Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά καληπέρα σας,
    όσον αφορά την ταυτότητα από όσα θυμάμαι και ξέρω, είναι ότι για να βγάλεις ταυτότητα θα πρέπει να έχεις την Γερμανική υπηκοότητα εκτός και αν (όπως η κοπέλα) έχει συγγενή με την υπηκοότητα αυτή.
    Η γυναίκα μου πήρε πρώτα την υπηκοότητα και μετά την ταυτότητα, μέχρι τότε από μικρή ηλικία είχε την άδεια παραμονής.
    Για να πάρεις την Γερμανική υπηκοότητα θα πρέπει να είσαι δηλωμένη-ος τουλάχιστον 8 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) συνεχόμενα, να αποδείξεις με κάποιο στοιχείο (απολυτήριο γυμνασίου-λυκείου) ότι γνωρίζεις άπταιστα την γλώσσα και να απαντήσεις σε αρκετές ερωτήσεις που θα σου κάνουν, αν έχεις μόνο την χρόνική περίοδο και όχι τα παρακάτω, μόνο με γραπτές εξετάσεις.

    Comment


      απο 6 ως 8 χρονια...ειναι κατα περιπτωση. Γερμανικα θελει Β1 το λιγοτερο απο οτι ειχα δει..Ειναι προαπαιτουμενο. δεν ξερω αν αλλαξε. Παντως οι εξετασεις δεν ειναι κατι δυσκολο.
      Τουλαχιστον πριν κανα χρονο που ετυχε και επεσα στο θεμα αυτο.

      Comment


        Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι από Πτολεμαΐδα και εργάζομαι σε ορυχείο της Δ.Ε.Η. Είμαι 30 χρονών και το επάγγελμα μου είναι χειριστής γερανού. Επίσης είμαι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης (Τ.Ε.Ι.) με αρκετά καλό βαθμό πτυχίου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αρκεί το πτυχίο των αγγλικών για να βρω δουλειά στην Γερμανία ή πρέπει να πάρω πτυχίο γερμανικών; Δεν έχω ιδέα από γερμανικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

        Comment


          Καλησπέρα και από μένα, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια που προσφέρεται. Ο οδηγός και όλα όσα διάβασα εδώ μας βοηθήσανε πάρα πολύ στο νέο μας ξεκίνημα. Ήρθαμε εδώ χωρίς να γνωρίζουμε κανέναν. Οι δικές μου εντυπώσεις από την Στουτγάρδη μέχρι στιγμής είναι πολύ θετικές πλην κάποιων εξαιρέσεων. Ήρθα πριν από δύο εβδομάδες περίπου άνδρας μου είναι από τον Ιούνιο εδώ και εργάζεται. Οι άνθρωποι που συναντάμε εδώ είναι πολύ ευγενικοί. Στις υπηρεσίες είναι όλοι εξυπηρετικοί. Βρήκαμε σπίτι σε μια πολύ όμορφη καταπράσινη και ήσυχη περιοχή. Είναι περίπου όπως το φανταζόμασταν και σε σχέση με τις τιμές των σπιτιών , είναι και από τα ποιο οικονομικά που βρήκαμε στο immobilienscout24. Βρήκαμε και σχολείο για τα παιδιά, η διευθύντρια στην αρχή μας φάνηκε κάπως αρνητική, αλλά όταν είδε ότι ο άντρας μου μιλάει καλά την γλώσσα και ότι εργάζεται, η στάση της άλλαξε τελείως, ήταν πολύ ευγενική, ενδιαφέρθηκε και μας βρήκε δραστηριότητες για την κόρη μου ώστε να έρθει σε επαφή με την γλώσσα. Το μόνο που με δυσκολεύει πάρα πολύ είναι η γλώσσα.
          Σε λίγο ακολουθεί και μια κακιά εμπειρία με την αγορά επίπλων

          Comment


            Και εκεί που λέγαμε ότι όλα μας πήγανε τόσο καλά και βολικά , ήρθαν τα έπιπλα του σπιτιού μας, που τα περιμέναμε με ανυπομονησία. Εκεί είναι σαν να μας έδωσαν μια κλοτσιά για να προσγειωθούμε. Πήγαμε σε μια γνωστή εταιρία με οικονομικά έπιπλα. Τους πληρώσαμε έξτρα να έρθουν να μας τα τοποθετήσουν (υποτίθεται για καλύτερα). Άλλα παιδικά κρεβάτια δείξαμε στον υπάλληλο και άλλα έγραψε στο συμβόλαιο που δυστυχώς δεν το προσέξαμε. Όταν μισοστήθηκε το πρώτο κρεβάτι κάναμε παράπονα και ο υπάλληλος πήρε την εταιρία τηλ. και μας είπαν να στηθούν σήμερα τα κρεβάτια για να κοιμηθούν τα παιδιά και αύριο θα συζητούσαν το θέμα με τον υπάλληλο που μας τα πούλησε. Μας έστειλε και email ότι θα κοιτούσε το θέμα. Την άλλη μέρα μας έστειλε email ότι έπρεπε να προσέξουμε ότι τα κρεβάτια ήταν άλλα, πριν στηθούν. Και αν θέλαμε να πληρώσουμε το 25% της αξίας του για τον κόπο που κάνανε και μας τα έστησαν. Ο ίδιος ζήτησε να στηθούν και ο ίδιος απάντησε ότι δεν έπρεπε να στηθούν τα κρεβάτια. Το στήσιμο εν τω μεταξύ με πάρα πολλές κακοτεχίες. Η κόρη μου ξάπλωσε στο κρεβάτι και έπεσε το ξύλο από τα πλάγια. Βίδωσαν το σιδεράκι λάθος και πέφτει. Χθες , μας έφεραν και την κουζίνα. Η βρύση από κάτω τρέχει νερά. Στον τοίχο εκεί κάτω έχει και πρίζα. Τους πήρε τηλ ο άνδρας μου και τους το ανέφερε και ο υπάλληλος του απάντησε να το φτιάξει μόνος του. Πληρώσαμε τόσα λεφτά για το στήσιμο για να μας απαντήσουν να το φτιάξουμε μόνοι μας….. Σήμερα που πήγε εκεί ο άνδρας μου του είπαν ότι δεν έχουν καμία δουλειά αυτοί αλλά η εταιρία που μας τα έστησε, όταν τους απάντησε ότι εμείς εσάς πληρώσαμε να τα στήσετε και το συμβόλαιο δεν αναφέρει κάποια εταιρία του απάντησαν να μην χρησιμοποιώ την βρύση αλλά να πλένω σε λεκάνη και θα αποφασίσουν τι θα κάνουν. Όταν τους ρώτησε πόσο καιρό θα κάνει να αποφασίσουν δεν του απαντούσαν.
            Στην πρώτη περίπτωση με τα κρεβάτια αναγνώριζαν ότι μπορούσαν να πάρουν το 25% για τον κόπο του στησίματος, στην δεύτερη περίπτωση με τις κακοτεχνίες μας είπαν να απευθυνθούμε στην εταιρία που οι ίδιοι έβαλαν να μας τα στήσουν. Είναι απατεώνες ή όχι;
            Τα ντουλάπια δεν είναι σε ευθεία, άλλα ντουλάπια κολάνε και δεν ανοίγουν καλά. Πάρα πολλές κακοτεχνίες. Μας έχουν κοροϊδέψει τόσο πολύ. Έχουμε απογοητευτεί πάρα πολύ, δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Ήμασταν τόσο ενθουσιασμένοι για το νέο μας ξεκίνημα και το νέο μας σπίτι.

            Comment


              Οταν εγραφε παλιοτερα ο κυργιανης για τα συνεργεια στην Γερμανια,οπου ειναι κλεφτες και απατεωνες,του την επεφταν οι 2-3 που φυγαν απο το χωριο τους στην Ελλαδα και πηγαν στην Γερμανια (μηπως στην ζωη τους,ειχαν παει και πουθενα αλλου?) και τα βρηκαν ολα τελεια(!!!) και στο τελος τον διαγραψανε,κραζοντας τον οτι παραπληροφορει.

              Υπαρχουν πολλοι απατεωνες κλεφτες Γερμανοι,στα συνεργεια,ηλεκρολογοι και αλλοι τεχνικοι που κοροιδευουν,δεν κανουν τιποτα και σε κλεβουν και δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου,γιατι εισαι ο ξενος,ο μεταναστης.
              Κανετε λαθος αν νομιζετε,οτι λαμογια ειναι μονο στην Ελλαδα.Αυτοι στην Ελλαδα ειναι ερασιτεχνες.Στην Γερμανια ειναι οι επαγκελματιες.

              Comment


                Originally posted by aeroporos View Post
                Οταν εγραφε παλιοτερα ο κυργιανης για τα συνεργεια στην Γερμανια,οπου ειναι κλεφτες και απατεωνες,του την επεφταν οι 2-3 που φυγαν απο το χωριο τους στην Ελλαδα και πηγαν στην Γερμανια (μηπως στην ζωη τους,ειχαν παει και πουθενα αλλου?) και τα βρηκαν ολα τελεια(!!!) και στο τελος τον διαγραψανε,κραζοντας τον οτι παραπληροφορει.

                Υπαρχουν πολλοι απατεωνες κλεφτες Γερμανοι,στα συνεργεια,ηλεκρολογοι και αλλοι τεχνικοι που κοροιδευουν,δεν κανουν τιποτα και σε κλεβουν και δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου,γιατι εισαι ο ξενος,ο μεταναστης.
                Κανετε λαθος αν νομιζετε,οτι λαμογια ειναι μονο στην Ελλαδα.Αυτοι στην Ελλαδα ειναι ερασιτεχνες.Στην Γερμανια ειναι οι επαγκελματιες.

                Τί εγινε μας έλειψες! Πάλι βρήκες την ευκαιρία να βγάλεις τα απωθημένα σου και το κόμπλεξ σου; Αμα δεν γουστάρεις Γερμανία γύρνα Ελλάδα να καλοπεράσεις! Έτσι απλά!

                Comment


                  Και φυσικά στη Γερμανία υπάρχουν λαμόγια όπως και σε όλο τον κόσμο με τη διαφορά ότι στην Ελλάδα υπάρχουν τα πρωτεία της διαφθοράς και της λαμογιάς και στους περισσότερους κλάδους...

                  Comment


                    θα συμφωνησω και εγω ,μακαρι η λαμογια της Ελλαδας να ηταν μερικα
                    ΄΄΄ντουλαπια΄΄ αλλα ολοι γνωριζουμε οτι ειναι μια χωρα που την χαρακτηριζει η ψευτια,η κοροιδεια και γενικα ενα συστημα ,το οποιο μας αναγκαζει να μεταναστευουμε ολοι εμεις.Και βεβαια υπαρχει παντου η λαμογια ειτε ειναι Γερμανια ,ειτε Αμερικη ειτε Ζιμπαμπουε....απλα εμεις κραταμε την πρωτια σε συγκριση με αυτες τισ χωρες.Εγω θα ελεγα να μην μας περνει απο κατω να προσπαθουμε γτ τιποτα δεν ειναι ροδινο σε αυτην την ζωη και μετα απο μια αποτυχια,κοροιδεια θα ερθει και η επιτυχεια..οσοι παλι δεν μπορουν η εχουν μερικα κομπλεξ καλο ειναι να μην παραπληροφορουν τον κοσμο ,να τα κρατησουν για τον εαυτο τους!!!

                    Comment


                      Originally posted by nasos View Post
                      θα συμφωνησω και εγω ,μακαρι η λαμογια της Ελλαδας να ηταν μερικα
                      ΄΄΄ντουλαπια΄΄ αλλα ολοι γνωριζουμε οτι ειναι μια χωρα που την χαρακτηριζει η ψευτια,η κοροιδεια και γενικα ενα συστημα ,το οποιο μας αναγκαζει να μεταναστευουμε ολοι εμεις.Και βεβαια υπαρχει παντου η λαμογια ειτε ειναι Γερμανια ,ειτε Αμερικη ειτε Ζιμπαμπουε....απλα εμεις κραταμε την πρωτια σε συγκριση με αυτες τισ χωρες.Εγω θα ελεγα να μην μας περνει απο κατω να προσπαθουμε γτ τιποτα δεν ειναι ροδινο σε αυτην την ζωη και μετα απο μια αποτυχια,κοροιδεια θα ερθει και η επιτυχεια..οσοι παλι δεν μπορουν η εχουν μερικα κομπλεξ καλο ειναι να μην παραπληροφορουν τον κοσμο ,να τα κρατησουν για τον εαυτο τους!!!

                      Comment


                        Καλημέρα παιδιά, δεν έγραψα το θέμα για να αρχίσετε να μαλώνετε όπως παλιότερα. Έγραψα τι έχει συμβεί ώστε να προσέχουν όσοι θα πάνε τώρα στην Γερμανία και όσοι είστε εκεί να μας γράψουν κάποιες συμβουλές πως να αντδράσουμε από εδώ και πέρα και αν έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο.
                        Εγώ δεν τα έβαλα ούτε με την Γερμανία ούτε με τους Γερμανούς. Είναι μια οργανωμένη χώρα, ποιο φθηνά τα τρόφιμα και τα ρούχα. Η παροχή υπηρεσιών είναι πολύ ακριβή (κομμωτήρια, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κλπ) . Μπορώ και πέρνω το καρότσι και να περπατάω με τις ώρες, πράγμα που στην Ελλάδα ήταν πολύ ριψοκίνδυνο.
                        Αν γνωρίζεις την γλώσσα περνάς πολύ καλά.

                        Comment


                          Originally posted by nk_christina View Post
                          Η παροχή υπηρεσιών είναι πολύ ακριβή (κομμωτήρια, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κλπ)
                          Και μην τολμησεις να δωσεις ρουχο στο καθαριστηριο.
                          Παρε καινουργιο καλυτερα!!!
                          Στο καθαριστηριο πληρωνεις 15-20 ευρω για να σου κανουν στεγνο καθαρισμα.Τερμα τα 5ευρα της Ελλαδας.
                          Αν αγορασεις καινουργιο παντελονι,προσεξε οταν θα το πας για κοντεμα.
                          Στοιχιζει οσο και το παντελονι που αγορασες!!!

                          Για κοντεμα πληρωνεις 10 ευρω και θα το παρεις σε μια εβδομαδα.
                          Οχι Ελλαδα που πας στην κυρα Κουλα,δινεις 3 ευρω και το παιρνεις σε μιση ωρα!!!
                          Ειναι πολλα πραμματα που ειναι πιο ακριβα,μην κολλατε ολο με τα ψωνια στα Lidl.

                          Συγκοινωνιες 2.60 ευρω.Αν πας στην δουλεια και γυρισεις,θελεις 5.20 ευρω!!!
                          Στην Ελλαδιτσα πληρωνεις 1.20,επι δυο 2,40.
                          Αν εχεις αμαξι και δεν πας με συγκοινωνια,ακομα χειροτερα,γιατι πληρωνεις τα μαλιοκεφαλα σου σε σερβις και ασφαλειες.

                          Comment


                            Originally posted by nk_christina View Post
                            Καλημέρα παιδιά, δεν έγραψα το θέμα για να αρχίσετε να μαλώνετε όπως παλιότερα. Έγραψα τι έχει συμβεί ώστε να προσέχουν όσοι θα πάνε τώρα στην Γερμανία και όσοι είστε εκεί να μας γράψουν κάποιες συμβουλές πως να αντδράσουμε από εδώ και πέρα και αν έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο.
                            Εγώ δεν τα έβαλα ούτε με την Γερμανία ούτε με τους Γερμανούς. Είναι μια οργανωμένη χώρα, ποιο φθηνά τα τρόφιμα και τα ρούχα. Η παροχή υπηρεσιών είναι πολύ ακριβή (κομμωτήρια, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι κλπ) . Μπορώ και πέρνω το καρότσι και να περπατάω με τις ώρες, πράγμα που στην Ελλάδα ήταν πολύ ριψοκίνδυνο.
                            Αν γνωρίζεις την γλώσσα περνάς πολύ καλά.
                            Καλημέρα! Επειδή κι εμείς θα κινηθούμε ανάλογα σε κάμποσο καιρό, μήπως μπορείς να μου πεις ποιες είναι οι εταιρείες επίπλων και κουζίνων για να τις αποφύγουμε; Υποθέτω ότι είναι διαφορετικές... Μπορείς να μου στείλεις ΠΜ αν δεν θέλεις να τις αναφέρεις...

                            Comment


                              Originally posted by aeroporos View Post
                              Και μην τολμησεις να δωσεις ρουχο στο καθαριστηριο.
                              Παρε καινουργιο καλυτερα!!!
                              Στο καθαριστηριο πληρωνεις 15-20 ευρω για να σου κανουν στεγνο καθαρισμα.Τερμα τα 5ευρα της Ελλαδας.
                              Αν αγορασεις καινουργιο παντελονι,προσεξε οταν θα το πας για κοντεμα.
                              Στοιχιζει οσο και το παντελονι που αγορασες!!!

                              Για κοντεμα πληρωνεις 10 ευρω και θα το παρεις σε μια εβδομαδα.
                              Οχι Ελλαδα που πας στην κυρα Κουλα,δινεις 3 ευρω και το παιρνεις σε μιση ωρα!!!
                              Ειναι πολλα πραμματα που ειναι πιο ακριβα,μην κολλατε ολο με τα ψωνια στα Lidl.

                              Συγκοινωνιες 2.60 ευρω.Αν πας στην δουλεια και γυρισεις,θελεις 5.20 ευρω!!!
                              Στην Ελλαδιτσα πληρωνεις 1.20,επι δυο 2,40.
                              Αν εχεις αμαξι και δεν πας με συγκοινωνια,ακομα χειροτερα,γιατι πληρωνεις τα μαλιοκεφαλα σου σε σερβις και ασφαλειες.
                              Ο άντρας μου το κοστούμι του το πήγε στο καθαριστήριο με 11 ευρώ ενώ στην Ελλάδα πληρώναμε 16.
                              Δεν ξέρω τις τιμές για κόντιμα γιατί και στην Ελλάδα τα έκανα μόνη μου. Στην Γερμανία αν και αρκετά κοντή βρήκα παντελόνια για το ύψος μου, που στην Ελλάδα δεν έβρισκα ποτέ. Όπως και κουρτίνες τις βρήσκουμε στο ύψος που θέλουμε. Αν πήγαινες στο μέρος που ζούσα εγώ θα διαπίστωνες οτι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτοκίνητο. Γύρω στα δύο ευρώ το εισητήριο και λεοφωρείο κάθε μισή ωρα και αν. (Αν και ζούσα σε ένα μαγευτικό μέρος που αν δεν υπήρχε η κρίση δεν θα το άλλαζα με τίποτα,αλλά οι συγκινωνίες ήταν πρόβλημα). Στην Γερμανία δεν έχουμε νιώσει την ανάγκη ακόμα να πάρουμε αυτοκίνητο.

                              Comment


                                Originally posted by nk_christina View Post
                                Ο άντρας μου το κοστούμι του το πήγε στο καθαριστήριο με 11 ευρώ ενώ στην Ελλάδα πληρώναμε 16.
                                Δεν ξέρω τις τιμές για κόντιμα γιατί και στην Ελλάδα τα έκανα μόνη μου. Στην Γερμανία αν και αρκετά κοντή βρήκα παντελόνια για το ύψος μου, που στην Ελλάδα δεν έβρισκα ποτέ. Όπως και κουρτίνες τις βρήσκουμε στο ύψος που θέλουμε. Αν πήγαινες στο μέρος που ζούσα εγώ θα διαπίστωνες οτι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτοκίνητο. Γύρω στα δύο ευρώ το εισητήριο και λεοφωρείο κάθε μισή ωρα και αν. (Αν και ζούσα σε ένα μαγευτικό μέρος που αν δεν υπήρχε η κρίση δεν θα το άλλαζα με τίποτα,αλλά οι συγκινωνίες ήταν πρόβλημα). Στην Γερμανία δεν έχουμε νιώσει την ανάγκη ακόμα να πάρουμε αυτοκίνητο.
                                Αν ζουσες σε νησι,μην συγκρινεις την τοπικη αγορα και συγκοινωνια με γερμανικες μαγαλουπολεις.Μπορεις μονο να συγκρινεις με το να ζεις σε χωριο στην Γερμανια,οπου και εκει οι συγκοινωνιες ειναι πιο δυσκολες.Εχω ζησει και ξερω.

                                Το μετρο του Μοναχου στοιχιζει 2.60,της Αθηνας 1.20.
                                Της Αθηνας δε,ειναι πιο καινουργιο,πιο συγχρονο και τα βαγκονια πιο καθαρα!!!
                                Χαιρομαι που σιγα σιγα ανακαλυπτεις,οτι ο τοπος σου ειναι μαγευτικος!!!!

                                Και εισαι καινουργια ακομα εξω.Περιμενε να δεις πως θα σκεφτεσαι,οταν περασουν δυο χρονια,οπως ειμαι εγω.
                                Και εγω ειμαι απο μαγευτικο τοπο,και επειδη δεν κανω παρεα με Ελληνες,αλλα με Γερμανους,με εχουν φαει ποτε θα κατεβω Ελλαδα να ερθουν μαζι να τους φιλοξενησω....αλλα ελα που δεν κατεβαινω,γιατι προτιμω να πηγαινω διακοπες σε μερη που δεν εχω ξαναπαει.

                                Comment

                                Working...
                                X