Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εχεις δικιο. Μονο σε αστυνομ. τμημα την βγαζω; Η μπορω και στα ΚΕΠ;
    (ειδατε που ρωταω εγω τωρα για Ελλαδα...)

    Απτο προξενειο απο δω δεν μπορουμε να την βγαλουμε;

    Comment




      Απλά η φθηνότερη εταιρία στην Ευρώπη, ίσως κ παγκοσμίως. 26 Μαίου ήρθα Γερμανία με απευθείας πτήση τσάρτερ παρακαλώ από τη Ρόδο με 17 ευρώ (39 ευρώ τελική τιμή με τη βαλίτσα 20kg) Αν κάποιος αναρωτηθεί μήπως κ έκλεισα τα εισιτήρια από...... ΠΡΟΠΕΡΣΥ, όχι ! 4-5 μέρες πριν.. μία επίσκεψη στην ιστοσελίδα κ θα καταλάβετε.. Να συμπληρώσω πως κάτι Ολυμπιακές, easy jet κτλ για Ρόδο-Γερμανία θέλανε από 400 έως 800 ευρώ κ όχι τσάρτερ εννοείτε, θα σε γυρίσουν κ τη μισή Ευρώπη 18 ώρες στα αεροπλάνα κ τα αεροδρόμια ως που να φθάσεις !!! Ελπίζω να βοήθησα στο θέμα "φθηνά εισιτήρια"

      Comment


        ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΩΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

        Comment


          Originally posted by kostas1924gr View Post
          http://www.ryanair.com/en

          Απλά η φθηνότερη εταιρία στην Ευρώπη, ίσως κ παγκοσμίως. 26 Μαίου ήρθα Γερμανία με απευθείας πτήση τσάρτερ παρακαλώ από τη Ρόδο με 17 ευρώ (39 ευρώ τελική τιμή με τη βαλίτσα 20kg) Αν κάποιος αναρωτηθεί μήπως κ έκλεισα τα εισιτήρια από...... ΠΡΟΠΕΡΣΥ, όχι ! 4-5 μέρες πριν.. μία επίσκεψη στην ιστοσελίδα κ θα καταλάβετε.. Να συμπληρώσω πως κάτι Ολυμπιακές, easy jet κτλ για Ρόδο-Γερμανία θέλανε από 400 έως 800 ευρώ κ όχι τσάρτερ εννοείτε, θα σε γυρίσουν κ τη μισή Ευρώπη 18 ώρες στα αεροπλάνα κ τα αεροδρόμια ως που να φθάσεις !!! Ελπίζω να βοήθησα στο θέμα "φθηνά εισιτήρια"
          Το μονο κακο με την συγκεκριμενη εταιρεια ειναι οτι πεταει απο περιφερειακα αεροδρομια.(πχ Βολος,Ροδος κλπ κλπ).και ειναι λογικο.Γιατι αν πεταγε απο Βενιζελο με τους φορους που εχει ρο αεροδρομιο θα ειχε τιμες οπως ολοι οι αλλοι.
          Παντως περσυ που πεταξα απο Βολο-Ρωμη μπυ βγηκε πιο φτηνα απο το να πεταγα Αθηνα-Ρωμη ακομα και με easyjet ή aegean.Και στο τελικο ποσο βαζω και το ΚΤΕΛ που πηρα απο Αθηνα-Βολο.

          Comment


            Φίλε Μάνο δες το κ απ την άλλη σκοπιά όμως, πετάει από ΟΛΑ τα αεροδρόμια της ΧΩΡΑΣ εκτός από το Βενιζέλος της Αθήνας.. Εντάξει, δεν είναι κ το κέντρο της γης ούτε η Αθήνα ούτε το Βενιζέλος.. Ίσως πολιτική της εταιρίας να είναι να εξυπηρετεί φθηνά το κόσμο κ όχι να πληρώνει έμμεσα κ μέσο των φόρων τα γαμ@#@τικα ενοίκια στους Γερμανούς κ τα λαμόγια που φάγαν, φάγαν, φάαααααααααγανε καλά για να γίνει το Βενιζέλος. Τέλος, δε νομίζω κανείς να έχει απαγορέψει στην Ολυμπιακή, ή aegean ή easy jet τις πτήσεις από ΟΛΑ τα υπόλοιπα αεροδρόμια της χώρας πλην του Ελ. Βενιζέλος για εξωτερικό. Αλλά βλέπεις υπάρχουν ακόμα τα θύματα ή οι ματσωμένοι που σκάνε 800 ευρώ για να πεταχτούν Λονδίνο.. Η εταιρία αυτή μετά από πολύ πόλεμο κατάφερε εκτός από τη Κω που είχε προτοεγκατασταθεί να πάρει άδεια κ για Ρόδο, ΠΟΛΥ ΠΟΛΕΜΟ όμως. Ακούγονται διάφορα βέβαια όμως πως θα τη πετάξουν έξω από την Ελλάδα.. βλέπετε, χτυπάει πολλά συμφέροντα.. Αθάνατα Ελληνικά λαμόγια..

            Comment


              γεια σας και απο μενα και παλι! Και μια και πιασαμε το θεμα ταυτοτητων και διαβατηριων, ξερει κανεις να μου πει τι χρειαζεται να βγαλω για τον γιο μου που ειναι 18 μηνων?

              Comment


                Originally posted by ironmum View Post
                γεια σας και απο μενα και παλι! Και μια και πιασαμε το θεμα ταυτοτητων και διαβατηριων, ξερει κανεις να μου πει τι χρειαζεται να βγαλω για τον γιο μου που ειναι 18 μηνων?

                Γεια σου, χρειάζεται να βγάλεις ατομικό διαβατήριο στο παιδί όσο μικρό κ αν είναι για ταξίδι εξωτερικού (ακόμα κ εντός Ευρωπαικής Ένωσης). Στο αστυνομικό τμήμα ή τμήμα διαβατηρίων πρέπει να βρίσκονται κ οι δυο γονείς εκεί ή αν λείπει ο ένας τότε πρέπει να έχει δώσει εξουσιοδότηση σε 3ο πρόσωπο να παραστεί για τη διαδικασία έκδοσης διαβατηρίου (αυτό γίνεται για να μη μπορεί να πάρει ο ένας γονιός το παιδί κ εξαφανιστεί). Οπότε κάνε μια κλήση στο Αστ. τμήμα της περιοχής σου να δεις αν διαθέτει καταρχάς τμήμα διαβατηρίων εκεί κ τη χρειάζεται περαιτέρω για το μικρούλη σου

                Comment


                  Γερμανία ήρθα με παλιά ταυτότητα (του 2005, τη πρώτη που βγάλανε αφού κατάργησαν αυτή με το Χ.Ο). Το όλο θέμα είναι απλά στο να λέει το ονοματεπώνυμο μας στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ. Όντως 100-120 ευρώ για διαβατήριο δε λέει !!!

                  Comment


                    Originally posted by spiros
                    120 ευρω?Εχω γνωρισει καποιον απο Ασια και ανανεωσε το διαβατηριο του προσφατα στην Αυστρια με 40 ευρω.Πριν 3-4 χρονια ηταν Ελλαδα και μου ειπε οτι στην Αθηνα πληρωσε στην πρεσβεια του για να το ανανεωσει 50 ευρω.

                    Φίλε Σπύρο, 2 φιλαράκια φύγανε για Νορβηγία 13 Ιανουαρίου κ συγκεκριμένα για διαβατήριο θέλανε 90 ευρώ -τα παράβολα νομίζω- +10 με 15 ευρώ οι φωτογραφίες. Μετά θυμάμαι έμπαιναν σε μια ιστοσελίδα για να δούνε αν προχώρησε η διαδικασία (συνήθως κολλάει στο θέμα των φωτογραφιών, ο ένας πήγε κ ξαναέβγαλε). Τα 120 ευρώ τα είδα από άλλο μέλος εδώ κ εγώ αλλά τι 100, τι 120.. εξ άλλου από το Γενάρη έως τώρα το βρίσκω πολύ φυσιολογικό να το πήγαν κ στα 120 οι απίστευτοι !! Επίσεις τα παραδείγματα στα οποία αναφέρεσαι αφορούν έκδοση διαβατηρίων από ξένες χώρες κ όχι Ελλάδα. Δηλαδή μιλάς για έναν Ασιάτη που έβγαλε διαβατήριο στην Αυστρία ενώ για την Αθήνα έγινε πριν 3-4 χρόνια και συγκεκριμένα δεν έγινε από το Ελληνικό κράτος μιας κ όπως σίγουρα ξέρεις οι πρεσβείες είναι πάντα ένα "κράτος εν κράτοι"

                    Comment


                      Originally posted by spiros
                      Ακριβως και γιατι αλλες πρεσβειες να χρεωνουν τους πολιτες τους 40 ευρω και η ελληνικη 120 τους πολιτες τους!
                      Μαλιστα ο Ασιατης γκρινιαξε για την δικη του πρεσβεια,που χρεωνουν 50 στην Αθηνα και 40 στην Βιεννη.Θα ηθελα να βγαλω Αυστριακο διαβατηριο,αλλα μαλλον ειναι νωρις ακομα.


                      χαχχαχα έχεις δίκιο, μάλλον γιατί άμα δοκιμάσουν να το κάνουν αυτό στις άλλες χώρες θα ξεσηκωθεί ο κόσμος, δλδ να σου ζητάνε για ένα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ταξιδιωτικό έγγραφο ένα σκασμό λεφτά δεν είναι κ ότι καλύτερο !! Εμείς από την άλλη πέρα βρέχει κ "ώχου μωρέ, ποιος ασχολείται με αυτά τώρα, δε το χρειάζομαι το διαβατήριο" Αυτός ο "ωχ αδερφισμός" μας έφαγε όμως κ φθάσαμε εδώ που είμαστε !!

                      Comment


                        Originally posted by spiros
                        Ευτυχως εχω καινουργια ταυτοτητα και οπως λεει ο Αντωνης,μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας με αυτη.
                        Το διαβατηριο μου ληγει του χρονου τον Γεναρη.Θα παω να τους ρωτησω σε 1-2 μηνες και αν μου πουν αυτα τα ποσα,θα τους πω γιατι αλλες πρεσβειες χρεωνουν τους πολιτες τους 40 και 50 ευρω και αυτοι τοσο παραπανω.
                        Δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα.Με την Ελλαδα δεν εχω κανενα προβλημα,αλλα με την καθε κυβερνηση και τους πολιτικους που εχουν ρημαξει τα παντα και εχουν καταστρεψει τον κοσμο,εχω προβλημα και μαλιστα μεγαλο.Δεν θα τους τα σκασω τα 120 ευρω.Θα ρωτησω να δω,τι χρειαζεται και πως μπορω να βγαλω Αυστριακο διαβατηριο.Νομιζω σε 5 χρονια μπορω αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
                        Για να παρεις το αυστριακο διαβατηριο πρεπει να παρεις την Αυστριακη υπηκοοτητα. Υστερα απο 6 χρονια με το που ηρθες Αυστρια, εφοσον εισαι ή πολιτης της ΕΕ ή εχεις παντρευτει Αυστριακο πολιτη και ζεις σε εγγαμο βιο επι 5 χρονια.
                        Δες εδω για τις προυποθεσεις>

                        Comment


                          Καλησπέρα και πάλι σε όλους θέλω να ρωτήσω τι ισχύει με τα αυτοκίνητα μπορώ να πάρω το αμάξι μου μαζι και τι διαδικασίες Πρέπει να ακολουθήσω για να μην έχω πρόβλημα στην Γερμανία ευχαριστω εκ των προτερων

                          Comment


                            γεια σας παλι! Το θεμα ομως ειναι αν δεν θελεις να πουλησεις το αμαξι σου ή παραλληλα δεν μπορεις... Δηλαδη εμεις εχουμε καινουργιο αμαξι ενος ετους και με δανειο (αρα παρακρατηση αδειας). Θελαμε να το πουλησουμε αλλα αυτη τη στιγμη δεν θα παρουμε εδω ουτε αυτα που χρωσταμε για να το ξοφλησουμε τουλαχιστον και να μην μας μεινει και το χρεος και αμαξι δεν εχουμε και χρεωθουμε να παρουμε και αλλο εκει. Πρασινη καρτα βγαλαμε αλλα νομιζω οτι εφοσον υπαρχει παρακρατηση δεν μπορουμε να του περασουμε γερμανικες πινακιδες. Τι πρεπει λοιπον να κανουμε? Μπορει καποιος επισημα απο εκει να μαθει αν ισχυει ακομα οτι πρεπει να το εχεις 6 μηνες και μετα να το βγαζεις απο τα συνορα? Και αφου λογω ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχουν συνορα, που φαινεται ποτε το εφερες? Και αν το βγαλεις μπορεις να το ξαναβαλεις κατευθειαν ή πρεπει να μεινει εξω καποιο καιρο? Εδω μας ειπανε οτι δεν ισχυει πια ολο αυτο και μπορουμε να το εχουμε κανονικα με ελληνικες πινακιδες χωρις καποιο προβλημα φτανει να πληρωνουμε κανονικα ασφαλειες, τελη και πρασινες καρτες απο Ελλαδα.

                            Comment


                              Βρηκα ενα λινκ και ελπιζω να βοηθησει

                              Vom Antrag online über Personalausweis bis zum Umzug mit Hund und Katze - Serviceleistungen auf einen Blick, viele Tipps und Infos, wo wir was für Sie tun können.


                              Δυστυχως δεν βρηκα τιποτα στα ελληνικα αλλα για μεταφραση υπαρχουν διαφορα προγραμματακια στο ιντερνετ.
                              Επισης καλο ειναι να απευθυνθειτε στην γερμανικη πρεσβεια.
                              Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ακομη και αν ειναι με δανειο το αυτοκινητο. (ετσι κιαλλιως οι περισσοτεροι ειτε εδω ειτε εκει ετσι το αγοραζουν, ποιος ταχει ντουκου να τα σταξει;)
                              Απλα σιγουρα θα χρειαστεις μια βεβαιωση πως υπαρχει η αδεια.
                              Εδω υπευθυνοι για να δηλωσεις το αυτοκινητο ειναι το kfz zulassungstelle της πολης που θελεις να πας να κατοικησεις. Ασφαλως και αυτοι θα εχουν πληροφοριες (μπορεις να μιλησεις και στα αγγλικα αν δυσκολευεσαι στα γερμανικα. Τα τηλεφωνα θα το βρεις απτην επισημη σελιδα της πολης)

                              Αλλιως μπορεις να ρωτησεις και στην Γερμανικη Πρεσβεια της Θεσσαλονικης. Αυτοι θα μπορουν να σε ενημερωσουν και με εντυπα στα ελληνικα υποθετω

                              Comment


                                [QUOTE=spiros;29355]Δεν μπορεις να το δηλωσεις με γερμανικες πινακιδες,αν υπαρχει παρακρατηση κυριοτητας μεχρι να εξφληθει.Οταν πας σε ασφαλιστικη εταιρια να το δηλωσεις,αυτοι στελνουν τα χαρτια του αυτοκινητου στα κεντρικα γραφεια της καθε εταιριας αυτοκινητων και μαθαινουν αν εχει ξοφληθει η οχι.Μπορεις να το κυκλοφορεις εξω για ενα εξαμηνο.Τι κανεις απο κει και μετα δεν ξερω.[/QUOTE

                                Ετσι ακριβως ειναι Σπυρο. Το θεμα ειναι τι γινεται απο εκει και μετα. Και επειδη μου ειπανε οτι δεν ισχυει πια το εξαμηνο και δεν εχουμε προβλημα αλλα δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη σε αυτον που το ειπε, για αυτο ειπα μηπως καποιος απο εκει ξερει, ή μπορει να παρει καπου και να μαθει και να μου πει!

                                Comment

                                Working...
                                X