Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Δανείζομαι το ποστ και την πηγή απο τον kosofos, και απαντάω ετσι στον εαυτό μου, όπως και σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται!

    @ kosofos Για να έχουμε μια σύγκριση
    ο ανιδίκευτος εργάτης είναι στην κατηγορία Ε1-Ε4 (π.χ βοηθός κουζίνας),
    ο πτυχιούχος Bachelor (3 έτη) είναι στην κατηγορία Ε9-Ε12
    και ο κάτοχος Μaster είναι στην κατηγορία E13-E15.

    Τα stufe είναι κατηγορίες. Π.χ
    στο Stufe1 είσαι για ένα χρόνο,
    στο Stufe2 για 2 χρόνια.
    Δηλ μετα απο 3 χρόνια εργασίας πάς στο Stufe3.......
    ......μετά απο 14 χρόνια στο Stufe6.

    Δηλαδή ένας νέος πτυχιούχος (Bachelor) στην Γερμανία θα παίρνει ΑΓΑΜΟΣ 2700 Euro ΜΙΚΤΑ.

    Οκ οι κρατήσεις είναι 28-40%, που τις βλέπεις κάθε μέρα στους δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, επιδόματα κτλ


    Uploaded with ImageShack.us
    Attached Files

    Comment


      #47
      eyxaristw polu gia tis plhrofories , telika vrhka spiti se estia ! Twra omws exw ena akomh megalutero provlhma : exasa to portofoli mou me thn tautothta mou mesa kai den exw mazi mou diavathrio .Sto prokseneio tou Dusseldorf den ekdidoun tautothtes , auto isxuei gia ola ta prokseneia sth germania ? Epishs tha mporw na taksidepsw me to xarti pou tha mou dwsoun apo to prokseneio ? Kai telos den exw dhlwthei akoma sto Stadthaus ws katoikos ths vonhs giati den eixa dieuthunsh kai exasa thn tautothta mou prin vrw spiti kai twra pou vrhka den exw tautothta kai sth germania vriskomai 2 mhnes kai kati , uparxei provlhma an dhlwthw argotera gia poso kairo mporw na meinw ws episkepths ?

      Comment


        #48
        Γιατί δεν βγάζεις διαβατήριο? Αν θυμάμαι καλά ταυτότητα μόνο Ελλάδα βγάζαμε και παλιά.
        Για που θες να ταξιδέψεις? Τρεις μήνες σαν τουρίστας είσαι νόμιμα.. αλά .. το διαβατήριο αργή 12 εβδομάδες!!! Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν σε βγάλουν το Freizügikeitsbescheinigung, εφόσον υπάρχει πιστοποίηση από το προξενιό θα πας σε κάθε περίπτωση στο Rathaus να δήλωσής κατοικία.. μην αγχώνεσαι δεν τρέχει τίποτα..

        Comment


          #49
          Υπήρξε για ένα διάστημα η δυνατότητα να βγάλεις ταυτότητα και εδώ αλλά πλέον δε βγάζουν , αν και η ταμπέλα στο προξενείο λέει ακόμα έκδοση ταυτοτήτων και διαβατηρίων. Θέλω να πάω στην Ελλάδα για τα Χριστούγεννα ! Στο προξενείο μου είπαν ότι θα πάρει ένα μήνα !! Ελεύθερα ραντεβού υπάρχουν από Μάρτιο ,ο χριστός ! Αλλά μου είπαν ότι επειδή δεν έχω κανένα χαρτί μαζί μου θα μου βγάλουν χαριστικά διαβατήριο τώρα , αν και τελικά δε χρειάστηκε γιατί βρέθηκε το πορτοφόλι μου , χωρίς χρήματα αλλά ευτυχώς με την ταυτότητα ! Ευχαριστώ και πάλι Μιλού !!

          Comment


            #50
            Γειά σας παιδιά!!! Είμαι νέο μέλος, σας ανακάλυψα πολύ πρόσφατα και δεν πρόλαβα να ενημερωθώ για όλα τα θέματα και ίσως γίνω λίγο κουραστική. Καταρχήν συγχαρητήρια σε όλους σας για αυτην την προσπάθεια!!! Σκέφτομαι να φύγω απο το νέο έτος για Γερμανία, ήθελα να κάνω μια πρώτη ερώτηση αν τυχόν γνωρίζει κανείς το DAA και ποιο πτυχίο Γερμανικών χρειάζεται για να σε δεχτούν, αν δεν κάνω λάθος και παρακαλώ διορθώστε με πρόκειται για τύπου τεχνικά εκπαιδευτήρια?

            Comment


              #51
              Originally posted by Christa View Post
              αν δεν κάνω λάθος και παρακαλώ διορθώστε με πρόκειται για τύπου τεχνικά εκπαιδευτήρια?
              Οι υπηρεσίες τους περιλαμβάνουν προσφορές από πολλές κατηγορίες επαγγελματικής μετεκπαίδευσης και κατάρτισης αλά και σχολική και ανώτατη εκπαίδευση (Hochschulreife = γερμανικό λύκειο) ενηλίκων. Η έμφαση δίνεται σε προγράμματα κατάρτισης της εμπορικής, στον τομέα των υπηρεσιών υγείας και των κοινωνικών, καθώς και την κατάρτιση και πιστοποίηση σε τμήμα της τεχνολογίας των πληροφοριών.

              Ανάλογα τι ακριβός θέλεις, αλλάζουν οι προϋποθέσεις και οι όροι υποδοχής.

              Θέλω να πιστέψω ότι γνωρίζεις πως η DAA είναι ιδιωτική σχολή → πληρωμή τελών!

              Comment


                #52
                milu συγνώμη που καταχράζομαι το θέμα αλλά θέλω να σου στείλω προσωπικό μήνυμα και δεν μπορώ μάλλον γιατί δεν υπάρχει χώρος.

                Comment


                  #53
                  Ah.. ok.. θα κάνω χώρο!

                  Comment


                    #54
                    (Hochschulreife = γερμανικό λύκειο) ενηλίκων. Η έμφαση δίνεται σε προγράμματα κατάρτισης της εμπορικής, στον τομέα των υπηρεσιών υγείας και των κοινωνικών, καθώς και την κατάρτιση και πιστοποίηση σε τμήμα της τεχνολογίας των πληροφοριών.

                    Ανάλογα τι ακριβός θέλεις, αλλάζουν οι προϋποθέσεις και οι όροι υποδοχής.

                    Γεια σου milu Καταρχήν να σ’ ευχαριστήσω για την απάντηση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι πιο συγκεκριμένο αν γνωρίζεις, το (Hochschulreife = γερμανικό λύκειο) ενηλίκων που μου ανέφερες είναι δωρεάν? (θα το προτιμούσα γιατί θα εργάζομαι αλλά δεν θα περισσεύουν και θέλω να εκπαιδευτώ σε κάποια ειδικότητα)
                    και επίσης θα πρέπει να κατέχω ήδη κάποιο πτυχίο πανεπιστημίου π.χ. για τον τομέα υγείας και κοινωνικών (το οποίο δεν κατέχω) ή θα μπορώ να ακολουθήσω κάποια ειδικότητα για βοηθός?

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Christa View Post
                      Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι πιο συγκεκριμένο αν γνωρίζεις
                      1. Καταρχήν που θες να πας στην Γερμανία?
                      Οι σπουδές στην Γερμανία είναι θέμα κρατιδίων!

                      2. Τι απολυτήριο έχεις από Ελλάδα?

                      3. Από Γερμανικά πως πας?

                      Διάβασε προσεκτικά πρώτα εδώ Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση κάτω που γράφει
                      Σπουδές στην Γερμανία και μεταπτυχιακά

                      Υπάρχουν βέβαια ιδρύματα και χωρίς πληρωμή τελών, υπάρχει και εκπαίδευσης σε μονάδα (επιχείρηση, εταιρία κλπ.) που πληρώνεσαι, όπως ανάφερα όμως παραπάνω οι προϋποθέσεις και οι όροι υποδοχής αλλάζουν ανά κρατίδιο. Γιαυτό δεν μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες χωρίς να γνωρίζω τα 3 που ρωτάω παραπάνω.

                      Comment


                        #56
                        Θα ανέβω στο Sad Salzungen του Thüringen
                        Έχω τελειώσει τεχνικό λύκειο λογιστικής και εργάζομαι βοηθός σε εταιρία, δεν ξέρω σε τι θα αντιστοιχίσει στα δικά τους. Φαντάζομαι σε κάποια επαγγελματικά εκπαιδευτήρια, για αντίστοιχη ειδικότητα οικονομικού πιστευω να είναι δύσκολα τα πράγματα, και η αλήθεια είναι οτι δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσω τον τομέα αυτό
                        Γερμανικά ξεκίνησα μαθήματα ακόμα δεν μπορω να συνεννοηθώ αλλα προσπαθώ.
                        Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το ερευνήσω

                        Comment


                          #57
                          Ποια προσόντα χρειάζονται για σπουδές στη Γερμανία;
                          Εάν επιθυμείτε να παρακολουθήσετε ένα πλήρες προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (π.χ. Bachelor), θα πρέπει να έχετε απολυτήριο λυκείου και βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις). Επίσης, θα πρέπει να έχετε παρακολουθήσει στο λύκειο την κατεύθυνση που είναι σχετική με τη σχολή που θα επιλέξετε στη Γερμανία.

                          δηλαδη πρεπει να δωσεις πανελλαδικές εξετάσεις εδω για να πας εκει να τελειωσεις την ιδια σχολη ?
                          με απολυτηριο λυκειο και πιστοποιηση γερμανικης γλωσσας πολυ καλου επιπεδου δεν μπορεις να γραφτεις σε πανεπιστημιο?
                          το 2007 περασα απο πανελλαδικές εξετάσεις και περασα ιστορικο αρχαιολογικο και το αφησα λογω αποστασης και δουλειας,
                          μπορω να το ξεκινησω παλι εκει ? υπαρχει η βεβαίωση πρόσβασης

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Christa View Post
                            Bad Salzungen του Thüringen
                            Σε ότι αναφέρω παρακάτω καλά είναι, αλά και απαραίτητα, να κατέχεις την Γερμανική γλώσσα σε επίπεδο DSH-Oberstufenkurs (Zertifikat C1).

                            Λοιπόν, στο Bad Salzungen, πρωτεύουσα επαρχίας με γύρω στους 16.000 κατοίκους, δεν έχεις και τρομερά πολλές επιλογές για μετεκπαίδευσης και κατάρτισης, αλά αυτά που έχει είναι αρκετά.

                            Για το Hochschulreife = γερμανικό λύκειο για ενήλικους υπάρχει εκεί μόνο στο VHS το οποίο όμως έχει τέλη 3.000 € για τρία χρόνια. Γιατί όμως να πάρεις αυτή την κατεύθυνση εφόσον υπάρχει ήδη απολυτήριο λυκείου!?

                            Τώρα και μελλοντικά ανοδικός, υπάρχει μεγάλη ζήτηση στον τομέα της υγείας, περίθαλψης όπως νοσοκόμος, φυσιοθεραπευτής κλπ. Μια και το Bad Salzungen είναι τόπος θεραπείας και ανάπαυσης με ιαματικά λουτρά. Έχουν εκεί πολλή καλά ίδρυμα ιατρικής επαγγελματικής εκπαίδευσης όπως το κρατικό κέντρο κατάρτισης με ιατρική σχολή Staatliches Berufsbildungszentrum und Medizinische Fachschule

                            Μετά η ιδιωτική ιατρική ακαδημία Asklepios Bildungsstätte Höhere Berufsfachschule für Physiotherapie

                            Θέσης επαγγελματικής εκπαίδευσης στην περιοχή θα βρεις και στην ένωση εμπορικού μητρώο Firmenausbildungsverbund Wartburgkreis e.V

                            Το επόμενο πανεπιστήμιο είναι 90 χλμ μακριά στο Universität Erfurt

                            Αυτά για το Bad Salzungen.

                            Εδώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ BerufeNet μπορείς να βρεις τη επαγγέλματα υπάρχουν, εδώ BERUFE.TV - Das Filmportal der Bundesagentur für Arbeit με βιντεοταινίες.

                            Καλή τύχη!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by John.S View Post
                              μπορω να το ξεκινησω παλι εκει ?
                              γιατί όχι?

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by milu View Post
                                Σε ότι αναφέρω παρακάτω καλά είναι, αλά και απαραίτητα, να κατέχεις την Γερμανική γλώσσα σε επίπεδο DSH-Oberstufenkurs (Zertifikat C1).

                                Λοιπόν, στο Bad Salzungen, πρωτεύουσα επαρχίας με γύρω στους 16.000 κατοίκους, δεν έχεις και τρομερά πολλές επιλογές για μετεκπαίδευσης και κατάρτισης, αλά αυτά που έχει είναι αρκετά.

                                Για το Hochschulreife = γερμανικό λύκειο για ενήλικους υπάρχει εκεί μόνο στο VHS το οποίο όμως έχει τέλη 3.000 € για τρία χρόνια. Γιατί όμως να πάρεις αυτή την κατεύθυνση εφόσον υπάρχει ήδη απολυτήριο λυκείου!?

                                Τώρα και μελλοντικά ανοδικός, υπάρχει μεγάλη ζήτηση στον τομέα της υγείας, περίθαλψης όπως νοσοκόμος, φυσιοθεραπευτής κλπ. Μια και το Bad Salzungen είναι τόπος θεραπείας και ανάπαυσης με ιαματικά λουτρά. Έχουν εκεί πολλή καλά ίδρυμα ιατρικής επαγγελματικής εκπαίδευσης όπως το κρατικό κέντρο κατάρτισης με ιατρική σχολή Staatliches Berufsbildungszentrum und Medizinische Fachschule

                                Μετά η ιδιωτική ιατρική ακαδημία Asklepios Bildungsstätte Höhere Berufsfachschule für Physiotherapie

                                Θέσης επαγγελματικής εκπαίδευσης στην περιοχή θα βρεις και στην ένωση εμπορικού μητρώο Firmenausbildungsverbund Wartburgkreis e.V

                                Το επόμενο πανεπιστήμιο είναι 90 χλμ μακριά στο Universität Erfurt

                                Αυτά για το Bad Salzungen.

                                Εδώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ BerufeNet μπορείς να βρεις τη επαγγέλματα υπάρχουν, εδώ BERUFE.TV - Das Filmportal der Bundesagentur für Arbeit με βιντεοταινίες.

                                Καλή τύχη!

                                η εργοθεραπεια υπάγεται στις θετικές επιστήμες?εγώ είμαι Φιλολογος -ως φαίνεται-οταν πριν κάτι χρόνια έδωσα πανελληνιες και μπηκα στη σχολή μου εδωσα μαθημα επιλογης και βιολογία.επειδη τώρα κάνω μαθηματα γερμανικων και δεν μπορω να καταλάβω ακριβως.εχω εξειδικευτει στην ειδική αγωγη /μαθησιακες δυσκολίες και θα ηθελα εαν υπήρχε η δυνατότητα να κάνω και κάτι αλλο σχετικό με ειδικές αναγκες..στην ελλαδα ντρεπομαι για την αντιμετωπιση που εχουν αυτοί οι ανθρωποι.αυτο που με ενδιαφερει είναι εαν υπάρχουν σχολες εργοθεραπειας -ποσα χρονια χρειάζονται για να τελειωσει καποιος ?-εδω στο πρώτο που έβαλες και είδα και μου κεντρισε το ενδιαφερον ..αλλα δεν μπορω να βγάλω ακρη..

                                Comment

                                Working...
                                X