Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by milu View Post
    Σε ότι αναφέρω παρακάτω καλά είναι, αλά και απαραίτητα, να κατέχεις την Γερμανική γλώσσα σε επίπεδο DSH-Oberstufenkurs (Zertifikat C1).

    Λοιπόν, στο Bad Salzungen, πρωτεύουσα επαρχίας με γύρω στους 16.000 κατοίκους, δεν έχεις και τρομερά πολλές επιλογές για μετεκπαίδευσης και κατάρτισης, αλά αυτά που έχει είναι αρκετά.

    Για το Hochschulreife = γερμανικό λύκειο για ενήλικους υπάρχει εκεί μόνο στο VHS το οποίο όμως έχει τέλη 3.000 € για τρία χρόνια. Γιατί όμως να πάρεις αυτή την κατεύθυνση εφόσον υπάρχει ήδη απολυτήριο λυκείου!?

    Τώρα και μελλοντικά ανοδικός, υπάρχει μεγάλη ζήτηση στον τομέα της υγείας, περίθαλψης όπως νοσοκόμος, φυσιοθεραπευτής κλπ. Μια και το Bad Salzungen είναι τόπος θεραπείας και ανάπαυσης με ιαματικά λουτρά. Έχουν εκεί πολλή καλά ίδρυμα ιατρικής επαγγελματικής εκπαίδευσης όπως το κρατικό κέντρο κατάρτισης με ιατρική σχολή Staatliches Berufsbildungszentrum und Medizinische Fachschule

    Μετά η ιδιωτική ιατρική ακαδημία Asklepios Bildungsstätte Höhere Berufsfachschule für Physiotherapie

    Θέσης επαγγελματικής εκπαίδευσης στην περιοχή θα βρεις και στην ένωση εμπορικού μητρώο Firmenausbildungsverbund Wartburgkreis e.V

    Το επόμενο πανεπιστήμιο είναι 90 χλμ μακριά στο Universität Erfurt

    Αυτά για το Bad Salzungen.

    Εδώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ BerufeNet μπορείς να βρεις τη επαγγέλματα υπάρχουν, εδώ BERUFE.TV - Das Filmportal der Bundesagentur für Arbeit με βιντεοταινίες.

    Καλή τύχη!
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ milu πολύτιμη η βοήθεια σου θα μελετήσω όλες τις πληροφορίες Viele Danke!!!!
    Και τώρα στρώσιμο στο μάθημα Γερμανικών Καλή τύχη σε όλους μας παιδιά!!!!

    Comment


      #62
      Originally posted by Φιλόλογος σε κρίση View Post
      η εργοθεραπεια υπάγεται στις θετικές επιστήμες?
      Το 1999, η Europa Fachhochschule Fresenius εισήγαγε το πρώτο γερμανικό πανεπιστήμιο με κρατικά εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών Diplom-Ergotherapeut/in (FH).

      Εν τω μεταξύ, από το 2007, προσφέρονται σε ακαδημαϊκά κολέγια, πανεπιστημιακό πτυχίο (Diplom), Bachelor και Master. Επί του παρόντος όμως η διδακτέα ύλη διαφέρει από ίδρυμα σε ίδρυμα!

      Η σχολική εκπαίδευση διαρκεί ως τρία χρόνια
      Η πανεπιστημιακή, ανάλογα, Bachelor 6-8 εξάμηνα (Semester) και άλλα 2-3 για Master

      Πηγές:

      Εδώ στην ιστοσελίδα από την Γερμανική Ένωση Εργοθεραπευτών θα βρεις σχεδόν όλες της πληροφορίες όπως

      Απαιτήσεις εκπαίδευσης / κατάρτισης και κανονισμός
      Deutscher Verband der Ergotherapeuten (DVE) e.V. - Ausbildung

      σχετικά με της σπουδές
      Deutscher Verband der Ergotherapeuten (DVE) e.V. - ET-Studiengänge

      ακαδημαϊκά ιδρύματα / Πανεπιστήμια
      www.dve.info/fileadmin/Userfiles/downloads/pdf/studiengaenge/Liste_ET_Studiengaenge_0611.pdf

      και πολλά άλλα.

      Άλλες πηγές

      Πληροφορίες σχετικά με της σπουδές
      Infos zum Ergotherapie Studium | ergotherapie.org

      Επαγγελματική μελέτη για της προοπτικές απασχόλησης των εργοθεραπευτών στο επαγγελματικό περιβάλλον
      Ergotherapie Studie zum Verbleib der Ergotherapeuten im beruflichen Umfeld  | ergotherapie.org

      Καλή τύχη!

      Comment


        #63
        Σκέφτομαι να κάνω ausbildung μαγειρικής. Το μόνο που ξέρω είναι οτι κρατάει 3 χρόνια. Είμαι ήδη 25 χρονών και αισθάνομαι ότι τα έχω φάει τα ψωμιά μου για σπουδές. Τα Γερμανικά μου δεν είναι σε καθόλου καλό επίπεδο. Πώς μπορώ να κινηθώ; Αυτή τη στιγμή εργάζομαι. Πώς θα επιβιώσω χωρίς δουλειά; Οποιαδήποτε βοήθεια/συμβουλή, ευπρόσδεκτη.

        Comment


          #64
          Καλησπερα απο Πατρα!

          Originally posted by rezoma View Post
          Καλησπέρα σας, και πολλά συγχαρητήρια για την τρομερή δουλειά που κάνετε!
          Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, αλλά συστηματικά μπαίνω και διαβάζω αυτά που γράφονται γιατί εδώ και 1 χρόνο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για το εξωτερικό, και πιο συγκεκριμένα στην Γερμανία.
          Αυτήν την στιγμή είμαι στο 4ο έτος στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης της ΑΣΟΕΕ, και αποφάσισα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου να φύγω Γερμανία και να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί, και συγχρόνως να δουλέψω είτε στο τομέα μου, είτε σε οποιαδήποτε άσχετη με τις σπουδές μου δουλειά, ώστε να καλύψω τα έξοδα μου εκεί. Τα Χριστούγεννα θα ξεκινήσω εντατικά μαθήματα Γερμανικών, γιατί απο οσο κατάλαβα απο τα γραφόμενα, χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά.
          Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει απορρόφηση πτυχιούχων οικονομικών σχολών στην Γερμανία, και πόσο μάλλον ενός πτυχιούχου χωρίς προϋπηρεσία. Τις ιστοσελίδες που έχουν αναφέρει αρκετά άτομα εδώ με αγγελίες δεν μπορώ να τις διαβάσω(έτσι ώστε να βγάλω μια άποψη απο μόνος μου, σχετικά με την ζήτηση στο τομέα μου), γιατί όπως είπα Δεκέμβριο ξεκινάω μαθήματα Γερμανικών. Από οσο είδα στο φόρουμ, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο χώρο της υγείας και των κατασκευών, όπως και αρκετές δουλειές του ποδαριού, όμως δεν κατάφερα να βγάλω μια άποψη τι γίνεται στο θέμα των οικονομικών σχολών.
          γεια σου φιλε!εγω θελω να σου πω δυο πραγματα βασικα μιας και ημουν ενα διαστημα και γερμανια και αυστρια.Το θεμα ειναι γιατι θελεις να κανεις μαστερ.

          Αν ειναι επειδη θελεις να μαθεις καποια πραγματα παραπανω τοτε μαζι σου.Ομως ως προς το θεμα της δουλειας δεν χρειαζεται και τοσο μιας και μια πρακτικη μετραει σαφως πιο πολυ.Βεβαια παλι θα χρειαστεις πολυ καλα γερμανικα.
          Επισης θα σε συμβουλευα να κανεις ενα γερμανικο μαστερ (σε περιπτωση που αυτο επιθυμεις) ετσι ωστε να μαθεις καλα την γλωσσα.Γιατι στον τομεα σου απαιτειται καλος χειρισμος της.
          Για εμενα μια πολυ καλη λυση ειναι η αυστρια μιας και εκει ειναι αφενος δωρεαν,αφετερου μπορεις να κανεις εκει τα γερμανικα μεσω του πανεπιστημιου απο την στιγμη δηλαδη που θα σε δεχτουν στο προγραμμα.
          Η αλλη λυση ειναι να πας κατευθειαν για p.h.d οποτε και θα πληρωνεσαι.Αυτα φιλε μου προς το παρον και καλη συνεχεια!

          Comment


            #65
            Originally posted by fermat86 View Post
            γεια σου φιλε!εγω θελω να σου πω δυο πραγματα βασικα μιας και ημουν ενα διαστημα και γερμανια και αυστρια.Το θεμα ειναι γιατι θελεις να κανεις μαστερ.

            Αν ειναι επειδη θελεις να μαθεις καποια πραγματα παραπανω τοτε μαζι σου.Ομως ως προς το θεμα της δουλειας δεν χρειαζεται και τοσο μιας και μια πρακτικη μετραει σαφως πιο πολυ.Βεβαια παλι θα χρειαστεις πολυ καλα γερμανικα.
            Επισης θα σε συμβουλευα να κανεις ενα γερμανικο μαστερ (σε περιπτωση που αυτο επιθυμεις) ετσι ωστε να μαθεις καλα την γλωσσα.Γιατι στον τομεα σου απαιτειται καλος χειρισμος της.
            Για εμενα μια πολυ καλη λυση ειναι η αυστρια μιας και εκει ειναι αφενος δωρεαν,αφετερου μπορεις να κανεις εκει τα γερμανικα μεσω του πανεπιστημιου απο την στιγμη δηλαδη που θα σε δεχτουν στο προγραμμα.
            Η αλλη λυση ειναι να πας κατευθειαν για p.h.d οποτε και θα πληρωνεσαι.Αυτα φιλε μου προς το παρον και καλη συνεχεια!
            Καλησπέρα και απο'μένα,

            φίλε fermat86 χωρίς καμία διάθεση να σε αμφισβητήσω, άλλωστε εγώ δεν έχω ζήσει μόνιμα σε κάποια από τις 2 χώρες, ωστόσο από τα άτομα που με συνδέουν με τη Γερμανία αλλά και από ατελείωτες ώρες συλλογής πληροφοριών μέσω internet κλπ, έχω αποκομίσει την εικόνα ότι σχετικά με τη δουλειά, ένα master σου προσφέρει πλεονέκτημα πρώτα απ'όλα μισθολογικό και στη συνέχεια καλύτερες προοπτικές ανέλιξης σε ανώτερες θέσεις.
            Προσωπικά το master και κάθε είδους ανώτατες σπουδές, τα θεωρώ (εκτός όλων των άλλων) μια "επένδυση" για το χτίσιμο της καριέρας κάποιου. Πιστεύω ότι ανεβάζει το "ταβάνι" σου.
            Όλα αυτά στη θεωρία τουλάχιστον. Και σημειωτέων για ακόμα μια φορά ότι δεν έχω (προς το παρόν) προσωπική εμπειρία στην αναζήτηση εργασίας στις συγκεκριμένες χώρες.

            Comment


              #66
              Φίλε rezoma το TVöD είναι η αμοιβές στης δημόσιες υπηρεσίες!

              Και θα ήθελα να σημειώσω ότι η άποψής του Theo85 αντιστοιχούν τον ρεαλισμό στον τομέα της εργασίας.

              Comment


                #67
                ergasia sta oikonomika

                Originally posted by rezoma View Post
                Καλησπέρα σας, και πολλά συγχαρητήρια για την τρομερή δουλειά που κάνετε!
                Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, αλλά συστηματικά μπαίνω και διαβάζω αυτά που γράφονται γιατί εδώ και 1 χρόνο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για το εξωτερικό, και πιο συγκεκριμένα στην Γερμανία.
                Αυτήν την στιγμή είμαι στο 4ο έτος στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης της ΑΣΟΕΕ, και αποφάσισα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου να φύγω Γερμανία και να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί, και συγχρόνως να δουλέψω είτε στο τομέα μου, είτε σε οποιαδήποτε άσχετη με τις σπουδές μου δουλειά, ώστε να καλύψω τα έξοδα μου εκεί. Τα Χριστούγεννα θα ξεκινήσω εντατικά μαθήματα Γερμανικών, γιατί απο οσο κατάλαβα απο τα γραφόμενα, χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά.
                Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει απορρόφηση πτυχιούχων οικονομικών σχολών στην Γερμανία, και πόσο μάλλον ενός πτυχιούχου χωρίς προϋπηρεσία. Τις ιστοσελίδες που έχουν αναφέρει αρκετά άτομα εδώ με αγγελίες δεν μπορώ να τις διαβάσω(έτσι ώστε να βγάλω μια άποψη απο μόνος μου, σχετικά με την ζήτηση στο τομέα μου), γιατί όπως είπα Δεκέμβριο ξεκινάω μαθήματα Γερμανικών. Από οσο είδα στο φόρουμ, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο χώρο της υγείας και των κατασκευών, όπως και αρκετές δουλειές του ποδαριού, όμως δεν κατάφερα να βγάλω μια άποψη τι γίνεται στο θέμα των οικονομικών σχολών.

                φιλε εχεις πολυ δυνατο πτυχιο να ξερεις.και το επαγγελμα σου μαζι με αυτο των μηχανικων υπολογιστων κυριως ειναι το κατ εξοχην σε ζητηση. Εγω θα σου προτεινα αν ειναι για μαστερ να κανεις ενα γερμανικο μαστερ.Γενικοτερα το επιπεδο της γλωσσας που απαιτειται για οικονομικες δουλειες ειναι αρκετα υψηλο.Παντως αν θελεις μπορεις να προσπαθησεις να βρεις και κατευθειαν δουλεια η καποια πρακτικη.
                αν θελεις βρες με και στο fb file.Dimadis Ilias legomai..
                καλη τυχη σε καθε περιπτωση!

                Comment


                  #68
                  Παιδια συμφωνω ,αλλα σε καθε περιπτωση η εργασιακη εμπειρια μετραει πιο πολυ.Και για αυτο ειπα οτι εξαρταται απο το ειδος των σπουδων.
                  Επισης εγω το σκεφτομαι παντα συναρτησει αυτων που δινεις με αυτο που παιρνεις.
                  Εγω π.χ. τελειωσα μαθηματικο και δεν ειχα καμια ειδικευση.Για αυτο αποφασησα να κανω ενα μαστερ στο Γκρατσ στα ασφαλιστικα μαθηματικα για να εχω μια εφαρμοσμενη γνωση.
                  Ωστοσο το παιδι τελειωνε οικονομικα και υπαρχουν παρα πολλες δυνατοτητες αναπτυξης.μεσω π.χ. καποιας πρακτικης πανω σε αυτον τον τομεα.
                  Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση κατα του μαστερ,απλα θελω να βοηθησω γενικοτερα οσο γινεται στην σωστοτερη ληψη αποφασεων.
                  Επισης το πτυχιο στην γερμανια εχει μεγαλη βαρυτητα.Το θεμα ειναι η γλωσσα ομως,ιδιως για επαγγελματα οικονομικης φυσης,για αυτο και προτεινα στον φιλο να κανει ενα γερμανικο μαστερ αν ειναι..τελος παντων χαρηκα ρε παιδια για την κουβεντα!Παντως ειναι λεπτα θεματα αυτα και δεν ειναι ευκολο να γινεσαι απολυτα κατανοητος παντα μεσω ενος γραπτου μυνηματος.καλη σας μερα και παλι φιλοι!

                  Comment


                    #69
                    Καλησπερα σας,

                    ειμαι νεο μέλος του forum και πρεπει να ομολογήσω οτι ειναι οτι πιο χρησιμο εχω βρει στο ιντερνετ..!Σας ευχαριστω για αυτο!

                    Έχω τελειώσει Πολιτικες Επιστημες και Ιστορία στο Παντειο και για 7 χρόνια εργαζομουν εδω στην Ελλάδα στον τομεα του ηλεκτρονικού εμπορίου και της εξυπηρέτησης πελατων.Οπως χιλιάδες αλλα πατριωτάκια δηλαδη καμια σχεση με το αντικείμενο σπουδών...!!Τον Μάρτιο που μας έρχεται φεύγω για Μόναχο καθώς εκεί μένει και εργάζεται ο φίλος μου.Βασει των οσων μου έχουν πει ο τομεας που εργαζόμουν εδω έχει ζητηση και στο Μόναχο με απαραίτητη προυπόθεση...τι άλλο?ΑΠΤΑΙΣΤΑ γερμανικα!

                    Εχω καποια επαφή με τα γερμανικα..δεν ειναι οτι μου ειναι κατι άγνωστο..το Β1 είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια και το τελευταιο 2μηνο τα έχω φρεσκάρει καλα..ωστόσο δεν ειμαι στην φαση ακομα του να μιλαω με ανεση και να μπορω να ανπτυξω ολοκληρη κουβεντα.

                    Μου είπε λοιπον μια γνωστή που ζούσε παλιότερα αρκετά χρονια στην Κολωνία οτι μπορώ να γραφτώ σε κάποιο πανεπιστημιο για οποιο πτυχιο με ενδιαφέρει και να παρακολουθησω μαθηματα γερμανικων πριν την εναρξη του τμήματος.Τα μαθηματα αυτα μου είπε πως ηταν δωρεαν παλιότερα και σου διναν βεβαια και φοιτητικο πάσο και ασφάλεια για την διάρκεια των σπουδων.Δεν γνωρίζει ομως αν ισχυει ακόμα αυτο.

                    Υπάρχει καποιος απο εσας που μπορει να με ενημερώσει σχετικά?επίσης τα μεταπτυχιακα ξέρω ότι έχουν καποιο κόστος, τα bachelor είναι δωρεαν ή οχι?Θεωρείτε πως είναι εύκολο να με δεχθουν στα πανεπιστημια αυτα?

                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και φυσικά κάθε συμβουλή είναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη..
                    "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                    Comment


                      #70
                      Το θέμα εκπαίδευση και πανεπιστήμιο είναι θέμα του κάθε κρατιδίου (κόστος, διαδικασία εγγραφής). Αιτήσεις για κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις αλλά πάντα σε συνέχεια των προηγούμενων σπουδών (σε αντικείμενο). Αν σε κάνουν δεχτή, κάτι που δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, γιατί ζητάνε καλό βαθμό πτυχίου, συγκεκριμένα μαθήματα και ίσως πρακτική και διπλωματική ναι μπορείς να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις αλλά θα δείς στην σελίδα του κάθε πανεπιστημίου διαδικασίες και κόστος.

                      Ασφάλεια δεν σου δίνουν δωρεάν απλά αν είσαι φοιτητής πληρώνεις €75/μήνα
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by kosofos View Post
                        Το θέμα εκπαίδευση και πανεπιστήμιο είναι θέμα του κάθε κρατιδίου (κόστος, διαδικασία εγγραφής). Αιτήσεις για κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις αλλά πάντα σε συνέχεια των προηγούμενων σπουδών (σε αντικείμενο). Αν σε κάνουν δεχτή, κάτι που δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, γιατί ζητάνε καλό βαθμό πτυχίου, συγκεκριμένα μαθήματα και ίσως πρακτική και διπλωματική ναι μπορείς να κάνεις όλα αυτά που αναφέρεις αλλά θα δείς στην σελίδα του κάθε πανεπιστημίου διαδικασίες και κόστος.

                        Ασφάλεια δεν σου δίνουν δωρεάν απλά αν είσαι φοιτητής πληρώνεις €75/μήνα
                        Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου, οσον αφορα στα μεταπτυχιακα ναι πιστευω και εγω πως θα ειναι κατι πολυ δύσκολο ως ακατορθωτο με βαθμο πτυχιου 6,4 και ενα τοσο θεωρητικο αντικειμενο σπουδων για αυτο σκεφτηκα να κανω παλι καποιο bachelor που μου φαινεται πιο ευκολοπροσβάσιμο, τα bachelor ομως ειναι δωρεαν?αυτο δεν εχω καταφερει να βρω γιατι στα site των τριων πανεπιστημιων δεν αναφέρει καποιο κόστος σε αντιθεση με τα μεταπτυχιακα..ισως θα πρέπει να ρωτήσω τον Μαρτιο που θα ειμαι εκει με το καλο..
                        "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by iro2506 View Post
                          Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου, οσον αφορα στα μεταπτυχιακα ναι πιστευω και εγω πως θα ειναι κατι πολυ δύσκολο ως ακατορθωτο με βαθμο πτυχιου 6,4 και ενα τοσο θεωρητικο αντικειμενο σπουδων για αυτο σκεφτηκα να κανω παλι καποιο bachelor που μου φαινεται πιο ευκολοπροσβάσιμο, τα bachelor ομως ειναι δωρεαν?αυτο δεν εχω καταφερει να βρω γιατι στα site των τριων πανεπιστημιων δεν αναφέρει καποιο κόστος σε αντιθεση με τα μεταπτυχιακα..ισως θα πρέπει να ρωτήσω τον Μαρτιο που θα ειμαι εκει με το καλο..

                          Δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπείς σε Bachelor (Όταν είσαι απο το εξωτερικό). Τα έξοδα είναι θέμα κρατιδίου!http://de.wikipedia.org/wiki/Studien...in_Deutschland Εξετάζουν βαθμούς απο το απολυτήριο λυκείου σε μια επιτροπή που θα στείλεις την αίτηση και αυτή θα σου απαντήσουν αν σε κάνουν δεχτή. Δεν είναι ότι πιο εύκολο οι σπουδές στην Γερμανία ή στο να αποκτήσεις την ιδιότητα του φοιτητή όταν είσαι απο έξω!

                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by kosofos View Post
                            Δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπείς σε Bachelor (Όταν είσαι απο το εξωτερικό). Τα έξοδα είναι θέμα κρατιδίου!Studiengebühren in Deutschland – Wikipedia Εξετάζουν βαθμούς απο το απολυτήριο λυκείου σε μια επιτροπή που θα στείλεις την αίτηση και αυτή θα σου απαντήσουν αν σε κάνουν δεχτή. Δεν είναι ότι πιο εύκολο οι σπουδές στην Γερμανία ή στο να αποκτήσεις την ιδιότητα του φοιτητή όταν είσαι απο έξω!
                            οκ καταλαβα τι θες να πεις...θα την κανω την προσπαθεια μου καθως θεωρω προσωπικα οτι θα ηταν η καλυτερη λυση εκμαθησης της γλωσσας και αν δεν τα καταφερω θα προχωρησω μαλλον σε vhs σαν πιο οικονομικη λυση..
                            "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by iro2506 View Post
                              θα την κανω την προσπαθεια μου καθως θεωρω προσωπικα οτι θα ηταν η καλυτερη λυση εκμαθησης της γλωσσας
                              Η διαδικασίες σχεδόν για όλους τους φοιτητές απο το εξωτερικό γίνονται μέσω UniAssist
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by kosofos View Post
                                Η διαδικασίες σχεδόν για όλους τους φοιτητές απο το εξωτερικό γίνονται μέσω UniAssist
                                UniAssist δηλαδη?
                                "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                                Comment

                                Working...
                                X