Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    ερώτηση

    Παιδιά καλημέρα σας.........

    Είμαι συνταξιούχος 56 χρόνων.........Μπορώ να εργασθώ στην Γερμανία με ασφάλιση και ότι προβλέπετε χωρίς να μου κόψουν την ελληνική σύνταξη;..
    Είναι πολύ μικρή και δεν φθάνει........
    Πιστεύω κάποιος από Γερμανία να μου απαντήσει...

    Πολύ ωραία το site... συγχαρητήρια.....

    Ευχαριστώ......

    Comment


      #77
      Originally posted by πέτρος View Post
      Παιδιά καλημέρα σας.........

      Είμαι συνταξιούχος 56 χρόνων.........Μπορώ να εργασθώ στην Γερμανία με ασφάλιση και ότι προβλέπετε χωρίς να μου κόψουν την ελληνική σύνταξη;..
      Είναι πολύ μικρή και δεν φθάνει........
      Πιστεύω κάποιος από Γερμανία να μου απαντήσει...

      Πολύ ωραία το site... συγχαρητήρια.....

      Ευχαριστώ......
      Petro gia sou !

      Rotisa gia to 8ema sou kai ema8a oti mporeis.Idi gnorisa mia sintaksiouxo ellinida pou krataei diko tis katastima kai pernei sintaksi.
      Apla den ksero an uparxei kapoio orio os sintaksiouxos kai fisika yparxei panta i dinatotita pleon kai stin germania na diloneis liga episima kai ta upoloipa ''maura'' se simfonia me ton ergodoti panta. Ellinika sistimata dld. kai edo pleon...
      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

      Comment


        #78
        56 χρονων συνταξιουχος!!!!!!!!!!

        Απο κατι δαυτους χρεωκοπησε η χωρα!!!!!!!!!!!!

        Comment


          #79
          Originally posted by tozel View Post
          διάβασα τα παραπάνω και δεν άντεξα ....εκανα εγγραφή και είμαι εδώ!

          είμαι 38, ο σύζυγός μου 45 κι έχουμε 3 παιδιά 20, 18 και 3μισι....η επιχείρησή μας δεν πάει καλά, έως διόλου καλά - ψάχνουμε εργασία καιρό τώρα και δεν βρίσκουμε τίποτα - με πτυχία και βιογραφικο άψογο αλλά μεγάλοι και over quαlified όπως μας λένε ..πλέον ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό...καταλήξαμε να "φιλοξενούμαστε" στο σπίτι των πεθερικών μου, να τρώμε στους γονείς μου (ευτυχώς που είναι κοντά μας και σε θέση να μας φροντίζουν)...και να ζούμε με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το μέλλον μας.

          ας μάθετε εσείς που αποτρέπετε τον κόσμο να αποδημήσει..πως στο δημοτικό ζήτησαν από τους γονείς μια λίστα υλικών μεταξύ άλλων χαρτί υγείας και φωτοτυπικό χαρτί, χρήματα (€ 60 ανα παιδάκι) για αγορά καποιων αναγκαίων υλικών και άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο να πληρώσουν οι γονείς την θέρμανση του σχολείου...να μιλήσω για την γενικότερη κακή παιδεία...δεν νομίζω πως χρειάζεται.

          σας ρωτάω λοιπόν, γιατί να μείνω στην Ελλάδα όταν δεν μπορώ να προσφέρω τα προς το ζην στην οικογένειά μου?? δεν ζήτησα εργασία καν στο αντικείμενό μου, έχω ανάγκη μια όποια δουλειά...και δεν βρίσκω τίποτα. φίλοι μας που μεν έχουν δουλειά δεν πληρώνονται...ενας συγγενής κολλητής μου φίλης έπαθε μελαγχολία όντας υψηλό στέλεχος σε πολυεθνική στην Αθήνα καθώς δεν πληρώνεται ενώ είχε προβεί σε αγορές και δανεισμούς βάσει του μισθού του...και μπορώ να γράψω κι 'αλλα παρόμοια της σημερινής κατάστασης στην Ελλάδα.

          ΦΥΣΙΚΑ και θα μεταναστεύσω όπου βρω δουλειά όσο δύσκολα κι αν είναι. έστω για 900 ευρώ σε πολύωρη εργασία...εάν ξέρω ότι θα ταίζω εγώ τα παιδιά μου...

          Ελάτε έλληνες του εξωτερικού να ζήσετε εσείς στην σημερινή ελλάδα και έρχομαι εγώ στη θέση σας...

          Παίρνετε στο λαιμό σας καποιον άμα του λέτε να μείνει εδώ και όχι εάν του λέτε να μεταναστεύσει...

          γιατί να ξέρετε πως όταν κάποιος σκέφτεται την μετανάστευση δεν το κάνει από χόμπυ....

          αλλά από απογοήτευση και απελπισία!!
          Συμφωνω απολυτως μαζι σου ! Εγω εφυγα πριν ενα χρονο για Σουηδια με τον αντρα μου και τον γιο μας.
          Δεν αντεξαμε αλλο ! Τωρα ο γιος μου πηγαινει σε σουηδικο σχολειο και δεν πληρωνω απολυτως τιποτα.
          Αθλητικες δραστηριοτητες, σχολικη υλη , ιατρικη περιθαλψη ολα δωρεαν. Και φυσικα φανταζεσαι τι σχολεια και τι διδασκαλια .Επισης ξενες γλωσσες. Στην ελλαδα ειχα τρελαθει να πληρωνω φροντιστηρια αγγλικων κολυμβητηρια υλικα για το σχολειο και οτι αλλο .Αφου τα ξερεις.Τι να πουμε για την ιατρικη περιθαλψη.
          Η μαμα μου πεθανε σε ραντζο 59 χρονων. Δεν θελω να πεθανω κιεγω σε ραντζο. Ενα πραγμα μου εχει κανει εντυπωση εδω. Δεν υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος με χαλασμενα η λειψα δοντια. Οι ηλικιωμενοι 80 90 χρονων κυκλοφορουν στους δρομους καλοντυμενοι και κοτσονατοι με ειδικα καροτσακια που οποτε κουραζονται μπορουν να κατσουν . Τι να σου πρωτοπω δεν ξερω! Φυγετε οσο μπορειτε πιο γρηγορα να σωθειτε εσεις και κυριως τα παιδια σας ! Παντως δεν ξερω γιατι οι ελληνες του εξωτερικου εχουν μια ταση να αποθαρυνουν τον κοσμο ! Εγω δεν ειχα καμμια βοηθεια απο ελληνες αν και την χρειαστηκα . Ολοι κοιταγανε η να με αποθαρυνουν η να με παραπληροφορησουνΤελικα μονη μου τα καταφερα καλυτερα. Παντως οι ελληνες δεν ειμαστε καλος λαος κοιταμε πως να βγαλουμε το ματι ο ενας του αλλου. Ισως γιαυτο η χωρα εφτασε σε τετοια χαλια
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #80
            Originally posted by πέτρος View Post
            Παιδιά καλημέρα σας.........

            Είμαι συνταξιούχος 56 χρόνων.........Μπορώ να εργασθώ στην Γερμανία με ασφάλιση και ότι προβλέπετε χωρίς να μου κόψουν την ελληνική σύνταξη;..
            Είναι πολύ μικρή και δεν φθάνει........
            Πιστεύω κάποιος από Γερμανία να μου απαντήσει...

            Πολύ ωραία το site... συγχαρητήρια.....

            Ευχαριστώ......
            εαν βρεις δουλεια γερμανια μην τους πεις μονο οτι εισαι συνταξιουχος.

            Comment


              #81
              Originally posted by mikael View Post
              εαν βρεις δουλεια γερμανια μην τους πεις μονο οτι εισαι συνταξιουχος.
              Μικαέλ γειά σου !

              Μήπως μπορείς να μας πεις κάτι περισσότερο γι'αυτό το θέμα? Γνωρίζεις κάτι άλλο ή απλά προτίνεις να το ρισκάρει ?
              Εάν θέλεις να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες περισσότερες?
              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

              Comment


                #82
                Originally posted by spiros View Post
                56 χρονων συνταξιουχος!!!!!!!!!!

                Απο κατι δαυτους χρεωκοπησε η χωρα!!!!!!!!!!!!
                Σπυρο εγω βρισκω λιγο προσβλητικο το μην.σου
                Συμφωνω με το γεγονος οτι πολλοι ανθρωποι βγαινουν στη συνταξη απο τα 45 χωρις να εχουν αναγκη ή να πρεπει να βγουν
                Ομως δεν μπορεις να ξερεις την κατασταση του κυριου αυτου για να μιλας με αυτο τον τροπο.
                Μπορει ο ανθρωπος αυτος να δουλευει απο τα 20 του κ να εχει συμπληρωσει τα ενσημα.Μπορει να εχει καποιο λογο που σταματησε κ να παιρνει μειωμενη.
                Υπρχουν τα λαμογια αλλα δεν ειναι ολοι.Μη τσουβαλιαζουμε τα πραγματα
                Αν ηξερες την κατασταση του παω πασο αλλα δεν την ξερεις..

                Comment


                  #83
                  Originally posted by vaso31 View Post
                  Σπυρο εγω βρισκω λιγο προσβλητικο το μην.σου
                  Συμφωνω με το γεγονος οτι πολλοι ανθρωποι βγαινουν στη συνταξη απο τα 45 χωρις να εχουν αναγκη ή να πρεπει να βγουν
                  Ομως δεν μπορεις να ξερεις την κατασταση του κυριου αυτου για να μιλας με αυτο τον τροπο.
                  Μπορει ο ανθρωπος αυτος να δουλευει απο τα 20 του κ να εχει συμπληρωσει τα ενσημα.Μπορει να εχει καποιο λογο που σταματησε κ να παιρνει μειωμενη.
                  Υπρχουν τα λαμογια αλλα δεν ειναι ολοι.Μη τσουβαλιαζουμε τα πραγματα
                  Αν ηξερες την κατασταση του παω πασο αλλα δεν την ξερεις..
                  Νομιζω οτι ειναι πολλοι αυτοι που εχουν παρει συταξη απο 40 και 45 χρονων. Εγω τουλαχιστον ξερω πολλους απο το προσωπικο και φιλικο μου περιβαλλον. Ασε που μια ζωη ακουγα απο ολους οτι εχουν μεσον και διοριστηκανε η θα διοριστουν στο δημοσιο. Οι πολιτικοι που θελανε ψηφους και αυτοι που θελαν να πληρωνονται και να καθονται ειναι ενα μεγαλο μερος της σημερινης καταστασης. Το θεμα ειναι τι φταινε οι υπολοιποι. Γιαυτο κιεγω σηκωθηκα και εφυγα.
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Νομιζω οτι ειναι πολλοι αυτοι που εχουν παρει συταξη απο 40 και 45 χρονων. Εγω τουλαχιστον ξερω πολλους απο το προσωπικο και φιλικο μου περιβαλλον. Ασε που μια ζωη ακουγα απο ολους οτι εχουν μεσον και διοριστηκανε η θα διοριστουν στο δημοσιο. Οι πολιτικοι που θελανε ψηφους και αυτοι που θελαν να πληρωνονται και να καθονται ειναι ενα μεγαλο μερος της σημερινης καταστασης. Το θεμα ειναι τι φταινε οι υπολοιποι. Γιαυτο κιεγω σηκωθηκα και εφυγα.
                    Ευανθια συμφωνω με αυτα που γραφεις.Κ εγω εχω σιχαθει πραγματικα με την κατασταση που βιωνουμε.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα επιτεθουμε κ θα προσβαλουμε εναν ανθρωπο επειδη ειναι 56 κ παιρνει συνταξη χωρις καν να ξερουμε την κατασταση του.Αυτο εννοουσα στο μην.μου

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by vaso31 View Post
                      Ευανθια συμφωνω με αυτα που γραφεις.Κ εγω εχω σιχαθει πραγματικα με την κατασταση που βιωνουμε.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα επιτεθουμε κ θα προσβαλουμε εναν ανθρωπο επειδη ειναι 56 κ παιρνει συνταξη χωρις καν να ξερουμε την κατασταση του.Αυτο εννοουσα στο μην.μου
                      Οχι βεβαια ουτε να επιτεθουμε ουτε να προσβαλλουμε ! Απλως εγω δεν συμφωνω ουτε συμφωνουσα και γιαυτο εριξα μαυρη πετρα πισω μου ! Εγω θελω να δουλεψω και να κανω πραγματα στην ζωη μου και οχι να ζω αραχτη εις βαρος του κοινωνικου συνολου ! Αλλοι παλι δεν εχουν προβλημα ! Ολα τελικα ειναι υποκειμενικα ! Ο καθενας κανει τις επιλογες του !
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Οχι βεβαια ουτε να επιτεθουμε ουτε να προσβαλλουμε ! Απλως εγω δεν συμφωνω ουτε συμφωνουσα και γιαυτο εριξα μαυρη πετρα πισω μου ! Εγω θελω να δουλεψω και να κανω πραγματα στην ζωη μου και οχι να ζω αραχτη εις βαρος του κοινωνικου συνολου ! Αλλοι παλι δεν εχουν προβλημα ! Ολα τελικα ειναι υποκειμενικα ! Ο καθενας κανει τις επιλογες του !

                        Και φυσικα δεν αναφερομαι καθολου στον ανθρωπο που γραφει εδω οτι ειναι συνταξιουχος 56 χρονων.
                        Δεν τον ξερω τον ανθρωπο και ουτε μπορω να ξερω τι προβλημα μπορει να εχει.
                        Εγω μιλαω γενικα και απο προσωπικες εμπειριες ! Εξαλλου αλλο 40 χρονων και αλλο 56 χρονων.
                        Ξερω ανθρωπους 40 χρονων που ενω ηταν επιχειρηματιες ηταν και στο δημοσιο ενω δεν παταγανε το ποδι τους
                        παιρνανε τον παχυλο μισθο τους καθε μηνα και στο τελος 40 χρονων πηραν και την συνταξη τους ! Οσο για την επιχειρηση την ειχαν στο ονομα των γονιων τους ! Αυτο δεν ειναι κλεψια ? Βαλε και τις κλεψιες των πολιτικων και τελικα διαλυθηκε η ελλαδα ! Και φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που δεν φταινε σε τιποτα ! Εγω λυπαμαι πολυ για τους ηλικιωμενους και τα μικρα παιδια ! Λυπαμαι γενικα για την πατριδα μου που την καταντησαν ετσι......
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Συμφωνω απολυτως μαζι σου ! Εγω εφυγα πριν ενα χρονο για Σουηδια με τον αντρα μου και τον γιο μας.
                          Δεν αντεξαμε αλλο ! Τωρα ο γιος μου πηγαινει σε σουηδικο σχολειο και δεν πληρωνω απολυτως τιποτα.
                          Αθλητικες δραστηριοτητες, σχολικη υλη , ιατρικη περιθαλψη ολα δωρεαν. Και φυσικα φανταζεσαι τι σχολεια και τι διδασκαλια .Επισης ξενες γλωσσες. Στην ελλαδα ειχα τρελαθει να πληρωνω φροντιστηρια αγγλικων κολυμβητηρια υλικα για το σχολειο και οτι αλλο .Αφου τα ξερεις.Τι να πουμε για την ιατρικη περιθαλψη.
                          Η μαμα μου πεθανε σε ραντζο 59 χρονων. Δεν θελω να πεθανω κιεγω σε ραντζο. Ενα πραγμα μου εχει κανει εντυπωση εδω. Δεν υπαρχει ουτε ενας ανθρωπος με χαλασμενα η λειψα δοντια. Οι ηλικιωμενοι 80 90 χρονων κυκλοφορουν στους δρομους καλοντυμενοι και κοτσονατοι με ειδικα καροτσακια που οποτε κουραζονται μπορουν να κατσουν . Τι να σου πρωτοπω δεν ξερω! Φυγετε οσο μπορειτε πιο γρηγορα να σωθειτε εσεις και κυριως τα παιδια σας ! Παντως δεν ξερω γιατι οι ελληνες του εξωτερικου εχουν μια ταση να αποθαρυνουν τον κοσμο ! Εγω δεν ειχα καμμια βοηθεια απο ελληνες αν και την χρειαστηκα . Ολοι κοιταγανε η να με αποθαρυνουν η να με παραπληροφορησουνΤελικα μονη μου τα καταφερα καλυτερα. Παντως οι ελληνες δεν ειμαστε καλος λαος κοιταμε πως να βγαλουμε το ματι ο ενας του αλλου. Ισως γιαυτο η χωρα εφτασε σε τετοια χαλια
                          POSO MA POSO SUMFONW, ME OLA AUTA! EIMAI STA 21, KI EXW METANASTEUSEI MONH MOU! H ZOH MOU, MOU TA EFERE ETSI KAO TWRA VRISKOMAI KONTA STO BEROLINO, EINAI H TRITH POLH POU BRISKOMAI, KI OXI SE ELLHNA! ALLA SE ALBANO, PAROLO POU EIMAI ELLINIDA! OI ELLINES KOITANE NA SE FANE OI PERISSOTEROI!

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by Zanina View Post
                            POSO MA POSO SUMFONW, ME OLA AUTA! EIMAI STA 21, KI EXW METANASTEUSEI MONH MOU! H ZOH MOU, MOU TA EFERE ETSI KAO TWRA VRISKOMAI KONTA STO BEROLINO, EINAI H TRITH POLH POU BRISKOMAI, KI OXI SE ELLHNA! ALLA SE ALBANO, PAROLO POU EIMAI ELLINIDA! OI ELLINES KOITANE NA SE FANE OI PERISSOTEROI!
                            Τι κανεις στον αλβανο δουλευεις ?
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Τι κανεις στον αλβανο δουλευεις ?
                              nai giati epesa se trelo ellina! Kai mes gnwstou piga prosorina se ena elliniko estiatorio se ena xorio pou einai pantremenos me ellinida, kai twra se enan allo filo tou proigoumenou afentikou mou se mia poli! Ratsistria den eimai, giati oi ellines einai mourlamenoi! Enas alvanos einai pio ntompros apo oti enas pamponiros ellinas(san ekinon p epesa egw!) Poios na to perimene alla etsi exoun ta pragmata! Alla doksa to theo to spiti mou to exw k th doulia m! Opws k na to blepei o katheis!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Zanina View Post
                                nai giati epesa se trelo ellina! Kai mes gnwstou piga prosorina se ena elliniko estiatorio se ena xorio pou einai pantremenos me ellinida, kai twra se enan allo filo tou proigoumenou afentikou mou se mia poli! Ratsistria den eimai, giati oi ellines einai mourlamenoi! Enas alvanos einai pio ntompros apo oti enas pamponiros ellinas(san ekinon p epesa egw!) Poios na to perimene alla etsi exoun ta pragmata! Alla doksa to theo to spiti mou to exw k th doulia m! Opws k na to blepei o katheis!
                                Μπραβο Ζανινα ! Σου ευχομαι τα καλυτερα ! Ασε Ζανινα μην λες και πολλα για τους ελληνες για τι εδω εμενα καποιοι μου επιτεθηκαν και εκφραζονται πολυ ασχημα !
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X