Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    milu, δεν θελω να νομιζεις οτι προσπαθω να στην πω,η να αποδειξω κατι! Μια απορια μου εξεφρασα, και εν μερη μου την ελυσες! Εμενα μου εκανε εντυπωση το 3 ευρω την ωρα, και γενικοτερα οι τεραστιες αποκλισεις των αμοιβων!!
    Καταλαβα οτι αυτες ειναι μαυρες αμοιβες εκμεταλλευσης μεταναστων χωρις νομιμα εγραφα και χωρις την γνωση της γλωσσας, απλα και παλι............

    Comment


      Ναι πολλές φορές ακριβώς έτσι πάει με την λαθραία εργασία για όσους δεν έχουν άκρες και υποστηρίξει από γνωστούς.
      Και όμως, επιζείς στην Γερμανία γιατί λειτουργεί η κοινωνική πρόνοια που αναλαμβάνει ενοίκιο, υγειονομική περίθαλψη κλπ.

      Και να γνωρίζεις, υπάρχουν και οι λεγόμενη 1 € Jobs που δεν καταργήθηκαν, μειώθηκαν μόνο στην πράξη, επειδή τελικά δεν είχε χρησιμότητα για την ένταξη στην αγορά εργασίας.

      Comment


        Originally posted by aronios View Post
        Καλησπέρα σας. Εγώ μένω Αθήνα,αλλά οι γονείς μου(γύρω στα 50) έφυγαν για Γερμανία τον Οκτώβριο για δουλειά σε εστιατόριο. Βέβαια πήγα και γω για διακοπές 20 μέρες τα Χριστούγεννα και πήρα μια γεύση.Μένουν στο Straubing(40.000 κάτοικοι),περίπου 150 km ανατολικά του Μονάχου. Η επαρχιακή αυτή πόλη δεν έχει Έλληνες(καμια 25 όλοι κι όλοι).
        Ακόμα Δεν έχουν πρόσβαση σε ελληνικά κανάλια στην TV,δεν χρησιμοποιούν ίντερνετ,δεν έχουν συγγενείς εκεί,δεν έχουν πολύ επαφή με Ελλάδα δηλαδή,παρόλα αυτά μια χαρά τα πάνε.Την πρώτη βδομάδα βέβαια νόμιζαν ότι πήγαν σε άλλο πλανήτη. Θέλω να πω ότι όλα μια ιδέα είναι. Κάντε το βήμα,δοκιμάστε να πάτε και αν δε σας αρέσει επιστρέφεται,2,5 ώρες με το αεροπλάνο είναι. Πιστεύω με υπομονή όλα καλά θα σας πάνε.
        Οι Γερμανοί(αν και Βαυαροί) δεν είναι ξινοί και δε νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουν ρατσιστικά. Επίσης το κλίμα συνηθίζεται,Ελλάδα δεν είναι σίγουρα, αλλά οκ δε νομίζω ότι είναι λόγος να πάθεις κατάθλιψη κιόλας που λένε.
        Πιστεύω (χωρίς να το χω ζήσει) ότι αν πας σε ένα μέρος της Γερμανίας λιγότερο συντηρητικό από τη Βαυαρία και να έχει και Έλληνες η προσαρμογή θα είναι πιο εύκολη.Καλό βράδυ.
        σε ελληνικο εστιαοτοριο πηγαν οι δικοι σου η σε γερμανουσ?τωρα πωσ τα πανε ειναι ακομα εκει συνηθησανε καθολου?παντωσ ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ μεγαλοι ανθρωποι ειχαν τα κοτσια και μεταναστευσανε και δουλευουνε.μπραβο

        Comment


          ΑΠΕΙΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΕΞΩΣΗ !!!!!!!

          Πατριωτακια,ειμαι 5 μηνες εδω κ τα προβληματα μου συνεχιζονται...
          Ο ιδιοκτητης του σπιτιου,με τον οποιο δεν εχω συμβολαιο ενοικιασης θελει να βγαλει απο το σπιτι τον Hauptmieter (για αδικους λογους! ) ,με αυτον εχω ιδιωτικο συμβολαιο ενοικιασης ως Untermieterin. Και λογω του νομου,εχει παρει κ εμενα η μπαλα,ασχετα αν μιλησα με τον ιδιοκτητη κ μου ειπε οτι μαζι μου δεν εχει προβλημα,αλλα ετσι ειναι ο νομος.. Ο Hauptmieter εχει βαλει δικηγορο με ενστασεις και το παλευει ... και πριν λιγες μερες μονο εγω ελαβα χαρτι οτι πρεπει να αφησω το σπιτι μεχρι τις 17/12...(αλλιως θα με πεταξουν εξω και θα πληρωσω και προστιμα!!!)
          Πηρα ενα Beratungschein vom Amtsgericht(κοστιζει 10 ευρω και σε αναλαμβανει δικηγορος του κρατους, δωρεαν...) και χθες εκανα το πρωτο τερμιν με δικηγορο και καταθεσαμε τα παντα (αποδειξεις ενοικιων μου, Kontoauszuge,Lohnsabrechnungen,οτιδηποτε βοηθησει... Θα ετοιμασει ενσταση, τουλαχιστον να κερδισω λιγο χρονο....
          Σε λιγες μερες δινω τις τελευταιες μου εξετασεις Β2 (καθολου μυαλο για διαβασμα με τετοιο αγχος, θα κανω ο,τι καλυτερο! ) και μετα θα εχω περισσοτερο χρονο για μια οποιαδηποτε δουλεια πληρης απασχολησης...
          τους τελευταιους μηνες εχω μονο mini-job ,(κερδιζω 300 ευρω και το νοικι δωματιου ειναι 200,χρωσταω ακομα στο σχολειο,και δικοι μου οσο μπορουν βοηθανε...)
          ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ? ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΩ ?

          Παρακαλω, οποιος γνωριζει κατι, ας με βοηθησει...

          Comment


            Οκ εκανες σωστη κινηση βασικα με το beratungschein Προσωπικα δεν γνωριζω νομικα αλλα ο δικηγορος δεν μπορει να σε βοηθησει και στο θεμα αυτο να σου δωσει δηλαδη καμια συμβουλη τι μπορεις να κανεις.Καμια βοηθεια απο Arbeitsamt / Jobcenter δεν παιζει να εχεις ???? Ευχομαι να σου πανε ολα καλα γρηγορα να ξεμπερδεψεις και καλη επιτυχια στις εξετασεις σου.
            Better Think twice instead once

            Comment


              Originally posted by katerfit View Post
              ΑΠΕΙΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΕΞΩΣΗ !!!!!!!
              Γράφει μέσα στη μίσθωση ότι ο μισθωτής (Hauptmieter) μπορεί να υπενοικιάζει το διαμέρισμα?

              Comment


                something σε ευχαριστω....

                Milu, o Hauptmieter νιοκιαζει το τριαρι διαμερισμα 610 ευρω και εγω πληρωνω για το δωματιο 200 στην τραπεζα ,ετσι αυτος καταθετει μονο 410... πριν λιγο καιρο εμεναν αλλα ατομα και συνεβαλαν ολοι στο νιοκι.... ειχα αποφασισει να βαζω το νοικι στη τραπεζα για να ειμαι σιγουρη....επειδη το πρωτο νοικι,ως Ελληνιδα που δεν ηξερα το συστημα, το εδωσα στο χερι το πρωτο βραδυ, στον Ελληνα συγκατοικο που εμενε εδω κ το εξαφανησε, τρομαξαμε να διωξουμε! ) Ετσι συγκεντρωνεται το ποσο των 610,το σπιτι εχει 3 δωματια... αν θελει τα νοικιαζει ή οχι..
                Το θεμα ειναι οτι δικηγορος του ιδιοκτητη δεν εχει στοιχεια μου,δηλ.ταυτοτητα ή επισημο συμφωνητικο μισθωσης με τον ιδιοκτητη.....δεν του εχω δωσει τιποτα.... ενα Hauptmietvertrag zwischen Hauptmieter und Untermieter το καναμε μεταξυ μας,ανεπισημα,ιδιωτικα...Το μονο που ξερει για μενα ο ιδιοκτητης ειναι το ονομα μου στο γραμματοκιβωτιο και το κινητο μου,τον ειχα παρει στις αρχες τηλ,για να κανονισουμε την καταθεση στη τραπεζα ....και χθες του εστειλα μνμ,αν μπορει να κανει κατι,,,αλλα τιποτα-αδιαφορια.....
                ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟς ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ Κ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ.....

                Γνωριζεις κατι; Εχεις κατι να προτεινεις;

                Comment


                  Δεν μου απάντησες στην ερώτηση μου.

                  Βρες και πες μου τι γράφει στο συμφωνητικό μίσθωσης μεταξύ του Hauptmieter και του ιδιοκτήτη.


                  Originally posted by katerfit View Post
                  ενα Hauptmietvertrag zwischen Hauptmieter und Untermieter το καναμε μεταξυ μας,ανεπισημα,ιδιωτικα...
                  Μετά θα σου απαντήσω για αυτό, αλά είναι δευτερεύουσα...

                  Comment


                    ΓΡΑΦΕΙ ....οτι μπορει να νοικιαζει τα δωματια ...σε 2ο ατομο ή σε 3ο ατομο....Εχει το δικαιωμα...

                    Comment


                      Originally posted by antvas View Post
                      Hallo απο το πανεμορφο Dusseldorf...
                      Κατ'αρχας Θελουμε να σας ευχαριστησουμε, όχι μόνο για την βοήθεια, αλλα και για την εμψυχώση που μας δώσατε!
                      Τα καταφέραμε... Ήρθαμε Γερμανία (απο 14 Μαϊου) και σίγουρα ειναι ενα απο τα πραγματα που καναμε και δεν θα μετανοιώσουμε ποτε!!!
                      Μας σταθηκε βεβαια και η τυχη πολυ, αφου μετα απο μια μερα και μια εβδομαδα βρηκαμε δουλεια σε ενα ελληνικό εστιατοριο (οι εργοδοτες μας ειναι φοβεροι ανθρωποι!!!) Βεβαια δουλευουμε σκληρα (12 ώρες) αλλα εχουμε βάλει στόχους και θα τα καταφέρουμε... Να σημειώσω πως μας παραχώρησαν ολοκληρο διαμέρισμα (και όχι ενα δωματιο όπως φανταζόμασταν) και τρωμε οτι θέλουμε (και όχι οτι μένει)!
                      Συναντήσαμε πολλους έλληνες... αλλοι βοηθάνε και άλλοι οχι. Αλλα και αυτοι που σταματησαν να βοηθανε έχουν τους λόγους τους - πιστεψτε μας, το ζήσαμε!!!
                      Οσον αφορά το θέμα του ρατσισμου, δεν το συναντησαμε πουθενα... όλοι λενε καλημερα και ας μην μας ξέρουν. Ειναι ανθρωποι ευγενικοι και καμια σχεση με ρομποτ που θέλουν οι άλλοι να πιστευουν.
                      Οσο για ποιότητα ζωης;... Τι να πω; Στην Ελλαδα ούτε που την ονειρευόμασταν!!!
                      Εμπειρίες πολλες... Θα μπορουσαμε να καθίσουμε να γράφουμε όλη μέρα, και το καλύτερο ειναι πως δεν έχουμε τιποτα άσχημο να πούμε!!!
                      Τώρα απο Γερμανία ελπίζουμε να μπορέσουμε κι εμείς να βοηθήσουμε - με την σειρά μας - τους επόμενους που θελουν να έρθουν...
                      geia sou antvas..anevikame me ton andra mou arxes iouliou germania konda thn frankfourti ena touristiko xorio.vrikame meso grafeiou douleia se ena elliniko estiatorio.to xorio fandastiko..ola itan kala eixame kai diko mas spiti k mename monoi mas.to thema einai oti den andeksame giati sti kouzina eixe mono emena kai ton andra mou kai oli i douleia eprepe na vgainei apo emas..proetimasia to proi,mageireyame,vgazame tis paragelies latza kai ade mazema kai katharisma kathe vradi kai kathe mera enoeitai 12ora.eipa na fygoume k eimaste ksana ellada.blepontas omos tin katastasi edo nomizo pos syntoma tha fygoume pali..esas sas fainetai logiko 2 atoma se mia kouzina na ta kanoun ola kai na exei kai to magazi full douleia..eseis ta katafernete ekei eiste akoma pos ta pate?
                      tha me endiefere i apandisi sou kai olonon oi apopseis.

                      Comment


                        Σε ευχαριστω ! Θα το μελετησουμε !

                        Οπως εγραψα, ΠΟΤΕ δεν εδωσα προσωπικα στοιχεια στον Vermieter,(ΟΥΤΕ ο Hauptmieter) ταυτοτητα,ουτε υπεγραψα μαζι του τιποτε,καμια συναλλαγη, του συστηθηκα τηλεφωνικα για ξερει απο ποιον θα λαβαινει το νοικι στη τραπεζα... το ονομα μου ειναι γραμμενο στο γραμματοκιβωτιο...
                        και μαλιστα στο γραμμα της εξωσης γραφουν (Frau - vorname) ΑΝΤΙ
                        (Frau - nachname)... Δεν ξερουν ΚΑΝ ποιο ειναι το μικρο μου ονομα κ ποιο το επιθετο....

                        Ελπιζω να βγαλει καποια ακρη ο δικηγορος κ να παραμεινω εστω για λιγο καιρο παραπανω....
                        ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ να βγαλει ο δικηγορος του ακυρη την μυνηση που μας κανουν.... και να μας αφησουν στην ησυχια μας...τα ενοικια τα πληρωνουμε κανονικα...δεν ενοχλουμε κανεναν!

                        Comment


                          Από ότι διαβάζω τα ενοίκια πληρώνονται και ο Hauptmieter μπορεί να υπενοικιάζει το διαμέρισμα.
                          Καλά θα ήταν να του στείλεις τα προσωπικά σου στοιχεία!
                          Άκρη θα βγάλει ο δικηγόρος σίγουρα, αν γνωρίζει για ποιο λόγο θέλει ο ιδιοκτήτης να σας βγάλει έξω δηλ. με τι επιχειρήματα αιτιολογείτε ο ιδιοκτήτης!?

                          Comment


                            milu θα ηθελα να σου στειλω ενα προσωπικο μηνυμα....αλλα δεν μπορω να σου στειλω.....υπαρχει καποιος αλλος τροπος;;;;;;ευχαριστω.....

                            Comment


                              Έκανα χώρο, μπορείς να στείλεις μνμ.

                              Comment


                                Γεια σας και χρόνια πολλά!! από το Gifhorn τις Γερμανίας, το όνομα μου είναι Στέλιος και είμαι από το Ηράκλειο τις Κρήτης, βρίσκομε 2 μήνες στην Γερμανία μαζί με την σύζυγο μου, το πρώτο που θέλω να πω για αυτούς που θέλουν να έρθουν, ότι δουλειές υπάρχουν πολλές, αλλά, πρέπει να ξέρεις την γλώσσα, χωρίς την γλώσσα μόνο σε ελληνικές ταβέρνες μπορείς να δουλέψεις, εγώ ήρθα με σίγουρη δουλειά σε γερμανικό εργοστάσιο, και ενώ το βιογραφικό μου έγραφε ότι ξέρω πολύ λίγα γερμανικά, με κάλεσαν από Ελλάδα, και μετά από κοντά μου είπαν σε θέλουμε, μας κανείς, αλλά μάθε καλύτερα την γλώσσα και μετά έλα για δουλειά, έχω κάνει 2 μήνες σχολείο στην Ελλάδα, και θα συνεχίσω εδώ τον Ιανουάριο και βλέπουμε, ευτυχώς τουλάχιστον έπιασε η γυναίκα μου δουλειά και τα ψιλοφερνουμε βόλτα, έχω νοικιάσει ένα σπίτι με 2 δωμάτια +κουζινα+μπανιο στα 400 ευρω τελική τιμή με όλα μέσα, κατά τα άλλα οι δημόσιες υπηρεσίες τους είναι καλές, εξυπηρετείσαι αμέσως, ρατσισμό δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής πουθενά, γενικά είναι ήσυχη η ζωή εδώ, έξω δεν λέει και πολλά πράγματα από διασκέδαση, έτσι τουλάχιστον όπως που έχουμε συνηθίσει εμείς στην Ελλάδα,αλλα αυτό βέβαια εξαρτάται και από την παρέα , ελληνικά μαγαζιά έχει κάμποσα, γενικά τα πράγματα θα έλεγα ότι είναι δύσκολα και εδώ, αλλά με πείσμα και θέληση νομίζω ότι κάποιος μπορεί να τα καταφέρει.

                                Υ.Γ Αν είναι κάποιος εδώ σε αυτήν την περιοχή, ας μου στείλει ένα μήνυμα να γνωριστούμε και να κάνουμε καμία παρέα.

                                Comment

                                Working...
                                X