Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    1 χρόνο είχα καφετέρια στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να χάσω 20.000€. Πάλι καλά που την εκλεισα. Τώρα κοντά στους δύο μήνες στην Γερμανία είμαι ανατολικά 70χλμ από το Μόναχο σε χωριό. Με φιλοξενεί ο πατέρας μου. Εδώ είναι δύσκολα για δουλειά (που περνουν μονο πωλονους)και για να μάθω την γλώσσα (πάνε έλα 80χλμ κάθε μέρα με το αμάξι). Οπότε θα μετακομισουμε Stuttgart μαζί με την κοπέλα μου. Για αυτήν δόξα τον θεό εκεί υπάρχει δουλειά σαν καθαρίστρια με ελληνίδες χωρίς να απαιτητε η γνώση Γερμανικών. Εγώ θα ψαχνομαι κάθε μέρα θα κάνω και τα χαρτιά μου σε Leihfirma και οτι κάτσει. Τουλάχιστον εκεί έχει και σχολεία αλλά και φροντηστηρια για να μάθουμε την γλώσσα. Σπίτια έχει φτηνά που βλέπω στο imobilienscout24.de απλά έχω μια απορία για να τα νοικιάσουν θέλουν χαρτί από εργοδότη; Αν θέλουν θα το έχουμε από την κοπέλα μου από την δουλειά της απλά για αρχή 1-2-3 βδομάδες πρέπει να μείνουμε σε ξενοδοχείο Stuttgart μέχρι να πάρει το χαρτί από την δουλεια και να πάμε σε σπίτι. Έχετε να πρωτηνετε κάποιο ξενοδοχείο η κοιτωνα η αμα γνωρίζεται κάποιο τροπο να νοικιασω χωρίς να ζητήσουν αυτό το χαρτί. Ευχαριστώ.

    Comment


      Originally posted by milu View Post
      Ο λογαριασμός αποτελεσμάτων σε εμένα βγαίνει λίγο διαφορετικά...
      Έβαλες και το 15ωρο / 7ημερο (και λίγα λέω σαν ελεύθερος επαγγελματίας στον χώρο της εστίασης)? Μάλλον παντρεμένος και ζευγάρι είναι 30ωρο επί 9 (ο κατώτερος μισθός στην Γερμανία) επί ~ 360 μέρες επί 5 χρόνια βγαίνουν αλά ~ 486.000 Χιλιάρικα !!!
      εχεις δικιο μιλου,απλα εμεις δεν πληρωνομασταν,ουτε ο πατερας μου που εκανε τη διανομη,ουτε η μανα μου που καθοτανε στο ταμιο ουτε εγω με τις αδερφες μου που πηγαιναμε τις ωρες που ειχε δουλεια.μονο ο ψηστης πληρωνοτανε.οποτε το διορθωνω: στα 5 χρονια (2005-2010, δλδ απο πριν την βαθεια κριση) 140 χιλιαρικα μεσα

      Comment


        βάσω επιμένεις να με νομίζεις για άλλον

        αν σου δίνουν 35.000 ευρώ τον χρόνο,μην το σκέφτεσαι καθόλου.
        το θέμα είναι ότι πτυχιούχοι χωρίς γερμανικά βρίσκουν μονο χαμαλοδουλειές με 1000 ευρώ και τα νοίκια είναι πιο ακριβά.
        δεν είναι ότι δεν μας αρέσει στην γερμανία,δεν μας συμφέρει.
        μπορείς να το καταλάβεις?δεν συμφέρει πλέον.

        τα μαγαζιά στην ελλάδα δεν βάζουν λουκέτο,αλλάζουν χερια.
        εγώ αυτό έχω δει.κλείνουν και τα νοικιάζει κάποιος άλλος.

        είχα επιχείρηση και ξέρω ποσο κανεi το ικα κλπ
        την έκλεισα,δούλεψα χαμάλης στην γερμανία για 1000 ευρώ και θέλω να ξαναγυρίσω να ζήσω σαν άνθρωπος όπως παλιά.είναι κακό να το λέω?
        εντυπώσεις δεν γράφουμε εδώ?
        με το ζόρι είμαι σπύρος?
        με το ζόρι πρέπει να είναι trol?
        γράφουνε και οι άλλοι για μισθούς και νοίκια στην γερμανία.

        Comment


          Originally posted by cryo View Post
          δεν πληρωνομασταν
          Έλα ντε...!

          Comment


            Originally posted by nikenike View Post
            τα μαγαζιά στην ελλάδα δεν βάζουν λουκέτο,αλλάζουν χερια.
            εγώ αυτό έχω δει.κλείνουν και τα νοικιάζει κάποιος άλλος.
            Συγγνώμη αλλά αν αυτό ήταν αλήθεια θα ζούσαμε όλοι μας πολύ διαφορετικά. Δυστυχώς ομως τα μαγαζιά κλείνουν κι απλά μένουν κλειστά. Πολλές φορές ένα πέρασμα από έναν δρόμο μπορεί να σε σοκάρει αν έχουν περάσει λίγοι, ούτε κάν αρκετοί, μόνο λίγοι) μήνες. Τα μαγαζιά κλειστά και σκονισμένα στη σειρά. Αυτά που αλλάζουν χέρι συνήθως είναι κάποια φαγάδικα και μικρά εμπορικά που απορροφούνται από αλυσίδες.

            Comment


              προσπαθουμε να συγκρινουμε τι? το μαυρο με το ασπρο η την αρχη με το τελος, θελω να πιστευω οτι οσοι γραφουμε εδω ακομα και αν γραφουμε τα αρνητικα της ελλαδας και τα θετικα της γερμανιας, δεν σημαινει οτι δεν αγαπαμε την ελλαδα η ειμαστε λιγοτερο πατριωτες με καποιους άλλους που εμειναν πισω η που θελουν να γυρισουν...γνωρισα ανθρωπους που μου έλεγαν θα μεινουμε στην ελλαδα και ας τρωμε πατατα βραστη... γνωρισα και ανθρωπους ειπαν <<φευγουμε οχι γιατι θα κανουμε λεφτα στο εξωτερικο αλλα ακομα και 1000 ευρω αν παιρνουμε που στην ελλαδα δεν τα περνουμε, θα εχουμε ενα κρατος προνοιας (και που οσοι ζουνε εδω δεν μπορουν να το αρνηθουν) και που οτι και να γινει το κρατος θα ειναι διπλα στον πολιτη και οχι απεναντι του>>αυτα για μενα προσωπικα ειναι αρκετα, πανε οι εποχες που καναμε λεφτα (μακαρι αν μπορει καποιος να τα κανει!!)ειναι οι εποχες που πρεπει να ζησουμε, να μεγαλωσουμε τα παιδια μας σωστα και να μην τους λειψουν τιποτα, κανεις δεν ειπε οτι εδω ειναι παραδεισος και οτι ολα ειναι ευκολα... οσους συνομιλητες εχω γνωρισει εδω εχω διακρινει ανθρωπους που ξερουν να παλευουν και τελος για να κλεισω μπορει να γινω και κυνικη, προτιμαω καθε μηνα να πληρωνω εφορια στο γερμανικο κρατος γιατι όλα οσα πληρωνω εχουν αντικρυσμα, (απο την εξυπηρετηση στις δημοσιες υπηρεσιες, κ.λ.π) παρα να μου τα τρωνε στην ελλαδα και να μην ξερω ουτε που πηγαινουν ουτε ποτε θα μου ξαναεπιβαλουν χαρατσια, πηγε ο λογαρισαμος της δεη στην εφορια?κανεις δουλεια στην ελλαδα ξεκινα την γραφειοκρατια και ο θεος βοηθος ποτε θα ξεμπλεξεις, κλεινεις την δουλεια βοηθα παναγια μου να τελειωσουμε...και πληρωνε συνεχεια... δεν ειναι λοιπον μονο το σουπερ μαρκετ η το ενοικιο εαν ειναι φθηνο η ακριβο να τα βλεπουμε όλα!!! μια οικογενεια αν θελει να κανει οικονομια και στις δυο χωρες μπορει να την κανει, το εχω ξαναγραψει προτιμω να πηγαινω το καλοκαιρακι μου στην ελλαδα και να κανω διακοπες και να ειναι η τσεπη γεματη παρα να μενω εκει γιατι τα 1000 ευρω της γερμανιας απο λειφιρμα ειναι λιγα...

              Comment


                Originally posted by nikenike View Post
                τα μαγαζιά στην ελλάδα δεν βάζουν λουκέτο,αλλάζουν χερια.
                εγώ αυτό έχω δει.κλείνουν και τα νοικιάζει κάποιος άλλος.
                εμεις παντως νικε-νικε το κλεισαμε διοτι επι 8 μηνες που ειχαμε την αγγελια δεν ενδιαφερθηκε κανεις

                Comment


                  Ετσι ακριβως ειναι Blacktulip και εγω ετσι σκεφτομαι.
                  Οτι επιχειρηματα και να προβαλεις ομως ο 'Σπυρος' θα μπει παλι μεσα και θα λεει τα δικα του.Δεν υπαρχει συνεννόηση.Αυτο το θεατρο του παραλογου συμβαινει απο την πρωτη μερα που γραφτηκα εδω μεσα.Τον σβηνουν κανει νεο προφιλ και αρχιζει.Εχουμε μπει στο τρυπακι να συζητησουμε μαζι του και ή δεν απανταει ή επαναλαμβανει τα ιδια.Ετσι αντι να ανταλλασουμε αποψεις αναλωνομαστε σε ατερμονες συζητησεις
                  Originally posted by Blacktulip View Post
                  προσπαθουμε να συγκρινουμε τι? το μαυρο με το ασπρο η την αρχη με το τελος, θελω να πιστευω οτι οσοι γραφουμε εδω ακομα και αν γραφουμε τα αρνητικα της ελλαδας και τα θετικα της γερμανιας, δεν σημαινει οτι δεν αγαπαμε την ελλαδα η ειμαστε λιγοτερο πατριωτες με καποιους άλλους που εμειναν πισω η που θελουν να γυρισουν...γνωρισα ανθρωπους που μου έλεγαν θα μεινουμε στην ελλαδα και ας τρωμε πατατα βραστη... γνωρισα και ανθρωπους ειπαν <<φευγουμε οχι γιατι θα κανουμε λεφτα στο εξωτερικο αλλα ακομα και 1000 ευρω αν παιρνουμε που στην ελλαδα δεν τα περνουμε, θα εχουμε ενα κρατος προνοιας (και που οσοι ζουνε εδω δεν μπορουν να το αρνηθουν) και που οτι και να γινει το κρατος θα ειναι διπλα στον πολιτη και οχι απεναντι του>>αυτα για μενα προσωπικα ειναι αρκετα, πανε οι εποχες που καναμε λεφτα (μακαρι αν μπορει καποιος να τα κανει!!)ειναι οι εποχες που πρεπει να ζησουμε, να μεγαλωσουμε τα παιδια μας σωστα και να μην τους λειψουν τιποτα, κανεις δεν ειπε οτι εδω ειναι παραδεισος και οτι ολα ειναι ευκολα... οσους συνομιλητες εχω γνωρισει εδω εχω διακρινει ανθρωπους που ξερουν να παλευουν και τελος για να κλεισω μπορει να γινω και κυνικη, προτιμαω καθε μηνα να πληρωνω εφορια στο γερμανικο κρατος γιατι όλα οσα πληρωνω εχουν αντικρυσμα, (απο την εξυπηρετηση στις δημοσιες υπηρεσιες, κ.λ.π) παρα να μου τα τρωνε στην ελλαδα και να μην ξερω ουτε που πηγαινουν ουτε ποτε θα μου ξαναεπιβαλουν χαρατσια, πηγε ο λογαρισαμος της δεη στην εφορια?κανεις δουλεια στην ελλαδα ξεκινα την γραφειοκρατια και ο θεος βοηθος ποτε θα ξεμπλεξεις, κλεινεις την δουλεια βοηθα παναγια μου να τελειωσουμε...και πληρωνε συνεχεια... δεν ειναι λοιπον μονο το σουπερ μαρκετ η το ενοικιο εαν ειναι φθηνο η ακριβο να τα βλεπουμε όλα!!! μια οικογενεια αν θελει να κανει οικονομια και στις δυο χωρες μπορει να την κανει, το εχω ξαναγραψει προτιμω να πηγαινω το καλοκαιρακι μου στην ελλαδα και να κανω διακοπες και να ειναι η τσεπη γεματη παρα να μενω εκει γιατι τα 1000 ευρω της γερμανιας απο λειφιρμα ειναι λιγα...

                  Comment


                    Originally posted by cryo View Post
                    Για παραδειγμα εμεις ειχαμε σουβλατζηδικο 5 χρονια και τελικα προσθετωντας ολα κερδη και αφαιροντας ολα εξοδα καταληξαμε μετα απο 5 χρονια να το κλεισουμε με ζημεία 140 χιλιαρικακια

                    Μάλλον τρώγατε τα σουβλάκια αντί να τα πουλάτε.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Originally posted by milu
                      CHRISTOS76DRAMA, αν μου επιτρέπεις μια συμβουλή, μόλις δέσουν τα γερμανικά τους, να μπουν σε Gesamtschule.
                      Milu καλημερα και Χριστος Ανεστη!!
                      Ευχαριστω για την συμβουλη σου,,για να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα για τα παιδια να σου πω και τα εξης:
                      Οπως εγραψα παραπανω ξεκινησανε κανονικα το σχολειο τον Ιανουαριο του 2012.Μετα απο 1 μηνα περιπου ο διευθυντης του Hauptschule μας ενημερωσε πως στην διπλανη πολη (περιπου 5 χιλ.) Ξεκιναει μια Intensive klasse για παιδια που δεν γνωριζουνε την γλωσσα και μας προτεινε να πανε εκει σχολειο τα παιδια..Φυσικα και δεχτηκαμε καναμε ενα ραντεβου και πιεσαμε λιγο για να δεχτουνε και τον μικρο(10 ετων)για να πηγαινουνε τα δυο αδερφακια μαζι στο σχολειο..Τελικα τα δεχτηκανε και τα δυο και για καλη μας τυχη η δασκαλα τους ετυχε να ειναι Ελληνιδα..Η ταξη ειχε περιπου 12 παιδια διαφορων ηλικιων απο 10 που ηταν μονο ο μικρος μου μεχρι και 18 και διαφορων εθνικοτητων..Ξεκινησανε αρκετα καλα το 1ο εξαμηνο κανανε μονο Intensive klasse για περιπου 20 ωρες την εβδομαδα..μετα το καλοκαιρι του 2012, οι ωρες τις Intensive klase μειωθηκανε και ταυτοχρονα τα παιδια παρακολουθουσανε καποια μαθηματα(sport-μαθηματικα-)στην Regel klasse το καθενα στην δικη του για να προσαρμοζονται στο κανονικο μαθημα..Για κακη μας τυχη ομως η Ελληνιδα δασκαλα τους αφησε γιατι ανελαβε μια θεση στο Schulamt.Την ταξη ανελαβε ενας Γερμανος δασκαλος που το λιγοτερο που θα μπορουσα να τον χαρακτηρισω ηταν"ανευθυνος".
                      Δεν ασχοληθηκε καθολου με τα παιδια ,,μειωσε ακομα περισσοτερο τις ωρες της Intensive klasse
                      αυξανοντας ταυτοχρονα τις ωρες της Regel klasse ,χωρις τα παιδια να ειναι ακομα ετοιμα για κατι τετοιο..Σε επαφες που ειχα με την Εληηνιδα δασκαλα μου διαβεβαιωνε πως αυτο που κανει ο Γερμανος δασκαλος δεν ειναι μεσα στον κανονισμο..Το προγραμμα του υπουργειου ανεφερε αναλυτικα για το ποσες ωρες θα επρεπε να κανουν Intensive klasse τα παιδια..Χαρακτιριστικα μου ελεγε πως το υπουργειο πληρωνει για αυτες τις ωρες ,,,παρεχει δασκαλο ,ταξη ,,και οτι αλλο χρειαζεται..Διαμαρτηρηθηκαμε αρκετες φορες και στο σχολειο και στο Schulamt ,αλλα τιποτα ...Ανεπισημα η Ελληνιδα μου ελεγε πως ο συγκεκριμενος δασκαλος ειχες πολυ καλες σχεσεις με τον διευθυντη του σχολειου,ο οποιος τον καλυπτε σε ολα..(π.χ σε ολη την διαρκεια του σχολικου ετους ελειπε αρκετες ημερες ,,την μια αρρωστος ,,την μια η μανα του αρρωστη..)και οποτε ελειπε τα παιδια στο σπιτι.Τωρα που μιλαμε ο συγκεγκριμενος δασκαλος ανελαβε αλλη ταξη (νεα),ο διευθυντης αντικατασταθηκε τα δικα μου τα ανελαβε μια αλλη δασκαλα ,αλλα οι ωρες της Intensive klasse εχουνε πεσει στις 6 εβδομαδιες ..τα παιδια παρακολουθουν μαθηματα στην Regel klasse χωρις να μπορουνε να συμμετεχουνε ενεργα σαν τα αλλα παιδια..χωρις βεβαια και οι δασκαλοι της Regel klasse να δινουνε ιδιαιτερη σημασια..Εχουνε παρα πολλα κενα σε θεματα γραμματικης ,γενικα ...Το καταλαβαινω εγω τωρα καλυτερα αυτο γιατι εχω παρακαλοθησει ο ιδιος ενα σχολειο (660 ωρες ) μεχρι το β1.Ο μικρος οταν εφυγε απο Ελλαδα ηταν 4η δημοτικου και δεν ειχε προλαβει να μαθει ακομη Ελληνικη γραμματικη,ποσο μαλλον τα Γερμανικα..Ο μεγαλος αντιμετωπιζει και προβλημα δυσλεξιας..Και για να μη τα ριχνουμε ολα στα παιδια ,,πιστευω πως και εμεις σαν γονεις απο την πρωτη ημερα δεν ειμασταν διπλα τους..Εννοω πως λογω δουλειας (εστιατοριο καθε μερα απο τις 15:15) τα παιδια ερχοτανε απο το σχολειο στις 14:00 και θα επρεπε να φαμε και να φυγουμε στην δουλεια.Δεν υπηρχε καποιος στο σπιτι να τα βοηθησει εστω και λιγο ή να τα ελεγξει για το εαν διαβασανε.Δυο παιδια μονα τους καθε απογευμα στο σπιτι ,,,το μυαλο τους μονο στο διαβασμα δεν ητανε ...Πιστευω πως χαθηκε 1,5 χρονος και δεν ξερω τι θα γινει απο την νεα σχολικη χρονια που θα πρεπει να μπουνε κανονικα στις ταξεις τους..Ειμαι πραγματικα πολυ στεναχωρημενος με το θεμα των παιδιων και ταυτοχρονα πολυ προβληματισμενος για το μελλον τους..Γι'αυτο θελω οσο γινεται πιο γρηγορα να αλλαξω δουλεια ,να μπορω τα απογευματα λιγο να τους βοηθαω και εαν χρειαστει να τους πηγαινω και σε κανενα φροντιστηριο για να καλυψουμε τα κενα τους..
                      Τωρα περιμενω την γνωμη σας και την βοηθεια σας...........

                      Comment


                        Originally posted by nikenike View Post

                        τα μαγαζιά στην ελλάδα δεν βάζουν λουκέτο,αλλάζουν χερια.
                        εγώ αυτό έχω δει.κλείνουν και τα νοικιάζει κάποιος άλλος.
                        Τα μαγαζια δεν βαζουν λουκετο αλλαζουν χερια. Εξαρταται. Κανε μια βολτα απο αθηνα μερια σε οδο θηβων η ηλιουπολεως να σε πιασει καταθλιψη με τα μαγαζια που εχουν κλεισει και δεν αλλαζουν χερια εδω και 2 χρονια. Βεβαιως υπαρχουν και εξαιρεσεις σε μαγαζια που ακομα το παλευουν αλλα συνηθως ασχολουνται με καφε (πολυφορεμενο). Δεν βρισκομαστε στην εποχη της φουσκας που αν ανοιγες μαγαζι και το δουλευες σωστα θα κονομαγες. Εκτος και αν εχεις καμια καινοτομα ιδεα η οποια θα πιασει. Εκει αλλαζει...

                        Comment


                          Χρηστο εγω δεν ζω ακομα στη Γερμανια ωστε να μπορεσω να σου δωσω καποια συμβουλη να σε βοηθησω.Ηθελα απλα να σου πω κουραγιο και να μη στεναχωριεσαι.Βλεπω οτι εχεις πολλες τυψεις που αφηνετε πολλες ωρες τα παιδια μονα τους και αυτο σε στεναχωρει ιδιαιτερα.Mη ριχνεις τοσο φταιξιμο στον εαυτο σου.Ειναι δυσκολα τα πραγματα και στην αρχη μεχρι ολα να παρουν το δρομο τους σιγουρα θα υπαρχουν και αυτα.Μην απελπιζεσαι ομως εσυ σαν γονιος εφυγες και κανεις τα παντα για να προσφερεις ενα καλο μελλον στα παιδια σου.Αργοτερα που θα εχεις μια καλυτερη δουλεια θα καλυψεις ολο τον χρονο που χασατε.Και πιστευω πως και τα παιδια θα καταλαβουν οτι ολα γινονται για το καλο τους.Καθε αρχη και δυσκολη,με υπομονη και επιμονη σιγουρα θα ερθουν καλυτερες μερες.Και στα μαθηματα θα βελτιωθουν θα το δεις και λιγος χρονος να χαθηκε δεν εγινε και τιποτα,την υγεια σας να εχετε απο χρονο αλλο τιποτα.Ο πατερας μου οταν ημουν μικρη και απελπιζομουν που δεν μπορουσα να μαθω την ιστορια τη γραμματικη κτλ.μου ελεγε 'ελα μωρε που θα κατσουμε να σκασουμε για τα μαθηματα,στο χερι μας ειναι.Σιγα σιγα ολα θα γινουν.
                          Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                          ...........

                          Comment


                            Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                            ...Πιστευω πως χαθηκε 1,5 χρονος και δεν ξερω τι θα γινει απο την νεα σχολικη χρονια που θα πρεπει να μπουνε κανονικα στις ταξεις τους..Ειμαι πραγματικα πολυ στεναχωρημενος με το θεμα των παιδιων και ταυτοχρονα πολυ προβληματισμενος για το μελλον τους..Γι'αυτο θελω οσο γινεται πιο γρηγορα να αλλαξω δουλεια ,να μπορω τα απογευματα λιγο να τους βοηθαω και εαν χρειαστει να τους πηγαινω και σε κανενα φροντιστηριο για να καλυψουμε τα κενα τους..
                            Τωρα περιμενω την γνωμη σας και την βοηθεια σας...........
                            Χρηστο καλησπερα και χριστος ανεστη , μπορω να πω πως μεχρι ενα σημειο σε καταλαβαινω και σε νοιωθω, θα σου μιλησω για τους δυο μου γιους που πανε δημοτικο γιατι ο τριτος φαινεται πως ειναι ο πιο τυχερος γιατι θα ξεκινησει κανονικα απο την πρωτη, γνωμη μου και χωρις να παρεξηγηθω, νομιζω οτι κακως εβγαλες τα παιδια απο το σχολειο, οταν ηρθαμε στο σχολειο που πανε τωρα, ο μεγαλος μου (τεταρτη δημοτικου στην ελλαδα τεταρτη παει τωρα και τεταρτη θα συνεχισει και απο την νεα σχολικη χρονια,)ηξερε ελαχιστα εως μηδαμινα γερμανικα, η δασκαλα δεν ασχολειτε μαζι του με άλλα μαθηματα εκτος των μαθηματικων, και καποιες ωρες 2 η 3 την εβδομαδα που του εκανε η ιδια, αυτο εμενα δεν με καλυπτε, και ρωταγα ποτε θα ερθει καποιος δασκαλος που να κανει στο παιδι γερμανικα αφου περιμενα συνεχομενες Τριτες και δεν εμφανιζοταν καλη ωρα, αρρωστησε, κατι της ετυχε, τους ειπα πως θελω να παρω τα παιδια και να τα παω σε άλλο σχολειο που να εχει δασκαλο για γερμανικα, την επομενη εβδομαδα ηρθε καποιος άλλος και κανει 1 ωρα στον μεγαλο 1 ωρα στον δευτερο και 1 ωρα και στους δυο μαζι, 1 μονο φορα την εβδομαδα, στην ουσια ελαχιστα πραγματα, και αναρωτιεμαι πως θα προφτασει σε ενα χρονο, που θα παει γυμνασιο, να μπορει να ανταπεξελθει, η δασκαλα του με διαβαιβεβαιωσε πως μενοντας καθε μερα σε μια ταξη που μιλανε ολοι γερμανικα θελοντας και μη θα μαθει, σκεφτομαι αργοτερα να παρω και δασκαλο στο σπιτι για την γλωσσα, γυρισε τα μια ταξη πισω δεν θα παθουν τιποτα αν τελειωσουν το σχολειο στα 16 η στα 17 και οχι στα 15 αν δω οτι δεν μπορει να παρακολουθησει του χρονου γυμνασιο ακομα μια ταξη στην τεταρτη, θα μαθει ομως σωστα, ο δευτερος θα πηγαινε τριτη τον σεπτεμβρη και παει πρωτη τωρα ειναι το τελευταιο που με απασχολει αν θα πανε και δευτερη χρονια στην ιδια ταξη, η γνωμη μου λοιπον ειναι να τα γυρισεις μια ταξη πισω να παρακολουθουν όλα τα μαθηματα και με μια βοηθεια απο καποιον στην γλωσσα καθε μερα αν υπαρχει η δυνατοτητα πιστευω πως θα πανε καλα!!! το φροντιστηριο μπορει να ειναι πιο οικονομικο αλλα ποσα παιδια θα υπαρχουν και ποσο πολυ θα μπορει να ασχοληθει μαζι τους... ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

                            Comment


                              Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                              Πιστευω πως χαθηκε 1,5 χρονος και δεν ξερω τι θα γινει απο την νεα σχολικη χρονια που θα πρεπει να μπουνε κανονικα στις ταξεις τους..Ειμαι πραγματικα πολυ στεναχωρημενος με το θεμα των παιδιων και ταυτοχρονα πολυ προβληματισμενος για το μελλον τους..
                              αυτή η πίεση έρχεται από εσένα και καταλαβαίνω γιατί βιώνεις και εσύ αγωνία επιβίωσης και δεν γνωρίζεις ποια θα είναι η εξέλιξη στο μέλλον. Αυτό όμως μη το μεταδίδεις στα παιδιά. Ακόμη και το κράτος υποκλίνεται μπροστά στο πρωταρχικό δικαίωμα ανατροφής των γονέων, γιατί?
                              Για τα παιδιά είμαστε εμείς οι γονείς η ανατροφή και η ασφάλεια, εμείς παράσχουμε το ορθό όχι η κοινωνία. Μην πιέζεις τον εαυτό σου με τον δήθεν χάσιμο χρόνου, δεν χάθηκαν τα τρένα, έρχονται πολλά άλλα από πίσω... το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα και επαγγελματικής κατάρτισης δεν είναι αποκομμένο, έχω αναφερθεί αρκετές φορές στο θέμα αυτό, και στον οδηγό υπάρχουν κάποια link. Και τη έγινε δηλ. αν γίνουν διπλωματούχοι με 25 και όχι με 23...

                              Comment


                                παιδιά καλησπέρα, για το θέμα του Σπύρου η νικενικε η κυργιαννης η οποιοyδήποτε που δεν του αρέσει η Γερμανία και έχει διαφορετική άποψη ίσως πρέπει να σκεφτούμε ότι έχει διαφορετική οπτική γωνία, και τι εννοώ με αυτό ,από την στιγμή που δεν έχεις παιδιά ίσως και να σε παίρνει να ζήσεις στην Ελλάδα και να πεις τα κουτσοβολεύω με λιγότερα προκειμένου να δουλέψω στην νυχτερινή βάρδια μαζί με Αφρικάνους, η να με βρίζει σε καθημερινή βάση ο κάθε βλαχος Έλληνας εστιάτορας, εάν έχεις παιδιά όμως και βλέπεις ότι ο τομέας υγείας και η παιδιεα έχουν πάρει την κάτω βόλτα στην Ελλάδα και δεν υπάρχει κανένα μέλλον για τα παιδιά σου τότε τα δέχεσαι ,τα καταπίνεις αμάσητα που λέει και ένας φίλος και πολεμάς με τον τρόπο σου για αυτά και για τον εαυτό σου φυσικά για κάτι καλύτερο. Για την ακρίβεια είσαι υποχρεωμένος να πολεμησεις.και το ότι έχεις ένα δίπλωμα από το πανεπιστήμιο δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις κάποια κατώτερη δουλεια,δεν είναι ντροπή αυτο.ντροπη είναι να εγκαταλείψεις την μάχη.
                                τώρα για τον Χρήστο αλλά και για όποιον άλλον γονιό θέλει μπορώ να αφιερώσω κάποιες ώρες το σαββατοκύριακα μέσω ΣΚΥΠΕ να βοηθήσω ,εννοείται δωρεαν, στον τομέα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ θα μου κάνει καλό και έμενα ώστε να μάθω καλυτέρα την γλώσσα και την ορολογία .είμαι και εγώ μπαμπάς 3 παιδιών (9,9 ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ) και καταλαβαίνω τις αγωνίες στο θέμα εκπαιδευσης,και έμενα ο μεγάλος μου ο γιος το έχει πάρει στραβά λίγο το θέμα τον γερμανικών είναι και λίγο πιο ντροπαλός και δεν μιλεί πολύ στην ταχη του.και ίσως πάλι μέσω σκυπε θα μπορούσαν να μιλαγανε με κάποια παιδιά ελλήνων νεοφερμένα ,ώστε να λυθεί λίγο η γλώσσα τους. το SKYPE μου είναι zita381
                                συγγνώμη εάν βγήκα εκτός θέματος.

                                Comment

                                Working...
                                X