Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αγαπητέ gbarak ακριβώς έτσι.

    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      ευχαριστώ και ανταποδίω τα θερμά λόγια και τις ευχές για καλή δύναμη σε όλους. Ελπίζω κι εγώ όσο μπορώ να συμβάλλω με τις γνώσεις και τις εμπειρίες μου όλους τους υπόλοιπους, νέους και μη

      Comment


        αλλη μια θετικη εντυπωση που ισως στην ελλαδα κατι αντιστοιχο, θα φανταζε ισως απο αλλο πλανητη, η ισως με κοιταγαν και θα ελεγαν τι μου λεει τωρα αυτη...Σημερα αφου πριν ενα μηνα βγηκαν και οι καρτες μας απο την ΑΟΚ (εμενα και τωνπαιδιων) πηγαμε σε μια γενικη γιατρο για τσεκ απ. και εξετασεις αιματος για τα παιδια, ποση ωρα καναμε?, μολις γυρισαμε σπιτι, κτυπαει το τηλ. το σηκωνει ο συζυγος και μετα απο 5 λεπτα μου λεει <<ξερεις ποιος ηταν? απο την ΑΟΚ και με ρωταγαν αν ολα ηταν οκ αν ειχαμε καποιο παραπονο η αν υπηρχε καποιο προβλημα με την γιατρο!!! αν εχουμε να υποβαλουμε καποια ερωτηση, και οτι υπαρχει στο ιντερνετ σελ. για τυχον παραπονα, και ερωτησεις>>Σιγουρα καποιος θα πει ωραια και τι εγινε με αυτο? το θεμα ομως ειναι και γι αυτο το αναφερω οτι ειδαν οτι πηγαμε για τσεκαπ στην γιατρο, online το ειδαν και καποιος υπαλληλος ασχοληθηκε να παρει τηλ, να ρωτησει, μπορει να πηρε γιατι ειδε οτι εκαναν εξατασεις και τα παιδια, ομως το ζουμι ειναι οτι ασχοληθηκε, και σιγουρα δεν το εκανε μονο σε εμας, ποιος υπαλληλος απο το ΙΚΑ θα επερνε τηλ. να ρωτησει κατι τετοιο???εδω δεν βρισκεις ανοιχτη γραμμη για να κλεισεις ραντεβου!! Καθε μερα που περναει τελικα νοιωθω σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!βρισκω τον εαυτο μου, και με κανουν οι ιδιοι να το νοιωθω, γιατι στην ελλαδα κατι αλλο μας εκαναν να νοιωθουμε πως ειμασταν!!!!!!!!

        Comment


          Ακριβώς αυτό βίωσα πρίν αρκετά χρόνια όταν πρωχρησιμοποίησα την ADAC στην Ελλάδα !
          Γράφτηκα μέλος και δεν είχε χρειαστεί ποτέ αν την καλέσω ! Ένα βράδυ όμως , την κάλεσα και πραγματικά απο τότε είπα ότι ΔΕΝ θα ξαναασχοληθώ με Ελληνικές οδικές βοήθιες ! Μία θα έχω για όλη την Ευρώπη.ADAC
          Α. ! Εκτός από ερωτήσεις για την ποιότητα των υπηρεσιών τους εμένα μου στέλνουν και εμαιλ με ευχές για την γιορτή μου !
          και έχω και προσφορές ( όχι στην Ελλάδα )

          Comment


            Θα συμφωνησω με miss espresso!!!

            ειμαι απο Γιαννενα και εχω ενα χρονο στο Αμβουργο.

            Εντυπωσεις:

            1. Ιδιος καιρος με Γιαννενα ισως και καλλυτερος
            2. Στην Ελλαδα για 2 χρονια 500 ευρω μισθο και 350 ευρω εξοδα για φυσιοθεραπειες για την κορη μου.Στην Γερμανια ανεργος για ενα χρονο με 300 ευρω προνοια και δωρεαν θεραπειες απο την ασφαλεια της γυναικας μου
            3. εξοδα μετακινησης στα Γιαννενα για την δουλεια 150 ευρω το μηνα. Εδω 50 ευρω μηνιαια καρτα στο S-Bahn
            4. Μισθος συζηγου 1300 καθαρα στην Γερμανια.Στην Ελλαδα μονιμως ανεργη (γυναικα βλεπεις)
            5. Βοηθημα 137 ευρω στο ενοικιο στην Γερμανια.Στην Ελλαδα την ξερετε την απαντηση
            6. Επιδομα τεκνου 184 δουλευεις δεν δουλευεις.Στην Πατριδα ξερετε την απαντηση
            Προσθεση ξερετε
            7. Οσον αφορα μερικους που παραπονιουνται για τους χαμηλους μισθους να αναφερουν ποσα λεφτα παιρνουν ως βοηθημα σαν εργαζομενοι με χαμηλο εισοδημα και αν θα παρουν τοσα στο χερι στην Ελλαδα.
            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

            Comment


              Παιδιά γειά σας! Είμαι καινούρια στο Forum και διαβάζω με πολύ προσοχή τις εμπειρίες σας. Πραγματικά χαίρομαι και συγκινούμαι για τα παιδιά που πάλεψαν και πέτυχαν έστω κι αν στην αρχή ήταν δύσκολα, ενώ ταυτόχρονα θλίβομαι για τις κακές εμπειρίες που διαβάζω με το θέμα της εκμετάλλευσης. Εύχομαι σε όλους να σας προσέχει η Παναγία να βρείτε το δρόμο σας με όσο λιγότερες δυσκολίες. Πραγματικά σας το έυχομαι!

              Ηθελα να θέσω κι εγώ τα δικά μου ερωτήματα γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο και θα ήθελα να μαζέψω κι άλλες γνώμες. Εγώ έχω πτυχίο Πανεπιστημίου και Μεταπτυχιακό. Μου προέκυψε μια δουλειά σε μια εταιρεία στην Γερμανία στην οποία έγινε η συνέντευξη και με δέχτηκαν και τους ζήτησα ένα μήνα περιθώριο να τους απαντήσω. Μου συμβαίνει όμως το εξής.....Ο φίλος μου με τον οποίο λέγαμε να αρραβωνιαστούμε είναι αστυνομικός και δεν γίνεται να με ακολουθήσει...έτσι αργά ή γρήγορα θα χωρίσουν οι δρόμοι μας αν φύγω. Εγώ του είπα επειδή και η αστυνομία πεινάει έτσι όπως κατάντησε η Ελλάδα, να πάω πρώτα εγώ να δουλεψω και αν όλα πάνε καλά να με ακολουθήσει και αυτός και να τα παρατήσουμε όλα στην Ελλάδα.

              Επίσης το άλλο που με απασχολεί είναι ότι εχω δικό μου σπιτί στην Ελλάδα και δεν πληρώνω ενοίκια κτλ. Και περιμένω από μια εταιρεία στην Αθήνα (που την έχουν οικογενειακοί μου φίλοι) να μου πουν πόσο μισθό θα μου δίνουν για να αποφασίσω αν τελικά θα φύγω. Και ρωτάω εγώ τώρα....αν με το νέο νομοσχέδιο που ψήφισαν στην κυβέρνηση μου δίνουν 586 μεικτά και 490 καθαρά το 8ωρο αξίζει να μείνω σε αυτή τη χώρα??? Αυτή τη στιγμή με συντηρούν οι γονείς μου και το σπίτι μου επίσης. Αν θελήσω να παντρευτώ με το αγόρι μου δεν έχουμε μια και με 950 ευρώ που παίρνει δε φτάνουν ούτε για χαράτσια ούτε για εφορίες ούτε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι.... και θέλω πολύ να κάνω παιδιά και να ζήσω όχι πλούσια αλλά αξιοπρεπώς.

              Σε αυτή τη χώρα δεν ξέρεις αν η αστυνομία και ο στρατός αύριο θα είναι μόνιμοι. Επίσης έχω αγανακτήσει με τις δημόσιες υπηρεσίες, το άθλιο σύστημα και την ανύπαρκτη υγεία και πρόνοια. Θέλω να πάω στη Γερμανία επειδή ξέρω ότι εκεί δεν γίνεσαι πλούσιος αλλά τουλάχιστον λειτουργούν οι νόμοι και είσαι άνθρωπος όχι ζώο!!!! Επίσης η παιδεία είναι χάλια εδώ. Στο μεταπτυχιακό αγανάκτησα! Πραγματικά όμως! Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια σαπίλα που βαιρέσαι να βλέπεις κόμματα ξύλο και μολότοφ. Ντρέπομαι για αυτές τις εικόνες που ζούσα κάθε μέρα και θέλω να ξεκινήσω μια καινούρια ζωή. Εχω ξενερώσει απίστευτα με την Ελλάδα. Είμαι 24 χρονών και μου έκοψαν τα όνειρα όπως και όλων των νέων παιδιών και βαρέθηκα να μου λένε να βρώ βύσμα για να συμμετάσχω σε ένα διαγωνισμό. Αυτά παιδιά..... πείτε μου κι εσείς ποια έιναι η γνώμη σας? Αξίζει να μείνω Ελλάδα ή να φύγω?

              Να είστε όλοι καλά και η Παναγιά μαζί σας σε όποιο μέρος κι αν είστε. (Επειδή είμαι και πολύ της εκκλησίας να ξέρετε ότι προσεύχομαι καθημερινά για όλους όσους υποφέρουν και δυσκολεύονται στη ζωή τους...και κυρίως όσοι έχουν οικογένεια πίσω κι ας μην τους ξέρω κι ας μην με ξέρουν....)

              Comment


                Originally posted by raccoon View Post
                Παιδιά γειά σας! Είμαι καινούρια στο Forum και διαβάζω με πολύ προσοχή τις εμπειρίες σας. Πραγματικά χαίρομαι και συγκινούμαι για τα παιδιά που πάλεψαν και πέτυχαν έστω κι αν στην αρχή ήταν δύσκολα, ενώ ταυτόχρονα θλίβομαι για τις κακές εμπειρίες που διαβάζω με το θέμα της εκμετάλλευσης. Εύχομαι σε όλους να σας προσέχει η Παναγία να βρείτε το δρόμο σας με όσο λιγότερες δυσκολίες. Πραγματικά σας το έυχομαι!

                Ηθελα να θέσω κι εγώ τα δικά μου ερωτήματα γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο και θα ήθελα να μαζέψω κι άλλες γνώμες. Εγώ έχω πτυχίο Πανεπιστημίου και Μεταπτυχιακό. Μου προέκυψε μια δουλειά σε μια εταιρεία στην Γερμανία στην οποία έγινε η συνέντευξη και με δέχτηκαν και τους ζήτησα ένα μήνα περιθώριο να τους απαντήσω. Μου συμβαίνει όμως το εξής.....Ο φίλος μου με τον οποίο λέγαμε να αρραβωνιαστούμε είναι αστυνομικός και δεν γίνεται να με ακολουθήσει...έτσι αργά ή γρήγορα θα χωρίσουν οι δρόμοι μας αν φύγω. Εγώ του είπα επειδή και η αστυνομία πεινάει έτσι όπως κατάντησε η Ελλάδα, να πάω πρώτα εγώ να δουλεψω και αν όλα πάνε καλά να με ακολουθήσει και αυτός και να τα παρατήσουμε όλα στην Ελλάδα.

                Επίσης το άλλο που με απασχολεί είναι ότι εχω δικό μου σπιτί στην Ελλάδα και δεν πληρώνω ενοίκια κτλ. Και περιμένω από μια εταιρεία στην Αθήνα (που την έχουν οικογενειακοί μου φίλοι) να μου πουν πόσο μισθό θα μου δίνουν για να αποφασίσω αν τελικά θα φύγω. Και ρωτάω εγώ τώρα....αν με το νέο νομοσχέδιο που ψήφισαν στην κυβέρνηση μου δίνουν 586 μεικτά και 490 καθαρά το 8ωρο αξίζει να μείνω σε αυτή τη χώρα??? Αυτή τη στιγμή με συντηρούν οι γονείς μου και το σπίτι μου επίσης. Αν θελήσω να παντρευτώ με το αγόρι μου δεν έχουμε μια και με 950 ευρώ που παίρνει δε φτάνουν ούτε για χαράτσια ούτε για εφορίες ούτε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι.... και θέλω πολύ να κάνω παιδιά και να ζήσω όχι πλούσια αλλά αξιοπρεπώς.

                Σε αυτή τη χώρα δεν ξέρεις αν η αστυνομία και ο στρατός αύριο θα είναι μόνιμοι. Επίσης έχω αγανακτήσει με τις δημόσιες υπηρεσίες, το άθλιο σύστημα και την ανύπαρκτη υγεία και πρόνοια. Θέλω να πάω στη Γερμανία επειδή ξέρω ότι εκεί δεν γίνεσαι πλούσιος αλλά τουλάχιστον λειτουργούν οι νόμοι και είσαι άνθρωπος όχι ζώο!!!! Επίσης η παιδεία είναι χάλια εδώ. Στο μεταπτυχιακό αγανάκτησα! Πραγματικά όμως! Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια σαπίλα που βαιρέσαι να βλέπεις κόμματα ξύλο και μολότοφ. Ντρέπομαι για αυτές τις εικόνες που ζούσα κάθε μέρα και θέλω να ξεκινήσω μια καινούρια ζωή. Εχω ξενερώσει απίστευτα με την Ελλάδα. Είμαι 24 χρονών και μου έκοψαν τα όνειρα όπως και όλων των νέων παιδιών και βαρέθηκα να μου λένε να βρώ βύσμα για να συμμετάσχω σε ένα διαγωνισμό. Αυτά παιδιά..... πείτε μου κι εσείς ποια έιναι η γνώμη σας? Αξίζει να μείνω Ελλάδα ή να φύγω?

                Να είστε όλοι καλά και η Παναγιά μαζί σας σε όποιο μέρος κι αν είστε. (Επειδή είμαι και πολύ της εκκλησίας να ξέρετε ότι προσεύχομαι καθημερινά για όλους όσους υποφέρουν και δυσκολεύονται στη ζωή τους...και κυρίως όσοι έχουν οικογένεια πίσω κι ας μην τους ξέρω κι ας μην με ξέρουν....)
                Κανείς δε μπορει να σου πει να μεταναστευσεις ή όχι. Την αποφαση πρεπει να τη παρεις μονη σου. Βαλ' τα κάτω και υπολογισε ποια ειναι τα υπερ και τα κατα της αποφασης σου. Αν και διαβαζοντας το ποστ σου έχεις ήδη απαντήσει στο τι θα κανεις απλά θες κάποιον να σε "σπρώξει".
                Τη μοναδικη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι στο αν θα πας μονη σου ή με παρέα. Εσυ οπως είπες εχεις βρει δουλειά. Ο φιλος σου ομως όχι. Και στη Γερμανια θελουν απαραίτητα γλώσσα. Καλο θα ειναι να πας λοιπον μονη σου στην αρχή να εγκληματισεις και να προετοιμάσεις το εδαφος. Να δεις και πως ειναι η δουλεια κλπ κλπ Παραλληλα ο φιλος σου θα μαθαίνει γλώσσα και θα ψάχνει κι εκεινος για δουλεια.

                Comment


                  Originally posted by raccoon View Post
                  Παιδιά γειά σας! Είμαι καινούρια στο Forum και διαβάζω με πολύ προσοχή τις εμπειρίες σας. Πραγματικά χαίρομαι και συγκινούμαι για τα παιδιά που πάλεψαν και πέτυχαν έστω κι αν στην αρχή ήταν δύσκολα, ενώ ταυτόχρονα θλίβομαι για τις κακές εμπειρίες που διαβάζω με το θέμα της εκμετάλλευσης. Εύχομαι σε όλους να σας προσέχει η Παναγία να βρείτε το δρόμο σας με όσο λιγότερες δυσκολίες. Πραγματικά σας το έυχομαι!

                  Ηθελα να θέσω κι εγώ τα δικά μου ερωτήματα γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο και θα ήθελα να μαζέψω κι άλλες γνώμες. Εγώ έχω πτυχίο Πανεπιστημίου και Μεταπτυχιακό. Μου προέκυψε μια δουλειά σε μια εταιρεία στην Γερμανία στην οποία έγινε η συνέντευξη και με δέχτηκαν και τους ζήτησα ένα μήνα περιθώριο να τους απαντήσω. Μου συμβαίνει όμως το εξής.....Ο φίλος μου με τον οποίο λέγαμε να αρραβωνιαστούμε είναι αστυνομικός και δεν γίνεται να με ακολουθήσει...έτσι αργά ή γρήγορα θα χωρίσουν οι δρόμοι μας αν φύγω. Εγώ του είπα επειδή και η αστυνομία πεινάει έτσι όπως κατάντησε η Ελλάδα, να πάω πρώτα εγώ να δουλεψω και αν όλα πάνε καλά να με ακολουθήσει και αυτός και να τα παρατήσουμε όλα στην Ελλάδα.

                  Επίσης το άλλο που με απασχολεί είναι ότι εχω δικό μου σπιτί στην Ελλάδα και δεν πληρώνω ενοίκια κτλ. Και περιμένω από μια εταιρεία στην Αθήνα (που την έχουν οικογενειακοί μου φίλοι) να μου πουν πόσο μισθό θα μου δίνουν για να αποφασίσω αν τελικά θα φύγω. Και ρωτάω εγώ τώρα....αν με το νέο νομοσχέδιο που ψήφισαν στην κυβέρνηση μου δίνουν 586 μεικτά και 490 καθαρά το 8ωρο αξίζει να μείνω σε αυτή τη χώρα??? Αυτή τη στιγμή με συντηρούν οι γονείς μου και το σπίτι μου επίσης. Αν θελήσω να παντρευτώ με το αγόρι μου δεν έχουμε μια και με 950 ευρώ που παίρνει δε φτάνουν ούτε για χαράτσια ούτε για εφορίες ούτε για να ζήσουμε σαν άνθρωποι.... και θέλω πολύ να κάνω παιδιά και να ζήσω όχι πλούσια αλλά αξιοπρεπώς.

                  Σε αυτή τη χώρα δεν ξέρεις αν η αστυνομία και ο στρατός αύριο θα είναι μόνιμοι. Επίσης έχω αγανακτήσει με τις δημόσιες υπηρεσίες, το άθλιο σύστημα και την ανύπαρκτη υγεία και πρόνοια. Θέλω να πάω στη Γερμανία επειδή ξέρω ότι εκεί δεν γίνεσαι πλούσιος αλλά τουλάχιστον λειτουργούν οι νόμοι και είσαι άνθρωπος όχι ζώο!!!! Επίσης η παιδεία είναι χάλια εδώ. Στο μεταπτυχιακό αγανάκτησα! Πραγματικά όμως! Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μια σαπίλα που βαιρέσαι να βλέπεις κόμματα ξύλο και μολότοφ. Ντρέπομαι για αυτές τις εικόνες που ζούσα κάθε μέρα και θέλω να ξεκινήσω μια καινούρια ζωή. Εχω ξενερώσει απίστευτα με την Ελλάδα. Είμαι 24 χρονών και μου έκοψαν τα όνειρα όπως και όλων των νέων παιδιών και βαρέθηκα να μου λένε να βρώ βύσμα για να συμμετάσχω σε ένα διαγωνισμό. Αυτά παιδιά..... πείτε μου κι εσείς ποια έιναι η γνώμη σας? Αξίζει να μείνω Ελλάδα ή να φύγω?

                  Να είστε όλοι καλά και η Παναγιά μαζί σας σε όποιο μέρος κι αν είστε. (Επειδή είμαι και πολύ της εκκλησίας να ξέρετε ότι προσεύχομαι καθημερινά για όλους όσους υποφέρουν και δυσκολεύονται στη ζωή τους...και κυρίως όσοι έχουν οικογένεια πίσω κι ας μην τους ξέρω κι ας μην με ξέρουν....)


                  Νομίζω πως βαθιά μέσα σου έχεις αποφασίσει...εσύ είσαι τυχερή που βρήκες μια δουλειά σε αυτό που σπούδασες -λογικά- οπότε μην την αφήσεις αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη γιατί τα πράγματα γίνονται πιο δυσκολα κάθε μέρα που περνάει ..αυτό το ξέρει και ο φίλος σου..αν υπάρχει η δυνατότητα να βρεί κάτι και εκείνος εκεί εν καιρώ τότε κλείσε εισιτήριο σήμερα..έχουμε περίπου την ίδια ηλικία και εγώ σκέφτομαι μετά το μεταπτυχιακό μου να φύγω γερμανία ή όπουδήποτε...θέλω πίσω τα ονειρά μου..σου λέω μόνο ότι χθες πήγα για εργασία σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και ήταν εκεί κοπέλες απόφοιτες Πολυτεχνείου,Οικονομικών και Βιολογίας και παλαιότερα που δούλευα στον ΟΤΕ είχαμε μέχρι και γιατρό..αξίζει;;

                  Comment


                    Παιδιά για να είμαι ειλικρινής...η αλήθεια είναι ότι θέλω πολύ να κάνω αυτό το βήμα στη ζωή μου. Να προχωρήσω κι ας ρισκάρω από το να ζω εδώ στην ανέχεια και κλεισμένη σε 4 τοίχους επειδή δεν έχω να πιώ ούτε ένα καφέ..... Αλλά πολύ φοβάμαι ότι ο φίλος μου δεν θα είναι θετικός με τις ενδείξεις που μου έχει δείξει μέχρι τώρα. Είναι από πολύ φτωχή οικογένεια και μου είπε ότι δε θα αφήσω κάτι μόνιμο που έχω εδώ για να πάω κάπου στο άγνωστο και χωρίς να ξέρω αν θα πετύχει. Το διακύβευμα είναι η σχέση μας ενώ εγώ θέλω να προχωρήσω στη ζωή μου να βγώ επιτέλους από το βούρκο...

                    Βέβαια ούτε εγώ ξέρω αν θα πετύχω και πώς θα μου τύχουν τα πράγματα στη Γερμανία αλλά πάντα σκέφτομαι το παραπέρα να κάνω ένα βήμα μπροστά γιατί το τέλμα της Ελλάδας δε θέλω να μου επηρεάσει και να μου καταστρέψει τη ζωή. Βέβαια θα μου πεις κι εδώ που κάθομαι αν είμαι άνεργη πάλι δεν θα προχωρήσει η σχέση μου με 3.60 μισθό. Αν όμως η εταιρεία στην Αθήνα μου δίνει ένα ποσό 700-800 ευρώ μαζί με τα 950 του αγοριού μου σε δικό μας σπίτι θεωρείτε ότι αξίζει να παραμείνουμε στην Ελλάδα? Στη Γερμανία η εταιρεία θα μου δίνει 1.200 μισθό καθαρά (αλλά θα είμαι παντελώς μόνη χωρίς κανένα συγγενή και φίλους). Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε...να είστε καλά και σας εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!!!

                    Comment


                      Καλησπέρα raccoon και καλώς ήρθες ,

                      Έχω να σου κάνω κάποια βασικά ερωτήματα:

                      1) Τι τομέα έχεις σπουδάσει?
                      2) Έχεις συμβόλαιο απο εταιρεία ή απο εταιρεία recruiter (δηλαδή να σε στείλουν σαν external)
                      3) Είναι το συμβόλαιο αορίστου χρόνου?
                      4) Γνώσεις Γερμανικών?
                      5) και τέλος σε ποια περιοχή? 1200€ που γράφεις για παράδειγμα στο Μόναχο και σε άλλες πόλεις δεν φτάνουν ούτε για στραγάλια.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Εγώ αποφάσισα να μεταναστεύσω στη Γερμανία και δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα αν δεν έχω ψάξει πρώτα κάποια πράγματα από Ελλάδα και δεν έχω κλείσει συμφωνία με εργοδότη. Βρήκα τυχαία μια αγγελία και έστειλα βιογραφικό. Την επόμενη μέρα ο εργοδότης με πήρε τηλ απο Γερμανία και κλείσαμε συνέντευξη γιατί θα ερχόταν Ελλάδα για δουλειές.ο Εργοδότης είναι Ελληνογερμανός γιατί γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί και ούτε καν καλά ελληνικά δεν γωνρίζει. Μου φάνηκε οκ τύπος και με γερμανική νοοτροπία. (όχι του Ελληναρα εκμεταλλευτή). Η εταιρεία του αγοράζει μέταλλα από ελληνικές εταιρείες και τα πουλάει πιο ακριβά στο εξωτερικό σε διάφορες χώρες του κόσμου. Οταν κάναμε τη συνέντευξη γνώρισα το Γερμανό συνεργάτη του και τον Ελληνα εκτελωνιστή που συνεργάζεται στου οποίου το γραφείο κάναμε τη συνέντευξη εδώ στην Αθήνα. Μάλιστα ήμουν μπροστά όταν είχαν έρθει κάποιοι Βιετναμέζοι με μεταφραστή προκειμένου να κλείσουν τη συμφωνία αγοράς μετάλλων στο Βιετναμ. Αυτη εταιρεία λοιπόν ζητά άτομο κατα κύριο λόγο ελληνόφωνο για δουλειά γραφείου ώστε να επικοινωνεί με τις Εταιρείες στην Ελλάδα και να κλείνουν οι δουλειές. Επειδή η ετιαρεία απασχολεί μόνο Γερμανούς θέλουν Ελληνα για αυτή τη δουλειά. Θέλει γνώση Αγγλικών και Γερμανικών. Μου απάντησαν θετικά στη δουλειά άσχετα αν έχω ξεχάσει παντελώς τα Γερμανικά μου. Εχω όμως πτυχίο Πανεπιστημίου και Μεταπτυχιακό και προυπηρεσία σε δουλειά γραφείου. Παρέχουν γκαρσονιέρα δωρεάν τον πρώτο καιρό μέχρι να προσαρμοστώ και να βρώ δικό μου σπίτι και εταιρικό αυτοκίνητο. Χρειάζονται άτομο για τουλάχιστον ένα χρόνο και αν όλα πάνε καλά θα υπάρξει μονιμότητα και αύξηση μισθού μαζί με bonus. Αυτό το ξεκαθαρίσαμε.Τους είπα ότι θέλω να υπογράψω σύμβαση εργασίας για να είμαι καλυμμένη μισθολογικά και μου είπαν εννοείται ότι θα υπογράψουμε συμβόλαιο. Τα λεφτά είναι καθαρά 1.200 με ένσημα και ιατρική περίθαλψη. Μου φαίνονται όλα οκ και ο τύπος πολύ συνεπής. Επίσης μου έδωσε τα στοιχεία της εταιρείας ΑΦΜ ΔΟΥ ΙΒΑΝ, ονόματα και διευθύνσεις σε περίπτωση που θελήσω να ψάξω πληροφορίες σχετικά με την εταιρεία στις αρχές. Επίσης μου είπε ότι αν δ εμου αρέσει η δουλειά μπορώ να μείνω 3 εβδομάδες μέχρι να βρούν αλλο άτομο και να φύγω.Εγώ φυσικά δεν παύω να είμαι καχύποτη και ανασφαλής στη ζωή μου και γενικά δεν εμπιστεύομαι δύσκολα. Επισης η εταιρεια ειναι στην επαρχια Bleicherode της πολης Nordausen του κρατιδιου της Θουριγγιας. Εχω ψαξει σπιτια στο γνωστο site και οπως μου ειπε και ο εργοδοτης ειναι οντως σχετικα φτηνα. Το MAXIMUM με 450 εισαι φουλ κομπλε ολα πληρωμενα. Εγω σπούδασα ιστορικός και έκανα μεταπτυχιακο στο Παντειο Πανεπιστημιο στην ελληνικη και ευρωπαικη ιστορια. Οταν ξαναθυμηθω τα γερμανικα μου σκεφτομαι το διδακτορικο. Αλλα μεχρι τοτε πρεπει απο καπου να ξεκινησω....




                        Έχω να σου κάνω κάποια βασικά ερωτήματα:

                        1) Τι τομέα έχεις σπουδάσει?
                        2) Έχεις συμβόλαιο απο εταιρεία ή απο εταιρεία recruiter (δηλαδή να σε στείλουν σαν external)
                        3) Είναι το συμβόλαιο αορίστου χρόνου?
                        4) Γνώσεις Γερμανικών?
                        5) και τέλος σε ποια περιοχή? 1200€ που γράφεις για παράδειγμα στο Μόναχο και σε άλλες πόλεις δεν φτάνουν ούτε για στραγάλια.[/QUOTE]

                        Comment


                          Originally posted by raccoon View Post
                          Παιδιά για να είμαι ειλικρινής...η αλήθεια είναι ότι θέλω πολύ να κάνω αυτό το βήμα στη ζωή μου. Να προχωρήσω κι ας ρισκάρω από το να ζω εδώ στην ανέχεια και κλεισμένη σε 4 τοίχους επειδή δεν έχω να πιώ ούτε ένα καφέ..... Αλλά πολύ φοβάμαι ότι ο φίλος μου δεν θα είναι θετικός με τις ενδείξεις που μου έχει δείξει μέχρι τώρα. Είναι από πολύ φτωχή οικογένεια και μου είπε ότι δε θα αφήσω κάτι μόνιμο που έχω εδώ για να πάω κάπου στο άγνωστο και χωρίς να ξέρω αν θα πετύχει. Το διακύβευμα είναι η σχέση μας ενώ εγώ θέλω να προχωρήσω στη ζωή μου να βγώ επιτέλους από το βούρκο...

                          Βέβαια ούτε εγώ ξέρω αν θα πετύχω και πώς θα μου τύχουν τα πράγματα στη Γερμανία αλλά πάντα σκέφτομαι το παραπέρα να κάνω ένα βήμα μπροστά γιατί το τέλμα της Ελλάδας δε θέλω να μου επηρεάσει και να μου καταστρέψει τη ζωή. Βέβαια θα μου πεις κι εδώ που κάθομαι αν είμαι άνεργη πάλι δεν θα προχωρήσει η σχέση μου με 3.60 μισθό. Αν όμως η εταιρεία στην Αθήνα μου δίνει ένα ποσό 700-800 ευρώ μαζί με τα 950 του αγοριού μου σε δικό μας σπίτι θεωρείτε ότι αξίζει να παραμείνουμε στην Ελλάδα? Στη Γερμανία η εταιρεία θα μου δίνει 1.200 μισθό καθαρά (αλλά θα είμαι παντελώς μόνη χωρίς κανένα συγγενή και φίλους). Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε...να είστε καλά και σας εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!!!
                          Aυτη τη στιγμη είναι σα να διαβαζω τον εαυτό μου...

                          Comment


                            Καλημέρα raccoon,

                            Στα ρώτησα αυτά για να ξέρω αν θα σε προσλάβει σε μια δουλειά που έχει να κάνει με τις σπουδές σου. Στην Γερμανία η αγορά εργασίας είναι πολύ εξιδικευμένη και αν θές πχ να κάνει κάτι μετά πάνω στις σπουδές σου αυτή η προυπηρεσία σχεδόν δεν θα μετρήσει. Προσωπικά δεν μπορώ να συμβουλέψω κάποιον έλα ή όχι. Όπως γράφεις και παραπάνω αν θές να γλυτώσεις απο τα κακά της Ελλάδας και είσαι άνθρωπος που μπορέι να ζήσει μόνη (η μοναξιά σε ξένη χώρα δεν είναι εύκολη) και στο κάτω κάτω θές να δείς και πως είναι (δεν θα σε κλείσουν φυλακή - δουλειά είναι) τότε γνώμη μου οι σκεψείς σου είναι σε σωστό δρόμο στο να έρθεις. Απο την άλλη πίστεψε με τα λεφτά είναι πολύ λίγα και απλά θα βγάινει ο μήνας για ένα άτομο πάντα. Τα σπίτια στην περιοχή που λές με μια ματιά μέχρι 60 τ.μ με κουζίνα (είναι σημαντικό αυτό εκτός αν έχεις όρεξη να εγοράζεις καινούργια ντουλάπια κτλ) κοστίζουν μαζί με κοινόχρηστα περίπου 500€ και είναι 5 ή 6 σε ακτίνα 10 χιλιομέτρων. Μέσα στο έξοδα θα βάλεις ρεύμα 35-40€ για ένα άτομο, 30€ τηλέφωνο-ιντερνετ + 20€ κινητό και άλλα απρόβλεπτα έξοδα.
                            Είναι το τι θές εσύ πραγματικά να κάνεις και πώς το έχεις σκεφτεί. Ο κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή ιστορία και υπόθεση. Καλή τύχη.
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              Σε ευχαριστώ πολυ kosofos για την ενημερωση. Αυτο με την κουζινα μου διευφευγε σαν λεπτομερεια και οσα σπιτια βρηκα με 450 νομιζω ηταν χωρις ντουλαπια. Ο εργοδοτης μου ειπε μπορω να μεινω στη γκαρσονιερα που δινει η εταιρεια οσο θελω μεχρι να μαζεψω χρηματα και αυτα που θα πληρωνω θα ειναι μονο τα παγια εξοδα του μηνα. Ενοικιο δε μου ζητανε γιατι ειναι πολυ μικρο απλα παρεχει μονο τα βασικα. Κρεβατι μπανιο κουζινα. Εγω θα ζητησω να μεινω εκει ολο το εξαμηνο που θα ειμαι υπο δοκιμη και θα νοικιασω δικο μου με την προυποθεση οτι αν με κρατησουν θα με κανουν μονινη στην επομενη συμβαση. . Και αυτο το λεω και για οσα παιδια βρισκονται στην οδια θεση να προσεχουν πολυ με τις συμβασεις που υπογραφουν. Αν εχει καποιος αλλος να προσθεσει κατι αλλο και γενικα να διασταυρωσουμε γνωμες, ειμαι ανοιχτη να ακουσω.

                              Comment


                                Aυτο με το ενοικιο προσεξε το ομως.... δε ξερω τι παιζει στη Γερμανια, ο Κοσοφος μπορει να απαντησει σε αυτο, αλλα στη Νορβηγια οπου ειμαι θεωρείται ως εξτρα εισοδημα και μετριεται στον μισθο ή στη φορολογια.

                                Comment

                                Working...
                                X