Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    απλα επειδη παρατηρω τ γραφετε γενικα σε αλλους δεν καταλαβα εαν θα πρεπει να εχουμε τελειωσει την σχολη μας εδω στην ελλαδα για να μπορεσουμε να παμε σε καποια σχολη στ γερμανια ?η μπορουμε να κανουμε μεταγραφη..?βασικα δεν εχω ιδεα κ ουτε καποιον να με βοηθησει σε αυτο το κομματι

    Comment


      Στο link που σου έγραψα πρίν τα λέει όλα. Ξεκίνα απο εδώ DAAD IC Athen - Σπουδές στη Γερμανία
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        ευχαριστω

        Comment


          συγνωμη να κανω κ αλλη μια ερωτηση γινετε ταυτοχρονα με τ σπουδεσ να δουλευουμε η αυτα γινονται μονο στ ελλαδα??????

          Comment


            Παιδιά γνωρίζετε εάν υπάρχει όριο ηλικίας για εισαγωγής σε προπτυχιακό τμήμα?

            Comment


              Originally posted by theoni.pap View Post
              συγνωμη να κανω κ αλλη μια ερωτηση γινετε ταυτοχρονα με τ σπουδεσ να δουλευουμε η αυτα γινονται μονο στ ελλαδα??????
              Δεν νομιζω πουθενα στον κοσμο να σου απαγορευουν να εργαζεσαι part-time ενω σπουδαζεις.
              You Can Have Whatever You Like...

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά!

                Κατοικώ στην Γερμανία τα τελευταία 2,5 χρόνια.
                Είμαι 23 ετών και δουλεύω εδώ και έναν χρόνο full time.
                Αλλά έφτασε η στιγμή που βαρέθηκα και μετάνιωσα που δεν έψαξα απ'την αρχή για κάποια σχολή ή κάτι να σπουδάσω τέλος πάντων.
                Έχω μια ερώτηση :
                Πόσο μεγάλο ρόλο παίζει ο βαθμός απολυτηρίου για την εισαγωγή σε κάποιο πανεπιστήμιο της Γερμανίας?
                Έχω βρει μερικά προγράμματα σε κάποιες πόλεις εδώ κοντά μου (Monchengladbach) π.χ. : INFORMATION AND COMMUNICATION DESIGN : Hochschule Rhein-Waal

                Ενδιαφέρομαι κυρίως για προγράμματα που γίνονται εξ'ολοκλήρου στα Αγγλικά.
                Επίσης τελείωσα ενιαίο λύκειο / Θεωρητική κατεύθυνση.

                Comment


                  εδω και λιγο καιρο σπουδαζω εξ αποσστασεως στην γερμανια....παραλληλα με δουλεια...
                  να ξερετε οτι ειναι καπως ζορικα...θελει πολυ διαβασμα....δεν ξερω πως ειναι στην ελλαδα σημερα οι σπουδες γιατι εγω τελειωσα το 1998 το πανεπιστημιο και τοτε ηταν καπως οτι ν ναι....

                  Comment


                    Παιδιά καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κάποιο προπτυχιακό τμήμα αγγλόφωνο στην Γερμανία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα έγγραφα που απαιτούνται. Αν γνωρίζει κάποιος θα του είμαι ευγνώμων.
                    Στο site του Πανεπιστημίου αναφέρει τα εξής 3: secondary school certificate, university education ή entrance certificate και general certificate of education. Έχω καταμπερδευτεί. Τι ακριβώς χρειάζεται? Απολυτήριο λυκείου, βεβαίωση πρόσβασης στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση και...? Το τρίτο μου διαφεύγει.
                    Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
                    Σας καληνυχτώ...

                    Comment


                      Αγαπητοί φίλοι,

                      καλημέρα σας, σας γράφω σαν ένας νέος ο οποίος θέλει απλά να πάει μπροστά και δεν αντέχει αλλο στην Ελλάδα. Προσωπικά διάβασα την ιστορία πολλών στο φόρουμ. Θα ήθελα να σεας ρωτήσω κάποια πράγματα. Είμαι στα 26 μου, δουλεύω εδώ και 2.5 χρόνια,αυτή τη στιγμή κάνω το μεταπτυχιακό μου στα Finance, σε αγγλόφωνο τμήμα και Πανεπιστήμιο ενώ ταυτόχρονα προετοιμάζομαι για το Β1 των Γερμανικών. Προοπτική δυστυχώς δεν υπάρχει με αποτέλεσμα να σκέφτομαι πολλά. Θα σαςπαραθέσω τι σκέφτομαι και θα ήθελα την άποψη σας. Ότι θα κάνω θα το κάνω με την επιιλογή να δουλέψω εκεί και προφανώς μέσα από προσπάθεια να ανταμειφθώ και οικονομικά.

                      1) Σκέφτομαι από Απρίλιο και μετά να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά σε εταιρείες στη Γερμανία σαν πρώτη επιλογή και μετά σα δεύτερη να στείλω για μεταπτυχιακό
                      2) Το μεταπτυχιακό μου μου προσφέρει δυνατότητα Summer School σε Γερμανικό πανεπιστήμιο, εάν θέλετε μπορώ να σας παραθέσω τις επιλογές, στα θετικά είναι ότι θα μετρήσει στο βιογραφικό και θα βελτιώσω και τη γλώσσα
                      3) Σκέφτομαι την επιλογή αν στείλω τα χαρτιά μου στο LMU του Μονάχου, ο λόγος είναι ότι είναι δωρεάν και προσφέρει αγγλόφωνα τμήματα. Ο φόβος μου είναι, ότι ενώ θα έχω μαζέψει καποια χρήματα δε ξέρω εάν θα μπορώ να συντηρούμαι, δε θέλω με τίποτα να ζητήσω οικονομική βοήθεια από γονείς. Πιστεύεις θα μπορώ να βρω κάτι; Θα βελτιώσω σίγουρα τη γλώσσα στα θετικά.

                      Με βάση τις σκέψεις μου, και την εμπειρία σας τι θα μου προτείνατε; Καθε άποψη είναι δεκτή. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως είμαι αρκετά μεγάλος να ρισκάρω έτσι, από τη στιγμή που τα μεταπτυχιακά είναι 2 χρόνια.

                      Σας ευχαριστώ πολύ, και θα χαρω να με βοηθησετε..

                      Υ.Γ. Ξέχασα να σας πως είμαι νέος στο φόρουμ, οποτε ζητώ συγνώμη για τυχόν λάθη

                      Comment


                        αχ μετά από 3 χρόνια θυμήθηκα ότι είχα γράψει κάτι στο φόρουμ !
                        τελικά τον πρώτο χρόνο έκανα μία πρακτική σε ένα οδοντιατρείο !
                        ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!

                        Comment


                          Καλησπέρα, είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Αθήνας και θέλω να φύγω για Γερμανία. Είναι δυνατή η μεταγραφή μου σε αντίστοιχο τμήμα σε κάποιο Γερμανικό πανεπιστήμιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                          Comment


                            Γειά σας, σκέφτομαι το ενδεχόμενο να φύγω για Γερμανία για μεταπτυχιακό. Έχω τελειώσει τει λογιστικής στην Πάτρα. Κοίταξα στο anabin για την αναγνώριση πτυχίου και είδα οτι υπάρχει λογιστική από τει αλλά δεν αναφέρει την πάτρα. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην αναγνώριση του πτυχίου μου; Και κάτι ακόμα μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με καλά μεταπτυχιακά πάνω γενικά στα οικονομικά στην Γερμανία; Επίσης είναι εύκολη η πρόσβαση σε άτομα απο τει ή δεν γίνονται εύκολα δεκτοί; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

                            Comment


                              μπορεις να κανεις την διαδικασια αναγνωρισης πτυχιου. Δεν το εχω κανει αλλα καπου εδω αν το ψαξεις εχει πληροφοριες (στο φορουμ)
                              για το αν δεχονται δεν ξερω να σου πω. Πιστευω οτι εδω ειναι εντελως θεμα πανεπιστημιου, βαθμων του πτυχιου σου, τι μεταπτυχιακο θα διαλεξεις κλπ κλπ

                              Comment


                                Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ,έχω ξαναγράψει και σε άλλα θέματα καθώς σε 4-5 μήνες περίπου θα κάνω και εγω την προσπάθεια μου να φτιάξω μια καλύτερη ζωή στη γερμανία. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε και τώρα μαθαίνω γερμανικά, έχω βρεί κάποια προγράμματα master στο paderborn και στο dortmund,πόλεις που είναι κοντά με την πόλη που θα μείνω. Εχω κοιτάξει τις προυποθέσεις και τα πάντα απο πληροφορίες αλλά έχω ενα θέμα οσον αφορά το βαθμό πτυχίου,ο βαθμός μου είναι 6,8 και στη μετατροπή σε γερμανική κλίμακα αν το κάνω σωστά μου βγάζει 2,9 ενώ μου ζητάει 2,5 το πανεπιστήμιο. Η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος,αν πληρείς τα υπόλοιπα προσόντα(γλώσσα,καποια συνέντευξη ή συστατικές επιστολές) έχεις πιθανότητες ή οχι λόγο βαθμού?

                                Comment

                                Working...
                                X