Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Θαναση καλησπερα!ειμαι καποιος που ηρθα στην ελλαδα να σπουδασει,οπου τελικα ασχοληθηκα με αλλα κ δεν τελειωσα ποτε!!οσο δυσκολα κ ναγιναν τα πραγματα εκει,πιστεψε με,σαν εδω δεν ειναι!!εκει οπως κ ναχει,οποιος κ νασαι,σε σεβονται!!εδω εχουμε φτασει σε σημειο να μην σεβομαστε τον εαυτο μας!!!!!στη γερμανια αν κανεις ενα λαθος,μπορεις να το διορθωσεις!!!εδω,ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΘΑ ΣΕ ΦΑΕΙ!!!!γιαυτο αν μπορεις,μην μας αποθαρρυνεις!!ασε μας ναχουμε μια ελπιδα!!!γιατι τελικα,ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΓΑΠΑΕΙ Κ ΣΕ ΣΕΒΕΤΑΙ Κ ΟΧΙ Η ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΣΟΥ!!!!

    Comment


      #62
      Originally posted by ΚΩΣΤΗΣ View Post
      Θαναση καλησπερα!ειμαι καποιος που ηρθα στην ελλαδα να σπουδασει,οπου τελικα ασχοληθηκα με αλλα κ δεν τελειωσα ποτε!!οσο δυσκολα κ ναγιναν τα πραγματα εκει,πιστεψε με,σαν εδω δεν ειναι!!εκει οπως κ ναχει,οποιος κ νασαι,σε σεβονται!!εδω εχουμε φτασει σε σημειο να μην σεβομαστε τον εαυτο μας!!!!!στη γερμανια αν κανεις ενα λαθος,μπορεις να το διορθωσεις!!!εδω,ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ ΘΑ ΣΕ ΦΑΕΙ!!!!γιαυτο αν μπορεις,μην μας αποθαρρυνεις!!ασε μας ναχουμε μια ελπιδα!!!γιατι τελικα,ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΓΑΠΑΕΙ Κ ΣΕ ΣΕΒΕΤΑΙ Κ ΟΧΙ Η ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΣΟΥ!!!!
      Συμφωνώ κι επαυξάνω!!!

      Comment


        #63
        Συμφωνώ απόλυτα

        Συμφωνώ απόλυτα με τον Κωστή! Διότι ο καθένας μας μετρά τα πράγματα από τη δική του πλευρά και μόνο. Πως έμαθε να ζει, με πόσα χρήματα είναι καλά κτλ. Πρέπει όμως να βλέπουμε τα πράγματα αντικειμενικά για να μπορούμε να έχουμε και σωστή την άποψή μας.
        Προχθές μιλούσα με κάποιον φίλο ο οποίος έχει μάθει από μικρός να χει ότι θέλει σχεδόν. Μου λεγε ότι περπάτησε την πόλη που ζούμε και ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Και παλαιότερα υπήρχαν καταστήματα κλειστά, δεν είναι μόνο τώρα. Του λέω όμως το ότι κάποια καταστήματα δεν έχουν κλείσει ακόμη δε σημαίνει πως είναι και υγιείς επιχειρήσεις. Ξέρεις τι γίνεται μέσα σε καθένα από αυτά?
        Κατάγομαι και μένω στην Ορεστιάδα, στον Έβρο και εδώ και κάποια χρόνια έχουμε το φαινόμενο ο κόσμος να ψωνίζει από τις γειτονικές χώρες Τουρκία και Βουλγαρία. Τον τελευταίο χρόνο όμως που τα πράγματα έχουν στενέψει περισσότερο, η βενζίνει είναι στο 1.80 πλέον όλοι πηγαίνουν εκει κάνουν τα ψώνια τους, βαζουν τη βανζίνη τους πίνουν και τον καφέ τους.
        Σε μια τέτοια κατάσταση πόσο να ελπίζεις ότι θα αλλάξουν τα πράγματα και σε πόσο διάστημα, όταν η πολιτεία δεν ενδιαφέρεται για την Αθήνα πλέον, τι να κάνει και για την περιφέρεια.
        Έχω πάει σε πόλη της Γερμανίας με 150000 κατοίκους και η πόλη έχει το παλαιότερο πανεπιστήμιο της Γερμανίας, έχει το καλύτερο κέντρο αποκατάστασης από ατυχήματα στην Ευρώπη, έχει το κέντρο έρευνας για τον καρκίνο και πολλά άλλα. Στην Ελλάδα όλα τα χουμε μαζέχει σε μία πόλη γι' αυτό και κατστρεφόμαστε κάθε μέρα ακόμη περισσότερο.
        Κουράγιο σε όσους ζουν στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη!!!
        Και όπως είπε ο φίλος Κωστής πατρίδα είναι όπου σε σέβονται σαν οντότητα και η ζωή σου είναι απλή ήρεμη, όμορφη και με θέματα όπως η υγεία...κανονισμένα
        Τι να τα κάνω τα μπουζούκια τα ακριβά αυτοκίνητα και την καθημερινή τρέλα....
        Καλό σας βράδυ!!!

        Comment


          #64
          Μερικές πληροφορίες ακόμη....

          Τα τελευταία νέα για Γερμανία είναι ότι στις τέλη Μαίου αρχίζει η καλοκαιρινή σαιζόν για τα ελληνικά εστιατόρια επειδή βγάζουν και τραπεζάκια -έξω- όσα έχουν κήπο. Πολλές θέσεις έχουν σχεδόν κλείσει για την κουζίνα και για σερβιτόροι. Κάθε μέρα από εδώ και στο εξής είναι απλά σχετικό το πόσο τυχερός θα φανεί κάποιος. Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί που δεν βιάζονται να κάνουν προσλήψεις. Επίσης η θέση του σερβιτόρου είναι εποχιακή συνήθως μέχρι τέλος καλοκαιριού για όσα έχουν κήπο.Εάν υπάρχει ανάγκη θα σας κρατήσουν και τον χειμώνα. Οι αμοιβές είναι από 800-1300 ευρώ για ψήστης-σερβιτόρος-μπουφετζής. Ο Μάγειρας παίρνει περισσότερα συνήθως.

          Γιά άλλες δουλειές θα πρέπει να γνωρίζετε γλώσσα ή να έχετε κάποιον γνωστό. Υπάρχουν πολλοί νέοι στην Γερμανία που δουλεύουν για 400-500 ευρώ ημιαπασχόληση και ζούνε μαζί με τους γονείς τους γιατί δεν βρίσκουν πάντα τις δουλειές που θέλουν και εν μέρει λόγο ανεργίας.Υπάρχουν μετανάστες από όλο τον κόσμο και πολλοί μιλάνε από ακετά καλά έως άπταιστα την γλώσσα.
          Ανάλογα λοιπόν με τα προσόντα σας (πτυχία,προυπηρεσία κλπ) και το πόσο γνωρίζετε την γλώσσα θα έχετε και τις αντίστοιχες πιθανότητες να σας προτιμήσουν. Βασική προυποθεση όμως (και το ξαναγράφω) είναι να δηλωθείτε στο τοπικό δημαρχείο και αυτό σημαίνει να έχετε ήδη κατοικία, είτε νοικιάζοντας ο ίδιος, είτε να σας φιλοξενήσει κάποιος συγγενής ή γνωστός.
          Μόλις δηλωθείτε στο δημαρχείο, βγάζετε "Ασφαλιστικό αριθμό μητρώου" για το Γερμανικό "ΙΚΑ" .
          ΜΟΝΟΝ με αυτόν τον αριθμό μπορείτε να εργαστείτε στην Γερμανία. Μην σκεφτείτε ότι θα εργαστείτε χωρίς χαρτιά, γιατί αν σας πιάσουν τα πρόστιμα είναι μεγάλα. Γι'αυτό και οι εργοδότες δεν ρισκάρουν να έχουν προσωπικό αδήλωτο.

          Καλή δύναμη !
          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

          Comment


            #65
            καλημερα και απο μενα διαβασα πολυ προσεκτικα ολες τις σελιδες και θελω και εγω να κανω καποιες ερωτησεις....ο φιλος μου ειναι απο την γερμανια και ειπαμε να φυγουμε λειπει απο εκει 10 με 11 χρονια.μου ειπε για το αμβουργο η το ντισελντορφ....το θεμα μου ειναι οτι εγω ειμαι 3 μηνων εγκυως και λιγο φοβαμαι.αυτος ειναι μαγειρας και του ειπαν για κανα δυο δουλειες με 1800 ευρω....εγω για αρχη θα ειναι δυσκολο να δουλεψω..αυτο που θελω να ρωτησω θα μπορεσω εκει να γεννησω σαν γυναικα του και αν με ασφαλισει αυτος.....ποσο ευκολα θα ειναι τα πραγματα για μενα θα εχω καποιο επιδομα απο το κρατος σαν βοηθημα και κατι αλλο τα ενσυμα μου τα παιρνω και μου τα μεταφραζουν εκει;;;δεν γνωριζω πως γινεται;;ευχαριστω πολυ και περιμενω αμεσα απαντησεις γιατι περναει ο καιρος..ευχαριστω πολυ...

            Comment


              #66
              απαντηση στην απορια σας!

              ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΝΑΙ ΜΕΝ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΟ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ! ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 390 ΚΡΑΤΑΕΙ 420. ΒΕΒΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ!

              Comment


                #67
                καλησπερα παιδια και απο μενα...
                ειμαι 35 ετων και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα πλεον εδω στην ελλαδα.
                θελω να σας ροτισω αν δεν σας ειμαι βαρος να μου πειτε αν ειναι δυσκολο να βρω δουλεια σε ελληνικο εστιατοριο στην αυστρια......!!!!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by thanasis View Post
                  Σίγουρα, τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολα,
                  τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς.

                  Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλα τα πράγματα στην Γερμανία
                  έχουν αλλάξει ριζικά, οι μισθοί έχουν πέσει, δύσκολα βρίσκεις μια θέση εργασίας.

                  Η παραγωγή μεταφέρεται στο εξωτερικό, δημιουργούνται σχεδόν μονο θέσεις
                  εργασίας με υψηλό επίπεδο. Πέρασαν τα χρονια του 70 και του 90.

                  Το προσωπικό μου συμπέρασμα: Δεν αξίζει να μεταναστεύσετε στη Γερμανία
                  kαλημερα απο ελλαδα.
                  μπορω να ροτισω και εγω κατι?
                  ειμαι μαγειρας 35 ετων και ανεργος εδω και 2 χρονια....που ειναι καλυτερα να παω για δουλεια και να μεινω μονιμα.... (γερμανια-αυστρια-ολλανδια).
                  και ειναι καλυτερα να παω σε ενα χωριο σε αυτες τις χωρες η μεσα στο κεντρο.? (οικονομικος παντα)
                  σας ευχαριστω για το χρονο σας.

                  Comment


                    #69
                    Το καλυτερο ειναι να ειστε σε κεντρικο σημειο της γερμανιας... Σε χωριο εκτος του οτι θα πληξετε... δεν εχει τιποτε..! Ουτε καν σουπερ μαρκετ, και θα χρειαζεστε αμαξι να κυκλοφορισετε. Για επαρχιακη πολη , ναι, κεντρο ναι, χωριο ομως ποτε!!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Zanina View Post
                      Το καλυτερο ειναι να ειστε σε κεντρικο σημειο της γερμανιας... Σε χωριο εκτος του οτι θα πληξετε... δεν εχει τιποτε..! Ουτε καν σουπερ μαρκετ, και θα χρειαζεστε αμαξι να κυκλοφορισετε. Για επαρχιακη πολη , ναι, κεντρο ναι, χωριο ομως ποτε!!
                      οκ...σε ευχαριστω πολυ.
                      να σε ροτισω και κατι ακομα.....ειναι δυσκολο να βρω δουλεια στιν γερμανια γενικα?

                      Comment


                        #71
                        καλημερα και απο μενα

                        Comment


                          #72
                          θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την μεταναστευση στην γερμανια γιατι βλεπω πως ειναι ο πιο ευκολος προορισμος (σχετικα) απο αλλες χωρες σε σχεση με τον μισθο,η μηπως κανω λαθος?
                          απλα ας μου απαντησει καποιος αξιοπιστα και οχι γενικα στα παρακατω:

                          1.Πια πολη δινει καλυτερα μεροκαματα?
                          2.Σε ενα εστιατοριο πληρωνεσαι με την ωρα η ειναι στανταρ ο μισθος?και ποσες μερες δουλευεις?
                          3.Ενα σπιτι μικρο με φθηνο ενοικιο ποσο στοιχιζει μαζι με τα εξτρα ρευμα-θερμανση?
                          4.Γερμανικα δεν γνωριζω αλλα καταλαβαινει λιγα η γυναικα μου.
                          5.Δεν με ενδιαφερει το ειδος της δουλειας αρκει να εχει καλο μεροκαματο τα καταφερνω καλα και σε δυσκολες συνθηκες γιατι υπαρχει αναγκη.
                          Ευχαριστω θερμα σε οποιον μου απαντηση!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by nondas76 View Post
                            οκ...σε ευχαριστω πολυ.
                            να σε ροτισω και κατι ακομα.....ειναι δυσκολο να βρω δουλεια στιν γερμανια γενικα?

                            ΦΙΛΕ ΝΩΝΤΑ, ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ. ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΥΡΥΝΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝ ΕΣΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ. Η ΓΛΩΣΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΘΕΝΕΤΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΔΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΕΠΕΙΣΗ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΕΓΩ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΩ ΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ, Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ. ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙΥ ΜΑΓΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΣΤΕΣ, ΜΕΤΑ ΟΙ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ, ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΛΑΝΤΙΕΡΗΔΕΣ, ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΡΕΠΟ, ΚΑΘΩς ΚΑΙ 2-3 ΩΡΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by frozendays82 View Post
                              θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την μεταναστευση στην γερμανια γιατι βλεπω πως ειναι ο πιο ευκολος προορισμος (σχετικα) απο αλλες χωρες σε σχεση με τον μισθο,η μηπως κανω λαθος?
                              απλα ας μου απαντησει καποιος αξιοπιστα και οχι γενικα στα παρακατω:

                              1.Πια πολη δινει καλυτερα μεροκαματα?
                              2.Σε ενα εστιατοριο πληρωνεσαι με την ωρα η ειναι στανταρ ο μισθος?και ποσες μερες δουλευεις?
                              3.Ενα σπιτι μικρο με φθηνο ενοικιο ποσο στοιχιζει μαζι με τα εξτρα ρευμα-θερμανση?
                              4.Γερμανικα δεν γνωριζω αλλα καταλαβαινει λιγα η γυναικα μου.
                              5.Δεν με ενδιαφερει το ειδος της δουλειας αρκει να εχει καλο μεροκαματο τα καταφερνω καλα και σε δυσκολες συνθηκες γιατι υπαρχει αναγκη.
                              Ευχαριστω θερμα σε οποιον μου απαντηση!

                              ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ

                              -ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΤΙΣ ΚΕΝΡΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ, ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
                              -Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ(ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ)
                              ΑΝ ΠΑΣ ΜΕΣΩ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΘΑ ΣΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 465, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 390.
                              -ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΣΤΙΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΑ. ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΟΛΗ, ΜΙΑ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ 450-500 ΕΥΡΩ. ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ(ΡΕΥΜΑ). ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΝΟΜΙΖΩ 2-3 ΕΓΓΥΗΤΕΣ, ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ(ΝΟΜΙΖΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ).
                              -ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΦΟΔΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
                              -ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ-ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ- ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.
                              ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!!!

                              Comment


                                #75
                                ΤΑΣΟΣ

                                καλησπερα σε ολους

                                εγω γεννηθικα στη γερμανια και εφυγα οταν ημουν 10 χρονων.τωρα ζω στο ηρακλειο.πριν λιγο καιρο πηγα με την γυναικα μου και τα παιδια μου στο μερος που μεγαλωσα.τωρα σκεφτομαστε να μετακομισουμε στην γερμανια για να εχουν τα παιδια ενα καλυτερο μελλον.το προβλημα μου ειναι οτι ο μεγαλος μου γιος δεν μιλαει γερμανικα (τωρα θα μπει στην τριτη δημοτικου) και φοβαμε οτι θα εχει προβλημα να ενταχθε γιατιι εδω ειναι αριστος μαθητηςι.ειναι κανες με παρομοια περιπτωση στην γερμανια να μου πει την εμπειρια του?

                                Comment

                                Working...
                                X