Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by Zanina View Post
    nai giati epesa se trelo ellina! Kai mes gnwstou piga prosorina se ena elliniko estiatorio se ena xorio pou einai pantremenos me ellinida, kai twra se enan allo filo tou proigoumenou afentikou mou se mia poli! Ratsistria den eimai, giati oi ellines einai mourlamenoi! Enas alvanos einai pio ntompros apo oti enas pamponiros ellinas(san ekinon p epesa egw!) Poios na to perimene alla etsi exoun ta pragmata! Alla doksa to theo to spiti mou to exw k th doulia m! Opws k na to blepei o katheis!
    Mπράβο ρε Ζανίνα!!! Κουράγιο!! Όλα καλά θα πάνε! 18 Αυγούστου ανεβαίνω Γερμανία. Βρήκα δουλειά έξω από το Μόναχο. Αγώνα θέλει μόνο, υπομονή, επιμονή και ψηλά το κεφάλι!!!

    Comment


      #92
      Originally posted by ευανθια View Post
      Μπραβο Ζανινα ! Σου ευχομαι τα καλυτερα ! Ασε Ζανινα μην λες και πολλα για τους ελληνες για τι εδω εμενα καποιοι μου επιτεθηκαν και εκφραζονται πολυ ασχημα !
      Ευανθία μην στεναχωριέσε... να έχεις πάντα στο μυαλό σου οτί πάλεψες και τα κατάφερες! Από δω και πέρα να σκέφτεαι μόνο οτι με την εμπειρία σου μπορείς να βοηθήσεις πολύ κόσμο στο να βρει το κουράγιο και χρήσιμες πληροφορίες να κάνει το μεγάλο βήμα για ένα καλύτερο αυριο. Εμένα να φανταστεις μου επιτέθηκαν γιατί απλά είπα ότι ντρέπομαι για αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα! Με το να αναλώνουμε όμως χρόνο σε τέτοιες μαλακίες που δεν τελιώνουν ποτέ νομίζω οτι ξεφεύγουμε από το στόχο του φόρουμ που δεν ειναι άλλος από το να βοηθήσει παιδιά σαν εμας να βρούν χρήσιμες πληροφορίες. Συγνώμη αν μακρυγόρησα λίγο... Να 'σαι καλά!

      Comment


        #93
        Ευχαριστω

        Νικο σε ευχαριστω !

        Να σου πω την αληθεια στενοχωρηθηκα λιγο .Δεν πειραζει ομως μου περασε ! Και μια κοπελα η< απελπισμενη >παρεξηγηθηκε επειδη της απαντησα σε αυτα που με ρωτουσε. Της ειπα οτι για να κανεις το μεγαλο βημα θελει να εισαι δραστηριος εξυπνος μορφωμενος κοινωνικος και να ξερεις τουλαχιστον αγγλικα. Και επισης της εγραψα οτι οταν ξερεις μια ξενη γλωσσα μαθαινεις πιο ευκολα μια αλλη .Και αυτα γιατι με ρωτησε.Και εκεινη το πηρε προσωπικα λες και την ξερω και ξερω αν ειναι δραστηρια η μορφωμενη κλπ. Εδω ειλικρινα μιλαω κανουν εκπαιδευση ακομη και για τους καθαρισμους ! Σκεψου τι μορφωτικο επιπεδο υπαρχει ! Δυστυχως η ευτυχως ομως ολα τα παραπανω μαζι με το πεισμα την επιμονη και την ισχυρη θεληση ειναι πιο σημαντικα απο οποιοδηποτε χρηματικο ποσο . Τι να πω δεν ξερω ! Φοβαμαι λεει μηπως μου παρει την θεση ! Ποια θεση ? Παντως οποιος θελει πραγματικη βοηθεια και ουσιαστικες πληροφοριες θα βοηθησω οσο μπορω απο αυτα που εχω μαθει για Σουηδια ! Sorry sσε ζαλισα
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #94
          Originally posted by ευανθια View Post
          Νικο σε ευχαριστω !

          Να σου πω την αληθεια στενοχωρηθηκα λιγο .Δεν πειραζει ομως μου περασε ! Και μια κοπελα η< απελπισμενη >παρεξηγηθηκε επειδη της απαντησα σε αυτα που με ρωτουσε. Της ειπα οτι για να κανεις το μεγαλο βημα θελει να εισαι δραστηριος εξυπνος μορφωμενος κοινωνικος και να ξερεις τουλαχιστον αγγλικα. Και επισης της εγραψα οτι οταν ξερεις μια ξενη γλωσσα μαθαινεις πιο ευκολα μια αλλη .Και αυτα γιατι με ρωτησε.Και εκεινη το πηρε προσωπικα λες και την ξερω και ξερω αν ειναι δραστηρια η μορφωμενη κλπ. Εδω ειλικρινα μιλαω κανουν εκπαιδευση ακομη και για τους καθαρισμους ! Σκεψου τι μορφωτικο επιπεδο υπαρχει ! Δυστυχως η ευτυχως ομως ολα τα παραπανω μαζι με το πεισμα την επιμονη και την ισχυρη θεληση ειναι πιο σημαντικα απο οποιοδηποτε χρηματικο ποσο . Τι να πω δεν ξερω ! Φοβαμαι λεει μηπως μου παρει την θεση ! Ποια θεση ? Παντως οποιος θελει πραγματικη βοηθεια και ουσιαστικες πληροφοριες θα βοηθησω οσο μπορω απο αυτα που εχω μαθει για Σουηδια ! Sorry sσε ζαλισα
          Δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι για ανούσια σχόλια.

          Comment


            #95
            Originally posted by nikos81 View Post
            Mπράβο ρε Ζανίνα!!! Κουράγιο!! Όλα καλά θα πάνε! 18 Αυγούστου ανεβαίνω Γερμανία. Βρήκα δουλειά έξω από το Μόναχο. Αγώνα θέλει μόνο, υπομονή, επιμονή και ψηλά το κεφάλι!!!
            Νίκο εύχομαι να πάνε όλα καλά ατην προσπάθειά σου! Υπόψιν το Μόναχο μπορεί να σου φανεί λίγο ακριβό, αλλά από αμοιβές εργασιακά έχει από τις μεγαλύτερες αντίστοιχα και θεωρείτε αριστοκρατικό εν μέρη...
            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

            Comment


              #96
              Originally posted by nikos81 View Post
              Ευανθία μην στεναχωριέσε... να έχεις πάντα στο μυαλό σου οτί πάλεψες και τα κατάφερες! Από δω και πέρα να σκέφτεαι μόνο οτι με την εμπειρία σου μπορείς να βοηθήσεις πολύ κόσμο στο να βρει το κουράγιο και χρήσιμες πληροφορίες να κάνει το μεγάλο βήμα για ένα καλύτερο αυριο. Εμένα να φανταστεις μου επιτέθηκαν γιατί απλά είπα ότι ντρέπομαι για αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα! Με το να αναλώνουμε όμως χρόνο σε τέτοιες μαλακίες που δεν τελιώνουν ποτέ νομίζω οτι ξεφεύγουμε από το στόχο του φόρουμ που δεν ειναι άλλος από το να βοηθήσει παιδιά σαν εμας να βρούν χρήσιμες πληροφορίες. Συγνώμη αν μακρυγόρησα λίγο... Να 'σαι καλά!
              Καλημερα Νικο ! Σ' ευχαριστω !!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #97
                Originally posted by australian View Post
                Δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι για ανούσια σχόλια.

                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #98
                  Τελικα ειπα να γραψω και γω.Εχω ερθει εδω και ενα μηνα γερμανια και ευτυχως εγω τα βρηκα λιγο ποιο ευκολα τα πραγματα λογω οτι επιασα δουλεια στο ξαδερφο του αραβωνιαστικου μου ο οποιος εχει ελληνικο εστιατοριο.Βεβαια οχι 8 ωρο αλλα πολυ καλυτερα απο τη δουλεια που ειχα στην ελλαδα.Οσοι το σκεφτονται και ειδικα αν ειναι ανεργοι εγω τους λεω να το τολμησουνε.Εγω εφυγα απ την ελλαδα ενω ειχα δουλεια φανταστειτε και επαιρνα καλα χρηματα 1100.

                  Comment


                    #99
                    kalimera kai apo mena meta apo arketo kairo..to oti eimai apogoiteumenos apo tn katastasi einai dedomeno alla tha ithela na rotiso kati gia olous esas pou tin kanate gia germania..pos ksepernas tous sinesthimatikous logous pou se kratane gia na min figeis gia germania?kaneis mas fisika den kserei pos tha einai stin ellada se 5 xronia..ki an einai kalitera ti tha ginei?tha ksanagirisete?den eimai arnitikos sto na figo isa isa ki aurio na evriska mia douleia tha efeuga ki ego olo to diastima auto skeftomai apla vlepo pos (kapoioi)ellines tis germanias de voithan idiaitera gia ayto voithiste eseis pou figate twra.einai tosa polla pou thelo na po alla tha grafo mexri to prwi..emeis skeftomaste gia monaxo alla den tin exoume psaksei akoma..ti na kano de ksero.skeftomaste gia kamia 5 etia mexri na mpoun se mia seira ta pragmata giati exoume kai kapoies ipoxreoseis pou mas kratane edw..ti na po de ksero..voithiste ki eseis oi epanw..me ta xrimata ti ginetai ekei?mporeis na perisepseis tipota?signomi gia to megalo minima alla elpizo na me katalavenete!kalo sas vradi.

                    eisitiria ftina pos mporw na vrw?????

                    Comment


                      Originally posted by AntonisThess View Post
                      Νίκο εύχομαι να πάνε όλα καλά ατην προσπάθειά σου! Υπόψιν το Μόναχο μπορεί να σου φανεί λίγο ακριβό, αλλά από αμοιβές εργασιακά έχει από τις μεγαλύτερες αντίστοιχα και θεωρείτε αριστοκρατικό εν μέρη...
                      Ευχαριστώ Αντώνη! Οι συμβουλές σου είναι πάντα πολύτιμες!

                      Comment


                        Originally posted by frozendays82 View Post
                        kalimera kai apo mena meta apo arketo kairo..to oti eimai apogoiteumenos apo tn katastasi einai dedomeno alla tha ithela na rotiso kati gia olous esas pou tin kanate gia germania..pos ksepernas tous sinesthimatikous logous pou se kratane gia na min figeis gia germania?kaneis mas fisika den kserei pos tha einai stin ellada se 5 xronia..ki an einai kalitera ti tha ginei?tha ksanagirisete?den eimai arnitikos sto na figo isa isa ki aurio na evriska mia douleia tha efeuga ki ego olo to diastima auto skeftomai apla vlepo pos (kapoioi)ellines tis germanias de voithan idiaitera gia ayto voithiste eseis pou figate twra.einai tosa polla pou thelo na po alla tha grafo mexri to prwi..emeis skeftomaste gia monaxo alla den tin exoume psaksei akoma..ti na kano de ksero.skeftomaste gia kamia 5 etia mexri na mpoun se mia seira ta pragmata giati exoume kai kapoies ipoxreoseis pou mas kratane edw..ti na po de ksero..voithiste ki eseis oi epanw..me ta xrimata ti ginetai ekei?mporeis na perisepseis tipota?signomi gia to megalo minima alla elpizo na me katalavenete!kalo sas vradi.

                        eisitiria ftina pos mporw na vrw?????
                        Φίλε frozendays82 όλοι πιστεύω ότι στεναχωριούνται που φεύγουν. Από την άλλη όμως μερικές φορές δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Σφήγγεις τα δόντια και φεύγεις. Για εισητήρια κοίτα στο pamediakopes.gr. Εγώ από εκεί έκλεισα για Μόναχο. Πίστεύω οτι έχει πολύ καλές τιμές. Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω για το θέμα ας γράψει ενα σχόλιο για να βοηθήσουμε.

                        Comment


                          Originally posted by frozendays82 View Post
                          eisitiria ftina pos mporw na vrw?????
                          προσωπικα για αεροπορικα εισιτηρια κοιταω :
                          1)στο site της εταιρειας που θελω να πεταξω (ας πουμε aegean)
                          2) www.travelplanet24.gr
                          3) http://gr.skyscanner.com/

                          Αν δεις αυτα τα 3 εισαι σιγουρα καλυμενος.
                          Καλη αναζητηση

                          Comment


                            Originally posted by nikos81 View Post
                            Φίλε frozendays82 όλοι πιστεύω ότι στεναχωριούνται που φεύγουν. Από την άλλη όμως μερικές φορές δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Σφήγγεις τα δόντια και φεύγεις. Για εισητήρια κοίτα στο pamediakopes.gr. Εγώ από εκεί έκλεισα για Μόναχο. Πίστεύω οτι έχει πολύ καλές τιμές. Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω για το θέμα ας γράψει ενα σχόλιο για να βοηθήσουμε.
                            simfwnw apoluta mazi sas! oloi ponoun eidika ton proto kairo! tis protes imeres itan to ena podi m edw k to allo sthn ellada! o ponos menei, kai kalitera as ton 8avoume g na min mas parei apo katw, eidika otan eisai olomonaxos, xwris oiokgeneia, xoris filous ktl! Omws uparxei O 8EOS pou ola ta vlepei, Proseuxi, epimonh kai ipomoni patriotakia! Oso gia ta eisitiriia, den simferei me german wings, mono entos tis germanias! H aegean einai i kaliteri, an ta kleiseis apo noris!
                            Niko, kalws na er8eis sti germania, kalo ksekinima euxomai!!

                            Comment


                              Originally posted by frozendays82 View Post
                              kalimera kai apo mena meta apo arketo kairo..to oti eimai apogoiteumenos apo tn katastasi einai dedomeno alla tha ithela na rotiso kati gia olous esas pou tin kanate gia germania..pos ksepernas tous sinesthimatikous logous pou se kratane gia na min figeis gia germania?kaneis mas fisika den kserei pos tha einai stin ellada se 5 xronia..ki an einai kalitera ti tha ginei?tha ksanagirisete?den eimai arnitikos sto na figo isa isa ki aurio na evriska mia douleia tha efeuga ki ego olo to diastima auto skeftomai apla vlepo pos (kapoioi)ellines tis germanias de voithan idiaitera gia ayto voithiste eseis pou figate twra.einai tosa polla pou thelo na po alla tha grafo mexri to prwi..emeis skeftomaste gia monaxo alla den tin exoume psaksei akoma..ti na kano de ksero.skeftomaste gia kamia 5 etia mexri na mpoun se mia seira ta pragmata giati exoume kai kapoies ipoxreoseis pou mas kratane edw..ti na po de ksero..voithiste ki eseis oi epanw..me ta xrimata ti ginetai ekei?mporeis na perisepseis tipota?signomi gia to megalo minima alla elpizo na me katalavenete!kalo sas vradi.

                              eisitiria ftina pos mporw na vrw?????
                              καλησπερα..
                              τελικα οσοι δεν εχουμε φυγει ακομη για το εξωτερικο ειναι μονο και μονο γιατι δεν μπορουμε να ξεκοψουμε συναισθηματικα απο την χωρα και τον τοπο που μεγαλωσαμε, παντρευτηκαμε κλπ..σκεφτομαστε γονεις και αδερφια που θα παντρευτουν, γεννησουν, πεθανουν και εμεις θα το παρακολουθουμε απλως απο μακρια..
                              νομιζω οτι αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι του ξενιτεμου... και πρεπει να το ξεπερασουμε οσο πιο γρηγορα γινεται μπας και γλιτωσουμε τα χειροτερα που ερχονται....

                              Comment


                                Γεια σε ολους τους ελληνες!!!παιδια μου εμειναν 2 μηνες δουλεια εδψ στην ελλαδα και μετα σκεφτομαι να την κανω απο δω..λεω να παω μοναχο μαζι με τον ξαδερφο μου αλλα δεν γνωριζω την γλωσσα.ειναι ευκολο να βρω δουλεια σε καποιο εστηατοριο?εστω και με χαμηλο μισθο για αρχη?και επειτα μηπως μπορει καποιοσς να βοηθησει για το πως θα βρουμε να νοικιασουμε??καποιοα ιστοσελιδα ισως,τιμες στο περιπου???ευχαριστω!

                                Comment

                                Working...
                                X