Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να ρωτισω κατι? Επιδει ειμαι ασχετος απο Γερμανια και αποφασισα προσφατα να ψαξω για δουλεια εκει γιατι εδω στην Ελλαδα ειμαι σε αδιεξοδο,..θα ειθελα να μου πειτε γνωμες για το περιβαλον εργασιας στην Γερμανια γιατι ακουω διαφορα οτι οι μισθοι ειναι κατω απο 800 ευρω κι οτι σου κανουν 5 μηνες συμβασεις και τετια και με εχουν τρομοκρατισει, μπορει καπιος να μου πει τι γινεται τωρα εκει κι αν αξιζει κανεις να ξεκηνησει να ψαχνει γι δουλεια Γερμανια μερια?? ευχαριστω και αναμενω τα φωτα σας...

    Comment


      Καλημέρα σε όλους σας πατριωτάκια εντός και εκτός Ελλάδας.΄Εκλεισα το αεροπορικό μου εισητήριο για Στουτκάρδη στις 12/12.Θα μείνω μόνη μου σε δωμάτιο που μου βρήκε γνωστός μου στο Reutlingen.Αφήνω στην Ελλάδα την κορούλα που θα γινει 1 χρονών τέλη του μήνα και τον άντρα μου με την φιλοδοξία να βολευτώ πρώτα εγώ από δουλειά που ξέρω τη γλώσσα και μετά να έρθει και η οικογένειά μου.Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχήν.Οποιος είναι από την περιοχή και γνωρίζει κάτι το οποίο θα μπορούσε να με βοήθησει θα ήμουν ευγνώμων.Καλή επιτυχία σε όλους όσους ψάχνονται

      Comment


        Originally posted by ELINA View Post
        Καλημέρα σε όλους σας πατριωτάκια εντός και εκτός Ελλάδας.΄Εκλεισα το αεροπορικό μου εισητήριο για Στουτκάρδη στις 12/12.Θα μείνω μόνη μου σε δωμάτιο που μου βρήκε γνωστός μου στο Reutlingen.Αφήνω στην Ελλάδα την κορούλα που θα γινει 1 χρονών τέλη του μήνα και τον άντρα μου με την φιλοδοξία να βολευτώ πρώτα εγώ από δουλειά που ξέρω τη γλώσσα και μετά να έρθει και η οικογένειά μου.Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχήν.Οποιος είναι από την περιοχή και γνωρίζει κάτι το οποίο θα μπορούσε να με βοήθησει θα ήμουν ευγνώμων.Καλή επιτυχία σε όλους όσους ψάχνονται

        εχεις πμ

        Comment


          Originally posted by ELINA View Post
          Καλημέρα σε όλους σας πατριωτάκια εντός και εκτός Ελλάδας.΄Εκλεισα το αεροπορικό μου εισητήριο για Στουτκάρδη στις 12/12.Θα μείνω μόνη μου σε δωμάτιο που μου βρήκε γνωστός μου στο Reutlingen.Αφήνω στην Ελλάδα την κορούλα που θα γινει 1 χρονών τέλη του μήνα και τον άντρα μου με την φιλοδοξία να βολευτώ πρώτα εγώ από δουλειά που ξέρω τη γλώσσα και μετά να έρθει και η οικογένειά μου.Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχήν.Οποιος είναι από την περιοχή και γνωρίζει κάτι το οποίο θα μπορούσε να με βοήθησει θα ήμουν ευγνώμων.Καλή επιτυχία σε όλους όσους ψάχνονται
          Good Luck !

          Comment


            Originally posted by ELINA View Post
            Καλημέρα σε όλους σας πατριωτάκια εντός και εκτός Ελλάδας.΄Εκλεισα το αεροπορικό μου εισητήριο για Στουτκάρδη στις 12/12.Θα μείνω μόνη μου σε δωμάτιο που μου βρήκε γνωστός μου στο Reutlingen.Αφήνω στην Ελλάδα την κορούλα που θα γινει 1 χρονών τέλη του μήνα και τον άντρα μου με την φιλοδοξία να βολευτώ πρώτα εγώ από δουλειά που ξέρω τη γλώσσα και μετά να έρθει και η οικογένειά μου.Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχήν.Οποιος είναι από την περιοχή και γνωρίζει κάτι το οποίο θα μπορούσε να με βοήθησει θα ήμουν ευγνώμων.Καλή επιτυχία σε όλους όσους ψάχνονται
            Καλη επιτυχια Ελινα !!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              καλημερα σε ολους..με τον αντρα μου κανουμε μαθηματα για να μαθουμε οτι μπορουμε..σκεφτομασταν να ανεβουμε ενα ταξιδι τον φεβρουαριο στην γερμανια να δουμε για δουλειες..(επειδη εχουμε δουλεια στην ελλαδα για ποσο ακομη αγνωστο)απλα για να μην μεινουμε ξεκρεμαστη θελουμε να το ψαξουμε λιγο..πια πολη θεωρητε ποιο καλη για εργασια..ευχαριστω πολυ για την μεγαλη προσπαθεια κ την βοηθεια σας!!

              Comment


                Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια που δίνεται με τις γνώσεις σας! Με την σειρά μας και εμείς ετοιμαζόμαστε να φύγουμε μια και είμαστε στην ανεργία εδώ και αρκετό καιρό.Εγώ είμαι 36 ετών ο άνδρας μου 43 και έχουμε και 2 παιδιά 15 και 11 ετών. Γλώσσα δεν ξέρουμε μόνο εγώ κάτι ψιλά. Στην Γερμανία έχω την μάνα μου και συγκεκριμένα στην Στουτγάρδη. Θα μας φιλοξενίσει στο σπίτι της μέχρι να μάθουμε έστω σε βασικό επίπεδο την γλώσσα ώστε να μπορέσουμε να βρούμε δουλειά. Εγώ τελείωσα ΙΕΚ και δούλευα ως γραμματέας και ο άνδρας μου έχει δουλέψει ως οδηγός ταξί, φορτηγού (έχει δίπλωμα Ε΄κατηγορίας) μέχρι και υπεργολάβος στον κατασκευαστικό κλάδο. Με απασχολεί πολύ έντονα το ότι θα πάρω τα παιδιά στην μέση της σχολικής χρονιάς. Τι λέτε βρε παιδιά θα τα καταφέρουμε? Δώστε ένα να αρχίσω να πακετάρω!

                Comment


                  Originally posted by Thess View Post
                  Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια που δίνεται με τις γνώσεις σας! Με την σειρά μας και εμείς ετοιμαζόμαστε να φύγουμε μια και είμαστε στην ανεργία εδώ και αρκετό καιρό.Εγώ είμαι 36 ετών ο άνδρας μου 43 και έχουμε και 2 παιδιά 15 και 11 ετών. Γλώσσα δεν ξέρουμε μόνο εγώ κάτι ψιλά. Στην Γερμανία έχω την μάνα μου και συγκεκριμένα στην Στουτγάρδη. Θα μας φιλοξενίσει στο σπίτι της μέχρι να μάθουμε έστω σε βασικό επίπεδο την γλώσσα ώστε να μπορέσουμε να βρούμε δουλειά. Εγώ τελείωσα ΙΕΚ και δούλευα ως γραμματέας και ο άνδρας μου έχει δουλέψει ως οδηγός ταξί, φορτηγού (έχει δίπλωμα Ε΄κατηγορίας) μέχρι και υπεργολάβος στον κατασκευαστικό κλάδο. Με απασχολεί πολύ έντονα το ότι θα πάρω τα παιδιά στην μέση της σχολικής χρονιάς. Τι λέτε βρε παιδιά θα τα καταφέρουμε? Δώστε ένα να αρχίσω να πακετάρω!
                  εφοσον εχεις την μανουλα σου εκει...τι το σκεφτεσαι;
                  ε οσο να ναι μεχρι ναμαθετε την γλωσσα θα σας ερθει καπως η αλλαγη αλλα μετα θα συνηθισετε
                  υπαρχουν και ελληνες με εταιριες ταξι εδω και σαν οδηγος φορτηγου θα βρει κατι πιστευω

                  Comment


                    καλη τυχη ελινα και καλο κουραγιο μακρια απο την κουκλα σου.

                    Comment


                      Για σας,ειμαι νεο μελος,μπραβο σας για την βοηθεια που δηνετε στον κοσμο.ειμαι ανεργη,εχουμε ενα παιδακι 15 μην,ο αντρας μου δουλευει,τον πλιρωσαν μετα απο 28 μηνες.τορα παλι 6 μηνες δεν πλιρωνουν,δεν φευγει απω δουλια επηδη ηταν μονημος εκανε πολυ υπομονι,αλλα τορα πριν μια βδομαδα τον εκαναν μια προταση για δουλια στο δοσσελδορφ,σκεφτομαστε να σηκωθουμε να φιγουμε τι να κανουμε,εγω ειμαι αισθητικος,τι λετε τα μπορεσω να βρω μια δουλια,οτι τιποτε,την γλωσσα βεβεα πολυ λιγο ξερω?

                      Comment


                        Καλησπέρα και από εμένα σε όλους εδώ και εκ των προτέρων θέλω ευχαριστήσω τους έλληνες που μένουν είδη γερμάνια και μας δίνουν τόσες σημαντικές πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε στα ερωτήματα που θέτουμε.
                        Για να μην κουράζω μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Στις 3 φεβρουάρη ανεβαίνω σε οικογενειακούς φίλους στο Duisburg για εύρεση εργασίας , είμαι Τεχνολόγος Μηχανικός αλλά λόγο γλώσσας δεν μπορώ να στηρίξω αυτό το επάγγελμα για αρχή.
                        Είμαι άνεργος είδη και ρωτώντας στον Ελληνικό ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μπορώ να πάρω ένα ειδικό έντυπο το λεγόμενο U2 και να γραφτώ στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ εκεί ώστε να μπορώ μέχρι τρεις μήνες να πληρώνομαι εκεί αφού βέβαια δεν έχει βρεθεί κάποια δουλειά που θα γίνει και διακοπή της επιδότησης πιο πριν από τους τρεις μήνες.
                        Το ερωτήματα μου είναι να μεταφέρω την ενεργεία μου και να γραφτώ στον Γερμανικό ΟΑΕΔ η όχι? Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει περίπτωση από αυτά που διαβάζω να μου προτείνουν εργασίες οι οποίες μπορεί να είναι πολύ μακριά από την ευρύτερη περιοχή του Duisburg και δεν θέλω να απομακρυνθώ από τους γνωστούς μου. Μάλιστα μια φίλη που ζούσε χρόνια εκεί μου προτείνει να καταθέσω το βιογραφικό μου ως έχει γιατί μπορεί να μου βρουν κάτι παραπλήσιο της δουλειάς μου και ας μην ξέρω τι γλώσσα καλά.
                        Η΄ να μην γραφτώ καλύτερα στον ΟΑΕΔ της Γερμανίας χάνοντας βέβαια την ευκαιρία κάποιων χρημάτων που θα τα έχω και ανάγκη στην αρχή, να φανταστείτε ότι 3 του μήνα φεύγω και 9 είναι να πάρω το μηνιάτικο μου από το ελληνικό ΟΑΕΔ 460 ευρώ.
                        Οποίος έχει πείρα επί του θέματος ας μου απαντήσει γιατί είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω, ευχαριστώ πολύ!!!!

                        Comment


                          Originally posted by synnefaki View Post
                          Καθε μηνα τα παιρνεις
                          Για 3 παιδια 558 ευρω
                          Σαν βρεφοκομος εχει δουλειες..το θεμα ειναι η γλωσσα. Οι Γερμανοι προσπαθουν να κανουν τα παντα για να μαθουν οοοολα τα παιδακια σωστα γερμανικα επομενως δυσκολα να προσλαβουν για την διαπαιδαγωγηση τους ατομο που δεν ξερει γρει γερμανικα. Σου μιλαω ρεαλιστικα τωρα. Επομενως για αρχη θα επρεπε να κανει καποια αλλη δουλεια η συζηγος.
                          Στις αστικες συγκοινωνιες; Απευθυνεσαι στο αρμοδιο Verkehrsverein της πολης σου. Δεν εχει διαγωνισμους κτλ ή βγαζουν αυτοι αγγελια..συνηθως οταν ζηταν παραπανω ατομα λη ρωτας απο μονος σου. Αλλα και εκει θελει γερμανικα
                          ΕΠΕΙΔΗ συνεφακι δεν θελουμε να μπλεξουμε σε μεγαλες πολεις και εγω και η γυναικα μου κοιταμε ας πουμε σε χωρια οπως berchtesganden grainau garmis ekei μηπως ξερεις αν υπαρχουν δουλεις ,η καλητερα επειχηρισεις, υπαρχει αναπτυξη δηλαδη η ειναι οπως εδω εξω δηλαδη απο 4,5 μεγαλες πολεις μετα πεφτει πεινα.Μην με παρεξηγισεις αν ειναι χαζη η απορια μου.Εγω ειμαι οδηγος εδω εκει σε τετοια χωρια θα μπορουσα να βρω δουλεια η πρεπει να ψαξω σε ΜΟΝΑΧΟ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.

                          Comment


                            Καλησπερα και απο μενα...ειμαι και εγω Γερμανια,μια αποφαση που παρθηκε το καλοκαιρι και τωρα εδω και 2 μηνες βρισκομαι στην Γερμανια και συγκεκριμενα στο Εσσεν ειναι μια ερκετα μεγαλη πολη πολυ κοντα σε Ντιζελντορφ και Ντορτμουντ...Δουλευω σε ενα ελληνικο εστιατοριο-φαστφουνταδικο..Θα ηθελα να σας πω και εγω την εμπειρια μου για να βοηθησω οσο μπορω οσους σκεφτονται να ανεβου..
                            Καταρχας ειμαι ανυπαντρος και ανεβηκα μονος μου πανω να δουλεψω σε αυτο το μαγαζι που το εχουν κατι οικογενειακοι μας φιλοι..στην αρχη με φιλοξενησαν μεχρι να βρω σπιτι...για να δηλωθεις πρωτα στην πολη θα πρεπει να εχεις νοικιασει σπιτι..(βεβαια καποιοι νοικιαστες ζητανε αποδειξεις οτι εργαζεσαι κιολας για να ειναι διασφαλισμενοι οτι θα παιρνουν το νοικι κανονικα) εγω για καλη μου τυχη βρηκα σπιτι ακριβως απο πανω απο το μαγαζι και ο νοικαρης μου ειναι ιδιος με αυτον που εχουν αυτοι στους οποιους εργαζομαι οποτε δεν χρειαστηκε καποιες εγγυησεις).Συνηθως ζητανε 2 μηνιατικα για εγγυηση αλλα και αυτο αναλογα τον νοικαρη.Σπιτια βρισκεις γενικα και σε καλες τιμες εδω (ενα αλλο ζευγαρι που ηρθε απο Ελλαδα και αυτο νοικιασε ενα σπιτι επιπλωμενο με τα ΠΑΝΤΑ μεσα κυριολεκτικα 400 ευρω μαζι με κοινοχρηστα και νερο...αφου δηλωθεις στη πολη και κανεις και κανεις και το συμβολαιο εργασιας σου με τον εργοδοτη σου πας σε καποιο απο τα ασφαλιστικα ταμεια που υπαρχουν εδω και σε ασφαλιζουν αμεσως αν εχεις κανει ολα τα παραπανω..εγω συγκεκριμενα δηλωθηκα στην ΑΟΚ και ειμαι πληρως ασφαλισμενος σε νοσοκομειακη περιλθαψη..επισις επειδη δεν γνωριζω και καθολου Γερμανικα υπαρχει μια υπηρεσια εδω κατι σαν τον δικο μας ΟΑΕΔ που σου πληρωνει ολα τα διδακτρα 6 μηνων για 300 ωρες για να μαθεις Γερμανικα και μετα για να σου ψαξουν και για καλυτερη δουλεια απο αυτην που δηλωνεις ιδιως αν παιρνεις και λιγα χρηματα...βεβαια ολα αυτα εχουν λιγο τρεξιμο και ιδιως αν δεν την ξερεις την γλωσσα ειναι αδυνατον να τα κανεις μονος σου,χρειαζεσαι καπιον γνωστη..εγω ειχα την καταλληλη βοηθεια...Επισις οσον αφορα την ζωη εχεις τα παντα..δεν σου λειπει πραγματικα τπτ..αλλη ποιοτητα ζωης και γενικα πολυ πρασινο...τα προοιντα στο μαρκετ εμενα μου φαινονται εμαφανως πιο φθηνα αποτι στη ελλαδα...και γενικα εχει τοσες πολλα πολυκαταστηματα στυλ ικεα που βρισκεις πολλα καλα πραγματα και φθηνα και σε προσφορες για να μπορεις να επιπλωσεις το σπιτι σου...Για μενα βεβαια το πιο δυσκολο ειναι οτι βρισκομαι μακρια απο την οικεγενεια μου και τους φιλους..αλλα περιμενω και τον αδερφο μου απο Φλεβαρη ωστε να ανηφορισει οποτε θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα..
                            Γενικα παντως αποτι ακουω υπαρχουν δουλειες αν εχεις ορεξη να δουλεψεις..ενα ειναι σιγουρο οτι δεν πας χαμενος..βεβαια ουτε θελω να παρακινησω καποιον ουτε να τον αποθαρρυνω..απλα καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη..για μενα ηταν πιο ευκολο να το αποφασισω να ανεβω μιας και ημουν ανεργος κατω και αλλο καποιος να το αποφασισει ενω εχει οικογενεια και παιδια..αυτα προς το παρον απο μενα και συγνωμη αν σας κουρασα..

                            Comment


                              file nick stam. apo tote mexri simera pos ta pas me ti glossa??
                              giati eimai kai ego na ertho k den milao katholoy, na elpizo oti tha matho kati eki?

                              Comment


                                Καλημέρα σε όλους. Σκεφτόμαστε με τον άντρα να φύγουμε από την Ελλάδα και να πάμε να κατοικήσουμε στην Στουτγκάρδη. Για τον άντρα μου είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα λόγο ότι θα έχει δουλειά εκεί.Το ζήτημα είναι αν θα βρώ εγώ δουλειά. Στην Ελλάδα εργάζομαι ως βοηθός λογιστή σε μία εταιρεία και έχω δεκαετής προυπηρεσία ενώ έχω τελειώσει και επαγγελματικό μακιγιάζ. Θεωρείται ότι θα βρώ δουλειά εύκολα?(όσον αφορά την γλώσσα ξέρω πολύ λίγα γερμανικά αλλά αν το αποφασίσουμε να φύγουμε θα κάνω ενταντικά)

                                Comment

                                Working...
                                X