Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by spiros
    Ποια Βενετια τωρα...οπου πηγα να βγαλω εισητηριο για να παω Αυστρια και ηταν ενας γερος στην Πιατσα ντι Ρομα,οπου δεν ηξερε που παν τα τεσσερα και ειχε εναν αρχαιο υπολογιστη οπου εκανε μια ωρα να κανει λοντινγκ και παραλιγο θα εχανα το λεωφορειο και που ανοιγε κατι συρταρια να βρει τα δρομολογια και δεν τα εβρισκε.....ρε παιδια ξεκολατε λιγο για το θεο!!!

    Δεν ξερω ποσοι διαβαζουν εδω μεσα,αλλα που να παρει ειναι κριμα αυτη η απαξιωση για την χωρα μας,ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
    Η χρεωκοπεια ειναι αλλη ιστορια,ριξτε μια ματια στις εξωτερικες ειδησεις,χαμος γινεται παντου,η μιση Ευρωπη σε κριση,συν Αμερικη και αλλες χωρες!

    Εγω δεν εχω προβλημα στην Αυστρια,απλα που κανει εντυπωση τα καλα λογια που ακουω για την Ελλαδα απο τους ξενους,ενω εμεις ολο βριζουμε!
    Φίλε Σπύρο, αυτοι που σου τα λένε δεν έχουν ζήσει εδώ πάνω από 10 μέρες... Σκέψου το λίγο.

    Comment


      Originally posted by spiros
      Ποια Βενετια τωρα...οπου πηγα να βγαλω εισητηριο για να παω Αυστρια και ηταν ενας γερος στην Πιατσα ντι Ρομα,οπου δεν ηξερε που παν τα τεσσερα και ειχε εναν αρχαιο υπολογιστη οπου εκανε μια ωρα να κανει λοντινγκ και παραλιγο θα εχανα το λεωφορειο και που ανοιγε κατι συρταρια να βρει τα δρομολογια και δεν τα εβρισκε.....ρε παιδια ξεκολατε λιγο για το θεο!!!

      Δεν ξερω ποσοι διαβαζουν εδω μεσα,αλλα που να παρει ειναι κριμα αυτη η απαξιωση για την χωρα μας,ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
      Η χρεωκοπεια ειναι αλλη ιστορια,ριξτε μια ματια στις εξωτερικες ειδησεις,χαμος γινεται παντου,η μιση Ευρωπη σε κριση,συν Αμερικη και αλλες χωρες!

      Εγω δεν εχω προβλημα στην Αυστρια,απλα που κανει εντυπωση τα καλα λογια που ακουω για την Ελλαδα απο τους ξενους,ενω εμεις ολο βριζουμε!
      Σπυρο δεν βριζουμε απλως περιγραφουμε την πραγματικοτητα ποια ειναι ! Ενας τουριστας δεν μπορει να ξερει πως πραγματικα ειναι να ζεις στην ελλαδα .Ο τουριστας ερχεται για μια εβδομαδα 10 ημερες και φευγει ! Δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι πραγματικα η ζωη στην ελλαδα ! Κοιτα να ευχαριστιεσαι την ζωη σου στην πανεμορφη χωρα που βρισκεσαι και μην στενοχωριεσαι για την ελλαδα ! Εξαλλου εκει ειναι δεν φευγει ! Οποτε θελεις μπορεις να πας και συ διακοπες ! Δυστυχως ομως ολα αυτα που περιγραφουμε ολοι εδω ειναι αληθειες και κατα βαθος τα ξερεις κιεσυ !!!!!! Απλα καταλαβαινω οτι στενοχωριεσαι !Κιεγω στενοχωριεμαι οταν ολα αυτα τα ασχημα που περιγραφω αφορουν την πατριδα μου αλλα δυστυχως ετσι ειναι !!!!!!!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by spiros
        Ποια Βενετια τωρα...οπου πηγα να βγαλω εισητηριο για να παω Αυστρια και ηταν ενας γερος στην Πιατσα ντι Ρομα,οπου δεν ηξερε που παν τα τεσσερα και ειχε εναν αρχαιο υπολογιστη οπου εκανε μια ωρα να κανει λοντινγκ και παραλιγο θα εχανα το λεωφορειο και που ανοιγε κατι συρταρια να βρει τα δρομολογια και δεν τα εβρισκε.....ρε παιδια ξεκολατε λιγο για το θεο!!!

        Δεν ξερω ποσοι διαβαζουν εδω μεσα,αλλα που να παρει ειναι κριμα αυτη η απαξιωση για την χωρα μας,ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
        Η χρεωκοπεια ειναι αλλη ιστορια,ριξτε μια ματια στις εξωτερικες ειδησεις,χαμος γινεται παντου,η μιση Ευρωπη σε κριση,συν Αμερικη και αλλες χωρες!

        Εγω δεν εχω προβλημα στην Αυστρια,απλα που κανει εντυπωση τα καλα λογια που ακουω για την Ελλαδα απο τους ξενους,ενω εμεις ολο βριζουμε!
        Θυμασαι που ειχα γραψει οτι ντρεπομαι που ειμαι ελληνιδα ? Και ειχες θυμωσει και εσυ και ο Μιχαλης ? Το ξερες οτι οταν πηγα να δωσω εξετασεις για την γλωσσα στα προφορικα ηταν δυο καθηγητριες απεναντι μου , εγω ειχα τρακ οπως καταλαβαινεις , και με ρωταει η μια πως σε λενε απο που εισαι και μολις ακουσε απο ελλαδα μου λεει Α εσεις εχετε οικονομικα προβληματα και θα πουλησετε και νησια σας ετσι δεν ειναι ? Οπως καταλαβαινεις ανοιξε η γη να με καταπιει κατακοκιννησα ντραπηκα μουρθε να βαλω τα κλαματα ...Ευτυχως περασα τις εξετασεις! Ασε που οι σουηδοι συνεχεια μου λενε γιατι στην ελλαδα παιρνετε συνταξη απο 40 χρονων ? Ασε σου λεω δυστυχως προσωπικα εγω δεν ειμαι υπερηφανη για την ελλαδα ! Και που να μαθουν οι σουηδοι για τις μιζες και τα υπολοιπα .......
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by spiros
          Kαι μια που μιλατε για εκμεταλευση...στην Βενετια πληρωνεις το κατουρημα 1.50 ευρω!!!Πουθενα δεν μπωρεις να πας δωρεαν.Σε σταθμους και αλλου εχει 0.50 ευρω,και Αυστρια.Στην Ελλαδα ειναι δωρεαν και μαλιστα στο νησι μου στο λιμανι αρκετα καθαρες.
          Στον σταθμο των τρενων στο Μοναχο πληρωσα το κατουρημα οπως λες 1ευρω.Ειχε ομως μεχρι και καθαρη πετσετα αν ηθελες,ειχε στην εισοδο παραδιπλα ειδικα σημεια για να αλλαζεις πανα στο μωρο και με το που εβγαινες απο την τουαλετα εμπαινε μεσα καθαριστρια.
          Που λες... Ευχαριστηθηκα κατουρημα ...
          Ποτε μπηκες τελευταια φορα σε δημοσια τουαλετα ή σε τουαλετα σε σταθμο τρενου στην Αθηνα?

          Comment


            Originally posted by spiros
            Δεν ξερω ποσοι διαβαζουν εδω μεσα,αλλα που να παρει ειναι κριμα αυτη η απαξιωση για την χωρα μας,ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
            Η χρεωκοπεια ειναι αλλη ιστορια,ριξτε μια ματια στις εξωτερικες ειδησεις,χαμος γινεται παντου,η μιση Ευρωπη σε κριση,συν Αμερικη και αλλες χωρες!
            Ολα εχουν να κανουν με το τι θελεις να κανεις στην ζωη σου.
            Εγω θελω απλα την ευκαιρια.Τιποτα παραπανω.

            Γενικα δεν ειναι του στυλ μου ουτε τα μπουζουκια ουτε η τρελη ζωη.Ειχα παει Γερμανια τον Δεκεμβρη στην Νυρεμβεργη.Ηθελα να δω πως λειτουργει η πολη στην καθημερινοτητα της περα απο το πως το ειδα σαν τουριστας.
            Δευτερα πρωι 7.30 ειχα μπει στο μετρο να κανω βολτα και να δω την εναρξη της μερας τους.Μπορω να σου πω οτι ειναι τραγικα διαφορετικη απο μια Δευτερα 7.30 πρωι στο Συνταγμα.
            Αυτο που μου εκανε παρα πολυ μεγαλη εντυπωση απο την πρωτη μερα που πηγα ειναι οτι βγηκα για βολτα στον δρομο και οι ανθρωποι που κυκλοφορουσαν φαινονταν χαρουμενοι και γελουσαν.Θελεις να κανουμε το ιδιο ενα απλο πρωι στην Ερμου 'η σε οποιοδηποτε κεντρικο δρομο της Αθηνας?

            Οσο για την χρεοκοπια δεν ειναι αλλη ιστορια.Χωρια του οτι δεν ειναι χρεωκοπεια,ειναι δουλεια.Εχει διαφορα.
            Οταν στην περιπτωση που δουλευεις παιρνεις 600ευρω τον μηνα τι μπορεις να κανεις?Ναι καλη η Ελλαδα.Πανεμορφη χωρα.Δεν διαφωνω.Αλλα προσωπικα δεν μπορω να παω στα μπουζουκια.Κανα ποτο χαλαρα και κανα καφε.Ειμαι 24χρονων,μπαινω φανταρος σε λιγες μερες και σκεφτομαι τι δουλεια θα μπορεσω να βρω μετα.Ολοι ζητανε ή ημιαπασχοληση ή κατι δεν θα εχεις(βλεπε ασφαλεια,μειωμενο ωραριο κλπ).

            Ευτυχως ή δυστηχως το 90% των πραγματων που μπορεις να κανεις στην ζωη σου βασιζονται στο αν εχεις την λεγομενη "αγοραστικη δυναμη".Με 600ευρω λοιπον δεν την εχεις.Και ειναι καλα οταν εισαι μονος σου και δεν εχεις ενοικια κλπ αν μενεις σπιτι των δικων σου.Μετα?

            Εγω εχω ονειρα για την ζωη μου.Δεν θελω να δουλευω για να επιβιωνω.Η ιδεα του να δουλευω για να ζω μου αρεσει καλυτερα.

            Και αν η Ελλαδα ειναι πραγματικα τοσο ομορφη αν εξαιρεσουμε αυτη την απλη χρεοκοπια οπως ανεφερες γιατι εισαι στην Αυστρια ?

            Comment


              Originally posted by manos_XP View Post
              Ολα εχουν να κανουν με το τι θελεις να κανεις στην ζωη σου.
              Εγω θελω απλα την ευκαιρια.Τιποτα παραπανω.

              Γενικα δεν ειναι του στυλ μου ουτε τα μπουζουκια ουτε η τρελη ζωη.Ειχα παει Γερμανια τον Δεκεμβρη στην Νυρεμβεργη.Ηθελα να δω πως λειτουργει η πολη στην καθημερινοτητα της περα απο το πως το ειδα σαν τουριστας.
              Δευτερα πρωι 7.30 ειχα μπει στο μετρο να κανω βολτα και να δω την εναρξη της μερας τους.Μπορω να σου πω οτι ειναι τραγικα διαφορετικη απο μια Δευτερα 7.30 πρωι στο Συνταγμα.
              Αυτο που μου εκανε παρα πολυ μεγαλη εντυπωση απο την πρωτη μερα που πηγα ειναι οτι βγηκα για βολτα στον δρομο και οι ανθρωποι που κυκλοφορουσαν φαινονταν χαρουμενοι και γελουσαν.Θελεις να κανουμε το ιδιο ενα απλο πρωι στην Ερμου 'η σε οποιοδηποτε κεντρικο δρομο της Αθηνας?

              Οσο για την χρεοκοπια δεν ειναι αλλη ιστορια.Χωρια του οτι δεν ειναι χρεωκοπεια,ειναι δουλεια.Εχει διαφορα.
              Οταν στην περιπτωση που δουλευεις παιρνεις 600ευρω τον μηνα τι μπορεις να κανεις?Ναι καλη η Ελλαδα.Πανεμορφη χωρα.Δεν διαφωνω.Αλλα προσωπικα δεν μπορω να παω στα μπουζουκια.Κανα ποτο χαλαρα και κανα καφε.Ειμαι 24χρονων,μπαινω φανταρος σε λιγες μερες και σκεφτομαι τι δουλεια θα μπορεσω να βρω μετα.Ολοι ζητανε ή ημιαπασχοληση ή κατι δεν θα εχεις(βλεπε ασφαλεια,μειωμενο ωραριο κλπ).

              Ευτυχως ή δυστηχως το 90% των πραγματων που μπορεις να κανεις στην ζωη σου βασιζονται στο αν εχεις την λεγομενη "αγοραστικη δυναμη".Με 600ευρω λοιπον δεν την εχεις.Και ειναι καλα οταν εισαι μονος σου και δεν εχεις ενοικια κλπ αν μενεις σπιτι των δικων σου.Μετα?

              Εγω εχω ονειρα για την ζωη μου.Δεν θελω να δουλευω για να επιβιωνω.Η ιδεα του να δουλευω για να ζω μου αρεσει καλυτερα.

              Και αν η Ελλαδα ειναι πραγματικα τοσο ομορφη αν εξαιρεσουμε αυτη την απλη χρεοκοπια οπως ανεφερες γιατι εισαι στην Αυστρια ?
              Αστον Μανο να λεει ...Εγω πιστευω οτι τα ξερει ολα αυτα αλλα μαλλον του λειπει η ελλαδα γιαυτο μιλαει ετσι
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by spiros
                Ποια Βενετια τωρα...οπου πηγα να βγαλω εισητηριο για να παω Αυστρια και ηταν ενας γερος στην Πιατσα ντι Ρομα,οπου δεν ηξερε που παν τα τεσσερα και ειχε εναν αρχαιο υπολογιστη οπου εκανε μια ωρα να κανει λοντινγκ και παραλιγο θα εχανα το λεωφορειο και που ανοιγε κατι συρταρια να βρει τα δρομολογια και δεν τα εβρισκε.....ρε παιδια ξεκολατε λιγο για το θεο!!!

                Δεν ξερω ποσοι διαβαζουν εδω μεσα,αλλα που να παρει ειναι κριμα αυτη η απαξιωση για την χωρα μας,ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
                Η χρεωκοπεια ειναι αλλη ιστορια,ριξτε μια ματια στις εξωτερικες ειδησεις,χαμος γινεται παντου,η μιση Ευρωπη σε κριση,συν Αμερικη και αλλες χωρες!

                Εγω δεν εχω προβλημα στην Αυστρια,απλα που κανει εντυπωση τα καλα λογια που ακουω για την Ελλαδα απο τους ξενους,ενω εμεις ολο βριζουμε!
                Επισης βρε σπυρο η απαξιωση για την χωρα μας δεν ειναι ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ! Ναι οντως χαμος γινεται παντου ! Ομως δεν εχω ακουσει να πουλαει νησια καποια αλλη χωρα που εχει οικονομικο προβλημα ....Ουτε εχω ακουσει να κλεινουν τα σχολεια ....ουτε εχω ακουσει να κοβουν τις συνταξεις των ηλικιωμενων ανθρωπων για να σωθει η οικονομια .......Αστο ρε σπυρο ολα αυτα ειναι τραγικα λαθη για τα οποια εγω προσωπικα ντρεπομαι ......
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Λοιπον Σπυρο..για να ξεκαθαρισουμε κατι πατριωτακι, ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ την Ελλαδα.
                  Αναγκαστηκα να φυγω με την οικογενεια μου οταν ημουν ακομη παιδακι. Αντιθετως με σενα ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, για καθαρα οικογενειακους λογους...αλλα δεν θελω να βγαλω τα ενδοψυχα μου τωρα εδω μεσα.
                  Θυμαμαι ακομη την κα Ντινα την δασκαλα μου που εβαλε ολη την ταξη την τελευταια μερα να μου τραγουδησει το μισευω και τα ματια μου δακρυζουν λυπημενα. Ακουγεται μελω ε; Παιδακι ημουν...

                  Ωστοσο..με το που ηρθα εδω με αγκαλιασαν...οχι μονο τα ελληνακια αλλα ειχαμε στην παρεα μας τουρκακια ιταλακια, γερμανακια. Και να ηταν μονο αυτο, εβλεπα δασκαλους γερμανους να παλευουν να μας μαθουν την γλωσσα. Δεν μας κατακρινανε ουτε ρατσιστικα δεν μας φεροταν..μιλουσαν για μας και λεγανε τα παιδια μας!

                  Η ελληνικη ζωη εκει που μεγαλωσα καλπαζε, τι ελλ. κοινοτητα, τι ορθοδοξη ενορια τι τι τι...οτι θελεις.

                  Ποιος μιλησε για μπουζουκια; Βρε οτι θες εχει σου λεω! Τι ρετσιναδικα τι κουτουκια, τι ζαχαροπλαστεια (εκει κολλημενη στα ζαχαροπλαστεια εγω!), ΟΤΙ ΘΕΣ.

                  Δεν ξερω που ζεις φιλε Σπυρο. Εχω ζησει σε ενα σωρο πολεις της Γερμανιας, δεν εβλεπα ποτε να κοιμουνται απτις 20.00...ισα ισα ...

                  Απτην αλλη υπαρχει και αλλου ειδους διασκεδαση, για τους πιο ωριμους, εννοω εκτος απο κλαμπακια και μπουζουκια...να πας στο θεατρο, σε θερινο θεατρο, να πας σε φιλαρμονικη να απολαυσεις ενα ποτηρακι κρασι ακουγοντας τζαζ, να πας μια βολτα στην φυση, να κανεις αθλητισμο, να πας να απολαυσεις το καπνιστο ψαρακι σου στην παραλια (ναι ναι εχουμε και παραλιες...για στρεψε λιγο το βλεμμα προς τα βορεια της Γερμανιας στον χαρτη...ειναι πανεμορφα τα ηλιοβασιλεματα εκει) και στην τελικη βρε αδερφε...οπως εγραψε και η Ευανθια να παρεις το ποδηλατακι σου οτι ωρα θελεις και να πας οπου θελεις με ανεση!

                  Αυτα ολα εγω δεν τα λεω ξενερωτιλα, τα λεω ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ.

                  Ασφαλως και δεν χρειαζεται να με πεισεις να μιλαω ωραια για την χωρα μου. Εχω ποτισει τοσο πολυ αγαπη για την πατριδα τα παιδια μου που ...βουρκωσε 7 χρονων παιδι οταν εβλεπε να τα κανουν λιμπα καποιοι ανεγκεφαλοι στο Συνταγμα!

                  Επειδη ειμαι μακρυα της δεν σημαινει οτι δεν την ποναω. Αλλα και τα παιδια μας τα αγαπαμε, αλλα τα μαλωνουμε για να διορθωθουν.
                  Το στραβο να λεγεται!
                  Αν εθελοτυφλουμε δεν βοηθαμε την χωρα μας

                  Comment


                    Συννεφακι εγραψες αυτο ακριβως που ειχα κιεγω στο μυαλο μου ! ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ! Ετσι ακριβως και με την ελλαδα ! Οπως αυτος ο νορβηγος που σκοτωσε τοσα αθωα παιδια στα καλα καθουμενα τι επρεπε να κανει ο πατερας του να του λεει μπραβο παιδακι μου καλα εκανες ? Η ελλαδα ειναι σαν αυτον τον νορβηγο που σκοτωσε τοσα αθωα παιδια ....Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ......και γιαυτο ντρεπομαι .......
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by synnefaki View Post
                      Δεν νομιζω κανενας να αμφισβητησε την φυσικη ομορφια της χωρας μας...
                      Για φιλοξενια...ε δεν παιρνω και ορκο. Ζω εδω και 25 χρονια στην Γερμανια και οσοι την εχουν επισκεφθει την χωρα μας λενε τι ομορφη που ειναι για τον πλουτο της ιστοριας μας, για το ενδοξο παρελθον μας. Μετα αρχιζουν τα παραπονα...για την εκμεταλλευση στα ξενοδοχεια, στα εστιατορια....
                      και επειδη ειμαστε και απο νησι. εν μερη..ξερουμε πως μιλανε οι νησιωτες για τους τουριστες....Ασε....
                      Εδω εμεις περσι που κατεβηκαμε ...ειχαμε κλεισει δωματιο σε ξενοδοχειο...μολις ειδαν πως γεμισε τουριστες το νησι, αλλαξανε υφακι τα λαμογια...
                      Ή να σου πω για κατι αλλους που χρεωνανε οχι στο νησι, εκει προς Λαρισα μερια...και το μαξιλαρι! Ναι και το μαξιλαρι! Για μενα αυτο ειναι ξ....ας μην το πω

                      Και την καλυτερη δουλεια να μου εβρισκες στην πατριδα δεν επεστρεφα!
                      Οχι γιατι εχω ανθελληνικα απωθημενα αλλα, σε θεματα οπως παιδεια, ιατρικη περιθαλψη....παμε διακοπες και τρεμω μην ανεβασουν πυρετο τα παιδια και μπλεξω στα εξωτερικα....φρικη.

                      Και δεν τα λεω εγω το ξενιτεμενο αυτα...τα λενε οι ιδιοι που ζουνε εκει μονιμως.

                      Εσυ μιλας για Αυστρια..δεν ξερω πως ειναι εκει..ζω Γερμανια...Αλλα μονο ξενερωτιλα δεν βλεπω.
                      Την ζωη ο καθενας την κανει και την διοργανωνει οπως θελει μονος του με τα μεσα που διαθετει και σε οποιο περιβαλλον και αν βρισκεται.
                      Δεν βλεπω να εχει κατι η Ελλαδα που να το υστερει η Γερμανια.
                      Τοσα χρονια εδω το μονο που λαχταρω το καλοκαιρι και περιμενω να φαω οταν κατεβαινω Ελλαδα (γιατι το βρηκαμε το μυαλο και δεν κατεβαινουμε καθε χρονο ντε και καλα Ελλαδα....τοσα ομορφα μερη εχει η υφηλιος!) ειναι το καρπουζακι.
                      Αλλα να ειναι καλα ο ελληνας μπακαλης της γειτονιας μας. Σε 15 μετρα αποσταση απτην πορτα μας τα φερνει

                      Και για να διευκρινισω κατι...δεν φταιει η χωρα που την καταντησανε καποιο βολεψακηδες και αετονυχηδες ετσι...Τοσα χρονια σκαρτοι και ασχετοι πολιτικοι, τοσα χρονια βολεψακηδες...Υπηρξε ποτε αξιοκρατια; Το βολεμα του βολεματος ηταν....Και τωρα απορουν...
                      Πέστα και ΞΑΝΑΠΕΣΤΑ!!!!!!!!!!!!

                      Comment


                        Originally posted by spiros
                        diabaste kai ligo eksoterikes eidiseis na deite ti ginete ston kosmo,oxi mono Ellada.Den einai mono h Ellada se afti tin katastasi....ksekolate reeeeee........!!!!!!!!!!!
                        Οταν γυρισεις Ελλαδα να μεινεις μονιμα και φυγεις απο την Αυστρια θα ξυπνησω.
                        Μεχρι τοτε καλα να περνας και να προσπαθησεις να ερθεις να μεινεις πρωτα εδω να ζησεις την καθημερονοτητα για να εχεις μια γενικη εικονα των θετικων και αρνητικων.

                        Αν θελεις να ριξεις μια ματια για την τωρινη κατασταση :

                        «Συναγωνίζονται» σε λουκέτα οι μεγάλοι εμπορικοί δρόμοι της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, της Λάρισας, του Ηρακλείου Κρήτης, της Καβάλας, της Κοζάνης, της Έδεσσας, της Βέροιας και της Τρίπολης. Πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η οδός Σταδίου όπου καταγράφηκε το υψηλότερο ποσοστό κλειστών επιχειρήσεων το οποίο φτάνει το 34%. Η έρευνα που υλοποίησε η Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου καταγράφει την ανησυχητική πορεία του εμπορικού κόσμου και την αύξηση των λουκέτων.

                        Σύμφωνα με την Ελληνική Στατιστική Αρχή, το σύνολο των απασχολουμένων κατά το Μάιο του 2011 εκτιμάται ότι ανήλθε σε 4.131.528 άτομα. Οι άνεργοι ανήλθαν σε 822.719 άτομα, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 4.383.374 άτομα.

                        Μετά τα μπάνια του λαού έρχεται η 'ψυχρολουσία' της Εφορίας. Πότε αναμένονται τα πρώτα 'ραβασάκια' προς τους φορολογούμενους


                        Αυτα για να σου δωσω μια μικρη ιδεα.

                        Comment


                          Originally posted by spiros
                          diabaste kai ligo eksoterikes eidiseis na deite ti ginete ston kosmo,oxi mono Ellada.Den einai mono h Ellada se afti tin katastasi....ksekolate reeeeee........!!!!!!!!!!!
                          Tι να διαβασουμε δηλαδη ! ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΝΗΣΙΑ ? ΧΑΡΙΖΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΟΡΥΚΤΟ ΠΛΟΥΤΟ ΣΕ ΕΧΘΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ?
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Ακομα και αυτη η συγκριση που παρουσιασες εχει τεραστιες διαφορες :
                            1) Διαβασε τι σκοπο εξυπηρετει αυτη η εταιρεια για την Αυστρια

                            Bundesimmobiliengesellschaft m.b.H or BIG is a quasi-governmental company in Austria, which manages Austrian publicly owned real estate.[8] BIG is the central provider of space for several public sector functions such as schools, universities, prisons, courts and police stations.[9] It rents out buildings to the government entities using them, carries out renovations and new investments, and handles sales of buildings and land no longer in use by the public sector

                            2) Δες με τι προϋποθεσεις δινονται για αξιοποιηση αυτες οι βουνοκορφες (μπορω να πω οτι πλεον η λεξη αξιοποιηση μου παει περισσοτερο απο το πωληση. Α ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ !!! )
                            3) Δες με τι προϋποθεσεις θα ηταν προς πωληση αυτα τα νησια (ασχετα που τελικα δεν εγινε αλλα και παλι δεν θα υπηρχε καμια προυποθεση.Απλα περιφραγμενο εξοχικο καποιου πλουσιου θα ηταν)


                            Τελος παντων,το θεμα δεν ειναι ουτε να σου πω τι πουλαμε εδω ουτε να μου πεις τι πουλατε εκει.
                            Το ολο θεμα ξεκινησε απο το επιπεδο ζωης εδω και εκει(οπου εκει βαλε οποιαδηποτε ανεπτυγμενη χωρα).

                            Και περαν αυτου ομως,απλα και μονο για να γινει η συγκριση,οι Αυστριακοι διαμαρτυρονται γιατι θα πουληθουν οι βουνοκορφες στα 2600μετρα και ειναι συναισθηματικα δεμενοι με αυτες λογω του πολεμου.

                            Εγω εδω αντιδρω οχι γιατι ειμαι συναισθηματικα δεμενος με την ΕΥΔΑΠ,το αεροδρομιο Ελ.Βενιζελος,τον ΟΣΕ κλπ κλπ.

                            Ετσι για να αποκτησεις μια ιδεα του τι πουλιεται(με αμεση επιπτωση στην τσεπη του καθενος εδω(γιατι ο ιδιωτης που θα την παρει δεν νομιζω να θελει να μετατρεψει αυτες τισ εταιρειες σε ΜΚΟ.Κερδος θελει να βγαλει και ειναι λογικο.Λεφτα θα δωσουν.))

                            Comment


                              Φιλε, αφου ειναι τοσο χαλια εκει, γιατι δεν επιστρεφεις Ελλαδα;

                              Οχι δηλ. απορω. Σε υποχρεωνει κανενας να μεινεις εκει; Ή τους εισαι τοσο αντικαταστατος πια στην θεση εργασιας σου που δεν σου επιτρεπει η συνειδηση σου να τους αφησεις ξεκρεμαστους, γιαυτο τους κανεις την χαρη και μενεις εκει;

                              Οχι ειλικρινα και συγγνωμη δηλ. Γιατι δεν βγαζεις ενα εισιτηριο χωρις επιστροφη, για Ελλαδα;

                              Και κατι ακομα...εξω στας Ευρωπας υπαρχουν και οι ελληνικες υπηρεσιες που πρεσβευουν το ελλ. κρατος...
                              Εχεις παει καμια φορα να κανεις καμια ανανεωση διαβατηριου ή καμια εξουσιοδοτηση; Να φας βρισιμο απο δημ. υπαλληλο να γευτεις λιγο Ελλαδα να το ευχαριστηθει η ψυχη σου βρε παιδι μου. Τι ξενερωτιλα εδω οι βορειοι...πας σε εξυπηρετουν μεσα σε 10 λεπτα χωρις χαρτουρες, σου μιλουν ευγενικοτατα, και δινουν και στο παιδακι σου σοκολατακι...
                              Καλα μιλαω τωρα Σπυρο;

                              Comment


                                Originally posted by synnefaki View Post
                                Φιλε, αφου ειναι τοσο χαλια εκει, γιατι δεν επιστρεφεις Ελλαδα;

                                Οχι δηλ. απορω. Σε υποχρεωνει κανενας να μεινεις εκει; Ή τους εισαι τοσο αντικαταστατος πια στην θεση εργασιας σου που δεν σου επιτρεπει η συνειδηση σου να τους αφησεις ξεκρεμαστους, γιαυτο τους κανεις την χαρη και μενεις εκει;

                                Οχι ειλικρινα και συγγνωμη δηλ. Γιατι δεν βγαζεις ενα εισιτηριο χωρις επιστροφη, για Ελλαδα;

                                Και κατι ακομα...εξω στας Ευρωπας υπαρχουν και οι ελληνικες υπηρεσιες που πρεσβευουν το ελλ. κρατος...
                                Εχεις παει καμια φορα να κανεις καμια ανανεωση διαβατηριου ή καμια εξουσιοδοτηση; Να φας βρισιμο απο δημ. υπαλληλο να γευτεις λιγο Ελλαδα να το ευχαριστηθει η ψυχη σου βρε παιδι μου. Τι ξενερωτιλα εδω οι βορειοι...πας σε εξυπηρετουν μεσα σε 10 λεπτα χωρις χαρτουρες, σου μιλουν ευγενικοτατα, και δινουν και στο παιδακι σου σοκολατακι...
                                Καλα μιλαω τωρα Σπυρο;
                                Πραγματικα βρε συννεφακι ησυχασε το κεφαλι μου απο τις βρισιες και την αγενεια ! Εδω δεν ξερει κανεις τι παει να πει αγενεια βρε παιδι μου ! Στο σχολειο που πηγαινω για τα σουηδικα μας μαθαινουν πως να μιλαμε ευγενικα ! Ενας δασκαλος μας ελεγε οτι δεν χρησιμοποιουν καθολου βρισιες μονο μερικες λεξεις που τις εγραψα και τις ξεχασα κιολας . Η ευγενεια η εξυπηρετηση και η καλοσυνη ειναι απεριγραπτη . Αφου σκεφτομαι οταν θα κατεβω ελλαδα καμμια φορα δεν θα αντεξω να μεινω πολυ !
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X