Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by iro2506 View Post
    UniAssist δηλαδη?
    Πάτα το στο google και θα στο βγάλει. Άστο το έκανα εγώ Startseite :: uni-assist e.V.
    Εδώ θα βρείς ποια πανεπιστήμια είναι μέσω UniAssist και τι διαδικασίες θέλει!
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #77
      Originally posted by kosofos View Post
      Πάτα το στο google και θα στο βγάλει. Άστο το έκανα εγώ Startseite :: uni-assist e.V.
      Εδώ θα βρείς ποια πανεπιστήμια είναι μέσω UniAssist και τι διαδικασίες θέλει!

      ευχαριστώ το αγνούσα πλήρως..θα το διαβάσω για να καταλαβω ακριβώς περι τίνος πρόκειται..
      "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

      Comment


        #78
        Έκθεση Γερμανικών Πανεπιστημίων 2013

        Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία διεθνούς κύρους από τη Γερμανία συμμετέχουν και φέτος στην έκθεση Γερμανικών πανεπιστημίων την οποία διοργανώνει η Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD) σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης.

        Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με τους εκπροσώπους των πανεπιστημίων και να ενημερωθούν για τα προσφερόμενα προγράμματά τους, δυνατότητες εκπόνησης διατριβής καθώς και για τη φοιτητική ζωή στην εκάστοτε πόλη.

        Η Έκθεση Γερμανικών Πανεπιστημίων θα λάβει χώρα την Τρίτη 16 Απριλίου 2013, ώρες 10:00-17:00 στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (κτήριο διοίκησης).

        Στην εκδήλωση συμμετέχουν τα ακόλουθα πανεπιστημιακά ιδρύματα:

        Humboldt University Berlin, Bauhaus University Weimar, Technical University Clausthal , University of Applied ScienceFrankfurt, Technical University Freiberg, University of Passau, Frankfurt of Finance and Managemet, University of Cologne, Saarland University, WHU – Otto Beisheim School of Management.

        Επίσης, εκπρόσωποι του TestDaF-Institut, του Goethe-Institut Θεσσαλονίκης καθώς και του συνδέσμου γλωσσικών κέντρων της Γερμανίας (FaDaF) παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες για τις προϋποθέσεις γλωσσικής επάρκειας και τα γλωσσικά τμήματα εκμάθησης της Γερμανικής στη Θεσσαλονίκη και Γερμανία.

        Τέλος, στα περίπτερα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και της DAAD, εκπρόσωποι του Γραφείου Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου και της DAAD θα είναι στη διάθεση του κοινού για να απαντήσουν σε ερωτήσεις σχετικά με σπουδές και έρευνα στη Γερμανία καθώς και για την οικονομική στήριξη των σπουδών, μέσω φορέων παροχής υποτροφιών. Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό.

        www.daad.gr, Δομή Απασχόλησης & Σταδιοδρομίας ΑΠΘ
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #79
          ..Η έκθεση αυτή θα είναι κ στην Αθήνα το Σάββατο 13 Απριλίου στο Goethe Institut για όποιον ενδιαφέρεται.

          Comment


            #80
            Καλημέρα
            Είμαι φοιτήτρια στην Ελλάδα και ενδιαφέρομαι κι εγώ για μεταπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες απορίες μου . Καταρχάς σχετικά με τη διαφορά στον τρόπο λειτουργίας των γερμανικών πανεπιστημίων σε σχέση με την Ελλάδα . Κι ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το εάν είναι εφικτό να συνδυάσει κάποιος εργασία και σπουδές μαζί στη Γερμανία . Μιλάω γερμανικά σε ικανοποιητικό γενικά επίπεδο ( β2 ) αλλά το πρόγραμμα που θα επιλέξω θα είναι αγγλόφωνο . Με αυτό το επίπεδο στη γλώσσα μπορεί να βρει κάποιος part time jobs; Είναι γενικά δύσκολο να βρει κάποιος να απασχοληθεί στη Γερμανία ;

            Comment


              #81
              Και τι βαθμός πτυχίου απαιτείται περίπου; Εγώ έχω βαθμό 7,8 ;

              Comment


                #82
                καλημέρα!εαν κάποιος θέλει να μπει στο εκπαιδευτικό σύστημα ποιες είναι η διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος συνάδερφος μου για παράδειγμα που δεν έχουμε καθαρα παιδαγωγικό περιεχόμενο;--ξέρω ότι διαφέρει απο κρατίδιο σε κρατίδιο - όποιος ξέρει για οπουδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει ΠΟΛΛΟΥΣ!!

                Comment


                  #83
                  Σου παραθέτω αυτά που έγραψε η katerfit. Η ειδικότητα της είναι φυσικής αγωγής, αλλά πιστεύω ότι θα ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Ρώτησε στην Στουτγάρδη.
                  Originally posted by katerfit View Post
                  Γεια σας πατριωτακια...
                  Θα ηθελα να δωσω πληροφοριες για την δικη μου περιπτωση..
                  Ως αποφοιτη Φυσικης αγωγης κ αθλητισμου (γυμναστρια) πηγα στο Regierungspräsidium για να ρωτησω πως μπορω να δουλεψω σε σχολεια...
                  Μου εξηγησανε οτι σε ιδιωτικα σχολεια,που ειναι το 30% μπορω κανονικα με την μια ειδικοτητα, αθλητισμο, που εχω.
                  Αλλα για δημοσια σχολεια(70%) χρειαζεται να σουδασω μια 2 ειδικοτητα,πχ. γερμανικη ή αγγλικη γλωσσα,μαθηματικα,βιολογια,ψυχολογια...οτι θελω, για 3 εξαμηνα σε οποιο πανεπιστημιο με βολευει απο θεμα αποστασης, δεν χρειαζεται να δωσω εξετασεις αλλα μονο παρουσιες και αλλον 1 χρονο πρακτικη σε σχολεια....μου ειπαν οτι και εκει δυσκολα βρισκεις θεση..
                  Αυτη τη στιγμη μαθαινω την γλωσσα στο επιπεδο Β2 ,χρειαζομαι αψογα γερμανικα...και δεν ξερω ακομα,μπορω να το σκεφτω μεχρι Γεναρη,ωστε να ετοιμασουν την αιτηση μου για σπουδες και να ξεκινησω το ζυγο εξαμηνο του Απριλιου .....
                  Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι μονο την επιβιωση μου!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Φιλόλογος σε κρίση View Post
                    καλημέρα!εαν κάποιος θέλει να μπει στο εκπαιδευτικό σύστημα ποιες είναι η διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος συνάδερφος μου για παράδειγμα που δεν έχουμε καθαρα παιδαγωγικό περιεχόμενο;--ξέρω ότι διαφέρει απο κρατίδιο σε κρατίδιο - όποιος ξέρει για οπουδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει ΠΟΛΛΟΥΣ!!

                    Καλησπέρα Φιλόλογος σε κρίση

                    Για εργασία σαν απόφοιτος Ελληνικής φιλολογίας σε Γερμανικό σχολείο θα έλεγα ότι η πιθανότητες είναι ελάχιστες εώς μηδενικές απο την δικιά μου γνώση και εμπειρία. Αν είσαι Μαθατικός, Φυσικός κτλ κάνεις μεταπτυχιακό που οδηγεί στο στο λεγόμενο Lehramt και απο εκεί δίνεις εξετάσεις στο εκάστοτε κρατίδιο και μπαίνεις σε γυμνάσιο. Με καθηγητές φυσικής αγωγής είναι άλλο.

                    Μια ενναλακτική που θα σου πρότεινα είναι η διδασκαλία της Ελληνικής εώς ξένης γλώσσας. Υπάρχουν πολλά Vhs στις μεγάλες πόλεις που υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που διδάσκουν νέα και αρχαία Ελληνικά

                    πχ στο Düsseldorf https://www.duesseldorf.de/vhs/webba...Neu-Griechisch.

                    ή στο Αμβούργο http://www.vhs-hamburg.de/kurse/kurs...griechisch-327

                    ή στο Dortmund http://vhs.dortmund.de/webbasys/inde...ame=Griechisch

                    και στο Βερολίνο http://www.berlin.de/vhs/kurse/sprac..._sprachen.html

                    και σε άλλα πάρα πολλά....

                    Με ποιά έννοια οργανόνονται τέτοια τμήματα. Ο Έλληνας γονιός εδώ θα στείλει το παιδί του να μάθει και σωστά την ελληνική γλώσσα (γραμματική, να γράφει σωστά κ.α). Είναι η μητρική του γλώσσα και εκτός απο το να τα μιλάει που γινεται ακούγοντας τους γονείς πρέπει να μάθει και να γράφει και να διαβάζει.
                    Δεν γνωρίζω όμως καθόλου τις διαδικασίες για αυτό...απλά ψάξε και σε αυτήν την κατεύθυνση.

                    Επίσης Ελληνικά μπορεί να μαθαίνουν και οι Γερμανοί που θέλουν να δώσουν εξετάσεις στον Lehramt για να γίνουν θεολόγοι και να ασχοληθούν με την φιλοσοφία. Η φιλολογία που είσαι είναι διαφορετική απο την φιλοσοφία στην Γερμανία και δεν ξέρω αν μπορείς να ασχοληθείς με αυτό στο σχολείο αλλα μπορείς να τους κάνεις μαθήματα Ελληνικών...νομίζω. ψάξτο!

                    "Im Studium für das Lehramt an Gymnasien und Gesamtschulen setzen die Fächer Englisch, Französisch, Italienisch, Spanisch und Geschichte Kenntnisse in Latein voraus; für das Fach Philosophie/Praktische Philosophie Kenntnisse in Latein oder Griechisch; für das Fach evangelische Religionslehre Kenntnisse in Griechisch und Latein oder Hebräisch. Das Fach katholische Religionslehre setzt Kenntnisse in Latein voraus, Griechisch- und Hebräischkenntnisse sind erwünscht."
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by kosofos View Post
                      Για εργασία σαν απόφοιτος Ελληνικής φιλολογίας σε Γερμανικό σχολείο θα έλεγα ότι η πιθανότητες είναι ελάχιστες εώς μηδενικές απο την δικιά μου γνώση και εμπειρία. Αν είσαι Μαθατικός, Φυσικός κτλ κάνεις μεταπτυχιακό που οδηγεί στο στο λεγόμενο Lehramt και απο εκεί δίνεις εξετάσεις στο εκάστοτε κρατίδιο και μπαίνεις σε γυμνάσιο. Με καθηγητές φυσικής αγωγής είναι άλλο.
                      Είναι σίγουρο ότι αυτό που έγραψε η katerfit ισχύει μόνο για τους γυμναστές;
                      Ή εξαρτάται και πάλι από το κρατίδιο;
                      Αν κάποιος έχει κάποιο site για την διαδικασία καλό θα ήταν να αναρτηθεί.
                      Δε μιλάμε για ειδικότητες όπως η Ελληνική φιλολογία αλλά για τις υπόλοιπες.

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by nk_christina View Post
                        Είναι σίγουρο ότι αυτό που έγραψε η katerfit ισχύει μόνο για τους γυμναστές;
                        Ή εξαρτάται και πάλι από το κρατίδιο;
                        Αν κάποιος έχει κάποιο site για την διαδικασία καλό θα ήταν να αναρτηθεί.
                        Δε μιλάμε για ειδικότητες όπως η Ελληνική φιλολογία αλλά για τις υπόλοιπες.
                        Γενικά για την διαδικασία στην NRW δές το ακόλουθο Eignungspraktikum - das erste Praxiselement der neuen Lehrerausbildung - MSW NRW: Zukunftsberuf Lehrer/in NRW

                        Δές το Informationsbroschüre που έχει το link
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #87
                          ευχαριστώ πολύ!!χρησιμότατες πληροφορίες!!για την ακρίβεια είμαι Ιστορικός ,έπρεπε να το επισημάνω απο την αρχή...σιγουρα ως αποφοιτος ελληνικής φιλολογίας δεν γίνεται..αλλά ως αποφοιτος τμηματος ιστορίας ισως υπήρχε η δυνατότητα..

                          Comment


                            #88
                            Γειά σας!Λοιπόν Φιλόλογος σε κρίση, επειδή και εγώ είμαι στην ίδια θέση με εσένα πήγα και ρώτησα στην Daad τους ακαδημαικούς συμβούλους.Μου είπαν πως το πτυχίο μας -του ιστορικού εν προκειμένω- αναγνωρίζεται ως Bachelor Ιστορίας.Για τους καθηγητές όμως υπάρχει άλλη εκπαίδευση εντελώς διαφορετική.Για να δουλέψουμε λοιπόν εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε απ' την αρχή να δώσουμε εξετάσεις,να μας δεχθούν,να τελειώσουμε 9 εξάμηνα φοίτησης στα οποία θα πάρουμε ως ειδικότητα τουλάχιστον 2 αντικείμενα (πχ Ιστορία και Μαθηματικά ή Λατινικά και Καλλιτεχνικά κτλ.)ορίστε κι ένα παράδειγμα Studienfächer im Lehramt - Münchener Zentrum für Lehrerbildung - LMU München ,να ξαναδώσουμε εξετάσεις ,να μας δεχθούν και να κάνουμε ένα χρόνο πρακτική και μετά πάλι εξετάσεις για να πάρουμε την άδεια.Αυτα ισχύουν για να εργαστείς σ'ενα γερμανικό σχολείο.
                            Τώρα εγώ θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για τα vhs πρέπει να σαι αποφοιτος του τμήματος ελληνικής φιλολογίας για να διδάξεις εκεί ;(γιατί στη Ελλάδα τα πτυχία μας θεωρούνται ισάξια για αυτό ρωτάω)

                            Comment


                              #89
                              Στα vhs κάποιος μπορεί να εργαστεί κάποιος με πλήρες ωράριο ή είναι προγράμματα με συγκεκριμένες ώρες;

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Dum spiro spero View Post
                                Γειά σας!Λοιπόν Φιλόλογος σε κρίση, επειδή και εγώ είμαι στην ίδια θέση με εσένα πήγα και ρώτησα στην Daad τους ακαδημαικούς συμβούλους.Μου είπαν πως το πτυχίο μας -του ιστορικού εν προκειμένω- αναγνωρίζεται ως Bachelor Ιστορίας.Για τους καθηγητές όμως υπάρχει άλλη εκπαίδευση εντελώς διαφορετική.Για να δουλέψουμε λοιπόν εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε απ' την αρχή να δώσουμε εξετάσεις,να μας δεχθούν,να τελειώσουμε 9 εξάμηνα φοίτησης στα οποία θα πάρουμε ως ειδικότητα τουλάχιστον 2 αντικείμενα (πχ Ιστορία και Μαθηματικά ή Λατινικά και Καλλιτεχνικά κτλ.)ορίστε κι ένα παράδειγμα Studienfächer im Lehramt - Münchener Zentrum für Lehrerbildung - LMU München ,να ξαναδώσουμε εξετάσεις ,να μας δεχθούν και να κάνουμε ένα χρόνο πρακτική και μετά πάλι εξετάσεις για να πάρουμε την άδεια.Αυτα ισχύουν για να εργαστείς σ'ενα γερμανικό σχολείο.
                                Τώρα εγώ θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για τα vhs πρέπει να σαι αποφοιτος του τμήματος ελληνικής φιλολογίας για να διδάξεις εκεί ;(γιατί στη Ελλάδα τα πτυχία μας θεωρούνται ισάξια για αυτό ρωτάω)


                                Eυχαριστώ πολύ!!τι εξετάσεις χρειάζονται για να μπούμε??είμαι μικρή οποτε με παίρνει να το σκεφτώ κι αυτό..

                                Comment

                                Working...
                                X