εκπαιδευση του. Κανονικα το κανονιζεις με δοσεις, αν ομως πχ οι γονεις σου ή ο/η συζηγος διωχθει απτην δουλεια και παρει μια αλφα αποζημιωση, το μαθαινουν και πρεπει νατα επιστρεψεις επι τοπου!

            Επισης να πω πως ελεγχεται η αποδοση του φοιτητη. Αν δεν προχωραει η ομαδα, κοβεται...


            Εδω μπορει καποιος να υπολογισει απο μονος του αν δικαιουται κατι.
            (Προυποθετει καλη γνωση της γερμανικης γλωσσας)
            http://www.bafoeg-rechner.de/Rechner/

            Στα πανεπιστημια κτλ υπαρχουν ειδικοι υπαλληλοι που ελεγχουν τις αιτησεις και μπορουν να συνεισφερουν στην πληροφορηση σας.

            Η ολη παρεξηγηση ξεκινησε επειδη εγω αναφερθηκα στο Ausbildungsvergütung αυτα ειναι χρηματα που δινει ο εργοδοτης επιδοτουμενος απτο κρατος στον καθε μαθητευομενο σε ορισμενα επαγγελματα κατα την διαρκεια της εκμαθησης του επαγγελματος.
            πχ Bäcker φουρναρης
            παιρνει πχ 600 κατα το πρωτο ετος, καθε μηνα
            650 κατα το δευτερο ετος
            και 700 κατα το τριτο ετος (παραδειγμα ειναι αυτο αλλα καπου εκει κυμαινονται τα ποσά)
            Αυτα τα λεφτα δινονται στους μαθητευομενους γιατι υπαρχει στην εκμαθηση του επαγγελματος το λεγομενο δυαδικο συστημα, duales Ausbildungssystem. Δηλ. μαθαινεις πανω στην δουλεια, δουλευεις κανονικα και εχεις καποιες ωρες ή μερες που πρεπει να πηγαινεις σχολειο.

            Αυτο δεν εχει καμια σχεση με το BaFöG!

            Comment


              Συννεφακι μου και εγω αυτο το Ausbildungsvergütung που λες εννοουσα! Δεν μιλουσα ουτε για πτυχια ουτε για μεταπτυχιακα!!! Ειμαι ηθοποιος και με σπουδες και με εμπειρια και με πολλες δουλειες στην Ελλαδα! Αλλα επαναλβανω οτι λογω γλωσσας θα ειναι δυσκολο να παιξω καποια στιγμη στα Γερμανικα! Και αν ρωτησα αν θα μπορουσα να κανω κατι εκει σαν ηθοποιος ηταν περισσοτερο γιατι μου εχουν πει οτι υπαρχουν και πολλες ελληνικες θεατρικες ομαδες σε καθε σχεδον μερος! Αλλα απο εκει και περα σιγουρα θα χρειαστω και καποια αλλη δουλεια και θα με ενδιεφερε να μαθω καποια απο τα επαγγελματα που μπορουν να γινουν με αυτο το επιδοτουμενο εκπαιδευτικο τροπο! Και τιποτα παραπανω!!!

              Comment


                Σιγουρα θα βρεις και παλι τον κυκλο σου. Να μην στενοχωριεσαι. Κοιτα μονο να φροντισετε να βρειτε θεση για το μικρουλινι σας για να εχεις χρονο για εκπαιδευση ή δουλεια και ολα τα αλλα γινονται.
                Σας ευχομαι καλο ταξιδι αν το αποφασισετε τελικα

                Comment


                  Καλησπερα!Υπαρχει καποιο λινκ οσον αφορα το Ausbildungsvergütung για να μαθουμε πληροφοριες?

                  Comment


                    Ξέρετε αν υπαρχουν τμηματα εκμάθησης της γλωσσας στην γερμανια για αλλοδαπους (Ελληνες) εφοσον εχουν προηγηθει βέβαια και μαθήματα στην Ελλαδα ?? Σε τι επιπεδο γλωσσας θα πρεπει να βρίσκεσαι εφόσον εχεις ξεκινησει μαθήματα στην Ελλαδα αν πεις οτι μεταναστευεις για εργασια?
                    Επισης αν γνωρίζει καποιος για τις πρακτικές (γνωστά ως practicum εκει) μέσω γερμανικών πανεπιστημίων σε εταιρίες για ξεκίνημα δουλειάς τι ακριβώς γίνεται ?
                    ευχαριστω..

                    Comment


                      Originally posted by dimis00 View Post
                      Ξέρετε αν υπαρχουν τμηματα εκμάθησης της γλωσσας στην γερμανια για αλλοδαπους (Ελληνες) εφοσον εχουν προηγηθει βέβαια και μαθήματα στην Ελλαδα ?? Σε τι επιπεδο γλωσσας θα πρεπει να βρίσκεσαι εφόσον εχεις ξεκινησει μαθήματα στην Ελλαδα αν πεις οτι μεταναστευεις για εργασια?
                      ευχαριστω..
                      καλη ερωτηση που βασανιζει κι εμενα..
                      θα σου πω τι σκεφτηκα να κανω..
                      θα φτιαξω εναν ηλεκτρονικο φακελο με πτυχια, βιογραφικο, συνοδευτικη επιστολη(στα γερμανικα μεταφρασμενα τα 2 τελευταια), και θ αρχισω να στελνω μαιλ σ εταιρειες γραφοντας τους στα γερμανικα οτι ειμαι ο ταδε, εχω τα επιυναπτομενα προσοντα, και ειμαι στο ταδε επιπεδο γνωσης γερμανικης.Θα μπορουσα να διεκδικησω θεση εργασιας στην εταιρεια σας ή σε καποια αλλη?

                      πιστευω οτι καποιοι θα μπουν στον κοπο ν απαντησουν κι θα ληθει η απορια μου.

                      Comment


                        Originally posted by vaso31 View Post
                        Καλησπερα!Υπαρχει καποιο λινκ οσον αφορα το Ausbildungsvergütung για να μαθουμε πληροφοριες?
                        Καλημερα

                        ο γερμ. αντιστοιχος ΟΑΕΔ, Arbeitsagentur διαθετει ολες τις πληροφοριες για το καθε επαγγελμα
                        Μπορειτε να βρειτε κενες θεσεις εκπαιδευσης, μεσω της φορμουλας που γινεται και η αναζητηση εργασιας, αντι για θεση εργασιας να βαλετε Ausbildungsplatz, και φυσικα στην πολη, που σας ενδιαφερει.

                        Πληροφοριες για διαφορα επαγγελματα στο Berufenet



                        βαζετε εκει το επαγγελμα που θα θελατε

                        Αν πατησετε το κουμπακι Eingrenzen auf Gruppen (βρισκεται ακριβως απο κατω) μπορειτε να περιορισετε την αναζητηση σε διαφορους τομεις.


                        Και μετα σας βγαζει πχ στον τομεα Duale Ausbildungen px. Augenoptiker ολες τις πληροφοριες που σας ενδιαφερουν, προοπτικες επαγγελματος, φυση δουλειας, περιβαλλον εργασιας, προδριαγραφες, και το ποσο για το Ausbildungsvergütung καθως και κατα μεσο ορο τι χρηματα θα παιρνετε εφοσον εχετε τελειωσει την εκπαιδευση σε κανον. θεση εργασιας αργοτερα.

                        Comment


                          Originally posted by dimis00 View Post
                          Ξέρετε αν υπαρχουν τμηματα εκμάθησης της γλωσσας στην γερμανια για αλλοδαπους (Ελληνες) εφοσον εχουν προηγηθει βέβαια και μαθήματα στην Ελλαδα ?? Σε τι επιπεδο γλωσσας θα πρεπει να βρίσκεσαι εφόσον εχεις ξεκινησει μαθήματα στην Ελλαδα αν πεις οτι μεταναστευεις για εργασια?
                          Επισης αν γνωρίζει καποιος για τις πρακτικές (γνωστά ως practicum εκει) μέσω γερμανικών πανεπιστημίων σε εταιρίες για ξεκίνημα δουλειάς τι ακριβώς γίνεται ?
                          ευχαριστω..
                          Το επιπεδο γλωσσας απο Α1 ως C2 ειναι καθορισμενο για ολα τα ευρωπαικα κρατη.
                          Εξαρταται απτην δουλεια σου. Τι επαγγελμα θελεις να εξασκησεις εδω. Αλλες προδιαγραφες θα εχει πχ ενας συμβολαιογραφος, η καποιος υπαλληλος γραφειου και αλλες καποιος σε συνεργειο καθαρισμου. Εννοειται.
                          Ωστοσο βασικη προυποθεση παντου ειναι να συννενοεισαι!

                          Το Α1 νομιζω ειναι καλο για τουρισμο
                          Απο Α2 θα μπορουσε θεωρητικα καποιος να δουλεψει σε ενα εργοστασιο, αλλα με δυσκολιες.

                          Σε επιπεδο Β1 μπορεις να συννεοεισαι. Για να καταλαβαινεις τα παντα χρειαζεσαι Β2 (πχ σαν υπαλληλος σε τραπεζα ή σαν προγραμματιστης κτλ θα χρειαζοσουν τουλαχ. Β2)

                          Επισης να τονισω πως στις διαφορες περιοχες της Γερμανιας υπαρχουν και διαφοροι διαλεκτοι.
                          Πχ στην Βαυαρια...αν ακουσει καποιος βαυαρεζικα θα καταλαβει τι εννοω...
                          Στην Βαδη Βυρτεμβεργη ειναι τα Schwäbisch, αλλου Φρενκις αλλου Ζεχσις κτλ.

                          Για να μπορεις ανετα να συννενοησαι και να τους καταλαβαινεις χρειαζεται να εισαι εδω καποια χρονια οπου και μαθαινεις καλυτερα τις ιδιαιτεροτητες της καθε περιοχης στην ομιλια. Αλλο η γραμματικη απτα βιβλια και αλλο να ακους εναν βαυαρο να σου μιλαει

                          Ωστοσο πιστευω και με Α1 να ερθεις αν εχεις ορεξη και μερακι να μαθεις γρηγορα θα φτασεις στο Β1 που ειναι ενα καλο επιπεδο για αρχη στην Γερμανια.

                          Ασφαλως και ο καθε εργοδοτης αναλογως την φυση της δουλειας εχει και διαφορετικες απαιτησεις.

                          To kleines deutsches Sprachdiplom ειναι ενα καλο εισιτηριο. Για θεσεις σε ακαδημαικο επιπεδο, πχ θεσεις ερευνας στο πανεπιστημιο κτλ ετσι και αλλιως προυποθετουν να μιλας και απταιστα αγγλικα....

                          Σε διαφορες πολεις προσφερουν τα σχολεια της γειτονιας δωρεαν μαθηματα γερμανικης ως ξενη γλωσσα στους γονεις των παιδιων που φοιτουν στο σχολειο.
                          Δεν γνωριζω τιποτα αλλο για δωρεαν μαθηματα. Αυτο ξερω μονο, τουλαχιστον εδω σε μας. Μπορει σε αλλες πολεις να υπαρχει κατι...
                          Αυτο που ξερω πως υπαρχει παντου ειναι τα μαθηματα στα λαικα πανεπιστημια λεγομενα Volkshochschulen που προσφερουν μαθημ. γερμαν. ως ξενη γλωσσα σε πολυ καλες και προσιτες τιμες. Τα μαθημ. ειναι συνηθως τα απογευματα/βραδυ οποτε δεν εχεις προβλ. χρονου

                          Comment


                            Originally posted by synnefaki View Post
                            Το επιπεδο γλωσσας απο Α1 ως C2 ειναι καθορισμενο για ολα τα ευρωπαικα κρατη.
                            Εξαρταται απτην δουλεια σου. Τι επαγγελμα θελεις να εξασκησεις εδω. Αλλες προδιαγραφες θα εχει πχ ενας συμβολαιογραφος, η καποιος υπαλληλος γραφειου και αλλες καποιος σε συνεργειο καθαρισμου. Εννοειται.
                            Ωστοσο βασικη προυποθεση παντου ειναι να συννενοεισαι!

                            Το Α1 νομιζω ειναι καλο για τουρισμο
                            Απο Α2 θα μπορουσε θεωρητικα καποιος να δουλεψει σε ενα εργοστασιο, αλλα με δυσκολιες.

                            Σε επιπεδο Β1 μπορεις να συννεοεισαι. Για να καταλαβαινεις τα παντα χρειαζεσαι Β2 (πχ σαν υπαλληλος σε τραπεζα ή σαν προγραμματιστης κτλ θα χρειαζοσουν τουλαχ. Β2)

                            Επισης να τονισω πως στις διαφορες περιοχες της Γερμανιας υπαρχουν και διαφοροι διαλεκτοι.
                            Πχ στην Βαυαρια...αν ακουσει καποιος βαυαρεζικα θα καταλαβει τι εννοω...
                            Στην Βαδη Βυρτεμβεργη ειναι τα Schwäbisch, αλλου Φρενκις αλλου Ζεχσις κτλ.

                            Για να μπορεις ανετα να συννενοησαι και να τους καταλαβαινεις χρειαζεται να εισαι εδω καποια χρονια οπου και μαθαινεις καλυτερα τις ιδιαιτεροτητες της καθε περιοχης στην ομιλια. Αλλο η γραμματικη απτα βιβλια και αλλο να ακους εναν βαυαρο να σου μιλαει

                            Ωστοσο πιστευω και με Α1 να ερθεις αν εχεις ορεξη και μερακι να μαθεις γρηγορα θα φτασεις στο Β1 που ειναι ενα καλο επιπεδο για αρχη στην Γερμανια.

                            Ασφαλως και ο καθε εργοδοτης αναλογως την φυση της δουλειας εχει και διαφορετικες απαιτησεις.

                            To kleines deutsches Sprachdiplom ειναι ενα καλο εισιτηριο. Για θεσεις σε ακαδημαικο επιπεδο, πχ θεσεις ερευνας στο πανεπιστημιο κτλ ετσι και αλλιως προυποθετουν να μιλας και απταιστα αγγλικα....

                            Σε διαφορες πολεις προσφερουν τα σχολεια της γειτονιας δωρεαν μαθηματα γερμανικης ως ξενη γλωσσα στους γονεις των παιδιων που φοιτουν στο σχολειο.
                            Δεν γνωριζω τιποτα αλλο για δωρεαν μαθηματα. Αυτο ξερω μονο, τουλαχιστον εδω σε μας. Μπορει σε αλλες πολεις να υπαρχει κατι...
                            Αυτο που ξερω πως υπαρχει παντου ειναι τα μαθηματα στα λαικα πανεπιστημια λεγομενα Volkshochschulen που προσφερουν μαθημ. γερμαν. ως ξενη γλωσσα σε πολυ καλες και προσιτες τιμες. Τα μαθημ. ειναι συνηθως τα απογευματα/βραδυ οποτε δεν εχεις προβλ. χρονου
                            εχεις υποψη σου τι επιπεδο ζητανε για μηχανολογους και υπαλληλους ιατρειων?

                            Comment


                              Praktikum/ Praktika

                              Aποτι γνωριζω μπορεις να απευθυνθεις απευθειας στις εταιρειες που σε ενδιαφερουν ειτε με απλο μαιλ ή τηλεφωνημα ειτε ζητανε βιογραφικο κτλ.
                              Επισης στις σελιδες της καθ εταιρειας γραφουν και για πρακτικες.
                              Για ποιον κλαδο σε ενδιαφερει;

                              Κατι ακομη. Εδω δινουν μεγαλη βαση στο πως φαινεται το βιογραφικο!
                              Ολοι ζητανε tabellarischer Lebenslauf
                              Για να δειτε πως ειναι αυτο
                              ριξτε μια ματια εδώ

                              κανοντας κλικ στις εικονες κανετε μεγενθυνση

                              Comment


                                Originally posted by mikael View Post
                                εχεις υποψη σου τι επιπεδο ζητανε για μηχανολογους και υπαλληλους ιατρειων?
                                Ο γερμανος εργοδοτης συνηθως δεν ζηταει πτυχια γλωσσας, αν δεν προκειται πχ για επαγγελματα οπως δικηγορος, καθηγητης κτλ.
                                Θα κοιταξει το βιογραφικο σου και θα σε καλεσει στην συνεντευξη. Εδω ειναι απαραιτητο να μενεις εδω, γιατι με αλλο ματι βλεπει εναν υποψηφιο απο 2000χλμ μακρυα και με αλλο καποιον που μενει εντος πολης. Ασφαλως και αν μπορεις να βεβαιωσεις πως ειχες καποια μαθηματα γερμανικης αυτο δειχνει θετικο.

                                Θα σε καλεσει λοιπον... και θα συζητησει για τις σπουδες σου τις εμπειριες σου, γιατι θελεις την συγκεκριμενη θεση, γιατι εισαι καταλληλος εσυ για την θεση κτλ. για την φυση της δουλειας κτλ

                                Νιωθεις τον εαυτο σου ανετο για αυτο το ραντεβου; Τοτε δεν εχεις προβλημα.
                                Απλα και σταρατα

                                Υπαλληλοι ιατρειων συνηθως εχουν πολλα παρε δωσε με πελατες. Επομενως ειναι απαραιτητη η καλη συννενοηση. Ασε που εχουν και πολυ χαρτουρα, επομενως θεωρω απαραιτητη την καλη γνωση της γλωσσας.

                                Μηχανολογος...τι Μηχ. Μηχανικος; Προγραμματιστης; Συνηθως τα τεχνικα επαγγελματα εχουν σαν ατου και τα αγγλικα.
                                Ειχα μιλησει με συνεργατη του αντρα μου που ηταν ρωσος και μονο στα αγγλικα μπορουσαμε να συννενοηθουμε...απο γερμ. τα πυροβολουσε στα 5 μετρα...
                                Αλλα αν εχεις παρε δωσε με πελατες ...ε τοτε εννοειται οτι πρεπει να το κατεχεις το σπρεχαρισμα

                                Comment

                                Working...
                                X