Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Νομίζω καταλάθος διέγραψα το μήνυμα που πόσταρα.Τέλοσπάντων, λοιπόν να απευθυνθείς στην Daad και θα σου απαντήσουν,βοηθάνε πολύ.Τα Γερμανικά σου πρέπει σε επίπεδο μητρικής.Μωρέ κι εγώ μικρή είμαι αλλά το να βγώ στην αγορά εργασίας πρώτη φορά όταν θα γίνω 28 με αγχώνει.Αλλά φυσικα αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.Καλή τύχη!

    Comment


      #92
      Originally posted by Dum spiro spero View Post
      Νομίζω καταλάθος διέγραψα το μήνυμα που πόσταρα.Τέλοσπάντων, λοιπόν να απευθυνθείς στην Daad και θα σου απαντήσουν,βοηθάνε πολύ.Τα Γερμανικά σου πρέπει σε επίπεδο μητρικής.Μωρέ κι εγώ μικρή είμαι αλλά το να βγώ στην αγορά εργασίας πρώτη φορά όταν θα γίνω 28 με αγχώνει.Αλλά φυσικα αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη.Καλή τύχη!

      Eχω κάνει ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής απο πανεπιστήμιο της χωρας,υπάρχει περίπτωση να εργαστώ κάπου μόνο με αυτό και το βασικό μου πτυχιο εστω ως βοηθητικό προσωπικό??

      Comment


        #93
        Απ ότι είδα η ειδική αγωγή εντάσσεται κι αυτή στο Lehrahmt ,οπότε νομίζω πως ακολουθείται η διαδικασία που σου ανέφερα Wie lange dauert das Lehramtsstudium? - MSW NRW: Zukunftsberuf Lehrer/in NRW. κοίτα πχ.εδώ το υπουργείο παιδείας λέει ότι είναι 9 εξάμηνα.Αλλα καλύτερα να ρωτήσεις στην Daad της περιοχής σου,γιατί αυτοί είναι ειδικοί.

        Comment


          #94
          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕ ΓΕΝΙΚΟ ΒΑΘΜΟ 11 ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΒΓΑΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 6.000 ΜΟΡΙΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ,ΑΦΟΥ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.ΕΤΣΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ.ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ''Fachorientierte Hochschulreife'' .ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ -ΕΦΟΣΟΝ ΠΛΗΡΩ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΠΡΟΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ- ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ FACHHOCHSCHULE ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ?ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ TO STUDIENKOLLEG Η ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΤΗ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ!
          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
          ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!

          Comment


            #95
            Originally posted by manolakis12 View Post
            ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ TO STUDIENKOLLEG Η ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΤΗ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.
            Οι κατοικοι της Ευρωπαικης Ενωσης δεν χρειαζεται να κανουν Studienkolleg. Ο λογος ειναι οτι το απολυτηριο πχ απο ενα ελληνικο Λυκειο θεωρειται ισοτιμο με τη γερμανικη Abitur.

            Comment


              #96
              Εδώ στο "Ποια προσόντα χρειάζομαι για να σπουδάσω σ' ένα γερμανικό πανεπιστήμιο;" και "Χρειάζεται να γνωρίζω καλά τη γερμανική γλώσσα;" θα βρεις έγκυρες απάντησής.

              Comment


                #97
                Καλησπέρα και απο μένα!

                Μετά σπό αρκετό ψάξιμο σκέφτομαι και εγώ να κάνω μεταπτυχιακό στη Γερμανία καθώς από ότι κατάλαβα σου ανοίγει μετά πολύ περισσοτερες πόρτες και από θέμα εργασίας στη Γερμανία. Έχω κάποιες απορίες και ίσως θα μπορούσατε να βοηθήσετε;

                -Είμαι 27 ετών, απόφοιτος ΤΕΙ Αθηνών/ Εμπορίας & Διαφήμισης και βαθμός πτυχίου 7,9. Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου βαθμός 18.
                -Έχω Proficiency & B1 και τώρα ξεκινάω μαθήματα για Β2 - C1.
                -Έχω περίπου πέντε χρόνια προυπηρεσία σε μάρκετινγκ & τουριστικά επαγγέλματα.
                -Το μεταπτυχιακό που σκέφτομαι να κάνω θα είναι στα αγγλικά.

                Επειδή ακόμα δεν έχω άνεση με τα Γερμανικά για να ψάξω μόνη μου με αυτές τις προυποθέσεις πιστεύετε ότι μπορώ να γίνω δεκτή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα;

                Επίσης σκέφτομαι να κάνω αίτηση στο DAAD για υποτροφία. Ξέρει κάποιος αν είναι εφικτή μία υποτροφία και τι μετράει περισσότερο;

                Τέλος εάν δεν πάρω την υποτροφία και πάω μόνη μου κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι θα καλύπτεις τα έξοδα σου. Ισχύει αυτό και αν ναι πόσα είναι αυτά;

                Σας ευχαριστώ!!! Και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το ψάχνω πολύ σοβαρά καθώς εδώ έχω απελπιστεί πλέον... :(

                Comment


                  #98
                  Originally posted by noulaki2111 View Post

                  -Είμαι 27 ετών, απόφοιτος ΤΕΙ Αθηνών/ Εμπορίας & Διαφήμισης και βαθμός πτυχίου 7,9. Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου βαθμός 18.
                  -Έχω Proficiency & B1 και τώρα ξεκινάω μαθήματα για Β2 - C1.
                  -Έχω περίπου πέντε χρόνια προυπηρεσία σε μάρκετινγκ & τουριστικά επαγγέλματα.
                  -Το μεταπτυχιακό που σκέφτομαι να κάνω θα είναι στα αγγλικά.
                  Προσωπική μου άποψη έχεις τέλειο background στον τομέα σου. Κυνήγησε το!

                  Επειδή ακόμα δεν έχω άνεση με τα Γερμανικά για να ψάξω μόνη μου με αυτές τις προυποθέσεις πιστεύετε ότι μπορώ να γίνω δεκτή σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα;
                  Τα κριτήρια για το κάθε μεταπτυχιακό διαφέρουν. Θα βρείς πρώτα τα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν και θα δείς πότε μπορέις να αιτηθείς και ποιές είναι οι προυποθέσεις σε βαθμό προηγούμενου πτυχίου και γλώσσας. Τον υπολογισμό του ελληνικού βαθμού στο Γερμανικό σύστημα το κάνει με την ακόλουθη φόρμουλα

                  x = 7 – (3 * ND : 5)


                  όπου ND είναι ο βαθμός του Ελληνικού πτυχίου. Μέ έναν πρόχειρο υπολογισμό έχεις βαθμό στο Γερμανικό σύστημα 2.26 (Πολύ καλό).

                  Επίσης σκέφτομαι να κάνω αίτηση στο DAAD για υποτροφία. Ξέρει κάποιος αν είναι εφικτή μία υποτροφία και τι μετράει περισσότερο;
                  Υπάρχουν πολλών ειδών υποτροφίες (ιδρύματα, κρατικοί φορείς, κόμματα, πανεπιστήμια). Γνώμη μου είναι να κυνηγήσεις την deutschlandstipendium Deutschlandstipendium: Germany Scholarship: Best of both worlds for students είναι σχετικά λίγα τα χρήματα 300€/μήνα αλλά είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες. Απλά πρέπει πρώτα να έχεις κάνει εγγραφή στο πανεπιστήμιο για να κάνεις αίτηση για αυτή. Αλλά υπάρχουν και άλλες πολλές και με πολύ περισσότερα χρήματα αν τα καταφέρεις https://www.daad.de/deutschland/stip...grammes-01-01/


                  Τέλος εάν δεν πάρω την υποτροφία και πάω μόνη μου κάπου διάβασα ότι πρέπει να έχεις κάποια χρήματα για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι θα καλύπτεις τα έξοδα σου. Ισχύει αυτό και αν ναι πόσα είναι αυτά;
                  Αυτό δεν ισχύει για φοιτητές εντός ΕΕ. Ισχύει μόνο για αυτούς που ζητάν βίζα και είναι περίπου 7,000€/χρόνο. Πάρεις δεν πάρεις όμως υποτροφία μπορείς και να εργαστείς σαν φοιτήτρια σε κάποια εταιρεία 20 ώρες/εβδομάδα και με χρήματα μέχρι 850€/μήνα ή να κάνει minijob. Γενικά πολύ καλές πληροφορίες μπορείς να βρείς και στα αγγλικά εδώ Deutsches Studentenwerk - Information for international Students: Jobbing

                  Σας ευχαριστώ!!! Και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το ψάχνω πολύ σοβαρά καθώς εδώ έχω απελπιστεί πλέον... :(
                  You are welcome . Good luck
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #99
                    Προσωπική μου άποψη έχεις τέλειο background στον τομέα σου. Κυνήγησε το!
                    Σε ευχαριστώ! Χτές μίλησα και με τον καθηγητή και αν όλα πάνε καλά το Μαίο δίνω για Β2. Μου είπε ότι στις περισσότερες δουλειές ζητάνε Β2. Βέβαια εγώ θέλω να δώσω και για C1 αλλά ίσως το κάνω και απευθείας εκεί. Τι λέτε εσείς;

                    Τα κριτήρια για το κάθε μεταπτυχιακό διαφέρουν. Θα βρείς πρώτα τα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν και θα δείς πότε μπορέις να αιτηθείς και ποιές είναι οι προυποθέσεις σε βαθμό προηγούμενου πτυχίου και γλώσσας. Τον υπολογισμό του ελληνικού βαθμού στο Γερμανικό σύστημα το κάνει με την ακόλουθη φόρμουλα

                    x = 7 – (3 * ND : 5)


                    όπου ND είναι ο βαθμός του Ελληνικού πτυχίου. Μέ έναν πρόχειρο υπολογισμό έχεις βαθμό στο Γερμανικό σύστημα 2.26 (Πολύ καλό).
                    Υπάρχει κάποιος τρόπος καθορισμού της κλίμακας; Ποιό είναι το άριστο δηλαδή;


                    Αυτό δεν ισχύει για φοιτητές εντός ΕΕ. Ισχύει μόνο για αυτούς που ζητάν βίζα και είναι περίπου 7,000€/χρόνο. Πάρεις δεν πάρεις όμως υποτροφία μπορείς και να εργαστείς σαν φοιτήτρια σε κάποια εταιρεία 20 ώρες/εβδομάδα και με χρήματα μέχρι 850€/μήνα ή να κάνει minijob. Γενικά πολύ καλές πληροφορίες μπορείς να βρείς και στα αγγλικά εδώ Deutsches Studentenwerk - Information for international Students: Jobbing
                    Γενικά ποιες οι πιθανότητες για να βρω δουλειά; Επειδή αν δεν πάρω υποτροφία ξέρω ότι σίγουρα θα χρειαστώ δουλειά οπότε....

                    Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Ποια μέρη είναι καλά για σπουδές/ φοιτητική ζωή; Από άποψη κόστους ζωής αλλά και ευκαιριών για να βρει κάποιος δουλειά;

                    Ευχαριστώ και πάλι!!!

                    Comment


                      Γεια σας και πάλι!!!

                      Βρήκα αυτά τα μεταπτυχιακά:

                      -International Tourism Management (MA) • Heilbronn University • Heilbronn (https://www.daad.de/deutschland/stud...1847#q=&degree[]=2&fos[]=1&subject=0&lang[]=2&langDistribution=0&fee[]=1&sortBy=1&page=1&display=list)

                      Οι προυποθέσεις που ζητάει είναι: Excellent (awarded with distinction) or good (awarded with merit) Bachelor's degree in Business Studies or business-related disciplines with 210 ECTS or international equivalents.

                      Αυτό το ECTS τι είναι και πως μπορώ να το υπολογίσω; Ξέρει κανείς;

                      -International Marketing Management • Berlin School of Economics and Law • Berlin (https://www.daad.de/deutschland/stud...=318#q=&degree[]=2&fos[]=1&subject=0&lang[]=2&langDistribution=0&cit[]=9&fee[]=1&sortBy=1&page=1&display=list)

                      Και αυτό έχει τις ίδιες προυποθέσεις...

                      Επίσης γνωρίζετε τα πανεπιστήμια ή αυτά τα προγράμματα; Είναι καλά;

                      Comment


                        Υπάρχει κάποιος τρόπος καθορισμού της κλίμακας; Ποιό είναι το άριστο δηλαδή;
                        1,0/ 1,3/ 1,5 sehr gut

                        1,7/ 2,0/ 2,3/ 2,5 gut

                        2,7/ 3,0/ 3,3/ 3,5 befriedigend

                        3,7/ 4,0 genügend

                        5 ungenügend

                        Γενικά ποιες οι πιθανότητες για να βρω δουλειά; Επειδή αν δεν πάρω υποτροφία ξέρω ότι σίγουρα θα χρειαστώ δουλειά οπότε....
                        Auto tha to deis mono otan tha ertheis me to kalo edo. Sto antikeimeno sou den ksero na sou po an tha vreis san working student (werkstudent), prepei na ertheis kai na matheis poies etairies prosferoun auto pou kaneis kai na deis an prosferoun tetoies theseis. Mini job (se geniko antikeimeno) vriskeis arketa eukola tha elega, an milas tin glossa gia na kalypseis ena meros apo ta eksoda sou.

                        Ποια μέρη είναι καλά για σπουδές/ φοιτητική ζωή;
                        Auto paei me ta gousta tou kathenos alla tin foititiki zoi tis elladas apla ksexna tin

                        Αυτό το ECTS τι είναι και πως μπορώ να το υπολογίσω; Ξέρει κανείς;
                        Tora xtypises fleva pou ponaei. To ti exo traviksei ego kai i gynaika mou gia na tous apodeiksoume autous tous pontous asto (kapia master zitanme sigekrimenous pontous se sigekrimenous tomeis). Kapou xameno mesa sto kanonismo tou ECTS grafei oti stin ellada kathe didaktikos xronos antistoixei se 60 credits sto ECTS. Kanonika h analytiki vathmologia ton ellinikon panepistimion (meta bolognia) tha eprepe na anaferei ta ECTS credits kai ton ECTS vathmo tou ptyxiou. Alla sto Ellada.....ase sinxistika pali me ola auta pou exo perasei apo tous kareklokentaurous stin Ellada.
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Originally posted by kosofos View Post
                          1,0/ 1,3/ 1,5 sehr gut

                          1,7/ 2,0/ 2,3/ 2,5 gut

                          2,7/ 3,0/ 3,3/ 3,5 befriedigend

                          3,7/ 4,0 genügend

                          5 ungenügend
                          Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο υπολογισμού που μου είπες χτες; Αν ένα πανεπιστήμιο ζητάει βαθμό 2,5 και εγώ έχω 2,26 θα με απορρίψουν σίγουρα;


                          Auto tha to deis mono otan tha ertheis me to kalo edo. Sto antikeimeno sou den ksero na sou po an tha vreis san working student (werkstudent), prepei na ertheis kai na matheis poies etairies prosferoun auto pou kaneis kai na deis an prosferoun tetoies theseis. Mini job (se geniko antikeimeno) vriskeis arketa eukola tha elega, an milas tin glossa gia na kalypseis ena meros apo ta eksoda sou.
                          Για αρχή θα κάνω οτιδήποτε για να μπορώ να καλύπτω τα έξοδα... Δικαιούμαι κάποιο επίδομα αν ξέρεις;



                          Auto paei me ta gousta tou kathenos alla tin foititiki zoi tis elladas apla ksexna tin
                          Καλά αυτό το φαντάζομαι... Αλλά έτσι και αλλιώς δεν έρχομαι Γερμανία για να ζήσω τη φοιτητική ζωή της Ελλάδας αλλά για να χτίσω ένα καλύτερο μέλλον αλλιώς δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία...


                          Επίσης μια άλλη ερώτηση... Πόσο εύκολο είναι να πάρει κανείς φοιτητικό δάνειο ή κάτι αντίστοιχο;

                          Σε ευχαριστώ πολύυυυυυυ για τη βοήθεια!!!!!

                          Comment


                            Πόσο εύκολο είναι να πάρει κανείς φοιτητικό δάνειο ή κάτι αντίστοιχο;
                            Xoris egyiti stin Germania, gonio h kapion pou na mpei egyitis se allodapo foititi den dinoun. Koita mono gia ypotrofia kai gia ergasia stin dikia sou periptosi. Kalimera.
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              Originally posted by noulaki2111 View Post
                              Γεια σας και πάλι!!!

                              Βρήκα αυτά τα μεταπτυχιακά:

                              -International Tourism Management (MA) • Heilbronn University • Heilbronn (https://www.daad.de/deutschland/stud...1847#q=&degree[]=2&fos[]=1&subject=0&lang[]=2&langDistribution=0&fee[]=1&sortBy=1&page=1&display=list)
                              Prosexe mono tis diories gia na kaneis aitisi. To sygekrimeno pernei foitites mono kalokairino eksamino (diladi arxizeis ton aprilio) kai i aitisi prepei na ginei to argotero mexri 15 ianouariou. Oi perissoteres aitisis ginontai meso Uni-assist
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Originally posted by kosofos View Post
                                Prosexe mono tis diories gia na kaneis aitisi. To sygekrimeno pernei foitites mono kalokairino eksamino (diladi arxizeis ton aprilio) kai i aitisi prepei na ginei to argotero mexri 15 ianouariou. Oi perissoteres aitisis ginontai meso Uni-assist
                                Από ότι είδα αυτό πέρνει για Οκτώβριο του 14 και οι αιτήσεις είναι μέχρι Ιούλιο του 14.. Μιλάω για του χρόνου γιατί για φέτος δύσκολο....

                                Όσο για το άλλο πανεπιστήμιο στο Βερολίνο γνωρίζεις κάτι;

                                Από ότι κατάλαβα όλα είναι πολύ καλά πανεπιστήμια οπότε η επιλογή του μεταπτυχιακού προγράμματος και πανεπιστημίου γίνεται με άλλα κριτήρια!

                                Comment

                                Working...
                                X