Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

    PEFELE ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ.ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ .Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΒΑΥΒΑΡΙΑΣ,ΔΟΥΛΕΥΕ ΦΟΡΤΗΓΑ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΣΥΖΥΓΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΟΥ,ΠΩΣ ΒΡΗΚΕ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΝΕ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗ ΓΛΩΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ.ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ 4-6-8 ΧΡΟΝΩΝ.

    Comment


      #47
      Καλημερα σε όλους. Pefele ευχαριστώ για το μυνημα σου. Εγώ έχω 2 παιδια ενα αγοράκι που τον Ιουλιο γινεται 6 και ενα κοριτσακι 2 χρονων. Έχω πάει 2 φορές στο Μόναχο το 2003 για διακοπές σε μια ξαδερφη μου στο Pullach. Αυτό που καταλάβαμε τότε εγώ και η γυναίκα μου είναι οτι είμαστε 200 χρόνια πίσω. Αυτο που δεν περίμενα ήταν οτι δεν θα είχα καμία βοήθεια απο τη ξαδέρφη μου. Έχει ενα τεράστιο σπιτι 250 τ.μ με κοίπους ξέρετε και τελικά μου είπε οτι δεν μπορεί να με φιλοξενήσει για 2 μηνες που ήθελα. Εσύ Pefele βρήκες ευκολα σπίτι γιατί απο οτι μου είπαν είναι παρα μα παρα πολυ δύσκολο να βρεις. Και κατι άλλο που ήθελα να πω είναι οτι στέλνω βιογραφικά και οι άνθρωποι μου απαντάνε. ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ και στέλνω και εδω και δεν εχω παρει ουτε 1. Καλο ε??? Συγνώμη αν σας κούρασα.

      Comment


        #48
        kati akousa oti kai stin GERMANIA den einai kai toso kala apo mia fili twn goniwn mou oi misthoi sta katotera epipeda douleias exoun pesei kai 400 euro kai den se kratane sxedon katholou isa mexri na liksei i simvasi sou einai alithia;

        Comment


          #49
          Γεια σας! Να σας κανω μια ερωτηση!
          Πρεπει να επιστευτουμε ενα γραφειο που βρισκει εργασια σε εστιατορια στην Γερμανια?? Αναφερω για το job-gastro-express. Mηπως πρεπει να κρατησουμε μια πισινη για να μην πιαστουμε κοροιδα?
          Οποιος γνωρισειι για το συγκεκριμενο θεμα ας μας ριξει τα φωτα του!
          Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι ολοι εμεις να εχουμε την ευκαιρια για μια δουλεια στο εξωτερικο!

          Comment


            #50
            Συνεργασία ως Έλληνες μετανάστες!

            Καλημέρα σε όλους!

            Ονομάζομαι Αντώνης, 42 ετών και κατοικώ Θεσσαλονίκη.
            Απόφοιτος πρόσφατα Θερμοϋδραυλικός & Συντηρητής καυστήρων πετρελαίου από ΕΠ.ΑΣ (αριστούχος). Μηδέν ένσημα και άνεργος εδώ και 6 μήνες...

            Ήμουν εργαζόμενος στην Γερμανία το 1990-97, στο Tuebingen (42 Klm από Stuttgart), και θέλω να ανέβω ξανά για εξεύρεση εργασίας.
            Μιλώ αρκετά καλά τα γερμανικά aκόμη, και έχω το Μittelsufe II (από ινστιτούτο γλώσσας της Γερμανίας). Έχω εργαστεί εκεί 2 χρόνια σε αποθήκη βοηθός, 3 χρόνια βοηθός σε εργαστήριο οδοντοτεχνικής, και 2 χρόνια οδηγός ταξί.

            Επειδή σκέφτομαι άμεσα να ανέβω ξανά Γερμανία για εξεύρεση εργασίας σε μεγαλούπολη, στην περιοχή Στουτγκάρδη ή Μόναχο, για να έχω άμεση επαφή για βιογραφικά και συνεντεύξεις εκεί, θα προτείνω σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται και θέλει να ανέβει μαζί μου ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα σε δωμάτιο ενοικιαζόμενο, ή γκαρσονιέρα. Εχω συγκατοικήσει αρκετές φορές στο παρελθόν.

            Μπορώ να τον βοηθήσω με την εκμάθηση στα βασικά της γλώσσας αρχικά και με τα γραφειοκρατικά στις δημόσιες υπηρεσίες, αφού πάντα τα κατάφερνα ακόμη και στην Ελλάδα :-)
            Πιστεύω ότι πρέπει να συνεργαζόμαστε πλέον περισσότερο "συλλογικά" και να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ως πατριώτες, όπως κάνανε κάποτε οι προηγούμενες γενιές μεταναστών Ελλήνων.
            Παπούδες, γονείς και τώρα εμείς.
            Φυσικά θα δεχτώ και εγώ με την σειρά μου την όποια πληροφορία ή βοήθεια για εξεύρεση δωματίου σε Wonoungsgemeinschaft ή παραχώρηση δωματίου σε οικογένεια με πληρωμή φυσικά.
            Ευχαριστώ προκαταβολικά.

            Καλό κουράγιο και καλή δύναμη στο νέο αυτό "ταξίδι" ζωής.

            "Ο Τολμών Νικά"

            Φιλικά Αντώνης
            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

            Comment


              #51
              Συνεργασία ως Έλληνες μετανάστες!

              Καλημέρα σε όλους!

              Ονομάζομαι Αντώνης, 42 ετών και κατοικώ Θεσσαλονίκη.
              Απόφοιτος πρόσφατα Θερμοϋδραυλικός & Συντηρητής καυστήρων πετρελαίου από ΕΠ.ΑΣ (αριστούχος). Μηδέν ένσημα και άνεργος εδώ και 6 μήνες...

              Ήμουν εργαζόμενος στην Γερμανία το 1990-97, στο Tuebingen (42 Klm από Stuttgart), και θέλω να ανέβω ξανά για εξεύρεση εργασίας.
              Μιλώ αρκετά καλά τα γερμανικά aκόμη, και έχω το Μittelsufe II (από ινστιτούτο γλώσσας της Γερμανίας). Έχω εργαστεί εκεί 2 χρόνια σε αποθήκη βοηθός, 3 χρόνια βοηθός σε εργαστήριο οδοντοτεχνικής, και 2 χρόνια οδηγός ταξί.

              Επειδή σκέφτομαι άμεσα να ανέβω ξανά Γερμανία για εξεύρεση εργασίας σε μεγαλούπολη, στην περιοχή Στουτγκάρδη ή Μόναχο, για να έχω άμεση επαφή για βιογραφικά και συνεντεύξεις εκεί, θα προτείνω σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται και θέλει να ανέβει μαζί μου ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα σε δωμάτιο ενοικιαζόμενο, ή γκαρσονιέρα. Εχω συγκατοικήσει αρκετές φορές στο παρελθόν.

              Μπορώ να τον βοηθήσω με την εκμάθηση στα βασικά της γλώσσας αρχικά και με τα γραφειοκρατικά στις δημόσιες υπηρεσίες, αφού πάντα τα κατάφερνα ακόμη και στην Ελλάδα :-)
              Πιστεύω ότι πρέπει να συνεργαζόμαστε πλέον περισσότερο "συλλογικά" και να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ως πατριώτες, όπως κάνανε κάποτε οι προηγούμενες γενιές μεταναστών Ελλήνων.
              Παπούδες, γονείς και τώρα εμείς.
              Φυσικά θα δεχτώ και εγώ με την σειρά μου την όποια πληροφορία ή βοήθεια για εξεύρεση δωματίου σε Wonoungsgemeinschaft ή παραχώρηση δωματίου σε οικογένεια με πληρωμή φυσικά.
              Ευχαριστώ προκαταβολικά.

              Καλό κουράγιο και καλή δύναμη στο νέο αυτό "ταξίδι" ζωής.

              "Ο Τολμών Νικά"

              Φιλικά Αντώνης
              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

              Comment


                #52
                Γεια και χαρά σας...

                Γεια σε όλους! Καλή ανάσταση προκαταβολικά, υγεία και ότι επιθυμεί ο καθένας. Χθες μόλις ανακάλυψα το blog και βλέπω ότι υπάρχουν πολλές πληροφορίες που χρειαζεται αν κάποιος θέλει να πάει στη Γερμανία για εργασία. Λοιπόν θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα.
                Έχω βρεθεί 3 φορές στη Γερμανία. Τις δύο στη Στουτγάρδη και τη Χαϊδελβέργη και τελευταία στο Βερολίνο. Η μνηστή μου έχει τελειώσει Νομική και έχει το γραφείο της εδώ και ένα χρόνο. Εγώ είμαι φωτογράφος και έχω το δικό μου κατάστημα. Απλά τα πράγματα τα τελευταία δύο χρόνια πάνε από το κακό στο χειρότερο και δυστηχώς δε βλέπουμε φως στο τούνελ.
                Αυτό που θέλουμε δεν είναι ούτε τρελή ζωή ούτε πολλά λούσα και υπερβολική κατανάλωση. Αυό που μας ενδιαφέρει ν είναι ένα κράτος με μέριμνα στον πολίτη, χωρίς να σκέφτεσαι σε πιο γιατρό θα πας, αν θέλει έξτρα φακελάκι κτλ. Ήρεμη εύκολη και απλή καθημερινότητα, διότι ούτε και τώρα βγαίνουμε τις καθημερινές. Εδω και κάποιο διάστημα σταματήσαμε και τον καφέ της κυριακής.
                Τη γλώσσα δεν την ξέρουμε ακόμα αλλά απο βδομάδα ξεκινάμε μαθήματα για τα βασικά και μετά κάπου στη Γερμανία για καλύτερη εκμάθηση.
                Μία δικηγόρος και ένας φωτογράφος από την εμπειρία σας ξέρεται εαν θα βρούμε δουλειά? Αν και για αρχή δεν μας νοιάζει το που θα βρούμε μέχρι να τα καταφέρουμε στη γλώσσα. Ότιδήποτε αρκεί να είναι δουλειά για να βγάζουμε τα προς το ζειν.

                Καλή ανάσταση σε όλους σας!!!

                Comment


                  #53
                  Προς Bill Sin

                  Γειά σου βασίλη!

                  Είχα μέρες να μπω και μόλις είδα το μύνημά σου.
                  Αν και έχω ζήσει Γερμανία παλαιότερα, δεν μπορώ να σου πω τι ακριβώς συμβαίνει στον κλάδο σας ή γενικότερα από εργασία τώρα πιά.
                  Πρόσφατα διάβαζα ότι το προηγούμενο εξάμηνο του 2010 η Γερμανία είχει αύξηση εσόδων από την ανταγωνιστικότητά της ως χώραδ, αλλά παράλληλα είχε και αύξηση της ανεργίας περίπου 0,5% αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω για αυτό το εξάμηνο του 2011, αλλά δεν πιστέυω να έχει αλλάξει πολύ...

                  Γνωρίζω ότι το Βερολίνο είναι η "Μέκα" των καλών τεχνών στην Γερμανία και επομένως ιδανική πόλη και για έναν φωτογράφο που θέλει να ασχοληθεί με την καλιτεχνική φωτογράφηση.Πιστεύω ότι αυτή η πόλη μπορεί να σου ανοίξει νέους ορίζοντες στο θέμα φωτογραφία.Υπάρχουν φωτορεπόρτερ που δουλεύουν σε γνωστά Γερμανικά περιοδικά ταξιδεύοντας σε όλο τον κόσμο, εφόσον γνωρίζουν καλά Αγγλικά κλπ. Το θέμα είναι να αναβαθμίζεις συνεχώς τις επαγγελματικές σου ικανότητες σε αυτήν την χώρα.Σου δίνει τα κίνητρα και τα "εργαλεία" για να το κάνεις. Αυτό δλδ. που δεν μπορούν να κάνουν οι πιο πολλοί στην Ελλάδα εκ των πραγμάτων. Τα "μεγέθη" εκεί είναι διαφορετικά και μπορείς να "δημιουργήσεις" και να "πειραματιστείς" εύκολα στο Βερολίνο.
                  Όσο για την Νομική, μπορώ να πω με σιγουριά ότι όποιος γνωρίζει άπταιστα την γλώσσα θα μπορέσει να ζήσει άνετα ως δικηγόρος, εφόσον όμως γνωρίζει καλά τους Γερμανικούς νόμους και τους "κοινωνικούς κώδικες συμπεριφορών". Δεν είναι ακριβώς ίδιοι όπως καταλαβαίνεις.

                  Το μόνο σίγουρο, είναι ότι το να συγχρονίσεις την εύρεση εργασίας με κατοικία (η οποία είναι υποχρεωτική αφού με αυτήν δηλώνεσαι στον τοπικό ΟΑΕΔ) είναι το δυσκολότερο από όλα. Μπορεί να βρεις σπίτι, και να μην βρίσκεις εργασία. Όλα είναι ρευστά.ακούγεται πάντως ότι τα πράγματα έχουν καλυτερέψει τα τελευταία χρόνια από προσφορά κατοικίας στην Γερμανία, η οποία είχε μεγάλο "κενό" αφού είχαν και έχουν ακόμη μικρό ποσοστό ιδιοκατοίκησης σε σχέση με την Ελλάδα(70%)

                  Πάντα η "καλύτερη" περίπτωση είναι να βρεθεί πρώτα κάποιος εργοδότης στην Γερμανία και μετά να έχεις μόνον το πρόβλημα της κατοικίας να λύσεις. Απλά σε αυτήν την περίπτωση θα νοικιάσεις άμεσα ένα "ακριβότερο" σπίτι αρχικά, ώστε να μην χάσεις την θέση εργασίας.Ίσως να δυσκολευτείς οικονομικά στην αρχή, αλλά τουλάχιστον θα έχεις λύσει το βασικότερο, την θέση εργασίας δηλαδή. Απλά συνεχίζεις να ψάχνεις για ένα φθηνότερο σπίτι. Οι τράπεζες φυσικά και εκεί εφόσον δούνε ότι έχεις κάποια σταθερή εργασία, θα σου δίνουν κάποιο πιστωτικό περιθώριο "μείον" σε ώρα ανάγκης, αλλά αυτό πάντα μετά από συζήτηση με τον προσωπικό σου "τραπεζικό επιτηρητή/υπάλληλο" που θα εγκρίνει ή όχι το κάθε τι στον λογαριασμό σου.
                  Το κακό είναι ότι πολλοί ιδιοκτήτες σου ζητούν 2-3 μηνιάτικα εγγύηση και μερικοί σου κάνουν "κανονική επαγγελματική και οικονομική ανάκριση", ώστε να αποφασίσουν ανάμεσα στους υποψήφιους ενοικιαστές ποιόν θεωρούν φερέγγυο.
                  Αυτό συνήθως συμβαίνει στις μεγάλες πόλεις και γενικά όπου υπάρχουν λίγα σπίτια για ενοικίαση.

                  Η δυσκολία λοιπόν όπως καταλαβαίνεις, είναι ότι και οι εργοδότες που θα σε εγκρίνουν για εργασία, έχουν "δεμένα" τα χέρια τους από το νόμο στο θέμα "πρόσληψη" όσο καιρό δεν έχεις λύσει το πρόβλημα κατοικίας. Πρέπει δλδ. ο ιδιοκτήτης της κατοικίας να σε δηλώσει στο τοπικό δημαρχείο.

                  Όσο για την γλώσσα, οι πιό πολλοί εργοδότες ζητούν ανάλογα την θέση εργασίας και την αντίστοιχη γνώση Γερμανικών όπως σε κάθε χώρα. Εκτός από εργάτης σε εργοστάσια όπου δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις γλώσσας και μπορείς να ξεκινήσεις με τα βασικά, οπουδήποτε αλλού θα πρέπει να αποδείξεις ότι γνωρίζεις την γλώσσα αρκετά. Καλό πάντως θα ήταν να κάνετε κάποια εντατικά μαθήματα στην Ελλάδα και αν προλαβαίνετε να πάρετε κάποιο αποδεικτικό γλώσσας, ώστε να κερδίσετε σε "χρόνο" και "πιθανότητες" εξεύρεσης εργασίας.

                  Από συζητήσεις και προσωπική μου εμπειρία(1990-97), όλα είναι λιγότερο θέμα "τύχης" και περισσότερο "ικανοτήτων" για εργασία και κατοικία στην Γερμανία. Πολλοί εργατοτεχνίτες έμπειροι στην Ελλάδα, πληρώνονται πολύ καλά στην Γερμανία (ακόμη και σε οικογενειακές μικρές εταιρίες π.χ σιδηροκατασκευές) και άλλοι με "πτυχία" απλά παίρνουν έναν μέτριο μισθό για τα Γερμανικά δεδομένα. Φυσικά η δουλειά εκεί είναι μερικές φορές μονότονή και σκληρή, αλλά τα παραπάνω χρήματα με υπερωρίες σε αποζημιώνουν "ψυχικά".
                  Σκεφτείτε ότι τα πτυχία από τα δικά τους ΤΕΙ έχουν μεγαλύτερη ζήτηση στην Γερμανία, από τα δικά μας πτυχία των ΑΕΙ στην Ελλάδα.
                  Αυτό συμβαίνει γιατί η Γερμανία είναι κυρίως βιομηχανική χώρα και η τεχνογνωσία παίζει μεγάλο ρόλο στην παραγωγή.

                  Μπορεί φυσικά κάποιος να μην έχει καμία επαγγελματική ειδικότητα και να μην γνωρίζει καθόλου Γερμανικά, αλλά με έναν γνωστό του (πχ.σε εργοστάσιο) μπορεί να βρει και δουλειά και σπίτι (μερικά εργοστάσια και εταιρίες έχουν και εργατικές κατοικίες), και άλλος... μπορεί να έχει πτυχία και επαγγελματική εμπειρία αλλά να μην έχει την απαραίτητη γνώση της Γερμανικής γλώσσας για να ανταπεξέλθει αρχικά και ας υπάρχουν θέσεις.
                  Σε αυτό το σημείο, ρόλο θα παίξει το τι προσπάθεια θα καταβάλει ο καθένας για να αυξήσει τις πιθανότητες του. Επίσης το τι "ρεζέρβες" οικονομικές έχει ο καθένας για να πολεμήσει κόντρα στον "χρόνο" για την εκμάθηση της γλώσσας και το "κυνήγι" θέσης εργασίας. Αλλιώς είναι να μείνεις 1 μήνα για δουλειά και να επιστρέψεις και αλλιώς να ψάχνεις 3 μήνες.Οι πιθανότητες αλλάζουν όσο είσαι ζεις εκεί.
                  Μιλάω πάντα για όσους δεν έχουν καμία "γνωριμία" στην Γερμανία.

                  Όσο για την περίπτωση των Ελληνικών εστιατορίων, θα δηλώσω ότι όλα είναι σχετικά. Ναι, υπάρχουν και "εκμεταλευτές" Έλληνες(συνήθως είναι και αγενείς στην συμπεριφορά τους), αλλά έχω δει και ιδιοκτήτες εστιατορίων να πληρώνουν περισσότερα λεφτά στον μάγειρά τους(τις καλές εποχές της Γερμανίας) από ότι βγάζανε οι ίδιοι. Σίγουρα οι εποχές του "τρώμε έξω" έχουν μειωθεί και στην Γερμανία, αλλά όλα είναι "σχετικά". Απλά μην αποκλείετε καμιά θέση. Είναι και μία καλή περίπτωση να κλείσετε και δουλειά, διατροφή και κατοικία. Προσοχή στα παράνομα γραφεία ευρέσεως εργασίας στην Ελλάδα που ζητούν και λεφτά. Κατά τα άλλα πορεί να σας φανούν πολλές οι ώρες δουλειάς, αλλά καλύτερα πιο πολλές παρά "λίγες" έως "άνεργος".

                  Μετά το Πάσχα και μέχρι αρχές Ιουνίου λογικά θα γίνονται προσλήψεις. Αρχές Ιουλίου-αρχές Σεπτεμβρίου είναι οι διακοπές για τα πιο πολλά εργοστάσια και μειώνουν την παραγωγή τους. Μετά τον Σεπτέμβριο αρχίζουν πάλι να αυξάνονται οι πιθανότητες για προσλήψεις, με αποκορύφωμα τον Ωκτώβριο-Νοέμβριο λόγο Χριστουγένων.
                  Φυσικά υπάρχουν πάντα και επαγγέλματα και μεγάλες εταιρίες που δεν μειώνουν ποτέ τον ρυθμό εργασίας σε όλη την διάρκεια του χρόνου.

                  Προσπαθώ με προσωπικές μου επαφές και όποιον ενδιαφέρεται, να δημιουργήσω ένα δίκτυο μόνιμων πληροφοριών και αλληλεγγύης σε όσα αφορούν το θέμα μετανάστευσης στην Γερμανία.
                  Αυτό σημαίνει ότι προσπαθώ να συντονίσω ήδη μερικούς ανθρώπους που ενδιαφέρονται να ανέβουν μαζί μου ως μιά παρέα όλοι στην Γερμανία κυρίως στην περιοχή Στουτγκάρδης και Μονάχου.
                  Η Στουτγκάρδη πιθανόν είναι η πόλη με τους περισσότερουε Έλληνες μετανάστες στην Ευρώπη, για όποιον πιστεύει ότι δεν θα βρεί ελληνικές "παρέες".
                  Θεωρώ όμως ότι υπάρχει ένα "κοινωνικό κενό" αλληλεγγύης από τις Ελληνικές κοινότητες της Γερμανίας σε θέματα ενημέρωσης για την μετανάστευση, ενώ υπάρχει μεγάλη προιστορία Ελλήνων μεταναστών σε αυτήν την χώρα.


                  Φιλικά Αντώνης.
                  "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                  Comment


                    #54
                    Χριστός Ανέστη

                    Αντώνη σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.
                    Λοιπόν είμαι στην εύρεση κάποιας καθηγήτριας για να ξεκινήσω με τη γυναίκα μου Γερμανικά από την επόμενη εβδομάδα. Θα κάνουμε μαθήματα εντατικά έως και το Σεπτέμβριο σίγουρα, γιατί τότε τελειώνει και η σεζόν για μας τους Φωτογράφους και μετά αποφασίζουμε πως θα το κανουμε. Μάλλον θα κανονήσουμε να πάμε από εκεί για να υπάρχει και η αμεσότητα.
                    Μία ερώτηση: Αν δηλώσουμε το σπίτι της ξαδέρφης για κατοικία στην αρχή, υπάρχει πρόβλημα στην εύρεση εργασίας?
                    Έχουμε βρεθεί στη Χαϊδελβέργη 2 φορές και μας άρεσε πολύ. Μία πόλη με 150000 κατοίκους, πανεπιστήμιο και πολλά άλλα καλά. Απίστευτη ποιότητας ζωής. Έχουμε μία ξαδέρφη που πήγε να σπουδάσει και τώρα πλέον μένει εκεί μόνιμα. Επικοινωνούμε για να μας ενημερώνει για ότιδήποτε και αν υπάρχει. Φυσικά δεν υπάρχει θέμα για το που θα βρεθει δουλειά. Όπου και αν είναι.

                    Comment


                      #55
                      Θέμα δήλωσης μόνιμης κατοικίας στο τοπικό δημαρχείο!

                      Γεια σου Bill !

                      Tο θέμα δήλωσης κατοικίας στην Γερμανία έχει ως εξής.
                      Μπορεί να σε δηλώσει οποιοσδήποτε έχει τα απαραίτητα τετραγωνικά στο σπίτι του.
                      Από όσο θυμάμαι και την παλαιότερη εμπειρία μου, δεν μπορούν π.χ να δηλωθούν 2 άτομα σε 15 μ2 και το σκεπτικό το εφαρμόζει η Γερμανία με νόμο, βάση το "μίνιμουμ" των τετραγωνικών που χρειάζονται για ομαλή συμβίωση από όσο ξέρω.
                      Προσωπικά κατοικούσα με την κοπέλα μου σε σπίτι 2 δωματίων(κρεβατοκάμαρα+κουζίνα κοινή με σαλόνι+μπάνιο) περίπου 42τμ2 έαν θυμάμαι καλά.
                      Φυσικά ορισμένες φορές υπάρχουν εξτρά "περιορισμοί" ανασταλτικοί από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες, οι οποίοι τα βάζουν με το "νι" και το "σίγμα" στα συμβόλαια της ενοικίασης.
                      Λεπτομέρειες για την αναλογία τετραγωγνικών με άτομα που μπορούν να δηλωθούν σε ένα σπίτι δεν γνωρίζω, αλλά μπορείς εύκολα να το συμπεράνεις από τις προσφορές των 1,5-2 δωματίων/σπιτιού δλδ. για ένα ζευγάρι χωρίς παιδιά, από όσο θυμάμαι ότι ήταν τα 30-35τμ2 μάλλον το μίνιμουμ για να δηλωθούν και οι δύο.
                      Μία άλλη λύση "προσωρινή" στην ανάγκη δλδ... μπορεί να δηλωθεί ο ένας με τις περισσότερες πιθανότητες για άμεση εξεύρεση εργασίας και ο άλλος να μένει μαζί του (αδήλωτος δλδ στο ενοικιαστήριο) με την προυπόθεση όμως ότι τα "έχετε βρει" με τον ιδιοκτήτη και τον εμπιστεύεστε. Είναι καθαρά θέμα εμπιστοσύνης. Ενάς συγγενής μπορεί να θέλει να βοηθήσει, αλλά εάν δεν το επιτρέπει ο ιδιοκτήτης του, θα υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί όμως, να ζητήσει απλά να αυξήσει το ενοίκιο για όσο καιρό θα "συγκατοικείται" με τους συγγενείς σας. Όλα είναι "ρευστά" στο θέμα ιδιοκτήτης στην Γερμανία. Απλά δεν είναι και οι πιο "βολικοί".
                      Αν το συμβόλαιο του σπιτιού (του συγγενή σου) δεν τον περιορίζει να δέχεται επισκέπτες "επ' αόριστον", σας καλύπτει για ένα λογικό διάστημα, αλλά δεν λύνει το πρόβλημα "της δήλωσης" σας ως μόνιμη κατοικία στο τοπικό δημαρχείο.Δεν ξέρω αν σε αυτήν την περίπτωση σε δηλώνει ο "συγγενής" ή ο κανονικός ιδιοκτήτης του σπιτιού.
                      Αυτό είναι καθαρά νομικό θέμα του "συμβολαίου ενοικίασης" του συγγενή σου, και μπορεί εύκολα να το τσεκάρει στην Γερμανία αφού πολλοί εκεί, έχουν "ιδιωτική ασφαλιστική οικογενειακή νομική κάλυψη" και μπορούν να πάρουν δωρεάν πληροφορίες. Μπορεί φυσικά να πάει στο τοπικό δημαρχείο και να ρωτήσει απλά.

                      Υ.Γ.
                      Πιθανόν αρχές Μαίου θα ανέβω στην Στουτγκάρδη αεροπορικώς.
                      Ευχαρίστως να κρατήσουμε επαφή όλοι όσοι ενδιαφέρονται να ανέβουν ή έχουν ανέβει ήδη.
                      Προσωπικά δεν θα "καταθέσω τα όπλα" του δικτύου πληροφοριών και αλληλεγγύης που προσπαθώ να στήσω εδώ και λίγο καιρό. Είμαι συνηθισμένος σε τέτοιες προσπάθειες.

                      Ας ξαναγίνουμε πραγματικοί "Έλληνες" στο θέμα φιλοξενία και αλληλεγγύη. Δεν χρειάζεται να κουβαλάμε το κόμπλεξ "ανωτερότητας" του "Νεο-Έλληνα. Αυτά μας φάγανε...
                      Ακόμη και η νέα γενιά των Γερμανών έχει γίνει πιό φιλόξενη και γενικά πιο "ανοιχτή" σε συμπεριφορές.
                      Εμείς θα παραμείνουμε "κλεισμένοι" στο καβούκι μας ;
                      Έτσι δεν κερδίζει ο Ελληνικός πολιτισμός. Κερδίζουν μόνο οι "παρτάκηδες"...

                      Τα στοιχεία μου υπάρχουν και στο προφίλ, για όποιον θέλει να συμβάλει ή να συμμετέχει για ομαδική προσπάθεια. Επιτέλους οι Έλληνες της "διασποράς" ας αποδείξουν ότι είναι ακόμη "Έλληνες" στο πνεύμα τουλάχιστον.
                      Καλό θα ήταν να έρθουμε σε επαφή με την Ελληνική κοινότητα Στουτγκάρδης (στην οποία υπάρχει και Ελληνικό Προξενείο) και των υπόλοιπων πόλεων.



                      Φιλικά Αντώνης

                      e-mai
                      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                      Comment


                        #56
                        Ευχαριστώ πολύ

                        Μπράβο ρε Αντώνη, είσαι πρώτος.

                        Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Ξεκινάω Γερμανικά και σιγά σιγά αποφασίζουμε το τι θα κάνουμε.
                        Καλή επιτυχία τωρα που θα ανέβεις Στουτγάρδη και θα είμαστε σε επαφή.

                        Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που λες, το να μάθουμε διοτί στην πραγματικότητα δε μας το μάθανε. Να μάθουμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο σε κάθε περίπτωση και όχι να περιμένουμε να κερδίσουμε κάτι από μία καλή χειρονομία που θα κάνουμε. Να ενεργοποιήσουμε το φιλότιμό μας που βρίσκεται σε λίθαργο.

                        Φιλικά Βασίλης

                        Comment


                          #57
                          Πληροφορία για δήλωση κατοικίας από συγγενή!

                          Απάντηση σε αυτό που με ρώτησες Bill !

                          Βρήκα το παλιό έγγραφο δήλωσης κατοικίας μου, όπου φαίνεται ξεκάθαρα ότι με είχε δηλώσει η ίδια η κοπελιά μου στο δημαρχείο, με διεύθυνση του σπιτιού της. Υπόψιν ότι το σπίτι το νοίκιαζε και δεν της ανήκε. Εάν θυμάμαι καλά, είχε ρωτήσει παρόλα αυτά και τον ιδιοκτήτη εάν θα είχε κάποια αντίρηση γι'αυτό. Το σπίτι ήταν 3-άρι και μπορούσε άνετα να δηλώσει και άλλον.

                          Για την εργασία δεν έχει καμία σημασία που θα είσαι δηλωμένος. Μπορείς να μένεις 100 Χλμ μακρυά και να είσαι δηλωμένος "τυπικά" σε κάποιον που έχει την δυνατότητα αυτή, και ουσιαστικά να ζεις και να δουλεύεις 10 μέτρα από τον τόπο εργασίας σου. Απλά θα πρέπει να βρεις κατοικία "ανεπίσημη" όπου μπορεί να συμμετέχεις στα έξοδα και δεν θα έχουν πρόβλημα να σας "φιλοξενούν" σε κάποιο τμήμα του σπιτιού.
                          Οι Γερμανοί το συνηθίζουν όσο είναι νέοι και πολλές φορές μένουν μαζί στο ίδιο σπίτι και μετά το πανεπιστήμιο ως "παρέα". Μερικές φορές όμως γίνονται "κολητοί" και μένουν μαζί όσο καιρό είναι εργένηδες.

                          Αυτό το "κόλπο" της πλασματικής δήλωσης κατοικίας το συνηθίζαν πολλοί Γερμανοί που ψάχνανε εργασία σε κοντινές-διπλανές πόλεις/χωριά και είχαν κάποιους γνωστούς-φίλους και τους φιλοξενούσαν ή μοιράζονταν το ενοίκιο, χωρίς όμως να τους δηλώνουν στο τοπικό δημαρχείο. Απλά ήταν δηλωμένοι στο αρχικό σπίτι τους, συνήθως δλδ. το πατρικό τους.
                          Το όφελος ήταν διπλό, γιατί εκτός το ότι "παρακάμτανε" νομικά το "εμπόδιο" των τμ2 που μπορεί να μην αρκούσαν για να δηλωθούν στο τοπικό δημαρχείο της εργασίας, παράλληλα κέρδιζαν μεγάλη επιστροφή φόρου με βάση τα χιλιόμετρα που δήλωναν για να πάνε στην εργασία τους. Χιλιομετρική αποζημίωση δλδ. για κάτοχο οχήματος και αντίστοιχη για μετακινούμενο με λεωφορείο. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη αυτή η παροχή επιδόματος, δλδ της χιλιομετρικής αποζημίωσης.

                          Για ότι νεότερο θα σας ενημερώνω σχετικά.
                          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                          Comment


                            #58
                            Να 'σαι καλά Αντώνη

                            Να 'σαι καλά για τις λεπτομέριες Αντώνη. Σ'ευχαριστώ και πάλι...

                            Comment


                              #59
                              Kαλησπερα παιδια,
                              μιχαλης λεγομαι..μηχανολογος μηχανικος με σπουδες αγγλια και προυπηρεσια 5 ετη ελλαδα.
                              εχω ξεκινησει γερμανικα και οκτωβριο θα βρισκομαι σε επιπεδο β1..τοτε σκεφτομαι ν ανεβω γερμανια οπου θα κανω ιδιαιτερα ωστε να ανεβω επιπεδο αλλα και να ψαχνομαι για δουλεια παραλληλα..
                              εχει κανεις υποψη του πως ειναι τα πραγματα εκει?οποιεσδηποτε συμβουλες, αποψεις καλοδεχουμενες..
                              ευχαριστω!

                              Comment


                                #60
                                ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ !

                                Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά χρήσιμο για όσους ψάχνουν κάτι στην ειδικότητά τους στην Γερμανία.
                                Είναι ένα από τα λίγα που βάζει αγγελίες για διάφορα επαγγέλματα.


                                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                                Comment

                                Working...
                                X