Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    geia sas ithela na matho an mporo na vro douleia san kreopolis odigos fortigou i odigos leoforeiou milao teleia agglika kai mathaino germanika opios exei kati as mou pei euxaristo ,kali sunexeia.

    Comment


      καλησπερα και απο μενα εδω και 3 εβδομαδες ειμαι γερμανια βιρτζμπουργκ τα πραματα δεν ειναι και τοσο ευκολα εδω οταν δεν ξερεις γλωσσα ψαχνω δουλεια και σπιτι εχω κανει αιτησεις τουλαχιστον 4 φιρμες που εδω τα λενε τσαιντιρμπαιτ εχω γραφτει αρμπαιτ σαμ και περιμενω και ταυτοχρονα ψαχνω πορτα πορτα δουλεια εχω την οικογενεια μοθ κατω αθηνα το sal22 με νικ νειμ για την ωρα περναω πολλεσ δυσκολιες αλλα ελπιζω να τα καταφερω

      Comment


        Originally posted by stefanos sal22 View Post
        καλησπερα και απο μενα εδω και 3 εβδομαδες ειμαι γερμανια βιρτζμπουργκ τα πραματα δεν ειναι και τοσο ευκολα εδω οταν δεν ξερεις γλωσσα ψαχνω δουλεια και σπιτι εχω κανει αιτησεις τουλαχιστον 4 φιρμες που εδω τα λενε τσαιντιρμπαιτ εχω γραφτει αρμπαιτ σαμ και περιμενω και ταυτοχρονα ψαχνω πορτα πορτα δουλεια εχω την οικογενεια μοθ κατω αθηνα το sal22 με νικ νειμ για την ωρα περναω πολλεσ δυσκολιες αλλα ελπιζω να τα καταφερω
        φιλε στεφανε καλη δυναμη και πανω απο ολα καλη τυχη...!

        Comment


          καλησπερα σε ολους καλη τυχη σε οσους εφυγαν κ οσους το σκεφτονται..5 ιανουαριου θα παει η μητερα μου μοναχο εχει μια καλη φιλη..θελει προγραμμα κ σωστες κινησεις..για οσους θελουν να φυγουν οτι πληροφοριες μαθενω θα σας στελνω...ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!

          Comment


            Originally posted by haris View Post
            ΕΠΕΙΔΗ συνεφακι δεν θελουμε να μπλεξουμε σε μεγαλες πολεις και εγω και η γυναικα μου κοιταμε ας πουμε σε χωρια οπως berchtesganden grainau garmis ekei μηπως ξερεις αν υπαρχουν δουλεις ,η καλητερα επειχηρισεις, υπαρχει αναπτυξη δηλαδη η ειναι οπως εδω εξω δηλαδη απο 4,5 μεγαλες πολεις μετα πεφτει πεινα.Μην με παρεξηγισεις αν ειναι χαζη η απορια μου.Εγω ειμαι οδηγος εδω εκει σε τετοια χωρια θα μπορουσα να βρω δουλεια η πρεπει να ψαξω σε ΜΟΝΑΧΟ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ.
            .......................................

            Comment


              Γεια σου Χαρη,

              εχει παρα πολλες πολεις που υπαρχει βιομηχανια και γενικως αναπτυξη δεν ειναι μονο δυο τρεις. Αν ακους εδω για δυο τρεις ειναι γιατι εκει εχουν μαζευτει οι περισσοτεροι Ελληνες και για οσους δεν ξερουν την γλωσσα παιζει και αυτο εναν αλφα αρχικα ρολο.
              Στις περιοχες που γραφεις υπαρχει τουρισμος. Σαν οδηγος εχεις πολλες ευκαιιριες. Εννοεις φορτηγου, νταλικας ή λεωφορειου;
              Μπορεις να δεις στις σελιδες του αντιστοιχου γερμ. ΟΑΕΔ
              Startseite - www.arbeitsagentur.de εκει θα πας πανω πανω αριστερα εκει που λεει jobboerse
              και θα γραψεις επαγγελμα Berufskraftfahrer το πεδιο με την πολη αστο ελευθερο και θα σου βγαλει ενα σωρο αγγελιες. Αν δεις μια αγγελια που σε ενδιαφερει σε μια πολη που δεν γνωριζεις βαζεις
              www.την πολη που γραφει.de
              και θα βρεθεις στην επισημη σελιδα της αντιστοιχης πολης αποπου μπορεις να αντλησεις αφθονες πληροφοριες.
              Σου ευχομαι οτι καλυτερο

              Comment


                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

                νομιζω οτι περασα την "κοκκινη γραμμη" που αφορα την αντοχη μου στην αναζητηση της εργασιας στην Ελλαδα, ηδη αρχιζω επαφες με φιλους και συγγενεις στη Γερμανια, πρεπει να πω οτι ειμαι αρκετες ωρες στο forum σας, που το ανακαλυψα σημερα. Ειμαι 38 χρονων αποφοιτος ΤΕΙ Γραφικων Τεχνων με προυπηρεσια ομως σαν υπαλληλος γραφειου (Αρχειο, Παγεια, Ταμειο). Διαβασα στο forum για τις συνθηκες στη Γερμανια, δυστυχως δεν ξερω Γερμανικα, ειδα τις συζητησεις για προσφορα εργασιας σε εστιατορια και βιομηχανιες. Σαν δευτερη δουλεια εκανα τοιχογραφιες (επαγγελματικους χωρους, παιδικα δωματια, εσωτερικους χωρους)και ζωγραφικη σε ξυλα και παλια αντικειμενα. Υπαρχουν ελληνικα συνεργια που αναλαμβανουν ελαιοχρωματισμους οπου θα μπορουσα να δουλεψω, εννοειται πως θα μπορουσα να μαθω ολα τα κομματια της δουλειας περα απο το διακοσμητικο κομματι?
                ευχαριστω

                Comment


                  συνέχεια του θέματος εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...689/#post36892

                  Comment


                    Τελικά τι χαρτιά χρειάζονται?

                    Καταρχήν ενα μεγάλο ευχαριστώ για όλους όσους βοήθανε ώστε να κάνουν την δύσκολη αυτή διαδικασία της μετανάστευσης πιο έυκολη απαντώντας στα διάφορα ερωτήματα που εχουμε.Μετά απο 10 χρόνια ως στέλεχος σε μεγάλη πολυεθνική εταιρεία ηρθε και η απόλυση!!Απλά περικοπές και καμία εναλλακτική.Ετσι ηρθε και η σκέψη της μετανάστευσης στην Γερμανία.Οπότε αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές ολα τα post ειπα να συγκεντρωσω λίγο τα ερωτήματα ως πρός τι χαρτιά χρειάζονται?Δεν εχω οικογένεια οπότε χρειάζομαι?1)πιστοποιητικο γεννησης.2)πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.3)καινουργια ταυτότητα η και διαβατήριο . 4)δίπλωμα οδηγησης εχω το ελληνικό πρεπει να το αλλάξω?Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα θα μείνω στο Αμβούργο.Αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας!!!αν χρειαζεται και κατι άλλο η αν κάνω λάθος κάπου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

                    Comment


                      Originally posted by MICHAEL View Post
                      Καταρχήν ενα μεγάλο ευχαριστώ για όλους όσους βοήθανε ώστε να κάνουν την δύσκολη αυτή διαδικασία της μετανάστευσης πιο έυκολη απαντώντας στα διάφορα ερωτήματα που εχουμε.Μετά απο 10 χρόνια ως στέλεχος σε μεγάλη πολυεθνική εταιρεία ηρθε και η απόλυση!!Απλά περικοπές και καμία εναλλακτική.Ετσι ηρθε και η σκέψη της μετανάστευσης στην Γερμανία.Οπότε αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές ολα τα post ειπα να συγκεντρωσω λίγο τα ερωτήματα ως πρός τι χαρτιά χρειάζονται?Δεν εχω οικογένεια οπότε χρειάζομαι?1)πιστοποιητικο γεννησης.2)πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.3)καινουργια ταυτότητα η και διαβατήριο . 4)δίπλωμα οδηγησης εχω το ελληνικό πρεπει να το αλλάξω?Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα θα μείνω στο Αμβούργο.Αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας!!!αν χρειαζεται και κατι άλλο η αν κάνω λάθος κάπου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
                      να πας να δηλωθεις στον ΟΑΕΔ ανεργος να παρεις ενα εντυπο, μια βεβαιωση που χρειαζεται για να μπορεις και εδω να δηλωθεις στο αντιστοιχο Arbeitsagentur.
                      Μεταφρασε τα πτυχια σου και ολα τα σχετικα, συστατικες επιστολες κτλ και καλη τυχη!

                      ψαξε στα λινκ που εχω βαλει στο αντιστοιχο τοπικ για ευρεση εργασιας.

                      ευχομαι να σου πανε ολα καλα

                      Comment


                        Σε ευχαριστώ.Οσο για το θέμα του ΟΑΕΔ δεν ξέρω τι θα κάνω.Βλέπεις το σχέδιο είναι να ανέβω οταν θα μου βρούν δουλεία οι δικοί μου.Θα μείνω σε συγγενείς οπότε το θέμα του σπιτιού λύθηκε αρα μενει το θέμα της δουλείας.Δυστυχός και εγω δεν μιλαω γερμανίκα οπότε οτι βρεθεί απο δουλειά στην αρχή,παράλληλα σχολείο και διάβασμα μέχρι να σταθώ στα πόδια μου στο θέμα της γλώσσας .Τελικά μήπως ξέρεις σχετικά με το δίπλωμα οδηγησής??

                        Comment


                          Originally posted by MICHAEL View Post
                          Σε ευχαριστώ.Οσο για το θέμα του ΟΑΕΔ δεν ξέρω τι θα κάνω.Βλέπεις το σχέδιο είναι να ανέβω οταν θα μου βρούν δουλεία οι δικοί μου.Θα μείνω σε συγγενείς οπότε το θέμα του σπιτιού λύθηκε αρα μενει το θέμα της δουλείας.Δυστυχός και εγω δεν μιλαω γερμανίκα οπότε οτι βρεθεί απο δουλειά στην αρχή,παράλληλα σχολείο και διάβασμα μέχρι να σταθώ στα πόδια μου στο θέμα της γλώσσας .Τελικά μήπως ξέρεις σχετικά με το δίπλωμα οδηγησής??
                          εαν μπορεσεις στ αγγλικα να βρεις δουλεια στον τομεα σου εχει καλως..αλλιως υπολογισε οτι στον τομεα σου θα βρεις σε 1,5 ετος στην καλυτερη οπου θα εχεις φτασει μ εντατικα μαθηματα σε σημειο να μπορεις να σταθεις σε συνεντευξη και να υποσρτηριξεις τα γερμανικα που γνωριζεις..να τους δωσεις να καταλαβουν οτι γλωσσικα τουλαχιστον μπορεις ν εργαστεις στο περιβαλλον τους..
                          τωρα εαν πεσεις σε γερμανικη εταιρεια που επειδη εισαι σουπερ ντουπερ υπαλληλος θα σε προσλαβουν με κατω του μετριου επιπεδο γερμανικων αυτο ειναι αλλο θεμα..εχει συμβει αλλα ειναι δυσκολο ποσο μαλλον με τετοιο ανταγωνισμο πανευρωπαικα

                          Comment


                            Milu σε ευχαρίστω για την συμβουλή.Η αλήθεια είναι οτι θέλω και πρέπει να σταθώ στα πόδια μου σε έναν χρόνο,με εντατίκο διάβασμα και φυσίκα αυταπάρνηση όλων των άλλων θέματων.Δουλεία,σχολείο,σπίτι,διάβασμα και φτού και απο την αρχή.Αλλα αυτή θα είναι για μένα μια νέα αρχή,και οπώς πάντα κάθε αρχή ειναι και δύσκολη.Δυστυχως τα Γερμανίκα είναι το πρόβλημα,αν και μίλαω αγγλίκα και πολώνικα ,αυτα δεν φτάνουν.Το μόνο καλό είναι οτι δούλευα 10 χρόνια στην γερμανική εταιρεία σουπερ μάρκετ και εχω εμπειρία ως προς το αυστηρό γερμανικό εργασιακό περιβάλλον και της απαιτήσεις του.

                            Comment


                              Originally posted by mikael View Post
                              δεν εγινε μονο μια φορα..
                              και εαν θελουν να μιλανε γερμανικα ας μιλησουν στο τηλ ή οπουδήποτε αλλου..
                              Mikeal ερώτησης!!!
                              Τι πίνεις? στο έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν με απάντησες

                              Comment


                                Originally posted by tasos11 View Post
                                α ρε συνεφακι εισαι προτη
                                είναι είναι αυτή είναι η αλήθεια
                                τελικά θα πάω μόναχο... ο γιος μου είναι πρώτη τώρα και η κόρη μου έκτη δημοτικού... η κόρη μου πάει δύο χρόνια γερμανικά, ο γιος μου όχι.. λέώ να ανέβουν μόναχο τον ιούνιο όταν κλείσουν το σχολείο... τα ερωτήματα μου είναι.. 1. σε ποιές περιοχές του μονάχου έχει ελληνικά σχολεία? ή να τα πάω σε γερμανικό? και 2. αφού θα έχουν μπροστά τους το καλοκαίρ τα παιδιά υπάρχει κάτι κρατικό που να μπορέσουν να παρακολουθήσουν την γλώσσα έτσι ώστε να προσαρμοστούν καλύτερα... ευχαριστώ πολύ

                                Comment

                                Working...
                                X