Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλημέρα!!!

    Ψάχνοντας για μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο είδα αυτό:

    Applicants must provide evidence of their high level of proficiency in English corresponding to:
    - IELTS min. 6.0 in all categories
    - TOEFL internet-based test min. 79 points
    - TOEFL computer-based test min. 213
    - TOEFL paper-based test min. 550
    Native speakers of English are exempt from this requirement.

    Δηλαδή θέλουν όλα αυτά τα τεστ ή ενα από αυτά αρκεί; Μήπως ξέρετε;

    Γιατί αν είναι όλα αυτά πάει πάνω από 1.000 ευρώ!!!!

    Comment


      [QUOTE=noulaki2111;71896]Καλημέρα!!!

      Ψάχνοντας για μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο είδα αυτό:

      Applicants must provide evidence of their high level of proficiency in English corresponding to:
      - IELTS min. 6.0 in all categories
      - TOEFL internet-based test min. 79 points
      - TOEFL computer-based test min. 213
      - TOEFL paper-based test min. 550
      Native speakers of English are exempt from this requirement.

      Δηλαδή θέλουν όλα αυτά τα τεστ ή ενα από αυτά αρκεί; Μήπως ξέρετε;

      Γιατί αν είναι όλα αυτά πάει πάνω από 1.000 ευρώ!!!![/QUOT


      το ένα απο αυτά χρειάζεται απο ότι εχω καταλάβει...!να ρωτήσω κάτι άλλο ξέρετε αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογια στα αγγλικά που ψάχνω;;

      Comment


        Δηλαδή θέλουν όλα αυτά τα τεστ ή ενα από αυτά αρκεί; Μήπως ξέρετε;
        Αστειευεσαι ε;

        το ένα απο αυτά χρειάζεται απο ότι εχω καταλάβει...!
        Στην Ελλάδα απο ότι θυμάμαι μόνο το TOEFL IBT (internet base test) υπάρχει απο τα TOEFL.

        να ρωτήσω κάτι άλλο ξέρετε αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογια στα αγγλικά που ψάχνω;
        Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αποκλειστικά στα Αγγλικά (αν και δεν θα είχε νόημα στην Γερμανία σε αυτό το τομέα να κάνεις κάτι στα Αγγλίκά). Να πώ κάτι γενικό για όλους τους ενδιαφερόμενους για Μάστερ. Αρχικά θα πρέπει να δείς τα προαπαιτούμενα που ζητάει το εκάστοτε Μάστερ. Δηλ δεν μπορώ να έχω σπουδάσει Φυσική και να πάω να κάνω Μάστερ στην κοινωνιολογία. Ούτε να έχω σπουδάσει ιστορία και γλώσσα και να πάω να κάνω μεταπτυχιακό στην σχολική ψυχολογία κ.α. Θα σου πούν αν θές να αλλάξεις τομέα ξεκίνα απο το Bachelor. Άλλο πολύ σημαντικό είναι να έχεις το δεύτερο που ζητάνν μετά τον πρώτο τίτλο, δηλαδή τον βαθμό. Αν δεν έχεις τον βαθμό που ζητάει το κάθε μεταπτυχιακό δεν προχωράνε παραμέσα να δούν την αίτηση. Αν το μεταπτυχιακό λέει απο 2.5 (σε γερμανικό) και πάνω που αντιστοιχεί σε καλύτερο απο 7.5 στην Ελλάδα πρέπει να έχεις αυτόν τον βαθμό. Σε κάθε περίπτωση μιλάς με email με τους υπεύθυνους. Γενικά το θέμα σπουδές και η εισαγωγή δεν είναι εύκολο θέμα. Το παλεύουν απο όλο τον κόσμο!
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          Για όποιον ενδιαφέρεται για σπουδές σε πανεπιστημιο στα γερμανικα (όχι αγγλόφωνο), για να τον δεχτούν, πρέπει να εχει το TESTDAF στη γερμανική γλώσσα. Μια εξέταση που γίνεται 6 φορές το χρόνο, και απαιτείται βαθμός 4. Βαθμος 5 είναι ο ανώτερος,με βαθμό 3 ,απλά περνάς... Το επίπεδο είναι του C1... Ή ξεκινάς τμήμα C1 και δίνεις συγκεκριμένη ημερομηνια το τεστ ή κάνεις προετοιμασία αποκλειστικά για το τεστ,υπαρχουν τμήματα στα περισσότερα σχολεία γλώσσας. Διάρκεια ταχύρρυθμων μαθημάτων C1 ή TESTDAF είναι το ανώτερο 3 μήνες. Το τεστ κοστίζει 175 ευρω. Με αυτο μπορεί κάποιος να μπει στο πανεπιστήμιο.
          (ΞΕΚΙΝΩ ΤΟ C1 ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ,(τελευταια εξέταση της χρονιάς !!!!)
          Δείτε την ιστοσελίδα παρακάτω :

          TestDaF-Institut

          Comment


            ΞΕΚΙΝΩ ΤΟ C1 ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ 13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ,(τελευταια εξέταση της χρονιάς !!!!
            viele erfolg Αυτοί που είναι στην Γερμανία μπορούν να δώσουν και το DSH σε κάποιο Γερμανικό πανεπιστήμιο (πιο οικονομικό περίπου ~100€)!
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              Ευχαριστώ ΚΟΣΟΦΟς !!!!!!
              Εχω ηρεμια επιτελους και αρχισα μελετη μονη μου

              Να πω ακόμα οτι πήγα σήμερα να γραφτώ σε άλλο φροντιστήριο, μια και δικό μου δεν κάνει το τεστ και υπαρχει
              προθεσμία απο 18/9/13 - 16/10/13 με Θέσεις περιορισμένες !
              ...το τελευταίο που ρώτησα πριν φύγω...''τι ώρα ανοίγει το η σχολή σας το πρωί στις 18/9/13 ??''

              Comment


                [QUOTE=kosofos;71923]Αστειευεσαι ε;


                Βασικά όχι σοβαρά το ρώτησα!!! Άρα ένα από όλα ε????

                Comment


                  Originally posted by noulaki2111 View Post
                  Βασικά όχι σοβαρά το ρώτησα!!! Άρα ένα από όλα ε????
                  Οκ τότε ναι μόνο ένα απο αυτά. Απλά ρώτα στο μεταπτυχιακό αν τους κάνει το χαρτί που έχεις για να μην μπείς σε τυχόν περιτά έξοδα.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by kosofos View Post
                    Kapou xameno mesa sto kanonismo tou ECTS grafei oti stin ellada kathe didaktikos xronos antistoixei se 60 credits sto ECTS. Kanonika h analytiki vathmologia ton ellinikon panepistimion (meta bolognia) tha eprepe na anaferei ta ECTS credits kai ton ECTS vathmo tou ptyxiou. Alla sto Ellada.....ase sinxistika pali me ola auta pou exo perasei apo tous kareklokentaurous stin Ellada.
                    απο οτι εχω διαπιστωσει εγω απο τα πανεπιστημια που εχω ψαξει πρεπει να κοιταξεις τι εννοει το καθενα ως βαθμολογηση,credits και ECTS.
                    χοντρικα, τα ελληνικα πανεπiστημια δινουνε degree ή diploma, για πτυχιο μπορεις να γραφεις undergraduate degree ή undergraduate diploma και για μεταπτυχιακα postgraduate degree/diploma.
                    ως credits πιανονται οι διδακτικες μοναδες.
                    σε καθε περιπτωση πρεπει να τα γραψεις στο βιογραφικο αντιστοιχα με το πανεπιστημιο που δηλωνεις

                    Comment


                      Originally posted by cryo View Post
                      ως credits πιανονται οι διδακτικες μοναδες.
                      Αυτό δεν ισχύει cryo. Εμένα το πτυχίο γράφει τις διδακτικές μονάδες που έπιανε το κάθε μάθημα στην Ελλάδα και σαν σύλολο γράφει 170. Αυτό δεν είναι σε καμιά περίπτωση ECTS Credits γιατί με βάση τα παραπάνω που έγραψα για τα Ελληνικά χαρτιά και όχι μόνο χρόνος=60 ECTS credits. Το θέμα είναι όταν σε ένα μεταπτυχιακό σου ζητάν να αποδείξεις ότι σε συγκεκριμένο κλάδο έχεις π.χ 36 credits. Εκεί πιάσε το αυγό και κούρευτο. Απλά τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα και το κάθε τμήμα έχει κρατήσει τον δικό του αλγόριθμο για τον υπολογισμό του βαθμού με τις δικές του διδακτικές μονάδες και δεν λένε να συμωρφοθούν με το Ευρωπαικό σύστημα. Γενικά το trancript of records που δίνουν είναι κουρελόχαρτο όταν πάς έξω και πρέπει να εξηγείς σε όλους την κατάσταση.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Originally posted by kosofos View Post
                        Αυτό δεν ισχύει cryo. Εμένα το πτυχίο γράφει τις διδακτικές μονάδες που έπιανε το κάθε μάθημα στην Ελλάδα και σαν σύλολο γράφει 170. Αυτό δεν είναι σε καμιά περίπτωση ECTS Credits γιατί με βάση τα παραπάνω που έγραψα για τα Ελληνικά χαρτιά και όχι μόνο χρόνος=60 ECTS credits. Το θέμα είναι όταν σε ένα μεταπτυχιακό σου ζητάν να αποδείξεις ότι σε συγκεκριμένο κλάδο έχεις π.χ 36 credits. Εκεί πιάσε το αυγό και κούρευτο. Απλά τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα και το κάθε τμήμα έχει κρατήσει τον δικό του αλγόριθμο για τον υπολογισμό του βαθμού με τις δικές του διδακτικές μονάδες και δεν λένε να συμωρφοθούν με το Ευρωπαικό σύστημα. Γενικά το trancript of records που δίνουν είναι κουρελόχαρτο όταν πάς έξω και πρέπει να εξηγείς σε όλους την κατάσταση.
                        δεν διαφωνω με αυτο που λες,εμενα το δικο μου εχει 215 μοναδες και δεν μου εχει τυχει να αμφισβητησουνε οτι ειναι τοσες,ουτε το ποσες μοναδες αφορουν στα μαθηματα που τους ενδιαφερουνε,τωρα αν εισαι οριακα ιστευω θα το ψαχνουνε πιο πολυ,εμενα συνηθως αυτες που εχω ειναι παραπανω απο τις διπλασιες απο τις ελαχιστες γιατι δηλωνω μονο σχετικα πραγματα,αλλα αν το εξηγησεις χοντρικα το πιανουνε πχ αν πεις οτι εχεις κανει 2 εξαμηνα το ταδε μαθημα 2 ωρες+2 ωρες εργαστηρια και του δινεις στο μεταφρασμενο transcript 4 credits σε πιστευουνε.
                        επαναλαμβανω,κρινω μονο απο οτι εχω δηλωσει εγω

                        Comment


                          Καλημέρα...

                          μετά από αρκετή έρευνα πιστεύω πως έχω καταλήξει σε αυτά τα 3 μεταπτυχιακά προγράμματα:

                          1) International Marketing Management • Berlin School of Economics and Law
                          2) Master in International Business (MIB) • Berlin University of Applied Sciences (HTW)
                          3) International Tourism Management (MA) • Heilbronn University

                          Μου φαίνονται εξαιρετικά προγράμματα. Εσείς τα ξέρετε;

                          Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει όταν κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο να κάνω αίτηση μόνο σε ένα πανεπιστήμιο ή μπορώ και σε παραπάνω από ένα;

                          Και αν τυχόν γίνω δεκτή σε 2 π.χ πανεπιστήμια μετά απλά μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα πάω;

                          Τέλος αν π.χ γίνω δεκτή στο ένα αλλά για κάποιους λόγους δεν μπορώ να ξεκινήσω τα μαθήματα στο εξάμηνο που έγινα δεκτή μπορώ να μεταφερθώ στο επόμενο;

                          Πολλές ερωτήσεις... το ξέρω!! έχω στείλει και κάποια e-mail αλλά υποθέτω ότι οι απαντήσεις καθυστερούν κάπως ή υπάρχει κάποια περίοδος που θεωρείται διακοπές;

                          Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!!!

                          Comment


                            Originally posted by noulaki2111 View Post
                            Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει όταν κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο να κάνω αίτηση μόνο σε ένα πανεπιστήμιο ή μπορώ και σε παραπάνω από ένα;
                            Mporeis na kaneis aitisi se osa metaptyxiaka theleis. Aytos einai o rolos tis Uni-assist pou meso autis tha kaneis tin aitisi :: uni-assist e.V.

                            Des edo to kostologio :: uni-assist e.V.
                            Diladi an kaneis aitisi se 3 metaptyxiaka se 3 diaforetika panepistimia gia to idio eksamino tha pliroseis 43+15+15 Eur

                            Originally posted by noulaki2111 View Post
                            Και αν τυχόν γίνω δεκτή σε 2 π.χ πανεπιστήμια μετά απλά μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα πάω;
                            Akrivos

                            Originally posted by noulaki2111 View Post
                            Τέλος αν π.χ γίνω δεκτή στο ένα αλλά για κάποιους λόγους δεν μπορώ να ξεκινήσω τα μαθήματα στο εξάμηνο που έγινα δεκτή μπορώ να μεταφερθώ στο επόμενο;
                            Prepei na eggrafeis sto eksamino pou sou exoun eggrinei kai na pliroseis kai ta eksoda eksaminou. An den mporeis na parakolouthiseis den egine kai kati tromero alla tha xaseis seira sta mathimata. Alla den mporeis na sou egrinoun gia paradeigma xeimerino eksamino tou 2015 kai na pas sto therino na kaneis eggrafi stin gramatia.

                            Episis mesa se ola ta eksoda na ypologizeis kai tin iatrofarmakeutiki asfaleia pou einai tora 78.5 Eur/mina. Einai ypoxreotiki asfaleia gia na kaneis eggrafi se panepistimio. Se kapia dexontai kai tin EHIC (E111) alla an telika ertheis tha sou proteina na kaneis asfaleia giati me tin elliniki EHIC den mporeis na pas se kanena giatro (einai mono gia katastasi anagis).
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              Kosofos,

                              αυτό που με ενδιαφέρει ποιο πολύ είναι αυτό το πρόραμμα:

                              1) International Marketing Management • Berlin School of Economics and Law

                              Από αυτά που ζητάνε σαν προυποθέσεις τα έχω όλα αλλά από προσωπική σου εμπειρία πόσο πιθανό είναι να μπω σε αυτό το πανεπιστημίο;

                              Γενικά μου προτείνεις να επικεντρωθώ σε ένα ή να κάνω αίτηση σε περισσότερα;

                              Prepei na eggrafeis sto eksamino pou sou exoun eggrinei kai na pliroseis kai ta eksoda eksaminou. An den mporeis na parakolouthiseis den egine kai kati tromero alla tha xaseis seira sta mathimata. Alla den mporeis na sou egrinoun gia paradeigma xeimerino eksamino tou 2015 kai na pas sto therino na kaneis eggrafi stin gramatia.
                              Εάν δηλαδή εγώ κάνω αίτηση για το χειμερινό εξάμηνο του 14 αυτοί μπορεί να με πάρουν στο χειμερινό εξάμηνο του 15; Να γίνω δηλαδή δεκτή αλλά για επόμενο εξάμηνο;

                              Comment


                                Originally posted by noulaki2111 View Post
                                Από αυτά που ζητάνε σαν προυποθέσεις τα έχω όλα αλλά από προσωπική σου εμπειρία πόσο πιθανό είναι να μπω σε αυτό το πανεπιστημίο;
                                An exeis oles tis proypotheseis tha mpeis.

                                Originally posted by noulaki2111 View Post
                                Γενικά μου προτείνεις να επικεντρωθώ σε ένα ή να κάνω αίτηση σε περισσότερα;
                                Prosopiki apopsi einai na kaneis kai sta tria pou se endiaferoun. 30 Euro pio pano einai i aitisi kai gia ta 3 mazi kai aksizei ton kopo.


                                Originally posted by noulaki2111 View Post
                                Εάν δηλαδή εγώ κάνω αίτηση για το χειμερινό εξάμηνο του 14 αυτοί μπορεί να με πάρουν στο χειμερινό εξάμηνο του 15; Να γίνω δηλαδή δεκτή αλλά για επόμενο εξάμηνο;
                                Mpaineis mono sto eksamino pou aitise kai einai diathesimo apo to metaptyxiako . Diavase olo to site tis Uni-assist ta grafei ola.
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X