Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδια όσοι πήγατε για σπουδες στη Γερμανία, τι κανατε με το θεμα της ασφαλισης; Ξεκινάω σπουδές τον Απρίλιο, προς το παρόν είμαι ασφαλισμένη μέσω του πατέρα μου στην Ελλάδα, αλλά μόνο μέχρι το καλοκαίρι, που θα κλείσω τα 26. Οπότε μόλις πάω στη Γερμανία θα πρέπει να ασφαλιστώ εκεί ως φοιτήτρια. Όσοι έχετε κάνει τη διαδικασία, τι σας ζήτησαν απο την ΑΟΚ; Αρκεί η ευρωπαϊκή καρτα ασφάλισης ή θέλουν και κάποιο άλλο έγγραφο απο το ταμείο; Η διαδικασία γίνεται αυθημερόν ή θέλει χρόνο;

    Comment


      nanta καλησπερα , δεν ξερω τι ακριβως ισχυει για την περιπτωση που εισαι ηδη ασφαλισμενη στην Ελλαδα , αλλα θα σου πω πως εγινε σε εμενα η διαδικασια.
      Εκανα την εγγραφη στην σχολη , πηγα στον ΑΟΚ παρεδωσα ενα εγγραφο απο το πανεπιστημιο, την βεβαιωση παραμονης ,ταυτοτητα και μετα εγινε η ασφαλιση. Η ολη διαδικασια δεν κρατησε πολυ , δεν θυμαμαι ποσο ακριβως αλλα πανω απο εβδομαδα δεν ηταν .
      A , και το κοστος της ασφαλειας ειναι 82 ευρω τον μηνα(81.31 για την ακριβεια).

      Comment


        Ευχαριστώ για την απάντηση Venus. Εγω χρειαζομαι τη βεβαίωση της ασφάλισης κατά την εγγραφή μου στη σχολή και τώρα έχω αρχίσει να αγχώνομαι για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και μη χάσω την προθεσμία! Θα πρέπει να επικοινωνήσω με την ΑΟΚ για να ειμαι σίγουρη.

        Comment


          nanta , μην αγχωνεσαι. Αρχες απριλιου θα πας στον ΑΟΚ , θα σου πουν τι χρειαζονται, θα σου δωσουν μια βεβαιωση που θα παραδωσεις στην σχολη και μετα η σχολη θα στειλει στον ΑΟΚ οτι η εγγραφη σου ολοκληρωθηκε και θα σου ετοιμασουν την καρτα.

          Τις απαιτουμενες διαδικασιες για την εγγραφη σου στη σχολη φανταζομαι της εχεις κανει ηδη(semesterbeitrag , uni-assist κλπ) , ετσι δεν ειναι?

          Comment


            Info

            Originally posted by Venus View Post
            nanta , μην αγχωνεσαι. Αρχες απριλιου θα πας στον ΑΟΚ , θα σου πουν τι χρειαζονται, θα σου δωσουν μια βεβαιωση που θα παραδωσεις στην σχολη και μετα η σχολη θα στειλει στον ΑΟΚ οτι η εγγραφη σου ολοκληρωθηκε και θα σου ετοιμασουν την καρτα.

            Τις απαιτουμενες διαδικασιες για την εγγραφη σου στη σχολη φανταζομαι της εχεις κανει ηδη(semesterbeitrag , uni-assist κλπ) , ετσι δεν ειναι?
            Καλησπέρα nanta
            Εισαι μόνιμη κάτοικος Γερμανίας? Ξέρεις απο θέματα σπουδών για να σε ρωτήσω κάποιες απορίες μου
            Ευχαριστω

            Comment


              Απ ότι βλέπω ζητάνε σε όλους πτυχία ισάξια με C1 και C2, θέλω να ξεκινήσω Computer Science μεταπτυχιακό μου ζητάνε TestDaF επίπεδο TDN 4, Goethe-Institut C2, Telc C1, DHS C1 κλπ. Με λίγα λόγια δεν προλαβαίνω να εισαχθώ στα χειμερινά μαθήματα. Τα Volkshochschule είναι όλα άχρηστα δεν μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα, αναγκαστικά πάω σε πριβατ, που είναι καλύτερα λίγο.

              Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι υποχρεωτικό να παρακολουθεί πάντα όλα τα μαθήματα; γιατί έχω καλή δουλειά και δεν θέλω να την εγκαταλείψω, χρόνος υπάρχει μιας και η δουλειά με το Πανεπιστήμιο απέχει μόλις 10 λεπτά.

              Comment


                Γεια σου απίστευτε,

                ψάξε καλύτερα στο σάιτ της σχολής σου γιατί δεν ισχύουν τα ίδια για κάθε σχολή .

                LG,
                Sofia.

                Comment


                  Originally posted by alex_greek View Post
                  Καλησπέρα nanta
                  Εισαι μόνιμη κάτοικος Γερμανίας? Ξέρεις απο θέματα σπουδών για να σε ρωτήσω κάποιες απορίες μου
                  Ευχαριστω
                  Tώρα είδα το μήνυμα, συγγνώμη. Είμαι καινούρια στη Γερμανία, ήρθα πριν 2 μήνες για σπουδές. Αν μπορώ να σου λύσω κάποια απορία, ευχαρίστως!

                  Comment


                    μηπωσ γνωριζετε κατα ποσο αναγνωριζονται πτυχια απο ιδιωτικα ιεκ στην γερμανια? κ αν ναι σε ποιο κλιμακα???

                    Comment


                      Originally posted by Iosifidou Sofia View Post
                      Γεια σου απίστευτε,

                      ψάξε καλύτερα στο σάιτ της σχολής σου γιατί δεν ισχύουν τα ίδια για κάθε σχολή .

                      LG,
                      Sofia.
                      Ναι τα έμαθα και από πρώτο χέρι, λοιπόν τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα, αν κοπείς σε ένα μάθημα για 2 φορά σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο και σε κόβουν από όλα τα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Αυτό που κατάλαβα πρέπει προηγουμένως να έχεις πολύ καλές γλωσσικές γνώσεις γι αυτό το επίπεδο της γλώσσας είναι ανώτερο και από των αγγλικών πανεπιστημίων. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποφέρουν από άγχος και στρες. Αυτό που κατάλαβα είναι να κάνω αρκετά πολύ καλή προετοιμασία για την γλώσσα γιατί C2 σημαίνει επίπεδο μητρικής γλώσσα.

                      Comment


                        Originally posted by Apisteftos View Post
                        Ναι τα έμαθα και από πρώτο χέρι, λοιπόν τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα, αν κοπείς σε ένα μάθημα για 2 φορά σε διώχνουν από το πανεπιστήμιο και σε κόβουν από όλα τα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Αυτό που κατάλαβα πρέπει προηγουμένως να έχεις πολύ καλές γλωσσικές γνώσεις γι αυτό το επίπεδο της γλώσσας είναι ανώτερο και από των αγγλικών πανεπιστημίων. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές υποφέρουν από άγχος και στρες. Αυτό που κατάλαβα είναι να κάνω αρκετά πολύ καλή προετοιμασία για την γλώσσα γιατί C2 σημαίνει επίπεδο μητρικής γλώσσα.
                        Χάι,

                        κι αυτό είναι ανάλογα με το πανεπιστήμιο και τη σχολή. Στη δική μου σχολή για παράδειγμα έχεις τρεις προσπάθειες και για ένα μόνο μάθημα σου δίνουν και μία τέταρτη . Σε ποιο πανεπιστήμιο θέλεις να σπουδάσεις ; Υπάρχουν πάντως και μάστερ στα αγγλικά σε κάποια πανεπιστήμια !

                        Comment


                          Ανόβερο, computer science ψάχνω, ρώτησα για μάστερ στα Αγγλικά και δεν έχουν, θα ήταν ενδιαφέρον πάντως, όχι τίποτα αλλό δεν μπορώ να ξεσπιτωθώ και να πάω σε άλλο πανεπιστήμιο. Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι δουλεύω ταυτόχρονα και θα ξεκινήσω μια ημιαπασχόληση αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα τα βγάζω πέρα. Αλλά ναι ο τομέας της πληροφορικής είναι ενδιαφέρον μόνο στα αγγλικά. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω δίνεις εργασία και μετρά στα συν για να περάσεις το μάθημα;

                          Comment


                            χάι,

                            σόρυ που άργησα να απαντήσω ! θα το δεις στην πράξη αν τα καταφέρνεις το πολύ πολύ να σου πάρει λίγο παραπάνω ;) κι αυτό είναι ανάλογα τη σχολή ! αν και νομίζω ότι οι εργασίες, ασκήσεις, κτλ.. είναι η προϋπόθεση για να μπορείς να δώσεις την εξέταση. στη δικιά μου σολή μετράει στο βαθμό μόνο η εξέταση δυστυχώς μπορεί στο σάιτ της σχολής να έχει πληροφορίες για αυτά τα θέματα α επίσης είναι ανάλογα το μάθημα για το τι ισχύει με εργασίες και τον καθηγητή εμείς έχουμε π.χ. διάφορα module που στο κάθε ένα ισχύει κάτι άλλο

                            Comment


                              Καλησπέρα σε οοοολη την παρέα
                              Θα ηθελα να υποβάλω μια ερώτηση πολύ απλή και οποιος γνωρίζει κατι παρακαλω ας με κατατοπίσει . Τελείωσα το Λύκειο έχω μόνο το απολυτήριο και αποφάσισα να παω να σπουδάσω στην Γερμανια (γνωρίζω την γλώσσα ) Είναι εφικτό ? Μπορώ αν θεληςω να μπω σε κάποιο πανεπηςτημιο? αν ναι τι αλλο χρειάζεται

                              Comment


                                Διαλέγεις πανεπιστήμιο και σου λέει τις προυποθέσεις να μπεις, πόσο καλά ξέρεις Γερμανικά;

                                Comment

                                Working...
                                X