Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by giorgos_ch View Post
    Καλως σας βρηκα milu.

    Παντα πιστευα οτι τα αγαθα κοποις κτωνται,και μπορω να πω πλεον οτι για αλλη μια φορα αυτο επαληθευεται.

    Οταν ηρθα λοιπον την πρωτη μερα την αφιερωσα σε μια βολτα με τα ποδια να δω την πολη.Εβρεχε θυμαμαι ακι ειχα φοβερο αγχος να μην χαθω και χρειαστει να ρωτησω πληροφοριες.
    Ολα διαφορετικα,οι ανθρωποι,τα χρωματα,τα δεντρα,τα κτηρια,οι μυρωδιες.......................................... .......................
    Αρχικά καλώς ήρθες στην παρέα μας.
    Φαντάζομαι πως αν όχι όλοι μας, τότε το μεγαλύτερο ποσοστό Ελληνών μεταναστών θα έχουν βρεθεί ή θα βρεθούν στη δική σου θέση. Σίγουρα πιστεύω πως δεν είναι κανόνας ότι οι Έλληνες που ζούν χρόνια στο εξωτερικό είναι ΟΛΟΙ κομπλεξικοί και χωρίς θέληση για βοήθεια προς τους ομογενείς τους αλλά πιθανότατα είναι ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό.

    Πάντως να ξέρεις ότι όλοι σε καταλαβαίνουμε και είμαστε δίπλα σου όπως και εσύ είσαι δίπλα σε εμάς.
    Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

    Comment


      #47
      Areti Eχεις πμ!

      Comment


        #48
        Νεοαφιχθενται εν Γερμανια.

        Καλη σας Ημερα Αδερφια!!
        Οπως βλεπω η Ελλαδα περνα μαυρες Ημερες!!
        Εγω προσωπικως γενηθεικα-μαγαλωσα Ελβετια και εδω!!
        Λοιπον..
        Αυτο αναγκαζει πολλους Ελληνες να ελθουν εδω!!
        Προσωπικως προσπαθησα να βοηθησω Αδερφια αλλα ανεξαρτητως απο επιτυχια η αποτυχια .. η γνωμη μου ..παρακαλω προς διορθωσιν!!..διεπιστωσα αχαριστια.
        Περνουν την βαλιτσα και δρομο.
        Καλο τους δικαιωμα βεβαια,αλλα..πληγωθεικα καπως!!
        Δια να ελθεις εδω πρπει!!να γνωριζεις την Γλωσσα και να εχεις λιιγη θεληση να προσαρμοσθεις εδω!!
        Οχι να γινεις Γερμανος,αλλα καπως να δεχθεις τους Ανθρωπους εδω και τον τροπον τους!!
        Εγω προσωπικως θα συμβουλευα τους Ελληνες απο την Ελλαδα να μεινουν κατω!!
        Λογω εγγιζοντων Γεγονοτων!!
        Αλλα..Κανεις δεν ξερει απολυτως παρα μονον ο Υψιστος!!
        Στην Περιοχη μου ,δεν υπαρχουν σπιτια!!
        Η Βιομηχανια ειναι καπως περιοσρισμενη!!
        Απο την αλλη πλευρα για μια τρυπα σου ζητουν τα απιθανα,αν και κατοικια ειναι ΒΑΣΙΚΟ δικαιωμα βασει του Γερμανικου Συνταγματος!!
        Εαν υπαρχουν αποριες ειμαι στην διαθεση σας μεσω του Φορουμ!!
        Καλη Μεγαλη Εβδομαδα σε ολους μας!!

        Comment


          #49
          Originally posted by giorgos_ch View Post
          Καλως σας βρηκα milu.

          Παντα πιστευα οτι τα αγαθα κοποις κτωνται,και μπορω να πω πλεον οτι για αλλη μια φορα αυτο επαληθευεται.

          Οταν ηρθα λοιπον την πρωτη μερα την αφιερωσα σε μια βολτα με τα ποδια να δω την πολη.Εβρεχε θυμαμαι ακι ειχα φοβερο αγχος να μην χαθω και χρειαστει να ρωτησω πληροφοριες.
          Ολα διαφορετικα,οι ανθρωποι,τα χρωματα,τα δεντρα,τα κτηρια,οι μυρωδιες.......................................... ..............

          Καλώς ήρθες και απο εμένα αγαπητέ φίλε,

          Συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις. Η ζωή είναι ένας συνεχής αγώνας και ακόμα αν φτάσεις κάπου θα πρέπει να αγωνίζεσε για να διατηρηθείς εκεί. Σε κανέναν δεν χαρίζετε τίποτα. Η απόφαση και μόνο να κάνεις το βήμα και να βγείς στο εξωτερικό είναι ένας μεγάλος αγώνας (ειδικά χωρίς γλώσσα, ένα γνωστό στην αρχή). Για αυτό θα ήθελα να πώ ένα μεγάλο μπράβο σε πολλά άτομα απο εδω μέσα (synnefaki,milu,θοδωρής, Areti κα) που γράφοντας τις δικές τους εμπειρίες βοηθάνε με τον τρόπο τους όλους μας.

          Μην πιστέψεις σχεδόν ποτέ ότι κάποιος άλλος θα σε πάρει απο το χέρι και θα στα εξηγήσει όλα. Μόνο η αίσθηση είναι, ότι θα πάω κάπου που έχω γνωστούς. Καταβάθος μόνος θα παλέψεις για όλα. Εγώ με την γυναίκα μου ήρθαμε "ξεκάρφωτοι" (στην αργκό), χωρίς γνωστούς-χωρίς να γνωρίζω τίποτα απο γλώσσα. Σιγά σιγά όμως προχωράμε μπροστά.

          Αυτό είναι το θέμα σε σχέση με την χώρα μας. Εδώ θα παλέψεις και κατα 99% θα πάρεις αυτό που σου αξίζει. Στην Ελλάδα μην κάτσω και κάνω αναφορά τώρα. Η ζωή είναι κατα την άποψη μου ένα παιχνίδι. Στα παιχνίδια για να μπορούν όλοι οι παίχτες να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες υπάρχουν κανόνες. (Πάντα υπάρχει και το θέμα τύχη). Στην Γερμανία υπάρχουν αυτοί οι κανόνες και ξέρεις ότι θα ισχυούν ώστε να μπορείς να έχεις ελπίδα, ενώ στην Ελλάδα όχι. Ο καθένας κάνει ότι θέλει.

          ήμουν πρίν λίγες μέρες στην χώρα μας και με έπιασε απογοήτευση απο τις υπηρεσίες που επισκεύτικα. Παντρεύτικα με πολιτικό γάμο και έπρεπε να πάω στην εφορία να περιμένω 4 ώρες στην ουρά για να κάνω μεταβολή στοιχείων. Ερωτώ. Γιατί το ίδιο το δημαρχείο σε συνεργασία με την εφορία να μην το κάνει ή να μην μπορώ να το κάνω απο το internet? Απλά για να σε κουράζουν. Πήγα να επισκευτώ ένα φίλο στον ευαγγελισμό και νόμιζα ότι είμαι στο Ιράκ. Το μεγαλύτερο νοσοκομείο της χώρας! ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΗ ΚΑΤΙ! Για τα οποία όμως πληρώνεις.

          Και δεν είναι μόνο το δημόσιο, για να μην κατηγορούμε μόνο αυτούς, ο ιδιωτικός τομέας στις περισσότερες υπηρεσίες τα ίδια χάλια. Δεν αναφέρω παραδέγματα που έχω τώρα.

          Αυτή είναι η μέγιστη διαφορά με την Ελλάδα. Αυτός που θέλει να έρθει στα σοβαρά για ένα καλύτερο μέλλον θα πρέπει να γνωρίζει ότι θα έρθει σε ένα κράτος με κανόνες, που θα πρέπει να σέβεται (και ναί κάποιες φορές να ρίχνει τον Ελληνικό εγωισμό του). Με σκληρή δουλειά όλα τα άλλα θα έρθουν...

          Μουσική: Γιάννης Ζουγανέλης σε στίχους Γεωργίου Σουρή Τραγουδούν: Μ.Πασχαλίδης, Γ.Κούτρας, Γ.Ζουγανέλης, Λ.ΜαχαιρίτσαςΑπό το cd "Με γειά το κούρεμα"
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #50
            Originally posted by Areti View Post
            Σου είπα ότι εγώ δουλεύω σαν βοηθός χωρίς να έχω πτυχίο βοηθού, χωρίς να έχω τπτ. Για να αναγνωριστεί το πτυχίο θες Β2. Μπορείς λοιπόν να βρεις δουλειά κανονικά σαν helferin. Εγώ αυτή τη στιγμή παίρνω 1400 bruto δλδ 1000κάτι καθαρά γιατί είμαι κλάση Ι μιας και ο άντρας μου είναι Ελλάδα, και επιπλέον μου δίνουν ένα "επίδομα" 240ευρώ το μήνα και τη μηνιαία μου κάρτα των ΜΜΜ πληρωμένη (75ευρώ για 2 ζώνες). Όμως δεν είναι παντού το ίδιο. Και επίσης εγώ δουλεύω για εταιρία δανεισμού... Για αρχή αν κάποιος δεν γνωρίζει τη γλώσσα καλά, μια καλή εταιρία δανεισμού είναι ότι πρέπει. Αν όμως ξέρεις τη γλώσσα τότε σίγουρα τα λεφτά είναι καλύτερα. Εμένα αυτό που με οδήγησε στην απόφαση να δουλέψω για την συγκεκριμένη εταιρία ήταν ότι αναλαμβάνουν να ασχοληθούν με την αναγνώριση του πτυχίου μου, κάτι το οποίο δεν είναι απλό για κάποιον που δεν μιλάει καλά τη γλώσσα, κι αυτό γιατί μαζί με τα χαρτιά σου θα πρέπει να γράψεις και ένα γράμμα (τρέχα γύρευε δλδ).
            σε ποια εταιρεια; (αν επιτρεπεται...)

            Comment


              #51
              Originally posted by wuerzburg4immer View Post
              Καλη σας Ημερα Αδερφια!!
              Οπως βλεπω η Ελλαδα περνα μαυρες Ημερες!!
              Εγω προσωπικως γενηθεικα-μαγαλωσα Ελβετια και εδω............................................... .......................
              Αγγελίδη βλέπω ξαναήρθες, με άλλο profile. Την γνώμη σου επίσης μας την έκανες γνωστή. Όπως γνωστός είναι και ο τρόπος που βοήθησες τους αφελείς που ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ για μια καλύτερη ζωή. Καμαρώνεις για καλός χριστιανός, με την κακία που βγάζεις σε νέα παιδιά καταφέρνεις το αντίθετο. Παιξε με κάτι άλλο όχι με τις ελπίδες των ανθρώπων. Σε παρακαλώ να μας αφήσεις να συνεχίσουμε τον αγώνα μας και εσυ να γιοτράσεις το πάσχα σου με τον γερμανικό μισθό σου.
              Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

              Comment


                #52
                Originally posted by Θοδωρής View Post
                Αγγελίδη βλέπω ξαναήρθες, με άλλο profile. Την γνώμη σου επίσης μας την έκανες γνωστή. Όπως γνωστός είναι και ο τρόπος που βοήθησες τους αφελείς που ΕΦΤΑΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ για μια καλύτερη ζωή. Καμαρώνεις για καλός χριστιανός, με την κακία που βγάζεις σε νέα παιδιά καταφέρνεις το αντίθετο. Παιξε με κάτι άλλο όχι με τις ελπίδες των ανθρώπων. Σε παρακαλώ να μας αφήσεις να συνεχίσουμε τον αγώνα μας και εσυ να γιοτράσεις το πάσχα σου με τον γερμανικό μισθό σου.
                Τι ρόλο βαράει αυτός ο τύπος;

                Comment


                  #53
                  Ρε παιδια μην του δινετε σημασια λεει απλα μην ερθετε? γιατι δεν λεει. Ο καθενας τα εχει ζυγισει στο μυαλο του και εχει παρει την αποφαση. Σιγουρα υπαρχουν ατομα που εχουν παει και εχουν γυρισει πισω για ξεχωριστο λογο ο καθενας αλλα υπαρχουν και αλλοι που εχουν μεινει και παρολο της δυσκολιες, που σιγουρα υπαρχουν πολλες, εχουν μεινει. Καπου εδω μεσα διαβασα οτι οι ελληνες στην γερμανια δεν θελουν να καταφερεις αυτο που καταφεραν οι ιδιοι γιαυτο μακρυα απο ελληνες εργοδοτες. Μηπως εχουν δικιο τελικα? Θελω να πυστευω οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by eleni1981 View Post
                    Ρε παιδια μην του δινετε σημασια λεει απλα μην ερθετε? γιατι δεν λεει. Ο καθενας τα εχει ζυγισει στο μυαλο του και εχει παρει την αποφαση. Σιγουρα υπαρχουν ατομα που εχουν παει και εχουν γυρισει πισω για ξεχωριστο λογο ο καθενας αλλα υπαρχουν και αλλοι που εχουν μεινει και παρολο της δυσκολιες, που σιγουρα υπαρχουν πολλες, εχουν μεινει. Καπου εδω μεσα διαβασα οτι οι ελληνες στην γερμανια δεν θελουν να καταφερεις αυτο που καταφεραν οι ιδιοι γιαυτο μακρυα απο ελληνες εργοδοτες. Μηπως εχουν δικιο τελικα? Θελω να πυστευω οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι.
                    Μήπως σάλταρε με την φυλάκιση του Εφραίμ;
                    Μπα, τώρα που αποφυλακίστηκε, θα έπρεπε να του είχε περάσει... Μήπως να τον ενημερώσει κάποιος;

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by wuerzburg4immer View Post
                      Καλη σας Ημερα Αδερφια!!
                      Οπως βλεπω η Ελλαδα περνα μαυρες Ημερες!!
                      Εγω προσωπικως γενηθεικα-μαγαλωσα Ελβετια και εδω!!.....................................
                      Έχω απορίες....Βοήθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω τι γράφεις και αν είναι εύκολο σε νέα Ελληνικά. Ευχαριστώ
                      making the wrong move at the right time

                      Comment


                        #56
                        με δύο μόνο λέξεις προσοχή ποιούς εμπιστευόσαστε πάνω στην απελπισία σας. Άφενος κάποιοι ελληναράδες έχουν μυριστεί ψητό.. και θέλουν χέρια για δουλειά με δύο πιάτα φαγητό αντάλλαγμα και αφετέρου κάποιοι εξίσου ελληναράδες θεωρούν οτι αν μαζευτούν άλλοι Έλληνες στην Γερμανία θα χαθούν τα προνομιά τους, θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός (προφανώς σε ελληνικά καταστήματα κτλ) ή ακόμα και με την αυξηση των Ελλήνων στην Γερμανία θα χαθεί,απέναντι στο τρομερό υπερπλυθισμό των Τουρκών, η όποια συμπαθεια και ανοχή των Γερμανών.
                        Μην σας προκαλεί δε εντύπωση οτι κανένας δεν ενδιαφέρετε να βοηθήσει πραγματικά έναν εν δυνάμη μετανάστη...εκτός από φαμφάρες... φαινεται οτι είναι χαρακτηριστική της φυλής μας η σκέψη: ''γιατί εμένα με βοηθησε κανένας??''
                        δείτε ακόμα και τους σύγχονους μετανάστες που έφυγαν πριν απο ενα δυο χρόνια ή μερικούς μήνες, δεν προκειται να δώσουν πληροφορίες σε άλλους δεν τους νοιάζει, κι ας παρακαλούσαν για βοηθεια και ας έστελναν προσωκα μυνήματα κατεβατά ...κάποιοι ας πούμε έμαθαν με κάποιον τρόπο για το επιδομα που κόπηκε για παράδειγμα.... ''αλλά γιατί να ενημερώσω?? να το πάρουν κι άλλοι και να πέσει έξω η Γερμανία?'' .... δεν έιναι δυνατόν να είπαν μόνο σε εμένα στην ενημέρωση, για την οικονομική βοήθεια από τον Bundesamt για τα μαθηματα στο VHS. Αλλά κανένας δεν μπήκε στον κόπο, ανταγωνισμός ή κουτοπονηριά?



                        Ο δε Αγγελίδης ήταν ο καλός χριστιανός που έστελνε μηνύματα στα ''αδέρφια'' οτί μπορεί να βοηθήσει... τα αποτελέματα αφελών που τον πίστεψαν.. ρίξτε μια ματια στο φόρουμ και θα δείτε...
                        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                        Comment


                          #57
                          Καλη Μ.Τριτη σε ολους!!
                          Ουδεις αλαθητος!!
                          Ουτε εγω!!
                          Αλλα..απεφασησα να ΜΗΝ ξανα ..εκτος Φορουμ..ασχοληθω με Ελληνες εξ Ελλαδος!!
                          Διοτι..με και χωρις λαθη αμφοτερων των πλευρων διεπιστωσα μονον αρνητικη κριτικη και αχαριστια.
                          Η κριτικη ειναι δεκτη.
                          Αλλα τι να πω!!
                          Δεχωμαι καθε διωρθοση και κριτικη!!

                          Comment


                            #58
                            καλησπερα σε ολους απο το ομορφο μοναχο, καταληξαμε εδω βρηκαμε δουλεια μας δωσαν και σπιτι, οτι πληροφοριες μπορω να δοσω για μοναχο ευχαριστως, κανεις που να βρισκεται εδω;

                            Comment


                              #59
                              σε εστιατοριο βρηκατε δουλεια;;;

                              Comment


                                #60
                                οχι η μητερα μου ειναι νοσοκομα, το σπιτι ειναι απο την εταιρια, εγω ψαχνω σε μαγαζι

                                Comment

                                Working...
                                X