Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά Με Τα Σχολεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Δεν εχω λόγια να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις...
    Milu πίστεψέ με, ότι απο τη στιγμή που άρχισα να διαβάζω το γερμανικό σύστημα
    δεν το συζητάω το παιδί να μείνει στην Ελλάδα.Πέρα απο μας,και μόνο για το παιδι
    είμαι σίγουρη ότι αξίζει το κόπο να φύγουμε..είναι πολύ καλός μαθητής κι εδω δεν
    θα εχουμε τη δυνατότητα να του προσφέρουμε σχεδόν τίποτα..
    Βλέποντας τις πάμπολλες δυνατότητες του εκπαιδευτικού συστήματος της Γερμανίας,
    το αγχος μας είναι να μπορεσουμε να κάνουμε τις σωστές επιλογές για το παιδί..
    Με βοηθήσατε πάρα πολύ..χίλια ευχαριστώ σε όλους!!!!!!!!!!!!

    Comment


      #47
      Originally posted by milu View Post
      Μαρία τα link γράφουν ακριβός τη είναι το Gesamtschule.
      Milu έχεις δίκιο..ζητώ συγνώμη..ειναι απο τα πρώτα που διάβασα..
      μου δίνετε πολύ κουράγιο γιατι υπάρχουν κάποιοι εδώ που λένε ότι δεν θα τα καταφέρουμε με το παιδί..εδώ ειναι πολύ καλός μαθητής κι εκεί,επειδή δεν ξερει τη γλώσσα, η επίδοσή του θα πέσει πολύ με αποτέλεσμα
      να απογοητευτεί και εν ολίγοις ότι το παιδί θα το χαντακώσουμε..μόνη ελπίδα είναι να πάει σε ελληνικό σχολειο..ή να μείνουμε στην Ελλάδα(εγώ δεν πιστευω ουτε στο ένα ουτε στο άλλο)
      Συγνώμη που σας κουράζω..ενα μεγάλο ευχαριστω για τη βοήθεια και την υπομονή σας...

      Comment


        #48
        σχολεια

        καλησπερα παιδια,

        γνωριζει καποιος να μου πει πως ονομαζονται τα γερμανικα σχολεια με τις ειδικες ταξεις για παιδια που δεν γνωριζουν την γλωσσα για να ψαξω να βρω σε ποιες περιοχες υπαρχουν;
        όπου γής και πατρίς........

        Comment


          #49
          Originally posted by kostaszaf View Post
          καλησπερα παιδια,

          γνωριζει καποιος να μου πει πως ονομαζονται τα γερμανικα σχολεια με τις ειδικες ταξεις για παιδια που δεν γνωριζουν την γλωσσα για να ψαξω να βρω σε ποιες περιοχες υπαρχουν;
          Γενικές πληροφορίες στα γερμανικά http://koinothta.com/GR-KINDER_IN_OWL__30_09_2011.pdf. Φέτος είναι η τελευταία χρονιά για τα Ελληνικά Λύκεια παρεπιμπτώντος(παράγραφος 6 στο link)

          Απο το site του δήμου köln Stadt Köln (εδώ θα σε ενημερώσουν επίσημα) γράφουν μέσα

          "Wir beraten Sie über Deutschfördermöglichkeiten und helfen Ihnen dabei, eine wohnortnahe Schule zu finden, die intensiven Deutschunterricht anbietet."

          Αυτοί θα σε βοηθήσουν να βρείς πιο σχολείο στην περιοχή-γειτονιά σου προσφέρει εντατικά μαθήματα Γερμανικών για τα παιδιά.

          Ακόμα ρίξε μια ματιά εδώ, έχει πληροφορίες για την διαδικασία ανα ηλικία του παιδιού
          Informationen zu den Schulformen in Köln sowie Übersicht aller städtischen und privaten Kölner Schulen.


          Άλλες πληροφορίες http://www.dhw-ausbildungsprojekt.de...eich&type=file
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #50
            Σε ευχαριστω.
            όπου γής και πατρίς........

            Comment


              #51
              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια .αν ερθει μοναχο η γυναικα μου! τι πεζει για την μεταφορα των παιδιων στο σχολειο?δεν ξερει απο αμαξί.

              Comment


                #52
                exei pantou metro kai leoforeia... to amaksi simferei stin germania fotias ama exeis megales apostaseis na kaneis, diaforetika exei teleio dhiktio metaforas.....!!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                  #53
                  Kαλησπέρα, αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι περνανε σχολικα και αφηνουν τα παιδια εξω απο την πορτα του σχολειου και το μεσημερι τα ξαναπαιρνουν , αυτο που δεν ξερω ειναι αν το ιδιο ισχυει και για όσα ελληνικα σχολεια εχουν μεινει... τις σιγουρες πληροφοριες θα τις παρεις παντως απο το σχολειο των παιδιων... για τις ωρες που περναει και για ποιες στασεις σε εξυπηρετούν.

                  Comment


                    #54
                    blacktulip auta ta sxoleia pou pernane me to leoforeia einai epi pliromis, extra, se dhimosia metafereis esy ta paidhia sou!!!!!!!!!

                    Comment


                      #55
                      εννοειτε σε δημοσια τι ειμαι εγω??? επειδη τα παιδια μου εχουν αλλαξει δυο σχολεια στο πρωτο (περιπου για ενα μηνα) τα πηγαινα εγω αλλα εβλεπα λεωφορεια του δημου, εδω που μενω τωρα το σχολειο ειναι γυρω στα 2 χιλιομετρα και περναει σχολικο και το πρωι, αλλα και το μεσημερι δημοσιο, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το οτι ειμαι σε άλλο κρατιδιο? (δεν νομιζω)!!!συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι άλλο εννοεις.

                      Comment


                        #56
                        dhen ksero ti ilikia exoun ta paidhia, ala analoga kai me tin apostasi to sxoleio tous efodiazei kai me karta gia ta leoforeia , kai dhen plironoune katholou, ala stin gramatia tou sxoleiou mporeis na rotiseis, ama yparxei eidhiko poulman pou ta metaferei, giati sygkinonies tou dhimou outo si alos, yparxoune pantou!!!!kai ksero para poly kala, se ola sxedhon ta kratidhia ta paidhia me karta epivivasis se mesa metaforas tous dhinoune entelos dhorean, kane ena kopo kai rota kai stin grammateia tou sxoleiou

                        Comment


                          #57
                          εμενα πανε δημοτικο, 4η και 2η και χρησιμοποιουν μονο το σχολικο δεν χρειαζονται(ακομα τουλαχιστον) αλλες συγκοινωνιες, ομως μου εχει κανει φοβερη εντυπωση ενα πραγμα: σχολανε διαφορετικες ωρες ο ένας απο τον άλλον, και ομως το σχολικο κανει δρομολογιο απο τις 11:30 και φερνει τα παιδια που σχολανε, μπορει επειδη εξυπηρετει 2 σχολεια αποσταση το ενα δημοτικο απο το άλλο 2χιλιομετρα και μιλαω οχι για μεγαλα σχολεια, συνοικειακα,δεν ξερω!!! ειναι και αυτο απο τα συν. Και να εξηγησω γιατι το αναφερω: Στην Πύλο (μεσσηνιας) που πηγαιναν σχολαγαν απο τις 12:15 και το λεωφορειο τα επερνε στις 13:30και εφταναν σπιτι στις 14:45 για μια αποσταση 15 χιλιομετρων...

                          Comment


                            #58
                            min sygkrineis elladha me germania... einai san na sygkrineis, aspro me to mavro!!!

                            Comment


                              #59
                              Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα σχολεια, Στα 5 χιλιομετρα αλλαζει το κρατιδιο που μενω οπου υπαρχει και γυμνασιο , το γυμνασιο ομως του κρατιδιου που ειμαι ειναι στα 20 χιλιομετρα , εχω την επιλογη να διαλεξω εγω η υποχρεουμαι να το στειλω στο κρατιδιο που βρισκομαι το ιδιο ειναι και για γιατρους? δεδομενου οτι το προξενειο στην στουτγαρδη μου ειπε πως αρμοδιο να με εξυπηρετησει ειναι στο μοναχο! ξερεις κανεις τι παιζει?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by Blacktulip View Post
                                Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα σχολεια, Στα 5 χιλιομετρα αλλαζει το κρατιδιο που μενω οπου υπαρχει και γυμνασιο , το γυμνασιο ομως του κρατιδιου που ειμαι ειναι στα 20 χιλιομετρα , εχω την επιλογη να διαλεξω εγω η υποχρεουμαι να το στειλω στο κρατιδιο που βρισκομαι το ιδιο ειναι και για γιατρους? δεδομενου οτι το προξενειο στην στουτγαρδη μου ειπε πως αρμοδιο να με εξυπηρετησει ειναι στο μοναχο! ξερεις κανεις τι παιζει?
                                Καλησπέρα Blacktulip,

                                Καταρχήν για τί σχολείο μιλάμε Ελληνικό ή Γερμανικό? Σε τι επίπεδο δημοτικό, Γυμνάσιο, berufsschule?
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X